IS urn in er TT Donderdag 26*Septëmber 1906 29e Jaargang Tweede Blad BEKENDMAKING Provinciaal Nieuws. LANDBOUW MIF.UWS UIT KAATSHEUVEL. W at stoom is voor de induslrie is de advertentie voor den handel, de groote drijfkracht^ van Zuiden Loting Nationale Militie. Art. 26 der Mtlittewct. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waai wijk brengen ter kenoi9 van de belangheb benden, dat de loting der in dit janr voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangen aanschrijving van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie dd. 12 September 1906. A. No. 33, ,2e afdeeling zal plaats hebben op Vrijdag, den 19n October a. s. des voorraiddags te 9'/i ure ten raadhuize te Waalwijk. Zij, die daaraan moeten deelnemen, worden nitgenoodigd om op den bepaalden tijd aldaar tot voorschreven einde aanwezig te zijn of, bij verhindering, zich aldaar door hunnen vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. De opgekomen ingeschrevenen, of zij die voor heu jijn opgekomen, zullen dadelijk na het trekken van een nummer de redenen van vrijstelling moeten opgeven die zij meenen te hebben. Herinnerd wordt aan de eerste twee zinsneden van art. 51 der Militiewet, luidende: ,Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen moet men overleggen een paspoort »of ar.der bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of ein bewijs vnn werkelijkeri dienst.* „Ter bbkoming van viijstelling wegens broe- deidienst moet men bovendien overliggen een getuigschrift van den „Burgemeester, waaruii het getal zonen, tot liet gezin behoorende, blijkt.* Het bewijsstuk, vermeld in de eerste ziosnedi van dit artikel, zoo liet niet reeds ingevolge ari 39, 3e lid van het K. B van 21 Dec. 1901, Staatsbl. No. 23U, ouder den Burgemeester berust, ten minsten tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend inge leverd worden bij den Burgemeester der Gemeen te, in welke de loieling die vrijstelling verlang' wegens eigen militairen dienst of die van eenen broeder of broeders, voor de Militie is ingeschre ven. Door of van wege de lotelingen kan voor de getuigschriften, bedoeld bij de artt. 39 en 40 van het K. B. van 2 Dcc. 1901, Staatsbl. No. 230, aanvrage geschieden ter Gemeentesecretarie gedurende de uren, dat deze voor het publiek is geopend, zijnde van 9-12 uur voormiddag, ei 2-4 uur namiddag. Drze getuigschriften worden opgemaakt op de veiklaiing van twee bij den Burgemeester te goeder naam en f>am bekend staande, meerder jarige mxtineliike ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekeuen. Daarbij behoort te worden overgelegd het trouwbewijs der ouders, de geboortebewijzen van alle in leven zijnde broeders, zooravde de paspoorten of zakboekjes van alle gediend hebbende of dienende broeders, onverschillig of zij in leven of overledm zijn. Is voor eenen broeder een plaatsvervanger ge steld, dan moet de naam van dien plaatsvervan ger wordeu opgegeven, zoomede het korps waar bij hij gediend heelt of nog dient. Voor het aanvr-gen der ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst benoodigde uittreksels uit het stamboek van gediend heb bende of dienende broeders en plaatsvervangers zal door den Burgemeester worden zorg gedragen, nadat de hiervoreu omschreven opgaven zullen zijn gedaan. Voorts wordt de aandacht vau belanghebbenden er uitdrukkelijk op gevestigd, dat het bij de aangifie ter inschrijving voor de Militie of, bij de loting opgeven Ger redenen van vrijstelling niet voldoende is om te zijner tijd van den dieast te worden vrijgesteld. Evenmin is ter bekoming der vrijstelling het noodige door hen verricht, als zij hebben doen opmaken en onder berusting van den Burgemeester gelaten, het bij art. 51 det Wet vereischt getuigschrift, »en blijke van het aantal zonen tot het gezin behoorende of als door hen bij