Summer 88 Zondag 4 November L9U6. 29,, Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORD BR ABANTSCHE POST. Tweede Blad. ANTOON TIELEN. Uit Baardwijks verleden Duitschlaiul. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. BINNENLAND. Reclame. Rusland. Marokko. TJ I T O E V E R ""TrjiTI—W ^kiiigltiaggaBBWEMgH» Waahvijksclse en Laifsiraalsekr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden ft)."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.9U. Brieveningezouden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. aen WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. IV. Baarde ijkschen Overlaat. Deze Overlaat is in 1766 aangelegd tot afleiding van het overtollig opper- water en ijs van de zijde der Beerse Maas, der Boven Maas, mitsgaders der Nederwaal naar voorz. Overlaat toe vloeiende. Uit de resolution d.d. 26 Juli 1765 blijkt, dat de kosten tot aanleg van ge melde Overlaat zijn geraamd geworden op f 270,000. Dat in de kosten hebben bijgedragen te weten De Provincie Gelderland van het be lang van dezelve bij meergemelde Over laat volgens conventie tusschen de Staten van Holland en Gelderland d.d. 10 Juni 1765 f 30,000. De stad 's Hertogenbosch volgens con ventie d.d. 12 Juni 1765 f 25,000. De Raad van Staten voor het belang der Generaliteitslanden en fortificatiën volgens conventie d.d. 14 Juni 1765 f 40,648, te samen f 95,648, alles onder voorwaarden dat Holland en West-Vries land de uitvoering der werken zouden doen, het restant betalen en het onder houd bekostigen. Voor de jaren 1765 bestond aan den bovenmond van gezegden Overlaat geen stortebed omdat voor dien tijd de hoogte der natuurlijke grond op het tegenwoordig peil van werking gelegen was. In 1784 ontwaarde men daaraan echter reeds beschadigingen, doch in 1794 eene kade in gezegde bovenmond gelegen zijnde tot keering van de inundatiewateren om 's Hertogenbosch tegen den vijand, en deze bij de hooge rivierstand in den daaropvolgenden winter zonder eenig goed overleg doorgestoken zijnde, vielen daardoor in het terrein van den boven mond voormeld groote, diepe kolken en gaten welke zich nog aldaar bevinden en op het bij gevoegde kaartje door aanduiding van het jaartal 1795 worden aangewezen. De herstelling van dien bovenmond in den vorigen staat niet doelmatig voor gekomen zijnde om de groote kosten die zulks zouden hebben gevorderd, heeft men in 1795 een rijzen stortebed in een rechte lijn dwars door den Overlaat ge legd, waarvan de kruin overeenkwam met het conventie of vorig peil (dit peil is 4 el 12 dm. boven het A. P). In den jare 1796 het stortebed bij de kolk, welke dat jaartal voerde, doorge broken zijnde, wierd het stortebed met een benedenwaarts gebogen richting om die kolk heengelegd en wederzijds aan dat van 1795 aangesloten. Doch op den 18 Februari 1799 brak hetzelve stortebed na eenige dagen ge weldige werking van ijs en water over hetzelve op verschillende plaatsen door, waarvan de kolken mede nog op het terrein zichtbaar en op de kaart vertoond worden, voorzien van het jaartal 1799, terwijl na dit ongeval het stortebed in de richting wierd gelegd zooals hetzelve thans wordt gevonden. Het stortebed heeft over de geheele breedte een verval van 68 Ned. duimen. In 1801 is tot gereedere lossing van het water hetwelk door gemelde over laat op de landen van Baardwijk en Waalwijk wordt gebracht en bij het dalen der rivieren lang achter de kadens der- zelve landen wierd opgehouden, voor 's Rijksrekening een sluis gelegd in de Oostersche kade van de Waalwijksche haven, dewelke gekost heeft f 5674. In Maart 1807 vielen twee kolken in het stortebed waarvan de grootste diepte onder het Maaiveld was 14Vg ellen. In Januari 1809 viel een groot gat in tien Overlaat en twee dito in het terrein beneden hetzelve. In Januari 1811 ontstonden in het Overlaatsbed zeven aanmerkelijke kolken te samen groot bijna 6000 vierkante ellen en een derzelve werd lH/s el diepte onder Maaiveld gepeild gelijk in den benedenmond des Overlaats aan de zijde van Baardwijk zes grondgaten vielen. In 1812 werd het Overlaatsterrein zoo in de nabijheid van het stortebed als in den benedenmond op verschillende plaatsen ontgrond. Alle de laatstgemelde gaten zijn daarna met zand