Nummer 5 Donderdag 17 Januari 1907 30e J aargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. f ojf'b WAALWIJK, 16 Jan. 1907. Ontploffing. Een ongeval, dat nog niet in de ge schiedenis onzer gemeente staat geboek staafd en dat de verschrikkelijkste ge volgen na zich had kunnen slepen, doch allergelukkigst is afgeloopen, greep Maandag plaats. Des namiddags ten half vijf werd plotseling een knal gehoord zoo hevig, dat wij ter verduidelijking geen voor beeld daarvan zouden kunnen aanhalen, maar zoo, dat tot in Drunen de schok word vernomen, een knal, die de men- schen die zich kalm naar hun werkzaam heden begaven of een wandeling maak ten, een oogenblik als versuft deed staan, om ze dan plotseling voort te doen snellen in zenuwachtige spanning, omdat dat ratelend gedonder na den slag direct deed denken aan een ont ploffing en 't ineenstorten van een ge bouw. En zoo was 'tin de gasfabriek had eene ontploffing plaats gegrepen. Wij bevonden ons vrij dicht bij de de plaats des onheils op het oogenblik dal de ontploffing gebeurde en zagen muren en dak met geweld naar buiten gesmeten worden en meteen kwam de vlam te voorschijn, 't was een ijzing wekkend gezicht, vooral het niet-weten of nog ontploffingen waren te vreezen of nog gevaar bestond, of geen menschen- levens zouden zijn te betreuren. Dat bracht onder het publiek voor dit oogenblik de meest nerveuse stem ming. Wij waren direct in de fabriek en daar was 't een begrijpelijke verwarring de directeur, de boekhouder en de gas fitter waren toevallig afwezig, de stokers door den schrik overmand eenigen waren van hun stookplaats op den grond gesla gen, maar niemand gekwetst. De eerste oogenblikken maakte men zich ongerust over directeur en fittei of die zich in 't gebouw konden be vinden, maar deze kwamen spoedig uit Besoijen herwaarts. Direct werden zooveel mogelijk maat regelen genomen, de ovens werden open gezet, zoodat het gas kon ontsnappen en onderwijl was de burgemeester met politie en brandweer aanwezig. Daar de eerste lezing was, dat een der zuiverings kisten was gesprongen, vreesde men aanvankelijk voor de ontploffiing der tweede, daarom werd 't publiek op grooten afstand gehouden. De brandweermannen zelf hadden een gevaarlijke taak, omdat men niet wist hoe de toestand daarbinnen was, maar de flinke kerels wierpen toch met hunne slangen een groote massa water in 't vuur, zoodat dit spoedig bedaard was. Moge zij hiervoor een extra belooning ontvangen I De menschen in de buurt der gasfa briek hebben eenige benauwde oogen blikken doorleefd Tegelijk met de he vige ontploffing daverden als 't ware alle ruiten in de gemeente en werden van bijna alle huizen, te beginnen bij de O. L. School tot aan Alessie, dus alleen aan de overzijde der gasfabriek over een afstand van een 50 Meter de ruiten met spijlen ingedrukt, bij de kinderen van der Sanden een groote spiegelruit uitgeslagen, de muur ontzet en gescheurd, zelfs een ijzeren spiji in gedeukt, 't was een ruïne, verschrikkelijk, dit gedeelte der Stationsstraat was met glas bezaaid. Verschillende personen werden door de glasscherven gewond. Bij den heer Jac. Pulles, waar een der dochters voor het raam zat, werd deze door het glas gewond en in de kamer geworpen, de lamp van den zolder, beelden van de kast enz. op andere plaatsen was 't al niet beter en ver schillende vrouwen verloren bij den slag 't bewustzijn. Ook de telefoondraden werden doorgesneden, zoodat de ver binding werd verbrokendeze werd Dinsdagmorgen weer hersteld. De h.h. onderwijzers met de jongens die op de bovenscholen les hadden, schrokken begrijpelijkerwijze zeer en dachten eerst aan 't invallen van een gedeelte van dit gebouw, 't behoeft niet gezegd dat men allerspoedigst beneden en in de vrije lucht stond. 