Nummer 67 Don der d J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Tweede Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws. r W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zuiden (ii Liiiifslnialsflii' Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieven ingezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. Advkrtjsntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden •■imaal berekend. Voor plaatsing van een groot 'aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. WAALWIJK, 22 Aug. 1906. Wanlwijksche Gymnastiek Vereeniging Zondagavond 19 Augustus gaf boven genoemde vereeniging hare aangekon digde uitvoering op »Musis Sacrum*. De zaal, aan de achterzijde der werk ruimte met vlaggedoek en bloemen aar dig versierd, was flink bezet. De opmarsch was een niet gelukkig openingsnummer met zijn eentonig rond- marcheeren, bovendien lieten de anti houdingen wel te wenschen over. Het barturnen gaf mooie oefeningen te zien alleen was het rollen een te z^are oefe ning voor de jonge leden. Bij de vrije oefeningen kwam het armrollen niet tot zijn recht, overigens werden zij goed gelijk uitgevoerd. Een mooi nummer was het rekturnen. De verplichte oefe ningen werden verdienstelijk uitgevoerd, wat ook gezegd kan worden van de worstelstandenfouten werden hierbij niet gemaakt. Na de pauze volgden vrije oefeningen der adspiranten. In 't eerst werd nog al geknoeid, maar na een «herstel* werden ze verder zeer goed afgewerkt. Nu kwam het keurturnen. Eerst aan de ringen pittige zwaai- en krachtoefeningen, daar na aan de brug, waaraan o. m. de voor werker kranig voor den dag kwam. De zware staafoefeningen werden goed, maar zonder het noodige vuur verwerkt. Het keuren aan rek gaf blijk van goede oefening, het kippen mag echter nog wel eens een goede beurt hebben. Het slotnummer, groepen, zette de kroon op het mooie werk van dezen avond. Na een paar onbeduidende toer tjes kregen we een prachtige groep opbouwing en stand waren éénig. De tweede, een pyramide, oogstte nog luider bijval* in terwijl met een loopende groep deze welgeslaagde uitvoering onder het zingen van een turnlied besloten werd. Dit noghet op- en afmarcheeren ging steeds wijfelachtig tengevolge van de onoplettendheid der turners- De pas was ook bij velen niet schitterend. Het geheel gaf den indruk van lange, degelijke voorbereiding, vooral wat het toestelturnen betrefthiervoor alle eer aan den leider. De muziek van D. I. T. U. E. V. was goed als altijd. Het verdient echter geen aanbeveling bij het marcheeren een wals te spelen. PreraiCu—wedstrijd. De jaarlijksche wedstrijd om premiën uitgeschreven door de 14e afdeeling der Maatschappij van Landbouw zal plaats hebben op 20 September e. k. op de Markt alhier, des voormiddags ten 10 ure de keuring en terwijl de uitdeeling der prijzen geschiedt des namiddags om 12Vj uur in het hotel Verwiel. De prijzen worden toegekend aan 1. Het beste paard van 4 tot 6 jaar. Ie prijs f 20, 2e prijs f 10. 2. De beste nagenoeg rijpe kalfdragende Koeien en Schotten. Ie prijs f 15, 2e prijs f 10- 3. De beste dito Vaars met niet meer dan twee breede tanden. Ie prijs f 10, 2e prijs f 5. 3. Dito met niet meer dan vier breede tanden. Ie prijs f 10, 2e prijs f 5, mits allen binnen de 14e afdeeling te kuis be hoor en. 5. De beste 1 Va-jarige Keulens, Ruins of Merriën. Ie prijs f 10, 2e prijs f 5. 6. De beste vette Koe, le prijs f 10, 2e prijs f 5. 