Nummer 75 Donderdag 20 September 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Belangrijke Mededeeling „De Echo, ran het Zuiden" Provinciaal Nieuws. Hoewel onze advertentie- rubriek wel bij voortduring aangroeit, wordt er toch nog niet genoeg gebruik van onze advertentie kolommen gemaakt voor meer gewone dingen, om b.v. dienstbode en knecht aan te bieden of te vragen, de een heeft een paard, een hond, een koe, een kat, een kar, een wagen, een, ja wat ook te koop, of wenscht dergelijke zaken te koopen, welnu, dan moet daarvoor eene advertentie in ons blad worden geplaatst. Men moet er zich wel reken schap van geven, dat ons abon nementental steeds aangroeit, dat ons blad in WaalwijkBaardwijk DrunenBesoijenKaatsheuvel Sprang Capelle Vrijhoeven-Cappel, enz. enz. algemeen, schier in elk gezin wordt gelezen en ook nog ver buiten onzen kring in de Langstraat en daarbuiten. Eene ad vertentie moet dus succes hebben. Maar werpt men ons tegen, heb ik zooiets, soms een kleinigheid te vragen of aan te bieden, dan is uwe advertentie-rubriek daar voor wat duur, nl. 60 cent op z'n minst. Nu dat erkennen we en we willen daarnaar handelen. Welnu men kan in ons blad eene advertentie als bovenbe doeld plaatsen, op z'n hoogste 6 regels (en hieraan houden we ons stipt) voor 25 CENTS een maal en 50 CENTS driemaal. Maar daaraan verbinden we twee condities, dat ze nl. vooruit moeten betaald worden en dat ze Dinsdags en Vrijdags in ons bezit zijn. Wenscht men de advertentiën gewoon gezet, dan vervalt men in de gewone regel prijs, daarom moet men er duidelijk bijzetten kleine advertentie" anders word ze gewoon geplaatst. Wij vertrouwen dat eenieder in z'n eigen belang er een veel vuldig gebruik van maken zal, succes is verzekerd, vooral bi algemeen gebruik van deze rubriek Hoogachtend, De Administratie van van het Zuiden zoo en ik Verder deelt de voorzitter mede zijne i De teekenschool zag er keurig netjes correspondentie en besprekingen met uitaan het in orde brengen van mate- het lid der commissie an Haren Noman, riaal, 't inwendige van 't gebouw, de 't welk wij ook reeds vroeger mede- verlichting was de meeste zorg besteed, deelden het zal nu eisch zijn onze zaak De Voorzitter opende de prijsuitdee- ling en bracht dank aan 't gemeentebe stuur om deze prijsuitdeeling te willen voorzitten en verzocht den EddlAchtb. heer Burgemeester hiermede een aan vang te willen maken. Deze nam 't woord en zei o. m. M. H. Namens de gemeente breng hartelijk dank aan de commissie e^ aan heeren onderwijzers voor de groote zorg die zij hebben voor de teekenschool, voor den ijver en toewijding van u allen. Ik behoef niet een beroep te doen op U aller medewerking en steun voor de toekomst, daar ik weet dat gij met evenveel ambitie de belangen der school zult behartigen, als gij reeds zoovele aren hebt gedaan. Nogmaals aan U allen hartelijk dank De jongelui wil ik even opwekken om met zorg en ijver de lessen bij te wonen, t is geen onderwijs van vermaak, maar onderwijs in uw eigen belang en waar van ge in uw verder leven de rijkste vruchten zult plukken, als ge u met ijver, lust en met goede orde op dit nuttig onderwijs toelegt. Zorgt dat er geen klachten inkomen, want nogmaals, doet 't niet voor ons, voor de commissie, voor de leeraren, maar weet dat het van zoo groot belang is voor eenieder in zijn vak en profiteert goed van de mooie gelegenheid, die de gemeente met opoffering van groote kosten u aanbied, en geeft der com missie en leeraren de voldoening dat hunne zorgen niet nutteloos zijn. Daarna wordt overgegaan tot uitrei king der prijzen, die bestaan uit teeken en vakbehoeften, schoenmakersmaterialen enz. en die behaald werden als volgt Handteekenen. Ie leerjaar. WAALWIJK, 