De tijd van lesen breekt aan Abonneert U op en Adverteert in dit Blad Denkt om de rubriek kleine Advertenties. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL U aiidels berichten negen was, en de afgevaardigden werd opgedragen naar den loop der verga dering en omstandig heden te handelen, terwijl intusschen reeds eens hier en daar zou worden geinformeerd. Verschillende tegenwoordigen gaven zich als lid op en er werd terdege ge klaagd over de samenstelling der alma nakken. Door den heer L. Rijken werd gewezen op het treurige feit, dat de veewagens die des avonds van Zwolle enz. komen 's nachts in den Bosch, waar ze ten vijf uur aankomen, blijven staan en den volgenden dag komen ze pas ten ot omstreeks 10 uur hier,' de beesten lijden daar ontzaglijk doorhij verzoekt 't be stuur een adres te willen zenden om te verkrijgen dat die beesten 'savonds door gaan, dan zal er druk gebruik van ge maakt worden. Ook voor voldoende veewagens, zonder vooraf-bestelling moest hier noodzakelijk zorg worden gedragen. Het bestuur zal voor deze twee zaken, adressen verzenden en steun verzoeken der Kamer van Koophandel en belang hebbenden gemeenten. Daarna wordt de vergadering met een woord van dank gesloten. Jn ons verslag der vergadering van de afdeeling Langstraat der Noordbr. Mij van Landbouw zie rubriek Provin ciaal Nieuws* is nog niet medegedeeld, dat dit jaar in Waalwijk, een cursus in rundvee-kennis zal worden gegeven, waarvoor zich reeds verschillende jon gelui hebben aangemeld. Het bestuur zal uitzien naar eenc ge- schikte zaal. K. K. Vereeniging van Kantoor- en Handels bedienden. In de Woensdagavond gehouden alge- meene vergadering van bovengenoemde vereeniging werden 5 nieuwe leden aan genomen en tot secretaris gekozen, de heer Jacq. Pijnenburg, in plaats van den heer H. P.J. Bouman, die deze gemeente verlaat, wien door den Voorzitter een woord van dank werd gebracht voor zijne ijverige bemoeiingen in 't belang der vereeniging, vooral tijdens de op richting. Bij acclamatie werd hij tot eere-lid benoemd. Als een bewijs dat de cursus in 't boekhouden zich in groote belangstelling mag verheugen, kan dienen dat zich reeds tien deelnemers hebben aangemeld. Men kan zich hiervoor nog tot 1 Oct. bij een der bestuursleden aanmelden. Met genoegen kunnen we verder mededeelen, dat bij besluit van 19 Sept. 11. No. 2873 de statuten van deze ver eeniging kerkelijk zijn goedgekeurd, en tot adviseur benoemd de ZecrEerw. heer ]ud. Sprangers, pastoor. Verder zullen door Z. D. H. eerlang van uit dit bestuur een of meer leden in het bestuur van den dioce9anen bond van R. K. Kantoor- en Handelsbedienden worden benoemd. De erfenis van Mr. van Cooth. Op verzoek van den raadsman van gedaagde notaris Rits te 's Bosch ver leende het gerechtshof 14 dagen uitstel voor de indiening van diens conclusie van antwoord op de vordering van Mr. Sassen, den raadsman van appelanten, de zeven gemeentebesturen, in zake het vonnis der rechtbank aldaar dd. 23 Februari j.l. Een leldiaamheU. Dezer dagen was J. Domenie bezig de waterleiding te leggen in het nieuw gebouwde schoolhuis te Besoijen, toen een kolossale vogel daarbinnen kwam gevlogen. Hij wilde hem vangen, maar dat ging niet zonder geweldigen strijd, waarbij D. vele kiabben en schrammen bekwam. Het bleek t« zijn een kolossale krans- uil, die een vlucht heeft van 65 c.M., 't is een zeldzaam prachtige vogel, die D. gaarne ter bezichtiging