Nummer 6 Zondag 20 Januari 1907. 30e Jaargang Tweede Blad. "goed" bloed. BEKENDMAKING. IE MENGELWERK. binnenland. Reclame. China. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Qb Zee-militie, Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat de lotelingen der lichting 1907, bestemd ter inlijving voor volle dige oefenii g, die verlangen bij dc Zeemilitie te^dienen en een der d «ivoor in aanmerking komende beroepen uitoefenen, zich vóór den 1 F. bruari e. k. bij hen moeten aanmelden of doen opgeien. Waalwijk, 11 Januari 1907, Buigemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCI1UEREN. De Secretaris», F. W. VAN LIEMPT. Mond— en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, op verzoek van den Miuister van L ndbouw, Nij verheid en Ilande' naar aanleidit g van het feit, dat zich te Os* d-.echt bij eenige schapen het mond- en klauwzeer heeft voorgedaan, spoort de veehouders in deze gemeente aan. zoodra zich onder hun vee een ge ral van ger.oemdo ziekte mocht veitoonen, daarvnu onmiddelijk aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt hij w .arschuwl tevens tegen liet vervoeren van melk van een besmetten koppel naar contrifuge-in:ichiingen. Waalwijk, 7 Ja nu ri 1907, De Burgemeester voornoemd, X. DE VAN DER SCHUEREN I. Langzaam sloeg de klok in de eet kamer 7 uur. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open. De oude Rousselot trad binnen en beval Aan tafel I Maar grootpa, klonk schuchter een stemmetje, Jacques is er nog niet. De grijsaard fronste de wenkbrauwen en antwoordde bits Hij behoorde hier te zijn. Bij mij wordt om 7 uur gedineerdals dat mijnheer Jacques niet schikt, moet hij maar elders eten. Jacqueline liet het hoofd zakken, zonder iets te antwoorden, en ging naar de keu ken, om de soep te halen, die zacht op het vuur pruttelde. Stiptheid behoorde tot de stokpaardjes van den ouden Rousselot; hij dulde niet, dat men bij hem ook maar een enkele minuut te laat kwam. Jacques gaat om halfzes van zijn kantoor, zeide hij, hij heeft dus volop tijd, zich met zijn makkers te amuseeren. Ik belet hem dit niet, want bij is jong Maar om 7 uur moet hij hier zijn ik heb geen lust op hem te wachten. Rousselot was geen gemakkelijk heer Hij was soldaat geweest en had de veld tochten in de Krim, in Italië, in China en in Mexico meegemaakt, en zijn eere- teekenen hingen in een groote lijst aan den muur, in het midden het kruis van het Legioen van Eer, dat hij door tal van wapenfeiten had verworven. Tusschen de symmetrisch opgestelde borden van fijn Delftsch aardewerk glans den zij als sterren onder het bleeke licht der lamp, want iederen dag werden zij door Jacqueline opgepoetst en gepolijst. Dikwijls bleef de oude Rousselot er voor staan en bekeek ze langen tijd. Zij waren de glorierijke herrinneringen aan een eervol, dapper verleden. Zij waren in zeker opzicht zijn vreugde en zijn trots geweest, want het geluk had den ouden man niet altijd toegelachen. Drie jaar na hun huwelijk waren zijn zoon en zijn schoondochter bij een spoorweg ongeluk om het leven gekomen. Zes maanden later was zijn vrouw, die deze vreeselijken slag nooit te boven gekomen was, hen in het graf gevolgd. Hij was met Jacques, zijn kleinzoon en Jacqueline, zijn kleindochter achtergeble ven en had hen van zijn bescheiden pensioen opgevoed met de eenige ge dachte, van Jacques een man van eer, van Jacqueline een goede huisvrouw te maken. Hij had zich daaromtrent niet te be klagen gehad, want, terwijl Jacqueline een voortreffelijke huishoudster geworden was, die haar huishoudentje voorbeeldig bestierde, was Jacques bij een groote handelsfirma in dienst gekomen en werd door zijn chefs zeer gewaardeerd, zoodat men zijn schranderheid en zijn ijver een schitterende toekomst voorspelden. Maar was dat een reden, dat de jongen zich veroorloofde niet op tijd aan tafel te zijn. II. En de oude Rousselot, die over dat alles nadacht, hield opnieuw zijn bord bij dc dampende terrien en verklaarde, als naar gewoonte, dat hij nooit lekkerder had gegeten. Jacqueline deed, terwijl zij hem bediende, een laatste beroep op zijn toegevendheid. Grootpa, er zal toch niets met Jacques gebeurd zijn Zij stond op en ging naar het venster. Door de jalousieën zag men den neer- stroomenden regen, die als een waterval op de trottoirs plaste Het is zulk slecht weer 1 Maar de grijsaard antwoordde met een stem, die geen tegenspraak duldde - Wat zou dat! Je broer amuseeit zich immers 1 Toch begon ook hij ongerust te worden Als Jacques, die gewoonlijk zoo nauw gezet op tijd was, zooveel te laat kwam moest er iets bijzonders gebeurd zijn. Misschien was hij door dringend werk op het kantoor teruggehouden Misschien ook was hij door den regen verrast, gaan schuilen. De