19 Sept. 1906 Alg Ned. Kond run .Schoenfabrikanten. Maandag 17 September hield de Alg Ned. Bond van Schoenfabrikanten eene algemeene vergadering op de bovenzaal van den heer J. Marinussen te Tilburg bijeengeroepen ter bespreking van het geen gedaan moest worden om dreigen de invoerrechten op overleder af te wenden en ter opening en bezichtiging eener monstercollectie schoenen uit Transvaal. Deze vergadering was zeer druk bezocht. De Voorzitter, de heer E. W. Klijberg opende de vergadering en meende dat de reden van bijeenroeping reeds genoeg zaam bekend zou zijn om die nog verder uiteen te zetten, nl. de vrees voor in voerrechten en de algemeene vergade ring is bijeengeroepen om van gedachten te wisselen over hetgeen gedaan moet worden om dat onheil af te weren. goed mogelijk te gaan bepleiten opgeven onze productie en onze export. Genoemde heer meende dat onze export zoo onbeduidend was, dat daarmede geen rekening kon worden gehouden. Wij weten wel dat die nog niet zoo groot is, wij weten dat die vóór 3 jaar niets was en wij weten ook dat het in de toekomst zeer veel zal worden. Wij hebben tenminste het bewijs dat uitgevoerd kan worden en alle begin is moeielijk. Ik heb de overtuiging gekre gen dat in de commissie de meerderheid is voor dat invoerrecht en ons belang is die te trachten om te zetten ons belang is vrij, dat behoef ik niet verder uiteen te zetten. Na een volkomen instemming door de heeren M. v. d. Bergh, A. H. van Schijn- del, die ook een dergelijk schrijven heb ben ontvangen en nog meer andere leden, wordt na eene opgewekte discussie besloten eene commissie af te vaardigen van 3 heeren, die de twee leden der commissie geen ambtenaren nl. Van Haren Noman te Amsterdam en Klussener te Rotterdam zullen gaan preken en het goed recht der schoen industrie op vrijdom van overleer zullen gaan bepleiten en met zooveel mogelijk gegevens staven. Tot leden dier commis sie worden benoemd de heeren E. W. Klijberg-Pernot, Waalwijk. A. H. van Schijndel, Mannaerts, Tilburg, die deze benoeming aannemen. Na nog eenige besprekingen van huis- loudelijken aard, o. a. dat het mogelijk lid van den Bond te zijn zonder lid der afdeeling, wordt overgegaan tot opening der monstercollectie van de meest gangbare schoenen in Transvaal Deze monsters, die natuurlijk aan eene naarstige beschouwing werden onder worpen, zullen aan de verschillende afdeelingen worden toegezonden met de bijgevoegde prijslijsten, opdat de leden die eens nauwkeurig kunnen onderzoeken en berekenen of zaken doen op Trans vaal voor hen mogelijk is. De schoenen blijven 4 dagen in elke afdeeling en zijn alleen voor bondsleden te zien. Mij. van Landbouw. Algemeene vergadering van de 14e afdeeling «Langstraat* der Noord-Bra- jantsche maatschappij van landbouw op Donderdag 20 September 1906, des voormiddags 11 ure, in het hotel Ver wiel te Waalwijk. TE BEHANDELEN 1. Rekening 1905. 2. Begrooting 1907. De keuring van 't vee morgen begint ten 10 uur, de prijsuitdeeling ten 121/ uur in 't hotel Verwiel. R. K. Vereeniging van Kantoor Handelsbedienden Hedenavond ten 9 uur zal bovenge noemde vereeniging eene algemeene vergadering houden op de zaal >Musis Sacrum, tot aanneming van eenige nieuwe leden, het benoemen van een nieuwen secretaris en tot behandeling van eenige huishoudelijke zaken. Lederprijzen. In vervolg op het hoofd-artikel in ons blad van 1.1. Zaterdag deelt men ons mede dat de lederprijzen aanmerkelijk stijgende zijn. Als bewijs daarvan werden ons eenige prijzen genoemd, waaraan deze week werd verkocht, nl. Zoolleer. Droge Columbia's 75 cent. Lichte gezouten B. A. koeien 79 a 80 cent. Zware gezouten Rio Janeiro 80 cent. Bijsoort gezouten B. A zwaar 84 a85 cent. Zeer zeker hooge