Nummer 68 Zondag 26 Augustus 1906 29e -iaargan Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws fiSFUWS UIT KAATSHEUVEL. O r> WAALWIJK, 25 Aug. 1906. Examen. Onder hen die gisteren te 's Graven- hage slaagden voor de acte Duitsch 1. o, behoort ook de heer J. de Bree, onder wijzer aan de openbare schoo alhier. Den geslaagde onze gelukwensch. Aan den vooravond van den wedstrijd. Morgen, Zondag, zal de Liedertafel Oefening baart kunst" van Waalwijk en Besoijen, directeur de heer Lamb. Kooien alhier, deelnemen aan den wed strijd te Utrecht en optreden in de derde of laagste afdeeling. De geheele week heeft de vereeniging zich op de zaal Musis Sacrum ijverig geoefend- Een onzer medewerkers, wien wij naar zijne meening over de kansen eener bekro ning vroegen, schrijft ons dienaangaande het volgende >Wat mij betreft, ik vind eene voor allen toegankelijke repetitie, waarbij een instructeu optreedt, altijd een zeer hin derlijk iets hinderlijk in de eerste plaats voor de leden en den directeur, daarbij onpleizierig voor de toehoorders, wier muzikaal genot door dat telkens afbre ken en opnieuw beginnen, gedurig ver stoord wordt. Bij zulke repetitien moest, dunkt mij, het publiek, dat zoo licht ver keerde gevolgtrekkingen maakt, streng geweerd worden. Ik verkeerde dan ook in de vaste meening dat de repetitie van Donderdagavond j.l- meer het karakter eener uitvoering dan van een oefening dragen zou, te meer, daar ik den tijd voor instructier nu wel verstreken waan de. Ik moge in mijn oordeel misschien alleen staan, doch houd niettemin vol, dat ik van zulk een repetitie, schier aan den vooravond van den wedstrijd, al heel weinig heil verwacht. Door ter elfder ure nog tal van kleine verbeterin gen te willen aanbrengen, directeur en zangers met wenken en opmerkingen als te overstelpen, zou men hen ten slotte wel eens zoo zenuwachtig kunnen maken, dat zij niet meer wisten, waaraan zich vast te houden. Ja, het geval kan zich voordoen en het deed zich hier ook merkelijk voor, dat de instructeur door al te groote bezorgdheid en te vurigen ijver, op verschillende punten zich zeiven niet meer gelijk blijft. En nu mijn totaal-indruk In aanmerking genomen hetgeen ik boven zeide, is deze beslist gunstig. Men moge over de opvatting van enkele onderdeelen eene andere meening zijn toegedaan, volmondig moet erkend wor den, dat beide nummers er zoo vast en zeker in zitten, dat van twijfel of onzui verheid nergens sprake is. Daarbij wordt er met beschaafde uitspraak en fijne nuanceering gezongen, en verstaat men uitmuntend de kunst de voornaamste schoonheden in beide compositiën dui delijk en toch ongedwongen te laten hervortreten. Wat het klankgehalte aan gaat, valt vooral het mezza-voce te roe men, en de Vereeniging zal wijs doen, hierin meer haar fort te zoeken, dan in een krachtig forto of fortissimo, waarin de tenors door de zware bassen over stemd zouden worden. Ook wachte zij zich de pianissimo's nog meer te ver zwakken uit vrees, dat het geluidsvolume in eene zoo groote zaal, als Tivoli is, somtijds te mager zou worden. Grootere vereenigingen verkeeren in dit opzicht in veel gunstiger conditie dan kleinere, weshalve deze laatste meer tactisch dien den te zijn en op alles bedacht, wat haar tot voordeel strekken kan. Wie klein is, moet slim wezen- Ten slotte nog een welgemeende raad. De directeur stelde op de laatste repetitie, die wellicht dezen avond nog gehouden zal worden, onver biddelijk de grenzen vast, waarbinnen het koor zich bewegen zal; hij brenge