Tweede Blad. I 1 i Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws, BINNENLAND. N1EUWS UIT KAATSHEUVEL, Summer 97. Donderdag 6 December 19Q6.29e Jaargang. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 6 December 1906. ATTENTIE. Het volgend nummer verschijnt met het oog op den feestdag van a. s. Zaterdag Vrijdagavond. Heeren medewerkers, corres pondenten en adverteerders ge lieven hiermee wel rekening te houden. 1 11 -f Weer een iinancieelc eutastroplie? Voor eeu paar dagen kwam een der Hugsch dagbladen het tegenwoordige orgaan van de vrijzinnig-democratische partij, X,«nd en Volk ons mededeelen dat er een fiiiauciecle catastrophe op komst iseen paar groote firma's, te 'a Graveuhagc en tc Voor- burg, zijn failliet, andere staan op „zpriu- den voiig n rr.dja tot verstin hoof claimlegger» gen en ook in de Hu k-krhgen moet't weer niet pluis zijn. Gemeld i>, «lat de Zuid- bollandsche Bank met de Nationale zou worden saamgesmolten. Dat schijnt niet zoo geheel juist, zegt de Haagsche-Brielschrijver in de N. Gr. Ct. „Er moet veeleer sprake zijn van ecu li quidatie van de eerstgenoemde (directeuren de hoeren Jhr. Becker eu Vegtel, het be kende anti-revolutionaire lid van den Raad, caudidaat voor de Tweede Kamer bij ineer dan één verkiezing) wegens al te vrijgevige ciediet-verstrekkingen aan firma's, die nu gebleken zijn dat niet waardig te zijn. De Nationale Bank zal nu de goede pos ten van de Zuid-Hollandsche overnemen, maar met de kwade blijft de liqaideerende Bank zitten, zoodat de aaudeelhoudeis er niet zonder leelijke kleerscheuren zullen af komen. Eu 't feit dat de directeur jhr. Becher als commissaris uaar de Nationale over gaat, maar de heer Vegtel van het banktoo- neel verdwijnt, geeft te denkeu omtrent de verantwoordelijkheid die speciaal op hem rust voor een zij het ook onopzettelijk ver keerd, althans onvoorzichtig beheer". Het Loo. Werden in den laatsten tijd door Z. K. H. Prins Hendrik groote stukken heide- en boschgroud aangekocht, gelegen onder de gerneenteu Apeldoorn en Epe, en onmidde- lijk grenzende aan het Kroondomein Het Lc-o, thans is Z. K. H. wederom in onder handeling over den aankoop van het Gor- telsche Bosch, gelegen in de buurtschap Gortel, onder Epe, ter groote van ruim 9Ü0 hectaren en toebehoorende aan de naamlooze venootschap „het Fortelsche Bosch*. Reeds werden door den Prins de wonin gen met liet bijbehoorend bouw- en weiland opgekocht, terwijl ook de Gortelsche heide reeds in eigendem aan den Prins overging. Geschiedt dit nu ook met het Gortelsche Bosch, waartoe, zooals de zaken nu staan, alle kans is, dan is Prins Hendrik in het bezit van een complex gronden, bij u.tstek geschikt tot het aankweeken van grof wild, en m«t de overige gronden van Het L >o eeu uitgestrekt wildpark vormend van eeni- ge duizenden hectaren oppervlakte. Reeds is men druk bezig van Het Loo af ten weg door de nieuw aangekochte bezittingen aan te leggen. Herdeaking van Mickiel Adrlaansz De Ruijters 300sten geboortedag. Den 24sten Maart 1907 zal het 300 jaren geleden zijn, dat deze groote Neder- landsche zeeheld werd geboren. Zooals men weet, heeft zich eeue commissie gevormd om dit feit plechtig te herdenken. Thans doet dez' commissie een beroep op de Ne derlanders om geldelijkeu steun, om de plannen, die gevormd zijn, te kunnen ver wezenlijken. In de eerste plaats zal gepoogd worden te Vlissingen aan de zich sterk ontwikkelende zeevaartschool, die zich tot nu toe moet behelpen met onvoldoende en gehuurde lo kalen, een eigen gebouw te schenken, dat den naam vau „De Ruijtor* zal dragen. Zulk een school, waar stuurlieden en machi nisten hunne opleiding kunnen verkrijgen, in de