prijzen en de schoenfabrikanten, die hierdoor nog zullen moeten verhoogen, zitten voor het moeie- lijkste geval. Werkelijk de toestand is niet rooskleurig. Weinig orders zoodat verhoogen zeker moeielijk valt en maar steeds hooger huiden- en lederprijzen 1 Teekeusehool. Maandagavond had op de teekenschool alhier, de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats en meteen de opening van den nieuwen cursus. Tegenwoordig waren de EdelAchtb. heer Burgemeester, de wethouder de Heer Gragtmans en de secretaris, de heer F. W. van Liempt, en van de commis- de heeren Jud. Timmermans Wzn., en behaalden, van harte te feliciteeren en 1 aan dit grootsche werk, onder zeer ver den wensch te uiten, dat zij daardoor dienstelijke leiding van den heer Denis Swagemakers, voorzitter der fcestcom- aangemoedigd zullen worden met ijver en lust door te gaan en moge hun voorbeeld aanmoedigend werken op hunne mede-leerlingen om met dezelfde am bitie uwe voetsporen te drukken. Na U M. H. nogmaals dank te heb ben gebracht, wensch ik de jongenlui lust en opgewektheid en aan den direc teur en leeraren dat zij hunne vaak moeie- lijke taak, met dezelfde ambitie zullen vol brengen, als we dat sedert jaren van hen kunnen getuigen en hiermede ver klaar ik den cursus geopend. (Applaus). Het aantal leerlingen bedraagt 54, verdeeld als volgtHandteekenen 29 Rechtlijnig teekenenl7 en Schoemakers- teekenen 8. Hiervan zijn liefst ruim 20 vreemde lingen, dus daar bestaat meer ambitie dan in onze gemeente, die zooveel voor 't teekenonderwijs, dat zoo zeer nuttig is, doetonbegrijpelijk I maar wat als 't ware schande is, is dat slechts 8 leer lingen deelnemen aan de afdeeling tee kenen toegepast op 't schoenmakersvak en dat in eene streek, welker hoofdtak van bestaan de schoenmakerij is. Schoenindustrie. Naar wij met genoegen vernemen gaat de heer Bernard van der Heijden-van Iersel zijne stoomschoenfabriek, die reeds in korte jaren meermalen werd uitgebreid veer aanmerkelijk vergrooten en ver schillende machines bijplaatsen. Eene zwikmachine is reeds aangekomen, en zal de fabricatie nog vlugger doen geschieden en vervolmaken. Jammer dat zoo'n ijzeren schoenmaker, zooals men 't werktuig met een noemt weer verschillenden arbeiders 't werk ontneemt, vooral tegenwoordig, maar zoo gaat het in dezen tijd van 't machine-wezen, steeds vlugger en vlugger om der concurrentie 't hoofd te kunnen bieden. Nog verschillende andere machines zijn bijgeplaatst, zoodat alles wordt in 't Afdeeling teekenen van vlakornamenten werk gesteld om met het gunstig bekende sie Voorzitter, A. Verbunt secretaris en Th. Suermondt de Bas Smeele. naar wandplaten. W. v. Oudheusden Besoijen, le prijs. G. Bijnen, Waalwijk, 2e Arn. Madiol Eerv. verm. Afdeeling teekenen van meetkundige figuren. W. v. Oudheusden Besoijen, le prijs. C. Wilhelm, Waalwijk, 2e 3e leerjaar. Afdeeling natuurteekenen. P. Smolders, Waalwijk, 2e prijs. Joh. Fraij, 3e P. van Delft, Eerv. verm. Joh. Schambergen Afdeeling Ornament-ontwerp. P. Smolders, Waalwijk, le prijs. Joh- Fraij, 2e Frans Knaapen Eerv. verm. Bouwkundig Teekenbn. 2e leerjaar. H. van de Werff, Waspik, le prijs. Gos. v. d. Hammen, Waalwijk, 2e A. van Brunschot, Baardwijk, Eerv. verm. 3e leerjaar. Jos. van der Lee, Waalwijk, le prijs. 4e leerjaar. Tacques de Jong, Capelle, le prijs. A. Rozenbrand, 2e Schoenvakteekenen. 