Vummer 75 Donderdag- 30 September 19Q6. .Jaargan 29e Jaargang. in i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOOBDBHABANTSCHE POST. antoon tielen. Eerste S^lad. attentie. 'bekendmaking Troonrede. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Zij die zich met het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Rusland. Cuba. BUITENLAND. België. Italië. BINNENLAND. TJ I T G E V E K Chilis. De Echo van het Zuiden CIl Courant 1 l. ju- il i-.~-f n ftn «iaorhnven H cent oer regel, KfO Dit Blad verschijnt Woensdag— en Z a t e r d a g a v o 11 d Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan oen Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtkntiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Jimaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Het komt herhaaldelijk voor dat NEDERLAND- SCIiE WERKLIEDEN cioor berichten in nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland worden gelokt ten behoeve van indu striëelc ondernemingen, terwijl bii aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet gebruikt kunnen wor den. Het is daarom geraden, dat die werklieden alvorens op zulke berichten of te gaan, ot zelfot door tuaschenkomet vau den Burgemeester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandschen consul in de streek waar die ondernemingen ge vestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzich ten tot het bekomen van werk, ioonen eu huur prijzen der woningen, aldaar. Óp uitooodiging van den Minister van Binnen landsche Zaken wordt de aandacht van belang- hebbeuden hierop gevestigd. Waalwijk den 9 September 1900 De Burgemeester -.an Waalwijk. K. DE VAN DERSCHUEREN. Mijne Heeren, Het is Mij aangenaam uwe zitting wederom in persoon te openen. De toestand van het Land en de Ko loniën is in menig opzicht zeer bevre digend- De betrekkingen van Nederland met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart jl. hebben in de provinciën Zee land en Friesland veel schade veroor zaakt. De hulpvaardigheid van Mijn Volk verloochende zich ook ditmaal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende, die der veehouderij zelfs gunstig genoemd worden die van den tuinbouw zijn voor sommige gewas sen naar wensch, voor andere hier en daar minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nij verheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheepvaartbewe ging in de Nederlandsche 'havens blijft krachtig toenemenin de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelfbesturende landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat gewest. De weigering der bestuurders van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen, heeft een gewapend optreden tegen deze land schappen onvermijdelijk gemaakt. Land en zeemacht in Moederland en Koloniën gaan voort, zich met toewijding te kwijten van hare taak. De ijver en plichtsbe trachting der burgerlijke landsdienaren blijven te roemen. De te vorigen jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wets voorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot her ziening van de wetgeving betreffende de Naamlooze Vennootschappen de'indie- ning eerlang worden tegemoet gezien. Wijders zullen II voorstellen worden aangeboden tot wijziging der Wet op het recht van vereeniging en vergade ring, tot het brengen van de noodige veranderingen in verschillende wetboeken in verband met de invoering der aan hangige nadere regeling van bewijs in burgerlijke zaken, en tot snelle afdoening en vereenvoudige berechting der straf zaken, waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de Woningwet zijn eenige wijzigingen wenschelijk gebleken, tot het aanbrengen, waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Een wettelijke regeling ten aanzien der banken van leening is in voorbereiding. Van de voorstellen tot duurzame ver sterking der opbrengst van 's Rijks mid delen zijn ter indiening gereed, die ter samensmelting van de Vermogens- en Bedrijfsbelasting tot ééne heffing onder den naam van Inkomstenbelasting, ter verhooging van het Zegelrecht op Effec ten en tot het treffen van inbreng in Naamlooze Vennootschappen met een evenredig Registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijziging der wet op