stelt. Ongelukkig. Een weduwe alhier, die sinds geruimen tijd niet wel bij het hoofd was, heeft dezer dagen in een onbewaakt oogenblik getracht de hand aan zichzelve te slaan. Gelukkig werd zij door een der buren nog juist bijtijds uit haar benarden toe stand verlost. Tegen de verwachting in is de ongelukkige het geval nog te boven gekomen. Iedereen is begaan met het lot dier brave, oppassende vrouw, die sinds den dood van haren man en door bijkomende huiselijke omstandigheden, aan het mij meren is geraakt en wier verstand ten laatste zoo zeer verminderd is, dat zij tot eene wanhoopsdaad is overgegaan. - Zekere vrouw B. is dezer dagen naar het krankzinnigen-gesticht overge bracht. Politie laken. Een persoon, verdacht van rijwiel-dief stal alhier, is door de recherche van Rot terdam naar hier overgebracht, en door de maréchaussée naar 's Bosch vervoerd. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. Wedstrijd voor Mannen-kwartetten te 's Hertogenboseh. Zondag 1.1. had in het Hotel «Noord brabant» te 's Bosch de loting plaats voor de beurt van optreden bij den Wedstrijd die gehouden zal worden op Zondag 14 October a.s. Verschillende kwartetten waren vertegenwoordigd die dus zelf hun nummer kwamen trekken, voor de overige werd geloot door den heer Walter van Son Pres. van s Bosch- Vocaal-Mannenkwartet. 22 kwartetten hebben zich voor dezen wedstrijd aangemeld, 7 voor de eerste afdeeling, en 15 voor de tweede afdeeling, de volgorde is als volgt EERSTE AFDEELING. No. 1. Utrechts Vocaal Mannenkwartet «Mannenzang» Utrecht. 2. Kunstmin, Alkmaar. 3. Semper Animato, Haarlem. 4. Harmonie, Amsterdam. 5. Rottes Mannenkwartet, R'dam. 6. Excelsior, Den Haag. 7. Orpheus id. TWEEDE AFDEELING. No. 1. Kunst na Arbeid, Delft. 2. Con Amore, Nijmegen. 3. Zanglust, id. 4. Broederkwartet, Waalwijk. 5. Zangen Vriendschap, Nijmegen. 6. Inter Nos, Zalt-Bommel. 7. St. Caecilia, Schiedam- 8. Waalwijk* Vocaal Mannenkwartet Waalwijk. 9. Maastrichts Vocaal Kwartet, Maastricht. 10. Oefening kweekt Kunst, Hillegom 11. Broederkwartet, 's Bosch. 12. Inter Nos, id, 13. Onderlinge Oefening, Zaandam. 14. Euterpe, Amersfoort. 15. Entre Nous, Amsterdam. betreffend verzoek, doch steeds bleef het: Zuster Annaniettegenstaande voor meer dan twee jaren een voorstel in dien zin door den Raad werd gevoteerd Weliswaar werd verleden jaar de hoofd gasleiding aldaar aangelegd en koesterden wij de hoop dat de lantaarns spoedig zouden volgen, doch wij ver heugden ons met een doode musch. Thans zijn de avonden weer bijna op zijn langst en 't is te hopen dat de ver lichting nu ook worde aangebracht, het is hier broodnoodig. Of behoort de eenigszins afgelegen «tweede Zeine» niet tot de gemeente Als er belasting betaald moet worden, toch wel. Uit Baardwijks verleden. De Tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied, die in de Militie zaal te Amsterdam wordt gehouden, heeft ook een kleine oudheidkundige afdeeling, oude instructies, rekeningen, doopsbewijzen enz. 