Nummer (38 Zondag 26 Augustus 1006 29e Jaargang Tweede Blad. Spanj BUITENLAND. Duitschland. Frankrijk. Cuba. - Reclame. Rusland. BINNENLAND. Amerika. e. Wat is noodig om een goede maag te hebben BESOIJEN. Grande Matinee tc geven door de Liefhebberij Tooneelclub «Vondel», onder de zinspreuk «Nut en Genoegen», met hoogst vereerende medewerking van het Antwerpsch Gezelschap «Oscarino», in het Café Central van den Heer J. Melis- Beumer te Besoijen, op Maandag 27 Augustus 1905. Aanvang 10 ure precies. (Zie programma's.) O- Groote Openlucht-Uitvoering, ter gelegenheid der Besoijensche Kermis op Maandag 27 Augustus 1906, te geven door de Waalwijksche Gymnastiekvereniging, leider de Heer A. Princen, in den tuin van het Hotel Brokken. Aanvang 4Vj uur 's middags. Opgeluisterd door de muziek van D. I. T. U. E. V. (Zie programma's., o CONCERT te geven door de Harmonie «St. Crispijn», van Waalwijk en Besoijen, op Maandag 27 Aug. 1906 in den tuin van den Heer C. van Dongen. Aanvang n.m. 6 uur. (Zie programma's,) o Soiree te geven door het gemengd koor «Vooruitgang zij ons Doel», van Waalwijk en Besoijen, (Directeur de Heer L. A. Kooien) op Maandag 27 Augustus 1906, in de zaal van den Heer Denis van der Zaken te Besoijen met mede werking van den bekroonden Karakter- Komiek J. Brugman en den pianist den Heer Ch. van Beek. Aanvang 's namiddags 77a uur. (Zie programma's.' o Grande Soiree Amusante te geven door de Heeren Karakter Humoristen C. de Bont, Dongenen J. Wilmont Waalwijk beiden bekroond, met hoogst vereerende medewerking van den Heer C. van der Weijden, pianist Dengen, op Dinsdag 28 Augustus 1906 in de zaal van den heer W. Brokken. Aanvang 7Va uur- Grand CafÉChantant ter gelegenheid der kermis in het café van den Heer J. Mclis-Beumer, van het Antwerpsch Ge zelschap «Oscarino.» o VLIJMEN. Groot Matinee te geven door de Liedertafel «Kunstna Arbeid van Vlijmen op Zondag 26 Augustus 1906, in het café van den Heer M- de Laat te Vlijmen, met welwillende medewerking van eenige Heeren Dillettanten. Aangeboden aan H. H. Honoraire leden met hunne Dames. Onder directie van den Heer C. de Gouw uit Nieuwkuik. Aanvang 127» uur precies. (Zie programma's.) BAARDWIJK. Concert te geven door de Harmonie de Eendracht van Drunen, in den tuin van den heer H. Mulders, op Zondag 26 Aug., des middags ten 5 uur. (Zie programma's. Er is in Spanje eene mijnwerkerssta king uitgebroken. De toestand te Bilbao is ernstig. Vol gens de laatste berichten hebben de bladen opgehouden te verschijnen. Men meldt een botsing tusschen stakers en de troepen op de St. Antoniusmarkt. Er zijn veel gekwetsten. De Minister van Marine is aangekomen. De staat van beleg is uitgeroepen. Voorts wordt gemeld, dat de stakers barricaden oprichten. De regeering ver bergt haar ontevredenheid niet over de houding der mijneigenaars. De algemee ne staking is uitgeroepen. In apotheken en gasthuizen zijn veel gekwetsten, waar van verscheidenen ernstig er aan toe zijn. De bevolking vlucht in dolle haast. Al de treinen zijn vol. In verband met wat sommige Fransche en Italiaansche en ook Nederlandsche vrijzinnige bladen geliefden te zeggen over de geheime bedoelingen der en cycliek, verdiend de aandacht een ver klaring van den Osservatore Romano, waarbij nog eens elke mogelijkheid van verzoening met deze wet, volstrekt wordt afgesneden. Wij begrijpen niet, zegt de Osserva tore, wat er voor dubbelzinnigs of on duidelijks in de woorden des Pausen is. Maar de heeren Combes, Briand en Co., zitten er leelijk mee in, dat ze nu met den Paus rekening moeten houden. Te Lourdes hebben op den avond van