Nummer 63 Donderdag 9 Augustus L906, 29® Jaargang. 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRaBANTSCHE POST. Tweede Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: ■■EK&ssnssaais:- \w Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracteu gesloten. Reclames 15 cent per regel. WAALWIJK, 8 Aug. 1906. Exauicn. De heer P. A. Michael van Waalwijk, onderwijzer te Sprang heeft met gunstig gevolg het hoofdonderwijzers-examen afgelegd. Den geslaagde onze felicitaties. Kwartet wedstrijd. In ons bericht betreffende het deel nemen van het broederkwartet aan den wedstrijd te 's-Bosch, vergaten wij nog te melden, dat de leiding der repetities in handen is van den heer Lamb. Kooien alhier. Eekroond. Zooals op een andere plaats in ons blad reeds vermeld staat, is de heer Ant. de Ruijter Rzn. alhier bekroond met den lsten prijs in de Luxe-afdeeling Heeren werk in den wedstrijd in het patronen- maken, uitgeschreven door den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Den bekwamen vakman brengen wij bij deze onze hulde en felicitaties, te meer daar hij de eenige is, die den naam van Waalwijk nog zooveel mogelijk hoog gehouden heeft. Feestavond. Maandagavond was het uitgebreide personeel der stoomschoenfabrick Tim mermans van Turenhout alhier een feest avond bereid in het café van den heer Adr. v.d. Broek-Hoefnagels, ter gelegenheid van het huwelijk van hun patroon den heer Bernard Timmermans met mejuffrouw Addy Verschure- - Het is met het grootste genoegen, 'met' niet te verhelen voldoening, dat wij eenigs- zins uitgebreid van dezen gezelligen, uitstekend geslaagden avond melding ma ken, vooral in onzen tijd dat men ons van andere zijden zoo gaarne diets zou maken, dat er geen hartelijke, welge meende verhouding meer bestaat, ja zelfs kan noch mag bestaan tusschen werk gever en werknemer ook deze avond, deze gezellige feestviering, de hartelijke, gemoedelijke toon en omgang die tus schen werklieden, patroon, familieleden, enz. heerschten, zijn bij de talrijke be wijzen, die we de laatste jaren op ver schillende fabrieken daarvan zagen, een blijk te meer, dat de geest in ons Waalwijk nog goed is, dat de verhoudingen nog har telijk zijn, dat men hier nog beider be langen begrijpt. Tegen zes uur begaf men zich naar de zaal van den heer van den Broek, die weldra geheel gevuld was met feest vierenden. Na een welkomstlied aan het jonge paar, nam de ceremoniemeester van den avond, de heer C. van Kuijk 't woord en bracht warme hulde en dank aan hun patroon den heer Bern. Tim mermans voor hetgeen hij voor zijn volk was en deed (als stoffelijk bewijs dier dankbaarheid had het personeel hun ge- achten patroon eene prachtige pendule met candelabres aangeboden) zijne welge kozen woorden namens het geheele perso neel besluitende met de beste wenschen voor de toekomst in huisgezin en zaken. Onder een goed glaasje, werd direct een aanvang gemaakt met het uitgebreid programma van den avond, dat liefst 25 nummers telde. Afwisselend kregen we zang en voordracht te hooren, maar alles even aardig, netjes en leuk, voor drachten die je deden proesten van lachen en die je nu en dan eens echt aan de geestigheid der Waalwijksche schoen makers herinnerden. Na eenigen tijd in den tuin te hebben doorgebracht volgde een uitstekend diner, 'dat allen zich na tuurlijk opperbest lieten smaken en dat men natuurlijk de grootst mogelijke eer aandeed. De tafel zag er zeer netjes uit, met groen en bloemen versierd had alles een keurig aanzien. Maar dit niet alleen, de opgediende spijzen waren smakelijk, uitstekend en met zorg be reid, zoodat een woord van welver diende lof en aanbeveling voor den heer Adtu-A^^den^-Bfeek hier zeker op zijn Na het diner, waarover allen vol lof waren, werd het programma onder een lekker glas weer voortgg^et en nam de gezelligheid steeds toett)e voordrachten waren eenig, de vroolijlfheid was er alom, en toch ging alles even netjes en be schaafd. 