7. De beste vette Vaarzen en Schotten die de Melktanden niet geheel ver loren hebben. Bij vet vee wordt vooral op le kwaliteit gelet, le prijs f 10, 2e prijs f 5. De eigenaren, die verlangeü mede te dingen, zijn gehouden zich met duidelijke beschrijving van het mededingend paard of rund, voor of uiterlijk op den 19 September e. k- bij den Secretaris der afdeeling te Waalwijk de heer M. A^J. van Liempt aan te melden. Bij gebrek aan genoegzame mede dinging of aan voldoende deugdzaam heid, alles naar het oordeel van het bestuur, wordt geen premie toegekend. Wedstrijd Naar wij met genoegen vernemen heeft de Boxtelsche Gymnastiek-vereeniging besloten met een vijftal in den wedstrijd, uitgeschreven door de voetbalclub Waal wijk Vooruit en te houden op Zondag 2 September, deel te nemen aan het polshoogspringen, verhoogspringen en Estafette-wedloop. Kindcrlierstcliings— en Yncnntiekolonles Hedenavond ten half negen zal het bestuur der afdeeling Waalwijk en om streken» van het centraal genootschap voor Kinderherstellings en Vacantieko- lonies eene vergadering houden in het hotel Gerris, ter bespreking van uit zending van kinderen. Aurdnppelenteelt. Verleden jaar en ook dit jaar heeft men zich in de Langstraat toegelegd op den teelt van eene vroeger daar onbe kende aardappelsoort, »Eigenheimeis» genoemd en men heeft daarmede niet alleen uitstekende resultaten verkregen, wat betreft de hoeveelheid en de hoe danigheid van den oogst, maar, waar alle andere aardappelsoorten door de ziekte worden geplaagd, mag tot heden van de Eigenheimers» worden gezegd, dat zij nog geen spoor van ziekte vei- toonen Ook verleden jaar bleef deze soort ziektevrij- BAARDWIJK. Tot nu toa heeft hier de kermis een rustig verloop alles gaat in beBte harmonie zooals door beschaafde menschen kermis moet gehouden worden. Het was gepas seerde Zondag een lust in ons anders z-.io rus tig dorpje te zien de masBa menschen die door de straat bleef trekken. Het was circa 5 uur iu den middag toeD de Harmonie St. Crispiji) van Waalwijk door de straat en bij verschillende autoriteiten een serenade bracht. Omstuwd door een talrijke menigte trok de stoet ouder het spelen van vroolijke marschen naar den Heer MulderB om daar onder veel belangstelling een concert te geven dat iu alle opzichten goed geslaagd mag heeteu. De her bergiers zijn uitstekend tevreden over dezen dag en hebhen handen vol werk gehad. Maandagavond trad Abr. de Winter op bij den Heer Mulders. Er was geen plaatsje over en velen moesten zich bekrompen tevreden stellen. Het zou to veel gevorderd ziju om Abr. de Winter naar waarde te beoordeelen bet is genoeg te zeggen, dat over zijn num mers één roep was. Het was dezen avond verder weer druk en zeer gezellig en wij hopen dat alles zoo tot het einde mag afloopen. Dinsdag optreden van den Heer 1-ucien bij denHeei\L. v. Cromvoirt, de zaal was stampvol het ging er gezellig toe, dat kon ook niet anders als iemand als Lucien voor staat want die heelt er slag van de lachspieren in bewe ging te brengen. Wij roepen 1 meien een har telijk tot weerziens toe. BESOIJEN. Uitvoering te geven door de Liedertafel «Vooruitgang zij ons Doel" van Waalwijk en Besoijen met medewerking van den karakter komiek Brugman van Druneu op Maandag 27 Augustus 1906 in de zaal van den Heer Ant- van der Zaken. Aanvang 's na middags 7'/j uur. SPRANG. Naar wij uit goede bron verne men heeft Us. J. Visser predikant in de Ger. kerk alhier een beroep uit de gemeente Laren (Duitschland) ontvangen. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Ter secretarie dezer gemeente ligt ter inzage het besluit van H. H. Gedeputeerde Staten dezer provin cie, betreffende het toekennen van bewarings prijzen voor merriën. De lijst van de tnsschentijdsche in de maand Juli j 1. gehouden keuring van toege laten en niet toegelaten springstieren ligt op de secretarie dezer gemeente voor belangheb benden ter, inzage. Tot ons grootst genoegen kunnen we mededeelen dat de reciteer vereeniging Vrien denkring iB tot stand gekomen en dat zij met drie bestuursleden en twee leden ijverig aan het leeren zijn. De Heer P. S. alhier miste ziju kalfje van zeven maanden oud op de weid iu de Klein