r 91 Donderdag 15 November 1906. 29e Jaargang. 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. •waarin opgsnomsn DE NOOUDBHABANTSCHE POST. Eerste Blad. Krachtkèrels. IS ii mme AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING. r* BUITENLAND. België. Frankrijk. FEUILLETON. Duitschland. Turkij'e. Rusland. Zuid-Afrika. I T G K V K H WAALWIJK. Telefoonnummer 38. -J33BSSL ■gZmZX'ZSS&ZS ffiTa^*r rasgg*gBBsg?«r>'. "SEwr «B^SASBHBBaSBniB BH39 - **xp*aEBBHEHaMnHHBHBVKHMKn3HHBffla&i!KK:<^0 ovan IVaahvpschf aisslraatxrkf Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk I 0.9Ü. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zonden aan den Uitgever. Advkrtbntiën 17 regels 1' 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracteu gesloten. Reclames 15 cent per regel. t n IIMI UWU 1—l'lW1w W 1 *WVW»|W Burgemeester en Wethouder» van Waalwijk maken bekeud, dat de rekening van inkomsten en uilgaven over het dienstjaar 1905 den ge meenteraad aangeboden zijnde, gedurende 14 dagen op de secretarie der gemeunte vuor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kostcu algemeen verkrijgbanr is gesteld. Waalwijk. 7 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN I)ER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De vereeniging „Antwerpen vooruit!' beeft het plan gevormd een internationale tentoonstelling te Antwerpen te organiseeren in het jaar 1913, wanneer tevens de 50ste verjaardag van de vrijmaking der Schelde zal worden gevierd. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1907 den ge meenteraad aangeboden zijnde, gedurende 14 dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Waalwijk, 7 November 1906. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretarie, F. W. VAN LIEU PT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat bij ben is it ge komen een verzoekschrift v«n Adrianus van Velthovcn, caféhouder, wonende tt Waalwijk, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het kleiu in lint door hein bewoonde perceel in dc Stationstraat wijk C No 261 Binnen twee weker, na heden, kan ieder legen het verleenen órr gevraagde vergunning schrifte lijk bezwaren inbrengen bij Burgemeester en Wethouders. Waalwijk, 10 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHIJEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In ons vorig nummer hebben we de god- deloo e rede van Viviani en de gematigde van Rriand besproken. De Gaulois z«gt, dut de minister de deur van den vrede op een kier heeft gezethij gaat niet naar Canossa, zegt het blad, maar hij zou er zich wel officieus willen laten vertegenwoordigen. De Rcpublique Frangaise zegt: „Wij hadden Biiaud gaarne nog meer in d-ï goede richting zien gaan, maar de goede trouw noodzaakt ons te erkennen, dat wij niet weten, of dal wel mogelijk zou ziju geweest, met het oog op den stand der partijen'. De rede van Briand heeft intusschen ge loond, dat de regeering beslist weigert uit stel vau overdracht der kerkelijke goederen toe te staan, maar er integendeel op slaat, om in he.t bela-g van den binnenlandschen vrede een nieuw uitstel voor de toepassing van de wet te bewilligen. De rede, \an Briand heeft aan de regeeriug ongetwijfeld de meerderheid van de Kamer ten gunste van deze houding verzekerd. Onder den indruk van die rede, gaven verreweg het grootste deel van dn radicalen het oor spronkelijk standpunt prijs en gingen met den minister mee. Viviani'a boerenbedrog wordt nu toch overal als zoodanig erkend. De corr. der N. R. Ct. schrijft: Er waren er reeds heden, die zich er over schaamuen, dat ze de holle phrases van meester Viviani met zulk een geestdrift ge slikt hadden, dat ze geapplaudisseerd hadden toen een minister van de tribune met zoo ijdele anti-godsdienstige boutades kwam, die ondanks hun betchaafdeu vorm toch zoo brutaal bekrompen wareü, dit men ze den 38) Roman van de Zee door JOS. SCHELLEKENS. VIII. De tranen staan Toos iu de oogen. Tom ziet mokkend voor zich. In zijn door den drank afgestompten geest flitst 'n oogenblik 't besef van z'n schuld, doch a'n beter ik wordt even spoedig weer overheerscht door z'n onverzadigbareu hartstocht eu met 'n smadendeu lach ziet hij z'n vrouw aan, ter wijl hij antwoord „Je kunt best praten, dat weet ik al lang. Je verveelt me met je