't Was waarlijk een genot zulk een feest en zulk een feestvieren bij te wonen. Terecht bracht de patroon in zijn slotwoord allen een woord van dank voor de wijze waarop zij hadden feest gevierd, wees op de goede verhouding die steeds op de fabriek heerschte, sprak de hoop uit dat dit zoo zou blijven en 't allen wel zal gaan, een wensch waar bij wij ons volkomen aansluiten, maar wij voegen er bij dat wij hopen dat de heer Timmermans van Turenhout nog vele jaren in goede gezondheid, het genoegen mag hebben de fabriek, waar van hij de stichter is en waaraan hij de beste krachten van zijn werkzaam leven besteedde, te zien groeien en bloeien onder de ijvervolle leiding van zijn waardigen opvolger den heer Bernard Timmermans-Verschure. •""T^t laat in den nacht duurde de on gestoorde feestvreugde voort die zeer zeker bij allen de aangenaamste herin nering zal achterlaten en bij eenieder de beste gevoelens en plannen voor de toekomst zal hebben opgewekt of be- vestig.^ JOK-» lang leve s geuit Dat cr vele wenschen Cff lang voor het jeugdige paar ..werden behoeft niet gezegd Kinderlicrstcllings en Vaeantiekolonies. Het voorloopig bestuur heeft tegen Maandag 13 dezer een vergadering uit geschreven, waarop het concept regle ment voor de afdeeling Waalwijk en omstreken* aan de goedkeuring der leden zal worden onderworpentevens moet dan een definitief bestuur van ver moedelijk vijf leden worden gekozen. Wê kunnen reeds mededeelen dat er goede kans bestaat dat nog deze maand tot de uitzending van eenige kinderen kan worden besloten. Zij die genegen zijn zich alsnog als lid op te geven (contributie minstens een gulden per jaar) en daardoor tevens toegang en stemrecht krijgen voor ge noemde vergadering, kunnen zich daartoe opgeven bij een der leden van het voor loopig bestuur, t.w. de heeren Kakebeen, Tielen en Marks. R. K. Vakvereenigiog „St. C'rispijn". Zondagavond had de aangekondigde algfemeene vergadering plaats. Ongeveer zes uur opent de Voorzitter de vergadering met denChristelijken groet en worden de notulen voorgelezen De president deelt mede: dat in den loop van dit jaar nog het bestuur met 2 leden uitgebreid zal worden, dat door het Bestuur al het mogelijke zal gedaan worden om op de eerstvol gende vergadering een spreker uit te noodigen, die speciaal het arbeidscon tract zal behandelen; en dit om het ge wicht der zaak, opdat alle leden er ken nis van zouden hebben wanneer deze wet zal worden ingevoerd en zij met hun patroon een overeenkomst zullen sluiten. Abbuvieselijk was in de Echo voorge komen de datum waarop de arbeid secre taris zitting zal houden, dit moet zijn 8 Juli en 29 Aug. 122 uur Nog werd verzocht om de vergadering om de maand te doen plaats hebben, welk verlangen het Bestuur in overwe ging zal nemen. Daarna werd besproken de Zondags rust in deze plaats en gaf de eerw. ad viseur eene toelichting over eene in te dienen motie, die luidde als volgt. Eene vooiname taak van eene vak- vereeniging is, te waken voor de rechten van den werkman trachten te voor komen dat die rechten te kort gedaan worden, en bij krenking dier rechten daartegen verzet aanteekenen en herstel der rechten vorderen. Dit geldt op het gebied van het stof felijke, van loon en arbeidsvoorwaarden, ook op het gebied van gezondheids- en zedelijkheidswetten en niet minder ook op het gebied van godsdienstwetten. Onder de godsdienstwetten nemen de goddelijke en kerkelijke wetten van zondagrust en zondagsheiliging eene voorname plaats in. De Zondag moet voor den werkman een rustdag wezen zoo heeft God het gewild èn tot rust en ontspanning en herstel van lichaams krachten, èn om die rust en vrijen tijd te gebruiken voor zijne Godsdienstplich ten, voor geestelijke ontwikkeling en huiselijk leven. Die wetten van Zondagsrust moeten in eere gehouden wordenimmers die rust zelve is noodzakelijk voor den werkman, die eene geheele week hard gewerkt heeft. Ik geloof, dat gij allen bij ondervin ding zult overtuigd zijn, dat gij die rust noodig hebt, en dat gij allen noode u de Zondagrust ziet ontgaan of ziet ont nemen. Maar al zou dit niet zoo zijn, al zo udt gij er niets mee lijden, door de Zondags rust op te offeren, dan nog blijft de godsdienstplicht, de plicht voor uw ge- geweten, om den dag des Heeren te heiligen en volgens goddelijk en kerkelijk gebod u van verboden werkzaamheden te onthouden. Dien plicht dienen wij als katholieken ook openlijk te erkennen en te belijden dien plicht voor zooveel van ons afhangt, getrouw te vervullen. Daarom moeten wij ook opkomen voor ons recht, om in de vervulling van dien plicht niet verhinderd of belemmerd te worden niet anders te werken dan in hooge noodzakelijkheid en wanneer het werk op geen enkele andere manier op andere dagen