Derde Blad. Provinciaal Nieuws. (ill 1TEN LAN ï.")7~ Frankrijk. «;apan. Reclame. Spanje. Duitschland. Rusland. B1NNF.NLAN;;. Nummer 82. Zondag 14 October 1906. 29e Jaargang. De Mo van In de „Gaulois" heeft graaf de Mun minister Clémenceau van antwoord gediend op zijne redevoering. Heel het staatkundig beleid dezer regeering, zegt de Mun, ligt iu het f* it, dat zij niet met den Psus onderhandtien wil. Dat de Paus, liet hoofd van de wereld kerk, voor geen enkel volk een vreemde ling is, dat weet iedereen. Dat weet men omdat men er eiken dag bij alle volken der aarde het bewijs er van ziet, zelfs hij de volken, die zich van Rome hebben afgescheiden. Overal waar katholieken zijn, onderhandelen de regeeringeu met den Paus over zaken die deu katholieken godsdienst betreffen, de Vereeuigde Stalen van Noord-Amerika, de sultan vau Turkije, ru hij besluit De laatste christelijke school, die de be vrijdende regeering vau Combes nog overeiud heeft galaten, zal minister Clemenceau ver volgen. Hij beveelt zijn prefecten, uit de 9choleu waar de bevolking er aan gehecht is, overal de kruisbeelden weg te breken. „Misverstand roept Clemenceau uit „Mieverstand te vergelijken met hel misver stand, dat ons een eeuw geleden tegen elkaar in dred stormen." Ja, nu zijn wij het eens. De geschiedenis treedt in herhalingevenals honderd jaar wilt u het land een godsdienst opkggeu, gegrond op een verordening van het burger lijk gpzag, die de Paus niet aanvaarden wil. De verhouding is gelijk, en wij zijn onver zoenlijk en evenals toen is er thans in liet geschil, dat ons verdeelt, slechts een oplossing mogelijk zich vervoegen bij den Paus. Dat willen Clemenceau en zijn medeplich tigen van de regeeriug en Tan de meerder heid juist niet, en dat widen zij niet, geenszins omdat de Paus een vreemdeling is, uat flauwe voorwendsel, dat iu elke openbare bijeen komst voor den dag gehaald wordt, maar omdat hij het hoofd is va» de Kerk en zij ziunen op deu oudergiond der Kerk. Dat is de bavrijding die zij ous voorslaan. Uit verschillende berichten blijkt nog dat er weinig hoop bestaat op en schikking maar dat de kerken door de regeering niet worden gesloten voor Drcember 1907 wordt toch reeds un deg-derld. op te pakken zochten drz3 zich uit de handeu hunner vervolgers te redden door zich te mengen onder een pantal mantc-n, die bezig wareu champignons te zoeken Nu werden allen kort daarna in hechtenis ge nomen en op de verklaring der vier schur ken, dat de anderen zes gevangenen hun medeplichtigen waren, allen te 1- dood ver oordeeld. Er werd ten behoeve der zes nog aan Stolypin getelegrafeerd, maar het ant woord bleef te lang uit. Volgens de be palingen op de veld krijgsraden had de tri - uitvoerlegging rau het vonnis binnen 24. uren plaats en zes onschuldigen werden daar het slachtoffer van. Een telegram uit Tiflis meldt, dat prir.s Jasou Pavlenof Dinsdag is vermoord in een dorp daar iu (8 buu rt. De moordenaars ontsnapten en de boeren lieten het lijk ge woon aan den weg liggen. Prins Gregori Pavlenof, den oom van den ongelukkige, onderging in Juni eenzelfde lot. Diens lijk bleef tieu dagen onbegraven liggen. Te arschau is Woensdagavond de be kende Poolsche journalist Jan Gadomski, hoofdredakteur van de Gaceta Polska, door bandieten doodgeschoten, toen hij zijn schoon vader poogde te verdedigen. Jap m onderhandelt met Rusland over het aanleggen eenrr postverbinding over land, waardoor de tijd van het vervoer van Tokio naar Londen tot 17 da:*rn verminderd wordt. Ihans