2e leerjaar. Jacques Leijtens, Baardwijk, 2e prijs. J. Kleijberg, Waalwijk, 3e 3e leerjaar. H. Boeser, Capelle, le prijs. W. van Delft, Waalwijk, 2e Ant. van Iersel, Eerv. verm. Ant. van Bladel, 4e leerjaar. L. de Bont, Waalwijk, le prijs. Einddiploma met medaille. De heer L. de Bont behaalde de me daille der Koningin, voor met gunstig gevolg den geheelen cursus van vier jaar te hebben gevolgd. Door den edelaéhtb. heer Burgemeester werd hem een bijzonder woord van hulde gebracht en den anderen ten voorbeeld gesteld. Na de prijsuitdeeling neemt de voor zitter 't woord Jongelui, mijnheer de directeur en heeren leeraren 1 Na 't opwekkend woord van onzen geachten Burgemeester, door de commis sie ten zeerste gewaardeerd en door u allen met belangstelling aanhoord, kan de commissie zich ontslagen achten, daaraan nog iets te moeten toevoegen. Blijft ons over degenen die een prijs en meer en meer vervolmaakte fabrikaat van den heer Bern. v. d. Heijden den strijd op de wereldmarkt met succes te kunnen volhouden en met den ijver en energie, hier reeds sedert jaren tentoon gespreid, lijdt zulks geen twijfel. Later komen we hierop nog wel eens terug. Voetbalclub „W. V In de Maandagavond gehouden ver gadering der voetbalclub «Waalwijk Vooruit1 werden gekozen tot vice-presi dent de heer Gerard Zuurhout en tot secretaris de heer Corn, van den Bergh, die de benoeming evenwel naar wij ver nemen niet zal aannemen. Besloten werd toe te treden tot den Brabantschen Voetbalbond en mede te spelen in de 3e klasse competitie, door genoemden bond uitgeschreven. Zoodoende verzekert de W. V. ons dezen winter weer eenige fraaie en span nende wedstrijden. Loting. De loting voor de nationale militie in onze gemeente zal plaats hebben Vrijdag 19 October, des voormiddags ten 9l/a uur. Het aantal lotelingen bedraagt 43. De gemeenten Baardwijk, Besoijen en Capelle loten eveneens alhier op dien datum. Goed vee. Als een hernieuwd bewijs dat in onze gemeente zwaar vee wordt geslacht moge dienen, dat gisteren op de ge meente-waag een koe werd gewogen van den vleeschhouwer den heer Bern. Hendriks alhier, welke 't respectabel ge wicht haalde van 565 KG. of 1130 pond. Voorwaar een pracht-exemplaar Politiezaken. De man, die onlangs in het logement aan den Hoek alhier, verdacht van dief stal, onder hevig verzet door de maré chaussee werd gearresteerd, is wegens gebrek aan bewijs voor dit feit vrijge sproken. Voor verzet tegen de politie zal hij zich nog hebben te verantwoorden. I)e landbouwtentoonstelling te Tilburg. Een kijkje op het terrein geeft reeds de overtuiging van een grootsche onder neming. De hallen beslaan een opper vlakte van pl. m. 1600 vierk. meter. Een fraaie muziektent wordt gebouwd. Een fontein met rotswerk was heden in bewerking. De hoofdingang, waarvan wij de teekening zagen, geeft een sierlijke missie. Het getal der inschrijvingen be draagt pl. m. 700. Een uitnemend terrein is bijna afge paald voor concours hippique, concours voor trekhonden en voor bloemencorso. Wij vernemen nog, dat ongeveer mid den op het terrein een Eiffeltoren van pl. m. 15 Meter wordt gebouwd. Naar wij met zekerheid vernemen, zal Zijne Excellentie de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, op Zondag 23 Sept. a. s. de Land- en Tuinbouw- Tentoonstelling plechtig openen. Uit liet Land van Altena. De aardappeloogst is in vollen gang. Het beschot valt mee en over bederf hooren we niets, 't Gewas komt dank zij het prachtige weder, prachtig droog binnen. De prijzen loopen uiteen. Men besteedt vanaf 1,65 tot 2.20 per HL. De handel is vrij levendig. BAARDWIJK. De Druuenscha Stoomboter- fabriek nadert hare voltooiing en zal binnen kort door de bier aangesloten landbouwers met de levering der melk kuuuen begonnen worden. liet was aardig om te zien hoe door een paar honderd kindereu dezer dagen een goed georganiseerde optocht was daargesteld. 