den 20sten Augustus en in de mor gen van den 21 sten vijf gevallen van plotselinge genezing plaats gehad, alle vrouwelijke personenuit Parijs afkomstig. O.m. heeft een blinde dame. mevr. Cour cel, rue Damesne 28, het gezicht terug gekregen. De manoeuvres van de Duitsche vloot zullen dit jaar zeer belangrijk zijn. Tot 12 September zullen allerlei oefeningen in de Noordzee worden gehouden, waar bij alle seinposten die voor oorlogstijd moeten dienen, bezet zullen zijn. De tor pedobooten zullen in volle zee voort durend aanvallen op pantserschepen doen. Op 12 September worden de bezet tingen van Helgoland en Kuxhaven in oorlogstoestand gebracht. De zeeoorlog zal van dan af meer om en bij den mond van de Elbe gevoerd worden en de Keizer komt, van de legersmanoeuvres in Silizië, op het oorlogsterrein aan. De 13de en 14de September zijn groote manoeuvredagen. De gevechten zullen op die dagen voornamelijk tusschen Hel goland en-den mond van de Elbe tot aan de reede van Kuxhaven geleverd worden. Er nemen 81 oorlogsvaartuigen aan deel, het grootste aantal dat nog ooit bij Duitsche vlootoefeningen is gebruikt. Met de algemeene vergadering van de Duitsche katholieken te Essen valt die van de volksveieenigingen voor het katholieke Duitschland samen. Deze vereeniging die vooral uit is op het be werken en leiden van de kiezers van het centrum, heeft in het afgeloopen jaar 40,000 nieuwe leden aangeworven en telt nu 510,000 leden. De vereeniging heeft in 1905 in het geheel 11,500,000 schrifturen verspreid en meer dan 2000 volksvergadering gehouden. Gisteren besloten de Duitschen ka tholieken,'; in 1908 hun algemeene ver gadering te Dusseldorp te houden en komende jaar aan den Main, vermoedelijk te Würzburg, te vergaderen. De firma Krupp heefl voor hare verbruiksinrichtingen een bakkerij laten bouwen die 100 man in dienst heeft, van wie er 77 bakkers zijn. In 53 ovens worden dagelijks twee waggons meel van 10.000 K.G. elk verbakken en 80,000 tot 90,000 stuks broodjes en 10,000 tot 12,000 zwarte en witte broodjes gebakken. De firma zal ook binnenkort voor hare fabrieken te Essen den eersten steen voor een nieuw bestuursgebouw laten leggen. Dit gebouw zal 5 millioen mk. kosten. Nog eenige staaltjes van de knoeie rijen bij het beheer van koloniën Bij den postdienst ontvangen alle sollicitanten naar den tropendienst een circulaire, waarin hun wordt aangeraden, de voor de tropen benoodigde uitrustingstukken te betrekken van de firma, Tippelskirch, wijl deze daarvoor speciaal geschikt is. Een postbeambte, die toevallig het adres wist vanwaar Tippelskirch sommige za ken gewoon is te betrekken, heeft voor hetzelfde schoeisel, dat Tippelskirch voor 35 mark levert, slechts 18 mark betaald. Een brief in de Vorwarts maakt er melding van, dat een som van 8000 mark, bestemd om inlandsche werkkrach ten te betalen bij den aanleg van we gen en sporen in Kameroen, uitgegeven is voor den bouw van een nieuwe wo ning van den gouverneur Puttkamer. De inlanders kregen geen cent, en moesten zelfs nog voor hun eigen eten zorgen. Weigerden de hoofden, dan werden zij in de ijzers gesloten en met 25 zweep slagen gestraft. ten zijn gedood en gewond. Om politie ke redenen werden 276 personen in hechtenis genomen. In den tuin van het paleis te Peter hof zijn de lijken gevonden van een jong, goed gekleed meisje en van een student. Het meisje had een visitekaart je in haar zak met den naam Anne Rybakoff en verder met de woorden »Ik zal mijn leven geven voor de vrij heid van mijn land.