Derde Blad. Provinciaal Nieuws. i BUITEN LAND. Italië. Frankrijk. ngeland. I Rusland. BfNNF.NLANK Nummer 102. Zondag 23 December 1906. 39e Jaargang. De Echo van hei Zuiden. WAALWIJK. Woensdagmorgen (2e Kerstdag) door zal de Liedertafel «Oefening en Ver maak», op hare zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Denk aan Mij Goeden Nacht Jonge Liefde Solo voor Bariton. Looft den Heer met acc. van piano. Aanvang 12 De la Vuente. Roeske. G. Mann. De Vliegg. uur- ik ken, zeide hj geen pijnlijker onderworpen heid dan die de P*us aan de katholiekeu en de katholieke geestelijkheid heeft opgelegd Hij spreekt dm o*er het uiizeiten uit de pi- léizcn en beweert dat talrijke bisschoppen gevraagd hebben uit hun paleis te worden giz»', oin bij het Vaticam niet verdichtte worden Briand beijvert zich aan te foonèn, dat de toestand in 't land uitstekend i«, dat er gceu godsdienst of burgeroorlog zal ko men en dat het geheele laud, ook de m esn katiiol eken met hem eens zijn. Het ontwerp wordt als spoedeischet.d verkl ard. Vu>r dit nummer geven we slechts t-rn uittreksel uit de telegrammen beschouwm- f»en hierover zijn 'hans niet meer mogelijk. Grande Soiree Amusante te geven door het eerste rang gezelschap, Directie Faveur Rotterdam, op Woensdag 26 December (2e Kerstdag) op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. (Zie advertentie.) BESOIJEN. Uitvoering door de Cht. Zangver- ceniging «Halléluja», op Dinsdag 2 5 December 1906, (1ste Kerstdag) in de Hervormde Kerk te Besoijen. Aanvang 5 uur precies. (Zie programma's SPRANG. Uitvoering der Chr. Zangvereeniging «Excelsior» te Sprang, op Woensdag 26 December (2e Keistdag) in het Kerk gebouw der Ned. Herv. Kerk. Met hoogst vereerende medewerking van Mej. Joh. de Roon en den heer Ant. Hurkmans, Besoijen. Aanvang 's avonds 5 uren. (Zie programma's.) Het protest van den Paus bij de mogend- hrdvn vestigt de aandacht op de enormiteit van de Fransche prakiijken, waarvan er tot dusver geen voorbeeld was bij de beschaafde naties want zelfs als de diplomatieke be trekkingen tusschen twee staten verbroken zijn, blijft men den Heiligen Stoel en bovenal de archieven van vreemde vertegm woordigers eerbiedigen. De Heilige Stoel teekeut evenzeer verzet aan tegen de schending van het onbetwist bare recht van den Paus, onafscheidelijk verbonden aan zijn verheven taak, om on middellijk en door aangegeven tusschenper- soneu zich met de katholieken, bisschoppen en geloovigen, in verbinding ti alellcn. De kardinaal voegt er aan toe, dat er geen schaduw van grond is in de voor wendsels, door de regeeiing te hulp geroe pen, om hare handelingen te wettigen. Eene commissie uit da Kamer heeft de wetswijziging van Briand betreffende de uit voering van den katholieken godsdienst rerds aangenomen, en overal worden beschouwin gen eraan gewijd, maar die kunnen voor heden vervallen; rene nota van het Vaticaan is over deze quvrstie bekend geworden. „Het nieuwe wetsontwerp tan d> Fransche regeoring is gegrond op dezelfde beginselen als de vroegere handelingen van het kabinet van Cl-menOau, d. w. z. op een zoo groot mogelijke verdrukking v n de Kerk oüder den schijn van groote vrijzinnigheid De wet maakt den toestand waarin de Kerk ver keert, inderdaad zeer veel ernstiger Zoo b.v w»t betreft de onverwijlde overdracht ran kerkelijke eigendommen en de onmiddellijke intrekking van uitkecringen aan priesters die de wet niet aanvaard hebben". Aan den anderen kant, betoogt hetVati- kaan verder, schijnt het kabinet, inziende dat de openbare meening ontevreden was over de zeer onaangename positie waarin Brund's aanschrijving de dienstdoende pries ters had gebracht, eeuige wijzigingen in het