Nummer 76 Zondag '26 September 1906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. ANTOON TIELEI, Denkt om de rubriek kleine Advertenties. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. BINNENLAND. r:* 1 T G E V E 11 EHT Waalwijksclie en Lanptraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Een vaste medewerker van bet ^poenigste" blad van Parijs, de Matin (volgens do libe rale Nieuwe Courant), bet meest begun stigde blad van Combes en der huidige regee ring, Henri des Houx, wil op ziju manier de katholieken in cultueele vereeuigingen onder brengen, buiten de bisschoppen om. Hij schettert en pronkt hier mee in zijn bind geweldig, maar wordt in andere bladen van elke richting geweldig voor den gek gehouden. Zijn eenig plan is, scheuring t«- brengen onder de zwaarbeproetde kaïholieken, wij hopen en vertrouwen dat het niet /.al lukken. Nu de mai' niet \eel succes met zijn pausschap ziet, g*at hij bet over een ande ren boeg gooien. Hij zegt, de P us is do belager der Pransche bulangeu, hij is op cn top Duitsch, wij kennen het doel der Duilscb- Roine.insche manoeuvres enz. Het geheele stuk dat hij den katholieken toezendt verwekt veel ergernis, moge bet rei.e tegeno-eigesteldo werking hebben, als hij er zich mee voorstelt. De bisschoppen hebben, zooals wij in ons vorig nummer onder telegrammen mede deelden, een waardig stnk aan de geestelijken en geloovigen gezonden, natuurlijk tot groote ergerniu der regeeringsmannen. Plotseling verneemt inen weer e.ens dat in Spanje heltige beroering is, of is geweest. De stad Malaga heeft in staat Van beleg verkeerd, in Barcelona durft men geen mi litaire manoeuvres houden, heel Catalonie is io rep en roer. De Carlisteu stokeu bet oude vuurtje. Met groote plechtigheid is te Karlsruhe de gouden bruiloft vao den groothertog van Biden en de zilveren bruiloft van den kroou- prins van Zweden gevierd. De keizer en de keizerin en vrle vorste lijke personen waren tegen wootdig. Na de kerkelijke plechtigheden bad de receptie pb.ats en later een gala diner, w*ar hartelijke toasten werden gewisseld. De sigaretleu belasting blijkt een vrij bloeiendeu tak van de Saksische nijverheid te hebben geknakt. Een groot aantal werk lieden heeft gedaan gekregen in de de sign- rettenfabriekeu en de salarissen zijn vermin derd tot 80 en 50 plenning per dag. Vroe ger kregen de werklieden per week een paar pakjes sigaretten voor eigen gebruik mede. Dat kan er ook al niet meer af. De car- touuagenijverheid ondervindt van dien aeluerütgang den terugslag, te meer, waar de sigaretleu in bet vervolg in simpele grauwe papiertjes gepakt worden. De Itali&anscbe consuls van Zara en Fiu- me zijn te Rome aangekomen oui minister Tittoni over de tegen de Italianen gerichte oulusven aldaar rapport uit te brengen. Daarop lil Tiltoni zijn eventueele protesten bij de Oosteurijksche regcering baseeren. Intusschen duurt de agitatie tegen Oos- ttnrijk in ausch Italië voort. D.»t zal er niet op verminderen nu Woensdagavond «eder ltaliaanscbe studenten te Triest, toen zij uit bun club kwamen, door Duitschers siju aangevallen en met wandelstokken af- ge -anseld. De Italianen bielden natuurlijk ook huu handen iet thuis, met het gevolg, dat er gewonden vielen. Gistermorgen schoold daarop een menigte voor het stadhuis samen roepend: Leve Italië! De politie dreef de menigte uiteen.' De begrafenis van generaal Trcpofl'. Bij de begrafenis van generaal TrepotF, ilie Woensdag plaats had, werden de slippen van h.t lijkkleed gedragen door de vorsten Nicolas en Petrus. Grootvorst Sergius, was uit Moskou overgekomen om aan den stoei fieel te nemen. In 't geheel waren acht lede der keizerlijke familie tegenwoordig, evenals de voorn.'amstc personen uit de Pe- tersburgsche maatschappij. De afwezigheid van den Czaar is druk besproken. De l'jkdiensl had plaats in de Petrus en Paulus k tlhedraal Het legsr was vertegenwoordigd dooreen sotnie Kozakken, detachementen der ver schillende. wapens der keizerlijke lijfwacht, een bataljon der keizerlijke lijfwacht en een eskadron der bereden wacht. Generaal Prii.s Dolgoroeki legde, twee kransen op de lijkki«t, een van de Czaar en de Czarina en een van de Keizerinwvduwe. De ter-aarde-bestelling geschiedde in den grafkelder der kathedraal. Het complot tegen den Czuur. 