"TnrnjiïTiü ADR. APPELS Antoon Hunninks LEVERPASTEI. Brand Wie Haarlemmer Bloembollen, P. GDUDEMARS- Groote straat .»ij de Haven Waalwijk TIELEN, WAALWIJK, Wed, C, P. VAN HILST en ZONEN, MOOR Spekslageiij „Molen". Schoonheid Advertentiën. fijne vleeschwaren ABB. APPILS. G. v. d. Heijden Cz. NIC. VAN DONGEN. Gas- Waterleidingen GASLAMPEN Stokpaardjes Lelienmelkseep P. C. A. ROOTHAERT, SMEEDWERKEN potlooden Reclame. Kerknieuws. Sport. Ingezonden Stukken Huishoudgroentec, Soeperwten-Capucijners GEZ. ZIJ LM A A& Boekhandel Hooge Werkblokken. Hoe ver is het hier vandaan I. w. en van waalwijk. Machinale Uitsnijderij met de wereldberoemde van Berkels snijmachine. P.8. Dagelijks eerste kwaliteit varktmsvleesch. Puikbeste nootjes en steenko en, houts- en bruinkoolbriketten, gezuiverde koolteer, prima bruine teer, Carbolineum, Asphalt, Mo torolie «Electric.» Het onfeilbare middel voor vochtige muren in stallen en werkplaatsen is de «BLACK VARNI8H". BLOEMIST WAALWIJK. VRAAGT II KT MERK ONOVERTROFFEN en BRUINE BOONEN. Spreekbuizen en Elerlrixchv Geleidingen Zeemleder, Sponsen en Dweilen, Ballen, Laken, Queuën enz, SMEDERIJ, WAALWIJK, GROOTESTRAAT, met lange schuiven voor Schoen fabrieken. in gezelschap van een meerderjarige, niet toepasselijk was op zgn. gecombi neerde neringen. Thans heeft echter de Hooge Raad beslist dat die bepaling op dergelijke neringen toepasselijk is, zoodat een kind van 10 jaar geen koffie of suiker mag gaan halen in een kruidenierswinkel waar tevens vergunning is tot verkoop van sterken drank in het klein, wanneer het niet in gezelschap is van een meer derjarige. Deze beslissing is vooral lastig voor dorpen, waar de meeste gecombineerde neringen worden aangetroffen en waar kinderen beneden 16 jaar bijna altijd alleen worden uitgezonden om bood schappen te doen. Dc 800ste geboortedag van De Ruytcr. Men bericht uit Den Haag Het uitvoerend comité tot herdenking van de Ruyter's 300sten geboortedag besloot in zijn jongste vergadering het bij de natie in te zamelen bedrag mede te besteden tot stichting van een »De Ruytermcdaille*, op bepaalde tijdstippen uit te reiken aan haar of hem, die zich op welke wijze dan ook, bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt op het gebied van het zeewezen. De nadere uitwerking van de meest gewenschte verwezenlijking van dit in beginsel vastgestelde denk beeld werd opgedragen aan eene com missie. Tevens werd in deze vergadering be sloten, dat de feestviering in alle plaatsen van ons land zal plaats hebben op Zaterdag 23 Maart a.s. Timor. Uit Den Haag seint men Blijkens een uit Ned. Indié ontvangen telegram stuitte een colonne bij den opmarsch naar Waiwikoe, op Timor, op een sterke vijandelijke versterking, die na hardnekkigen tegenstand genomen werd. De vijand liet 32 dooden achter, waar onder het hoofd van het verzet, 108 geweren, munitie en blanke wapenen. Gesneuveld zijn 3 en zwaar gewond 5 inlandsche mindere militairen, waarvan er één later overleden is. Licht gewond werd een inlandsch minder militair, terwijl een officier onbe duidend werd gewond door een lansworp. De iniilioencB van Deli Van de fabelachtige winsten, in het afgeloopen jaar in Deli behaald, is reeds veel gesproken. Er zijn ook vaak cijfers genoemd maar steeds van een enkele onderneming. Men krijgt er echter pas een goed denkbeeld van, schrijft het Bal. Nieuwsblad als men hoort dat de oogst ongeveer 220.000 pakken tabak heeft bedragen, welke opgebracht hebben rond f53.000000 De opbrengst van Deli vóór dezen was ruim f40.000.000. Het record van toen is dus met ruim f 12.000.000 geslagen. Wel mag men spreken van de mil- lioenen