jiieuwe wetsontwerp te hebben aangebracht, wijzigingen die de wet niet beier maken. De wet is nu gegrond op een beginsel dat de inrichting en uitoefening van den eere- dienst mogelijk maakt, volgens de scheidings- wet van 1905 of de wi tten op rereenigingen eu vergaderingen van 1881 en 1901. Men heefi begrepen dat de scheidingswet voor de kerk onaannemelijk was, terwijl de aan schrijving van Briand verklaard had dat de twee andere wetten geen betrekking hadden op den eeredienst, maar op openbare ver gaderingen. Op stuk van zaken zijn de scheidingswet, de aanschrijving van Briand en de nieuwe wet slechts drie vormen van dezeltde gedachte, hierop neerkomende dat men de Kerk in eeu toestand van slavernij wil brengen en haar wil dwingen, daarbij verklarende dat de regeering alles doet wat in haar macht is om de zaak tot een goed einde te bren gen, vergeefs echter, omdat haar bedoelingen door de onverzoenlijkheid en de halsstarrig- van den pauselijken stoel verijdeld woiden. De waarheid is vervolgt de nota dat de pauselijke stoel zijn houding niet zal wijzigen, voor dat een wet wordt ingediend, waarbij de wezenlijke rechten van de kerk erkend worden, te beginnen met de katho lieke hiërarchie welke grondslag van de inrichting der Kerk is. Van vele zijden ontvangt het Valicaan toezegging van steun voor de Fransche geestelijkheid. De kardinalen hebben voor gesteld, dat hun bezoldiging met tweederden zou worden verminderd. De Amerikaansche bisschoppen hebben aangeboden een tl el te betalen van de verblijfkosten in Home van alle seminaristen, die gedwongen worden voor hun studie Frankrijk te verlaten. Ca nada zond belangrijke bedragen; Brazilië bood een half millioen francs aan. De telegrammen van hedenmorgen brengen reeds nieuws over de behandeling van bovengenoemd wetsontwerp in delran- sche Kuner. Briand hield een langdurig betoog, waarin hij den toestand schetst en Het lot der nieuwe, onderwijswet is ge veld. Het Hoogerhuis heeft haar verworpen met 132 tegen 52 stemmen. Wat kan nu de regeering doen? Het Hoogerhuis ontbinden? Ze is er niet toe bij machte. Een nieuw outwerp-onHerwijs»< t indienen? Zij zou er vreiuig plezier van b-- levcn. gezien den levensloop van hel thans gevallen ontwerp. Een wet iudicnen tot nij ging van de samenstelling van 't Hon derhals, waarvan de ontbinding van het Legerbuis het gevolg zou zijn? Of voorstel len, dat een aanvulling van Peers door de kroon de meerderheid van het HoogeihuD sou omzetten? Het IV vooralsnog niet te zeggen, wat hei eerstvolgen-t stadium zal zijn in dezen be- Lngwekkenden strijd. sen, protesten van alle zijden, lawaai 1 tumult, zooals we dat hier in Holland niet kenden. De N.-Rott.-Ct. schrijft: Men raasde en tierde cn gilde en beukte op tafel, als zou men meteen el kander te lijf willen gaan. Kortom, er was eene beroering, die, zoo niet het Hollandsche karakter au fond zoo plecht statig en nuchcr was, hare ontknooping in een Belgisch of Oostenrijksch inkt- pottengevecht had kunnen vinden Vermakelijk was te zien, hoe de man die dit alles op zijn geweten had, de heer Van Karnebeek, te midden van dit rumoerig tooneeltje geen moment uit zijn plooi viel, en een levend bewijs van de spreekwoordelijke oud-Hollandsche kalmte gaf. Men zag hem, terwijl alle heftig in de weer waren en schreeuwden, in zijn eentje slenteren met een gezicht als wilde hij zeggen »Wat maakt gij u toch om een wissewasje zoo druk Maar nu de zaak zelve. De minister is nadien aan 't woord geweest en heeft in eene boeiende, pak kende en goed gedoccumenteerde rede, die veel meer licht nog verschafte dan zijne memorie van antwoord, het goed recht zijnner plannen met kracht ver dedigd, niet