geteem. Ik wil vrij zijn, versta je, vrij volkomen vrij. Bevalt je mijn levenswijze niet, welnu, g* dan naar je familie Die heeft je immers *1 zoo dikwijls gevraagd te komen. Eu wat ouze kinderen aangaat, die stook je tegen me op, hoe klein ze nog zijn. En wil je dan persé weten, hoe ik aau dat geld gekomen ben, dat heb ik eerlijk gewonnen met het spel. Daar nou weetje 't en, om nou verder van je geklets en je gebazel af te zijn, stap ik maar weer op, op andere plaatsen word ik vriendelijker ontvangen.' De daad bij 't woord voegende, neemt hij z'o hoeden vertrekt zonder verder 'n woord noch blik mei zijn vrouw te wisselen. Toos, gewoon aan deze ongerijmde ver wijten en gedeeltelijk gerustgesteld over de herkomst van 't geld, laat haar man stil vertrekken. Zij weet wel, dat hij toch niet te houden is. 'n Oogenblik schokt het iu baar ziel, als zij bedenkt, dat haar man eersten den hesten volksmenner nog niet vergeven zou hebben en die door Briand ook gebrandmerkt zyn zooals ze verdienden. In de Spaansche Kamer heeft de vroegere premier Maura een stevige rede gesproken tegen de anti-kerkelijke voornemens der regeering. Piou de wakkere voorzitter action li berale populaire heelt in klare en duidelijke taal de grondfout der scheidingswet aange toond en tevens hoe gemakkelijk het ware geweest elke moeieiijkheid te ontwijken. Hij haalt het voorbeeld van België, Mexico en Brazilië aan. Ten slotte zet Piou op een duidelijke wijze uiteen, welk verschil er bestaat tusschen de Duitsche administratie en flê Fransche wet. De Duitsche erkent 22 maal het gezag van den Bisschop, en daar komt het juist op aan. Piou eindigt in een mooie peroratie, waarvan enkel deze twee zinnen Een der uweu (Viviani) heeft gezegd, dat de lichten des hemels waren uitgedoofd. Neen, dat zijn ze niet, al ziet Viviani ze niet. Eu de hemel is niet, zooals hij zegt, zon der rechtvaardigheidwij, katholieken, ge- looven en hopen erop, en vreezen uwe oor logsverklaring niet, want juist de recht vaardigheid van den eeuwigen God zal er over oordeelen. Gisteren bij een nieuw debat zeide Briand zich tot de rechterzijde wendend Geef deu paus een raad van verzoening. Als burgers van dit land hebt gij niet het recht, u niet om den godsdienstvrede te bekommeren. Het zou kunnen dat u slechte raad werd gegeven, maar de paus heeft u in zijn encycliek bevolen kalm te blijven. Blijft gij kalm, dan zult gij uw godsdienst kunnen uitoeteuen, maar zoodra gij de.n raad van den paus vergeet en gij een dweepzieke bevolking tegen de wet tracht op te zetten, zult gij de wet iu al haar kracht gevoelen. Tot de linkerzijde zeide de ministerWij vragen u volle vertrouwen. Zonder dat ver trouwen kuunen wij onzen plicht in Frank rijk» belang niet doen. Zoo gaat Podbielsky, de varkensfokkende minister van landbouw, die zooveel heelt motten hoortn over het gesloten houden der grenzen voor deu invoer van vreemd vee, maar met den hippopotamus in dik huidigheid wedijverde, zoo gaat dan Pod, zeggen we, blijkens een gisteren door ons ontvangen telegram, heen. Uit de omstan digheden, waaronder dat htengaan plaats heelt, zou men bijna zeggen, dat Pod de gunst des keizers eenigerraate heelt ver speeld, al is het nog maar een maand ge leden, dat de kroonprins met hem kwam jagen. Want in het tegenover gesteld geval had hij zeker den Zwarten Adelaar wel gekregen en niet, zooals nu, het grootkruis vau den Rooden Adelaar. Of is het verhaal van Der Türmer waar, dat Pod in zijn glorie over het kroonprinselijk bezoek, zich met den prins met opzet in familitaire hou ding heeft laten kiezen Wederom een overwinning van von Bülow en ook zal men thans waarschijnlijk opening der grenzen voor buitenlandsch vee krijgen, waar men allerzijds met zooveel kracht naar vraagt. Voor den Nederlandscheu veehandel een goed vooruitzicht. De koning en koningin van Dene marken, die over Vlissingen thans te Londen zijn aangekomen en daat glansrijk zijn ontvangen, zullen 10 December het Berlijn- sche Hof bezoeken, Aan den rooverhoofdman van Köpenick, Voigt, worden de zeven volgende leiten ten laste gelegd: le. het onwettig dragen van een uniform, hierop slaat 1 jaar en zes weken gevangenisstraf en 100 h 150 mark boele, 2e. aanmatiging van het militair gezag (2 jaar gevangenisstraf. 