EEIWE-TEEKMSCHflOL Cursus 19Ö6-7 Levert puike BBOflüSOQBTEfi, H. J. Zijlmans, M l W li. liffiüS, Artikelen voor Ziekenverpleging, Gemengd Nieuws Advertentiën. 17 September e.k. B. Schrijner en Zonen, Tarwebrood. Attentie s.v.p. Minerale Wateren en Limonades 13. Schrijner en Zonen. Luchtvilters a f2,75. WAALWIJK. zal geopend worden Eenige Sloombroodbakkerij van de Langstraat Onderstaande Firma maakt be kend dat bij hen te verkrijgen zijn DE ECHTE Heeren Hbtelliers en Caléhou— houders beleefd aanbelend heb ik de eer te zijn, MAGAZIJN VAN en Kindervoeding, als Brillen, Lorgnetten welke direct worden ingeslepen, worden ook op voorschrift geleverd van H.H. Prof. en Doet l)e heer van Laarhoven. Mijnheer van Don gen zal het wel goed weten, die is destijds bij de onteigening geweest. Die weef er dus alles wel van. De heer van Dongen. Ja, ik geloof dat daar nog een weg ligt die eigenlijk door den bur gemeester moet onderhouden worden. De heer Simouis. Er is mij gezegd, dat de directie van de staatsspoorwegen er wel voor te vinden zal zijn een wachterswoning te bouwen. De heer Timmermans. Me dunkt dat we heel goed op het voorstel van den heer Simonie kunnen ingaan Nn nog eenige discussie wordt besloten bij de directie der staatsspoorwegen pogingen aan te wenden dat door deze aan den overweg bij de bosscheu een wachterswoying wordt ge plaatst, zulks mot het oog op de algemeene veiligheid. De heer Timmermans. Mijnheer dc Voor zitter, is u iets aangaaude de opening van de losen laadplaats bekend De Voorzitter. Neen, niets- De heer Timmermans. Is het Dag. Bestuur ten allen tijden op de hoogte gehouden door den opzichter. De Voorzitter. Ja, hij heeft mij nu en dau wel op hoogte gehouden. De lieer Timmermans. Is het 't Dag. Best. dan ook bokond dat die heining, als ge het zoo noemen raag, zóó is aangelegd dat de weg zoo smal is geworden, dat men er ter nauwer- nood met een wagen kan draaien en dat er bijna geen bieten kunnen opgestapeld worden De heining opgetrokken van slechte biels met een ijzerdraud, kou wol meer achterwaarts gebracht worden, dan bad meu veel meer ruimte gekregen. Zou bet nu niet doenbaar zijn, dat het ge meentebestuur de Maatschappij er alsuog op wijst, dat er met het oog op de veiligheid een degelijke heining moet worden geplaatst. Dat deze dan, zonder dat hot de Mij. eeu cent meer ko6t, gemakkelijk een eind achterwaarts kan geplaatst worden, waardoor er meer ruimte komt eu men dan eeue opstapelplaats krijgt voor de bieten. Ik begrijp niet dat de (rem opzichter u hierop niet heeft gewezen. Zooals het nu is, is het niet gemaakt voor het doel waar het voor aangewezen jb. De heer Simouis. 't Is toch geen opslag plaats, toch maar eeu los- eu laadplaats. Iu Geertruideuberg daar hebbeu ze een op slag plaats. De heer van Dongen. Op de wallen mogen ook geen goederen gestapeld worden. De beer Timmermans. De bieten moeten toch opgestapeld kunnen worden. De heer Simonie, hoeveel bieten zullen er vervoerd worden. De heer Timmermans. Natuurlijk niet zooveel als in den Zerenbergscheu hoek, maar het gemeentebestuur heeft zich nu de offers ge troost, waar wij iutnsschen zeer dankbaar voor blijven, om hier een los- eu laadplaats te krijgen dau kan, als bet de gemeente geeu cent meer kost toch wel goed gemaakt worden. Do Voorzitter. Is het u bekend dat er in strijd met de bestekkeu is gehandeld? Ds heer Timmermans. Neen. De Voorzitter. Als er niet in strijd met do bestekken is gehandeld, dan kuuneu wij er ^•«ets aan doen. De'afl®1" Simouis lleb u vroeger het bestek dau niet $®zien* De beer Al heb ik vroeger salarissen aanmerkelijk worden verhoogd. De