Zondag 18 November 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadeiing, iS limine 92 LANDBOUW Kunst, en Letteren Het gebruik en het nut van het chiüsalpeter in den Landbouw. KERST-CANTATE voor Soli, Terzet en vierst. Mannen koor met Klavierbegeleiding, DRUNEN. I), (f !)ïtjTs Zuilen Bij ons op het dorp is het de gewoonte, dat we 's wintersavoud» zoo nu en dan bij elkaar gaan „buarteu*- Wij leggen eea kaartje en praten wat na. „Zoo komen we de lange winteravonden gezellig door. Onlangs vroeg me de gastheer een fllinke b0er toen de kaarten waren opgeborgen Komaan, meester, vertel ons nog eens wat nieuws van den Kunstmest'. „Daarvan tal wel niet veel nieuws meer te vertelleu rallen', zei zijn neef, ook een landbouwer en mede een der gasten, „ik denk, dat alle boeren het gebruik en het nut van den kunstmest onderhand wel op hun duimpje tullen kennen*. „Dat geloof ik niet, Peer', antwoordde ik', niet ongenegen aan het verzoek te vol doen en weer op mijn preekstoel te klimmen, zooals mijn kennissen gewoon zijn schertsend te zeggen, „daar zal ik je eens wat van vertellen en dan tegelijk wat nieuws mede- deelen over kuustmest, zooals me gevraagd Gij zoudt dus denken d-st alle boeren omtrent het gebruik en den aard van kunst mest genoegzaam op de hoogte zijn 't Mocht wat. Onlangs sprak ik iemand, die mij vertelde, dat de boeren bij hem in den omtrek niet alle, maar toch veel alle knnstmest „Viaan* noemen. Wat dit roor een woord is, weet ik niet, ik denk een verbastering van Guano. Maar er blijkt toch uit dat ze geen verschil kennen tus- schen kunstmest en kunstmest, tusschen chilisalpeter an kaïuiet, tusschen super en ammouiak enz. Eu er blijkt tevens uit, dat ze nog niet veel ervan gebruiken. En niet lang geleden werd me hier op onze verga dering nog de vrar.g gedaan, of men, als men kaïuiet gebruikt, geen chilisalpeter behoeft te gebruiken. Ziet ge, zulke vragen getuigen na toch al van zeer weinig door zicht. Maar, komaan, luat ons geen kwaad spreken. Ik wil je liever eens het een en ander raededeelen van w.t ik vleze week Us over den uitslag van ee.nige proeven met chilisalpeter. Juist, om al chilisalpeter een meststof is, waarvan men den invloed spoedig waarneemt, tnazki men er soms een verkeerd gebruik van. Dat wil zeggen, men gebruikt het alleen, ids men ziet, dat het noodig wordt, als de planten b.v. geel van blad worden, als ze niet goed vooruit willen, met groeien, in 't voorjaur b.v., als dus de planten reeds ziek zijn, als ze kwijnen. Het chilisalpeter is dan het ge- Dcesmiddel voor den zieke. Maar het chilisalpeter dient dan niet als voorbe hoedmiddel. Het gaat soms met het chilisalpeter als met het serum voor de vlekziekte der varkens. Men laat de varkens pas inspuiten, «Is ze ziek zijn. Dat is nu verkeerd. Men moet alle varkens laten inenten, om te waken, dat ze de vlekziekte niet krijgen. Zoo ook moeten we de gewassen slle met chilisalpeter bemesten, om te waken, dit ze zóó gezond mogelijk worden m. a. w. zooveel mogelijk opbrengen. Doch, daarover wilde ik het niet hebben. Ge weet, dat er in den laatste» tijd ook door vele boeren in den herfst chilisalpeter op de winter granen gebruikt wordt. Welnu, ik las deze weck den uitslag van proeven, die gedaan waren, met het doel te onderzoaken, wat beter was, het c'iilisalpeter in den herfst, in de lente of gedeeltelijk in beide te geven, dus een deel in den herfst en een deel in de lente. Alle uitkomsten spraken zeer duidelijk voor de laatste methode. Ik