't Is natuurlijk niet doenbaar de ge- heele consternatie te beschrijven, wij geven een en ander om te bewijzen, welk een kracht de luchtdruk had en welk een groot geluk het mag heeten, dat op dat oogenblik juist niemand voorbij de gasfabriek ging, wat toch bijna nooit gebeurtna eenige oogen blikken waren de schoolkinderen er geweest of wat vroeger de fabrieksar beiders en de jongens der openbare school, en dan ware 't onheil niet te overzien geweestook mag men van geluk spreken, dat geen der werklieden der fabriek zich in deze afdeeling be vond. Als een bewijs van de kracht der ontploffing, kan dienen dat in gebouwen en huizen op verren afstand, o. a. bij den heer Aug- van Baal, nog een paar ruiten zijn stuk geslagen. De brand was spoedig bedwongen en naar wij vernemen een nooddak worden gebouwd, om alles zijn gewonen loop te doen hebben. Met genoegen kunnen wij mede- deelen dat de Bossche Maatschappij van Brandverzekering voor het Konink rijk der Nederlanden, door bemiddeling van haren agentden heer Aloys Verbunt besloten heeft, alle schade op de bij haar verzekerde panden, bij de j.l. ontploffing, alhoewel niet verplicht, ge heel te vergoeden. Ook van de Mij. Utrecht, agent de heer F. W. van Liempt, vernemen wij 't zelfde. Ned. Ilerv. («emecntc. Zondagmorgen ten 10 uur had zooals wij hebben aangekondigd, in de Ned. Herv Gem. de plechtigheid der ïnstal- toen bleek dat ook geen gevaar voor 1 6 rr. I latie van den nieuwen predikant, ds verdere ontploffing bestond, ook dat geen der zuiveringskisten was gesprongen joor en dat de aanwezige machinerieën niet heel veel hadden geleden. De oorzaak moet dan ook gezocht worden in een lek aan een der zuiveringskisten. Het daaruit ontsnappende gas heeft zich boven verzameld tusschen plafond en dak en is ontstoken door een gaspitje dat aan de andere zijde van een houten schot branddedit heeft de explosie veroorzaakt. Welk een geweldige druk deze ontploffing ontwikkelde kon men het best zien, als men de plaats des onheils boven eens in oogenschouw neemt. De muren, die niet uit elkander zijn geslagen, zijn wel een d.cM. ontzet de houten schutten zijn allen stukge slagen of een heel eind achteruit ge drongen de zolderbalken stuk geknapt, in 't kort een verschrikkelijke verwoes ting. Bij het eerste gezicht meende men dat men spoedig zonder gas zou zitten maar de gashouders waren goed voor zien en gelukkig is men gisteren reeds met een motor en een kist aan 't werk kunnen gaan, anders hadden we vandaag beslist zonder gas gezeten, want gisteren avond ten half acht was nog slechts een 30 M3 aanwezig. Men gelooft nu wel alles gaande te kunnen houden. De schade is nogal belangrijk, maar assurantie op beuispolis bij de firma W. Zuurhout, dekt deze. De omwonenden, waarover we straks spraken, hebben nogal wat schade. Hoe 't daar mee zal afloopen, weten we niet. Verschillende maatschappijen zullen, naar we vernemen het uitkeeren, andere weer, naar wij hooren, niet. Moge dan de gemeente zich flink houden 1 De oorzaak is zoover men tot dus verre na kan gaan, een lek aan een der zuiveringskisten, waardoor dus een groot gevaar voor omwonenden en voorbij gangers is ontstaan. Is hier een tekortkoming Wij willen de zaak niet vooruitloopen, maar vertrouwen dat door de autoritei ten aan wien zulks in dit geval compe teert een ernstig onderzoek naar deze zaak enz. zal worden ingesteld en de uitslag daarvan bekend gemaakt. Wij gelooven dat dit zeer gewenscht, ja noodzakelijk is. In ieder geval ware het o. i. wel nood zakelijk, dat iemand, die goed op de hoogte is, een deskundige dus, steeds tegenwoordig ware, opdat men bij mo gelijke onheilen niet onbeholpen sta te kijkenwant in trouwe, op 't oogenblik van 't gevaar was geen deskundige aanwezig Is men zoo verantwoord Alles is goed afgeloopen, maar laten we ons voorstellen dat 't andersom ware geweest, wie zou de juiste maatregelen op het oogenblik dat gehandeld moest worden, hebben kunnen nemen Niemand En wat voor onheilen had zoo iets na zich kunnen slepen? Nu weten wij wel, een ongeluk kan overal gebeuren. Maar laat men toch zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen nemen, vooral bij eene dergelijke groote en altijd gevaarlijke