Donderdag 15 iNovember 1906 29p Jaargang Tweede Blad. s ^umme 91 Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. <I.ÏL 1 Zuilen. WAALWIJK, 14 Nov. 1906 St. Paulusvereenlging Zondag 1.1. hield de Propagandaclub, afd. der Waalwijksche St. Paulusvereeni- ging eene algemeene vergadering. Hoe wel aangekondigd was, dat deze ver gadering voor alle St. Paulusleden toe gankelijk was, was de zaal slechts matig bezet. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna deed de president mededeeling van de gewijzigde artikelen, betrekking hebbende op het reglement voor de kiezing van bestuurs leden. Door deze wijziging zal de ver kiezing minder omslachtig zijn. Alsnu kreeg de WelEd. Heer J. Houben, rijks ontvanger alhier, het woord. Spr. zeide bij den aanvang zijner rede, niet recht streeks de drankbestrijding tot onderwerp zijner woorden te zullen nemen. Hij wilde op den voorgrond stellen de vraag, waarom in ons vereenigingsleven, dus ook in onze drankbestrijdingsvereeniging, de leiding van een geestelijk adviseur noodzakelijk was. Op de hem eigen welsprekende wijze ontwikkelde hij de stelling, dat de gods dienst niet uit het dagelijksch leven mag weggecijferd worden, dat aan God, die wasdom en bloei en leven schenkt, die voor den mensch de krachten der natuur beschikbaar stelde, om daarmede tot zijn tijdelijk welzijn te werken, de eerste plaats in de samenleving toekomt. In ons katholiek vereenigingsleven, aange vangen op aansporing van Leo XIII, voortgezet onder de leuze van Pius X, om alles te vernieuwen in Christus, mag zeker het godsdienstig element niet ont breken. Zooveel zaken zijn er, zeker in eene drankbestrijdcrsvereeniging, die den godsdienst raken. Daarvoor is de gees telijke adviseur de aangewezen raadsman Hij, die zich ten levenstaak stelt het geestelijk welzijn der menschen te be vorderen, hij, die bekleed is met de waardigheid van Priester Gods. Voort bouwende op den godsdienstigen grond slag der drankbestrijdersvereeniging, zette spr. verder uiteen, welke middelen te baat genomen moeten worden om het alcoholisme te bestrijden. Wij moeten geraken tot de uitroeiing der drinkge woonte, het afschaften van het zoo diep ingewortelde gebruik om bij alle voor vallen des levens naar de flesch te grijpen. Dronkaards te bekeeren grenst aan het miraculeuze. De drinkgewoonte moet echter de wereld uit. Laten we het kind reeds een afschuw krijgen van den drank, laten we het kind reeds zien wat een drinker van gewoonte in betrek kelijk korten tijd door de keel jaagt Bij de regeering moeten we aandringen om te verkrijgen, wat in 't vooruitzicht werd gesteld verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Ook den drinker is zijn beurs lief. Geen middel moeten wij onbeproefd laten om tot het doel te komen, waarvoor wij ons in eene vereeniging aaneengesloten hebben. Spr. besloot zijne rede met de belofte een volgenden keer, waarschijnlijk over een maand de geldelijke gevolgen van het drankmisbruik, speciaal voor onze ge meente, te zullen bespreken. Tot het einde toe had de vergadering den WelEd. Heer Houben met de grootste aandacht gevolgd, een bewijs voor de degelijkheid zijner rede. Wel verdiend was dan ook de dank, welken de voorzitter namens de vergadering aan ZEd. bracht. Na een opwekkend woord van Z.Eerw. den geestelijken adviseur werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Liedertufel „Oefening en Vermaak." Zondagavond werd de rij der winter- uitvoeringen geopend door het eerste winter-concert van Oefening en Ver maak,* dat, als tegenwoordig naar ge woonte, goed was bezet. Het welgevulde