heb hier toevallig enkele cijters genoteerd. Deze cijfers zijn de gemiddelde vau die, welke verkregen zijn op 6 h 7 verschillende plaatsen. Door 100 K.G. chilisalpeter in den herfst te geven, kreeg men met tarwe een vermeerdering van 150 KG. graan en 4-00 KG. stroo. Door 100 KG. chilisalpeter in de leute te geven waren deze vermeerderingen 325 KG. en 670 KG. Door beide te doen dus door 100 KG. chilisalpeter in de lente en 100 KG. iu den herfst te geven, waren deze vermeerderingen 530 KG. en 850 KG Zelfs bij de duurste chilisalpeter-prijzen zal men moeten bekennen, dat men met üe laatste methode een aardig winstje behaalt. Üe uitkomsten der rogge-proefvelden gaven eenzelfde resultaat. Ik heb daarvan de cijfers niet genoteerd, maar wel kan ik u zengen, dat ze even sterk spraken voer een dubbele chilisalpeterbrmesting, gegeven dus in den hcrls'. en lente. Maar er is uit dez proeveu nog meer te leeren. 't Is jammer, dat er oreral nog niet een proefveld meer geweest is, om den uitslag te onderzoeken van 200 KG. in de lente en dien te vergelijken met' dien van 100 KG. in den herfst en 100 KG. in de lente. Maar dat komt nog wel er. anders kunnen jullie het wel eens doen. Men kan in elk geval zien, dat de 100 KG. in de lente een aardige vermeerdering gegeven hebben, nl. 325 KG. tarwe en 670 KG. stroo. Toch is dit niet het hoogste, dat men verkrijgen kan en de boeren, die in den herfst van 1906 geen chilisalpeter aan hun granen gegeven hebben, weten er uit, dat ze, door Iiud dosis in de lente te verhoogen, de opbrengst vermeerderen kun nen. Uit het derde perceel zien we toch, dat bij het tweede de grootste oogst nog niet bereikt is. Ziezoo, nu zullen we van 't voorjaar eens zien, als er chilisalpeter besteld wordt, wie van jullie deze les in zijn ooren geknoopt heeft. En nu ga ik slapen Ken nieuw krachtvoeder voor paarden zijn Bertels' „Hippos'-Koekjes, gefabriceerd van zuiver Lijnzaad en Melasse. Dit krachtvoeder voor paarden wordt door h. h. veeartsen zeer aanbevolen, en bevat ruim drie maal méér eiwit en vet dan haver, en onderscheidt zich door zuiverheid en gemakkelijke verteerbaarheid. Het is een kracht-delicatesse voor paarden, wekt door den zoeten smaak den eetlust op en bewerkt de betere vertering van het hoofdvoedsel, nis haver, hooi, enz.het verwekt meer fierheid en uithoudingsvermogen, voorkomt branderigheid en koliek, werkt zeer weldadig bij hoest en verkoudheid en geeft glanzend haar. Men geeft hiervan 1 Kilo per dag en vermindert het gewone voeder, zoodat de voedingskosten dezelfde blij*en de voedinga «aarde wotdt dan echter verhoogd. Vraagt monsters en prospectus bij uw fourage- leverancier of bij Bert els' Lijneaadkoekf*bri> k „De Hinde', Amsterdam. van JOHAN VAN NUENEN Deze zeer merkwaardige compositie ver scheen dezer dagen bij W. Bergmans te Tilburg. Zij verdient in alle opzichten, meer in net bijzonder in de belangstelling van R- K. Zangkoren en Zangverenigingen te worden aanbevolen. Eene beknopte beschou wing van dit kuuslwerk moge daartoe iets bijdragen. In den text (van dr. H. J. A. M. Schaep- man) vond de componist aanleiding tot verdeeling zijner cantate in vier deelcn. Het melodieuse hoofdmo'ief, afwisselend dan in deze dan in gene stem optredend, vormt de heerlijke inleiding voor het Eerste Deel. Met eene eenvoudige, vloeieude melodie geeft de Bariton als het ware eene beschrijving van de komst van het Goddelijk Kindje als Leeraar. Het koor aanbidt zacht en rustig het „Kindje, onze Sier", omwikkelt