bedraagt deze bijna 4 wekeu. In de advertenties zult gij de aanwijzing vinden van eetwaren die bijzonder smakelijk zijn Wij geven ii hier de aanwijziging van bet middel dat uw maag geneest zoo die ziek is en dat u dus in staat stelt al die lekkere zaken te genieten. Zwakte van maag en ingewanden. De Heer J. Muisai rs van Eek, Balistraat 72, te Ui recht, schrijft ons; «Mijne vrouw heeft gedurende driejaren geleden aan een verzwakking der ingewanden en van de maag. Zij kon niet vpel meer eten en verteerde dat nog heel slecht. Na tuurlijk voedde! zij zich zeer slicht en hare gezondheid leed daar onder. N Koning Edw.rd heeft zijn plan om cli* jaar Madrid te bezoeken wpgc.evi-n, terwijl ook de de Duitsche ktizer o« Spsa; sclie hoofdstad dit iiaj iar of in liet voorjaar niet zal bezoeken. Koning Alfons en Koningin Victoria ko men den 13 üciobei uit L* Grauja te Ma drid aan en blijven daar tot dat de verwachte blijde gebeurtenis heeft plaats gehad. De politiemacht is gereorganiseerd, omdat de gezanten 't voor huu respectieve vorsten niet veilig oordeelden iu Madrid. Ook in Spanje gaat het rechti tegen links, en wijl de linksche partijen daar met veel feller haat zijn bezield dan in onze kalmer Noordelijke landen is ook de strijd veel heviger. Zeer ernstig zijn de tijdingen, di vau daar tot ons komen, ten volle bevestigend de donkere vermoedeos, die omtrent een nade renden „Culterkainpf" reeds werden geuit. In Duitschland ziju twee kwesties aan de orde de erfopvolging in Bruuswijk, en de publiceering van Hoheulohc's gedenkschriften over Bismarck en keizer Wilhelm. Dit laatste tot groote ergernis van den keizer en de meeste Duitsche bladen. De keizer zond een nijdig telegram aan vorst Hohenlohe, die met de publicatie be gon, doch deze gaat kalm zijn gang. Uit het laatste stuk blijkt dat het aftreden van Bismarck voor keizer en rijksgei ooten eene groote opluchting was. Een der grootste grieven tegen de veld- krijgsraden i* de verregaande roekeloosheid der vonnissen, die overigens een alleszins verklaarbaar, ja natuurlijk gevolg is van hun *ijze van werken. .Het wordt eentonig en ieder weet het nu wel, dat er geen dag voorbijgaat of de roode draad, die ook door de geschiedenis van Rusland in 19Ü6 loopt, wordt door overheid zoowel als revolutionairen voortgesponnen, We beperken ons daarom tot de vermelding T«n de om welke reden dan ook treffendste gev lien In zake 'e veldkrijgsraden rekenen wij daartoe, w.it nu te Czenstochau in Polen is gebeurd. Da: r zijn Vrijdag tien bandieten doodgeschoten krachtens militair vonnis, maar du is gebleken, dat zes dier „bandieten" onschuldig waren. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Bij een poging om iu een bosch 4 roovera Mej. Mutsaers portret' Vermeulen. Toch had zij veel geneesmiddelen genomen en hoopte altijd te genezen, maar de gene zing kwam niet nauwelijks ondervond zij een verlichting» die duurde zoolang het ge neesmiddel duurde. Zoodra zij met het ge- ueesmiddel ophield kwam de maagpijn terug. Ten einde raad, begon zij met de behan deling der Pink Pillen. Toen hebben wij er ons rekenschap van gegeven dat zij die dadelijk had moeten gebruiken. Haar toe stand is oumiddelijk verbeterd. Weldra kon zij voedsel, dat zij zich sedert langen lijd grherl had moeten ontzeggen, eten en ver teren. De Pink Pillen hebben mijn vrouw volkomen genezen, en hebben bovendien de verwoestingen, door die langdurige ziekte te weeg gebracht, hersteld. Mijne vrouw heeft hare krachten teruggekregen