en varieerende pro gramma werd geopend met het forsche >Storm en de Eik* van de Jong dat goed werd gezongen. Het ligt niet in onze bedoeling ditmaal een uitvoerig het laatste na een onbedaarlijk applaus vooreen gedeelte moest worden herhaald. Van de soli noemen we Egmond en Hoorn, door de heeren Sars en Groenen, en Albrecht Beiling door de heeren Trimbach en Wilmont welke eerste Judas van Mercier* en laatste »de Visschersbruid* van Beltjens uitstekend en onder daverende toejuichingen wisten te vertolken. Twee nieuwe koren werden dezen avond gezongen, nl. Nimmer Nacht van Andriessen geschenk aan het lid van verdienste, den heerjac. Pulles en Hym ne aan de Vrede, van Nieuwenhoven, geschenk van den Eere-directeur, den heer Frans de Cortie deze beide koren werden over 't geheel goed gezongen, vooral als men den betrekkelijk korten tijd van voorbereiding in aanmerking neemt't zijn weer een paar mooie wer ken, waardig om mede het goed voor ziene repertoire onzer Liedertafel uit te maken. Met het oude, maar steeds indrukwek kende >De Martelaars van het Colyseum,* werd deze welgeslaagde uitvoering ge sloten. Zondag a. s. ten 12 uur zal op Musis Sacrum* het aangekondigde Volksmatinée plaats hebben, waar o. m. door het Waalwijks-Vocaal-Mannenkwar- tet de twee bekroonde nummers zullen worden uitgevoerd. Wij raden eenieder beslist aan deze matinée, waar vrije toegang wordt gegeven, bij te wonen. Geslaagd. Met genoegen vernemen wij, dat on ze dorpsgenoot, de heer J. Nieuwenhuijzen, Zondag j.l. te Tilburg geslaagd is voor het examen, uitgeschreven door den Ned. Bond van gymnastiekvereenigingen. Voetbalmatch. Zondagmiddag had op het terrein al hier, de competitie-wedstrijd plaats tus schen B. V. C. te 's-Bosch en W. V. ilhier. Het publiek was goed opgekomen en kreeg een interessante match te zien. Hoewel B. V. C. sterker bleek, werd loor W. V. ook goed en kranig spel e zien gegeven, vooral voor de rust lie inging met 4—2 in 't voordeel van B. V. C. Opmerkelijk is 't dat W. V. na half time zich immer minder krachtig toont, zoo ook thans weer. Ofschoon we nu en dan nog zeer goede oogenblikken kregen eindigde de match 83 in 't voordeel van den Bosch. Niettemin heeft W. V. getoond dat er goede vooruit gang in zit. BAARDWIJK Bij koninklijk bosluit van den 29 October 1906 No. 12 ia goedkeuring ver leeud aan da statuten van de vereeuiging nBoerenbond" te Baardwijk, welke omvat de gemeenten Waalwijk, Besoijen, Sprang en Baardwijk. Gepasseerde Maandag hield de vereeniging nVriendenkring" gevestigd bij den Heer Jos. Schilders hare jaarlij ksche potverteering, de leden waren tot laat in den avond zeer gezel lig bijeen. DRUNEN 12 Nov. Heden ontvingen wij het bericht dat de WelEerw Heer A. F. J Wer ners, van af 1897 Kapelaan alhier, is benoemd tot Kapelaan te Grave. Ofschoon wij Z.Eerw. deze promotie van harte gunnen, zien wij hem ongaarne vertrekken, en hadden wij gehoopt nog een tiental jaren van zijnen verdieustelij keu en werkzamen arbeid te kunnen genieten Want veel, zeer veel heeft hij gedurende zijn verblijf te Drunen gedaan, vooral voor den werkman. Als oprichter en Geestelijk Adviseur der R.Katholieke Werklieden-Ver— eeniging »St Joseph," tot onderlingen steun bij ziekten en ongevallen, en ook van de «St. Lambertus Vereeniging" van verzekering op het Leven, heeft hij zich den dank van Dru- uens Parochianen overwaardig gemaakt Met opofferende liefde en onvermoeideu ijver heelt Z.Eerw. deze belde zoo nuttige vereenigiugen opgevoerd tot eene hoogte, die alleen door noeste vlijt en volhardende werkkrachten kan verkregen ou behouden