zich door cenige imitatie's tot een krachtig unison en breidt zich uit tot eeu breed en machtig slot op Gij, Bror dar der wijsheid, Die alles vervult. Na eene kortere inleiding treedt in het Tweede Deel de TeDor-solist op met eene levendige eu gloedvolle schildering van de weldaad der geboorte van Christus en het koor valt in met eene plechtige aanbidding van den Christus-Koning en sluit zacht met een lied van dankbaarheid. Enkel het hoofdmotief in c min. dient als inleiding van het Derde Deel, waarin de Bas-solo met veel uitdrukking de liefde beschrijft van het Lam, dat zich offeren gaat. De drie voorgaande solisten voegen zich samen tot eeu Terzet, om beurtelings met het koor het Goddelijk Kindje te vereeren als Priester en Offer tevens. In het slotkoor (het Vierde Deel) weerklinkt plechtstatig het hoofdmotief in een krachtig unisonode vier stemmen spreideu zich breed uit, totdat zij in kracht afnemend eeu zachten overgang maken voor het 1 erzet, dat, in hemelsche klanken den heilwensch van Bethelem„Den menschen zij vrede' vertolkend, het antwoordend koor opvoert tot eeu jubelend en daverend danklied adz slot. Ziedaar den beknopten inhoud. De compositie draagt over het geheel een lyrisch karakter. Daar is levendige opgewekt heid, warme gloed, krachtige en gezonde geestdrift in deze toonzetting. De componist heeft den text volkomen begrepen en gevoeld eu heeft hem verto kt indien bewonderio"S- waardigen rijkdom van muzikale vormen, dien meu alleen ontmoet bij kunstenaars met buitengewone talenten. De begeleiding omlijst het geheel en doet de rijke kleurschakeeringen van dit kunst- tafereel in al haar levendigheid en gloed uitkomen. Orgel, ja orkest zullen deze tot haar volle recht brengen. Deze cantate, het eerste werk van eenigen omvang althans, waarmede deze nog jeugdige com| onist in het openbaar optreedt, is ontegenzeggelijk een werk vau zeer hooge kunstwaarde; het draagt den stempel var ijkbegaafd kunstenaar van wieti in de toekomst nog heel wat te verwachten is. Van gaDscher harte hem onzen gelukwcnsch een schitterend succes kan niet uitblijven. Onze Duitsche naburen zijn door eenr keurige vertaling in de gelegenheid gesteld om de verheven poösie van „onzen Doctor" meesterlijk in beeld gebr cht, te kunnen bewonderen. Den uitgever W. Bergmans mag een pluimpje voor de degelijke veiaorging var leze uitgaaf niet worden onthouden. Hij za! echter goed doen zijne afnemers, die onge twijfeld velen zullen zijn, te wijten op een paar drukfouten die er in voorkomen o. a, bladz. 2 Holl. text III 3 „Een offer te gaar, moet zijn En offer Op bladz. 6 bovenaan 6e maat a?r zang stemmen moet de twee bassen gelezen worden d, c, bes. C. I. K. (Tot onze spijt is de plaatsing eenigstins vertraagd. RED St. MiehaSls-Almanak Wij ontvingen van de drukkerij van het Missiehuis te Steil, de bekende St. Michaels Almanak, die er evenals al'.ijd, zoowel wa' uitvoering, als inhoud, zeer goed uitziet en rijk is aan mooie foto's, pakkende verha len enz. Een mooi en nuttig werkje voor 25 cent. Wedstrijd in Komische Voordrachten. Door e Weerter Jongelieden Sociëteit" te Weert (L.) is op Zondag, 2 Dec. 1906 een Wedstrijd in Komische Voordrachtei „eotganiseerd in het ruime en door zijn acoustiek welbekende Concertgebouw, aldaar Voor den wedstrijd zijn een flink aantal medailles beschikbaar gesteld met evenveel keurig gelithografeerde Diploma's benevens «eldpiijzen. Verder wordt een kunstvoorwerp als prijs, door het publiek bij meerderheid van stem men toe te wijzen, uitgeloofd. Een alleszins bevoegde Jury heeft zich voor dezen Wedstrijd reeds geconstitueerd en een bekwame Regelings Commissie zal de fees telijkheid regelen. Daarvau is Secretaris d Heer Emm. Smeets Jr., te Weert, waar reglementen en iuschrijvingsbi'letten gratis op aanvrage veikiijgbaar zijn. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 13 November des avonds ten 6 uur Vooraitter de WelEdachtbare heer C. G. vau IIuiten. To 6.15 uur opent de Voorzitter de verga dering aanwezig de heeren van Son, Willem- sen, van Haldereu, Brok, van der Geld en van Spijkafwezig de heer van Dal. Aan de orde 1. Benoeming van een regeerend armmeester. 2. Idem van een lid van het Alg. Burgerlijk armbestuur. 3. Aangehouden regeling jaarwedden van den burgemeester en secretaris. 4. Benoeming van een onderwijzer belast met het geven van herhalingsonderwijs te Wolfs- hoek. De Voorzitter. Daar de vergadering zoo spoedig op do vorige is gevolgd heeft de secre taris geen tijd gehad om de notulen klaar te maken. Ik stel daarom voor ze in een volgende vergadering voor te lezen, daar zal wel niemand bezwaar tegen hebben. Dan is er aan de orde benoeming van een regeerend armmeeBter. Ik benoem tot stcm- opuemer de heer Brok. Bij stemming verkrijgt de heer F. van Dru neu vijf stemmen, terwijl een stem was uitge bracht op den burgemeester. 2, Idem van eeu lid van bet alg. armbestuur. De Voorzitter. Zooals de heeren weten, moet ik aftreden. Ik wil de heeren nu opmer ken, dat het m.i. beter is, dat de rollen wat meer worden verdeeld Nu sitten ze allen in een buurt. Ik zou het daarom beter vinden, dat er een uit een buitenwijk, b.v. uit de Wolfshoek of uit de Druneusche heide zitting iu het college nam. Zoo iemand kent de daar wonende menschen en is vauzelfs met de toe standen der armlastigen beter op de hoogte. De heer Willemien. Ik geloof dat niemand beter met de menschen bekend is als u, bur gemeester. De lieer van Son. Ge zal ook moeilijk een geschikt persoon, die het aan zal nemen, kun nen vinden. De Voorzitter. Ik had gedacht de broer van P. Muskeus, die vrijgezel, die zou er mis schien nog wol mede vereerd zijn. De beer Brok. Die zal er niet direct zoo geschikt voor zijn, want hij kent bijna niemand. De Voorzitter, 't Is mij niet te doen om er af te zijn, omdat bet mij te veel is; iu 't ge heel uiet. Ik zou het alleen maar willen doen met 't oog op de goede regeling. De heer vau Son. Ik geloof dat de regeling zoo heel goed is. De Voorzitter. Ik zou het gaarne een beetje meer verdeeld hebben gezien. Bovendien Burg eu Weth. zijn met het toezicht over het alg. armbestuur toch belast. De heer Willemsen. Maar u bent met alles bekend, ook met de meuscbeD, 't was dus het gemakkelijkst. De heer van Son. Ik zeu maar stemmen zoo het lot dan valt zoo is t Bij stemming wordt de burgemeester met algemeens stemmen benoemd. De Voorzitter. De heeren schijnen er anders over gedacht te hebben. Ik mag dan ook ver onderstellen dat de heeren tevreden zijn over de werkzaamheden van het akemeeu armbe stuur. De heer van Son. Gefeliciteerd hoor 3. Aangehouden regeling jaarwedden van den burgemeester en den secretaris De secretaris lcost het schrijven voor van Ged. Bta*eu en een nog iugekomen schrijven van den Ned. Bond van Gemosute ambtenaren. Uit het eerste schrijven blijkt, dat Ged, Sta ten de salarissen respectievelijk willen brengen op f 600 en f 800 eu in het tweede schrijven wordt gewezen op de billijkheid van de ver hooging. Na eene kleine gedachtenwisseling wordt be sloten de verhoogiug van de salarissen aan Ged. Stateu over t« laten. 