en ziet er op nieuw welvarend uit.v Verwaarloos uw maag niet; gij moet er op passen al» op uw oogappel. Het is een ui etst teer orgaan, dat vereischt te worden ontzien en dat dikwijls mishandeld wordt. Wanneer zij verzwakt is dwingt men haar tot overmatigen arbeid, waartegf n zij zich vei zet, Zoo zij geheel haar diensten weigert zijt gij verloren. De Pink Pillen zijn het middel dat uw maag in goeden staat brengt en u een goede spijsvertering bezorgt. De Piek Pillen zijn onovertroffeu tegen bloedarmoede, bleeksucht, neurasthenie, al- gemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9,— per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending postwissel. yinmii lil» lil» IIII ■■M.nu.MUKVw.tn.wiyaw Critiek op Oorlog Naar de Gelderlander verneemt, staan bij de a.s. Algemeene Beschouwingen in de Tweede Kamer, uit de rechterzijde eene met tal van gegevens onderlegde {niet antimilitaristische) redevoeringen te wachten over »onverantwoordelijke mi litaire toestanden* zooals die hier te lande voorkomen. (■een gedwongen winkelsluiting! Woensdagavond werden de algemeene beschouwingen over de aanhangige ver ordening op de gedwongen winkelslui ting in den Amsterdamschen gemeente raad ten einde gebracht. Aan de orde kwamen toen de arti kelen, allereerst art. 2, luidende »Het is verboden een winkel geopend te hebben op gewone werkdagen tus- schen 's avonds 9 en 's morgens 6 uur.* Dit werd verworpen met 23 tegen 21 stemmen. Daarmede was beslist, dat de geheele verordening van de baan was. Vee—invoer in Kngclnnd. De correspondent der Nieuwe Crt. te Londen schrijft De minister van Landbouw, Lord Carrington, heeft onlangs geweigerd voorstellen te doen om den invoer van vee uit Denemarken en Nederland weer toe te laten. Men begint hier nu een agitatie om de regeering ten deze tot een ander inzicht te brengen, hoofdza kelijk wijl beide landen vrij zijn van mond- en klauwzeer. Te Deptford, vlak bij Greenwich en Londen is nu ee'n al gemeene vergadering gehouden en een motie in dien zin aangenomen. Ruim 30 jaar geleden was de veemarkt te Deptford zeer bloeiend en alleen aan werkloon werd daar jaarlijks meer dan 200.000 pd. st. uitgegeven. Geen won der dus dat men daar wat graag den vee-invoer weer vrij zag. Naar ik hoor is men hier niet zoozeer bang voor Nederlandsch dan wel voor Zuid-Ame- rikaansch vee, dat men ook weer vrij tracht te krijgen. Ook in Duitschland werkt men krach- tig tot openstelling der grenzen. Mocht het bewaarheid worden voor den Nederlandschen veehandel Bali De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren Kloengkoeng stemde toe in een nieuw contract, afstand van enclaves en inle vering van vuurwapens. De onderhandelingen met Bangli zijn onbeëindigd. Heden heeft een groote verkenning daarheen plaats. Vrijspraak Ituscii Busch-IJzermans te Roozcndaal is Don derdag door de rechtbank vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Tweede Kamer. Woensdag heeft de Kamer haar werk zaamheden in openbare zittingen hervat. Begonnen is met de behandeling van ontwerpen tot wijziging van het regee- ringsreglement voor Ned. Indië in ver band met de rechtspositie van de in- landsche Christenen. Nog een erfstukje van minister Idenburg. Immers oor spronkelijk werk leverde deze Regeering noif geen dan Kon. besluiten en benoe mingen van staatscommissies. Voor de Luropeanen in Indië zijn onze wetboeken, zij het eenigszins gewijzigd van kracht, en voor de inlanders wordt de adat als wet gerekend. De adat is een