1 e Fetersburgsche correspondent van het Journal seint Ik heb van een hoog politie ambtenaar bevestiging 01 tvangeu van het gerucht, volgens 'i welk de Czaar, naar aanleiding van de ontdekking van een complot, niet bij de begralenis van Trepofl' tegenwoordig was. Deze correspondent brvtstigt, dai Stoly- ;>in den Czaar lud aangeraden zijn reis voort te zetten. In allen gevallen zijn bij de, begrafenis, zelfs te Petfrhof, verscheidene arrestaties geschied. De Porte en Bulgarije zijn nog steeds auu het bakkeleien, en wapenen .iich geducht. Er ia zelfs al gevochten en men berekent zoowaar de krijgskansen reed9 Het Hof H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen Maandag a. s. per extra- trein des middags via Emmerik naar Dresden vertrekken. Hun verblijf te Dresden zal 6 weken dieren. Dull. Onze scheepsmacht bombardeerde gis terenochtend een uur lang de poeris te Dènpasar, dat in vlammen staat. Onze geheele troepenmacht is op marsch daar heen. Denpasar is de hoofdplaats van Ba- doeng en ligt hemelsbreed ongeveer 5 K.M. van de kust. De poeris konden dus ruim door het scheepsgeschut bereikt worden. Wanneer het telegram juist is en men in één uur vuren het resultaat bereikte, dat Dènpasar in vlammen staat, dan mag wel hulde gebracht worden aan de marine voor het juiste schieten, waarvoor onze zeemacht trouwens bekend staat. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint >Kesiman is genomen. Den Passar is gebombardeerd en staat in vlammen. De Baliërs kennen de uitwerking van ons infanterie-vuur niet en loopen met hon derden tegelijk op de compagnieën in, alleen met lansen gewapend. Op een afstand van 150 meter werd het eerste salvo afgegeven, waarbij veertig en meer tegelijk Baliërs vielen. De anderen liepen door. Bij het tweede salvo vielen weer vele dooden. Daarop vluchtte de vijand op de heuvetljes, zoodat zij een goed doel opleverden. >De rijstvelden vormen zware terrassen, die moeilijk beklimbaar zijn. Behalve soldaten werden veel cavaleriepaarden door randjoes gewond." Kesiman voegt het Hbld. er bij is een kleine kampong halfweg tusschen de oostkust van Badoeng en de hoofd plaats Den Passar. Blijkens een door den burgemeester te Roermond ontvangen regeeringstele- gram, is op Bali door een randjoe zwaar gewond de mil.-serg. P. II. de Bock, uit Roermond. Een geschenk van de KoniHgin De zusters der R. K- Ziekenverpleging te Hilversum, die voor eenigen tijd op Het Loo ontboden werden ter verpleging van den adjudant graaf Dumonceau, ont vingen als blijk van waardeering van H- M. de Koningin twee etsen in lijst, voor stellende »Het Laatste Avondmaal" en Christus voor Pilatus''. Kumcrvacuturc Leiden. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Crt In verschillende kringen hier ter stede wordt vermoed dat van antirevolutionaire en katholieke zijde de oud-minister dr. A. Kuyper zal worden aangezocht om de candidatuur te aanvaarden. Ook wordt Dr. de Visser genoemd. Een internationale tentoonstelling in 1908 7 Naar de Tel. verneemt, zal. in de op 2 October a s. te houden vergadering van het bestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van den-Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, de samen stelling worden bekend gemaakt van de commissie, voor de internationale mid denstandstentoonstelling, in 1908 te Am