oudestraat, doch mocht het genoegen hebben het op de weide van den Heer A. J. V. op de Hoogevaart, grazende bij een koe, terug te vinden. De knecht V. van laatstge noemden laudbouwer, die uitgezonden was om naar den toestand van de kalfkoe te gaan kij ken, kwam met een vergenoegd gezicht naar den Heer P. S. toeloopen, zeggeude «S. ik beu wat blij, dot de koe heeft gekalft. Het kalf loopt er al bij en ik beu ei zeer over verwonderd, dat zulk eeu groot dier zonder hulp ter wereld heeft kunnen komen. De Hr. P. S. proestte het uit vau lacheu en had zijn kalf reeds op ziju eigen weide gebracht, eer V. van nijn vorbaziug bekomen was. Het echte laudbouwersiype CAPELLE. Maandagnacht om één uur werd de Heer IJ. uit deze gemeente, die zich naar de boot begaf, in het Veerpad aangehou den door vier personen. Terecht meende II. bij deze gelegenheid snel en handelend te moeten optreden en gaf met zijn zwaren wandelstok één vau de vier zulk eeu slag tegen zijn kaken dat hij waukelde. Met vluggen tred vervolgde H. nu zijn weg, zonder dat hij door de anderen werd vervolgd. Gecasseerde week werd proces-verbaal opgemaakt contra zeven melksters wegens het iu ééne richting naast elkander rijden met de melkwagens. Het is te wenschen, dat tegen deze overtre ding geen proces-verbaal meer behoeit te worden opgemaakt, daar het meermalen ge beurde, dat de voetgangers en fietserB de wijk moesten nemen op een aan den weg gelegen weide, om de melksters, die met hunne hon denwagens den geheelen weg in beslag namen, te lateu pa8seereu. De vergadering van den Raad dezer ge meente zal gehouden worden op Zaterdag, den 25 Augustus 1906, des voormiddogs te 10'72 uur. DUSSEN, 21 Aug. In den laat6ten tijd is er oog al eens geklaagd dat de haven in de Bergache Maas alhier te klein is voor onze gemeente. Twee fliukeu schepen kunnen slechts tegelijk lossen. Gister bleek dit ten duide lijkste, waut niet minder dan ges schepen la^en in en bij de haven twee moeBten zelfs geheel op stroom blijven liggen. Onze schip pers, zoowel als hunne lastgevers kuunen dus geduld leerpu oefenen. Hedenmiddag kwam ten gevolge van een beslag vrij plotseling te overlijden een geacht en bemiddeld ingezetene dezer gemeente, de heer A, Hagoort, landbouwer, iu wien velen een vriend eeu weldoener zullen verliezen. NIEUWKUIK. De landbouwer B. van Wijk, bevond zich gisteren met kar en paard alhier aan den nieuwen dijk, bij de z. g. «wiel», üp een gegeven oogeublik kwam paard en voer tuig, door het nemen van een te korten draai iu het water terecht, met het ongelukkig gevolg, dat het bepst eenigen tijd daarna dood werd opgehaald. Gelukkig wisten de voerman en zijns twee nog jengdige kinderen, die zich op de kar bevonden, nog bijtijds van het voertuig te springen. Naar men zegt, was het paard verzekerd. HEUSDEN. Ter vervulling in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer Braams, zijn met ingang van 21 dezer benoemd tot onderwijzers aan de Rijksnormaallessen alhier de heeren A M. de Roon, hoofd der school te Heesbeen en J. H. Verhoeven, hoofd der School te Heusden. 's HERTOGENBÜSCU, 21 Augustus. De stoombooten eu schepen, ook al hebben die ook nog zoo weinig diepgang, die voor Heus den de Maas passeeren, moeten nog altijd deuzelfden omweg om het eilandje, vóór de brug gelegen, maken, omdAt het voor vaar tuigen aangewezen water geheel verzand is. Men zegt dat het plan bestaat om een nieuw vaarwater, gedeeltelijk door het eilandje heen, te maken, en het voor enkele jaren geleden gegravene maar verder te laten verzanden, omdat men anders er geen weg mee weet LOON-OP-ZAND, 20 Aug. Het Gemeente bestuur neemt in de kom van het dorp een proef met een LuBullamp, het licht voldoet uitstekend. «Echo der Duinen" zal, daartoe uitge- noodigd, een matinée geven op a. s. Zondag in de zaal van den R. K Gilden bond te Tilburg. WERKENDAM. 