onderneming, die op zoo'n slechte plaats staat. Ten slotte hopen we, dat de gascom- missie tot het besluit moge komen, den gemeenteraad voor testellen, het voorste gedeelte der gasfabriek naar. achter te verplaatsen. (Geheele verplaatsing zal wel door de kostbare gebouwen onmo gelijk zijn) Laat het wat geld kosten, de omwonenden, ja 't algemeen zijn er beslist mee gebaat. De gascommissie heeft dezer dagen meermalen vergaderd en maatregelen genomen dat de gaslevering niet onder broken behoefde te worden. In af wachting van nadere beslissingen, zal Fetter plaats. De bevestiging geschiedde zijn voorganger en ambtgenoot, ds. Meindersma, thans te 's-Bosch. Om twee uur hield ds. Fetter zijn intredepreek, die door eene talrijke schare werd bijgewoond, terwijl het ge mengde zangkoor »Vooruitgang zij ons Doel* gevestigd in de Hervormde Kerk een welkomstlied zong voor deze ge legenheid vervaardigd door den heer A. C. van der Heijden alhier. Kamer van Arbeid Door Zijne Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is be paald dat tengevolge der periodieke af treding der Kamer op 27 Mei a. s., de nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 26 Februari en de herstemming zoo noodig op Maandag 11 Maart 1907. Benoeming De heer A. Adam, brigadier-titulair bij de brigade maréchaussée te Besoijen, wordt als brigade-commandant overge plaatst naar Gemert. Hoewel wij hem gaarne zijne promotie gunnen, zien wij den kranigen en iiverigen politieman, die steeds behulpzaam was, noodc ver trekken. Het moge hem in zijn nieuwe functie en standplaats wel gaan. De maréchaussée van der Valk uit Budel is naar hier verplaatst. W. U. V. De W. G. V. werkte Zondag in het Concertgebouw te 's-Bosch mede in de uitvoering, die gegeven werd ter eere van 't lustrum van >Kunst en Kracht* te 's-Bosch. Ook het Bosch' Mannenkwartet en 't orkest der stafmuziek verleenden hunne welwillende medewerking. De zaal was druk bezet en de avond slaagde in zijn geheel uitstekend. Plaats ruimte verhindert ons een uitgebreid verslag te geven. Na eenige muzieknummers en een woord van gelukwensch van den pre sident werd het woord gevoerd door den heer A. Princen alhier, den ver tegenwoordiger van het Zuidergewest van het Nederlandsch Gymnastiek-Ver- bond, waarvan »Kunst en Kracht* lid is. De heer Princen zeide, dat het de Tilburgsche en Waalwijksche vereeni- gingen een groot genoegen is geweest hierheen te komen om een aureool te voegen bij de lauweren, die hare Bossche zuster-vereeniging reeds heeft behaald en die zij zoo terecht verdient om 't geen zij reeds op 't gebied van kunst zoowel als van kracht heeft be wezen tc zijn, daarbij tevens huldigende de innerlijke kracht, waarvan zij blijk geeft door de eendrachtige samen iver- king harer leden onder de zeer ver dienstelijke leiding van hun directeur. Spreker uitte de hoop, dat zij zóó zou voortgaan om meer en meer de gymnastiek ingang te doen vinden, ge dachtig aan het mens sana in corpore sano. Dat deze toespraken met luiden bijval door het zeer talrijk gehoor, 't welk de groote concertzaal vulde, werd begroet behoeft geen betoog, wegens de groote sympathie, waarin »Kunst en Kracht* zich mag verheugen. Het le deel van 't program gaf ons staafoefeningen van »De Germaan*, dir. de heer H. van Loon, staaf- en vrije oefeningen van de >Waalwijksche Gymn. Ver.*, directeur de heer A Princen, schooloefeningen en vrij turnen aan de »barren» van »Kunst en Kracht» en paard met tremplin» van al de drie vereenigingen. In het verslag van de Prov. Ct. wor den vooral nog geroemd de rek-oefenin- gen en de groepen der W. G. V.ers die in den heer Princen een uitmuntend aanvoerder hebben. Wegkump's Bioscoop. Wij schreven in een vorig nummer niet te veel met de bewering dat de juiste voorstelling der projectie's van Wegkamp's bioscoop hier goed bekend waren meer, men wist dat de heer Wegkamp weer veel goeds zou geven, anders had zijn optreden, in weerwil van alle reclame, niet zulk een reuzen-succes