gewoontewet, regelen, die gegrond zijn op de gebruiken en de zeden des lands en hun oorsprong vindende in den godsdienst der inlanders. Maar nu zijn er zoo zoetjes aan vele inlanders Christen geworden en deze staan thans geheel rechteloos. Hierin verandering te bren gen is de bedoeling van minister Iden- burg's werk. Het nieuwe ontwerp wil eenvormigheid van recht. Zooveel mo gelijk de Nederlandsche wetboeken in gevoerd voor de geheele bevolking. De heer De Waal Malefijt zegt dat de indiening der regeling is een daad van verstandige, vooruitziende politiek. Beter thans een regeling te treffen, dan te wachten, totdat zij later door gewij zigde omstandigheden wordt afgedwon gen. Ook het door de Reg. gevolgde stel sel (aanpassing bij het gewaande recht in onderscheiden streken) keurde spreker goed. Bij de tenuitvoerlegging beval spr. groote voorzichtigheid aan. Ook de heer Van Deventer sprak ten gunste van het ontwerp. Spr. maakte er zich volstrekt niet ongerust over, dat toepasselijk-verklaring van Europeesch recht op inlanders geen goede gevolgen zal hebben. De heer Van Kol was een tegenstan der. Hij wilde van het opdringen van het Nederlandsch recht aan Oostersche volken niets weten. Ook de heer Van Doorn sprak ten gunste der inlandsche gebruiken, de handhaving er van is de toetssteen van ons beleid in Indië- In de Donderdag gehouden vergade- dering wordt de behandeling voortgezet. De heer Bogaardt is het met het ont werp eens alleen wat het huwelijksrecht betreft, wilde hij voor de inlandsche christenen dezelfde rechten hebben als de Mohammedanen en de priesters moesten naar de voorschriften der Kerk huwelijken kunnen sluiten. De heer Savornin Lohman is van mee- ning, dat wij aan den adat moeten blijven vasthouden. Het adatrecht moet alleen volgens spreker, aangevuld worden met verordeningen, omtrent wissels, naam- loozc vennootschappen en dergelijke, naar ons recht, hier geldt het ieder zijn eigen recht. De heer Pierson komt tegen het op den achtergrond dringen van het adat- recht op. De heer Tijdeman wees er op, dat alleen in de toekomst eenheid van rechts- bedeeling mogelijk !s. Nadat de heer Schokking zich nog voor het ontwerp had verklaard, stelde de minister van Koloniën, de heer Fock, de noodzakelijkheid van rechtszekerheid op den voorgrond en bestreed de ver schillende sprekers die tegen het voor stel waren. In de gisteren gehouden vergadering werd de behandeling over de wijziging van art. 75 waarbij wordt voorgesteld om, behoudens noodzakelijke uitzonde ring. ons Europeesch burgerlijk-, handels- en strafrecht ook op de Indische bevolking toe te passen. De heer Pierson verdedigde een amen dement om juist het adatrecht voor de inlanders voorop te stellen. De heer van Idsenga lichte een amend, toe, strekkende om le ons recht toe te passen op de inlanders en vreemde ooster lingen voor zooverre de bij hen gebleken maatschappelijke behoefte dat eischen, terwijl overigens de met hunne gods diensten en gewoonte samenhangende rechtswegen zullen worden gevolgd, en 2e de afwijkingen van ons recht vast te leggen in algemeene verordeningen. Na nog eenige besprekingen nam de Regeering het amendement van Idsenga over. De heer Pierson trok zijn amendement in. Hierna wordt het wetsontwerp aan genomen met 58 tegen 15 stemmen. Het binden van alle soorten boe ken, in linDen, leder en prachtban den geschiedt sclied, netjes, billijk en spoedig door de Waalwijksche Stoomdrukkerij van Antoon Tielen. WAALWIJK, 13 Oct. 1906 Prijsverhtfoging