'lot wel de merk waardigste stukken is te rekenen een »verslag van het verhandelde in een vergadering van Drossaart en Schepenen van Baardwijk, gehouden 16 juli 1789. betreffende het ter dood veroordeelen, om gesteenigd te worden, van een stier die een man gedood had* - ingezon den door den burgemeester van Baard wijk. Het verslag luidt als volgt >Den Heere Drossaart deezer Heer- UMd. Agtbare op de meest civielste wijsen zullen oordeelen te behooren. Waarop gedelibereerd zijnde, is goet- gevonden en verstaan, den voors, stier of bul, over, en ter zaake in dtt rapport vermeld, te doen of laten dooden, en daar op <len~elven, nadat alvorens, de huyt hem zal zijn afgedaan, ten eynde die door de cygenaeren tot een goede prijs te worden gemaakt, onder de aar de te doen en laten delgen, opdat van het vleesch niet ee worde gegeeten, ter agtervolging van welke de Heere Dros saart, benevens Scheepenen, zig zullen sisteeren, ter plaatse alwaar de dooding zal geschieden^ wordende den Heere Drossaart voor de in deeze ten faveure der justitie aangewende devoixen be dankt. Aldus gerapporteert en Politicq gere- solveert, mitsgaders geauthoriseert, op dato voors. door en bij de ondergety- kende. Was geteekend F. V. de Werken Drost, J. van Herwijnen, A. van Vessem, C. Ketelaar, A. Treffers, J. de Reus, Lambertus Smits, Mij. Present, Wm. Boeser, secr. Zooals men ziet is de deelname zeer groot. Waren oorspronkelijk in elke afdeeling 4 prijzen, door het groote getal dat mededingd in de tweede afdeeling heeft het Feest-Comité voor deze afdee ling een 5en prijs beschikbaar gesteld, bestaande in 4 bronzen medailles. DE JURY. Voor de 2e afdeeling is de jury samen gesteld als volgt: de Heeren Ant. Aver- kamp, Amsterdam; Leon. C. Bouman, Nijmegen; F. van der Heijden, 's Bosch; P. Kallenbach, 's Bosch en Jos Orelio Amsterdam, terwijl voor de le afdeeling en den Eerewedstrijd aan voormelde Jury nog zijn toegevoegd de Heeren M. J. Ogier, 's Bosch en Joh. Wagenaar, Utrecht. Den laatsten tijd hoort men weer veel van konijncndiefstal. Donderdag op Vrijdag werd bij R. v. S- weer een vette konijn weggehaald. Bij zekere v. H.,van wien men wist dat hij pracht-exemplaren bezat, bracht men ook een nachtelijk bezoek om zijn slag te slaan, maar hier vischte men achter het net, want de man had ze juist allen verkocht. PAROCHIE St. ANTONIÜS. Herbergiers opgepast Gisteren werd door onze Rijkspolitie bekeurd de herbergier H. v. H. wegens het verkoopen van sterkendrank aan een minderjarig kind- Veehandel. Het is genoegzaam bekend, dat onze landbouwers en veehouders zich bijzonder toeleggen op het fokken van uitmuntend vee. Dezer dagen waren wij wederom in de gelegenheid hiervan het bewijs te zien bij de Wed. A. van Huiten in de 2e Zeine alhier. Daar zagen wij drie pracht-exemplaren van nagenoeg rijpe kalfdragende vaarzen, welke deze week zijn verkocht en geleverd een voor den prijs van f285.—, een voor f230.— en een voor f242.— De twee eerste zijn aangekocht door Jan Wetters uit Sprang, terwijl de laatste voor rekening van een Hollandsch koop man zijn ingescheept. Meer Licht. Men schrijft ons Het plaatsen van een paar lantaarns in de tweede Zeine, schijnt voor onze Gemeente een onoverkomelijk bezwaar te zijn, althans meermalen hebben de bewoners aldaar zich hierover tot het gemeentebestuur gewend met een des- lykheyd, Exhibeert pro attestatio, van twee consonante, en irreprochable ge tuigen en ten 2e Declaratoir van den Chirurgyn Verscheeren waarbz ten dui- delijksten consteert, dat den persoon van Hendrik Pullens, inwoonder alhier, op Zondag avond, geweest zijnde den 12e July laatsleede, door deszelfs eige stier of bul, op eene zeer geweldige wyse is aangetast, en onaangesien alle toegevoegde hulp, van het Leeven ter dood is gebragt geworden- En hoe seer hem Drossaard geene Borgelyke wet, hoe ten deeze opsigte