18 Aug. Ten huize van den Heer D. C. Hakkers alhier «Directeur der Landverbetering Maatschappij" werd hedeu aanbesteed. Het bouwen van een bouwerschuur en ar beiderskeet op den polder Kijfhoek onder de Gemeente Dussen Door onderst a&ude heeren aauuemers werd ingeschreven als volgt. C. Bakker Werkendam f 7839. A. de Later Nieu wend ijk 8349. N. W. Stal Drimmeleu 8486 J van Loon Cdz. Werkendam 8998. P. Verdoorn 917G. Het werk werd niet geguud als zijnde boven de begrootiog. WASPIK. De leverantie aan de gemeente van petroleum, cokes en anthiaciet, Zaterdag j. 1. aanbesteed, is aangenomen door den Heer De Hond. Tijdens de kermis zullen gegeven worden Üp Maandag 27 Aug. v m 10 uur matiuée door de harmonie Virtus Nobilitat Artum« in de zaal, waar de heer C. v. d. Weide, ka rakterkomiek uit Dongen, zal optreden. Na afloop bal. Op Diusdag ten 10 uur v. m matinee bij den heer Ggsmaus door de tooneelvereenigiug «Concordia". Op Woensdag buitengewoon Concert door de harmonie «Euphouia" uit Kaatsheuvel, '8 nam. 4 uur in den tuin achter de zaal. Daarna prachtig vuurwerk. RAAMSDONSVEER, 21 Augustus. De werk man P. v. S- heden morgen aan de stapelplaat sen van M. Z. bezig met riet in een schip te dragen had het ong luk van de loopplank te vallen. Door het toesteken van een hout mocht meo het genoegen smaken v. S. hoewel reeds geheel bewusteloos, levend op het droge te brengen, waar onmiddelijk de bekende middeleu op hem werden toegepast. RAAMSDONK (Dorf-) 21 Aug. Verleden week pakte de heer I'. de Bruiu ouder den uitroep «Eureka te Eetheu ziju sedert een maand vermist koetje bij de horens en bracht het vroolijk naar Raarasdouk (Dorp). Vreemd keek de heer De B. eeu paar dagen later op, als een heer boer uit Capelle ziju eigendom kwam op eischen. De gevonden vaars had wel tanden en de vermiste niet. Daardoor werd de vergissing bekend. In de ktrmiBweek wachten ons tw«e uitvoeringen, door heeren Gildebroeders van St. Bavo te geven in de zaal van den heer Boons, waar een geheel nieuw, iraai geschil derd tooneel is opgeslagen. De le uitvoering is voor de hon. leden, de 2e voor het publiek. Vergadering der landhouwvereenigiug «Raamsdouk (Dorp)" op Zaterdag 25 Aug. 'a. s. des avonds ten 7 uur bij de Dames Floris alhier. HoofddoelNajaarshestelliug vau kunstmest stoffen eu krachtvoedermiddeleu. KAATSHEUVEL, 17 Aug. 190Ö. Teruggekeerd Verleden Zondagmorgen was ons dorp in rep en roer om een zeker niet alledaagsch voor val. De 18 jarige dochter van de Wed B. was sedert kermis, met de Noorderzon of liever gezegd met een knecht van de schommel en ver trokken zonder op te geven waar hun reis heenging. De politie die de zaak in handen had, kon ze niet dadelijk te pakken krijgen. Na gedane informaties links en rechts, kwam men te weten dat dochtertjelief zich te Woeu Bel ophield. Na lang heen en weer gepraat en geschrijf is de uitgewekene, j.l. Zondag door de politie thuisgebracht. Het was juist even voor het begin der Hoogmis, dus de straten vol volk. Daarom bracht dit voorval een massa volk bijeen die deze edele jonkvrouw, na zulke heldendaad verlangden te zien. Baldadigheid. Toen Zondagavond de huisgenooten K. rustig zaten kaart te spelen, werden zij plotseling opgeschrikt door het rinkelen vau glasschervsn Bij onderzoek bleek, dat in het voorhuis een paar ruiten waren stuk geworpen. Door wie is natuurlijk weer niet uit te maken. Gesehoten. Dezer dagen had de heer A op het Efteliug het genoegen een vos te schieten. Het is eeu fliak volwassen dier, dat reeds menig kippetje verslonden heeft althans men rekent hem den moordenaar van de vele verdwenen kip pen in den omtrek. St Bcrnardus. Heden werd onze kerk ook door tal van vreemdelingen bezocht; het was n.l. het begin vau het octaaf van den H. Bernardus. Evenals