Quinine 93 Donderdag 22 November 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Gemeente Baardwijk. Provinciaal Nieuws. de Baardwijk, ook wel Baarwijk genaamd is een der bovendorpcn van het Land van Heusden, welk ten Westen van Drunen gelegen, en van deze plaats door den bekenden Baardwijkschen-Overlaat gescheiden is, welke in 1766, tot aflei ding van het overstroomde water naar de Oude-Maas en door dezelve naar den Biesbosch is daargesteld en in 1827 aan de zijde van Drunen aanmerkelijk ver- breetl iS' TT Baardwijk is eene oude vrije Heerlijk heid welke in de eerste helft der 15e eeuw, door het geslacht van Wielesteijn bezeten werd. In 1445 droeg zekere dochter uit dat Huis deze Heerlijkheid van Diederik van den Merwede, Heer van Eten en Meeuwen en kastelein van Geertruidenberg op Deszelfs zoon Nico- laas, die in 1505 overleed, erfde ver volgens dezelve en deed die op zijne dochter Mechtildis vervallen, welke met Cornelis de Jonge, pensionaris van Dor drecht-gehuwd was geweest. De Heerlijkheid verbleef aan het ge slacht van de Jonge totdat Cornelia de Jonge, dochter van Cornelis de Jonge, Raad van Holland, dezelve door Hare huwelijksvereenigingen eerst aan het ge slacht van Renesse van Baar overdroeg. Niet lang bleef de Heerlijkheid in dit Huis want eene klein-dochter van voor noemde Cornelia de Jonge Mechtildis Adriana van Renesse van Baar, die met Elbert van Voorst trouwde, bracht door Haar huwelijk dat geslacht in het bezit dier Heerlijkheid. Eindelijk werd zij de eigendom van het geslacht D'Overschie, aanwelke zij tot 1841 bleef behooren. De Hoog- Edelen Heer Adrianus D'Overschie, Heer en weldoener van de gemeente, overleed 7 November 1724 te 's Gravenhage. De .Douarière van den Baron Renatus D Over- schie Wiesbeke, de Gravin van Hoch- stede was vrouwe van Baardwijk. In 1841 door verkoop aan den Heer Antoon Smits, tot 1881 de Douaiière, tot 1891 Hare dochter Douarière ]um- sens en thans is de Zeer Eerwaarde Heer J. M. H. Janssens Pastoor in het Gasthuis te Temsche, Heer der Heerlijk heid Baardwijk. De Katholieken van Baardwijk eeren den H. Paus en martelaar Clemens (23 November) als Patroon. De oude Parochiekerk (aar» den dijk) welke met een toren en een spits voor zien is, had de rang van Quarta-Capella, en was weleer van onderscheidene be- nificiën voorzien. Zij wordt, sedert de invoering der Hervorming door de Hervormden ge bruikt. Baardwijk was de eerste plaats van het Land van Heusden, welke van eenen gereformeerden Predikant voorzien werd. Deze was de bekende Johannes van Andel, de laatste Pastoor van Genderen, die in 1610 aangesteld werd. Op het einde der 17e Eeuw hebben de katholieken van Baardwijk, nadat zij verscheidene jaren door de reguliere kanunniken van Berne waren bijgestaan geweest, en op het adelijk Huis der Ka tholieke Heeren van dit dorp de gods- diensoefeningen hadden bijgewoond, eene kerkschuur kunnen oprichten, welke met behulp van eene Rijkssubsidie van f 6000.— door een fraai kerkgebouw is vervangen, dat den 9 September 1836 werd ingezegend en den llen daaren- volgende is betrokken. In 1896 afgebroken, als zijnde te klein, en vervangen door eene fraaie nieuwe kerk met prachtigen toren. Omstreeks het jaar 1447 werd door Arnoldus Wouterse, van Besoijen ge boortig en advocaat aan het Hof van Luik, een gasthuis voor 8 oude mannen gesticht, welke stichting in 1818 zijne bestemming heeft verloren. In 1889 afgebroken en vervangen door het St. Antoniusgesticht waarin thans oude man nen verpleegd worden. Baardwijk is de geboorteplaats van den godgeleerde Johannes de Laat, die te Leuven Rector of bestuurder van het wijsgeerig college van Burcht (Bastrum) geweest is, en de Universiteit der ge noemde stad eenigen tijd als rector Mag nificus bediend heeft. Hij bekleedde het laatste ambt in 1 565. Ook is aldaar geboren Johannes Bar- witius of Berwitius, een man om zijne groote geleerdheid bekend. Hij is als geheimschrijver eerst bij den Keizer Rudolf en daarna bij Keizer Ma- thias werkzaam geweest en heeft aan het Weenerhof tot zijnen dood in groot aanzien geleefd. Pastoors van Baardwijk. 