van Deli Liehting 1907. De lichting der Nationale Militie van het volgende jaar bedraagt 17500 man, waarvan 12300 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Vierhonderd man zijn voor den zeedienst bestemd. Do stelling run Amsterdam. Opdat zoo spoedig mogelijk na aan neming van 't ontwerp van wet tot in stelling van een fonds voor de spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam die voltooiing met kracht zullen worden voortgezet, is reeds thans een voorstel tot vaststelling van de eerste begrooting van het fonds en daarmee samenhan gende wetsontwerpen ingediend. Het ligt in de bedoeling in 4 jaar alle werk zaamheden te doen uitvoeren. Van de noodig geoordeelde bedragen is o. a. f871,400 bestemd voor het verbeteren van het fort bij Abcoude en als eerste termijn voor het afwerken der forten aan de Drecht bij Uithoorn, Lage-Am- stel, in de botshol en aan de Winkel f 285,400 voor schuilgebouwen in de stelling; f 131,600 voor het inrichten van een algemeen verdedigingspark, groeps- depóts en sector-parken f 174,000 voor verlichtingstoestellen, draagbaar spoor wegmateriaal en versperringsmateriaal, Vermits de totale uitgaven voor het fonds voor 1907 op f 1,876 000 worden geraamd, waarvan f850,000 te dekken uit de Oorlogsbegrooting, wordt het voorschot op f 1,026,000 geraamd. TWEEDE KAMEK. In de Tweede Kamer is de begrooting van Buitenlandsche zaken zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Na behandeling en goedkeuring van het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 18 Mei 1904 te Parijs onder teekenden Regeling met bijbehoorend proces-verbaal van onderteckening, strek kende tot bestrijding van dezoogenaamden handel in vrouwen en meisjes kwam aan de orde de begrooting van justitie, waarbij van alle zijde vele vragen en wenschen werden kenbaar gemaakt. Vooral de jonge katholieke juristen als Jansen, Wijnbergen, Regout drongen aan op maatregelen ter beteugeling der speel zucht, de onzedelijkheid en pornografie, terwijl de heer Jansen een lans brak voor niet meer strafbaar stellen van het vol trekken van 't Kerkelijk als nog burger lijk huwelijk heeft plaats gehad. De heer Schaper had 't over klasse justitie, zich beroepende op het feit dat onze justitie uit één klasse wordt gerecruteerd en op talrijke vonnissen waaruit z.i. blijkt dat vergrijpen tegen den eigendom veel zwaarder worden ge straft dan aanslagen op het leven. Terugkomende op de gratie verleend aan twee fabrikanten te Groningen, die door een overtreding van de Veiligheids wet, schuld waren van een ongeluk in hun fabriek, waardoor een jongen het leven verloor, betoogde spr. dat hier misbruik was gemaakt van het gratierecht (hetgeen de heer Van Idsenga bij inter ruptie toegaf.) Op belachelijke gronden had, volgens spr., de Minister tot gratie geadviseerd van kerels, die cenige jaren in de kast hadden moeten gaan. Vooral kwam spr op tegen dezen grond, dat de gratie was gevraagd door «achtenswaardige mannen», waartoe ook behoorden deleden van de Groningsche rechtbank, het treurigste stelletje van onze geheele rechterlijke macht- (De Voorzitter kwam hier tegen op.) Spr- hoopte, dat de vrijzinnig-democra ten de houding van hun partijgenoot (Mi nister van Raalte) niet zouden goedkeuren. MWWHHM f —br-- - Een onlangs voorgekomen geval te Gorin- cheui is vrij belangrijk. Daar hel zoo dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belang te publicecreu. Hier is het. De heer II. Zillig, wonende Heerenlaar.tje 318 te Gorinchem, meldt ons: Sedert ge ruims» tijd had ik voortdurend verschrikke lijk pijn in den rug pii in de lendenen. Bij mijn werk was dit zeer