4. Benoeming van een onderwijzer belast met het geven van herhalingsonderwijs te Wolfshoek. De Voorzitter. In de vorige vergadering hadden wij die reeds kunnen benoemen doch het is toen vergeten. Er moet een stemming voor plaats hebben wie wij bpuoemen. M.i is het echter het best dat van Delft wordt be last. 't Gaat toch niet aau om een ouderwijzer uit de straat te benoemen, 't Is het best dat 't hoofd die er woont zelf, les geeft. De heer van Sou. 't Is bovendien nau het hoofd van de Wolfshoek goed toevertrouwd ook. De Voorzitter, 't Is altijd het beste, dat hot boofd 't zelf doet. Hierna wordt met algemeeue stemmen be noemd de hoer van Delft. De Voorzitter. Heereu, met de gelden van ons armbestuur is het alles behalve rooskleu rig gesteld. Een van de armmeesters is zoo gedienstig geweest uit te rekenen hoe hoog de rokeniug zal bedragen en is tot de ontdek king gekomen, dat er nu reeds een te kort is van t 853.67, De heer van der Geld. Dat is zeker reeds slot van de nieuwjaorsrekeningeu. De Voorzitter. Ja. Wij zijn dit jaar zeer ongelukkig geweest. De heer Willemsen. Nu is 't toch een bui teugewoon jaar geweest ook. De Voorzitter. De uitgaven ziju f 3525.17 terwijl de ontvangsten f2671 50 bedragen, zoo dat er sen waarschijnlijk nadeeliug slot zal ziju van f 853 67. De heer Brok. Dat is een treurig feit. De Voorzitter. Er zal niet heel veel anders opzitten, dan dat de gemeente bijpast. De heer van der Geld. Kunnen de uifgave uiet wat bekrompen worden. De Voorzitter. Dat gaat moeilijk er wordt al zoo zuinig mogelijk gehandeld. De heer Willemsen. Er komen dikwijls din gen waar je nog niet eenB aan deukt. De Voorzitter. Het gaat natuurlijk niet om hier in openbare vergadering uitleg te geven maar de uitgaven dio zijn gedaan, waren nood zakelijk. De heer van Spijk. Als er eens gecollec teerd werd- De Voorzitter. Van hst collecteeren kan het toch niet komen. De heer van Son. Collecteeren zou goed zijn als ge er mede klaar kwam. maar ge woet voo: uit dat dat toch hot geval niet is De Voorzitter Ik zou voorstellen nog f400 te verleeuen aan den Alg. Arm1?. Wij kun nen dan naderhand nog zien. Zooals hier gecollecteerd wordt, vind i toch niet erg practisch Ik zou er meer voor zij om den hoofd omslag iets ta verzwaren, dan treft je juist beu die bet best kunnen betalen De hear van Spijk. Habbeu Ged. Staten er niet eens opgewezeu, dat meer gecollecteerd moest worden. De Voorzitter. Ja, maar toen hebben wij geantwoord dat ïedcreu zondag werd gecollec teerd. Er zijn nog wel posten waar wat van kan worden gemist. Na nog «enige discussie wordt besloten nog f400 te verleeuen eu goed te keureu dat van eenige posten wordt at en overgeschreven. De Voorzitter. Verleden jaar is f1700 uit gekeerd eu nu f 1500 eu f 4U0 is t 1900. De heer Willemsen. Ja, 't is veol, maar wij staan bier ook overal alleen voor. De heer van Son. In veel andere gemeenten heb je Vincentius eu St. Elisabeth—vereeni gingen. Daar heb je bier niets van. De Voorzitter. Indertijd heb ik er eens erbetering zal worden gebracht. Vtrluugt nog iemand liet woord?..... Nio mand Dan sluit ik deze openbare ver gadering, VLIJMEN. met den deken zaliger over gesproken om eeu kerkelijk armbestuur op te richten, doch hij gevoelde er niet heel veel voor. Naar ik heb vernomen is onze tegenwoordige deken er wel voor te vinden. Ged. Staten dringen ook sterk aau op