u miner 89 Donderdag 8 November L906. i9e Jaararansr. J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "waarin opgsnorasn DE NOOSDBRA.BANTSCHE POST. Eerste Blad. Krachtkèrels. A3STOON TIELEN. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING. feuilleton. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Afrika. Amerika. ^^SBExean U 1 T <T K V K H WAALWIJK. Telefoonnummer 38. x{ r 'jvrvrrrr ]SZZSiU>'9WtlUBEBBI H 3P""'- ^'tJISSfSW**-I OAMTWtMlUp*^va fff'-' De Echo van het Zuiden rii laD£slraahrkr ('tarnt. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden fU.~5. Franco per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel 'Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 27 October 1006 vergunning is verleend Ie, Aan J. C. Marks te Waalwijk en zijne rechtverkrijgenden lol uitbreiding zijner koper- slagerij op'het perceel, kndastrna! bekend .Ge meente Waalwijk" Seciie G. No 1932. 2e. Aan B. J van der Heijden te Waalwijk en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner stoomschoenenfabriek op het perceel, kadastraal bekend, .Gemeente Waalwijk' Seciie C. No. 2191. Waal wijk, 27 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. We behoeven ditmaal niet te beginnen met de kerkvervolging in Frankiijk, want er is iets bijzonders gebeurd, nl. Ch inenceau heeft zijn troonrede uitgesproken, maar daaruit volgt meteen dat we op bet „kerke lijk vraagstuk' terugkomen, want daaromtrent wordt in dit staatsstuk natuurlijk ook ge sproken. Wat de buitenlandsche staatkunde betreft, (aldus luidt de geheel van Cletnence.au al- korostige regeenngsverklaiing, welke in de Kamer thans is voopgcbzen) is het Ka binet voornemens, het Fransch-Russische verbond en de kostbare vriendschappen, die Frankrijk gevonden heeft, te handhaven. Frankrijk zal in zijn betrekkingen met de mogendheden, zijn traditioneele politiek blijven volgen, die het een der eerste plaatsen in de wereld doet innemen en die het steunt met ziju verdedigingsmiddelen. De wet tot scheiding van kerk en staat zal in vrijzin nigen geest worden toegepast zonder ver volgzucht, maar met flinkheid. Roman van de Zee door 86) JOS. SCHELLEKENS. VIII. Ik dachtWacht maar ouwe, ik zal je toch wel te weten doen komen, wat ik wi en telkens, als ik wat nieuws van je ver nam ik werd behoorlijk uit Holland op de hoogte gehouden, door wie, zal ik je later wel eens vertellen schreef ik 't op 'n stuk papier en lei het op z n schrijftafel. Nooit heb ik'kunnen merken, dat hem ook dit onaangenaam was.' En om 'i nu verder kort te mak«*R m'n epistel is toch al lang genoeg de ouwe is op 't oogenblik ziek, wel niet ernstig, tnaar hij is al in de zestig, ge kunt het dus nooit weten. Welnu, dezer dagen riep hij mij bij hem en zei kortaf. „Schrijf aan m'n neef, dat hij over- I komt.' Ik meende m'n ooren niet te gelooven, keek hem zeker met 'n gek- verbaasd ge zicht aan, want hij zei: „Wat sta je daar te gapen, doe, wat ik je zeg.' En zie hier, m'n beste Haakon, de uit- noodiging om zoo spoedig als je maar eenigs- zins kunt, naar St. Pierre te komen. Je foriuin is gemaakt, kerelAls ik je 'n raad mag geven breng dan je tamilie mee, zoo'n kleine spring-in-'t veld verteedert dien ouden ijsbeer beslist. In de grootste spanning ziet dus je ouwe Tom je overkomst tegemoet. Tot dan harte- lijk gegroet, Haak en ook je familie. Het ministerie zal een ontwerp indienen voor een progressieve inkomstenbelasting, die zoo noodig het vermogen zal