Nummer TO Zondag 2 September 1906 29e Ja arm 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. T weede Blad. atig AN TO ON TIELEN, Gemeenteraadsveigadeiingen. Uitgever: BINNENLAND. lïeclame. liet is slechts een paar kilometers van hier verwijderd. De Echo van het Zuiden en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0.~5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieven ingezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uite<-ver. aan oen WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Een rubriek. Er hecrschte dezer dagen ter Lands drukkerij een ongewone opschudding. Als naar gewoonte was het eerste exemplaar der Staatscourant in handen van den Directeur, toen deze, na vluch tige inzage ervan, bevel gaf met drukken te stoppen.... Er ontbrak een rubriek*. De directeur keerde en keerde het proefblad om en om... vond niet wat hij zocht. .-..Maar er staat vandaag geen nieuwe Staatscommissie in de krant, riep hij uit. Negen boden erop uit, ieder naar een der Ministers. En alle negen keerden met leege han den terug.... de Excellenties hadden voor heden >niets meer te zeggen.* Even dacht de directeur er nog aan om zelf naar de Ministers te gaan. Maar de verklaringen der boden wa ren stellig. Na lange aarzeling kwam het bevel, dat men maar voort moest gaan met drukken. Doch de Directeur was over het num mer der Staatscourant slecht te spreken. Er ontbrak »een rubriek* aan. De rubriek der Staatscommissies. D. v. N. Kapitalistische manieren Het kamerlid mr. P. J. Troelstra brengt een gedeelte van zijn vacantie weer door op de Friesche meren. Hij heeft een zeilvaartuig afgehuurd, waarmee hij, vergezeld van zijn familie, verschillende plaatsen bezoekt. Zccmanoeurres. Dinsdagochtend 6 uur lagen voor de Scheveningsche kust voor anker de pant serschepen iTromp* en »Piet Hein Terzelfder tijd kwamen 9 torpedobooten De veronderstelling der zeemanoeuvre was, dat de torpedobooten waren uit gezonden om de pantserschepen aan te vallen, waarna landingstroepen in de Scheveningsche haven aan wal werden gezet300 schepelingen debarkeerden die een marsch maakten door het dorp en langs den strandboulevard, alwaar zich bevonden marinestaf en marine autoriteiten. Onder de toeschouwers werd ook de Minister van Marine opgemerkt Omstreeks 11 uur vertrok het eskader liet Hof. Als verjaargeschenk heeft de prins de koningin een motorboot gegeven voor tien personen, geleverd door den heer Klaas Baving, Zwolle. Vrijdagmorgen heeft in tegenwoor digheid der KoniDgin-Moeder, den Prins en hot geheele personeel een godsdienst oefening plaats gehad, waarbij de Koningin in het gebed voorging en uit den Bijbel las. Sedert eenigen tijd worden deze huise lijke godsdienstoefeningen iederen mor gen gehouden. Naar wij vernemen, zal ook H. M. de Koningin-Moeder de onthulling op 15 September te Leeuwarden van het standbeeld van den Frieschen stadhouder bijwonen. Stundbecld van tirnaf Willem van Nassau. Te Leeuwarden is bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin 15 September a.s. het Standbeeld van graaf Willem van Nassau zal komen onthullen. Onderscheidingen. Bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus zijn o. a. benoemd Tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw Dr. A. M. A. J. Ariëns, pastoor te Steenderén. Tot Officier in de orde van Oranje- Nassau de Heer W.P. van Oppenraaij. Schoolopziener in het district Tilburg. Tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau de Eerw. Heeren G. A. Biestraten, pastoor te Gilze A. F. Diepen, geesteliik adviseur van het Hoofdbestuur van den R. K. Onderwijzersbond te 's-Hcrtogen- bosch. Arbeidswet. Het centraal bestuur van den R. K. Volksbond heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin het, onder mededeeling van de in zijn jongste ver gadering aangenomen conclusien, aan dringt op de spoedige indiening eener Arbeidswet. Bali (Ta ba nan De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint Ook Tabanan weigerde te voldoen aan de door dc regeering gestelde eischen. Het blad teekent hierbij aan Den 28en Augustus seinde onze corres pondent te Batavia reeds, dat Badoeng het gestelde ultimatum had verworpen. In hetzelfde blad werd het regeerings- telegram opgenomen, berichtende dat van het zelfbestuur van Badoeng een weigerend antwoord was ontvangen op de eischen, die in de maand Juli j.l. aan de bestuurders van Badoeng en Tabanan als eindbeslissing in de hangende ge