Voorzitter. Plet adres is verge zeld van een memorie van toelichting en daar, naar ik meen, dit aan ieder lid is toegezonden, is het onnoodig om ook de memorie nog eens voor te lezen. Verlangt iemand het woord Dc heer van der Waals. Het adres zooals dat door den Bond van Neder- landsche onderwijzers, afdeeling Lang straat is gegeven, is zeer prachtig inge kleed. Er is niets tegen dat de onder wijzers en onderwijzeressen trachten hun salaris verbeterd te zien. De laatste oproeping hier is gedaan tegen f 500, het minimum traktement. M. i. was het bij de oproeping veel te laag. Het gevolg is dan ook geweest dan we niets dan jongelui kregen die pas van de normaal lessen kwamen. Wij hebben toen in plaats genomen een onderwijzeres die we niet kennen, doch wij hopen dat het goed zal gaan. Nu moeten we Hen tijd nog afwachten en zien of ze zich met ambitie en toewijding op het onderwijs toelegt, dan kunnen we het salaris ver- hoogen, doch nu acht ik den tijd, om het salaris te verhoogen, nog niet geko men. Op het oogenblik zal ik tegen het voorstel stemmen. De heer Voor de Poorte. Ik ben het geheel met den heer van der Waals eens. De Voorzitter. Het was mijn gevoel len ook dat f 500 bij de oproeping we- wat weinig was. Indien we een hooger salaris bij de oproeping hadden gegeven, dan zouden we wel onderwijzers hebben gekregen met meer dienstjaren, doch nu ben ik het geheel met den heer van der Waals eens. Zijn de heeren het hiermede allemaal eens Dan is besloten nog eenigen tijd te wachten om de salarissen te ver hoogen. 3. Adres van de gemeente-veldwach ter Gouda, houdende verzoek zijn salaris te willen verhoogen. De Voorzitter. Dit is het adres van Gouda dat in de vorige vergadering is aangehouden en in handen gesteld is van B. en W. Wij hebben er nog eens over gesproken en hebben daarna beslo ten niet op het adres in te gaan. In de naburige gemeenten hebben wij eens geintormeerd hoe hoog de salarissen daar zoo al staan. In de gemeente Capello. heeft de veldwachter pas f 50 verhooging gekregen en staat nu gelijk met dat van hier. Wij hebben nog eens goed uit gerekend en met al de emolumenten mede gerekend bedraagt het salaris van Gouda f 475. Wij vonden f 475 genoeg, maar denken de heeren er anders over, het bi stek gezien (lS2 be!st J°ie.t> fot -fe-eperr de beraadslagingen. ik nu een opmerking kan maken. De Voorzitter. Ja, maar als er gehaudeld is volgens bestek eu alles is daaruaar uitge voerd, dan kuuneu wij niets zeggen. De heer Timmermans. Maar als het werk nog niet is afgeleverd, dau kannen we nog wel vragen of men genegen is eeue kleine ver andering aan te brengen. Vooral wanneer dit geen of weinig kosten met zich zal brengen. De Voorzitter. Ik kan niet begrijpen dat u niet eerder met uwe opmerking zijt gekomen. Den heer van Dongen. Nou, naargelang mijnheer Timmermans altijd zoo secuur is be grijp ik niet, dat hij dit euvel uiet eerder heeft gezien. De heer Timmermans. Ik dank de heer v- Don gen voor zijn compliment. Maar mag ik hem op merken, dat ik geen deskundige ben. Trouwens wanneer het niet zoolang had geduurd eer er vergadering was, dan zou deze opmerking misschien een week of zes geleden al zijn ge daan. De heer van Dongen. Als go er niet draaien kunt is het verregaand. De heer Timmermans. Ik heb gezegd dat men er ternauwernood kan draaien. Na nog eenige discussie wordt besloten dat de gem. opzichter iu vereeuigiug met enkele leden van den raad ter plaatse een onderzoek zal instellen. Daarna zal worden gezien, wat er dient gedaan te worden- Niemand nu het woord meer verlangend sluit de Voorzitter deze vergadering. VRIJH. CAPPEL. Openbare Vergadering- van den ge meenteraad op Donderdag 30 Augustus 1906 des avonds ten half acht uur. Voorzitter de WelEd. Heer H. Oerle- mans. Te kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Voor de Poorte, Stam, v. d. Schans, v. d Hoeven en van der Waals afwezig de heer de Bruyn en de Bur gemeester. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeeling van Ged. Staten hou dende de goedkeuring, dat de rekening over 1905 is gesloten en vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. De heer van der Hoeven». Jkzou hen wel eene kleine verhooging willen geven, want zooals ik heb gehoord kost zijn huishouden door difc treurige omstandig heden tegenwoordig aanmerkelijk meer dan vroeger. Hij heeft nu een werkster noodig en nog meer andere dingen. Heel goed heb ik het niet uitgevorscht, maar ik hoor het maar zeggen, dat zijn huis houden heel wat meer kost. De Voorzitter. Ook dat hebben wij besproken. Maar die omstandigheden zullen bij andere ook wel gebeuren. En dan zijn er een heele boel in zijn stand die niet zooveel verdienen. De heer van der Waals. Van der Hoeven spreekt daar dat zijn huishou den heel wat meer kost maar ik geloof dat, toen hij zijn helaas ongelukkige vrouw thuis had, het hem heel wat meer heeft gekost. Buitendien z'n dochter heeft nu toch een breimachine gekregen dat toch ook wel eenige winsten zal afwerpen. Zooals de Voorzitter aanhaalde, is het salaris der gemeenteveldwachters van naburige gemeenten toch niet hooger en die komen er toch ook, die leven er toch ook fatsoenlijk van. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het adres te be schikken. Alsnog komt in behandeling een adres van Dekkers, houdend verzoek om aan koop van een stukje grond. Eene commissie van onderzoek heeft de waarden van den grond geschat op f4 75. Daar echter de zaak de moeite niet loont wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken- 4 Opmaken eener voordracht voor de benoeming van twee zetters, wegens periodiek aftreden op 1 Januari a. s. van de leden Th. Rijken en de Bruijn. Bij stemming worden benoemd. (In de vacature Rijken). als 1 candidaat de heer Th. Rijken, als 2 candidaat Voor de Poorte. (In de vacature De Bruijn- als le candidaat De Bruijn. als 2e candidaat de heer v. d. Schans. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend 2. Adres van den Ned. Bond van onderwijzers, afdeeling Langstraat, hou- de voorzitter de vergadeiing. dende verzoek om de salarissen te ver hoogen. Het adres wordt op verzoek van den Voorzitter door den secretaris voorge lezen. Adressanten wijzen in hun adres er cp dat de traktementen der onderwijzers en onderwijzeressen veel te laag zijn, waarom zij den raad verzoeken, de in de gemeente vigeerende regeling van jaarwedden voor het onderwijzend per soneel zóó te willen wijzigen, dat de Geleerd telegrambesteller. Onze correspondent te Breda schrijft Wij hebben hier een buitengewoon knap telegrammenbesteller, Booy gehee- ten. Hij is ongeveer 50 jaar oud en heeft zich uitsluitend door eigen studie de volgende talen machtig gemaakt, die hij leest, schrijft en spreektFransch, Engelsch, Duitsch, Deensch, Spaansch, Italiaansch, Arabisch, Latijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Sanskriet, terwijl hij ge makkelijk het spijkerschrift ontcijfert. Behalve deze enorme talenkennis is hij nog goed thuis in cosmographie. ster renkunde, natuurkunde, kunstgeschiede nis en velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en herhaaldelijk komen leeraars bij hem om raad. Aan den klassiek gevorm- den directeur van het telegraafkantoor richtte hij, bij