lastig want iedere keer wanneer ik bukken moest, was lie pijn bijzo; der hevig. Toen ik vernam dat Fos ters Rugpijn Nieren Pillen voor rug en len denpijn zulk een speciaal en afdoend mid del was, wenschte ik hier dadelijk gebruik van te maken en de uitwerking was even vlug en krachtig, want in één week was ik totaal genezen en sedert d;er» lijd heb ik niets meer van mijn vroegere pijn gevoeld. Proefondervindelijk kan ik dit probate middel Aanbevelen. Ik ondergeteokende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U hei pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug, gij denkt dat liet een lichte ongesteldheid is manr in werkelijkheid zijn het uw nieren. De natuur waarschuwt U op de*e wijze dat Uw nierende belangrijkste Uwer or ganen zwak zijn en hulpvragen. Zij ziju overladen geworden e:i kunnen hue werk niet meer volbrengen. Daar de nieren de verzamelplaatsen van het lichaam zijn, is het hun werk het bloed te fütee'en en scheiden zij 30 gram onzuiverheden af per 24 uur Indien zij hiertoe niet in stmt zijn hoopen zich deze onreinheden op in het gestel, door dringen het geheele !iclu»m en veroorzaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht len denpijn, hartzwakte, schele hoofdpijn flauw ten euz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer ZILLIG gehad heeft Wij waarschu wen tegen namaak en maken kooperserop attent, dat op iedere doos de haodteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn Ie Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. Den 3denjuni 1907 vieren de volgende ZeerEerw. Heeren in het Bisdom 's Her togenbosch hun zilveren priesterfeest B. F. Arts pastoor tc Ledeacker, W. H. van Besouwen, pastoor Tilburg (Korvel) L. M. J. W. Gast, pastoor Oostelbeers, H. Groeningen, pastoor Heesch, A H. A. Kamp, pastoor St.* Joachimsmoer, M. Kluytmans pastoor Wamel, A. N- Mut- saers, pastoor Cuyk, A. A. Oomen, pastoor Woensel, A. J- A. M. Raymakers, pastoor Berkel, J. Timmer, pastoor Lage-Mierde M. Tervvindt, pastoor Maasbommel, G. Verhoeven, pastoor Hatert, A Wevers pastoor Dreumel. Alsmede de ZeerEerw. pater Jos Sweens oud-Missionnaris in Algiers, thans Di recteur van St. Charles onder Boxtel en Rev. Fath. Martin Bronsgeest, missionaris in Amerika. 25 jaar pastoor in 1907: C. J. Broeckx Druten, D. Kooien, Ommel, H. v. d. Ven, Stiphout. Te Mook vierde, de ook hier be kende pastoor Bartels, schrijver en rede naar, onder groote belangstelling, zijn zilveren priesterfeest. Groote Nat. Schaakwedstrijd. Te Eindhoven wordt Zondag een groote nat. Schaakwedstrijd gehouden in 4 klasse le, 2e, 3e, en 4e klasse. Prachtige verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles zijn uitgeloofd. De wedstrijd wordt gehouden in de prachtige zaal van de SociëteitApollo's Lust» en wel in 3 ronden, n,l van 101 van 1tot 5 en van 61/»—9l/s uur- Gespeeld wordt in groepen van 4 deel nemers. De groepeering heeft plaats, Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U voor het onder staande een plaatsje in Uw geëerd blad. Wat maakt men hier toch een spek takel over de locomobiel die door de firma Huijsman en Lankhuijzen bij hun ne hooiperserij geplaatst is.» De pers zal afbranden 1 Het is een ongehoord schandaal dat men daarvoor permissie geeft! *zegt de eene.» Als men maar lid van den raad is »voegt weer een andere erbij. Deze en een massa andere uitroepen hoort men dagelijks. Dat alles volstrekt zonder gevaar is zou ik niet gaarne beweren, doch hierover zoo'n spektakel te maken is, dunkt mij, is niet geheel in den haak. 