geboortestad van den grooten vloot voogd, ia een vorm van hulde, waaraan voorzeker velen zullen willen medewerken. In de tweede plaats zal worden onder zocht of het mogelijk is het uitgeven van een levensbeschrijving van De Ruijter te bevorderen. In de archieven van Londen, Kopenhagen, Parijs, Madrid en in vele autografen-verzameling zijn gewichtige docu menten te vinden, welke tot nu toe slechts gebrekkig of iu liet geheel niet bekend zijn. Gelden kunnen worden toegezonden aan den peuuingmeester, den heer J. Van der Eist, oud-zeeofficier, bestuurslied der ver- eeDiging „Onze Vloot*, Den Haag, Dunck- leralraat 2. Internationale tentoonstelling voor hygiëne Naar men uit Amsterdam meldt, bestaat daar het voornemen om er in 1908, in het Paleis voor Volksvlijt, een internationale tentoonstelling voor hygiëne, reddingswezen, enz. te houden H. M. de Koningin heeft reeds het protectoraat aanvaard. Predikant kamerlid. Blijkens een mededeeling in de Ned. Kerkbode, zou de beslissing over de onver- eenigbaarheid van het predikantsambt met het Kamerlidmaatschap bij de stemmingen van de. provinciale kerkbesturen gevallen zijn met 48 tegen 29 stemmen. Bij de stemming over het roorloopig aangenomen artikel waren er 32 beslist voor, 9 tegeu en 27 voor aanneming niet wijziging waar bij dispensatie, mogelijk bleef. Bali. De correspondent van de N R Ct. te Bata via seint heden Bij een onderzoek in de bergdessa Won- gaja is gebleken, dat bet doel van den aanval in Tabman was de omverwerping van het gezag, met het oogmerk om de halfzuster van uit te roepen. Deze halfzuster en de zijn gevankelijk meegevoerd. Voo name hoofden ziju niet bij de zaak betrokken. Het vei li- s van den vij .nd op 28 Novemb-r bi droeg 30 duoden eu even veel gewonden. Werkstaking te Rijssen. Maandag is te Rij.-sen de werkstaking bij de firma Ter Horst uitgebroken. Toen de fabrieken gisterenmorgen werden opei-gezet, zijn circa 100 arbeiders aan den arbeid gegaan, de overigen, een 9t)0 hervatten het werk niet. De leiders Verveld en Tijhof spraken voor de Hervormde Kerk tot de stakerszij maanden hen aan, zich ordelijk te gedragen en zich van drankgebruik te onthouden. De aan het werk gebleve'nen werden gisterenavond door een zingende troep naar huis begleid. De politie is versterkt met 16 rijksvrld- wachters en 4 marechausïées van elders, die in het Hotel Koedijk zijn gehuisvest. Aan de stakers is meegedeeld welk° uit keeringen zij vanwege de arbeidersbonden ontvangen. Door een aanplakbiljet aan de nieuwe fabriek heeft de. firma Ter Horst bekend gemaakt, dal gisteren 257 arbeiders het werk hebben hervat en dezen, die den arbeid hervatten, boven hun loon een toe lage van 20 h 40 cent per dag ontvangen zullen zoolang de staking duurt. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting deelde minister Veegens mede, dat Zaterdag te Helden in twee aaneengesloten stallen mond- en klauwzeer is geconstateerd. Terstond zijn maatregelen genomen ter bestrijding en afzondering van 't besmette vee. Minister Fock bestreed de mededee- lingen van den heer de Stuers inzake de vervalsching in de Handelingen door ambtenaren. De heer de Stuers hield zijn beschuldigingen vol. Ook de heer Schaper constateerde dat cr door de ambtenaren willekeurig wordt omgesprongen met het corrigeeren der stenogrammen. Hij was den heer de Stuers dankbaar dit te hebben gesigna leerd. Vervolgens werd de behandeling van het voorstel tot invoering van een analy tisch verslag voortgezet. De heeren Tak, Van Wassenaar en De Beaufort verdedigden het voorstel, terwijl de heeren v. d. Zwaag, Drucker, Borgesius en Lieftinck het bestreden. Minister De Meester liet de beslissing aan de Kamer over, daarbij ontkennende, dat het voorstel zou bedoelen een aan slag op de pers. Het werd aangenomen. Nog kwam in behandeling de begrooting van binnenlandsche zaken, waarbij aan gedrongen werd vooral door den heer van Vuuren, op maatregelen waarmede boomweekerijen in Oudenbosch, Bos koop enz. werden geholpen tegen de zware invoerrechten in Duitschland. 