den Burgemeester is ingeleverd het in de eerste zinsnede van art. 51 der Wet ver meld bewijsstuk. Het belang van de betrokken personen brengt mede, dat door ken bovendieu de verlangde vrijstelling wordt aangevraagd in dc zitting vaD den Militieraad op den tijd, daarvoor overeen komstig art. 46 van het hierboven aangehaald Koninklijk Besluit bepaald. Daar de zittingen van den Militieraad in het openbaar worden gehoudeü, zullen zij de gele genheid hebben, om, zoo zij zich niet kannen vereenigen met de uitspraak van dat College, hiertegen met inachtneming van het bepaalde bij de artt. 81 en 83 der Wet hunne bezwaren te doen gelden bij Gedeputeerde Staten. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de gevol gen van onvolledigheid van bewijsstukken of van misstellingen daarin, welke onopgemerkt blijven en oorzaak zijn, da' eene gewenschte vrijstelling door den Milnieraad niet is Verleend, niet kunnen worden opgeheven, indien niet tijdig tegen de uitspraak van dat. College bezwa ren zijn ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Ook een beroep op onvolledige of onjuiste in lichting omtrent het bes'aan al of niet van recht op vrijstelling, ter Gemeente-Secretarie of elders verstrekt, kan niet leiden tot vrijdom van dienst indien verzuimd is de redenen v»o vrijstelling te bekwamei tijd waar behoort overeenkomstig de Wet te doen geiden. WaalwijK den 23 September 1906. Burgemeester» eu Wethouders voornoemd, K. DE VAN DEK SCHUEREN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend: dat op heden ter gemeente-secre tarie ter inzage is gelegd een verzoek, met bijla gen, van B. J van der Heijden, alhier om ver gunning tot het uitbreiden zijner stooaiechoeufa- briek, staande te Waalwijk, kadaster Seciie B. en C. nos. 955 en 2194; dat op Dinsdag den 9e October e.k. vooimiddags te 11 ure, ten Raad huize gelegenheid zal worden gegeven om tegen hei maken dezer inrichting betwaren in te brent gen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichtendat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrif turen kennis kunnen bekomen. Waalwijk den 24 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHDEREN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. ftutionuic Militie. (Art. 24 der Militiewet). Inschrijvingsregister en alphabeiische naamlijs'. Burgemeester en We houders v»n de gemeente Waalwijk brengen door deze ter openbare kennis, dat het register en de alphaMische naamlijst van de ingeschrevenen voor de lichting 1907 ter secretarie dezer gemeente, voor elk ter lezing is nedergelegd van den 24 September 1906 tot en met den 2en October 1906 «n dat teder, die tegen register of lijst bezwareu heeft in te brengen, deze, op de wijze in art. 83 der milit'ewet ver meld, binnen den tijd der nederlegging, bij der. Commissaris der Koningin in de Provincie moet indienen. Waalwijk den 23 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Knnnal Bosch Drongelcn. genoegen vernemen wij dat de WAALWIJK, 26 Sept. 1906. Ons Blad. In aanvulling van ons vroeger bericht omtrent dc belangrijke toename van de abonnés in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, mogen we nu nog wel even meedeelen, dat het getal nieuwe abon- né's in deze streek tegen 't a. s. kwar taal de 180 overschrijdt. Inspectie landweer. De Inspectie der verlofgangers land weer zal plaats hebben, te Waalwijk voor de gemeenten 24 Nov. (Openbare School) Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, l uur n.m. te Kaatsheuvel v. de gemeenten: 26 Nov. (Raadhuis) Loon-op-Zand, Sprang, Vrijh.