kan verricht worden b. v. door eenigen tijd overwerk te verrichten. Opdat aan dien regel altijd streng de hand gehouden worde, daarvoor dienen wij in eene motie met klem daarop te dringen. En komt het tot een arbeids contract tot eene arbeidsovereenkomst, dan dietie men er op te letten, dat daar in bepalingen omtrent Zondagsrust op genomen worden, en dat niet alleen de uren van overwerk met eenige percenten verhoogd worden, maar vooral ook dat het Zondagswerk indien het in eenig bijzonder geval absoluut noodzakelijk is, ook bijzonder zwaar belast worde met 50 tot 100 procent verhooging zooals men op verschillende plaatsen ziet ge beuren. Dat alles, opdat de Zondags' rust niet buiten de hoogste noodzake lijkheid aan den werkman onthouden worde. Met de Zondagen zijn natuurlijk gelijk te stellen de door de Kerk geboden feestdagen. Dat eene motie in dezen geest nut tig zal kunnen werken, daaraan valt mijns inziens niet te twijfelen, Depriblieke opi nie immer is ook eene macht in het dagelijksch leven. En waar de publieke opinie omtrent Zondagsrust door her haalde slechte voorbeelden dreigt ver zwakt of vervalscht te worden, daar kan eene publieke motie op dit punt het plichtsbesef van werkgever en werknemer weer eens verlevendigen en den goed- gezinden arbeider sterken in zijne over tuiging en in het handhaven van zijn goed recht van Zondagsrust. Ziedaar eene korte toelichting van de voorgestelde motie, die aan uwe goed keuring wordt onderworpen en na de noodige toelichting hoop ik, dat ze uw aller goedkeuring zal wegdragen, of ten minste met groote meerderheid zal aangenomen worden. De motie die hierna met algemeene stemmen werd aangenomen, en aan de patroons zal worden toegezonden, luidt in haar geheel als volgt: Het Bestuur van de R. K. Vakvereeni- ging voor Schoenmakers brengt ter Uwer kennis de volgende motie, aangenomen in hare vergadering van 5 Augustus 1906: De R. K. Vakvereeniging voor Schoen makers »St. Crispijn en St. Crispioianus" van Waalwijk en Besoijen, erkennende den gewetensplicht voor den Katholieken Werkman, om de Zon dagen en geboden Feestdagen volgens goddelijk en kerkelijk gebod behoorlijk te vieren, handhavende het recht voor den ka tholieken werkman, om in de vervulling van dien plicht niet verhinderd of be lemmerd te worden, betreurt het ten zeerste, dat meer malen een kleiner of grooter getal werk lieden tot werkzaamheden zijn verplicht geworden op Zon- en Feestdagen en bepaaldelijk, dat op een der laatste feestdagen ongeveer het geheele personeel van eene fabriek is aan 't werk gesteld, en richt een dringend verzoek tot alle Heeren Patroons, de werkzaamheden dusdanig in te richten en te regelen, dat de Zon- en Feestdagen geheel vrij blijven voor den werkman, opdat geen inbreuk gemaakt worde op de voorgeschreven rust en de werkman zijne godsdienst plichten ten volle kunne vervullen. Overreden. Een droevig ongeval, dat Zondag mid dag te Oud-Heusden is voorgevallen, heeft de familie Kroot in diepen rouw gedompeld. Hun 16-jarige zoon en broeder Piet, in dienst bij den landbouwer Adr. van Helvoirt te Baardwijk, ging Zondagmid dag met de tram naar Oud-Heusden alwaar hij voor zijn patroon een bood schap moest gaan verrichten. In Elshout zei hij den conducteur, dat hij aan de Halte Oud-Heusden moest ai- stappen, waarop deze beloofde er voor te zorgen dat de tram zou stoppen. Toen echter de tram een telegraafpaal of drie voorbij de z.g. steenenbrug was, zag de jongen het huis staan waar hij moest zijn en zonder zich te bedenken, sprong hij uit de in volle vaart zijnde tram en zooals gewoonlijk gebeurc, in verkeerde richting, met het treurig gevolg dat hij onder de tram terecht kwam. Eenige meisjes die op het balcon van denzelfden wagen stonden, zagen het ongeluk ge beuren. Aanstonds riepen zij den heer P. van den Heuvel slager alhier, die eveneens in den wagen was gezeten. Deze het ongeval inziende, sprong uit de nog rijdende tram, gevolgd door den conducteur en nog een persoon en hielpen den orfgelukkige van de rails af. De beide beenen waren hem tot boven het dijbeen afgereden. Een been was zelfs op een andere plaats ook afgereden, zoodat dit in twee stukken over den weg lag. Inmiddels stond de tram stil. De heer P. v. d. H. geholpen door den con ducteur en nog een persoon, brachten den beklagenswaardigen jongeling in den