1906. WAALWIJK, 5 Dec. Stoomschoenfabriek „Hollaiidia Dinsdag vierden de heer en mevrouw Klijberg-Pernot hun l279-jarige huwe lijksfeest en te dezer gelegenheid ver zamelde tegen den middag het geheele personeel der stoomschoenenfabriek >Hol- landia*, waarvan de heer E- W. Klijberg le directeur is, zich in de nieuwe fa briek, waar na eenige oogenblikken de jubilarissen verschenen, die ontvangen werden door een »Lang zullen zij leven* uit aller kelen. Onder eene mooie ioe- spraak van een jongmaatje der fabriek Am. de Beer, werd namens het perso neel een prachtige bouquet in den vorm van een laars aangeboden, geleverd door den heer Nic. van Dongen, alhier. Door den heer Klijberg werd hartelijk dank gezegd voor deze hulde, hij wees op dat er nog verschillenden tegen woordig waren, die zijn huwelijk bij woonden en hoopten dat het huidige personeel eens zijne zilveren bruiloft mocht meemaken. Hij aanvaarde gaarne deze blijk van hulde als bewijs van goede verstandhouding tusschcn patroon en werkman. Daarna werden allen ruimschoots ont haald en des namiddags werden de feestvierenden met het personeel door de firma Th. van Delft, gefotografeerd. Een bewijs opnieuw dat hier de ver standhouding nog steeds eene goede is en ook wij feliciteeren het echtpaar gaarne op deze plaats voor de vele verdiensten van den jubilaris, als indu strieel, als lid van den gemeenteraad, aH voorzitter van den A. N. B. v. S. als echt-Waalwijker in 't bijzonder. Propaganda vergadering met lezing. Zondag had de schoenmakers-vakver- eeniging »St. Crispijnv eene propaganda- vergadering belegd op de zaal der St. Pauiusvereeniging, waar als spreker op trad de weleerw. heer Ferd. Franssen, kapelaan te Baardwijk met het onder werp >De wet op het arbeidscontract* ©n waarbij toegang hadden de leden der vakvereenigingen St. Crispijn en St. Crispinianus en belangstellende werklie den en patroons. De zaal was zeer druk bezet, doch van de laatsten waren er zeer weinigen aanwezig, wat wij om meer dan een reden betreuren. De president de heer J. van Oudheus- den opende de vergadering met den christeiijken groet, rieP allen een harte lijk welkom toe, sprak een uitstekend woord van aanmoediging tot krachtige organisatie en deelde mede dat sedert de laatste vergadering een 30-tal nieuwe leden zijn toegetreden, een cijfer dat wel eenige voldoening schenkt, maar in eene plaats als Waalwijk, met zooveel schoenmakers zeker 100 geweest moest zijn. Hij spoorde allen aan flink mee te werken tot den groei en krachtige ontwikkeling der vakvereeniging. De secretaris de heer Alph. de Vries las de notulen der vorige vergadering voor welke onveranderd werden goed gekeurd. Na eenige huishoudelijke mededeelin- gen leidde de weleerw. adviseur Hordijk den eerw. spreker in. De rede, die hier volgde, was voor alle aanwezigen van hel grootste nut, omdat ze zoo eenvoudig en zoo goed verdeeld was Het onderwerp hier be handeld is reeds meermalen in ons blad b sproken, zoodat wij het voor ditmaal bij eene korte vermelding kunnen laten. ZEerw. gaf den aanwezigen juist wat ze noodig hadden en verdeelde zijne stof in drie punten, nl. le Wat maakt een wettelijke regeling van het arbeidscontract noodzakelijk. 