behoort gehan- delt te worden, en een Beest eigentlyk gesprooken, geene misdaat kat begaan, zoo belet dit egter. eaar des Drossaards insien niet, dat dergelijk Beest, met de dood strafdaar zij, ten minsten exteerd hier van meer dan Een gebod in de Goddelyke Weth, by voorbeelt Exodus 2, Vss '28 L 29. Vergeleken met Gene sis 9 Vss 5, alwaar met zooveele woor den gebooden wordt: »Lnde wanneer een osse eenen man of te vrouwe stoot, dat hij sterft: zal de osse seekerlijk gestenigt worden ende zijn vleesch en zal niet gegeeten worden, maar de Heere des osses zal onschuldig zijn. Maar indien de osse te vooren stootig geweest is, en de is zulck synen Heere overtuygt it en de hij hem niet bewaard en heeft, en de hij doodt eenen man of te vrouwe, zoo zal dien osse gesneenigt worden, en de zijn Heere zal ook ge dood worden.* Stemmende hiermede overeen onder- schijdene Regtsgeleerde schrijvers, ver- haelende gevallen van gerechtelijke plegtige en voorbeeldelijke straffe, om trent Beesten geoefent. En nadien hij, Drossaart, niet wil, of kan ontveynsen met dit zoo singulier geval eenigsints verleegeu te zijn en even daarom veij- ligst heeft geoordeelt, hetzelve onder het regterlijk oog, van hun Ed. Agtbare te brengen en in overweging te geeven of dezelve met hem op grond voors, en ingevolge de sentimenten van deskundige niet soude kunnen goetvinden de Lyge- naren van den in dcezen bedoelde Stier off bul speciaal te ordonneeren en te gelasten, denzelven Stier off bul, ten overstaan, van hem Drossaart. en twee Leeden uyt UEd. Agtbare collegie, te dooden, of te doen, en laten dooden, met verderen last, om die daarna, in, en onder de aarde, te delven, of wel zodanig anders, ten dien opzigte, op eene policque wijse te disponeeren, als BAARDWIJK. l)e haudboogschutterij „So" rnnius" gevestigd bij den heer Mulders heeft dezer da»eu koning geschoten na een hevigen strijd behield de heer J. de Kort Hz. de overhand en werd dus koning. De kranige schutter gefeliciteerd. Bij den heer Mulders is ten behoeve van heereu wielrijders een hulpktat geplaatst. Dus zij die malheuren krijgen aan de fiets weten het adres SPItANü. Woensdag avond ontstond er brand in den hooischelft van deu Heer J. d, K Daar «lit spoedig door een voorbijganger werd opgemerkt wist men aan het vuur bij tijds paal en perk te stellen. NIEUWKUIJK. In tegenstelling met he» is het hopgewas alhier, lan» Dezer dagen ondervond een zekere S. uil Loonopzand, boe hij door een moer van zijn wogen te laten aardig kan tuimelen Bedoelde persoon reed dan zoo door de Biersteeg. ging kort langs den sloot, verloor zijn een wiel, brak door den val deu as vau zijn wagen en kwam in een sloot terecht. De loting voor de nationale militie zal .jor de jongelui dezer gemeente zal op Donder dag 18 October te Kaatsheuvel plaats hebben. VRIJHOEVEN. Dat raeu in de kom der gemeente niet met een hondekar mag meerij den schijnen sommige personen nog niet te weten. Zoodan kwam onze dorpsgenoot de Heer K. door de kom dezer gemeeute rijden waar hij twee in het burger gekleede maré chaussees tegeu kwam, die hem voor die overtreding der wet bekeurdeu. CAPELLE. Bij deu heer A. V in de Hei straat heeft een perenboom dit jaar voor de tweede maal gebloeid eu draagt ook weer vruchten. RAAMSDOXK. Deze week heeft zich een beste kalfkoe van den heer B de Bont alhier in den stal auu haar halster verhangen. Voor deu heer De B voorwaar e«n groote schade