aangevuld hetwelk vele kosten heeft gevorderd. In 1817 zijn de aarden leidammen aan den benedenmond van den Overlaat gelegd ten einde daardoor voor te komen het bijna jaarlijks spoelen van kolken aan het benedeneinde der Leijdijken onder Baardwijk en Drunen, waardoor die dijken meer dan eens in gevaar zijn geweest van doortebreken. In 1820 is de thans bestaande opzich terswoning gebouwd, terwijl in 1821 de postweg is bestraat die bij iedere wer king van den Overlaat uitspoelende daarvoor te bewaren. Behoort bij brief van 27 Augustus 1887 No. 2544 van den Hoofd-Ingenieur voor de rivieren. (Geteekend) VAN DIESEN. Voor eensluidend afschrift. De secretaris van Baardwijk, J. A. J. VAN HEIJST. (Slot volgt). zijde *hm de Franscho wet, en de bevelen j van de vreemde macht" te weerstaan. Belangwekkende brief inderdaad!! maar nu blijkt, dat die parochies en evenmin die priesters bestaan. Dus mijnheer des Houx en de Matin, de dupes van grappenmakers welverdiend, De schoemake,rsj?eeellen zijn er bijzonder trotseh op dat de kapitein ven Köpeniek re i beroepsgenoot van hen is. In een vi r- gadering - van stakende schoenmakers te Berlijn is dat herhaaldelijk uitgesproken. Eer. van de sprekers verklaarde onder luide toejuichingen, dat „de schoenmakers al sedett de tijden van Hans Sachs de schran derste ambachtslui waren geweest". Een duidelijk bewijs voor die schranderheid was ook de streek van den kapitein van Köpe niek. Als atgetakeld oud man, zondjr sol daat gewest te zijn, tnet een uniform die niet in den haak was, een heelc stad o 'er- romp.den dat kon alleen een schoeuma- ker klaar spelen. (Toejuichingen). De schoen- makt rs zouden prat blijven op dien roem, al kouden zij het misdrijf niet goedkeuren. Noordwestkust vau Alrika gevestigd zijn. De pretendent-sultau-met een minder eer volle titel rooverhoofdman te noemen-ltais- soeli heeft, gebruik makende van de alge- heele krachteloosheid van het Maghzen-leger oen aanval gewaagd op de kustplaats Arzila. Deze aanval gelukte, volkomen en Rais- sorli riep zichzelf uit tot caid van Noord- WfS'ilvk Marokko, een daad, die door den Sultan,en door het Maghzen isgoed- gekru-d He', klinkt bijna ongelooflijk, maar minister Mohammed rl Torres h"elt de. be- volding dier streken schriftelijk bevolen R Dsoeli te gehoorzamen Frankrijk, dat in de eerste plaats belang heeft bij rust in den aan Algerie grenzen- deu staat, heeft evenals Spanje tot het zenden van een oorlogschip naar die strekpn be sloten, zoodat weldra verwacht kan worden, dat deze beide mogendheden krachtig zullen ingrijpen en volvoeren, wat de Sultan zelf niet kan, n.l. het beschermen der in Marokko verblijfhoudende vreemdelingen. A*n de Algerijnsche grens is tevens een Franscb leger van 8000 man, infanterie en artillerie, samengetrokken, zoodat ook van die zijde de oproerige Marokkaansche stam men waarschijnlijk hun welverdiende tuch tiging niet zullen ontgaan. De belangrijke vraag, door minister Briand gesteld, of op grond van de wet van 1881 op de vrijheid van vergadering, vergaderin gen voor den eeredienst kunnen gehouden worden zonder dat daarvoor een vereeniging is gesticht, is door den R*ad van State toe stemmend beantwoord. Het is dus om gods dienstoefeningen uit te oefeneD, volgens den R?ad niet noodig, dat men culturele ver- eenigiugen sticht. Dus met 11 December zullen de kerken niet gesloten zijn en kun nen, de priesters voortgaan mis te lezen, maar nu is de vraag nog of de Paus zal kunnen goedvinden, dat de uitoefening van den gods dienst wordt voortgezet, volgens de bepa lingen van de wet op vrijheid van vergaderen De Raad van State zal verder beraad slagen over een ai dere vraag van den mi nister of openbare cultueele vereenigingen, die door particulieren gesticht zijn, kunnen worden toegelaten. De socialisten zullen te Limoges ver- gadereu en dan de vraag beantwoorden of zij vrijmetselaars mogen ziju tuteutwe.