treffen een ontwerp op liet arbeidscontract; een ontwerp tot naasting van den Wester spoorweg. De regeering verzekert, besloten te zijn de vrijheden in het vakvereenigings- wezen uit te breiden en de quaestie der arbeiderspensioenen ten einde te brengen met het beginsel der verplichting. Zij kondigt een ontwerp aan tot opheffing van de krijgsraden. De kleine landbouwers ma ken een onderwerp van de zorg der regee ring uit en verschillende wetsontwerpen te hunnen gunste worden aangekondigd. De verklaring omschrijlt dan breeder de poli tieke actie van het Kabinet eu eindigt met de woorden „G*ett ons uw vertrouwen, d>n zuilen wij handelen.' „De wet tot scheiding van KerkenStaat /,»1 in vrijzinnigen geest worden toegepast.' Ziedaar het antwoord op de vraag, die we ons dadelijk stelden, toen we hoorden van een Fransch regeeringsprogram. Maar een antwoord dat niet veel zegt. Het is daarom gelukkig, dat Briand zich tegenover een der met de regeering be vriende bladen wat breedvoeriger uitgelaten heeft over de toepassing van de wet, van z'/jn wel. En zijn verkl -ringen zijn belangwekkend, vooral ook wijl ze duiden op een zekere kentering in de ideeën der bloc-mannen. Hij beweerde nu, dat de eeredienst-ver- eenigingen eigenlijk maar een.... bijzaak waren, „slechts een deel van de wet, bijna niet ui- er dan een van de détails dezer wet, een d'-r bijkomstige dingen'. D-- wet heeft niet anders willen doen dan d-n staat volkomen neutraal stellen tegenover alle kerken en alle personen. En alleen omdat de katholieke Kerk zoo oud is en zoo nauw verhouden met het leven der Franschen, had de wet haar een voorrecht willen toekennen. Let wel, lezereen voorrecht, liet voornaamste sophisme van Briand is dit De Kerk had de kerkgebouweu kunnen bezitten, zij wil ze niet. Nu zullen de priesters die gebouwen kunnen gebruiken, maar ze zijn er vreemdeling in, voorbijgaan- den do gebouwen vallen aan uen Staat. Maken we dezi opmerking: De Kerk had de kerkgebouwen kunnen bezitten, dat wil zeggen, de cultueele ver- eenigingen hadden er bezit van kunnen nemen. Maar de cal'ueele vereenigingen, zooals de wet ze voorschrijft, vallen buiten de Kerk, buiten haar hiërarchiek samenstel. Briands redeneering draait door als 'n schroef, waar de draad van versleten is. lntasschen moeten we niet juichen over de vriendelijke welwillendheid van Briand. Vooral niet schrijven, zooals we dat zagen doen hij gaat naar Cano-sa. Naïeve, zoo gauw loopt Briand daar met heen. 't Is tie fluweelen taktiek, de in-slaap- wiegende methode der 'anti-clericalen, met zooveel succes sinds jaren toegepast, nu door Briand ge,volgd. De Katholieken mogen niet zóó hard ge knepen worden, dat ze schreeuwen gaan. Ze schreeuwden ja. Nu ze gepaaid met lieve woordjes, om ze straks, als ze weer zoet zijn, opnieuw te knijpen. Dezelfde Briand heeft ook verklaard, dat hij een eind zal maken aan de vrijheid van I onderwijs. Het principe zal zijn dat de ouders niet meer vrij zijn in de keus vau schoolde Staat bepaalt waar, aan wie en door wie onderwijs werdt gegeven. Als Haakon zwijgt, zitten allen 'n oogen blik als nog bevangen door dit groote nieuws met peins-gezichten voor zich uit te staren. Eindelijk verbreekt Nel die vragende stilte en zegt: „Nu, vent, wat zeg je er van?' Wat zal 'k er van zeggen, Nel 't ls zóó verrassend, dat je hersens als 't ware bersten van «11e mogelijke gedachten, die haar toestroomen. 