geen veranderingen meer aan, noch store zich aan eenigen invloed van buiten zijn wil zij in alles, wat de uitvoering betreft, een onschendbare wet, opdat die rustige zekerheid, dat onwankelbare zelf vertrouwen bewaard worde, welke bij een wedstrijd een eerste vereischte zijn. Vindt hij morgen, vóór den wedstrijd, nog gelegenheid de acoustiek van Ti voli te onderzoeken en met zijn koor nog eens te repeteeren, heel goed, doch dan liefst, kan het zijn, voor een talrijk publiek, opdat de zangers aan het zien van zooveel vreemde gezichten vast ge wend raken. Dan, ik twijfel er niet aan, zal lüefening baart kunst dank zij voo; een groot deel de degelijke voorberei ding door den heer v. d. Weijden uit Dongen, op het concours een goed figuur maken. Zeer zeker wacht de Vereeniging een zware strijd. De tegenstanders mo gen evenals zij nog nimmer een prijs veroverd hebben, bet feit alleen, dat acht hunner aangevoerd worden door directeuren of componisten van naam, zegt reeds genoeg. Doch het geluk be gunstigt den stoutmoedige en het is mijn vaste overtuiging, dat Oefening baart kunst ongelukken of verrassingen bui ten rekening gelaten - haar goeden naam hoog zal houden, en, hoe de uit slag dan ook zij, in ieder geval met eerc uit den wedstrijd te voorschijn zal treden Cursussen. I heerliik feest waarop lach en kout onder een In de omgeving van den Koestenberg gul ont!,Rai vau wegeil den Eerw. feesteling is thans een kunstschilder bezig met voorzaten, kwam sluiten. Ieder had zijn ui ter- 1 1 ~U!11 .1 1L /-lit InkilA fof nail fD'Il .1 11 1J11A- af, totdat eene goed geslaagde apothéose het het maken van verschillende schetsen. Tc oordeelen naar hetpeen wij er reeds zagen, zullen deze kunstproducties Naar wij vernemen heett de R. K. Vereeniging van Kantoor- en Handels bedienden besloten met ingang van 1 October een cursus te openen in het boekhouden. Zij die hieraan wenschen deel te nemen moeten zich voor 15 September bij het bestuur aanmelden. Naar ons wordt medegedeeld zullen ook zoons van donateurs aan den cursus kunnen deelnemen. Kinder llcrstellings- cn Vacun iekolonies. In de Woensdag 1.1. gehouden be stuursvergadering van de Afdeeling Waalwijk en Omstreken4 van bovenge noemd genootschap is besloten over te gaan tot het uitzenden van 3 kinderen. Als zoodanig zijn na geneeskundig onderzoek aangewezen: Jos. Bergmans, L. v. Bladel en Nico de Vries. Deze zullen Zaterdag 1 Sept. a s. onder geleide van den heer J. F. Marks, naar de kolonie »Zonneheuvel« bij Ouden bosch vertrekken en verblijven aldaar 4 weken. Deze uitzending brengt natuurlijk veel onkosten mede, weshalve besloten is circulaires aan de ingezetenen van hier en elders te bezorgen met het doel een aantal leden aan te werven. Wij twijfelen niet, of velen, die van het nut dezer vereeniging overtuigd zijn, en waar het heil der kinderen betreft gaarne een offertje brengen, zullen zich door de contributie, die slechts f 1 bedraagt niet laten terughouden. Intusschen staat aan ieder vrij dit be drag door eene vrijwillige gift te over schrijden. Premie markt. van 0 wel in den smaak vallen. De streek zelve schijnt den schilder ten zeerste te bekoren. Zoo ziet men dat men ook in onze on- middelijke nabijheid een natuur zien kan welke men al te dikwijls met opoffering van veel geld alleen in den vreemde meent te kunnen aantreffen. Concertgebouw 's lioscli De directie »Orelio Co4, die het Concertgebouw te 's Bosch exploiteert, heeft haar winterprogramma al gereed en aan de abonnés verzonden. Het