worden. De Congregatie verliest in Hem een steu en raadsman, wienB heengaan nog lang zal worden gevoeld en betreurd Vooral als op richter en bestuurder der Spaarbank en Presi deut der zang- en muziek vereeniging heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt Doorzijn grondig doorzicht en nooit genoeg geprezen werkdadigheid, wist hij zeer vele moeielijke gevallen tot een geweuecht eiude te brengen. Het welslagen der heerlijke en abm geroemde uitvoeringen der ïooneelvereeniging was reeds verscheidene jaren voor een groot deel aan zijne gewaardeerde bemoeiingen te danken. Het tot stand komen der iraaie kerk beschil dering was grooteudeels zijn werk. Het Genoot schap der H. Kiudschheid verliest in hem een „ln'lrnn I lir.iptitlir TTPlA verslag: te geven. We wijzen er alleen ijverigen en verdienstelijken Directeurvele j l \\t 1 Ure n-oroTiine armen en behoeftigen een milden weldoener, op dat het Waalwyks kwartet dat zijne luke moeilydheden de pftr0cbi- welwillende medewerking vetleenue met wijten raadsman een trouwen helper. de twee bekroonde nummers nlDie De welgemeende dank van DiuuensParo- Thrane van Witt en Stille van Haijdn chianen congreganisten vergezelle den ve-dien- een uitbundig succes inoogstte, zoodat stelijken zielzorger naar zijn aieuw arbeidsveld waar het Z Eerw. naar wij hopen, voortdurend wel zal gaan. Naar wij uit goede brou vernemen zal op ranstaauden Maandag 19 November 1906 da stoomzuivelfabriek in werking gesteld worden. De feestelijke voorbereiding is in goede haude zoodat het dien dag zeer prettig en vroolijk voor de gemeente zijn zal. Ook de arme zal dien dag botersaus hebben, terwijl harraoniën en liedertafel hun best zullen doen om het feest op te blazen. Dat de boeren alhier de kunst van var- keu8mesten verstaan blijkt uit 't feit dat Adr. schoenmakers aau den slager Joh. Tielemaus alhier een vaiken geleverd heeft oud zes maanden en wegende ruim 280 pond. Gisteren gaf de Nieuwe Harmonie met medewerking van den bekenden karakter-bu- list Jaccbie Weck uit 'b Bosch een concert in de zaal van den heer M, Vissers. Er was veel publiek. De nummers van het program werden alle uitstekend afgewerkt. Moge wy spoedig in de gelegenheid zijn zoo'n genutvoll m avond wederom door te kunnen brengen. NIEUWKU1K. Gisteren brachten eenige liefdezusters uit Veghel, waaronder de Eerw. Overste, een bezoek aan onze gemeente, met het doel het alhier in aanbouw zijuds liefde gesticht te bezichtigen. De zusters moeten vol lof zijn geweest over het kloorter. Mettertijd zal het gesticht door zuster van genoemde orde betrokken worden. Werd iu het eerst van deD pluktijd alhier e hop aan 135,de 50 kilo gekocht, thans wo dt door de kooplui niet meer dan f20, besteed. De prijs loopt sterk onderuit Jammer voor de landbouwers, die hun hop niet ver kochten met het gedacht den prijs nog eens to zien stijgen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid in het dagelijks bestuur van het waterschap de Binnen Oude Maas, M. N. de Vaan, te Vlijmen. 's HERTOGEN BOSCH, 13 Nov.Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aau de belangheb bende waterschapsbesturen medegedeeld, dat de minister van waterstaat zich bebreid heeft verklaard om polders en boezems, die belang hebben bij de bemaling door eeuig rijkswerk- tuig langs de Bergsche Maas, iu de de gele genheid te stellen van zoodanig bemaliugs werktuig gebruik te maken, ook bij hoogwa terstanden, die niet het gevolg zijn van de Maasmond verleggi Dg De minister heeft dienaangaande het volgen de te kennen gegeveu n Mochten belanghebbenden bij de rijksbe malingen