sterdam te houden. De commissie krijgt tot taak de ten toonstelling voor te bereiden en volledige plannen te ontwerpen. Zij dient vervol gens deze plannen in aan het midden standscongres van 1907, welk congres in hoogste gezag de beslissing krijgt of de internationale tentoonstelling in 1908 al dan niet zal worden gehouden. Crediet—instelling. Een som van f 4000 is op de Staats- begrooting uitgetrokken waaruit, onder vast te stellen voorwaarden, aan crediet- instellingen ten behoeve van den indus trieelen- en handeldrijvende middenstand een bijdrage in haar oprichtingskosten kan worden verleend. Sokoenmuken. Aan de ambachtsschool te Veendam wordt dezen winter een cursus in 't schoen maken gegeven. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag deelde de Voorzitter mede hoe hij denkt toe passing te geven aan het nieuwe artikel 89a van het Reglement van Orde betref fende het stellen van vragen. De vragen moeten schriftelijk bij den Voorzitter worden ingediend. De Voor zitter gaat de ingediende vraag na en zendt haar door naar den betrokken Minister, die de vraag hetzij schriftelijk hetzij mondeling zal kunnen beantwoor den. Als regel zullen vraag en antwoord tegelijk in de Handelingen worden op genomen. Blijft echter een viaag na 30 dagen nog onbeantwoord, dan zal de vraag afzonderlijk in de Handelingen worden gepubliceerd, Ook tijdens het recès, zullen antwoorden bij den voor zitter kunnen worden ingezonden. Zij zullen alsdan, in een afzonderlijk deel der Handelingen worden opgenomen. De Kamer vereenigde zich met voor zitters voorstel om eiken Vrijdag, waarop de Kamer vergadert, des middags ten 3V* ure de gelegenheid open te stellen tot het doen van vragen. De Pers over de Troonrede. De beoordeeling der Troonrede in de Pers is over 't algemeen nogal kalm. Wij zullen al die persstemmen maar neit weergeven, 't Parool van de meeste is afwachten maar bij al die beloften 1 Ziekteverzekering. Verschenen is een ontwerp van wet tot verplichting van vaste werklieden om zich en hunne gezinnen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte en bevalling. Het ontwerp strekt den ver zekeringsplicht uit tot alle vaste werk lieden ouder dan 16 jaar, met uitzon dering van bepaaldelijk in het ontwerp genoemde categorieën, zoo o. a. zij, die hooger inkomen hebben dan f 1200 of in de vermogensbelasting zijn aangesla gen, militairen, ambtenaren, zeelieden. Wij deelen meer bizonderheden in een volgend nummer mede, alleen nog dit: Als men in de laagste gevarenklasse is betaalt men van de premie, voor zich persoonlijk verschuldigd en verder de heele premie (voor het gezin). Behoort men niet tot de laagste klasse dan betaalt men slechts zooveel, als wanneer men tot de laagste zou be- hooren. Het overige betaalt de werkgever. Ergernis. De redactie van Het Volk kan maar niet verkroppen, dat er een »Sociale Week" gehouden is. Allerlei onbeschoftheden worden ervan gedebiteerd. Ziehier de jongste »De heele Utrechtsche vertooning had geen andere bedoeling, dan om de ka tholieken onder de kiezers voor de ka tholieke partij te lijmen of ze, wanneer ze al gelijmd zijn, nog wat vaster te kleven". Ons doen al die grofheden geen on genoegen. Ze bewijzen, dat de Sociale Week'1 Het Volk geducht ergert WAALWIJK, 22 Sept. 1906. Benoeming. Met ingang van 1 October is verplaatst van Waalwijk naar Hoorn de Klerk der Posterijen en Telegrafie 2e klas J. J. Scheres, en van Rotterdam naar Waal wijk de klerk der Posterijen en Telegrafie 2e klasse J. A. A. Wijffelman. Bij Koninklijk besluit is benoemd in het dagelijksche bestuur van het Water land het Oudland van Altena, tot voor zitter, B. D. van Tienhoven te Gorinchem en tot leden, A. Straver, te Andel, A. Zweer Snoek en A. den Dekker, beiden te Almkerk. Kon. Goedkeuring. Staatscourant No. 219 bevat