belooft 12 mooie 'concerten, 2 tooneel- en 1 operette uitvoering en draagt alle blijken van goed verzorgd te zijn. Aan het concours in October te geven, nemen 22 kwartetten deel. BAARDWIJK. Woensdag j.l. hield het Ambro8ius-gilde[ziju jaarlijkschen optocht door de straat. Dit kou echter door omstaudig hedon uiet gebeuren ala auders. Daarna moest worden koning geschoten. Lr werd dapper gestreden tot dat J. v. I/, en G. v II. moesten kampen, met gevolg dat laatst genoemde overwinnaar bleef De kranige schutter gefeliciteerd. A.8. Zondag, nakermis zal de Harmonie rDe Eendracht" van Drunen een concert gevi-n in den tuin van den beer Mulders. Moge het weder weer medewerken eveunls gepas- seerdon Zondag dan is er op den laatsten dag der kermis weer leven in de brouwerij. 8te best gedaan dit Jubilé tot een den Jubila ris hoogst aaugenamen dag te maken En de beminde sympathieke man verdient zulks ten volle. Moge de wenschen hom toegevoegd in ver vulling gaan en vooral bewaarheid worden, wat ZEerw. zoo herhaaldelijk uit een van liefde «Het is te hopen, dat overal, waar «dit nog noodig is, het voorbeeld der «werkgevers van Kaatsheuvel worde ge volgd.» Ten eerste willen wij even opmerken dat het bovendoeld bericht afkomstig is uit ons blad en ten tweede ge- looven wij voldoende gegevens te hebben om te zeggen, dat dit besluit met het wat Z/EiOrw. zoo neruaiuueuj* uiv oou *»u i or. kloppend harte werd toegevoegd: »Ilij leve nog niet in-werking zijnde Arbeidscon tract weinig uitstaande heeft. Daartoe hebben talrijke invloeden van verschillende zijden meegewerkt en zeer zeker ook de oveituiging der patroons, dat die toestand niet bestendigd mocht blijvendaarenboven is geregelde pu bliciteit en bespreking, voor opheffing van toestanden als deze zeker een goed werkend middel. In ieder geval, hulde voor dit besluit. Men is op de goede baan 1 In de gisterenmorgen gehouden ver gadering heeft het bestuur der 14e Afd. 'der Maatschappij van Landbouw beslo ten, naar aanleiding van het ingezonden stuk van »Een landbouwer* in ons num mer van Zondag 20 Augustus, dat de dag van aangifte voor mededinging in den wedstrijd om premiën is bepaald op uiterlijk 10 September a. s., en zal hieraan stipt de hand gehouden worden. De premiemarkt heeft plaats den 20 September en de aangifte hiervoor moet dus geschieden, uiterlijk vóór of op io September a. s. bij den heer J. A. van Liempt alhier. Koninginne -verjaardag. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarbij wordt aan gekondigd, dat de jongens die willen deelnemen aan de volksspelen op Zondag 2 September a. s. uitgeschreven door de voetbalclub W. V. zich moeten aan melden in 't café van Vugt, morgen van 12-1 uur. De leeftijd is van 12-15 jaar. Wij twijfelen niet of een massa lief hebbers zullen zich voor deze volksver makelijkheden aanmelden. W. (J V. Zooals reeds bij de door onze drukkerij geleverde aanplakbiljetten is aangekon digd zal de Waalwijksche Gymnastiek Ver eeniging a. s. Maandag 's nam. om 4'/j ure ter gelegenheid van de kermis eene uitvoering geven in den tuin van den heer W. Brokken te Besoijen. Ten einde het te verwachten publiek het genieten der verschillende gymnastische nummers gemakkelijk te maken, heeft de Veree- niging een podium doen aanleggen, waar op gewerkt zal worden. De groepen zullen verlicht worden door Bengaalsch vuur. Wij hopen, dat de Vereeniging die geene kosten ontziet om hare uitvoering aantrekkelijk te maken, door een flink bezoek mag worden schadeloos gesteld voor de moeite