het recht van successie en van overgang van overlijden, tot heffing van een Debietrecht op Tabak en tot tech nische herziening van het Tarief van Invoerrechten zullen volgen Voorts be reiken u wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op den Suiker en tot verhooging van dien op het Gedistelleerd. In den loop van dit zittingsjaar zullen aan uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der Mi- litiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landweerwet en tot instelling van een fonds ter spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam. Het groote nationale belang van af sluiting en gedeeltelijke Drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten volle. Ernstig wordt overwogen of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst waren aan te vatten. Ontwerpen van de toegezegde regelin gen der ziekte- en ouderdomsverzekering, eerstgenoemde in verband ndbt wijziging der Ongevallenwet, alsmede voorstellen ter uitbreiding van de Ongevallenver zekering tot zeelieden op koopvaardij schepen, zullen u achtereenvolgens be reiken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur worden voorbereid de voor schriften bij of krachtens de Arbeids- en Veiligheidswetten vastgesteld, zullen aan herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het even wicht tusschen de inkomsten en uitgaven van Nederlandsch-Indië te herstellen, zijn niet zonder vrucht gebleven, niettemin zal verdere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan klimmende behoeften, die niet onbevredigd mogen worden ge laten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel om aan Nederlandsch- Indië op financieel gebied grootere zelf standigheid te verleenen, zal weldra wor den ingediend. Uw hoogst gewichtige arbeid zij, onder Gods zegen, bevordelijk aan de belangen des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. JL Wat in deze Troonrede op de eerste .plaats de aandacht trekt, is de passage betreffende de middelen ter versterking van 's Rijks inkomsten. Het complex van maatregelen, te vorigen jare door de regeering aangekondigd, is thans in hoofd trekken openbaar gemaakt de geheim zinnigheid, waarachter het Kabinet zoo lang' zijne plannen verborgen hield, opgeheven. Vermogens en bedrijfsbelas ting zullen worden samengesmolten, zoodat we dan krijgen een ongesplitste inkomsten-belasting, waarbij 't niet mo gelijk zal zijn onderscheid te maken tusschen inkomsten uit kapitaal en die uit arbeid verkregen. Dit laatste is een schaduwzijde. Maar van den anderen kant werkt de tegenwoordige regeling in menig opzicht zoo onbillijk, dat een wijziging urgent kan worden geheeten. Intusschen zal ook deze belasting-her vorming wel weer een belasting-verzwa ring blijken te zijn, waarbij dan voorde grootere en kleinere kapitalisten nog komt een verhooging van het zegelrecht op effecten, terwijl de inbreng in naam looze vennootschappen met een evenre dig registratie-recht zal worden getroffen. Voorts behooren tot het complex een wijziging van het successie-recht, de heffing van een debietrecht op tabak en., de reeds aangekondigde technische herziening van het tarief van invoerrech ten, waarbij zich aansluit een verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Tegenover dit laatste staat een verlaging van den accijns op suiker, een heilzame en reeds dikwerf bepleite maatregel. Het is te hopen, dat de regeering erin slagen moge, op dezen weg althans een flinken stap te doen. Al heeft nu de regeering haar finan- cieele plannen met name genoemd, toch verkeert men omtrent de strekking daar van nog zeer in het onzekere. Veel toch zal hierbij afhangen, van het hoe, het hoeveel, het hoever. Voorloopig is nu af te wachten, hoe het complex van maatregelen er, nader beschouwd, zal uitzien. En eerst wanneer gebleken is,, dat de voorstellen redelij- ker-wijze kans van aanneming hebben, zal men zich kunnen verblijden over de sociale wetten, die de Troonrede annon ceert. Immers, zonder geld, geen ziekte en ouderdomsverzekering. En de meer derheid, waarover de regeering te be schikken heeft, is niet van dien aard, dat daarin alléén reeds een betrouwbare waarborg ligt voor de goedkeuring harer plannen. De regeering is met deze