« De man had een bevelschrift van het ïevolutionnair co mité om generaal Trepow te dooden. Hij had een revolver in de hand, waarvan drie patronen waren afgevuurd. De muiters van de Pamjat Azowa zijn terecht gesteld in den tuin van het slot te Reval. De handen waren hun op den rug gebonden en vervolgens aan een zwaar touw, dat dwars voor den tuin liep. De veroordeelden hadden al len hun matrozen mutsen op. Een adel borst las met krachtige, maar eentonige stem het arrest van den krijgsraad voor een der gevangenen begon toen een melankoliek Russisch lied aan te heffen, dat echter geen weerklank vond bij de anderen. Twee veroordeelden vielen flauw een jonge zeeman schreide, zeggende, dat men hem voor een waren schuldige in de plaats had gesteld. Een priester na derde vervolgens met een crucifix om de laatste troostredenen te gevenallen aanvaardden die op een student na. De kozakken plaatsten zich toen op een rij, vier voor eiken gevangenen en leg den aan. Plotseling vroeg een zeeman hemt^e blinddoeken, hetgeen geschiedde zijn kameraden lieten zich enkel de muts over de oogen trekken. Toen klonk het bevel van vuur, gevolgd door een salvo. Nogmaals werd een salvo afge geven, voor 't geval de dood niet bij allen mocht zijn ingetreden. Een ser geant keek nu lijk voor lijk na en een half uur later waren allen naar zee ge bracht en in de golven verdwenen. Russische toestanden zijn nog altijd Russisch 1 De camorra der volkswraak die inder tijd aan het Doemalid professor Herzen- stein diens doodvonnis toezond, heeft nu aan zijn nagelaten betrekkingen den eisch gesteld, binneD drie dagen 3000 roebel te storten voor de lieden teSys- ran, wier huizen verbrand zijn en 4000 roebel voor de gezinnen van vermoorde politiebeambten. Voorts moet de fami lie zich verplichten, door middel van de pers de verklaring af te leggen, dat zij in 't vervolg niet meer zal behooren tot eenige politieke partij. Doet zij het niet dan worden zij vermoord en hun jezit vernield. dig begrijpt men dat er wat meer ach- terzit. 't Gaat over inkomende rechten i wettelijke maatregelen tegen de truts, waarover Bruyan zijn tegen-can- didaat is begonnen en nu Roosevelt 't zijne heeft gezegd. De strijd tusschen democraten en republikeinen zal met ongewone kracht ontbranden, wat een voorbereiding vormt voor de verkiezingen van 1908. De opstand op Cuba moet ernstiger we zen dan de eerste berichten vermoeden deden Volgens een te Londen ontvangen te legram beschikt generaal Bardera over 150 welgewapende mannen. Generaal Pi no met 800 opstandelingen rukt aan op Pinar del Rio, dat slechts door 300 man verdedigd wordt. Men gelooft, dat de gewapende rebellen 200Ó man sterk zijn en dat generaal Gomez met 600 man de beweging leidt in Santo Spiritu. President Palma schaft zich wapenen aan Maar als het erg wordt, zullen de Ver. Staten zich wel met hun pleeg-ei- land bemoeien. Volgens een offlcieele bekendmaking werden in de laatste week in Rusland 72 ambtelijke personen om politieke redenen vermoord 42 zwaar gewond. Verder werden 120 bommen gevonden, 12 geheime drukkerijen ontdekt en 18 staatskassen beroofd, waarbij 22 beamb- Zij die een goede maag hebben, moeten op hunne levenswijze passeu, onvoorzichtig heden in de voeding en overdaad vermijden, anders raakt de arme maag van streek. Zij die een slechte maag hebben, moeten eeuige doosjes Pink Pillen gebruiken die de maag in orde brengen en opknappen zoodat zij weer goeden dienst kan doen. Wanneer de Pink Pillen u eenmaal een goede maag hebben weergegeven wat niet veel tijd ver- eischt, hebt gij slechts redelijk te blijven, geen buitensporigheden te doen, en gij zult de goede maag die de Pink Pillen u hebben