1483 Johannes de Chister. 1 522 Waltherus Doremans. 1526 Thomas Fabri. 1 560 Johannes Richardi. 1568 Albertus Hermanus, (van Gouda), 1 1687 Jacobus Ignatius Daniels, (2) t 6 Maart 1703. 1700 Arnoldus Legius, t 26 Juli 1720 1723 Petrus Schenk, t 18 April 1738. 1742 Regnerus van Keulen, (3) 8 Febr. 1759. 1763 Hendrikus Wilhelmus Backx, t 7 Juli 1793. 1793 Franciscus Couwenberg, t 9 Nov. 1808. 1808 Johannes van Handel, f 5 Sept. 1835. 1835 Johannes Martinus Baselmans, f 29 Juni 1884. 1884 Gerardus van Haaren. 1568 (1) Albertus Hermanus schijnt de laatste Pastoor te zijn, die, voor de godsdienstverandering de gemeente Baardwijk bediend heeft. Hij was te Gouda geboren, en heeft drie dichterlijke werken in handschrift nagelaten. Een dezer bevat een klaag stem der H. Kerk, welke Hij aan den Edelen Heer Tacob de Jonge Secretaris bij het Hof van Holland opdroeg. Een ander uit onderscheidene dichtstukken samengesteld, heeft hij den Heere van Baardwijk, Cornelis de Jonge toegewijd terwijl het derde werk een dichtstuk be vat over zekere verhandeling van den H. Augustinus, de Contemplatione Christi genoemd. (2) Daniels is vermoedelijk de eerste Pastoor die na den Munsterschen Vrede te Baardwijk zijn vast verblijf heeft ge houden. Hij was oen reguliere Kanunnik uit de Prioiy van Groenendaal in Somerbosch bij Brussel. Het jaar der aanstelling van zijn op volger Legius is onbekend. (3) Van Keulen stierf bij het openstaan* des Vicariaats. De zorg der katholieken werd intusschcn door den Kapelaan van Waspik, Henricus Backx waargenomen, die, bij de aanstelling van den Vicaris Aerts, tot Pastoor van Baardwijk werd bevorderd. Loop der Bevolking van Baardwijk. In 1815 772 inw. In 1870 1445 inw. 1822 862 1880 1603 1830 979 1890 1584 1840 1153 1900 1625 1850 1264 1906 1691 1860 1281 inwoners bekroonde nummers: »die 'lhrane* van Witt en Stille van Haydn uit bundig werden toegejuicht, behoeft nau welijks gezegd. Ook het koor en de soli uit Albrecht Beiling, gezongen door families in rouw dompelt. Of het nu 1 Kerst* winterc,meert. A.s. Zondag 25 juist een direct gevolg er van was meenen No?, zal de Liedcrtafei „lot bloei («r wij te moeten tegenspreken, in verband Pooukunst* gevestigd Lij d u l'.e> r I». %ao i er mee staat het zeker. De heer en mevrouw Quirijns aan de heeren Jos Wilmont en Jan Trimbach een kant van het brandende perceel wonen- «.li - i1 a/v>\ f 1 1, AAr f I hadden een welverdiend succes, zoodat, toen de menigte, na afloop zich lang zaam verspreidde, weder zeker de aan genaamste herinneringen aan dezen mu- zikalen morgen mede naar huis geno men zal hebben Naar wij met genoegen vernemen Zaterdagavond door de werkende leden der Liedertafel Oefening en Vermaak4 besloten, deel te nemen aan den grooten wedstrijd voor Zangvereeni- gingen, die in Juni 1907 te Amsterdam gingen, die in juni l*U/ te Amsterc dezen plotselingen dood, die algemeene zal worden gehouden Zij zal mededrn- heeft ,ck e5t zijn. gen in de derde afdeeling. I Waalwijks Vocaal mannen-kwartet. Gisteren middag omstreeks 5 uur, I onstond een begin van brand ten huize Dezer dagen ontving elk der bekroonde |van den heer A v d Werff. De heer kwartetzangers het diploma, waarop die de waren opgestaan en begaf de heer Q. zich naar een familielid aan den anderen kant van den brand wonende. Ondertusschen wilde Mevr. die zeer corpulent was, met hare dienstbode de gordijnen afnemen, waardoor zij recht in den vuurgloed keek. Zij gevoelde zich plotseling onwel en gaf eenige oogen- blikken later, voordat de heer Q. ter plaatse was, in de armen der dienstbode den geest. Te groote inspanning, over haasting en schrik zullen de oorzaken van van den heer A. v. d. Werff. De heer Adelberg, die aan de deur stond, zag