't Meest heeft me getroffen, dat we dit nieuws van dien leuken, goeden Tom moesten ontvangen. Ik h*d hem al lang niet meer tot het land der lerenden gerekend en daar valt hij eensklaps uit de lucht als „deus ex machina' tussctien m'n oom en mij. Een mooie rol voor den gerou- tineerden schuinsmarcheerder In elk geval een doorslaand bewijs, dat de goeie vent me niet vergeten heeft. Maar wat staat me nu te doen Wat raadt u me aan, mama U moet hier de beslissing maar geven.' De oude mevrouw zit doodstil in leuningstoel gedoken. De irancn rollet langs de vermagerde wangen. Met gevouwen handen op den schoot ziet ze ernstig haar pleeg- en schoonzoon aan, dan komt het bijna fluisterend en langzaam, als wikt en weegt ze elk woord, dat ze zegt van haar lippen „Wat ik jc aanraad, Haak Heengaan, beslist heengaan. Niemand anders dan jij hebt recht op die millioenen en bovendien, je zijt het verplicht aan je zoon, vin je ook niet Nel „Ik ben het volkomen me.t u eens, maar dit wil ik je wel zeggen, Haak, dat ik niet mee kan gaau. Ik kan toch ma niet alleen achterlaten en onze kleine jongen is neg te jong, om op zoo'n groote reis mee te nemeD. Je oom heeft ook alleen naar jon gevraagd.' „En wat zeg jij er van, Frits? Je bent nou eenmaal in den familieraad en moet dus ook je meening zeggen.' Matrozenoproer te Portsmouth. Driehonderd man, meest stokers, in dienst bij de marinekazerne te Portsmouth, onte- vredeu over het bevel van een officier om te knielen terwijl hij tot hen sprak, sloegen Zondagavond in de cantine aan het muiten en trachtten uit de kazerne te breken. Na een tijd van spanning werd het oproer ge dempt door de heele macht der kazerne. Bijzonderheden over da muiterij bij de. marine tooneu, dat de mannen buiten aan 't paradeeren waren, toen zij wegens den heftigen regen naar binnen stormden, zonder bevel daartoe. Later traden zij aan in de gymnasiiekschool waar een officier van kleine, gestalte, de voorste, rij gelastte te knielen, „Ik begrijp niet, hoe je nog 'n oogen blik kunt aarzelen Als 't mij te doen stond, ik liet er m'n regiment en alles voor in den steek. Er heen, Haak, en zoo gauw als je kuut, dat is mijn opinie.' „Waar zooveel eenstemmigheid heerscht daar moet ik ook wel van die meening zijn. Ik zal dus morgen verlof aanvragen maar in eens at voor 'u vol jaar, de directie verleent me het wel in dit geval en dan er maar op af. Laat een- kijken, 't is nu einde Juni, als ik de Hamburger-Colon-lijn neem, ben ik begin Augustus daar. 't Spijt me anders geweldig, dat ik jullie niet meenemen kan, Nel. Ik had zoo graag m'n hcele familie bij me gehad, maar ik voel toch ook wel, dat dit moeilijk gaat.' „Hoe lang zou je wel blijven, Haak?' „Ja, lief kind, dat is natuurlijk moeilijk te bepalen. In elk geval, ik kom zoo spoe dig mogelijk terug. Hoe 't ook loopt, 'k blijf geen minuut langer dan 't moet, God weet, of oom nog leeft? 't Is nu al 'n maand geleden, dat deze brief verzonden is. Zou ik vanavond nog telegrafeereu, dat ik kom Dan hebben ze de tijding tenminste zoo vlug mogelijk „Doe dat Haak, maar gaat dan eerst nog bij de directie aan, dan is de zaak geheel in orde.' De beide heeren vertrekken, en na een uur is Haakon wederom terug, met 't verlof in zijn zak, terwijl de tijding van zijn komst reeds op weg is naar Maitiniqne. „.Ms alles goed loopt, halen we Toos ook hier, niet Haak vraag', de oude mevrouw met 'n irillende stem. Welzeker, mamaatje eu dan zullen we eens zien, of we haar man nog niet kunnen opheffen. De vraag is echter, of ze nog komen wil. U weet, dat we 't haar al zoo dikwijls aangeboden hebben, maar ie heeft opdat hij ze beter zou kunnen zien. Eenigen weitelden, één weigerde en werd aan de marinepolitie overhandigd.