-Capelle, 1 uur n.m. te Heusden voor de gemeenten 27 Nov. (lokaal der Botermijn) Drunen, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Nieuwkuik, Oudheusden, Vlij men, 1 uur n.m. Naar Duitschland. De trek van hier en omliggende plaat sen houdt aan. Dezer dagen was weer een vertegenwoordiger eener schoenfa briek uit Ostenrath hier en heeft weer verschillende personen voor de machines, alsook stiksters en snijders aangenomen, die nu spoedig zullen vertrekken. Voor hen, die op de schoenfabrieken werkzaam zijn is 't goed werk naar wij vernemen, maar vele schoenmakers en anderen, die zich derwaarts begeven om te graven enz. of op ijzerfabrieken keeren spoedig terug, daar dit werk te zwaar is. Ook eenige leerlooiers zijn vertrokken. Zondagavond zouden zich een drietal jongemannen, die in wel wat vroolijke stemming waren, te voet derwaarts be geven zij hebben het naar hun zeggen ook tot Essen gebracht, maar zijn gis terenavond laat via Venlo, na een 20 uren geloopen te hebben, zeer vermoeid en met goeden eetlust in 't ouderlijk huis teruggekeerd met de beste beloften voor de toekomst 1 Ongeluk Gisteren had zekere M., werkzaam ter stoomleerlooierij der firma v. Iersel-Wit- lox Co. 't ongeluk met zijn hand tus- schen de lederwals te geraken, zoodat de middelste vingertoppen verpletterd werden. OnderwijzerSTergudering. Naar wij vernemen zal Zondag 30 Sep tember a,s. de vergadering van de Af deeling van den Bond van Nederlandsche onderwijzers gehouden worden te Waal wijk op >Musis Sacrum". Op de agenda komt o.m. voor verslag der door de afdeeling op touw gezette salarisbeweging en bespreking van de herdenking van 't 10 jarig bestaan der Afdeeling. Het adresboek Het adresboek van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, mag zich in steun van talrijke zijden verheugen. De inschrijvingen komen goed af, nu de prijs van 60 cent is ook uiterst gering voor het lijvige boekdeel dat 't zal vormen en de inhoud belooft zeer uitgebreid en volledig te worden't zal een belangrijke en nuttige uitgave zijn Thans zijn circulaires verzonden, om opgaven van de besturen van verschil- lende corporaties en vereenigingen. Talrijke antwoorden zijn reeds inge komen, doch de samenstellers vragen beleefd zoo spoedig mogelijk de gevraag de inlichtingen, om op tijd klaar te kun nen zijn. Met genoegen vernemen minister van waterstaat goedgunstig heeft beschikt op een adres van Burgemeester cn Wethouders van Drunen houdende het verzoek om de te bouwen brug over het ontworpen kanaal 's-Hertogenbosch- Drongelen in de Zwaluwmoersche steeg zoodanig in te richten, dat deze ook voor voertuigen bruikbaar is. Oni te ontnuchteren Ze waren Zondagavond heel gezellig en vroolijk uitgeweest, een stelletje echte Waalwijkers. Toen tegen elf uur politie- uur werd gehouden, waren ze niet zoo heel stevig meer ter been en ongelukkig genoeg raakten ze, door de wankelende houding en de onvaste en onwillige werking van hun beenenstelsel van den vasten wal in de haven. Direct was hulp aanwezigeen schip per die vanuit zijn schuit een hoed zag drijven, meende dat daaraan ook nog wel hoofd en lijve van den drenkeling zou zitten, springt plotseling toe om te grijpen, maar schiet met hoed en al ook t water in. Groote consternatie van de tegenwoor- digen, maar gelukkig waren de kennis sen die dol veel pret met deze onver wachte bad-scène hadden, zoo slim om ook hulp te verleenen en bracht men het drietal nog tijdig op 't droge. Kinder Vncantickoloniffn. A.s. Vrijdag keeren de kinderen, die uitgezonden zijn door de afdeeling Waal wijk en Omstreken van het genootschap van Kinderherstellings- en vacantie-ko- loniës en vier weken in Zonneheuvel bij den Oudenbosch doorbrachten, alhier terug. Het bestuurslid, de heer Marks zal de kinderen te Oudenbosch gaan afhalen. Ned Schocnmnkersbond. In een vergadering van den Neder- landschen Schoenmakersbond te Rotter dam gehouden, kwam aan de orde het behandelen van het huishoudelijk con cept-reglement, dat met eenige wijzigin gen werd goedgekeurd. Besloten werd op de statuten de koninklijke goedkeu ring