diens vertrek, een Grieksch vers. En deze buitengewoon begaafde man loopt heele dagen langs de straten ma chinaal telegrammen rondbrengend. T. Verschrikkelijk ongeluk met doodeiijken afloop. Men schrijft ons uit Ravenstein d. d. 29 Aug Heden had alhier een treurig ongeluk plaats. De zoon van J. E. een geacht ingezetene dezer gemeente, welke het slagersbedrijf in Nijmegen uitoefent, had het ongeluk, terwijl hij hier met zijn rij wiel over den Langclschen dijk reed, een kindje van de wed Vissers omver te rijden. Of hij al aanhoudend schelde en zich met zijn rijwiel in allerlei wentelin gen keerde, toch kwam het ruim drie jarig kindje juist onder het rijwiel. Toen de jongeman opgestaan zijnde, het hevig bloedend kind opnam en in de woning der weduwe bracht, was er niemand aan wezig, zoodat hij eenige oogenblikken geheel alleen er mede stond. Het bleek weldra dat het schijnbare bewustclooze kind, reeds overleden was. Men begrijpc den schrik der moeder doch óók van den wielrijder, welke, ge heel buiten zijn schuld, oorzaak was, dat zoo'n jong leven te loor ging. Volgens alle ooggetuigen treft hem echter geen blaam hoewel procès-ver- baal van een en ander werd opgemaakt. Moge het een waarschuwing zijn voor ouders zulke kleiue baasjes, niet zonder opzicht op den publieken weg te laten loopen- Weer eene geheimzinnige misdaad. Het departement van Seine et Oise is tegenwoordig het tooneel van de eene geheimzinnige misdaad na de andere. Na den dubbelen moord van Mily, waarvan de daders nooit ontdekt zijn, na de verdwijning van den pastoor van Chatenay, heeft men weer een geheim zinnige misdaad ontdekt, ditmaal te Saclay. In een vijver aldaar, nabij den weg van Orsay, heeft men het lijk ge vonden van een 25-jarige vrouw, die met revolverschoten gedood was alvo rens in het water geworpen te zijn. De vrouw moet omtrent zeven dagen dood zijn. 't Is zekeie Maric Grison. Zij was in Juni laatst ziek-uit Mayenne gekomen en had tot den 10 Augustus in het gasthuis van St.-Germain gelegen. Het schijnt dat de ongelukkige gedood is in een huis, waar zij eerst ontkleed werd, want haar kleeren waren in groote wan orde en blijkbaar met veel haast weer aangetrokken. Op de borst had men een gewicht van 10 kilo vastgemaakt. I)c lioogeschool tc Groningen verbrand. Ten gevolge van het afbranden van de onderverf door schilders die bezig waren het gebouw op te knappen, is brand ontstaan in den rechtervleugel der hoogeschool te Groningen. De brand ontstond Donderdagavond halfzes. In een uur was de aangetaste vleugel zulk een vuurzee, dat er aan redden niet meer viel te denken, De brandweer gaf trouwens veel te laat water en toen het er was, was er geen drukking op de waterleiding. De stoomspuit bleek niet in staat water te leveren. Beneden uit het gebouw zijn neg en kele dingen gered, maar het bovenge deelte, waarin het museum van natuur lijke historie gevestigd was, het re sultaat van den onvermoeiden arbeid van 34 jaar, ging geheel verloren. De prachtige verzameling opgestopte vogels is eveneens geheel verbrand. Om 7 uur vatte ook de linkervleugel vuur, zoodat van het gebouw niets is blijven staan. Om half negen werden militairen ge- rekwireerd om de orde te handhaven en om met de beide straalpijpcn der kazerne mee te helpen blusschen. In het chemisch laboratorium hadden zoo nu en dan kleine ontploffingen plaats, die echter niet gevaarlijk waren, omdat de gevaarlijke ontplofbare stoffen bijtijds kon worden weggehaald. Vreeselijk was het gezicht van den brand. De hemel bloedrood elk oogen blik stortten stukken muur met donde rend geraas naar beneden en vielen de brandende