plannen pas in het eerste stadium en er zal nog wel eenige tijd moeten ver loopen, alvorens men zeggen kan, dat het geld er is, waaruit de arbeidersver zekering moet worden bekostigd. Opmerking verdient, tusschen haakjes gezegd, dat de Troonrede enkel van ziekte-enouderdoms-verzekeringgewaagt, terwijl te vorigen jare ook van invaliditeit gesproken werd. Verzekering tegen invaliditeit is toch niet minder noodzakelijk, dan die tegen ziekte en ouderdom. Op den verderen inhoud der Troon rede wenschen wij thans niet integaan. Verschillende zaken, verleden jaar reeds aangekondigd, blijven ditmaal onvermeld, 't is waar, er zijn verscheidene commis sies aan 't werk gezet. Maar 't is toch opvallend, dat geen woord gereptwordt van het Kiesrecht-vraagstuk, om slechts dit eene punt te noemen. De kleinere stukken zijn ons wel sym pathiek, op de tabaksbelasting na, waar tegen wij ons steeds gekant hebben, zoo vaak de zaak ter sprake is gekomen. Men zou nu nog mogen vragen, waar allerlei zaken blijven, wier voorbereiding reeds in de eerste Troonrede werd mee gedeeld als een herziening der ar menwet - of die toen aanhangig waren als de van minister Loeff overgeno men administratieve rechtspraak. En ten slotte mist men ongaarne iedere toezegging ten aanzien van het vakon derwijs, in de eerste Troonrede op den voorgrond geschoven. Afwachten blijft de boodschap. bedevaart ontvangen met Leo Fransche Harrael. De pelgrims zijn 400 in getal. De H. Vader zeid? Welbeminde zonen, ik dank u hartelijk voor de verkleefdheid, w.*lke gij aan den dag legt jegens den H. Stoel. Ingevolge ile smartelijke feiten die de Kerk bedroeven, beveel ik u aan, uwe gebeden le veimenig- uldig-n voor den triomf van het geloof, dank waaraan gij het beloofde loon zult bekomen. Wij hebber, al de middelen ge bruikt, die in Onze macht waren en er blijtt Ons nu niets meer over dan het gebed. Ik zegen u en uwe families. Zeg aan iedereen, wanneer de Paus hij voor iedereen bidt, ook voor lien die hem op dit oogenblik zooveel droefheid ver oorzaken. De woorden van den P«us verwekten eene diepe ontroering. De katholieken in Frankrijk gedragen zich wat eenheid betreft, werkelijk uitnemend, zoodat zelfs de Lanterne c. s. al boos worden en spreken van een nieuw bloc. Welnu, waarom mag de rechterzijde niet doen. wat de linkerzijde reeds zoo lang heeft gedaan en uwe lammes, ^eg aan n-uciccu, gij in uw vaderiand terugkt ert, dat i het beste wil voor Frankrijk, dat het leveu verloren, behooren vier officieren. De Engelsche rivierkanonneerbooten Robin en Moorhen en de torpedojager Taku zijn beschadigd. De Engelsche kanonneerboot Phoenix en de Fransche torpedojager Fran- cisqe zijn vergaan. De Fransche torpedojager Fronde werd bij een aanvaring beschadigd twintig personen werden gedood. Acht stoora- booten zijn vergaan, waarvan zes strandden. Ofschoon de barometer hedenmorgen laag stond, was toch uit niets op te maken dat er een orkaan in aantocht was. De arbeid ging als gebruikelijk zijn gang met de gewone voorzorgen, toen plotseling een typhoon los brak, schepen eu vaartuigen op land wierp, dokken en kade bestrooide met wrakstukken, mail booten, jonken, sampans en veerbooteti in de straten opstapelde, de straatwegen overstroomde en met puiuhoopen versporde. Het grootste verlies aan menschenlevens leden de inboorlingen die nabij de rivier woondendezen gingen in grooten getale in hunne booten, doch de storm deed hon derden van die vaartuigen zinken. Trepot dood. Trepof de geweldige, is gestorven aan een beroerte. Zoo seint Reuter. Maar niemand gelooft het. Hij bezorgde de bizondere bewaking van den Tsaar, en deze is op reis naar de Fin- sc'ne golf, om er wat te zeilen en uit te rusten van de vermoeienissen. Waarom ia hij met de Tsaar niet mee gegaan Hij is ziek achtergelaten, op Peterhof, zegt men. Het vergif had hem te pakken heeft hem na eenige dagen lijden, doen sterven. Als dat waar is, dan is het revolutionuaire moordenaarswerk tot in de onmiddelijke nabij heid des Tsaren doorgedrongen. Vrees niet, hooren we Trepof den isaar zeggen, ik bewaak U. En Trepof zelf sneuvelde Er behoort moed toe «-een hooge* te zijn in Rusland. De correspondent van de Daily Telegr. te St. Petersburg seint, dat de revolution- nairen