'Dat genoemde firma minstens in haar recht is terzijde gela ten, kan men toch van haar niet ver gen dat zij, tot het nemen van proe ven, zich eene kostbare installatie gaat aanschaffen. Daarenboven hebben de belendende eigenaren in dit geval voor zichzelf te zorgen. Doch waarom dan het bij dit lawaai te laten? Waarom dan niet een request bij de bevoegde autori teiten ingediend? Is men bang? Heusch, menscheneters treft men in Nederland, dus ook hier, niet meer aan. zoodra alle deelnemers in elke klasse zijn ingeschreven. Door loting zullen dan belanghebbenden voor elke groep worden aangewezen. Inleggeld f0,50 per deelnemer, te vol doen bij aangifte op den wedstrijddag. Ieder abonné op het Schaakblad kan aan den wedstrijd deelnemen, ook zij die op den dag van den wedstrijd zelf alsnog een abonnement op dat Blad nemen. (Huittn r era ut woordelijkheid der R-dadie.) Mijnheer de Redacteur Gelieve dit stukje in de »Echo van het Zuiden* op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Dat de voetbalsport in Waalwijk een periode van buitengewonen vooruitgang beleeft, zal zeker wel niemand tegenspre ken. Wat een verandering in ons anders zoo stil plaatsje, waar iedereen van zon- dagrust scheen te houden. Voor een jaar zag men hier van deze soort van sport totaal niets; niemand dacht er aan om een bal met den voet voort te bewegen en thans hoort de wandelaar overal de jeugd jubelen waar ook maar een eenigszins geschikt plaatsje is om te kunnen voetballen. Maar ook op minder geschikte plaat sen. waar gevaar bestaat dat het pro jectiel (blaas of prop papier) tegen de eene of andere ruit te landen komt wordt het spel beoefend. Menig offertje is dan ook door deze jonge blaastrap- pers aan gebroken ruiten gebracht. Niet alleen de ruiten zijn het slachtof fer van hel voetballen, maar ook de schoenen en klompen hebben het haid te verantwoorden en worden dikwijls met gapende wonden thuis gebracht. Geen wonder dan ook, dat er vele ouders gevonden worden, die zich tegen deze spartaansche sport verzetten en het beschouwen als een gevaarlijk, vernie lend werk. Maar dat zijn juist degenen die het spel niet anders kennen dan van hooren zeggen, die dus alleen de nadeelcn ken nen van ondervinding en niet genoeg ingewijd zijn om de goede eigenschap pen er van in te zien. Wanneer iemand het voetbalspel wil beoordeelen moet hij eerst de spelregels kennen, anders zal hij het onverwijld veroordeelen en dit geldt voor elke soort van sport of spel. Hoe kan men ook een open oog of ïart hebben voor iets wat men niet kent. Doch deze criticus zal weldra tot de overtuiging komen, dat hij het voetbal spel verkeerd beoordeeld heeft, wanneer hij zich de moeite eens wil getroosten om de spelregels te lreren kennen. Doet hij dit niet, zoo heeft hij het recht ook niet het spel te veroordeelen. Immers zooveel aanbeveelingen van Doctoren en leeraren zijn er om deze sport te rangschikken onder de meest geschikte van alle spelen. Het is gezond voor lichaam en geest het leert den beoefenaars vlug denken en handelen. Het staalt zijn zenuwen en spieren; het kweekt gemeenschapszin en last not least het doet hem gewennen aan orde en tucht. In 1904 werd dan ook in het regle ment der voorgeschreven spelen voor militairen de spelregels van bet voet balspel opgenomen en zij zijn het, die dit jaar een der eersten zullen zijn van den Noordb. Voetb. bonds. Ouder! onthoudt uwe zonen het genot van deze jongenssport niet, wijl het aangename met het nuttige gepaard gaat. Laat hen niet langer op straat of ver boden plaatsjes, dat soort van voetbal len uitoefenen maar geeft uwe toestem ming en medewerking om hun lid te laten worden van eene Vereeniging en zeker zult gij eene verandering ten goe de