en opofferingen, welke i zij zich getroost. Dezer dageu geraakte een jongen van S. alhier met de vingers beklemd tusschen de buffers van twee wa^eiis- Door tusscheukomst van den eigeuaar van de caroussel, voor wien de wagens bestemd waren werd hij spoedig uit zijne benarde positie gered zoodat een en ander nog al goed afliep. Een man, die nog dikwijls diep in 't glaasje kijkt, kwam dezer dagen van een verkooping en voelde behoefte een bad te nemen. Alleen trok hij zijn jas uit en sprong toen, goed onder den indruk te water. Toen ging hij onder, doch erg beviel 't hem niet, met bovenmenschelijke po gingen mocht het hem onder groote belangstelling gelukken,'"hls een verzopen kat, op den oever te komen. Groote hilariteit natuurlijk VRIJHOEVEN-CAPPEL. De in dit najaar te houden gewone Rijkskeuring van tot dek king bestemde- hengsten voor Noord-Brabant zal gehouden wordeh te 's-Hertogenbosch op 17 October 1906. Toen dezer dagen de kinderen van R. S. in een sportwagen mekaar aan het rijden waren, kreeg een van hen het ongeluk er uit te vallen en kwam achter op zijn hoofd terecht. Na een oogenblik gewacht te hebben werd geneeskundige hulp ingeroepen en deze constateerde dat het kind door den val een her8chenschudding heeft. Het kind verkeert in een gevaarlijken toestaud. ELSH0UT. Onder zeer groote belangstel ling vierde de cerw. Broeder Gilbertus in het St.&Norbertus-Gesticht alhier j.l- Dinsdag zijn zilveren Jubileum als Overste van gsnoemde inrichting en tevens van het Jongelingen-Patro- Eene plechtige H. Mis waaronder de Zangars de gloedvolle 4 stemmige Mis St. Luciae van Witt keurig uitvoerden opende de rij der feestelijkheden. Van de receptie werd een druk gebruik ge maakt. Menigeen kwam den eenvoudigen en verdieustvollen Jubilaar zijne oprechte filici— tatie aanbieden, in de nette zaal der Eerw. Broeders, die zoo in kapel, in feestzaal als patronaats gebouw toonden de kunst van nnet te versieren" goed te verstaan. Eenvoud, geen overlading sierlijkheid en bevalligheid. Ten 5 uur werd (\en Eerw. feesteling eene serenade gebracht door onze verdienBtvolle har monie en werd de Jubilaris gecomplimenteerd door een barer leden. Ingeleid in het feestelijk versierde congre gatie-locaal nam de Jubilant omgeven door zijne Eerw. medebroeders - plaats in den aardig versierden zetel, hem bereid. Wegenb lichte ongesteldheid van den ZEerw. Heer Pastoor werd bij moudo van den ZEerw. Heer Kapelaan, den grooten voorstander der Congregatie, die steeds der Congregatie zoo in geestelijke als stoffelijke belangen ter wille is de Jubilaar begroet en in gloedvolle woor den Ilern het prachtig Cadeau der Congrega- nisteD een uitstekend gelukte Crayonteekening aangeboden. Het daverend »Hi) leve lang" der Congreganisten, begeleid door de Harmo nie gaf uiting aan hunne gevoelens. De Har monie gaf hare keurigste nummers, de Lieder tafel haar Jubelcantate de gezamelijken Con greganisten hun feestlied. Door het hoofd der school werd den feeste ling, do feestgave der Donateurs, Eereleden en verdere Begunstigers een stel zilveren kan delaars, een paar lusters, en een stel rijke altaarbloementakken aangeboden. De tooneel- club gaf een paar kluchtspelen, die de lach spieren duchtig in beweging brachten. Eene eigenaardige levensbeschrijving van den Jubi laar comische scènes, kortere en langere toe spraken wisselden elkander prettig en geze.lig lang OISTERWIJK (N.