aan te vragen. Verder werd besloten den zetel van den bond te Rotterdam te vestigen. Voor de functie van bondsvoorzitter werd aan gewezen de heer H. Burghoudt; tot secretaris de heer J. Broekhuizen en tot penningmeester de heer C. Kouwenberg. De overige bondsbestuurders zijn de heeien Schouten, Ooijens en de Munk. Commissaris van toezicht is de heer Nieuwenhoven. Het hoofdbestuur kreeg opdracht, zoo veel mogelijk te trachten de coöperatie onder de schoenmakers te bevorderen, en een krachtige propaganda te beginnen voor het oprichten van afdeelingen onder de Noord-brabantsche vakgenooten. BESOIJEN Gisteren geraakte een kind bij 't uitgaan der school al spelende onder een voermanskar. Hoewel 't kind aan 't hoofd nogal ernstig werd gewond, mag 't toch goed afgeloopen heeten. BAARDWIJK. Gisterenavond had bij den heer J. de Kort eene vergadering plaats van den Boerenbond afd. Baardwijk. De leden waren in {linken getale aanwezig' Er werden weer zeer vele belangrijke punten besproken vooral coöperatieve aankoopen. Uit een en ander bleek dat het bestuur in goede handeu is en dat deze Bond zich in bloei mag ver heugen. Het zou voor de landbouwers in deze gemeente van belang kunnen zijn te weten dat de heer De Jung veearts te Capelle, die eeuigen tijd ongesteld geweest is, waardoor men bier zich moest vervoegen naar Oosterhout, thaus weder zoover hersteld ia, dat hij voor eenieder te ontbieden is. SPRANG. Dezer dagen wisten enkele die ven zich toegang tot het erf van den land bouwer S. te verschaffen waarna zij zich meeBter maakten van de druiven. VRIJH.-CAPPEL. Het register en de al- phabetische naamlijst van de ingeschrevenen voor de lichting 1907 is ter secretarie dezer gemeente voor elk ter lezing nedergelegd van den 25 September 1906 tot eu met 23 October het geschied, ondanks de waakzaamheid van onzen veldwachter, die den geheeleu nacht op de been is eu aan wiens aandacht zelden iets ontgaat. Uit goede bron vernemen wij, dat er in deze gemeente gewerkt wordt aan do oprich ting van een harmonie. Wij juichen dit voornemen ten zeerste toe eu weuschen, dat het ook spoedig verwezenlijkt wordt. CAPELLE. Gepasseerde week overkwam J. G wonende in de Dreef een treurig onge luk, doordat een zijner handen tusschen den hak vnn de kar en het rad bekneld geraakte, waardoor dit lichaamsdeel als 't ware ver pletterd werd. De ongelukkige man leed aan veel bloedverlies. Onmiddellijk moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Het onderzoek van de verlofgangers der Landweer uit de gemoeuten Capelle, Drouge len c a., Meeuwen c.a. eu Waspik zal plaats hebben op Donderdag 22 November 1906, des voormiddags 11 uur op het Gemeentehuis alhier. De oefeningen voor net voorbereidend mi litair onderricht zullen plaats hebben te Kaats heuvel iu de zaal van nEuphouia" op Dinsdag van 68 uur um en op Zaterdag vau 3—5 uur n.m te Waspik iu de oude Openbare School op Dinsdag van 2'/j—4'/s uur n.m. en op Vrijdag van 6—8 uur n.m. Aau genoemd onderricht zal door 16 jongelieden worden deelgenomen, waarvan 9 te Kaatsheuvel en 7 te Waspik. Toen de heer J.l uit Waalwijk over den Capelscheudijk huiswaarts keerde, werd hij door de duisternis misleid eu kwam iu een sloot terecht. De man bereikte na veel moeite in het werk geBteld te hebben het droge en moest met eeu kletsuat pak zijn weg vervolgen. RAAMSDONK (dorp) 25 Sept. Op de Pro vinciale trekhoudeutentoonstelliug te Breda, behaalde de hond van den heer P. v. Areudouk alhier, genaamd Bruno van Zaltbommel, zoon van Clara van Zaltbommel, den 2en prijs in de 3e klasse. Zondagmiddag brak er brand uit iu de woning van den heer A. Verbuut op 't Fort. Slechts met groote moeite kou ineu den brand met water uit de Melkhaven meester worden. De raaterieele schade is aanzienlijk, doch ge let op de Noordenwind ia hot een wonder, dat 't geheele Fort niet is afgebrand eu dat zou erg wezen. De brand is Veroorzaakt door deu jeugdigen brandstichter J. d. W. die spoelde met lucifers. 