- Zijn kameraden sloegen verbitterd aan 't muiten en sloegen in de cantine alles stuk. Tegen middernacht braken nieuwe ernstige ongeregeldheden in de marine-kazernes uit, welke tot vanmorgen twee uur duurden. Honderden stokers vielen de kwartieren der officieren aan, verbrijzelden de vensters, veroorzaakten andere schade, vielen de officieren zelf aan en verwondden politie agenten ernstig. Talrijke troepen kwamen ter plaatse. De matrozen werden opgeroepen, over meesterden de muiteis, van wie een aantal werd gearresteerd. De Daily Telegraph schrijft Nogmaals wordt het plan van den Ka naal-tunnel te berde gebracht en ditmaal gesteund door de openbare meening, die het gunstig is gestemd. De Admiraliteit werkt het plan niet tegen en de Enge'sche De fensie-raad zal het spoedig in studie nemen. Officieele lichamen en personen in het Vereenigd Koninkrijk en Frankrijk zijn be reid de middelen bijeen te brengen, henoo- digd voor den bouw van den tunnel. Vele leden van het tegenwoordig Lagerhuis zou den hun stem geven voor het plan en de deskundigen zijn niet uieer zulke antago nisten als vroeger. Het plan heeft thans eene hoogte bereikt, die een onmiddellijk economisch onderzoek naar de nooden van en de voordeelen voor den handel vorderen, evenals naar de kwestie van kosten en verdediging, constructies eu onderhoud. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnenkort een officieele commissie van enquête zal worden benoemd. Een belangrijk congres heeft te Berlijn plaat' gehad en een groote quaestie is opgelost. Een quaestie die dreigde oorzaak te wor- deu voor tal van andere quaesties maar ook van ernstige rampen. De meeste landen ziju thans voorzien van stations voor draadluoze telegraphie en ook 't steeds kort en bondig geweigerd. Toos is 'n beetje eigenzinnig en koppig, ma.' „Nee, jonge, dat is het niet, geloof ik, maar zij schaamt zich voor ons. Zij wil liever van verre blijven met haar geheel gedemproliseerden man.' Terwijl de familie in Holland aldus zit te redeneeren over de ongelukkige jonge vrouw, zit deze op een kléin zolderkamertje in de Rue du Temple met haar twee kin deren, een jongetje van twee en half jaar en 'n meisje van anderhalf jaar aan haar sober avondeten. Toos is in de ruim drie en een half jaar, dat ze gehuwd is, veel veranderd. Haar schoonheid is er, hoe onverklaarbaar ook, niet minder op geworden. Doch, was zij als levenslustige en luchthartige jonge dame een lachende verschijning en de ver persoonlijking van de overmoedige jeugd- dartelheid, nu is de bijna drie en twintig jarige vrouw een ernst-verschijning met een trek in haar gelaat, die de ruw-pijulijke aanraking van droevige levenservaringen teekent Haar beide kinderen zijn de liefheid zelve. De kleine dreumes is een mollige jongen, 't nog reine evenbeeld van zijn ongelukkigen, zedelijk verwordenen vader, die de kleiuen slechts zelden zien en dan helaas nog in een totstaud, dat de moeder hen zooveel mogelijk aan zijn oogen onttrekt. De kleiue meid is sprekend haar moeder en zit thans op den schoot van deze, terwijl ze beide armpjes om den hals harer lieve moesie heeft geslagen, die haar allerlei zoe'e woordjes toespreekt. Het is duister in het vertrek, dat er in al zijn soberheid toch nog