zolderingen op de beneden gelegen verdiepingen, die één vuurmassa waren. In een uur tijds had de brand zich van den rechtervleugel over de vestibule naar den linkervleugel overgeplant. Door de vele preparaten, die in het museum van natuurlijke historie van ptof. Van Ankum waren geborgen, en die in groote flesschen met spiritus werden bewaard, stegen groote vlammenzuilen uit het dak. Ten gevolge van den slechten water toevoer was aan beperking van den brand niet te denken. Het pharmaceutisch laboratorium van prof. Wisselingh, het chemisch laboratorium van den lector, ten, dat V. een driftig natuur, zich van dr. Boeseken, volgden het museum van het leven zal berooven. gang prof. Van Ankum) het hygiënisch en het physisch laboratorium die achter en ter zijde staan, verkeerden in groot ge vaar. Meer dan 600 kubieke water werd per minuut gespoten op den vuurgloed, en op de omringende gebouwen. Kwartier voor twaalven des nachts, was de brandweer met 14 slangen bezig het vuur te blusschen. Gevaar voor aan grenzende gebouwen bestond niet meer. Den geheelen nacht had de brandweer echter nog handen vol werk. Door den commissaris der koningin zijn in overleg met den secretaris van het college van kuratoren reeds maatre gelen getroffen voor den goeden van zaken. Het archief en vele voorwerpen van waarde, waaronder het oude vaandel van 1672, konden gered worden. Een groote menschenmassa was op de been. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen. Het gebouw noch het inwendige is verzekerd. De schade is een millioen, de schade aan het museum van natuur lijke historie is niet te schatten. De moord in den Hang. De Haagsche Courant geeft van den moord het volgende relaas Maandagavond ruim half 9 is in de v. Osfadestraat een aan dronkenschap te wijten gruwelijke moord gepleegd. De vrachtrijder K. werkzaam bij een firma op de Bierkade, ging tegen dat uur met een paar kameraden en zijn 10-jarig zoontje, dat vader van zijn werk was gaan halen, naar huis. Onderweg had de man wat fruit voor z'n vrouw gekocht, die hem een week geleden z'n zesde kindje had geschon ken. Hun huishouden was een toonbeeld van ordelijkheid. De man was een werkezel in goeden zin. Nooit werd door hem verleten onder z'n kameraden stond hij bekend als een opgeruimde kerel. Op den hoek van de Jan Steenstraat gekomen, ontmoetten de mannen drie nog jonge kerels, blijkbaar Maandag houders, de gebroeders V. en zekeren d. H- die in opgewonden, twistzieke stemming waren. Zij beweerden dat K. en de zijnen moedwillig tegen hen op- geloopen waren en IC. die merkte, dat 't den halfdronken mannen om vechten te doen was, deed zijn best om 't zoo ver niet te laten komen. Plotseling schoot toen echter V. uit de Van Ravesteynstraat, op een der vrachtrijders toe, en trachtte hem met een mes in den rug te steken. Met ge scheurd boezeroen ging de aangevallene er van door, en ook de andere vracht rijders verspreidden zich. K. zag zich toen een oogenblik alleen tegenover de woeste kerels staan. Zijn zoontje had hij aan de hand, en toen de jongen merkte, dat de woede der mannen zich nu op zijn vader richtte, riep hijAch vader doet niks. Moeder kom dan toch!4 Maar moeder kon niet komen die lag thuis te bed en K. had zich alleen tegenover de woestelingen te verdedigen. Hij had tegen de huizen kant post gevat en trachtte zich de aan vallers van het lijf te houden. Dit lukte hem niet. Op het oogen blik stond d. H. vlak vóór hem, en voor dat K. of een der omstanders Cf op be dacht waren, bracht d. H. hem een forschen steek in de hartstreek toe. K. deed nog twee passen en viel rochelend voorover op straat. Het bloed stroomde uit de borstwond en het slacht offer verroerde zich niet. 