de familie van een grondeigenaar, Loestek genaamd, gemarteld hebben, omdat hij slechts 80U0 roebels bezat en zij er 15000 wildeu hebben! Zij bonden Loestek, begoten zijn voeten met petroleum en staken ze in brand. Terzelfder lijd had men den zoon van Loestek aan een balk opgehangen, maar men maakte hem los feer hij dood was. In Warschau is een moordaanslag ge pleegd op genei aal Doroschewsky, lid van den krijgsraad. Er zijn daar vele wapens en bommen in beslag genomen in een huw, dat als den zei el van de revolutionnairen wordt beschouwd. Uit Helsiugfors bericht het Telegraat- agentschap dat Zcterdag te Bjerneborg een stoomschip aankwam met 500 geweren, psteein-Vetterli, aan boord, dus van het zelfde model als de geweren, die indertijd op de „John Grakton' waren gevonden. De polilie nam de wapenen in beslag. Er zijn nu genoeg Amerikaansche schepen in de Cubaansche wateren of daarheen op weg, dat in vier dagen tijd zoo noodig 5000 Amerikaansche marinesoldaten op het eiland aan land gezet kunnen worden. President Roosevelt, zoo heet het, kiest volstrekt geen partij voor Palma. Blijkt Palma het ver trouwen te hebben verloren of zal zijn af treden den vreda op Cuba herstellen, dan zal Taft hem tot aftreden nopen. Indien mogelijk wil Roosevelt de revolutie zonder tusschenkomst der Vereen. Staten doen ein digen. Anders zal men een voorloopige regeering instellen en het land voorloopig bezet houden. Uit Testelt, het buitenverblijf van Jan van Rijswijck, komt de tijding, dat Ant- werpen's oudburgemeester, die aan ontsteking dei luchtpijpstakken lijdt, stervende is. De H. Vader heeft Zondag een groote Uit Hongkong wordt aan Lloyds gemeld, dat een hevige typhoon gewoed heeft. Drie Engelsche stoomschepen zijn gezonken, een Engelsche mailboot, drie Duitsche stoomsche pen en een Amerikaanse!» stoomschip zijn gestrand. Een Duitsch schip is aan den grond gezet, om zinken te voorkomen, een ander is in zinkende toestand. Vele men schenlevens gingen verloren. Latere berichten uit Hougkong melden, dat honderd menschen zijn omgekomen. Volgens ambtelijke schattingen is aan de haven een schade van meer dan 1.000,000 p. st. toegebracht. Onder de Franschen, die te Hongkong De Koningin in do üofstud. Met groote hartelijkheid zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voor de eerste maal na het zomerverblijf op Het Loo zij T ook voor korten tijd, weder in Den Haag komende, begrott door een zeer tal rijke menschenmenigte, welke zich niet alleen iD de Rijnstraat had verzameld, maar zich voortplantte ook langs een groot ge deelte vau den weg, welke het Koninklijk rijtuig naar het Paleis zou nemen. Precies op tijd, dus te 6 uur 10 minuten Maandagnamiddag, stadstijd, reed de Ko ninklijke train, bevlagd met de nationale kleuren, het Staatsspoorstation binnen. Hare Majesteit vond op 't plankier voor de Koninklijke wachtzaal tot Hare verwel koming aanwezig den gouverneur der resi dentie, generaal Van Ermel Scherer, dr. Mouton, waarnemend burgemeester van de Hofstad en baron Bentinck, Harer Majesteit opperstalmeester. Hare Majesteit was gekleed in een licht grijs costuurn met witten hoed en droeg een reis-bouquet. Met ieder der offlcieele per sonen, die het Vorstelijk Echtpaar waren komen begroeteo, onderhielden zoowel de Koningin als de Prins zich gedurende kor ten tijd op 't perron, waarna Zij zich door de, met planten versierde zaal naar het ge reedstaande gesloten gala-rijtuig begaven. Alvorens dit te bestijgen, nsmen Koningin eu Prins nog even afscheid van de au toriteiten en de leden van Het Loo inedegekomen gevolg, die onder de over kapping aan de Rijustraat-zijde wachtten tot Hare Majesteit eu de Prins weggereden waren. En toen de koets zich in beweging stelde, daverde een krachtig welkomst-hoera uit de menigte en weldra weergalmde de geheele Rijnstraat van het gejubel, dat gepaard ging met hand- en zakdoekgevruif. I Het was wel eenigszins duister gewordeu op dit uur, maar daar de koets vlak langs de haag van menschen reed, kon iedereen toch goed de beminde Vorstin en den Prins zien. Vriendelijk beantwoordden Hare Ma jesteit eu Z. K. H. den volksgroet. Ook voor net Paleis in het Noordeinde

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1