oprichting van Kerkelijke armbesturen. Dat zou voor het Alg. arn be stuur een heele verlichting zijn. Zoovor weet ik wel, dat, als eeu kerkelijk armbestuur wordt opgericht f500 deor iemand wordt beschikbaar gesteld. Iudieu er een kerkelijk armbestuur Lad bestaai', twyfel ik er nietjaan of er zou ook al wel aau zijn gelegateerd. De beer vau der Geld. Desnoods kon de gemeente wel een Bubsidie verleeuen om de zaak aau den gaDg te brengen. De Voorzitter. Hoe wordt er nu over ge dacht als ik aau het armbestuur legoteer, legatoer ik feitelijk aan de gemeente. Is er geen geld meer in kas bij het armbestuur dan past de gemeente toch bij óf legateer ik aan het armbestuur, dan geeft de gemeente niet zooveel. Dat is bij een kerkelijk armbestuur geheel anders, 't Zou een mooi ding zijn, als er een kerkelijk armbestuur was. Verlangt nog iemand het woord De heer van der Geld. Iu de steeg tusschen den tuin van den ZeerEerw. heer Deken en Mauders is een zeer slecht punt. Wanneer het heeft geregend is de weg daar zoo slijke- rig. dat hij totaal onbegaanbaar is. De Voorzitter. Dat is tengevolge van het leggen van een buis naai de boterfabriek, maar ik geef u de toezegging, dat hierin Openbare vergadering van den gemeenteraad Zaterdag 10 November 1906 des morgens ten J uur. Voorzitter de Edelachtbare hoer Swaans. To 10 40 uur opent d* Voorzitter de vergade- ing; tanwezig do heereu de Vaan, Vau Uijeu, van Wordr&gen, Boom, van Stokkum van Engelen, en lieesbeen, •Moinraersteeg, vau lloofl «nA.de ran. Do Voorzitter verzoekt den Secretaris de notulen vau de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze onveranderd goed- gekeuid en vastgesteld. Hierna doet de Voorzitter mededeellag, dat de ekening met eouiga onbeduidende aanmerkingen ia teruggezonden. Voor kennisgeving aangenomen. AAN ÜE UKUE: 1. Adres van Wuger.berg. De Voorzitter. Hel Dag Bestuur heeft de uit slag vau de vorige vergadering bekend gemaakt aau Wagenberg en deze heeft daarop een nieuw adres gezonden, dat de secretaris wel eens zal voorlezen. U t liet voorgelezene blijkt, dat Wagenberg de grond voor den aan te leggen weg gratis aanjde emeeute wil afslaan op voorwaarde dal hij langs eu weg Aiuerikaonsche populieren op vijf meter afstand van elkaar mag zetten en deze voor zijn rekening kan expluiteeren, dal de kosten van aanleg geket-1 voor rekening van de gemeente komen eu dut de weg cerlaug kunstmatig zal moeten worden verhard, benevens, dat aau de westsijde een sloot van een halven meter moet worden gemaakt. De Vooiziiter. Ja, zooals de heeren uit het adres hebben gehoord wil Wagenberg de weg gratis afstaan met recht, dal hij langs den weg, up vijf meter afstand Amerikaansche populieren uiug zetten onz. De heer Mommersteeg. Ik ben ter plaatse eens wezen kijken rnaur me dunkt, dat daar nooit een goedeu weg is te maken, 't Zal nooit een rechte weg worden. De Voorzitter. Als het huis v. van Dommelen weg is, wat misschien wel zal gebeureu, dan zal hij daar ook 8 meter worden. l)e heer Mommersteeg. Dat is allemaal heel onzeker. Als er dan toch een weg moet komen, zou ik een goedtn weg willen hebben, vooral als het louter particulier belang is waar hij voor wordt aangelegd, dan zou ik zeker geen prulwerk willen hebben. Als de weg nu kwam uaast van Pol. De Voorzitter. De weg komt vlak langs het huis van Vau,, Engelen. - De lieer Mommersteeg. De straat komt nooit recht. De Voorzitter. Ik zul niet zeggen, als dat huis weg was, zou het beier zijn. De heer Boom. Is dat