wenschen, dat ook in dergelijke gevallen de werktuigen in dienst worden gesteld Inu zou ik niet ongenegen wezen daaraan te voldoen, mits tegen vergoeding der kosten, die uit de meerdere bemaling voortvloeien. Wen schel ijk is dan evenwel de voorafgaande op richting van waterschappen, omvattende alle polders en boezems, welke bij eenzelfde bemalingswerktuig betrokken zijn. Waar de oprichting van zoodanige waterschappen uit den aard derzaak tijd vordert, zou ook hangende de voorbeidiug, aau den wensch van belang hebbenden kunnen worden voldaan, wanneer de coodige overeenstemming onder hen begaat en zij bovendien voldoenden waarborg kuunen geven ten aanrien van de betaling der ver schuldigde vergoeding. Met bovermelde voorwaarden grondslag zal ik bereid bevonden worden in overleg te treden met belanghebbenden, in lien zij in een aan mij gericht adres den wensch daartoe te kennen geven." VRIJHOEVEN-CAPPEL. Zondagmorgen maakte Ds. Brummelkamp aan zijne gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Duisburg (Duitschlaud) heeft bedankt. CAPELLE De schoenfabrikant de Iieer A Kerst in de Heistraat heett een dooruaaima- chine aangeschaft. Hij is de eerste in deze gemeente, die zulk een modern werktuig in gebruik genomen heeft, wat toch wel eeuig bewijs oplevert, dat er eenige vooruitgang in de schoeuindu8tie te bespeuren valt. Binnenkort kau de bijplaatsing van S'raatlautaarns worddn verwacht. Wanneer de Stationstraat zal zijn verlicht, dan dient te worden erkend, dat aan een algemeene behoefte is tegemoet gekomen. J De lieer Burgemeester dezsr gemeente heeft Zaterdag 1.1. op de paardenmarkt te Raamsdonk een paard verkocht voor den zeld- zamen prijs van f725,Dit prachtdier heeft nog maar den leeftijd van 3>/j j»»r bereikt en werd door den Burgemeester zelf gefokt. Gedurende dien tijd we rden dat paard verscheidene prijzen toegskend te zamen omstreeks f 350. Onze gemeente mag het zich wel voor een eer aanrekenen, dat hier landbouwers wonen, die zulke besta paarden hebben. H. iu deze gemeente woonachtig is op den Winterdijk met de fiats bijna onder een paard, dat voor een wagen stoud gespannen, terecht gekomen. Op 't oogeublik, dat U. op de fiets sprong, naderde het paard zoo snel, dat het met zijn voorpooten tegen den rug van den fietser opsprong, zonder het rijwiel te benadeelen. Iu doodsangst nam H. met het stuur een andero weudiDg, waardoor hij aan het gevaar, onder het paard en den wagen te geraken, ontkwam. RAAMSDONK 13 Nov. Bestuursvergadering van de 10e Afd. Oosterhout van de Noord- Brahautsche Maatschappij van Landbouw op Woensdag 14 Nov. des nam. ten 4 uur in het hotel „De witte Leeuw van den heer A. P. de Rijer te ltaamsdonksveer DoelBehande ling van een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur der Maatschappij over de in 1907 te 'sGravenhage to houden „Groote Na tionale en Internationale Landbouw tentoon stelling." - Naar we vernemen zal de los- en laad 0ver nog een benoeming van grheel an- plaats aan de spoorwefihalto alhier door de r Din ctie der Staaspoorwegen voor hot gebruik dere». H3rd verheugen wij ons nro. de be- geopend worden op Donderdag 15 Nov ten "oeming van den broeder van onuu Zeer 12 uur. Eerw. Heer Pastoor tut Bu'geinreMer vau RAAMSDONKSVEER. Sinds eenigou tijd Vecht l do WelEd. Heer M. Vö V-r. De was hier eene vereeuegingsgeest onder de beide geachte familieen onze hartelijke geluk- werklieden in de hoepelbrauche te bespeuren, wensoh met deze promotie. Gisteren morgen, reeds vroeg, werden inde diverse werkpluatsen circulaires verspeld met het gevolg dat gisteren avond iu alle