andere jaren zijn de gestelde missen op die dagen als op Zondag en iu waarheid ook de toeloop van het volk kan bijna met dien op Zondag vergeleken worden. Telken jare krijgt men meer en meer devotie tot dien Heiligen, wel een bewijs van de groote genadegunstoD, welke men door Zijner bemiddeling van God ontvangt. Moge de godsvrucht tot St. Bcrnar dus steeds groeien en bloeien Brand. Maandaguamiddng brak een hevige brand uit in het woonhuis van zekeren v. W. in dsn Berkdijk. Door de spoedige hulp der buren, wist nieu het vuur echter nog al te beperken. Toch is nog al veel door het vuur verteerd. Assurantie dekt de schade. liet drama te Mcndi. Bij het dezer dagen gemelde treurspel te Mendi zijn er nog meer slachtoffers gevallen dan eerst gemeld werd. Sophie Clara is namelijk niet gevluchtzij ook werd eerst door een kogel getroffen en naderhand met messteken afgemaakt. Haar kind werd gedragen door een meisje van tien jaar, dat vluchtte gevolgd door den moordenaar, die het kind stampen en schoppen toebracht, waarbij 't wicht uit hare armen viel. Het meisje kon nauwelijks nog haar huis bereiken en stierf kort daarna. Er zijn dus niet minder dan zes slacht offers aan de woede van het monster ten prooi gevallen een oud man, vier vrouwen en een klein meisje. Alleen het wicht is ontsnapt en teruggevonden in een naburig veld, waar de moordenaar het geworjpen had. De begrafenis der slachtoffers heeft plaats gehad te Mendi, onder overgrooten toeloop er heerschte algemeene droef heid en woede der inwoners. De fami lie van den moordenaar wordt nog altijd verborgen gehouden. Men beschuldigt namelijk den vader kennis te hebben gedragen van de ontwerpen van zijn zoon en men wil hem dat betaald zetten. Michas, de moordenaar, heeft zich aanstonds na zijne misdaad naar Athene begeven en om er gauwer te komen, heeft hij zich met geweld meester ge maakt van een paard dat door een jongen knaap geleid werd. Het paard is losloopend in de stad teruggevonden. Hij moet zich te Athene rechtstreeks naar zijn vriend Constantophoulus hebben begeven, van wien hij een pak kleeren leende en met wien hij een glas wijn ging drinken. Hij scheen somber ongerust Zijn gezel verwonderde zich daarover Michas verklaarde daarop een kwade slag te hebben geslagen en vertrok. Constantophoulus hechtte daar niet veel belang aan, maar toen hij den volgenden dag de vreeselijke gebeurtenis in de krant las, begreep hij alles Na veel aarzelen, want in Griekenland beschouwt men onder het volk het aanklagen van een bloedverwant of vriend als een eer loosheid, deelde Constantophoulos in den namiddag alles aan de politie mee- 't Parket heeft de kleeren van den moordenaar in beslag genomen en zijn vriend is in voorloopige hechtenis gesteld Michas is gezien op den weg naar Brachami, denkelijk naar Laurium gaande Zijne aanhouding moet nu spoedig volgen, want politie en gendarmen zoeken hem ijverig op. Dichterlijke ontboezeming. Uit de »Scheveningsche Courant* Bal op de Pier geeft dol veel pleizier. Niet alleen voor 't publiek, de kliek, maar voor de aandeelhouders vooral, want wat is 't gevalAls er bal is op zee, vallen de entrée's zoo mee, dat als 't eiken dag beurde, het wandelhoofd scheurde, dat gevaarte, van de zwaarte, van het geld, dat met geweld, zoomaar gleiend en vleiend, met een ziezoo, in 't bureau, ontvangen wordt zonder dat men mort. Integendeel, 't is niet veel voor 10 cent, zoo patent, te kunnen dansen, met de kansen, van door't even saam te zweven, zonder teugelen op de vleugelen der liefde, die niet bliefde. De muziek was magnifiek, en 't publiek wel niet chiek, doch zonder paniek, amuseerden zich zittend of op de been, en ging voldaan heen. Voor een leek, schijnt eens per week, zoo'n bal als hie r

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5