schromende er bij te voe gen, dat hij voor zijne overtuiging wilde vallen. Hij verdedigde zijne verschillen de plannen, kondigde vele nieuwe maat regelen aan en sprak vooral over de kwestie »het blijvend gedeelte4 waaraan hij vasthield. Hij wenscht niet dat de jongens gebruikt worden voor de cor veediensten, en beloofde toch voldoende oefening en dekking in oorlogstijd. Hoe de zaak zal afloopen De sprekers, die repliceerden, gaven niet veel hoop voor het behoud van den minister, en groote waarschijnlijkheid bestaat dat hij zal vallen te meer daar het contingent jaarlijks zal worden verhoogd. Hoewel wij hiermee niet sympatheer- en, zouden wij den val van dezen be windsman betreuren. Hieronder zal men den uitslag wel kunnen lezen. zoo'n werkzaam leven zal voorzeker niemand den heer Timmermans mis gunnen. Lezing. Donderdag had in dc achterzaal van 't hotel Vcrwlel voor de leden van 't departement »Langstraat« van 't Nut van het algemeen met dames en genoo- digden, eene lezing plaats, over >de belangen onzer kinderen* door den heer Klaas de Vries te Amsterdam. Weinigen waren slechts opgekomen en de heer Kakebeen betieurde dit in zijn openingswoord ten zeerste, consta- teerende dat aan Burgemeester en Wet houders, schoolcommissie, heeren onder wijzers enz. enz. eene uitnoodiging was gezonden. De heer Klaas de Vries besprak de opvoeding der kinderen, wijzende op dc groote fouten en tekortkomingen betref fende de belangen onzer kinderen. We moeten de kinderen nagaan, opmerken overwegen, veel nalaten en weinig doen, we moeten naar hen luisteren, want het kind is een fontein van krachten, die niet keni.en, maar die we moeten Toen gisteren in Lodz het hoofd der po litie, Clirza iowski, zich per rijtuig naar do godsdientoefeiiing in de orthodoxe kerk wil de begeven, werden op den hoek van de Nieolaislrant twee bommen geworpen, liet rijtuig werd vernield en de politiechef ern- fclig aan een been gekwetst. Van <le, dragon der®, die het rijtuig vergezelden, werd er één gedood en twee verwond; de paarden werden doodgeslagen. Ook de koetsier en e n politieagent, werden gekwetst. De twee de 'bom ontplofte niet. De daders wisten, op huu vervolgers schietend, te ontkomen. Central News seint uit St. Petersburg een opgave vau do aanslagen op hooge amb tenaren, militaire en burgerlijke personen, door de terroristen van Februari 1905 tol November 1906 bedreven. Waar de cijfers aan ontleend zijn, blijkt niet. Zij omvatten echter zoowel gedooden als door bom, re volver of dolk zwaar gewonden en dat zijn 1932 personen. Het aantal door ie terroristen gedoode of zwaar gewonde andere menschen, boeren, werklieden, enz. wordt geschat op 32,700 SEBASTÓPOL, 19 December. Van de 15 matrozen, die destijds deelgenomen heb ben aan de muiterij van het pantserschip „Kujas Polemkiu" en die zich na hun t«- rugkeer uit Roemenië vrijwillig aan het ge recht hadden overgeleverd, werd heden tot vier jaar dwangarbeid veioordeeld; de overigen zullen worden ingelijfd bij de ai- restantenafdeeling vcor dm tijd van 6 maan den tot twee jaar. Tweede Kamer. In ons vorig nummer hebben we een en ander gezegd over de oorlogsbegroo- ting in de Kamer. Daarna zijn nog verschillende sprekers aan 't woord ge weest. Velen tegen, eenige voor de plannen van den minister. Zoo ook de heer van Karnebeek, die nogal heftig tegen den minister te velde ging en hem verweet dat hij handelde uit politiek-in zicht, niet uit overtuiging. De minister-president heeft daarover den heer van Karnebeek eens flink de les gelezen, iets wat in ons parlement tot dusverre niet gebruikelijk was, dat een minister-president tusschen de be raadslagingen door de partij gaat ver dedigen van