gegeven, beheuden. De Pink Pillen hebben nog onlangs een goede maag weergegeven, aan een braven ijzertrekker van Gendbrugge, den heer Alfous Verbrugge, die daar woont in de Van Oost- •traat No. 66. Uit Helsingfors wordt aan de Frank- furtur Zeitug geschreven, dat de vol trekking van het doodvonnis aan de veroordeelde officieren en artilleristen in de vesting Sveaborg onder schokkende omstandigheden is geschied. De soldaten van het muitende regi ment vormden het vuurpeloton, achter hen stonden infanteristen met geladen geweer. De jonge kapitein Smirnof comman deerde het geheelhij was zoo van streek dat hij in zwijm viel op het oogenblik dat hij het bevel tot vuren had moeten geven. Een ander officier nam zijn plaats in. De vijftig soldaten van het vuurpeloton beefden zóó, dat zij nauwe lijks hun geweren konden vasthouden. Na het eerste salvo waren de veroor deelden slechts aan de beenen gewond een tweede salvo maakte pas een einde aan hun lijden. Een allerbrutaalst stuk is Woens dag te Moskou uitgehaald. Daar stormde plotseling een tiental lieden een café concert binnen en roofden ten aanschou- we van de bezoekers, het dienstpersoneel en de verschrikte muzikanten een dui zend roebels uit de kas, waarmee zij er ongehinderd van door konden gaan. Bovendien hebben de gewapende jon gelieden gisteren te Moskou 14,000 roe bel geroofd uit de kas aan het goeder station van den Kazanschen spoorweg. Te Smjela bij Kief hebben met revol vers toegeruste personen den stations chef overvallen en 1700 roebel geroofd- De chef en een reiziger werden ge wond. En zoo gaat het nu maar dag in dag uit De Heer Alfous Verbrugge. „Sedert aebt maanden, schrijft hij, was mijn eetlust gaandeweg rermindercl en mijn spijsvertering aldoor slechter, moeielijker en pijnlijker geworden. Na mijne maaltijden ondervond ik hevige pijnen in de maag, in de. zijden en zelfs in den rug. Die pijnen bleven zelfs wanneer ik te bed lag, en sliep ik eindelijk in dan had ik een onrustigeu slaap. Mijn maag pijnen bezorgden mij ook dikwijls ichele hoofdpijn. Ik heb meerdere specialisten voor de maag geraadpleegd, maar geen heeft mij verlichting gebracht. Eindelijk heb ik ge- braik gemaakt van de Pink Pillen en ben verheugd u te kuunen mededeelen dat die mij volkomen genezen hebben. Mijn maag werkt goed en ik zie er weer kloek en ge zond uit. Gij kunt niet te veel op uw maag passen. Zorg voor haar, zoo gij wilt dat zij zorg voor u hebben. De Pink Pillen zijn een uitmuntend middel om u in dien zorg te helpen. Zij zijn eveneens ongeëvenaard tegen bloedarmoede, bleekzucht, zeuuwlijde.n, alge meene zwakte, zenuwverslapping, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos f9per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Suabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederlaud en Apotheken. Franco toezending postwissel. Roosevevelt heeft een stuk openbaar gemaakt, waarvan men op 't eerste ge zicht de bedoeling niet ziet, maar spoe- Dc Noordbrabantsche Steenkool. De te Helenaveen gevonden steenkool, waarvan dezer dagen gemeld werd, is ge bleken een laag van slechts 60 c.M. te zijn. Men boort evenwel door, op hoop van die pere lagen te ontdekkeD. Volgens geologen is de2e bedding waar schijnlijk niet een voortzetting der Duitsche, maar der Belgische. Op de staatsbegrooting voor 1907 is een som uitgetrokken van (940 0^0, v .or \rr- dere sUatsontgiuniugswerkeu. De Limburgers gehoond. Heel Limburg is op stelten. De Limbur gers zijn iu hun eer aangetast en daarom gloeiend verontwaardigd. In de Telegraaf is nl. een ingezonden stuk voorgekomen, onder teekend „Hollander", waarin