2e Welke verbetering zal de nieuwe wet in 't algemeen teweegbrengen in de verhoudingen tusschen werkgever en werkman 3e Welke punten in de wet verdienen in 't bijzonder uwe aandacht De antwoorden op deze vragen wer den in den breede gegeven, steeds dui delijk, steeds bevattelijk. Op verschillende punten in de wet legde spreker den nadruk. Vooinamelijk op de verhouding der minderjarige kinderen en den werk gever, den huurpenning, de boeten, het staangeld, de gedwongen winkelnering en het eindigen der dienstbetrekking. Voor eenieder was het een duidelijke uiteenzetting van deze gewichtige mate rie, ieder kreeg een helderen blik in deze wet, zoo van belang voor werkman en patroon. Moge de vakvereeniging meer zulke leerzame avonden organiseeren dan ver vult zij al een mooi deel van haar pro gramma. Een hartelijk applaus van het publiek en een woord van dank van den eerw. adviseur, beloonden spreker voor zijn leerrijke verhandeling en met genoegen kan St. Crispijn op dezen welgeslaagden propaganda avond terugzien. Z'n leven moe 7 Zaterdag hadden eenige landloopers heel wat geofferd aan Bachus. Een ervan ging 's avonds voor het hotel Ver- wiel over de rails der tram liggen en wilde van geen opstaan weten. Eerst toen de politieagenten kwamen opdagen werd sinjeur een beetje beter, echter nog te wening om alleen te blijven loopen. Hij werd daarom naar't cachot gebracht alwaar hij zich kon bedenken of 't maar niet beter was hier op dit aardsche tra nendal nog wat te blijven. Hij heeft zijn roes daar uitgeslapen, en heeft den volgenden morgen zijn reis naar Hilvarenbeek voortgezet. R. K. Vereenlging van Kantoor en Handels bedienden. heffing van weggeld in het belang der landbouwers niet aan te nemen. een houten bahut als bewijs aangeboden. De heer er De R. K. vereeniging van kantoor en handelsbedienden zal Donderdagavond ten half negen uur op de zaal Musis Sacrum eene algemeene vergadering houden. Op de agenda komen o. m. voor be spreking cursus in moderne talen, ziek teverzekering enz enz. Prov. helling van weggeld. Gisterenavond besloot de 1ste afd. 's Hertogenbcsch der N-Br Mij. van land bouw bij de Staten der Provincie een rekest in te dienen om de voorgestelde BAARDWIJK, 3 Doe. Iu de gistereu gehouden vergadering der liodortafel is be sloten in J tnuari r..s. ecu onderling ilubbel- kwartetconcDurs te hou len. De belangstel ling is groot. Er hebben zich 26 de« lnemers aangemeld, sood«t drie dubbelkwutetteu tegen elkander «uilen uitkomen. Elk kwar tet zingt een verplicht nummer en een naar eigen keuze. Aanstaanden Zaterdag 8 Dec. des middags ten 12 ure zal door den Heer A. van Rijen uit Tilburg eene Fzing gehouden worden voor de R. K. Vakvereeniging St. Crispijn en St Crispinianus in de openbare school. Als onderwerp zal behandeld wor den „Het Secretariaat »;m den arbeid en de R.K. arbeiders-orguiiatie." Dezer dagen werd bij G. v. B. alhier een koperen ketel met waachgoed gestolen. Do dieven treden nogal aardig op den laatsten tijd SPRANG. Gisterenavond had in het Gerefoi meerde Kerkgebouw alhier eene feest-uitvoering plaats van de Chr Zang vereniging „De Ilarpe Zions*, ter gelegen heid van het l^1/^jarig directeurschap van den heer Aug. C. van der Heijden van Waalwijk. Het Kerkgebouw was geheel gevuld en er werd eeDe goed geslaagde uitvoering ge geven. Onder een welsprekend en hartelijk woerd van gelukwer.sch werd den jubilaris prachtig gracheuk, een mooie eiken- van dankbaarheid van der Heijden dankte in eene uitvoerige rede, waarin hij het leven der zangvereniging eu de toe standen op muzikaal gebied in dezo streek schetste. Wij laten het thans hij deze korte ver melding, om er in een volgend nummer uitvoerig op terug te komen. CAPELLE. De alhier gevestigde Rede rijkerskamer „Vriendentiouw* hoept