zijn collega, die zelfs nog niet heeft gesproken. Daar had je me de Popjes aan 't dan- De Kamer kwam gisteren om 8 uur weer bijeen en heeft tot diep in den nacht vergaderd, de tribunen waren nog stampvol. Talrijke sprekers kwamen nog aan 't woord, eenige voor, velen tegen den minister, zoodat men een echec alge meen verwachtte. Het is natuurlijk voor ons niet mogelijk de belangrijke en dik werf heftige discussie ook eenigzins ver kort te geven. Verschillende moties werden ingediend De minister kwam weer aan 't woord voor zijn dupliek, die wederom zelfbewust en krachtig was. o. a. een zinnetje De minister weet de zekerheid, dat als de maatregel dit jaar doorgaat, geen ongeluk zal gebeuren. Door dien maat regel zal de minister beter leeren inzien wat zonder schade in het leger gemist kan worden. Als er onverhoopt wat gebeurt wat zijn berekeningen te schande maakt, zal de minister onverwijld de noodige maatregelen nemen om daarin te voorzien en ware het noodig, wat hij niet aanneemt, dan zou hij niet aarzelen op zijn maatregel betreffende het blij- gedeelte terug te komen. Hij eindigde als het bekende; »Gegroet Cesar* van de martelaars in 't Colyseum. En het resultaat is geweest, iets wat niet hadden verwacht. we Een telegram van hedenmorgen seint ons Na toezegging door den minister van oorlog, dat hij alle gegevens ter juiste beoordeeling van de vermindering van het blijvend gedeelte tijdig zal verschaf fen, waardoor hij een gedeelte der rechterzijde bevredigde, werd de oorlogs- begrooting aangenomen met 60 tegen 38 stemmen. WAALWIJK, 22 Dec. 1906. Vergadering. Zondag 15 Januari des namiddags 1 uur zal de Diocesane Bond van R. K. Vakvereenigingen van Lederbewerkers hare jaarvergadering houden te Waalwijk op de zaal der St. Paulusvereeniging Dientengevolge zal de volgende alge- meene vergadering voor de vakvereeni- ging der looiers gehouden worden begin Februari 1907. Yalscbe berichten. In verschillende, buiten onze gemeen te verschijnende bladen, lazen wij dezer dagen betreffende den heer J. B. Tim mermans Wz. alhier berichten, welke geheel met de «vaarheid in strijd zijn. Zoo werd o m- gemeld, dat Z Ed. van plan was te bedanken als lid der Pro vinciale Staten, als president onzer Ka mer van Koophandel en Fabrieken, ja dat Z.Ed. onze gemeente metterwoon zou verlaten Van al deze berichten is, gelijk wij reeds zeiden, gelukkig niets waar. De heer J B Timmermans trekt zich alleen met 1 Januari a. s. uit zaken terug, doch blijft voor Waalwijk en in genoemde betrekkingen behouden, waar aan hij zich naar onze vaste meening zoo mogelijk nog met meer ijver zal blijven wijden. Eene overigens welverdiende rust na we eerbiedigen, gelooven en plaats gunnen. Dan gaat spreker, die door z'n mooi Hollandsch en boeienden leestrant geheel zijn auditorium wist te boeien na het onderwijs der kinderen, de examen, waar z. i. heel wat afmoet, want het is beslist een fout der ouders en opvoe ders, om de individualiteit van 't kind te onderdrukken de kindsheid moet ge hoord en verhoord worden. Het moeten zal vervangen worden, door het zelf willen 1 en dan, dat men er aan denkt tegenover het kind opte treden met mildheidgeen dwang. Naast onderwijs voor de opvoeding moet staan spel. heerlijk spel daarbuiten met jeugdige dartelheid gespeeld. Met dwang verkrijgt men zeer weinig maar strenge rechtvaardigheid is nood zakelijk, toch nog dient de mildheid in acht genomen te worden. Bestudeer uw kind, ga het na in al zijne uitingen, rekening houdend me.t het denken en willen van uw kind. Wekt vertrouwen bij uw kind, dat de straften moeten dienen als geneesmiddel voor de toekomst, om te voorkomen. Vergeef wel hetgeen voorbij is. Heeft