kunnen zijn. Elke voorstelling was de zaal Musis Sacrum overvol, de menschen stonden tegen elkander en nog tal rijken moesten worden teruggezonden ja was men eenmaal de zaal binnen, dan ontstond er als 't ware een strijd om een klein staan- of zitplaatsje te bemach tigen. Nu, wij woonden de opvoeringen een paar maal bij en moeten getuigen dat de bioscoop een bezoek overwaard is, men geniet er beslist. Alles is uitste kend ingericht, de installatie, de machine, men krijgt direct den indruk van een eerste-klas-inrichting, welke indruk vol komen wordt als men de fraaie scherpe, hoogst-interessante projecties ziet, die telkenmale te aanschouwen gegeven worden. Het is bijna ondoenlijk hier over de verschillende tafereelen in bijzonderhe den te treden, daar allen goed waren en zeer voldeden, eenige willen wc toch noemen. Op de eerste plaats»De hond als redder*, verder >Boer Willem in de Heksengrot,* rijk aan kleuren pracht >de eerste rit van een chauffeur,* »de schipbreukeling*, »de wraak van een kind*, »Esmiralda, of de onschuldig veroordeelde*, maar laat ons niet verder gaan, we zouden zoo 't geheele pro gramma kunnen nemen. Vermelden we nog de nieuwe nummers: »Geboorte van Christus* en »De schoenmaker van Köpenick* en deelen wij als onze slot- indruk mede, dat deze inrichting én wat duidelijkheid en scherpte der projecties, actualiteit, de prachtige feëerieke k'ieur- schakeeringen, het weinig beven der beelden en vooral ook de zeer duidelijke explicatie, wat voor een groot deel van 't publiek van veel belang is, betreft, vooraan staat. We raden eenieder ze hedenavond te bezoeken en Tilburg mag zich in de a.s. komst dezer inrichting wel verheugen. Voetbal. De match van Zondag j.l. in welke »W. V.» tegen »B. V. C.* te 's-Bosch zou uitkomen kon wegens ongeschikt heid van terrein op bovengenoemde plaats niet doorgaan. Aanstaanden Zondag 20 Jan. zal Wil lem II 2 voor de competitie van den Brab. voetb. bond, een match spelen tegen »W. V.« I op het het terrein alhier. Zeker zal dit een spannende wedstrijd zijn, daar W.V ers, in weerwil dat zij het te Tilburg verloren met 6 1 goede kans hebben een overwinning op de rood, wit en blauwen te behalen, wegens ver schil van terrein. Wij wenschen hun derhalve veel succes. Het 2e elftal van Waalwijk Vooruit schijnt wel onoverwinlijk te zijn althans heeft als nog geen enkelen wedstrijd in dit seizoen verloren. De laatste overwinnig behaalde het Zondag j.l. op Willem II 3 Tilburg met 2 1. Al gaven geen van beide partijen in 't begin mooi spel te zien, men kon het toch aanzien, dat de W. V.ers de sterkeren waren. Voor de rust bleef de score blank; daarna kwam W. V. sterk opzetten. Eerst doelpuntte de rechtsuiterst E. Zeckendorf (de goaltjesmaker van W-V. 2) daarna maakte de center voor van Willem II gelijk doch kort daarop gaf de linksuiterst van W. V. A. van Eick aan zijn elftal wederom de leiding, zoo bleef de stand totdat scheidsrechter P. Stornebrink einde aankondigde. Teeruvond. Zaterdagavond had het gezelschap »De Verccnigde Vriendschap*, gevestigd bij den heer Jan van Helvoirt, zijn feestavond. Het ging er recht gezellig toe, want order mooie voordrachten en zangnummers werden de uren ge- noe olijk dooi gebracht, totdat eindelijk de leden aan tafel werden genoodigd, waar een heerlijk maal hen wachtte. Een woord van lof aan den heer Jan van Helvoirt, die op zoo uitstekende wijze voor alles zorg droeg. Hoogst voldaan keerden allen, toen 't uur van scheiden gekomen was, in de beste orde huiswaarts. Aanbesteding. Maandagmorgen had in 't café van den heer Christ van de Wei ff de aan besteding plaats van de gedeeltelijke verbouwing van een huis gelegen aan de Markt alhier, alwaar een manufacturen- magazijn zal worden ge v es', if d voor rekening der firma P. Bruning Co. te Breda. Ingeschreven werd als volgt B J. Schoep, Baardwijk f 1784 C. Michael, Vrijhoeven-Cappel 2045 G. van Dijck, Waalwijk 2091 Firma Wed. A. Aarts Zonen 2099 G. van Huiten, Waalwijk 2110 