van 't Leder. De looiersvereeniging te Waalwijk hield gisteren eene buitengewone verga dering die druk bezocht was. Er werd breedvoerig gesproken over de tegenwoordige huiden- en ledermarkt. Met algemeene stemmen werd beslo ten het volgende aan te nemen en te publiceeren in alle vakbladen zoowel binnen- als buitenlandsche »Niettegenstaande de reeds bestaande hoogere leerpryzen, achten ondergetee- kenden, allen leden der Waalwijksche looiersvereeniging zich verplicht en nemen het besluit voorloopig ieder voor zich hunne leerprijzen met io ets. per K.G. te verhoogen. C. Hoffmans en Zonen. Gragtmans Wiesman. J. Broeders-Leppers. C G. Verwiel. Gebr. Quirijns. Jacq. van Riel. L. Mombers. C. van der Heijden-Wakkers. J. van Dooren-dc Greeff. erliooging Sobocii|>i-ijzen De Waalwijksche Stoomschoenenfa- briek van den heer A. H. van Schijndel heeft hare clientèle wederom bij circu laire medegedeeld, dat zij door de voort durende en groote stijging van alle grondstoffen, verplicht is hare artikelen wederom te verhoogen. liinnenpoldcr. Vergadering van Stemgerechtigden in den binnenpolder van Waalwijk, op Maandag den 22 October 1906, des voormiddags om 11 uur in het hotel Verwiel te Waalwijk. DOEL: Benoeming van een lid van het bestuur. Pastoor Kuijpcrs. Hebben we voor eenigen tijd mede gedeeld, dat pastoor Kuijpers door een val ernstig het been had bezeerd, thans moeten we de treurige mededee- ling doen, dat ZEerw. door eene hevige ziekte, longontsteking is aangetast, zoo danig dat de toestand zeer ernstig is en ZEerw. de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Mogen door de gebeden zijner paro chianen, die zeer zeker talrijk tot God en den grooten H. Antonius om voor spraak worden opgezonden, de dierbare herder gespaard blijven I Naar wij met genoegen vernemen, is de toestand van de zieke op 't oogen- blik wat beter. Ooderwijzorvergadering. Vergadering van de afd. Langstraat van den Bond van Nederlandsche onder wijzers op Zondag, den 21 October a.s. te half 3 uur des namiddags op Musis Sacrum te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstellen Algemeene Verga dering. 4. Stemming steun uit de Weerstands- kas aan van der Sluis. 5. Stemming houden alg. verg. 6. Het onderdeel van bespreking wetswijziging. (Inleiding Busch. Donderdag jl. hielden de onder wijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne najaarsvergadering op de zaal »Musis Sacrum*. Zes en veertig onder wijzers en ééne onderwijzeres waren ter vergadering verschenen, terwijl de bij eenkomst vereerd werd met de tegen woordigheid der heeren J. P. van Oppen- raay en F. J. van Lanschot, districts- en arrondissementschoolopzieneis. De ver gadering werd, met een ivoord van dank voor de trouwe opkomst, door den voorzitter, den heer van Lanschot ge opend; waarna de secretaris, de heer Busch van Geertruidenberg, voorlezing deed van de notulen der vorige verga dering, welke onverandeid werden goed gekeurd. 1 ot secretaris werd vervolgens met 46 stemmen herkozen genoemde heer Busch, die verklaarde de benoe ming te aanvaarden. Nadat, op verlan gen van den Voorzitter, in art. 16 van het Reglement, betreffende de aanvrage en de terugbezorging van boeken uit de bibliotheek, eenige noodzakelijk gebleken wijzigingen waren aangebracht, hield de heer Smijcrs, hoofd der school te Raains- donksveer, eene lezing over »School- spaarbanken*. Dit onderwerp werd op uitstekende wijze behandeld en gaf aan leiding tot een zeer geanimeerde en vruchtbare discussie, waaraan