aantrekkelijk uitziet. In de Rue du Temple heerscht er steeds een eeuwig halfdonker. De huizen zijn er naar oudcrwetschen trant zoodanig gebouwd, dat elke hoogere verdieping zoo wat een halven meter bij de daaronder gelegene de groote schepen schaffen zich algemeen de benoodigde toestellen aan. Men doet dat in de eerste plaats voor eigen veiligheid, om ook op zee in staat te zijn, berichten naar den wal of naar andere schepen te zenden, wanneer een ongeval dreigt. En omgekeerd dus ook doet de luchttelegraphie dienst om anderen te helpen. Dat is mooi. Maar nu kwam de concurrentie, de lage winzucht en weigerde soms berichten te ontvangen, al waren deze berichten ernstige beden om hulp, weigerde, wijl ze werden verzonden met een ander soort toestellen, vervaardigd door een anderen leverancier en gebruikt door eeu vijandige maatschappij. Zoo zou de vrucht der nieuwe vinding voor de menschheid geheel verloren gaan, en toen de klachten veelvuldiger werden, besloten de regeeringen der meeste landen samen te overleggen wat te doen en thans is de uitwisseling tusscheu welke toestellen ook verplichtend gesteld. Professor Behring heeft medegedeeld, dat hij zijne proeven met de tulase (ter be strijding van de tering) geëindigd heeft en deze nu zonder gevaar kan worden aan gewend. Hij heeft nog een nieuw product samen gesteld, dat hij „tulon' gedoopt heeft. In Rusland gaat het weer heftig toe plundering en moord nemen weer toeook de regeering laat honderden terechtstellen. In Koetuo zijn o. a. 17 officieren dood geschoten door het revolutionaire comité dit om een voorbeeld te geven van den huidigen toesland. De onlustus in Mauritanië, hebben aan twee Fransche officieren en 40 soldaten het leven gekost. Er waren meer dan 500 Mooreu, voor het meerendeel met snelvuur geweren gewapend. Zij hadden vele doodr.n en gewonden. Raisoeli heeft goedgunstiglijk toege staan de electricitcitsfabriek vau Tanger met emmers water aan den gang te houden. Van het water der rivier moet ze afblijven, hij heeft het gebouw van een windmotor, die 't water der fabriek levert laten slaiten en alles was duister, maar hij wenscht schatting ervoor. Een mooi heer Japan deukt er niet aan, zoo beweerde dezer dagen de gezant van dat land te Parijs begeerige blikken te werpen naar bezittingen van andere rijken in Azië. En zie. nauwe lijks een halve week later wordt te Manilla op de Filippijnen een Japansche spion gearresteerd Hij had teekeningen van forten, bruggen, spoorwegen enz. gemaakt. Ingevolge de geldende tractateu staat men machteloos tegenover de Japanners, die zoo is de Amerikaansche overheid bekend al sedert 1808 overal op de Filippijnen spionneeren in ieder geval zal het een vredelievende oplossing van de bestaande geschillen tus- schen de Unie eu Japan niet in de hand werken. Roosevelt doet weer van zich spreken. Hij heeft als president openlijk partij ge kozen voor een candidaat voor 't gouver neurschap van New-York en liet zijn rai- vooruitsteekt. Eu wijl de straat niet veel meer dan drie meter breed is, raken de huizen elkander van boven bijna aan, van daar dat halfdonker. De smalle trottoirs zijn meestal vochtig en glad, ondanks dat is er een drukke passage in deze straat, daar zij twee hoofdstraten met elkander verbindt. Dit ie echter alleen overdag het geval, zoodra de avond daalt, wagen zich niet vele nfenschen meer in' de Rue du Temple. Zij is dan te donker. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1