-Br.), 23 Augustus. Tot lid van den gemeenteraad alhier is heden gekozen de heer J. Rypperda, met 161 stemmen. De heeren J. de Kroon en M. Kluyt- mans hadden resp. 110 en 32 stemmen. RAAMSDONK, Dorp 24 Augustus. Deze week had bij de Dames Floris de aanbesteding plaits van een schuur voor den heer A, Bink alhier. Aannemer is de heer G. J. van Don gen voor f 380. Gisteren werd alhier aanbesteed de leve ring van het brood, dat de gemeente aan hulp behoevende gezinnen verstrekt. De heer P. v. Arendonk was laagste inschrijver en werd met de leverantie belast. Naar wij vei nemen zal dcor de zang— vereeniging nfcxcelsior" alhier ter gelegenheid van haar lOjaiig bestaan op Woensdag 29 Augustus a. s. eene groote uitvoering gegeven worden in de Ned. Herv. kerk op het Veer. Hedenmorgen ten 10 uur hield de raad onzer gemeente eene openbare vergadering. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Zuider Stoom-Maatschnppij. Ontvangsten Juli 1906 f 9077,39, per .lngkilomstsr f7.53; dito 1905 f 8151,24. per dagkilometer f 7.34l/j, Sedert 1 Januari 1906 f 56.624.17Vj _p*r dagkilometer f 6 87 dito 1905 f 53,066-4o*/2 per dagkilometer f 6-44. CAPELLE De eerste najaarsvergadering van de Landbouwvereeuiging 's-Grevelduin- Capelte, Sprang en Vrijhoeven—Cappel had Donderdag 23 Augustus plaats i» de Hei- straat by den heer M. J- de Jong. Ten 6 30 ure opende de voorzitter de heer M J. Rijken Az. de vergadering en verzocht de secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde lo. eene aanvraag van den heer J. Maijers om lid te worden, welke met algemeeue stemmen als lid werd aangenomen. 2o. Bestellingen hulpmeststoflen en veevoeder, waarvan fliuke bestellingen werden opgegeven. 3o. Bespreking van een onderlinge overeenkomst om voor gezamenlijke rekening te geraken tot verkoop der melk, waarover nogal breedvoerige dis cussiën werden gevoerd, doch bij de eerst volgende vergadering nader zal worden be sproken, om tot het goede doel te komen. Hierna niets meer aan de orde zijnde en niemand meor het woord verlangende, sloot de voorzitter deze vergadering. Hedenmorgen ten half elf uur hield de raad onzer gemeente eene openbare vergade- riDg. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. SPRANG. Donderdagmiddag werd het 10 jarig zoontje van C. v II. dat zich uit school naar buis begaf, door den heer J. V. uit Kaatsheuvel met de fiets omvergereden De jongen bekwam zulk letsel aan zijn voor hoofd, dat hij zich terstond onder genees kundige behandeling moets stellen, terwijl er de fietser met den schrik afkwam. KAATSHEUVEL, 25 Aug. I90Ö. bijzonderheid. Als eene bijzonderheid moet gemeld woiden, dat zekere W. v. O. eene geit, heeft, die nog nooit een jong geworpen heeft en toch dagelijks melk geeft. Ze heeft een ontwikkelde uier. Vele nieuws gierigen zijn dit beest gaan zien Uitvoering. Onze harmonie «Euphonia» is uitge- noodigd om bij gelegenheid der kermis te Waspik, een concert te geven. Het lijdt geen twijfel, of ons korps zal ook daar ieder ten zeerste voldoen. Wij lezen in het Centrum: Arbeidscontract. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan het DiNbr. Hadden een 6-tal patroons eenigen tijd geleden belooft, dat hun werkvolk een bakker naar keuze kon nemen, thans kunnen we melden, dat er bij allen «de bakker af is.» Het blad teekent hierbij aan: «Helpt het nieuwe Arbeidscontract «al, nu 't nog niet eens in werking is «Het schijnt zoo. «Volgens bovenstaand bericht uit «Kaatsheuvel mogen voortaan de werk- lieden (leerbewerkers)hun brood koopen «bij wien ze willen. Daarmee is een «groot misbruik afgeschaft. Want men «begrijpt, welk brood er wel