eensklaps vuur voor de raam van een der kamers aan de straat, snelt er opaf en bevond de gordijnen en het tapijt reeds volop aan 't branden en mocht het genoe gen smaken met spoedig toegeschoten hulp het begin van brand te blusschen, eenige oogenblikken later en er ware geen sprake meer van geweest. In de kamer waar de brand ontstond, lag een kindje in de wieg rustig te slapen. De oorzaak moet schuilen in 't weg werpen van een lucifer bij 't aansteken der lamp. WSteringskunaul 's llertogcnboscü Drongelen. In aansluiting met de reeds vóór eeni gen tijd door ons gemelde aanbesteding van dit kanaal, waarvan de kosten zijn geraamd op f 850.000 en welke aanbe steding zal plaats hebben op 28 dezer aan 't Ministerie van Waterstaat te 's-Gra- venhage, kan nader worden gemeld Het te graven afwateringskanaal moet bekroning vermeld staat. Het is een fraai stuk werk, dat ten volle verdient geëncadreerd te worden en in de woning der heeren zangers zeker een welver diend plaatsje aan den wand zal innemen. Voetbalsport. Zondagmiddag speelde W. V. I.een friendly game tegen Firmitas te Tilburg, op 't terrein aldaar. Eindstand 2 1 in 't voordeel van Firmitas. Op het terrein alhier speelde W.V. II. een match tegen Saturnus uit 's Bosch Aan beide zijden gaf men zeer weinig goed spel te zien, er zat geen vuur bij Eindstand 22 St. Klfzubetli vereniging. Maandag werd in de parochie-kerk op plechtige wijze het jaarfeest der St. Eli- sabeth-vereeniging gevierd. - Ten 8 uur had eene plechtige H. Mis plaats, waaronder alle leden-dames com- A4Wl municeerden, terwijl de mis werd gezon- Uan de bovenzijde nabij de Zestigelsche gen door het dames-koor der Eerw.jdrug onder de gemeente 's-Hertogen- Zusters, die ook na afloop nog eenige bosch, volgens de grondbladen in aan- liederen deden hooren. I sluiting worden gebracht met den aldaar Moge deze hoogst nuttige en steeds gedeeltelijk reeds gevormden bovenbouw meer gewaardeerde instelling meer en van }iet kanaal, terwijl de bodemvoor- meer bloeien en steun ondervinden. ziening, aldaar te maken, wordt aange Brand. sloten met de reeds uitgevoerde bodem Zondagnacht omstreeks een uur be- voorziening- Nabij den benedenmond merkten eenige personen, die zich naar onder de gemeente W aalwijk zijn de de boot begaven, brand in een huis kanaalwerken volgens de grondbladen WAALWIJK, 21 Nov. 1906. Yolksmutinée. Dat de Volksmatinée der Liedertafel op Zondag morgen j.l. druk bezocht zou worden, kon men reeds vooruit voor spellen, zonder nochtans op de gave der profetie aanspraak te willen, of dur ven maken. Dat het bezoek echter zoo groot zou zijn, hadden wij niet vermoed. Reeds kwart voor twaalf togen de muziekliefhebbers, schier in processie, naar Musis Sacrum, zoodat, toen het middaguur sloeg, alle plaatsen reeds be zet waren en de nog steeds toestroo- mende menigte met een staanplaatsje tusschen tafels en stoelen zich tevreden moest stellen. Hoe de vereeniging echter in zoo'n dikke atmosfeer van rook, waarin de zaal gehuld was, nog zoo frisch en met gloed kon zingen is ons een raadsel. En toch, het moet gezegd worden, wijl het de waarheid is, dat wij zelden de Liedertafel beter en opgewekter hebben hooren zingen dan dien morgen. Was het om het drukke bezoek? Om de waardeering, die elk nummer zoo ruim schoots genoot? Wilde de vereeniging ditmaal eens toonen, wat zij, waar ken nen en kunnen vereenigd zijn, nog altijd, en thans vooral, presteeren kan? Was de dankbaarheid der bekroonde kwartet zangers ook overgegaan op de overige leden, die zich in het succes hunner zangerbroeders zoo verheugd hebben Wij zullen hierop het antwoord schuldig moeten blijven. De goede kwaliteiten der Liedertafel bleken ons ten volle uit >Standchen4 van Hamm, en »Avondlied4 alhier aan de haven, bewoond door de heeren H. Michaël, W. Hens en Schoe- mans. Zij waarschuwden onmiddelijk de bewoners, die zich in allerijl moesten redden, daar de brand, die in 't