door de heeren Schoolopzieners ijverig werd deel genomen. Vervolgens behandelde de heer Ilello, onderwijzer te Sprang »het onderwijs in de physica op de lagere school*. Ook deze lezing getuigde van veel studie en voorbereiding. Beide hee ren oogstten met hun voordracht veel bijval in en ontvingen van den voorzit ter den dank der vergadering. Van de ingediende onderwerpen voor het volgende jaar werden de volgende reeds gekozen Het onderwijzersambt gedurende de drie vorige eeuwen door den heer J. v. d. Hammen te Besoijen. Het herhalingsonderwijs, door den heer Spijkerman alhier. Het leerplan voor een lagere, in twee afdeelingen gesplitste school, door den heer Busink van Vrijhoeven-Cappel. Het rekenonderwijs op de lagere school, door den heer P. Michael van Sprang. Nadat nog verscheidene werken vo®r de bibliotheek waren opgegeven en be sloten was, bij wijze van proef, een paar tijdschriften bij de leden le laten circu- leeren, werd de vergadering, die zifh door een prettigen geest gekenmerkt had, met een hartelijk woord door den voorzitter gesloten. Kwartet—Concours. Gelijk onze lezers uit onze vorige be richten reeds weten, cn wisten zij het nog niet, dan zullen de groote ook hier op een paar plaatsen aangebrachte plak- billetten, het hun wel genoegzaam ver kondigd hebben, zal morgen te 's-Her- togenbosch de kwartet-wedstrijd gehou den worden, waaraan ook twee kwartetten uit onze gemeente deelnemen. Begrijpe lijkerwijze is de belangstelling voor dezen wedstrijd hier zeer groot en zullen, als gewoonlijk, weer velen morgen een uit stapje naar de ruime Concertzaal der Bossche Liedertafel doen. Zoo verna men wij dezer dagen, dat bijna het ge heele zangkoor der St- Johannes-parochie in rijtuigen derwaarts zal gaan. Afgaande op hetgeen de feestwijzer ons meldt, zal de strijd in de 2e afdeeling zeker niet de minst zware zijn. Niet minder toch dan 15 kwartetten, waaronder ook de Waalwijksche, zullen daarin optreden. Te oordeelen naar de gekozen nummers, zijn alle concurrenten van zessen klaar, want zulke werken kiezen alleen prima kwartetten, die zich hun kennen en kunnen bewust zijn, ofgroote stom melingen, die zelfs geen flauw begrip hebben van de eischen, die aan een kwartet gesteld mogen worden. Deze laatste veronderstelling echter zal wel blijken niet de juiste te zijn. Wat het broederkwartet der heeren Wilmont betreft, dit verkeert niet in de beste omstandigheden. Door verande ring van domicilie van den tenor^-is het viertal niet voldoeude in de gelegenheid geweest om te repeteeren, en het is juist door vele repetitiën, dat die een heid, dat volmaakte geheel verkregen kunnen worden, welke het luisteren naar zoo n kwartet tot een exquis genot maakt. Het kwartet der Liedei tafel heeft in dit opzicht een gunstiger vooruitzicht- Dit heeft tot den laatsten dag zich ijverig ingespannen en geoefend, zoodat hierop wel eenige hoop op een goeden uitslag gevestigd mag worden. Maar een concours is en blijft een gevaarlijke proef. Een klein ongelukje, een mis greep, een zenuwachtig oogenblik, of wat het ook zij, kan alle goede ver wachtingen den bodem inslaan, zoodat wij ons aan het trekken van een horos coop vooralsnog maar niet zullen wagen. Intusschen wenschen wij beide Waal wijksche kwartetten het beste succes toe. Van den middagwedstrijd, die door een onzer medewerkers wordt bijgewoond hopen wij in het nummer van a. s. Zaterdag een uitvoerig verslag onzen lezers te kunnen aanbieden.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9