waarnemen. Waar ik echter wel eens op wil wijzen is het veranderen der afsluiting van een der panden van deij heer v. D. in de Spek- straat. Ter gelegenheid dezer verande ring was in genoemde een aarden wal op geworpen waarachter gevoegelijk stand kon worden gehouden in oorlogstijd. Ik betreur dit enkel omdat daarover geen enkel notabel gestruikeld is. Ware dit wel het geval geweest dan zou den vol genden avond deze hindernis wel opge ruimd geweest zijn. Moet bij zulke din gen des avonds niet een brandenden lan taarn geplaatst zijn? Voorziet onze, niet genoeg te prijzen, volmaakte en in de puntjes uitgevoerde bouwverordering daarin niet? Zou onze gemeente op zichter ook al bang zijn als een smake lijk brokje van eventuëele menscheneters te dienen? Met dank voor de plaatsing Uwe dw. dienaar. X. Raamsdonkveer, 6 December 1906. mingeboden voor le Hypotheek, tegen eene rente van 41/* a lll2°lo l>«r J«»r. Brieven fr Bureau van dit blad No. 13. Prijscourant per ons. Gerookt vleesch 20 Gerookte ham 16 Gekookte ham 20 Saucise d* Boulogne 20 Cervelaat worst (prima) 22 Tongen worst 16 Bloeddorst 6 Ontbijt «pek (doorregen) zeer lekker 11 Blok worst 14 Leverworst I 10 Leverworst II 8 Boterhamworst l 12 Boterhamworst II 10 Gekookt gerookte ossentong 40 Gekooktgerookte varkentong (a eer fijn) 30 Gerookt varkenshaas 18 per pond. Rol ham 65 Spieren gerookt vleesch 90 Rolpens 60 Knakworst per paar 20 Metworst (om te koken) 50 Varkensrib (gerookt) 65 il mburgersrib 75 Hoofdkaas 25 Beleefd aanbevelend 20 en 25 cent per blikje. en doen dc Anthraciet-kolen van G. VAN DER HEIJDEN Czv het best en voordeeligst. Wie ze nog niet heeft ge probeerd, moet het spoedig do-n, w ant door len le stoken van G. VAN I)EK HEIJDEN betracht men zijn voordeel. Denkt er dus aan Verder verkrijgbaar Aanbevelend in 'l vroege voorjaar zijne kamers of tuinen wil verfraaien, voorziet zich nu reeds van ahmede prschlig bloeiende CicUmen, Chry santhemums, en wondermooie bloemen, Cac us, Dalias. Bioembiuderij. Aanbevelend, Per heele blik 30 ets., per halve blik 18 ets. Bij 12 blikken 2817 ets. Terder prima kwaliteit Beleefd aanbevelend, Koper-, Lood- en Zink werker. word- ii aan zeer concurreererAc prijzen aan gelegd. GROOTE SORTEERING en wat tot het verlichtingsvak behoort. Verder Huishoudelijke Artikelen, alsmede alle soorten Solied adres voor Hout-, Cement- en Mtiotiekdaken. AANBEVELEND De schadelijke gevolgen van het drankmisbruik, een leerboek voor de hoogste klasse der lagere school, her- halings-onderwijs of drankbestrijdersver- eenigingen, doorj M. HERMAKS f 0.25. Bij grooter aantal aanzienlijk rabat. De Sociale Vraag of de encyclieken van Z H. Leo XIII over het arbeiders vraagstuk en de christelijke democratie, door Chr. Boomaars, C. Ss. R. Prijs f 0.15. Bij groot aantal aanzienlijk rabat. Atlas voor Nederland, door I. ten Have, om na te teckenen. f 0.15. Van eigen bodem, leesboek voor de jeugd. f 0.40. bestaat in een teeder vlekkenloos ge zicht, frisch, rooskleurig uiterlijk, witte fluweelzachte huid en ver blindend mooie gelaatskleur. Dit alles verkrijgt men door van BERGMAN Co., Radebeul echte fabrieksmerk „Stokpaardjes* p. St. 50 ets. bij ANTOON TIELEN TILBURG Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie* Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag /tekeningen en prijtopgaal. bevelen zich beleefd aan tot het leveren vau lichte en zware Steeds iu voorraad en in bewerking Verder bevelen wij ons beleefd aan voor alle REPARATIE aan Machine» voor «choentabriekan drijfwerken, enz. ZIJN DE BESTE. Verkrijgbaar bij ANTOON TIELEN,

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 8