de Goede Meester niet gesproken van zeventig maal zeven maal vergeven, haalt dit voorbeeld voor den geest van zelf zult U begrijpen dat ik dan niet gunstig oordeel over lichamelijke tuchtiging. Zoolang het niet bewezen is, dat lichamelijke tuchtiging goed werkt in de opvoeding, zoolang moet men ze ook weren Het bang zijn voor straf is niet 't wa re, dan wordt list, leugen en bedrog gezocht, de gezinheid van uw kind moet verbeteren. En dan het voorbeeld, dat dóet zoo veel voor het kind en dcDkt er steeds aan bij uwe straffen, bij uwe liefdevolle toewijding, dat het kind zoovele trekken heeft van zijn ouders en dat het zoo'n zware taak is de karakters te wijzigen Want liefdevolle zwakheid is bfcter dan de lietdelooze gestrengheid, want de liefde is verbonden met de kracht, en met de liefde is in de opvoeding zoo veel te bewerken. Na de pauze werden eenige schetsen door den spreker gegeven, die hét ge sprokene zoo treffend kwamen bevestigen. Wij hebben slechts eenige punten ge geven, die de spr. voornamelijk uitwerkte. Het is ons ondoenlijk een uitvoerig re laas te geven van deze rede, die ruim een paar uren in beslag nam en van 't begin tot het einde, boeiend, leerrijk en genotvol was, omdat er uit sprak, ware studie van het ziele-leven van het kind, diepe studie over de opvoeding onzer kleinen; omdat deze belangrijke en leer zame stof werd gegeven in eene sier lijk, echt Hollandsch, in onvervalschte moedertaal en uitstekende dictie en voordracht vooral in zijne schetsen, die een waar genot vormen. Mooi werk Het was ons aangenaam, dat het pu bliek in de gelegenheid gesteld werd eens een goed stnk werk te zien van den amateur-schilder, den heer Egidius Ma- diol te Besoijen. Wij zagen reeds meermalen werk van hem en bewonderden werkelijk, hoever deze persoon, die den geheelen dag aan zijne werkzaamheden in de fabriek moet besteden, het gebracht heeft in de edele kunst van schilderen. Onze lezers begrijpen reeds dat wij hier op 't oog hebben het groote ge schilderd portret van een onzer oudste ingezetenen den heer A. de Ruijter, dat gedurende eenigen tijd was tentoonge steld in de vitrine van het meubelma gazijn van de firma Th. van Wijck alhier. Het portr t maakte op eenieder den indruk van uitstekende gelijkenis, tt effen de coloriet en goede afwerking, in t kort de totaal indruk was zeer goed. En zien wc de foutjes over 't hoofd, die ieder weik aankleven en zeker dat van een amateur, die alleen zijn vrije tijd aan zijn liethcbberij-werk kan beste den, dan verdient hij wel openlijk een woord van hulde voor dit kranig stuk, als een bewijs van wat aanleg, werkkracht en ambitie vermogen. Ook het landschapje voldeed zeer goed en trok ieders aandacht. Voetbalsport. Aanst. Zondag zal 't tweede elfta van »W. V.« een friendly gaine spelen tegen Willem II 3. uit Tilburg op 't terrein alhier. Aanvang 2 uur. Hxport van Vetleeren werk. Nog maar veel tc weinig schijnt er aan gedacht te worden, dat er een enorm groot veld voor export voor vetleeren werk braak ligt. Zij, die zich daarop met de noodige energie zouden toeleggen, kunnen nog zóóveel doen. In geen land ter wereld wordt het vetleeren werk zoo goed en laat ons er bijvoegen zoo goed koop gemaakt dan in Nederland. Enkele zaken leggen zich er min of meer op toe om naar Engeland en Frankrijk te ex porteeren maar nog meer, nog oneindig veel meer kan hierin gedaan worden. In Engeland vooral, en ook in Skandinavië is heel wat in dit artikel te plaatsen, in iedere zeehaven van eenige beteekenis gaat in dat artikel zeer veel om en is het Hollandsch fabrikaat daar tegen hoo- gere prijzen en tegen veel betere condi ties dan hier in't land te plaatsen. Van enkele lui