't Zien van het bloed had inmiddels de vechtlust van de verhitte mannen nog aangevuurd. De H. [iep triomfantelijk over zijn slachtoffer heen en trapte het op hoofd en rug, zoodat het gelaat deer lijk verminkt werd, en de darmen uit het lichaam puilden. En vervolgens heeft (vermoedelijk) V. toen den half- stervende nog steken in den rug gege ven, zoodat de longen bloot kwamen. Het was een gruwelijk gezicht, waar van de ijselijkheid nog werd verhoogd door het schorre gillen van een der menschbeesten, die, zijn tinnen drink- kruik zwaaiende, dreigend riep »Wie moet nu, wie moet nu?!4 Aanvankelijk dorst niemand de kerels te naderen en bepaalde men zich dan ook tot het opnemen van den sterven de, die tijdens zijn overbrenging naar het Ziekenhuis overleed- Zijn zoontje die van het begin tot het eind getuige van de gewelddaad was geweest, volgde hevig schreiend de brankard. De H. en een der gebroeders V. wa ren inmiddels door de politie, die snel op het terrein was verschenen, gearres teerd. De andere V. die den sterven den man nog in den rug zou hebben gestoken, was aan den haal gegaan. Naar men in de buurt wist te vertel len, is zijn vrouw hem te gemoet ge- loopen. Zij is hem om den hals geval len, en VU heeft toen gezegd »Ja, ik heb er een vermoord, maar daar valt nu niks meer aan te veranderen, en ik moet er van door.4 V. heeft toen afscheid van zijn vrouw genomen. »Die zou wel met haar kin deren terecht komen 4 De mogelijkheid schijnt niet uitgeslo- Hij had 's morgens van zijn baas, een stukadoorspatroon, vrijaf gevraagd op. gevende, dat zijn vrouw dien dag z0u bevallen en dat zijn tegenwoordigheid thuis dus best kon worden geveeld. De man is toen echter den heelen dag aan zwier gegaan. Reeds in het middaguur zag men hem niet heelemaal nuchter. V, is ongeveer dertig jaar oud. Hij- was geen kwaad werkman, maar men j herinnert zich, dat hij zich indertijd in militairen dienst ook zoo misdroeg, dat hij moest worden weggejaagd. Zijn vrouw heeft twee kinderen uit haar eerste huwelijk. Zijn broer is, naar de verhalen te oor- deelen, een oppassenden man, die aan de boven beschreven moordtooneel geen of bijna geen werkzaam aandeel schijnt te hebben genomen. Uit Rotterdam, waar hij is aangehou den, is Woensdag gevankelijk naar Den Haag overgebracht, de voortvluchtige derde verdachte met betrekking tot den doodslag. Maandagavond in de Van O- stadestraat gepleegd. De aangehoudene, een los werkman, is genaamd G. Vlee senbeek, en is te 's Gravenhage woon achtig. A-mij melding ter secretarie uiterlijk 14 September. Voor hèn die oa gestelden datum zich aangeven, wordt liet schoolgeld met 1 1. verhoogd. De leerlingen moeten den leeftijd v.m 14 I jaar brreikt hebben. Namens het Bestuur De Directeur, J. VAN DELFT. I Baardwijk—Waalwijk. 18701906. Speciaal het van ouds beroemde D.gclijks meermalen versch verkrijgbaar, f Niet zelden door H.H. Geneeskundigen i aanbevolen wegens zijne lichte verteerbaar- 1 beid en hoogo voedingswaarde. Prima grondstoffen. - Geheel machinaal. Uiterst zindelijke bereiding. (Systeem Küpper.) Beleefd aanbevelend, LET OP Uw Dienstwillige Dienaar, WASPIK. Elke bestelling wordt uiterlijk binnen i dagen uitgevoerd. OPTICIENS, Kolberstraat A 276, 's-Bosch. Breukbanden, Buikgordels, Rechthouders elastieke Kousen, Wind en Waterkussens Massageballen, Hospitaallinnen, Spuiten voor alle doeleinden, Irrigatoren, Inhalleertoestel- len en Groepketels, flacons naar verschil lende grootten volgens Dr. Deltweiler. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6