achter huis bij den heer M. door onbekende oorzaak schijnt begonnen te zijn, zeer snel om zich heen greep. Spoedig waren op 't geroep en 't gezicht van den vuurgloed verschillende buurtbewoners aanwezig evenals de politie en de directeur der brandweer, de heer Jac. Gragtmans en werden de brandweer mannen gewaarschuwd, die allen direct met het materieel ter plaatse waren, zoodat de brandkranen weldra en op uitstekende wijze aan 't werk waren. Ook het hoofd der gemeente was als altijd direkt op het terrein van den brand. Onderwijl redde men wat te redden viel, maar dit was voor 't huis van M. en S. als 't ware niets. Bij dezen laat ste bleef de deur gesloten, waarover men zich eerst ongerust maakte en waarom men den ingang forceerdedoch het huis bleek verlaten. Des middags was hij, naar men later vernam leeds naar zijn zoon te 's-Bósch vertrokken. H. kon nog een en ander redden, maar spoedig viel met donderend geraas dak, gebinten en zolder in. Het was een zeer hevige brand, die dank zij de uitsteken de werking der brandweer, die met een groot aantal slangen werkte en weder om bewees eene uitstekende verbetering te zijn, gesteund door de goede wind richting, tot dit perceel beperkt kon blijven, dat vrijwel tot den grond af brandde en waaruit om zoo te zeggen niets kon worden gered. Alles zoowel huis als inboedels, is ver zekerd. Natuurlijk trok deze brand den gehee- len dag een massa kijkers, vooral des namiddags ongeveer 5 uur, toen de vlammen weer krachtig begonnen op te flikkeren en de brandweer opnieuw moest optreden en met een flinke straal het vuur moest blusschen. Een hoogst droevig ongeval deed zich gedurende den brand voor. Een te verbinden met de bestaande werken aldaar. HH De totale lengte van het kanaal, van het nulpunt der meetlijn af tot aan het stortebed der afwateringssluis aan den benedenmond, bedraagt 19,180 M. De breedte van den kanaalbodem bedraagt over de geheele lengte van het kanaal 18 M- met uitzondering van plaatselijke verbreedingen. Volgens berekening bedraagt de totale hoeveelheid grond, te verkrijgen door het graven van het kanaal met bijbe hoorende waterleidingen, slooten enz 2,131,000 in profiel gemeten Voor het opwerken der kanaaldijken met een kruinsbreedte van 5 M. de bekleedingen met klei en met bovengrond inbegrepen, benevens voor den dijk langs de Broekley en voor de verschil lende opritten is in het geheel noodig een hoeveelheid van 1,650,000 kub. M- in profiel gemeten. Voor de bekleeding van het buiten beloop van den rechterkanaaldijk is be- noodigd een hoeveelheid klei van 60,000 kub. meters in prcfiel gemeten. Voor de overige bekleeding is bcnoo- digd een hoeveelheid van 190,000 kub. meters klei in profiel gemeten. De hoeveelheid klei op het terrein aanwezig beneden dwarsprofi 170 en boven dwarsprofiel 10 tusschen de ont- eigeningsgrenzen bedraagt 270,000 kub. meters in profiel gemeten. De te bezoden oppervlakte bedraagt 600,000 vierk. meters, de te bezaaien oppervlakte bedraagt 700,000 vierk. M. Uiterlijk 1 September 1909 moeten alle werken, ook de eventueel voor het Departement van oorlog uit te voeren grondwerken geheel voltooid worden opgeleverd, terwijl alsdan alle terreinen moeten zijn ontruimd en de tijdelijke afsluitdam nabij den bovenmond volle dig moet zijn opgeruimd. BAARDWIJK. Eerst dokken. Maandag j.l. werd hier door de raaréchausée'e een woonwagen aangehouden, liet hoofd van het reizend gezelschap had nog iet. te vereffenen met de politiemannen. Nudat hij eene geld boete van omstreeks 10 gulden had afge- Cromvoirt haar eerste wintoroncert eevfp. Het program belooli veel. onze Biritnn- solisten zullen we ten gehoore krijgen „Geluk* van Spoel en „Philips van Artevelde* van Gevaert, onder m<rr nok nog „Amour* van Massenet en „Nimmer nacht* van Andriessen die voor deze gelegenheid bij zonder goed ingestudeerd zijn. Als we nu nog in aanmerking nemen dat onze lieder tafel over