die in dat artikel voor export werken, vernamen wij dat alles tegen contant geld gaat, men heeft soms het geld al in huis voor het goed verzonden is. Zoo iets moet men in Holland te *er- geefs zoeken. Ook worden de orders veel grooter en veel tijdiger opgegeven dan hier in Holland gebruikelijk is, zoo dat men geregelder kan doorwerken. Wij meenen, dat eens onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen. Vooral aan de kanten van Dongen, Loonopzand, Oisterwijk, Eindhoven, Gestel, Aalst Veldhoven zijn nog veel lui die als ze zich export in Vetleeren schoenen zouden toeleggen vrij wat meer zouden verdienen, dan zich hiér voor Hollandsche winkels te blijven afsloven voor een al te minnen prijs. Men vrage bij de consuls in de verschillende landen eens adressen aan. Zij die vetleer werk maken, mogen dit wel eens ernstig overwegen, Laat geen benauwde, kleinzeilige vrees U terughou den, ook niet dat men in die taal niet kan correspondeerenallicht heeft men een kennis of vriend die U daarmede wel zal helpen. Geloof gerust men schat de bezwaren veeltijds grooter dan ze werkelijk zijn. Welaan men neemt deze zaak eens in overweging, maar men late het daar niet bij en tracht hoe eer hoe beter zich daar een veld te verove ren, dat blijken zal een vruchtbaar te zija. S. Ten bebeere der teringlijders. Door het Rijk zullen ten behoeve der Afdeeling Amsterdam van de vereenl- ging tot bestrijding van tuberculose ge legenheidspostzegels worden uitgegeven van een, drie en vijf cent, welke aan het hoofdkantoor en verdere bijkantoren te Amsterdam tegen de dubbelen prijs verkrijgbaar zullen zijn van af 21 De cember tot 3 Januari. Mocht de voor raad echter spoediger uitgeput zijn, dan zullen geen nieuwe meer bijgedrukt worden. Ieder, die dus de Vereeniging in haar zoo bij uitstek nuttig werk, be hulpzaam wil zijn, zal goed doen zich zoo spoedig mogelijk van het verlangde aantal zegels te voorzien. De halve opbrengst komt der Vereeniging ten goede, terwijl de zegels alleen geldig zullen zijn voor Nederland tot ultimo 31 Januari. liet Hossein- oarnaral. Een »reuzenpaar« Hannes en Drieke het overschot der schutterij op weg naar de begraafplaats kapitein Voigteen dwergenfeest in Geuldal; het blijvend gedeelte der rijdende artillerie de vier Heemskinderen ziedaar eenige van de vele afdeelingen, die zullen voorko- mooie I men in den optocht, dien de Octeldonk- met een sche Club alhier bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op het a.s. carna valsfeest zal houden. In de Woensdag avond gehouden ledenvergadering gaf de >Road van Elf,« het bestuur der club, reeds een schema van wat die dagen beloven. Een ingekomen kabinets- schrijven van Oeteldonks vorst, Prins Amadero Ricosti di Carnavalo, benoemde den voorzitter van den »Road van Elf« tot groot-officier in de >Orde van den Springenden Ekster.* BAARDWIJK. Bij gelegenheid van het a. s. Kerstfeest zullen door gemeente en kerkelijke overheden brood en spek aan de arme» dezer gemeente worden uitgedeeld. Met de a.s. Kerstdagen zal in deze parochiekerk door het R. K. zang koor worden uitgevoerd, de prachtige Kerstcantate, woorden van Dr. Schaep- man, muziek van Johan van Nunen. j Dezer dagen kwam hier een scha-| renslijper door de gemeente die zeet veel aan Schiedammer moest geofferd hebben, tenminste hij had moeite zijc evenwicht te houden. De honden dil vermoeid schenen, weigerden op eer gegeven oogenblik hun dienst en daa stond onze heer slijper radeloos ei hulpeloos. Natuuilijk eerst de honde een schop en toen dat niet hielp, wild hij aan het rad een handje helpen doe nam bij vergissing het vliegwiel waa'

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9