1906. Een ieder, die tegen register en lijst be zwaren heeft in Ie breugen, kan deze, op de wijze iu art. 83 der militiewet vermeld, binnen den tijd der nederlegging bij den Commissaris der Koningin in de provincie indienen. Zaterdagmorgen wilde A. v. d. W. appelen en peren afdoen, toen hij tot de onaangename ontdekking kwam, dat van vier boomen alle peren en van twee booiien alle appels waren gestolen, van welken diefstal natuurlijk weer geen daders bekend zijn. Het is eeu zeer stout stukje om in een boomgaard, die dicht aan den openbaren weg gelegen is, de boomen geheel van hunne vruchten te ontdoen, waar mee toch veel leven gepaard gaat. En toch is De heer Spuibroek, aaunemer-raetselaar alhier, ontmoette gisteravond ter hoogte van het café A. van S:rien het jonge, voor een wagen gespannen paard van den heer A. van Raamsdouk. Daar de passage nogal smal was, kon het in de gegeven omstandigheden niet uitblijven, of de heer S. moest met zijn fiets iu aanraking komen met het voertuig, waar door hij den rechterarm zwaar kneusde. Thaus is de toestand van deu heer S. bevredigend. RAAMSDONKSVEER, 25 Sept. In het café nHaveDzicht" gisterenavond weer herrie. Nadat het binnen reeds lang niet pluis ge weest was werden de ergBte onruststokers de de deur uitgezet. Deze zetten toen die zijde der Voorhaven overeind, totdat eindelijk de politie kwam en proces-verbaal opmaakte. WASPIK. De leverantie van cokes, kolen en anthraciet aan de gemeente is voor dezen winter aangenomen door den heer L. J. Snels en welCokes A f 152 per wagon van 10000 K.G-Kolen A f 0.85 per H.L. eu Anthracit A f 1 35 per H.L. LOONOPZAND, 25 Sept. Hier zijn bij twee verschillende ijmkers, dte hun bijenkorven in het veld hadden staan, vier korven gestolen Zoo iets hoort men niet veel, er staat dan ook éen zware straf op zoo'n diefstal. De leden voor het comité ter inning vau de jaarlijksche bijdragen voor eene toekom stige R. K. Universiteit in den geest van het Hoogwaardig Episcopaat zijn alhier de heeren G. Peters, A. H. Verster, W. Ypelaar en Joh. Beuuis. Men schrijft dit vooral toe, dat de premie gelden hier zijn vervallen, (Geheel ten onrechte stond 1 1. Zondag in een bericht, dut weer premiën zonden betas ld worden). Ook de aan voer van varkens was uit-t. groot, slechts enkele manden. Kramen stouden er echter genoeg, maar weinig koopers. Zooals altijd waren er eebter tal vau bezoekers. Daar thans zeer vele beesten nog iu de wei zijn. zou het zeker in het belang voor deze markt zijn, zoo ze enkele weken later kon gehouden worden. Zou hier geen kans toe zijn Diefstal. Zondagnacht werden bij H. Brekelmans eeu 3-tal vette konijnen ontvreemd. Wie de dader is weet men natuurlijk niet. Ongeluk. Men hoort hier tegenwoordig gedurig van ongelukkeu op werkplaatsen. Zoo Maandag weer op de fabriek van deu beer H. van Boxtel. Zekere Hamers geraakte met de hand tusschen de naaimachine. Deerlijk gewond werd hij bevrijd. De dokter moest eeu verband leggen. Baldadigheid. Zondagavond circa half elf, hebben weer enkelen hun slagje geslagen. Hoogst waar schijnlijk waren ze lekker *uit« geweest eu nu moesten het de ruiten ontgelden. Bij G V., W. v. G. eu v. B. werden verschillende vernield. Toen men kwam kijken kozen ze het hazenpad. Dapper, hé K. K. Volksbond. Op Zondag 14 October zal eon algemeene vergadering gehouden worden, vau deu alhier bestaauden R. K. Volksbond. Naar wij uit zekere bron vernemen zal aUdan de heer A. van Rijen uit Tilburg als spreker optreden met het onderwerpaUet Secretariaat van den arbeid en de Sociale Actie." Volgens art. 25 van het huishoudelijk regle ment kunnen door de leden van den Bond, voorstellen worden ingediend, om