bagagewagen. De heer P. v. d- H. die bij hem bleef en inziende dat hij spoedig zou gaan sterven, bereidde hem zooveel mogelijk tot den dood voor. In Heusden aangekomen werd spoedig geneeskundige en geestelijke hulp ver leend. De Eerw. heer van Rijswijk had nog het genoegen hem, nadat hij gebiecht had, de genademiddelen der H. Kerk toe te dienen. Kort daarna blies hij in de armen van den heer v. d. H- den laatsten adem uit. Wat wel een wonder mag heeten, is, dat de jongen tot het laatste oogenblik toe bij kennis is geweest. Hedenmorgen is het overschot, onder veel belangstelling, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Weer eene waarschuwing te meer, springt niet uit de tram. Parochie St. Antonius. In ons anders zoo devoot kerkje wer den j.l. Zondag tijdens de Hoogmis de geloovigen niet weinig ontsticht door een viertal personen die door hunnen luid ruchtige aanhoudende gesprekken, het den priester en de geloovigen zeer hinder lijk maakten in het uitoefenen van hunne heilige plichten. Herhaalde waarschu wingen door den Eerw. Pater vanaf den kansel tot hen gericht mochten niet baten zoodat ten slotte hun werd geboden de kerk te verlaten toen zij echter hier aan niet vlug voldeden werden zij door de politie verwijderd. Zondagnacht hadden eenige brood dronkenen de aardigheid het sommige bewoners zeer lastig te maken, door met geweld op deuren en vensters te slaan, pannen stuk te gooien enz. Dat de ouders zulkekinderen wat vroeger te bed deden, ware wel te wenschen. Gisteravond stonden een tweetal personen voor het huis van zekere v. d. A. gekheid te maken, toen deze mee- nende het om hem te doen was, gewa pend met een riek naar buiten kwam, waardoor een kleine worsteling ontstond, de echtgenoote van bovengenoemden persoon kwam dadelijk te hulp en be kwam daarbij een kleine wonde aan haar hoofd. Eenerzijds wordt beweerd dat deze is toegebracht door een van het tweetal, anderzijds, en wat zelfs door de vrouw word bevestigd is de wonde toegebracht door haar man, die met den riek rondzwaaide en haar alzoo de wond veroorzaakte. De zaak is in handen der politie, die dit wel tot waarheid zal brengen. BAARDWIJK. Is het voor de ouders van den helaas zoo noodlottig omgekomen Kroot een uooit te vergeten jammerlijk verlies, ook zijn patroon A. v. II. alhier waar hij sinds eenigen tijd in dienst was betreurt in hem een trouw en buitengewoon gedienstige knecht, wien het niets liever was dan zijn baas en diens (zoo ongelukkig gestelde) vrouw zoo trouw mogelijk bij te staau. Moge hij daar voor zijne belooning reeds ontvangen hebben. V. L. landbouwer alhier kwam gepas- seerdeu Zondag tot de treurige ontdekking dat zijn eeuigst kindje dood in de wieg lag zonder vooraf eenige teekenen van ziekten te hebben bespeurd, Waarschijnlijk is het in de stuipen gebleven. Maandag is de leverantie begonnen van het brood voor de vereeuiging nOos belang». Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch heeft den weleerw. heer F. Frausseu kapelaan alhier benoemd tot adviseur der R. K. Vakvereeni ging St, Crispijn en St. Crispinianns. DRUNEN. Met genoegen en niet zonder zekere trotsch kunnen we mededeelen dat al de prijken, uitgeloofd door den Alg. Ned. Boud van Schoenfabrikanten, in den wedstrijd van het maken van fijne heerenschoeneu (hand werk) behaald zijn door werklieden uit onze gemeente en wel als volgt le prijs: f 15, C. van Helvoirt (patroon P Boom-Klerkx). 2e prijs f 10, J. Kogels, (patroon H. van der Geld.) 3e prijs f 5. W. Vrijhoeven (patroon P. Boom-Klerkx.) 4e prijs f 5, A. Lommers (patroon C. Vcs- ters.) Wel een bewijs voorzeker, dat Druuen in het vervaardigen van fijne heerenschoeisel bovenaan staat. De vorige week word 't gehucht Giers- bergen alhier bezocht door de schoolgaande kinderen van Nedorhemert ouder leiding van het hcofd dier school. Dat zij er schik hadden in de bosschen en duinen behoeft niet gezegd te worden. Zondagnacht zijn bij den heer H. V. alhier de ruiten ingeslaan. De dader schijnt bekend te zijn en 't is te hopen dat hij zijn verdiend loon niet zal misson. Zekere B. N- viel Zondagmorgen van zijn fiets en kwam in een sloot terecht op een knot, hij bezeerde zich zoodanig dat hij door Dr. van Seters verbonden raooBt worden. De Echo van het Zuiden Ni Lilngslraatscüe ('oirul,

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1