de Limburgers zóó door 't slijk werden gehaald, dat van alle zijden in Limburg, ook in de pers werd geprotfsteerd. In „ingrzonden stukken' en advertentiëo in de Limburgsche bladen wordt nu druk de albesteli ng van't be'oel- de dagblad en verbanning uit de piovincie gepredikt. Daaraan i9 door sommigen ook reeds gevolg gegeven. Leel Limburg is er vol van. in Gulpen werd deze; dagen nog bij eeu concours de gelegenheid met beide handen aangegrepen, om zijn gal over het blad uit te spuweu 1 Relletjes te Lelden Naar aanleiding der werkstaking zijn relletjes ontslaan. Hoewel door den waarnemenden burge meester Donderdag samenscholingen van meer dan 5 personen ziju verboden, was het gis teravond in den omtrek van de haven weder zeer woelig. De commissaris van politie, binnentijds van zijn verlof teruggekeerd, was met de inspecteurs eu vele agenten aauwezig. Een 7-tal artilleristen en 8 man bereden politie hulden de straten schoon, terwijl de agenten een enkele maal den gummistok gebruikten. Men merkte onder de menigte echter geen stakers op. Nu de oudste wethouder, de heer Juta, ongesteld is, zal db burgemeester onverwijld van zijn verlof uit Zwitserland in de ge meente terugkeeren. De toestand van Vrijdag goed. Vrcdestentooiistellfng. Het Episcopaat van Nederlaud heeft aan den secretaris-generaal der Internationalo Vereniging Vredestentoonstelling megedeeld, dat zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid het streven dezer vereeniging toejuicht en de beste weuschen uit voor liet welslagen barer pogingen. De Algemeene Synode der Neder- 'andsch Hervormde Kerk heeft in een schrijven van 21 Augustus jl. aan den se cretaris-generaal medegedeeld, dat de Alge meene Synode der Nederl. Herv. Kerk haar sympathie met het streven der Internationale Vereeniging Vredesientoonstelliug betuigt en haar op haar pogingeu Gods besten zogen toewenscht. Reorganisatie der Kaniers van Koophandel. Het hooidbestuur van den Nerl. Bond van Vereenigingen uit den Handeldrijvenden Middenstand bracht aan den Minister van Landbouw verslag uit betreffende de ziens wijze van den Bond over de reorganisatie der Kamers van Koophandel. De meerderheid der aangesloten vereeni gingen was tegen splitsing in tweeën, die eeu economische scheiding zou maken tus schen twee categorieën van handelaren, die meerendeels dezelfde belangen hebben, zoodat iu plaats van samenwerking strijd zou kuu nen onstaan. Daartegenover beweerde een minderheid de wenschelijkheid der splitsing, nl. een Kamer voor groothandel-industrie en een afzonderlijke voor den middenstand, daar beider belangen zelden samengaan, ja, dik wijls met elkander in botsing komen. Ten opzichte der kiesbevoegdheid liepen de gevoelens uiteen. Met den eisch om 12 maanden bestuurder te zijn voor hei. lid maatschap stemde de meerderheid in. De handelsvereniging „Rotterdam" advi seerde scheiding van groot en kleinhandel en kehoud van óén Kamer, terwijl de Ver eeniging vau Winkeliers en Handelsbelan gen met algemeene stemmen zich verklaarde voor de iasieliing eener afzonderlijke afdee- ling of Kamer van den Middenstand. liet Ilof. Men meldt uit Apeldoorn Het is vrij zeker, dat II. M. de Konin gin, die zich nog steeds zeer in acht moet nemen, de Stateu-Ge eiaal dit jaar niet in persoon zal openen. Luit. Christoirel. Naar Het Vad. verneemt, wordt dezer dagen verwacht de bevordering bij keuze van luitenant Christoffel tot kapitein. Luit. Christoffel is dan in 4 jaar en onder-luite nant tot kapitein opgeklommen, telkens door bevordering bij keuze. —o

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5