'J wee avonden trokken zij door de straaat heel aardig gecostumeerd met praal wagentjes, verlicht met lampions door vader of moeder van Kevelaar medegebracht, ouder het zingen van vroolijke liederen, Als waren zij reeds bewust wie eere moet gegeven worden, brachten zij een salvo met hunne klappertjes geweren bij hun burgervader en den Z.E. Heer pastoor. Op de verleden Zondag gehouden verga dering van de ver. »Ous belang» tot bespre king van het gezaraelijk inkoopen van steen kolen, is in beginsel besloten eene wagonlading te bestelleu. Intusschen zal het bestuur, zoo veel mogelijk inlichtingen trachten te verkrij gen, ten einde a. s. Zondag definitief te han delen. De handelaars in steenkolen alhier zullen ook in de gelegenheid gesteld worden door inschrijving aan de leverantie deel te nemen. BESOIJEN. Maandagmorgen had een wiel rijder uit lledikhuizun het ongeluk een kind, dat niet naar zijn waarschuwiugs-sigualen luis terde en juist den verkeerden kant uitliep, nau te rijden. Gelukkig liep dit ongeval goed af, doch wij kunnen niet nalaten, de ouders te waarschuwen hunne kleine kinderen niat onbewaakt de straat te laten oversteken, daar bij het drukke verkeer van rijwielen zoo ge makkelijk ernstiger ongelukken kunnen voor komen. De wielrijders kunpen meestal niet verantwoordelijk gesteld worden, daar aanrij ding bij de meeste voorzichtigheid dikwijls onvermijdelijk is. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de l.iedertafel oefening baart Kunst alhier, behalve een diploma van Eervolle vermelding nog een medaille werd verleend als bekroning op het concours te Utrecht gehouden. Der vereeniging onze gelukwenscheu. Gisteren werd onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den Heer Gerard Brokken ter laatste rustplaats heengebracht. Het lijk werd gedragen door alle leden van het vroeger hier bestaan hebbende zanggezel- schap »Het Rozenknopje", terwijl de baar door de Liedertafel oefening baart Kunst met haar Bestuur werd voorafgegaan. Rond de groeve werd door de Liedertafel het afscheidskoor »op het Kerkhof" van de Vliegh. gezongen, hetgeen op de aanwezigen, zeer vsel indruk maakte. Hij ruste in vrede. SPRANG. Konden we in het vorig nummer van Donderdag jl. mededeelen dat hier in deze gemeente voor de tweede maal ean appel en een pesrenboom begonnen te bloeien, nu weer kan gemeld worden dat de heer M. Vos dagelijks nog rijpe aardbeien plukt. Toen Zondagmiddag het drie jarig kind van den schoenmaker S. dwars over den weg liep, werd het door een wielrijder omver ge reden. De wielrijder, die zijn fiets nog niet goed scheen machtig te zijn, werd tegen den grond geslingerd en liep groote Btukken aan zijn fiets op terwijl het kind er met den schrik afkwam. Toen de heer J. v. Tiggelen die niet zoo rap te been is op zijn wagen was gaan zitten en door de kom der gemeente reed, werd hij door de maréchaussées voor die overtreding der wet bekeurd. H-ZANDSCHEL. Zondagavond hadden enkele belhamels de nardigheid bij den heer F. K. een paar keer op de vensters te komen slaan waaropden man zich naar buiten wilden begeven doch wut bleek? Zij hadden eerst de deur vastgebonden zoodat de man genoodzaakt was door het raam zich naar buiten te begeven. Onderwijl haddsn de belhamels natuurlijk bet hazenpad gekozen. VRIJHOEVEN. Deze week zal bij de leden der Ger. Kerk een collecte voor den Uniefonds aan de huizen worden gehouden. De loting der in dit jaar in deze gemeente voor de nationale militie ingeschrevenen, zal plaatB hebben op Donderdag 18 October a s. des voor middags te 10 ure (Amsterd. tijd) te Kaatsheuvel. CAPELLE. Als een curiositeit kan uit deze aanschouwing. Het is een ontwerp van gemeente gemeld worden, dat de heer P. den heer P. N. v. d. Boer aldaar. Spierings in de Heistraat onder het aardappelen Den heelen dag wordt ijverig gearbeid rooien een aardappel aantrof van buitengewone

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5