3e ongeoorloofd dragen van wapenen, 4e schending van domicilie (minstens één jaar) 5e. oplichterij, valsch- heid in openbare geschriften (5 jaren), 6e. diefstal in een openbaar gebouw (15 jaar), 7e. misbruik van vertrouwen, beteekening enz. (minstens 6 maauden). De pseudo-ka- piteiu mag blij zijn als hij er met twintig jaar afkomt 1 Moskou, op wien Maandag een aanslag werd gepleeg'i, was te voet op weg naar een school, die zou worden ingewijd. Zooals gemeld, schoot hij zijn aanvaller neer daarna zette hij zijn tocht voort eu woonde de inwijding bij. De ruiten van de huizen in de buurt ziju door de bomontploffing vernield. Een aantal personen is gekwetst. Te Moskou zijn twee personen ont dekt, die door inklimming door het dak 100.000 roebel uit eeu bank gestolen had den. thans ook al 'n speler is, maar wat kan ze er aan doen Zij ziet den afgrond, waarin hij verzinken zal. Reeds eenmaal hebben ze hem thuisgebracht, dat hij 'n aanval van delirium had. Zij huivert nog, als ze aau dien verschrikkelijken nacht en de daarop gevolgde dagen deukt. Wel ging het toen 'n korten tijd beter, maar spoedig had de oude hartstocht den zwakkeling weer in ziju ijzeren klauw, en thans? Langen tijd zit de ongelukkige stil voor zich uit te staren. Heete tranen rollen langs haar wangen. Intens-duidelijk zweven als door een kinematograaf lokkende beelden langs haar droef - peiuzenden geest. Zij ziet haar lieve moe te midden van den nuise- lijken kring, waarvan haar zus Nel het middelpunt is. Zij hoort 't heldere stem metje van haar kleine neefje Frits. Zij verneemt den liefdevollen toon, die in dit huisgezin heerscht. Zij volgt 't gesprek, wat deze gelukkigen voeren over haar, wier lot een donkere schaduwalip is in dit liefde milieu. Eu als met 'n kreunende» snik komt het over haar lippen „O God, zoo gelukkig had ik ook kunnen zijn, als ik naar ma's raadgevingen had geluisterd. Ja, 't is toch waar Eert uwe oudera en ge zult gelukkig zijn hier en hiernamaals l/; Onwillekeurig vouwt zij de handen en een innig gebed stijgt op tot den Vader in den hemel, wiens troostende kracht zij in 't ongeluk weer heeft leeren waardceren. „Moesie, ben je daar?' komt 'n zilveren stemmetje uit het alkoof. Met 'n sprong is de moeder op, zij ijlt naar haar lievelingen, die, hoe klein ook, haar steun en hoop zijn iu haar ongeluk kig lot. „Ben je wakker, m'n lieveling Eu onder een hartstochtelijke omhelzing wordt de kleine uit zijn bedje gelicht. De kleine vleit zich nog half slaperig legen zijn moesie aan. „Wil m'n kleine nog wat blijven liggen komt het liefdevol van Toos' lippen. „Nee, paatje gaan zegt de dreumes. Toos kou zich niet meer beheerschen. Zij barst iu een hartstochtelijk snikken los. Fritsje wordt nu heel en al wakker. Hij kijkt met kleine verbaas-oogjes zijn moeder aan en als hij deze zoo ziet huilen, begint ook hij te schreien. Hij slaat zijn mollige, bloote armpjes om Toos' hals en stamelt gebroken „Niet huilen, moesie Fritsje zoet zijn „Och m'n lieveling, Fritsje is wel zoet, moesie huilt, omdat ze zoo graag bij grootmoe zou zijn.' De kleine, wiens traantjes al weer ge droogd ziju, klapt iu de handjes en roept al kraaiend Grootmoesie gaan Ja, moesie „M'n lieve, lieve schat Kon ik ook zoo spoedig m'n verdriet vergeten Kom, moesie zal je. aankleeden.' Onderwijl Toos zich nu met hare beide lievelingen bezighoudt Marietje is in— middel* ook wakker geworden brengt de post haar een brief. Met een blijden juichkreet ziet ze, dat hij uit Holland komt. Hem openbreken is het werk van een oogenblik, dan leest ze: Mijn arme, lieve kind Je mama heeft je groot nieuws mede te deelen. Haakon is bij zijn oom op Marti nique geroepen en zal hoogstwaarschijnlijk de erfgenaam worden van diens reusachtige rijkdommen. Reeds heeft hij verlof gekregen en vertrekt zoo spoedig mogelijk naar St. Pierre. Je begrijpt dat wij allen in een zenuwachtigen toestand verkeeren. In den desbetrtflynden oriet werd Haakon nog aan geraden Nel eu den kleine mede te nemen, Er is een bevel van den czaar ver- schenen, waarbij aau militairen wordt ver boden toe te treden tot eenige staatkundige partij of vergaderingen bij te wonen, waar politieke vraagpunten worden besprokeu. Alle officieren en «ok ue burgerlijke amb tenaren, ressorteerende onder het ministerie van ocrlog, die