Antoon van Iersel, Waalwijk 2115 H. Michael, Capelle 2200 H. van der Meijs, Besoijen 2120 W. van Heesch, Waalwijk 2298 Gerard de Rooij, Waalwijk 2300 Panrdcnfokkcrij Door de Provinciale Regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Noord- Brabant* is besloten om te trachten te doen aankoopen twee warmbloed-dek hengsten, met het doel deze onder de fokkers dezer provincie onder eenige bindende bepalingen weder tc verkoopen. Door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn tot leden der Commissie van aankoop benoemd de heeren Dingeman Timmer mans, te Raamsdonk (Dorp), Fr. den Ouden te Zevenbergen en L. Hinrichs te Eist. Prov. Staten van Noord—Brabant. In de gisteren gehouden vergadering waren niet voldoende leden opgekomen. De Staten komen nu 28 dezer wederom bijeen. De commissie in zake weggeld hoopt dan met haar rapport gereed te zullen zijn. Ncd. Stoomledorfabriek. Bij de Sl.-Ct. no. 12 is gevoegd de akte van oprichting van de naamlooxe vennootschap Société Anonyme Fabrique a Vapeur Nêerlandaise de cuirs »Gilze-Rijcn«, (Naaml. Venn. Nederl. Stoomlederfabriek Gilze-Rijen) te Rijen, gem. Gilze Rijen. Doelde exploitatie der looierij te Rijen evenals van den handel in leder en aanverwante artikelen zij kan deel nemen in of toetreden tot alle vereeni gingen, die zich met dergelijken handel bezighouden. Duur: 25 jaar. Kapitaal: f 225,000, verdeeld in 2250 pref. aan- deelen van f 100. Bovendien worden uitgegeven 2250 gewone aandeelen zon der bepaling van waarde. Geplaatst en voor de helft volgestort zijn alle prefe rente aandeelende gewone worden tusschen de oprichters verdeeld volgens hunne afzonderlijke overeenkomsten. BestuurRaad van beheer. BAARDWIJK. De bavolking dezer gem. bedroeg op 31 Dsc. 1905 854 m. eu 837 vr. samen 1691 geboren werden 31 m. en 25 vr. samen 56, tr vestigden zich 42 m. en 38 vr. samen 80, totale vermeerdering 73 m. en 63 vr. samen 136er stierven 16 m. en 18 vr. samen 34, er vertrokken 46 m en 51 va. Samen 97, totale vermindering 62 m. en 69 vr. samen 131. De bevolking vermeerde alzoo lliW y AA AAA* VJ AA IViUIIUWViUV V «.vvv«»k zij op 31 Dec. 1906 bedroeg 865 m. en 831 vr. samen 1906 zielen. 16 f Een groot muzikaal genot staat binnenkort te wachten. Het kwartet Cecilia, bestaande uit de heeren. H. Venverloo uit Amsterdam. L. van Cromvoirt, C. Thijssen en A. Boom uit Baardwijk, zal met med werking der hedertaf-l „Tot Bloei der Toonkunst" een groot vocaal concert geven op Zondag 20 Januari a.s. des avonds 7 uur in de zaal van den heer L vau Cromvoirt, Verschillende Quartetten, soli en koren, zullen ten gehoore worden gebracht, alsook de Kerst—cantate van v. Nueuen, met bege leiding van harmonium en piano. De aui'-n der solisten en Quartetzangers, alsook de liedertafei zijn ons borg, dat ons een zt ldzaine kunstavond wacht, waartos ieder muziekliefhebber, ook vau buiten aan raden zich te begeven. Do entrée van 25 cent, is zeer laag gesteld. Reeds vroeg in den morgen deden bier dezer dagen 2 opkoopers van vodden en oud yzer de ronde. De eene had te vorsn circu laires rondgebracht, die hij. later *ou terug halen maar de andere was hem V?or kocht ds vodden op, nam de briefjes of zoo*jt«n. eirou- laires ook mede. Nu ontmoetten de heeren collega» elkandar op een gegeven oogenblik en kwam het tot een regen van allerhande lieve uitdrukking!» wederzijds. Hierby bleef het echter. DRUNEN. Het verjaarfeest van dsn Z. E. Heer Directeur word op de Cougrega i* der jongelingen Zondag 6 Jauuari plecht.? gevierd. Na eene flinke feestmarsch volgde ee. I passende toespraak, waarin den geachten Di recteur namens het bestuur en de leden, c besto geluk en heilweusoheu widen anngeb. den. De overige muzieknummers werd' door de Fanfare onberispelijk uflgevoeï terwijl ook de Li'dertafel blijken gaf v. bekwaamheid en vooruitgang in de edek kuust. De Kerst-cantate van Joh van Nueneu mocht voorzeker het glanspunt van den avoni

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5