op die ver gadering te worden besprokeu, tenzij onder teekend en 14 dagen voor de algemeene ver gadering bij het bestuur ingediend. R. K. Leesbibliotheek. Namens het bestunr van den R. K. Volks bond is jl. Zondag in de kerk bekend gemaakt- dat diegenen welke oude boekeu willen afstaau ten behoeve van de opgerichte leesbibliotheek deze kunnen bezorgen aan de pastorie. Zij zullen na goedgekeurd te zijn in dank worden aanvaard. De bibliotheek mag zich in bloei eu de belangstelling der leden verheugen. Moge zij heil name vruchten afwerpen en als tegengif dienen voor de miusteus verdachte lectuur, die ook iu ons dorp reeds hier eu daar hare intrede heeft gedaan. Lezing. Voor eene zeer dicht bezette zaal hield de weled. heer J. Houben 1.1. Zondagavond eene lezing alhier over het drankmisbruik. Met de hem eigeu bloemrijke eu krachtige taal schetste hij de wan- en gruweldaden, die het drankmisbruik op zijn geweten heeft, hij stelde ons voor oogen het leven, de gezond heid, het huishouden van den flinken werk man tegenover dat van een drinker, om te eindigen met een krachtig pleidooi voor de drankbestrijding en allen aanmanende zich dan gezamenlijk te scharen onder de Paulus- vaan, om den vijand vau Kerk en maatschappij te bekampen. Een ieder was hoogst voldaan over deee lezing. KAATSHEUVEL, 25 Sept. 1903, Columbia. De uitslag der poatduiven-vcreeniging «Co lumbia" is als volgt Losgelaten te Meppel om 8 30. Aangekomen le prijs W. van Balkom 10 25 20 2e id. 10 25 20 3e H. Bergmans 10 25 40 4e P. van den Assem 10 28 20 5e n H. Bergmans 11 30 10 6e P. van den Assem 11 51 10 7e W. van Balkom 12 48 21 8e 7i C. van Heijst 1 15 05 St. Jan. De seherpschutters-vereeniging BSt- Jan» heeft besloten om de schietoefeningen op 10 Oct. a.s. te eiudigen. Bij die gelegenheid zal er eene prijsverscbieting plaats' hebben en na afloop hiervan een feeBtavondje. AurdappeL'n Als een bewijs dat de aardappelenoogst hier zeer meevalt het volgende J. v. H. had met zijn vriend de weddenschap aangegaan, dat hy alleen op één dag 60 vat zou rooien Hij aan 't werk. 's Avonds wordt de zaak nage meten en niet 60, maar 70 vat had hij ge stoken. Het toont niet alleen eene goede productie, maar ook een meester iu het aard appelen steken. Markt. Dinsdag 1.1. werd hier de najaarsmarkt ge houden. De handel was ditmaal ver van levendig. Slechts 3 koeien waren aangevoerd. Uit het Land van Altena wordt dd. 21 Sept. geschreven: Naar men ons mededeelt, bestaat er plan voor de aanstaande bieten campag ne eenige verandering te brengen in het wegers-personeel. Had tot dusverre elk fabriek haar eigen wegers, nu zullen die worden ver vangen door wegers, van wege den Bond van Beetwortelsuikerfabrikantcn aangesteld. Behalve wat buiten de sluizen weste lijk, te Sleeuwijk, Werkendam of beneden de Bergsche Maas geladen wordt, zullen de bieten dus door bondswegers worden ontvangen. Over 't algemeen zijn de bie ten-verbouwers met dezen maatregel niet best content. De premie op vroege levering die tot 1 Oct. 75 en tot 10 Oct. 50 cent per 1000 kilo bedroeg, is, met uitzondering in den Biesbosch vervallen. Volgende week wordt met het rooien in den Biesbosch aangevangen. De verwachting van het gewas is goed. De aardappelenoogst heeft een gunstig verloop. De opbrengst valt over 't geheel feitelijk niet mee. In tegenstelling met verleden jaar is de handel vrij levendig met stijgende prij'zen. Besteedde men bij 't begin tot f2 en minder, thans zijn ze reeds ver kocht tegen f2.25 per HL. Enkele partijen zijn reeds per scheeps gelegenheid verzonden. Uit Beneden-Langstraat wordt dd. 21 Sept. geschreven De ijmkers hebben niet een zoo goed honiggewin als het vorig jaar. Gemiddeld wegen de korven slechts 20 a 25 pond, wat vooral hieraan wordt toegeschreven

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5