tegen deze bepaling zondigen, kunnen langs discipliuairen weg worden ontslagen. Ook worden de bevelhebbers met ontslag nit den dienst bestraft, wanneer ze, geweten hebbende dat hun minderen dit verbod hebben overtreden, uiet onmiddellijk maatregelen hebben genomen om de schul digen ter verantwoording te roepen. Drie minderen van hel 31ste regiment te Krasnojarsk zijn wegens handtastelijkhe den tegen eeu sergeant en verwonding van een officier op hevel van den veldkrygsraad doodgeschoten. Generaal Rein bot, de gouverneur van Een sterke bende, gedeeltelijk iu militaire uniformen gekleed, heeft in den nacht van Woensdag op Denderdag in het Bulgaarsche dorp Karadzköj, zuidwest vau Serres, zestien personeu vermoord en zeven gewond. Er is eenige sensatie gewekt door een inval van Boeren uit Duitsch Zuidwest- Afrika in het noorden van de Kaapkolonie, ten einde een opstand uit te lokken. Een officieel telegram meldde Zaterdagnacht Ferreira en verscheidene andere Boeren, die tot voor kort in dienst waren in Duitsoh Zuidwest-Afrika, vielen in den Noordwest- doch daar is van afgezien. Och, m'n arme Toos, zal er nu dan eindelijk eens veran dering in je treurig lot komen Als dat fortuin, of eeu gedeelte er van het onze is, zult ge toch niet meer weigeren naar hier te komen, wel? Ik verlang toch zoo naar jr. En dan naar mijn lieve kleinkinderen I Nel zegt, dat ge maar dadelijk moest over komen, trouwens, dat hebben wij je al zoo dikwijls geschreven, maar steeds hebt ge ons ontwijkend geantwoord. Denk toch eens, Toos, je man zou hier hoogstwaarschijnlijk wel weer een ander mensch worden. En wat geluk, m'n arm kind, was dan nog voor je weggelegd Toe, lieveling, luister nou eens naar de smerkstem van je moedei. Ik word al oud, Toos, en God kon me wel eens onverwachts tot zich roepen. O, lieveling, als ik daaraan denk, dat ik van deze wereld zou moeten scheiden, zonder je weer eens gezien en gesproken en aan m'n hart gedrukt tc hebben, dan word ik haast krankzinnig van smart. Wil je je moeder nou nog langer dezen liefdedienst weigeren Nee, nietwaar Je komt nu zeker. Ik heb hierbij een kleinigheid voor Fritsje en Marie bij gedaan en reisgeld voor jou en je man. Wij verwachten je nu zeker, lieveling. Als je me nu weer teleurstelt, geloof ik niet meer aan je liefdesbetuigingen in je brieven. Liefde zonder daden is een doode liefde, Toos. En je man kennen we nu een maal, daarvoor behoef je allerminist weg te blijven. Ja, ik ben er innig van overtuigd, dat hij hier in eeu andere omgeving, waar hij met open armen ontvangen zal worden, ook een andere levenswijze zal gaan leiden. 't Is dus nu uitgemaakt, dat ge komt. Schrijf mij dadelijk terug en alles zal voor je gereed gemaakt worden. Innig omhelsd, lieveling en duizend kus jes voor, ook van Nel en den kleinen Frits, voor je beide lievelingen. Haak is op 't oogenblik uit, doe ook de groeten aan Tom eu tracht hem nu met kalm en verstandig beleid over te halen. Je liefhebbende mama. Met tranen iu de oogen heeft Toos den brief doorgelezen. „M'n God, m'n God, ik kan nietroept ze snikkend nit. „O, moeder, je weet niet, hoe ver het hier al gekoinan is 1 Tom ver andert niet meer, de drankduivel heeft hem voor goed te pakken. En hier gaan we on bekend op in de groote massa, maar daar in Holland, iu dat Amsterdam, waar Haakon zeker veel relatie's heeft, daar komt alles op deu voorgrond. Neen, neen, ik kan die schande uiet dragen „Zij werpt een betraanden blik op naar haar heide lievelingen, die stil zitten te eten eu na een poos fluistert ze „En toch, voor m'n lieve kinderen moet ik het doen. Wat zal er van die twee wor den Als zij groot er zijn, zien ke die on gelukkige verhouding hier en waar zal dan de eerbied blijven, dien zij in elk geval haar vader moeten toedragen Zij ziet nog geen weg iu dit dilemma. En terwijl de moeder zit te peinzen over het te nemen bosluit, zwerft de vader door de straten van Parijs. De frissche morgenlucht doet de doezelig heid in zijn hoofd geheel vervagen. Gelijk het na een scène met zijn vrouw zoo vaak gebeurt, voelt hij in deze heldere oogen- blikken een flets van berouw iu zijn schul dige ziel. Met de handeu onder 't hoofd heeft hij zich op een bank in een park neergezet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1