uitstekende krachten beschikt, zoo zal er dien i.vond voor honoraire leden en belangstellenden te profiteeren zijn. W ij hopen dan ook dat onze zuigers ambitie en moei'c ruimschoots beloond zullen zien en een talrijk publiek op dien avond moge tegeuwoordig zijn. Hedenmorgen werd bij den hrer ,1. de Kort aanbesteed hel bouwen van een woon huis met fabiiek voor den Heer C de ries schoenfabrikant alhier. Als volgt werd in geschreven. J. Jehoel Drunen f 6490. H. v. d. Meijs, Besoijen f 6145. C. Michaël Vrijhoeven f6845. W. v. Heesch v. aalwijk f 6255. Wed. Aarts f6249. G. v. Holten. f5995. G de Teuling Besoijen f 5900. W. G. Schoep Baardwijk f 5861. P. v. Huiten Waalwijk 15802. Het werk is nog niet g'gund. BESOIJEN 20 November 1906. Voor eene druk bezette zaal gaf Zondag 1.1. de Liefhebbeiij Tooneelvcreeniging „Vondel* met medewerking van 11. B Dilettant muzikanten hare eerste winteruitvoering in da zaal ran den heer J. Melis-Bcumer te Besoijen, tot welker welslagen gewis de trouwe opkomst van het publiek het haie heeft bijgedragen. Vooral de hoofdrollen, vervuld door de heeren E. Passier en L. Franken liepen goed van stapel en dezen heeren komt ongetwijfeld hiervoor alle lof toe. Dooh niet alleen de hoofdrollen, maar over bet geheel, werd het drama, getiteld „Een plichtiergeten vader" zeer goed uit gevoerd, wel een bewijs, dat bij eene ver eeniging zoonls deze, waaronder zich nog vele nieuwe krachten bevinden, met sympa thie gewerkt wordt hetgeen dan ook uit de gehouden repetities gebleken is. Ik vertrouw daarom, dat deze nieuwe krachten, zoowel als de oudere, bij eene eerstvolgende even- tueele uitvoering tooneu zullen, nog steeds (lenzelfden ijver en volharding te bezitten, die zij tot dusverre aan den dag gelegd hebben. Ook de drie tableaux met Bengaalsche verlichting vielen zeer in den smaak. Na eene pauze van een half uur, kregen we het blijspel: „Eene nieuwe manier van poffen.* Dat ook dit stuk in goede handen was bleek uit het feit, dal het publiek zijne groote tevredenheid hierover uitdrukteeere aan den heer A. v. d. Heijden die in dit blijspel den hoofdrol vervulde. Na afloop werden door verscheidene heeren nog eenige aardige stukjes ten beste gegeven en het leed geen twijfel of de talrijke bezoekers konden voldaan huiswaarts keereu. Mijn eeresaluut aan de Liefhebberij Too- neelvereeniging „Vondel" voor deze welge slaagde eerste winteruitvoering en lerens dank voor de zoo talrijke opkomst van het publiek, en sluit ik met de hoop, dat deze vereeniging steeds meer in groei eu bloei moge toenemen en zich moge blijven ver heugen in de belangstelling van Besoijens burgerij. SPRANG. Maandagavond had de molenaars knecht, doordat het luik van de gallerij vergeten wis dicht te leggen, het ongeluk er door te vallen. De jongen kwam wat men nog gelukkig mag noemen cp de hoepols van de kar terecht doch brak hij zijn duim en bekwam door den val inwendige kneuzingen. Dr. van Dortmont uit Dongen verleende de eerste geneeskundige hulp. Il.-ZANDSCHEL. Toen de heer L. K. dezer dagen ging jagen werd hij, door de maréchaussee uit Kaatsheuvel gesnapt. De jongen moest terstond het geweer af geven waarna tegen hem voor die overtreding der wet proces/erbaal werd opgemaakt. VLIJMEM. Op Zondsgen 25 Nov. en 2 Dec 1906 geeft de V. V. V. ,01ympia* te Vlijmen groote Voetbal wedstrijden, welke opgeluisterd zulleu worden door de Harmonie .Concordia." In de le afdeeling komen a.s. L ndagnit: „Antonie" 0?ch „Excelsior" Rotterdain. B. V. C." 's Bosch. „Sparta" Geertruidenb. December a a. »Standchen4 van Hamm, en Avondlied4 zich gedurende den branü vo diaken kon hij ziju weg weer vervolgen, van Breijs en dat dc kwartetzangers metongeval, dat een onzer meest geachte j uiagen, Konmjzj g In de 2e afdeeling op 2 „D V. C." Dongen. „Saturnus,, 's Bosch. „Olympia* Vlijmen. In elke afdeeling zijn een prachtig gouden

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5