o. m. de statuten der R. K. Diocesane leerbewer- kers-arbeidersbond «St. Crispijn en Cris pinianus,» in het bisdom van 's Bosch te TilburgLeobond voor Waalwijk en Besoijen, te Waalwijk (Wijziging in de statuten.) Ds Melndcrsmu. Zondagmorgen hield de Eerw. heer Ds. Meindersma, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, en die onlangs een beroep naar 's Bosch aannam, voor een talrijk gehoor zijne afscheidsrede. In den namiddag zong het kinderkoor, waarvan Z.Eerw. de oprichter was, hem een fraai afscheidslied toe. Het moge ZijnEerwaarde in zijn nieuwe standplaats in alles naar wensch gaan. I'riemien—markt. Donderdag had alhier de jaarlijksche, door de 14e Afd. Langstraat der Noordbr. Mij. van Landbouw georganiseerde en door de gemeente Waalwijk gesubsidi eerde premie-markt plaats. De deelname was, vergeleken met andere jaren groot te noemen en het aangevoerde was van zeldzaam puike kwaliteit, zoodat de keuring voor de jury dan ook eene zeer moeilijke was. De prijzen werden toegekend als volgt Het beste paard van 4-6 jaren. Ie prijs G. Vermeulen Wz. Capelle. 2e A. H. tie Bruijn De beste nagenoeg rijpe kalfdiagende koeien en schotten. Ie prijs A. v. d. Hoeven, Capelle. 2e A. W. Heijmans Mz. Capelle. De beste dito vaars met niet meer dan twee breede tanden. Ie prijs Laur. Rijken. Sprang. 2e Alphons Hoffmans, Waalwijk. Dito met niet meer dan vier breede tanden. Ie prijs P. D. Netten Sprang. (Aangekocht door den heer Bart van der Kolk, te Genderen, voor f275.— 2e prijs W. B. Rijken, Capelle. De beste l1/» jarige veulens. Ie prijs G. Vermeulen Wz. Capelle. 2e A. H. de Bruijn, De beste vette koe. Ie prijs C. de Roon, Capelle. (Aangekocht door de heeren Mouthaan en Van Esch, slagers te Capelle en Waspik.) De beste vette vaarzen en schotten die de melktanden niet geheel verloren hebben. Ie prijs Jac. Rijken Sprang. 2e C. J. van Loon, Waalwijk. Na afloop der keuring werd de ver gadering der afdeeling in 't hotel Ver- wiel gehouden en de prijzen aan de be kroonden uitgereikt. De Voorzitter de heer G. H. C. Meijer feliciteerde de bekroonden en dankte hen voor hetgeen zij gedaan hadden in het belang van den landbouw, veeteelt en der markten, bracht verder dank aan de jury voor de ambitie en onpartijdig heid, waarmede zij hare moeielijkc taak had volbracht, want er was prima kwa liteit, veel aanvoer, er was vooruitgang te bespeuren. Daarna werd door den secretaris penningmeester, de heer A. J. J. van Liempt, rekening en verantwoording ge daan, die luidt als volgt Ontvangsten f306.97 Uitgaven f 228.94 Balans f 78.03 Door de commissie onderzocht en in orde bevonden, werd de rekening goed gekeurd. De begrooting is ontworpen als volgt.' Ontvangsten f 257.03 Uitgaven f257.03 Balans f nihil Goedgekeurd. De heer M. J. Rijken deelt mede, dat weer een paar leden der afdeeling tevens lid van 't hoofdbestuur, de hoofdbestuurs vergadering in Tilburg bijwonen en zoo veel mogelijk de belangen der afdeeling zullen behartigen. Hij vraagt of een van de heeren daar voor iets heeft mede te deelen en ten tweede: ais pp die hoofdbestuurs-verga- dering wordt gesproken over de volgende verg. met eene eventueel daaraan te ver binden tentoonstelling, hij, als deze af deeling aan de beurt mocht zijn, ook de gemeente Waalwijk zou kunnen noe men als plaats die haar wil ontvangen of in samenwerking met de afdeeling eene commissie zou zijn te vinden om die te organiseeren en onzen naam, die wat landbouwtentoonstelling betreft in 1903 veel heeft geleden, weer te verheffen. Eene discussie ontspon zich daarover, waaruit bleek dat deze belangrijke kwestie den leden om zoo eens uit te drukken, <wat ruw op het lijf viel,> maar uit het gesprokene was ten slotte wel op te maken, dat men in princiep niet onge-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9