in de Kerstweek op een nader bekend te maken dag een uitvoering te geven. De werkende leden zijn ijverig aan het studreren, terwijl er elke week een repetitie wordt gehouden. Het drama, getiteld „De Wraak", in vijf bedrijven, wordt opgevoerd. Als toegift criigt men nog een kluchtspel. Het is te hopen, dat de honoraire leden de moeite en ijver der werkende leden op prijs stellen door het bezoeken der uitvoering, welke bij een vorige gelegenheid eeu schit terend succes behaalde. In de Maaudagavond gehouden ver gadering van den Kerkeraad der Ned. IliT'Ormde Kerk alhier, werden tot diakeuen benoemd de heeren G. voor de Poorle en A. Smits iu plaats van de Heeren A. J. Vi rhoeven en J. Huijsman, die voor her benoeming niet meer wenschten iu aanmer king te komen. Tot ouderling werd benoemd de Heer A. H. de Bruijn, in plaats van den Heer P. Rosenbrand. Wij hopen later mede te deelen, of ge- uoemde Heeren de benoeming hebben aan genomen. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Tilburg, ten stadhuize, op Zaterdag den 29 D cember a.s., des voormiddags te 10 uur, (Ainsterdamsche tijd). Onze vroegere dorpsgenoot, de heer B. J. Werther, theologisch stuuen? te Utrecht hgdc heden met goed gevolg zijn 2e can didaats-examen af. DUSSEN, 4 Dec. De ZeerEerw. Heer P. van den Besselaer van Valkenswaard, die vóór zes jaren alhier in de parochiekerk van familie en kennissen afscheid nam om zich in te schepen naar de missie van Borneo, heeft jl. Zondag, na wegens ziekte een jaar in 't vaderland te hebben doorge bracht, weder afscheid genomen om binnen kort zijn missieleven in den Congo te gaan voorizetten. Wij wenschen ZijnEerw. wederom een succesvollen arbeid toe in Afrika, gelijk op Borneo, waar hij zooveel tot heil der hei denen mocht verrichten, zooals ZEerw. ons Zondag zoo roerend wist te schilderen. RAAMSDONK (Dorp), 4 Dec. Ernstig ongeval. Door het ruwe spelen van den 8-jarigen H. Si oek viel de kleine P. van Raamsdonk van een bank met linkerschcen- been op den scherpen rand van een sluk scboorstetn. De wonde, door den val veroorzaakt, was zoo groot, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, nadat de Heer Dolst vooraf met hulpvaardige hMid een voorloopig verband had gelegd. Hoe jammer Naar ons de heer M. Koniugs te Raarasdonksveer mededeelt i zijn pulp, gestort naast 't kippenhok gaan verzakken en, droog als zij was, gedreven in 't hok, waar 5 zijner eierleggende hens een jammerlijken dood iu den pulpstroom ronden. Neemt men in aanmerking, dat de eieren thans nogal duur zijn, zoo kan men zich voorstellen, dat dit geval voor den heer K. een groote schadepost is Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor Raam«douk en de dauroider ressor- tecrende hulpkantoren werd gedurende de maand November 1906. li-gelegd f 16352,65' Terugbetaald f 5921,50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3182. RAAMSDONKSVEER, 4 Dec. De hout kapper VI. v. d. K. had gisteren het onge luk zich met het scherpe kapmes zoodanig in tijn been te k*ppen dat hij bijna on middellijk bewusteloos neerzonk. Nadat door enkele kameraden een nood verband ge legd was is hij per roeiboot huiswaarts ge bracht, waar hij onmiddellijk onder behan deling van Dr. Th Vierdag gesteld moest worden. Hedenmorgen had een metselaar, werkzaam san het nieuwe hotel „Huis ten Deijl" alhier, het ongeluk van den hoogen atriger te vallen met het gevolg dat hij inwendig zwaar gekneusd werd. Dr. Gut teling verleende de eerste geneeskundige hulp. Daarna is hij per rijtuig naar zijne woning te Oosterhout vervoerd. VLIJMEN, 4 Dec. In de 2de afdeeling van den voetbalwedstrijd speelden verb den Zondag „D. V. C." van Dongen, „Saturuus" uit 's Bosch, „Victoria* uit Vuchi en „O'.ympia* can Vlijmen. D. ter? g noemde club behaalde den len prijs en Saturnus verwierf den 2en. Het ruwe, regenachtige weder maakte dat dc belangstelling van het publiek niet groot was. De prijzen werden weder door den WelEd.Gestr. Heer Tacx, notaris, met eeue hartelijke toespraak uitgereikt. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 6657,74 en terugbetaald f 12595,34. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt no. 2781. Vergadering van den raad derdag 6 Dec. voormiddag» Wh Aan de orde 1 Ingekomen stukken, 2 Benoeming lid Burg. Armbestuur we gens periodieke aftreding van het lid G. v. d. Ven. 3 Benoeming lid plaatselijke schoolcom missie wegens periodieke aftreding van het lid M. de Vaan Wen. 4 Benoeming 4 leden commissie tot we ring schoolverzuim, enz. 5. Benoeming commissie voor het uit- scharen der gemeente.weide enz. 6. Adres onderwijzerbond om verhooging van jaarwedden der onderwijzers met voor stel van Burgm. en Wethouders; nog een paar adresen. op uur. üon- KAATSHEUVEL, 5 Dec. 1906. Armcn-Concert. Zondagavond om 6 uur gaf onze harmo me „Apollo* haar Armen-Conoert. De zaal was stampvol, wel een bewijs, dat men hooge verwachtingen van dit concert had. Nu, het program was 'schitterend, de uit voering niet minder. Vooral de „Fretners- berg', eene Badeusche legende, viel buiten gewoon in den smaak. Het prachtige, doch zware stuk werd uitstekend gespeeld. De muzikanteu hebben vooral in dit nummer getoond dat zij op instrumentaal gebied nitt van eeu beetje vervaard zijn. Een woord van lof en dank aan onzen hoogst- bekwamen directeur A. A. Groot voor zijne uitstekende leiding, aan de heeren M, v. Beurden en J. v. d. Wee voor hunne flinke medewerking op orgel eu pianoaan den heer C. de Boudt, karakter-humorist uit voor zijn flink optreden bij zal wel vinden Een woord van dank ijverige muzikanten, die tijd en veil hebben tot den groei hunner een woord van dank ook aan het Dongen, zijn weg aan de krachten harmonie zoon is met H. van der Vorst. Tevens er nog eenige kleinere kinderen. geachte publiek voor hunne belangstelling, maar ook voor hun Hinken steun der armen. Moge Apollo op den ingeslagen weg blijven voortgaan I Vak-cursus. Den schoenmakers zijn hier biljetten ge zonden, waarin hun medegedeeld werd, dat hier een half-jaarlijksche vakcursus zal wordeu opgericht. Die zich willen aan— meldeu kunnen dat doen bij den heer C. Kroot. We hopen eene flinke belangstelling -emm i Moord te Tilburg. In aansluiting op onze telefoonische mededeeling van den moord op Van der V. kunnen wij thans den lezers een een volledig verslag van het gruwelstuk aanbieden. Even buiten de stad, in het buurt schap Oerle, woont de familie Bierens, bestaande uit man, vrouw, 22-jarigen en 18-jarige dochter, die gehuwd zij® De schoonzoon, die het slachtoffer is ge worden, was reeds eenige jaren vóór zijn huwelijk de intieme vriend des hui zes, waarbij zoo nu en dan de vriend schap echter wel eens veranderde in vijandschap. Moeder de vrouw hield evenwel den verguisden huisvriend de hand boven het hoofd en telkens werd de lieve vrede weer bezegeld. Zoo kwam het dan, dat een maand of acht geleden de 17-jarige dochter in het hu welijk trad met den huisvriend, allen bleven toch bij elkander wonen. Het duurde nochtans niet lang of de eens gezindheid ging het huis uit hoogloo- pende twisten, ook tusschen het jonge echtpaar, waren helaas aan de orde van den dag; natuurlijk moet het spreek- woord hier in toepassing gebracht wor den waar twee kijven, hebben twee schuld. Vrijdagavond, ongeveer elf uur, had

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5