- de willen zij er zich tegen verzetten, dat de loges deel nemen aan politieken strijd. Ja, ja, dat is beier gezegd dan gedaan, het is bewezen, dal de loge zich zelfs zeer druk met politiek inlaat. Men is toch niet ver geten het aanbreng-tysteem dei katholieke officieren door de vrijmetselaars. Men kan, zegt Je N. Holt. Ct. terecht even best gaan beweren, dat de Franschen tot het Mon- guolsche ras behooren of dat alle paarden zes pooten hebben. De vrijmetselaars hebben een zeer grooteu invloed op den gang der staatszaken. De Matin het poenigsle blad, is erin gcluopeu. Twee priesters hadden Henri des Houx, die zoowat Paus wou spelen, de man die het grootsche plan ontworpen heeft om in alle gemeenten van Frankrijk vereenigin gen voor den katholieken eeredienst op te richten, het verbod van den Paus ten spijt, een zeer gewichtigen brief geschreven vicirissen van de parochie Saint.André van Charlres. Deze twee geestelijke heeren schrijven, dat zij lang en rijpelijk hebben nagedacht en gezocht aan welke zijde 'net recht was, en hun geweten als Fransche priesters heelt hun doeD besluiten zich te scharen aan de Een moeilijk aan te nemen gerucht doet ihans in de Europeesche Pers de ronde, na melijk dat er kans is op een defensief ver bond lujschen Frankrijk, Engeland en Italië! Reeds eenige jaren is de Driebond Duit- schlandfOostenrijk-Italië niet meer zoo recht als zij geweest is, voornamelijk door de «lechte verstandhouding beide laatstgenoemde stateu, doch dit is uog geen reden om da delijk aan verraad te gelooven en een uit- eenspattiog van de Alliantie aan Ie nemen, die meer dan dertig jaar den vrede in Eu- ropa wi-t te handhaven. En bovendien, wat voor nut zou een dergelijk nieuw verbond hebben, wanneer zij geen tegenwicht behoeft te vormen tegen de dan vervallen APiantie? Dit vraagstuk is zeer gecompliceerd, daar bij het tot stai'dkomen van een dergelijk /erboud, waarschijnlijk Rusland, door Frank- rijk verlaten, nadere aaneensluiting zal zoeken bij Duitschland en zelfs bij Oostenrijk. Het beste is dus het gerucht niet al te ernstig op te nemen daar het waarschijnlijk winig kans heeft te worden bevestigd Het onderwerp van alle gesprekken te Zalt- Bommel. De gedenkdag v*,, het afkondigen van het manifest van 30 Oct., is zonder incident voorbijgegaan. Hier en daar weid zelfs gevlagd. Door de revolutionnairen te St. Prtersburg was een manifest verspreid, viagende .'an de bevolking niet op straat te komen, om aan de regeeriug geen voor wendsel te geven, om „het volk te laten slachten door de militairen". Ook te Warschau bleef alles rustig. Sterke detachementen bevonden zich op *traat en visiteerden de voorbijganger. De politie dwor.g de eigenaars de vlag uit te steken en 's avonds te illumineeren. Een bende terroristen vermoordde een politie officier. Het proces tegen 191 onderofficieren en minderen van het voormalige 1ste batal jon van het vermaarde Preobrasjenski-regi ment is gisteren te Medwed in het gouver nement Nofgorod, waar zij na de muiterij zijn heengebracht, afgeloopeu. Vijf beklaag den hebben van vier tot acht jaar dwang arbeid gekregen; 150 zijn bij een strafba- taijon ingelijfd vier sergeants kregen een maand arrest. ^Vrijgesproken zijn 3*2 be klaagden. Gegeven den ernst van bet vergrijp, vooral in de donkere degen, dat bet geplaegd werd, lijken deze vounissen tegen de muit'ieke gardesoldaten zeer mild. In de laatste weken is de onrust in Marokko weder dermate, verergerd, dat aller oogen thans op het Suitauaat aan de Wij beschouwen de inwoners van Zalt- Bommel zoo te zeggen als onze buren eu wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens intresseeren. Het volgende wordt thans druk aldaar besproken. De heer J. de Bie, wonende Karrenstraat 241 te Zalt-Bommel, meldt ons Ruim iwaalf maanden heb ik geleden aan een vlijmende pijn in den rug en in de lenden en en steken in de zij. Steeds was ik zwaar vermoeid eu afgemat vooral 's morgens bij het opstaan de urine zag er steeds onna tuurlijk uit, nu eens was zij troebel me veel wit bezinksel dau weer donkerbruin en slecht riekend. Met mijn eetlust was het treurig gesteld en vanwege de pijn kon ik dikwijls 't nachts niet slapen. Ik heb niet stil gezeten om van deze ziekte verlost te worden, doch al de voorgeschreven me dicijnen eu goede zorgen bleven zonder baat Toen ik zooveel goeds hoorde omtrent Fosters Rugpijn Nieren Pillen, liet ik hiervan dadelijk een doosje komen en mijn verwon dering was groot, toen ik reeds een paar dagen na de inname der pillen een groote verlichting bemerkte. Nadat ik drie