post. Vergadering der landbouwvereeniging („Raamsdonk Dorp) op Maandag 24 Sept a.s. des nam. ten 7 uur ten huize van de Dames Floris alhier. Aan de orde is Betaling door heeren leden van aan hen geleverde kunst meststoffen. Dat het zwijnendom van Raamsdonk (Dorp) een bezoek van den heer Bloemen, rijks veearts te Oosterhout op hoogen prijs stelt, blijkt uit het feit, dat genoemde heer reeds meer dan 80 dieren heeft ingeënt en er nog een 200 tal zijn komst met verlangen te gemoet zien. Ieder prijst de gunstige gevolgen der behandeling. De dienst van het hulpkantoor der pos terijen zal uaar wij vernemen met 1 October definitief gewijzigd worden. Uitstel blijkt alzoo geen afstel geweest te zijn. RaAMSDONKSVEER. De WelEsrw. Heer P. Goulmy, 2de kapelaan alhier is benoemd tot kapelaan te Druten, terwijl tot 2e kapelaan alhier benoemd is de WelEerw. Heer F r. Woerkum thans assistent te Bergeik. Gisteren avond ontstond in de woning van J. A brand, door het omvallen eener petroleumlamp Met veel moeite slaagde men eriu den brand te blusscheu zoodat de schade nogal aanzienlijk is. Assuruntie dekt de schade. VLIJMEN. Als eene bijzonderheid mag worden genoemd, dat er alhier door den heer M. De Laat-Pul leus eene soort boonen zijn ingevoerd, waa.over onze tuinders niet alleen om den fijnen smaak, maar tevens om de talrijke opbrengst bijzonder tevreden zijn.^ Dit bijzonder soort draagt den naam van „Kelti sche boonen" deze boonen zijn op de land bouw*teutoou8telliug te Haarsteeg bekroond met den len prijs en geteeld door den heer H. HeeBbeen. voorgaand jaar niet gunstig te noemen. Door de kooplieda' wordt thans aan f 35 de 50 Kilo gekocht prijs, die vrij wel aauzieulijk kan gen '.-emj worden, wijl dn oogst in andere landen over. vloedig moet zijn. Drunen. Zondag a. s. wordt bij de kinde ren v. d. Westen te Druneu opgericht e«o Kruisboog - schutters - gezelschap onder den naam van „Prins Hendrik", tevens zal Ér gestreden worden om het koningschap. Wij wenschen de leden veel geneegen bij hunne oefeniug met den edelen kruisboog. DUSSEN, 21 Sept. Dit jaar werd alhier vau wege den Boerenbond door den rijksland. bouwleeraar een proefveld met aardappelen aangelegd. De uitslag is als volgt le perceel (onbemest), opbrengst 415 KG 2e (superfosfaat), '110 3e (chilisalpeter), 453 4e n (superf. chili), 455 5e (superf, chili en 566 zwavelz amociak). Hieruit blijkt, dat het superfosfaat van geet iuvloed was; hoe meir stikstof men gebruikte grooter de opbrengst was overproc hoogitig niet vi blijven. In ging Hr DUS Vi U f 1 Aan v j uk?; De hoog?"* prijs f1 llrt KAATSHEUVEL, 21 Sept. 1906.' Landbouw. Wanneer we in de verschillende bladen lezen, dat de aardappeloogst op sommige plaatsen niet erg meevalt, dan moet ons dit hier toch nog al t«t tevredenheid stemmen, Men is ook druk bezig met het rooieu de: aardappelen en zoowel de kwaliteit als de kwantiteit is zeer bevredigend. We hebber dus hier de gegronde hoop op een flink aard appeljaar. Bedankt. Da heer De Bout, die verleden week tot onderwijzer benoemd werd alhier, heeft voor deze betrekking bedankt. Ontvreemd. Woensdagnacht zijn bij A. Hendriks op dt Kruisstraat een partijtje witte kooien uit zijn hof ontvreemd Dader onbekend. Ongeluk. Terwijl C. Couwenberg 'bij de Wed. v. Woe bezig was met schors hakken, had k] h<-t ongeluk zoo met het mes in aanraking komen, dat hem twee vingertoppen werdei afgesneden. Dr. de Both legde