gegeten «is, door werklieden, die gedwongen «waren te koopen bij een bakker, «welke zijn winsten met den patroon «deelde. De Harwichboot op de pier Men meldt uil fluek vau Holland: Door een plotselingen dikken mist liep Don derdagmorgen 5 uur het stoomschip Amster dam" der Harwichliju op den kop van het Noorderhoofd alhier. Ofschoon het voorschip circa 8 voet op geheven werd, was er wegens de kalme zee geen gevaar voor de passagiers. Het goedereuschip fClacton", van de zelfde maatschappij, kwuin even later langs zij en nam de passagiers over. De waterstand was 99 d. M., het water vallende. De Amsterdam" ligt aan den zeekaut in de richting Zuid-Noord. Met L. Smit Co. 'sleep en borgiugs- dienst is gecontracteerd om het schip, dat met het voorschip droog zit, vanmiddag om 4 uur met tij af te brengen. Indien de zee kalm blijft, bestaat er geen gevaar voor het schip. Donderdags meldde men nader Nog zit de Amsterdam* op de pier, met de punt vlak voor 't licht, maar tegen 4 uur bij hoog water, hoopt men haar weder vlot te krijgen met behulp vau de fClacton*. Hoewel het weer praehtig is, is de be langstelling niet heel groot. Het is de eerste keer dat de Harwich boot iel j dergelijks overkomt. Er bestoud geen oogenblik gevaar voor de ruim 300 passagiers. Echter misten zij (Jen trein, wat hen niet prettig stemde. Na herhaalde pogingen is 't schip Don derdag vlot gekomen. De aurdbeving te Valparaiso. President ltiesco van Valparaiso heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden, die hem hun deelneming kwamen betuigen met de ramp, waardoor Chili is geteisterd, verzocht, wanneer men ondersteuning zendt, die zooveel mogelijk te doen bestaan in vee, daar de bevolking met eru hongersnood be dreigd wordt. Een telegram van 21 dezer aan de Evening Sun meldt, dat er opnieuw een aaidbeving heeft gewoed, nog ernstiger dan te voren en dal Valparaiso thans bijua geheel verwrest is bijzonderheden ontbre ken r.og. Echter mag aan de waarheid van dit telegram wel eenigszius wordeu getwijfeld, want in den nacht van 20 op 21 Augustus heerschte er groote ongerust heid te Santiago, wegena valsche geruchten van het Amerikaansch observatorium, te Cerro San Cristobal, over een groote ramp, welke dien nacht zou te verwachten zijn. De geheele bevolking heeft dien nacht buitenshuis, in tenten en op wagens, gesla pen, maar de nacht ging zouder iets ver meldenswaardigs voorbij. Het is dus moge lijk, dat het telegram aan de Evening Sun onder den indruk van die geruchten, welke op een misverstand berustten, verzonden is. Het verlies aun inenschenlevens door de aardbeving wordt op nagenoeg 3000 geschat, terwijl men de schade aan vernielde eigen dommen op minstens 100 millioen dollars (f 250 millioen) raamt. De orde wordt op de strengste wijze gehandhaafd door militai ren en gewapende burgers. die voortdurend patrouilleeren. Onder de bevolking van Valparaiso en omstreken wordt veel ellende geleden, daar er gebrek is aan alles, voor namelijk aan levensmiddelen. De regeering doet haar uiterste best om in den nood te voorzien. Zij koopi overal levensmiddelen op en zendt die naar Valparaiso, waar zij onder de noodlijdenden wordeu verdeuld Gtooto verontwaardiging heerscht er te Santiago over de slagers, die van dezer gelegenheid gebruik gemaakt hebben om ex'ra-winsten te behalen. Z.j nebben een combinatie gevormd eu do vEetcbprijzeu zooveel mogelijk opgedreven. „Zaken zijn zaken", ook al verhongeren honderden men- schen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9