doosjes van dit voortreffelijk geneesmiddel gebruikt had, was ik tot mijn onuitsprekelijke vreug de geheel en al hersteld. Het eenige wat mij spijt, is dat ik dit heilzaam geneesmid del niet eerder gekend heb, waut dan zou mij veel ellende bespaard geweest hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig l) het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De ziekte der nieren zijn le meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begre pen wordenhet is slechts aau weinig men- schen bekend wat do nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bij gevolg, wanneer zich een teeken van nier ziekte voordoet (zooaD rugpijn, troebel wa ter, gezwollen voeten en hauden, blazen on der de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat in- tusschen de nierziekte tijd geeft zich te ont wikkelen in rheumatiek, waterzucht, suiker ziekte, eiwitvcrlies enz. Verzeker U dat, men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer de Bie gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos dehandteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaai bij de. firma Wed.Orie-Du- moulin,Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. Militieraden. Bij Kon. besluit van 31 October zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden van de onderscheidene militieraden en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1907 Provincie Noordbrabant In het 1ste militiedistrictmr. W, 1. M. Ummels, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger, L. M. A. Nieu- wenhuyzen, lid der Provinciale Staten tot lid, Jos. J. van de Ven, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch tot zijn plaatsvervanger, Th. C. Nederveen, lid van den gemeenteraad van 's-Herto genbosch in het 2de militiedistricttot voorzit ter, mr. M. P. M. van Dam, lid der Provinciale Statentot zijn plaatsver vanger, W. J. P. luten, lid der Provinciale Staten tot lid, mr. W. Ingen Housz, lid van den gemeenteraad van Bredatot zijn plaatsvervanger, H. A. Sassen, lid van den gemeenteraad van Breda. Kntli. Soe. Actie. Op 23 October kwam te Utrecht de Centrale Vergadering der K. S. A. bijeen. 0.a- werd overgegaan tot de vaststelling der wintercampagne Besloten werd, vooral deze twee pun ten te behandelen a. Woningvraagstuk, vooralpractisch. b. Katholieke Pers. Bij punt a werd opgemerkt, dat sa menwerking wenschelijk kan zijn met niet-katholieken. Bij punt b, dat 't gewenscht was 1. In kleinere gemeenten sub-com missies aan te stellen. 2. In grootere gemeenten bezoldigde propagandisten en colporteurs. 3. Een vragenlijst te richten tot de Plaatselijke Comité's, om van den juisten stand van zaken op de hoogte te komen. 4. Den comité's verschillende wenken te geven, o. a. deze dat zij voor geen bepaald blad partij mogen kiezen, tenzij voor een ter plaatse onbetwist aange wezen blad. 5. Gelezen kranten op te halen, «n bij bedeelden rond te bezorgen. Over een en ander zal een circulaire aan de Plaatselijke Comité's gericht worden. Hollundsclie Hypotheekbank De promotor Van Hengel failliet. De heer J. J. L. Van Hengel is door de Amsterdamsche rechtbank in staat van faillissement verklaard. Het passief bedraagt f 240.000, het actief zooverre bekend, nihil. De aanvrage tot faillietverklaring ge schiedde door mr. H. A. Van Nierop en namens de Banque Impériale Royale Privilégiée des Pays-Autrichiens. Het betreft hier dus de transacties, waarin de heer Felicien Maes te Parijs is betrokken. I)c staking aan „Uet Volk." Naar de N. Ct. uit onbetrouwbare bron1 verneemt, zal de heer Hugenholz den minister van Waterstaat interpellee- ren over de onderkruipersdiensten, welke de Nederlandsche posterijen verrichten door de abonné's van het sociaal-demo cratische dagblad te bedienen, nu de loopers het niet meer willen bezorgen Eene vergadering is in 't gebouw van het Volk gehouden tusschen com missie van beheer en stakers. De hou ding der commissie was Met 1 Januari 1907 zal een nieuwe arbeidsovereenkomst met loonregeling op den grondslag van uurloon ingevoerd worden, waaromtrent aan de Loopers- vereeniging gelegenheid tot overleg zal worden geboden. De loopers hebben hieromtrent nog geen besluit genomen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5