verband. Koniug. Bij de gehouden wedstrijd der scherpschnt ters Vereeniging „St Jan", gevestigd bij deo heer v. Berkel, heeft de heer A. Kuijlaan koning geschoten. Gefeliciteerd Lezing. Zondag 23 September, zal de WelEHeer J, Uoubeu rijks-ontvanger te Waalwijk, voor de leden der St. Paulus-vereeniging alhier eene lezing houden over 't drankmisbruik. Wij raden alle leden aan dezen eminenten spreker te gaau hooren, men zal er plezier van hebben. Nujuarsmarkt. Aanstaanden Dinsdag zal hier de najaarsmarkt gehouden worden, als zijnde het dan de laatste Dinsdag in September de dag voor najaarsmarkt vastg steld. Waren verleden jaar de premieu vervallen, dit jaar is .dit niet bel geval. Er is door de Gemeente f 25 beschik- baar gesteld om ouder de veehouders te wei den verloot. Ata het weer meewerkt dan zal er een mussa volks bij elkaar komen. Gestaakt. Door het bestuur der Harmonie „Apollo* ii ter kennis der belanghebbenden gebracht, dat zij haar tweede volksconcert niet zal geven, voor het bedrag daarvoor door de Gemeente beschikbaar gesteld. Zij achten dit bedrag te gering. Eu dit is volkomen waar ook. Alzoo zijn er maar 3 in plaats van 4 concerten ge geven dezen zomer. Eu dat in een plaats waar twee gunstig bekend staande Harmouien ge vestigd zijn. De muziekkiosk is dan ook dezer dagen afgebroken, om gedurende een maand of acht ergens te worden opgestapeld, om dan voor een of twee concerten weer te worden opgebouwd, 't Is treurig, dat ouze Gemeen teraad hiervoor zoo weinig belangstelling toont. Loting Nationale Militie. Deze loting voor onze Gemeente zal plaats hebben, naar wij vernemen op Donderdag 18 October, vm ten 10 uur. I |,|1|,| lam —Mil I H I II - WAALWIJK, 20 Sept. 190G. Op de javrmarki van heden was de aanvoer weer groot; p.m. 4«0 siuks hoornvee Mon den aan da lijn, terwijl er bovendien reeds vroeg tijdig verschillende pracht»-xemplareD kalfbersieo voor buiienlandsche rekening koupera vonden. Kalfkoeien prijzen v-»n f 160.tot 310.— Kalfvaorzcu prijzen van 1' 140.— tot 265. Varkens aaBgevoerd 290 stuks prijzen van I 4.75 tot 111,25 Boter aangevoerd 690 kilogr. prijzen vanat 1.16 tot f 1,24. Eieren prijzen van 4 tot 5 cent per stuk. Ten opzichte der huidenmarkt kan nog steeds worden geconstateerd, dat de stemming vast is en de prijzen stijgen. De ledermarkt schijnt een beter tijdperk te zijn ingetredtn. Dw behoefte vooral aan lichtleer is groot, en wijl thans het seizoeu om te drogen daar is, zal men zich al licht te veel haasten, om ran de prijsrerhooging te profiteeren. Daar er slechts weinig "'oor- raad is, en tengevolge van het groote deficit, deze spoedig opgeruimd z? 1 zijn, voorziet uien tegen den winter eene nog giootere be hoefte, zoodat dau de markt kans heeft, om op een normaal standpunt te geraken. Ooi voor zwaar leer komt er ipeer Tang, alhoewel de prijzen niet zoo sterk omhoog gaan. D markt voor het paardeuleer zal nog vetl moeten verbeteren, wannter men nagaat dat men voor volslagen iutandsche paarden huiden tot f 16per stuk betaalt, eeue prijsverhooging sedert enkele maanden dus van plin. f 2 per huid. Over het algemeen ziet het er dus voor de looierij niet ongunstig uil, indien althans de prijsverhooging op alle inlandsche leeisoorten kan doorgevoerd worden Met de schornfabricatie is het minder goed. De grondstoffen zijn duurder, doch voor het fabrikaat kan mep tengevolge der

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 10