heia van Van Pol, ik bedoel van de Wed van Dommelen niet bouw- vullig, zou dut niet worden afgebroken. De heer Mommersteeg. Dat is allemaal niets geen zckei luidden duu is dat niets. De Voorzitter. Voor het doel ligt de weg na mooier als wanneer hij bij van Pol zou komen te liggen. Dan heb je Dog met den Slaat ook te maken. Nu hebben we alleen hier met de ge meente te maken. De beer Mommersteeg. Dat met den Staat iete te maken hebben beleekeut niets, dal ia geen beletsel. De heer van Stokknm. Dat is nu reeds de derde maal dat deze kwestie ter tafel komt. Het begint mij al leelijk de keel uil te haDgen. Mijnheer de Voorzitter laat er over stemmen zooals het ter tafel komt. De Vorzuter. Als de heeren het woord ver langen moet het toch worden gegeven en dan kau je toeh nog niet stemmen. De beer Mommersteeg tot den heer van Stokkum Al haagt het u de keel nit dal belet niet dat een under er nog over mag spreken. Al komt het uog driemaal ter talel, dan zal ik er uog over sp eken voor dat gestemd wordt, het is voor mij een stap vau groot belang voor de gemeente. De heer van Engelen. Men mag wel eerst eens degelijk «verwegen als het «m de dubbeltje* guar, en die weg zal de gemeente veel kotten de steeneD zullen allemaal de grond in worden gereden en dau moet je nog eens vragen wie zullen er over rijden. Voor enkele lui v n hier uioet het gebeureu en anders uiet. Juist voor een persoon moeten toe'n groote onkosten worden gemeukt. Moet er iets anders worden gedvan, b.v. een sloot uitgraven, dat voor het algemeen belang is, dau is er geen geld. De Vooraitter. wij krijgeu den grond toch gratis, 't Is nu al drie «f vier keereu in den Raad ge weest. laten wij het nu maar afwerken. De heer van Stokkum. Ja, dat ie mijn bedoeling. De heer Mommersteeg. In een maand is het nu twee, drie keer vergadering geweest,dat ding moet nu maar worden doorgedreven. De Voorzitter. Omdat 't een met 't ander in verband staat. De heer Mommersteeg. Al kost de grond dan niets, mijn voorstel is om de weg niet te maken. De heer vau Engelen. Die weg zal misschien wel 2000 gulden gaan kosten en dat is dan voor een honderd ellen dat twee of drie verder moeten loopen. Als eeu miudere mensch kouit dan kan nooit iets worden ged-raD, dan is er geec geld. Na eenige disscussie zegt de heer Boom, dat hij dien weg in het werkelijk belang acht vooral voor hot belang van land- eu tuinbouw. Het adres in omvraag gebracht wordt aange nomen uset 9 legen 2 stemmen. Voor stemden de heereu de Vaan, van üijen, van Wordrazen, Boom, van Stokkum, v«n Heei- bcen, van Hooit, A. de Vaan en Zwaans, tegen de heeren Mourmorsteeg en vau Engelen. De Voorzitter. Er ie aangevraagd f300 Ie verleenen voor werkzaamheden te verrichten aan do landerijen. De heer van Engelen. Hoe beter en hoe meer het land wordt nagezien, hoe beter dat het voor het land is. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslotea I 300 daarvoor uit te trekken. De Voorzitter. Er is nog een verzoek inge komen van den bewoner vau het wachthuis uit het Boschveld. Deze behoort eigenlijk onder de gemeente Cromvoirt, maar em zijn kinderen daar nuar school te sturen is te ver. Hij heeft nu evraagd zijn kinderen hier op school te mogen gevraagd zijn ainueren mei up o»«wi doen. Vroeger heeft er contract beslaan tusschen Vlijmen en Cromvoirt maar dat is wederzijda opgezegd. De heer de Vaan. Als het aantal kinderen maar niet te groot wordt dat de openbare school

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5