stilte iu eene werkplaats vau den heer M. C. Zijl- maus eene bijeenkomst gehouden werd die door ougeveer 150 hoepelmakers werd bijgewoond. Wat de uitslag dezer vergadering is kunnen wij niet met zekerheid melden, wel weten wij dat als eerste punt op het programma van actie staat vermindering van den werkduur, 12 uren arbeid in plaats van 16 uren, dus sluiten en openen der werkplaatsen op bepaal de uren. Wij hopen spoedig iu staat te zijn moer over deze quaes tie te n elden. Wij vernemen nader dat a. s. Zoudag namiddags m het café Wed. G. de Ruijter eene vergaderig zal worden gehouden waarin sprekers van elders zullen optreden. Wij vernemen uit zeer goede bron dat hier tav plaatse reeds de voorbereidenden maatregelen worden getroffen voor de oprich ting van eene St. Mariavereenigiug, Mevr. Palm Zijl mans-S mets zal als Presidente op treden. DUSSEN, 13 Nov. Het Plaatselijk Co. miié voor katholieke sociale actie alhier heeft besloten tusschen 15 Dec. en 15 Jan. e.k. een groote propagandu-terg&deHug te hou den, toegankelijk voor alle katholieken uit deze streek. Men is in onderhandeling met een zeer bekwaam en populair spreker. Aan hel herhalingsonderwijs nemen dit jaar aan de school in de kom vijf lrtr- lingen deel. "t Is zeer te betreuren, dat nog zuo weinig ouders het groote nut van goed onderwijs beseffen. Minsteus het dubbele getal moest komen profiteeren. Voor de vacature van onderwijzer aan school wijk C (Maria Polder) alhier tegen een minimum-salaris heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Wij twijfelen zeer ol een herhaalde oproeping tegen gelijke voor waarde gunstiger resultaat zal opleveren. Naar wij vernemen heeft de Atd°eling Heusden van den Bond vau onderwijzers zich per request tot. den gemeenteraad alhier gewend ter verkrijging van liooger salaris tier onderwijzers. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 17 November as. dts voormiddags ten D'/s Aan de orde; lo. Voorstel tot rioleeiing van „de Dusse* nabij de R. K. Kerk in wijk B. 2o. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den Burgemeester en au den Secretaris. 3o. Ingekomen stukken. Onder familieleden. Tusschen de 40-jarige H. V. en zijn neef de 19-jarii^e H. V. ontstond dezer dagen zulk een hoogloopende twist, dat liet neefje een hakmes nam en daarmee, zijn oom een pmr vingers bijna afhakte Door den dokter is de woud dichtgenaaid en een verband gelegd. Van zulk 'n neefje valt niet veel goeds voor de toekomst te verwachten. Woest rijden Word er dikwijls geklaagd, over het woest lijden der fietsen, ook de berijders vau hon denkarren, vergrijpen zich dikwijls aan dit kwaad. Zekere E. uit Dongen reed jl. Maan dag door den Berkdijk met een ongepenni- teerde snelheid, gezeten op een hondenwagen. Juist liep een kat, dwars de s'.raatweg over en tóen de honden in dolle vaar», deze ge zworen vijandin achterna. Heel het zaakje rolden de diepen sloot in, zoadat de as brak, de hond zich bezeerde n de berijder eenige kneuzingen en een nat pak opliep. Daar het juist Maandag was, bracht dit ongeval, een massa schoenmakers >p de been, die op dien dag, toch niet erg stoelvast zijn. KAATSHEUVEL, 13 Nov. 1906. Verhooglng jaarwedden. Door onzen gemeenteraad is besloten om Ged Staten te bezichtcn, dat bij hen geen bezwaren bestaan tegen de door G. St. voor gestelde verhoogiug der jaarwedden van Burgemeester en Secretaris Hunne saLvissen zouden dan resp. gebracht worden op f 12U0 en f 1350. (Tot onze spijt ontvingen wij de tijding der raadsvergideiing te laat). Succes. Onze doipsgenoot, de heer M. Elshoul, heeft op de tentoonstelling