schillen werden gesteld. Men merke op dat ODze correspondent thans, evenals het ambtelijke bericht, het woord ulti matum vermijdt. Nu Tabanan ook kleur bekend heeft zal de expeditie wel spoedig Java ver laten. Onze K. S. A. iu het Buitenland. Wij lezen in de Mede deelingen De Germania van 16 Aug. 1.1. bevatte een uitvoerig artikel over onze K. S. A en speciaal over de Sociale Week. Met grooten lof wordt daarin over onze nieuwe organisatie gesproken. Ook de Kölnische Volkszeitung van 17 Aug. 1.1. bevatte een kort maar zeer waardeerend artikel over de K. S. A. en vooral over de Sociale week. De Osservatore Cattolica had in zijn nummer van 2 Juli 1906 een zeer uit voerig artikel over onze K. S. A. en vooral over de inrichting en wekwijze van het Centraal Bureau. Het artikel is blijkbaar geschreven door dr. Pedrinelli die onlangs, op last van mgr. Radini Tedeschie, bisschop van Bergamo, het Centraal Bureau bezocht. liet debat op de Katholiekendagen, Men leest in Noordbrabanter De algemeene adviseur van de Hanze in ons bisdom dr. J. Nouwens was offi cieel door het dag. bestuur van de Hanze te Breda uitgenoodigd om de af- deelingsvergadering voor den midden stand op den Bergen-op-Zoomschen Katholiekendag bij te wonen. Hij was daar naar toe gegaan en op de verga dering tegenwoordig. Daar werd de Til burgsche Inkoopverecniging D. C. I. aan gevallen en er werd veel kwaads van gezegdook gaf men een geheel ver keerden uitleg a^n zijn brochure >Mid denstand en Coöperatie.» En nu beklaagt dr. Nouwens zich in de Hanzebodedat hij daar de D. C. I en zich zeiven niet verdedigen mocht op grond van art. 2 van het reglement voor de Katholiekendagen, dat bepaalt dat »aan de beraadslagingen en stem ming alleen mogen deelnemen katho lieken, behoorende tot het Bisdom Breda*. En nu schrijft dr. Nouwens En men werpe mij niet tegen Op den Kath. dag in het bisdom Den Bosch is het ook zoo. »Het antwoord daarop is doodeenvou dig:. In het bisdom Den Bosch is dit ook een fout in het reglement, »Daarom heeft deze bepaling dan ook op den eersten Kath.-dag te 's-Bosch een krachtig protest uitgelokt. En wij vertrouwen, dat het bestuur van den Kath.-dag in het vervolg hiermede reke ning zal willen houden en het reglement in dier voege willen wijzigen, dat aan niet-ingezetenen van het bisdom minstens gelegenheid zal worden gegeven, om zich te mengen in het debat, al blijft men hun dan het stemrecht onthouden. De billijkheid van dezen maatregel zal iedereen moeten erkennen.* Wij voelen veel voor het denkbeeld van dr. Nouwens maar is de stap niet in eens te groot voor het bestuur onzer katholiekendagen, dat gemeend heeft het debat, dat op den. eersten katho liekendag geheel vrij was, te moeten beperken Wij zouden daarom al tevre den zijn als bepaald werd, dat ook buiten het diocees wonende katholieken aan het debat mogen deelnemen, als hun persoon of geschriften of de organisatie, aan welker bestuur zij verbonden zijn, in het debat worden gebracht. Steenkolen in Noord Brabant. Men schrijft uit Helenaveen Tot nu toe werden hier, met kleine tusschenruimten, gevonden 3 lagen steen kool, een van ruim 60, twee van ruim 70 cM. Men gaat nu nog 75 M. doorboren. Voor eene eventueele exploitatie is het van belang, dat er geen drijfzand is ge vonden, wat het maken van een schacht zeer zal vergemakkelijken. Woensdag vond men voor het eerst water, dat bij onderzoek een hoog zout gehalte bleek te bezitten. Het plan is, twee nieuwe boortorens op te richten, een bij het station Hele naveen, de tweede bij Helden. Dat zich het volgende geval voorgedaan heeft. Gij kent de plaat? en mogelijk kent gij ook den Heer L. v. Heivoort, le Aalst in Gelderland, die ons het volgende meldt. Sederi eenige tijd was ik lijdende aan een ongesteldheid der nieren, waardoor ik veel pijn leed in den rug juist, boven de heupen. Het was een doffe, ellendige pijn die me niet verliet en zich vooral morgens bij het opstaan deed gevoelen, ik had dikwijls duizelingen en mijn maag ging er door van streek. De aanhoudende pijn hinderde mij dikwijls in mijn werk en ik wist niet wat ik moest beginnen, want het werd van kwaad tot erger. Ik begon toen Uw pillen tc ge bruiken eu moet u eerlijk zeggen dat ik reeds dadelijk bij de inname verlichting kon waarnemen en na verloop van zes dagen was de pijn verdwenen. Ik wil thans nog een tweede doosje nemen om zeker te zijn ge heel en al van mijn ziekte te worden gene zen. Ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw onschatbaar geneesmiddel eu ben over tuigd dat veel menschen hierdoor van 'non lijden verlost zullen worden Ik ondergeteekende verklaart dat het bo venstaande waar is en machtigt U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De zwakheid der nieren wordt aangeduid door een dolle pijn eu zwakte in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen, de wree- de pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzellde terwijl bij met smart in zijn bed woelt, eu tracht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer v. Heivoort gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. RA AMSDONK. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 25 Aug. 1906, deB voormiddags ten tien uur. Voorzitter den WelEdelachtbare heer Mr. G. Heere. Te 10.15 uur opent de Voorzitter de ver gadering aanwezig alle ledeu. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing van de notulen der vorige vergadering. Deie worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ontwerp besluit tot het doen vau buiten gewone uitgaven, waarvoor de middelen bij de gemeente begrooting voor het dienstjaar 1 niet zijn aangewezen. Op verzoek van den Voorzitter leest de secretaris de posten die niet op de begrootiug voor komen, voor. Conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd met algemeene stemmen be sloten tot het doen van «enige buitengewone uitgaven, waarvoor de middelen bij degemeeute begrooting dienst 1906 niet zijn anugewezen 2. Ontwerp besluit om uitgaven ten laste te brengen van de post voor onvoorziene uit gaven der voormelde begrootiug. Na voorlezing der memorie door den secre taris werd deze af- en overschrijving goedge keurd. 3. Ontwerp instructie voor het personeel werkzaam ter secretarie dezer gemeente. Door den secretaris wordt het concept voor gelezeu. Dit conceptje, bestaande uit eenige artikeltjes wordt zonder stemming aangenomen en vast gesteld. 4. Ontwerp verordening houdende ophoffiug van het verbod tot het verstrekken door een vergunninghouder van sterkeudrank in het klein op den opènbaren weg, naar aanleiding van art. 11 der drankwet. Op verlangen van den Voorzitter leest do secretaris het concept voor. Hieruit blijkt dat door B. en W. kau worden toegestaan het tappen van sterkeudrank iu het klein op den openbaren weg, op een perceel gelegen voor het lokaal waar vergunning is Hiervoor mag geen extra bijdrage worden ge vraagd. B. en W. kau ten alle tijden deze vergunning intiekken. De Voorzitter, Deze verordening treedt bij goedkeuring, heden in werking, en is gesteld naar aanleiding van art. 11 der drankwet. De heer Timmermans. Hoe luidt dat art. De SecretarisHet verstrekken door een vergunninghouder van sterkendrank in het klein is verboden, tenzij het uitdrukkelijk bij plaatselijke verordening is toegestaan. Bij zoodanige verordening worden tevens de voor waarden gesteld, ouder welke de verstrekking mag gebeuren. Onder die voorwaarden mag niet zijn begrepen het heffen van een bijdrage Hierna werdt de verordening onveranderd goedgekeurd en vastgesteld 5. Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den commissaris der Koningin tot liet doen van eene keuze van twee zetters van 's Rijks directe belastingen Aan de beurt vau aftreden zijn de heeren J. H. Kamp eu G. H. Simonis. De heer J. H. Kamp. Ik wordt zoo zoetjes aan wel een beetje oud er voor. Bij stemming wordt met algemeene stemmen gekozen de heer H. G. Simonis als eerste candidaat, als tweede de heer S. D. Laukhujjzen. De heer Simonis. Ik dank de heeren voor het in mij opnieuw gestelde vertrouwen voor zoover altijd. Vacature Kamp. le candidaat J. II Kamp. 2e E C. de Wit. 6. Goedkeuring rekening vau het Burgerlijk Armbestuur dienst 1905. De Voorzitter. Ik zou, even als vroeger, dit Êunt in gesloten vergadering behandelen. leeft hiertegen niemand bezwaar?Dan schors ik de vergadering. Na een half uurtje heropent de Voorzitter de vergadering en deelt mede dat de rekening van het Burg. Armbestuur is vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f10178. 7. Alsvoor begrooting van het Burg. Arm bestuur dienst 1907. Zonder hoofdelijken stemming goedgekeurd. 8. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1905 Ter voldoening aan artikel 219 der gemeente wet werd door Burgemeester en Wethouders aangeboden de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1905, met alle daarbij behoorende bescheiden. De heer van Dongen. Wordt de rekening van nu af ter visie gelogd? De Voorzitter. Ja, van nu af. De heer Timmermans. Welke uren ligt de rekening ter viBÏe Tijdens de opening van het secretarie. De Voorzitter. De Kantooruren zijn niet in de instructie aangegeven, daar denk ik nu juist aan. De secretarie is geopend van 912 en van 2-4 uur. Besloten wordt deze uren alsnog in de instructie op te nemen. 9 Ingekomen stukken, a Procesverbaal van Kasopname. De Voorzitter. Kasopname is gedaan hij den gemeeute-ontvouger. Uit het onderzoek bleek dat de boeken en registers in orde waren en dat het kasgeld f 3254.59V3, aanwezig was. b. Besluit vau Gedeputeerde staten dezer provincie d.d. 31 Mei 1906 houdende goed keuring van het Raadsbesluit d.d. 23 Mei j.l. tot het doen vau af- en overschrijvingen op de begrootiug 1906. c. Besluit alsvoor houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 23 Mei j 1. tot het doen vau uitgaven uit de post vóór ouvoor ziene uitgaven dienst 1906. d. Alsvoor d.d. 21 Juni 1906 tot goedkeu ring van het kohier hoofdelijken omslag dienst 1906. Schrijven van Gedeputeerde staten waarbij wordt toegezondeu een koninklijk besluit waar bij de gewijzigde verorderiuc op de helling vau havengeld werd goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. l)e Voorzitter. Dan is nog een adres inge komen van de ouderwijzers gericht tot het Dag Bestuur, om vorhooging vau salaris. Dit kau nog niet in den raad worden behandeld'. B. en W- zullen het in handen atellen..van de schoolcommissie. De heer Timmermans. Is. adres van al de. onderwijzeres, De Voorzitter. Neen alleen van de onder wijzers van het Veer. Dan is nog een adres ingekomen van den heer C. M. Zijlmans en 29 anderen, allen ingezetenen dezer gemeente om verhooging en verbetering der kade van den Boterpolder. Het adres kan wel eveu worden voorgelezen, maar behandeld wordt het in deze vergadering niet meer. Adressanten vragen niet alleen voor het belang der ingelanden maar vooral ook voor den haudeldrijveudeu middenstand eu de bewo ners, verhooging van de kade on dit te doen geschieden voor rekening der gemeente, daar het toch een algemeen belang is. Verder drin gen adressanten er nog opaau de kade nog voor dezen winter hooger te maken. De heer Timmermans. Iu welke vergade ring wordt deze zaak behandeld, mijnheer de Voorzitter? De Voorzitter. In de eerstvolgende verga dering. In begin September moeten we toch eene vergadering houden. De heer Timmermans. Wordt deze op de eerste Zaterdag in September gehouden. De heer Simonis. Zaterdags ben ik in den regel thuis. De Voorzitter. Zaterdags kan niet, het is dan juist Heiligendag, als we de Maandag daaropvolgend eens vergaderden? De lieer Timmermans. Ik vraag het omdat het een belangrijk onderwerp is en dat alle leden er voor kunnen zorgen aan ter verga gadering te zijn. De heer Simonis. Zoo ingrijpend is de zaak toch niet. De heer Timmermans. De gevolgen van een besluit kunnen ingrijpend zijn. De Voorzitter. Laten we dan zeggen op Dinsdag 11 September, deB namiddags om half vijf uur. Aangenomen. De Voorzitter. Verlangt iemand nu het woord nog De heer Simonis. Jawel, mijnheer de Voor zitter lk wilde nog wel even iets zeg^e». Dezer dagen was ik aan den overweg bij de bosschen. De hoornen waren neergelaten en het signaal was zelf al gegeven toen ik nog eenige menschen onder de neergelaten hoornen zag loopeu. Maar dat is nog niet het ergste, lk hoor zelfs en ik weet bet nu ook zeker dat geladen voertuigen er nog worden over gelaten. Ik hoor ook, dat de staatsspoorweg er nogal gemakkelijk toe overgaat wachter»-— woningen te zotten. Zou het dau niet hoogst noodzakelijk zijn, dat het Dag. Best. of de Raad pogingen bij de directie van de Staats spoorwegen aanwendt om aldaar een wnch— terswoning te plaatsen. De veiligheid eischt, dunkt me, zulks. De heer van Dongen. We hebben di1 reeds vroeger eens gevraagd doch zooals hlijkt is het verzoek toen van de hand gewezen. De heer Simonis. Ik weet het niet, maar de ongelukken kunnen niet uitblijven. De lieer van Laarhoven. Er is daar al eens een paard overreden- De heer Simonis. Wijst verder nog op den slechten toestand der wegen, vooral als heeft ceregend. vooral het I 1 De heer Timmermans- Welke wegen bedoelt u. De heer Simonis. Daar aan de z-g. bosschen. De heer Timmermans. Ten noorden der spoorlijn. De heer Simonis. Ik geloof dat het parti culiere eigendommen zijn.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5