te Middrlburg, veel succes gehad met zijne konijnen Hij behaalde n.l een eersten en tweeden piijs, een zilveren medaille, een eereprijs en 5 en 3'/j gld. Zoo iets kan waarlijk schitterend ge noemd worden. Kordaat. Terwijl Miaudag-avond J. B., een man op jaren, met een 12-tal paar schoenen ge laden huiswaarts ging, geraakte hij door de duisternis misleid te water. Hij riep.... een vrouw in de nabijheid hoorde hem zij schoot te hulp en had de voldoening hem op het droge te brengen. Waarlijk een flink optreden Concours. Onze bekende karakter-humorist H. v. Rooij heeft ingeschreven voor het concours te öosterhout op 5 Jan. a.s. Hij zal optre den met de voordracht: Peerke Wip". Het beste succes zij hem bij voorbaat toege- wenscht. Benoemingen. Met genOfgen deeleu wij mee dat onze dorpsgenoot de WelEerw. Hepr J. de Kort, door Z. D. H. de Bisschop vun 's Bosch be noemd is tot Kapelaan te Drunen. ZEerw. is in 19U3 pfie>ter gewijd en was tot heden professor aan het Klein Seminarie te St. Michicls Gestel. In den trein vermoord. Toen de trein uit Hamburg te Blan- kenese aankwam vond men stervende in een coupé 2e klasse een tandarts, Claussen genaamd, die te Hamburg zijn praktijk uitoefende en te Blankenese op een villa woonde, van waar hij iederen morgen per spoor naar Hamburg ging om 's middags terug te keeren. De on gelukkige had een wond aan het hoofd waaruit het bloed rijkelijk vloeide en overleed kort nadat men hem in de wacht kamer had gedragen. Echter had hij nog den tijd gehad te verklaren, dat aan het station Grosz-Flottbech een man van omstreeks 20 jaren was ingestapt, die zoodra de trein zich weer in beweging stelde, hem onverwacht met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen had, zoodat hij zwaar gewond neerzonk en niet meer in staat was zich te verdedi gen of om hulp te roepen. De moor denaar had hem daarop zijn gouden hor loge met ketting en zijn portemonnaie afgenomen, waarin zich slechts een klein bedrag vond. Te Klein Flottbeck was de misdadiger uitgestapt. Inderdaad had men daar een man de controle zien pas- seeien, die een met bloed bevlekten zak doek voor het gelaat hield, alsof hij een neusbloeding had. Men heeft nog geen spoor van den moordenaar gevonden. De moordenaar van den tandarts is gevat. Hij weet Thomas Rücker, is Oostenrijker van geboorte, tuinier van zijn beroep, maar zonder werk, achttien jaar oud, en woont te Altona. De po litie kreeg een aantal aangiften, dat de beschrijving van den moordenaar op Rücker paste. Zij ging hem hedenoch tend heel in de vroegte bij hem thuis gevangen nemen. Eerst ontkende, maar ten slotte bekende hij. Hij had aan 't station zijn slachtoffer uitgekozen, was hem in den trein gevolgd en had hem met zijn bijl doodgeslagen, zoodra de trein uit Gross-Fiottbek vertrokken was. Na de moord was hij naar huis gegaan, hij had zich van het bloed schoonge wassen en toen een wandeling gedaan. In de geroofde beurs zat honderd mark. Fen prachtige uuto getrokken. In een groote weldadigheidsloterij te Londen, onder bescherming van Hertog in Louise van Aagyll, zuster des Konings, is de hoofdprijs getrokken door een eenvoudigen staljongen. Die is nu eige naar van een automobiel van de nieuw ste constructie en prachtig ingericht. Bij een brand te New-York kwam een moeder met haar vier kinderen en nog twee andere kinderen om. De vader is krankzinnig geworden. Blerdrlnkers-rccord. Een kastelein te München heeft een wedstrijd uitgeschreven in het bierdrink- en. De eerste prijswinner verzwolg 42, de tweede 36 liter bier.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5