jongen was wel wat gevoelig. Hij had niets in de aderen. Of «limonade», zooals het volk zei. De oude Rousselot had van Jacques het liefst een soldaat gemaakt, zooals hij zelf was geweest. Maar de jongen had den zachten, schuchteren aard van zijn grootmoeder. Ja, het lot is dikwijls zeer ironisch. Hij kon zijn moedig, hartstochtelijk en opbruisend soldatenbloed niet herkennen in dezen vreedzamen jongen, wiens ge zichtskring was beperkt tot zijn rustig kantoor en wiens geheele eerzucht niet buiten zijn geregeld, stil leventje ging. Hij, Rousselot, had op Jacques leeftijd in de loopgraven van Sevastopol, gelegen de kogels boven zijn hoofd hooren fluiten en het niet gewaagd, te gaan slapen, omdat men bij de verwenschte koude, die daar heerschte er nooit zeker van was, of men wel weer wakker zou worden. De oude Rousselot loosde filosofisch en gelaten een diepen zucht, terwijl hij een droeven blik wierp op het kruis van het Legioen van Eer. gered, die bijna zouden verdronken zijn.' Maar, jonge vriend, ging hij voort, terwijl hij zich tot Jacques wendde, gij zijt te bescheidenWas niet één van mijn agenten u achtei nagegaan, dan zouden wij nooit geweten hebben, wie gij zijt. Sta mij toe, u de hand te drukken, eer gij de belooning ontvangt, die u toekomt. Toen de inspecteur was heengegaan, bleef de grijsaard zwijgen Het was toch zijn bloed, dat in de aderen van zijn kleinzoon stroomde, dat edele, moedige heldenbloed dat zich nooit verloochende, eu dat slechts een gelegenheid noodig had, om eervol werkzaam te zijn. Hij mocht er trotsch op zijn. Jacques had zonder aarzelen zijn plicht gedaan, zonder opzien, zonder aanstellerij en dat verdubbelde zijn verdienste. Wat Jacques gedaan had, zou hij, de grootvader, eveneens gedaan hebben, precies als destijds, toen hij in een dichten kogelregen een gewonden kameraad had weggedragen en dien anderen keer, toen hij zich in de vijandelijke gelederen had gestort, om het bedreigde vaandel te redden. En deze twee helden, die hier tegen over elkaar stonden, hadden geen woorden noodig, om elkaar te begrijpen. De oude Rousselot perste twee dikke tranen terug, die hem uit de oogen wilden vallen, en hij bromde, om zijn ontroering te verbergen, terwijl hij weer ging zitten Nu, het is goed, maar te laat komen mag je nog niet. III. Inmiddels was Jacqueline opgestaan om naar de keuken te gaan, toen de deur plotseling geopend werd en Jacques met gebogen hoofd de kamer binnen trad. Neem me niet kwalijk, grootvader, maer ik moest me eerst verkleeden. Grootvader Rousselot antwoordde droogjes. Zorg er voor, dat zoo iets niet meer voorkomt. En toen Jacques schuchter een ver klaring wilde geven, om zich te veront schuldigen, viel de grijsaard hem dade lijk in de rede Ik neem geen ver ontschuldiging aan. Het maal werd zwijgend voortgezet, in weerwil van de pogingen van Jacqueline, om de gedwongen stemming door vroo- lijk gebabbel te doen verdwijnen. En nu had ik voor vanavond nogal chocolademelk willen maken, zuchtte zij Plotseling ging de bel over. Ga eens zien, wie er is, Jacqueline, zeide de grootvader. Jacqueline kwam eenige oogenblikken later terug. Het is een inspecteur van politic. Met doodsbleek gelaat was de grijsaard opgestaan De politie bij hem, wat had dat te beteekenen. Dwaze gedachten doorkruisten zijn hoofd. Hield dit on verwacht bezoek verband met het ie laat komen van Jacques De politie Dat stond gelijk met misdaad en ge vangenneming! Kwam men om Jacques 1 Had Jacques, zijn kleine Jacques, verleid door slechte voorbeelden, alle tradities van eer en goede trouw verloochend, welke hij hem zoo ijverig en onvermoeid han ingeprent Hij wierp een vragenden blik op zijn kleinzoon, doch deze bleef stom en on beweeglijk. En zijn houd ng was niet van die van een misdadiger. Laat hem binnenkomen, stamelde de oude man eenigszins gerustgesteld. Mijnheer Jacques Rousselot vroeg de inspecteur. De grijsaard greep zijn stoel vast, om niet te vallen. Het leek hem of alles om hem draaide, en met stokkende stem mompelde hij Jacques, ongelukkig kind, wat heb je gedaan Wat hij gedaan heeft? vroeg de inspecteur, ik zal u vertellen, mijnheer wat hij gedaan heeft-.... Hij heeft zooeven met gevaar voor zijn leven drie personen Nieuws van belang voor Waalwijk. Wat neer het schip is gpzonlcni weet ieder een U te vertellen, hoe het gated had kun nen worden Hoeveel waarheid is er niet in dit oude gezegde. De eenige raad die waarheid voor ons heeft, is diegene welke ons bijtijds gegeven wordt. Dit is juist waaioiu een Guleuiborgsche raadgeving zoo goed en waardevol is, want zij geelt hoop er. moed aan iederen nierlijdt-r. Zij zegt U hoe ge weder gezond kunt worden, doch gij moet dezen raad tijdig opvolgen Mej. G v. d. Ham, Goilberdingenpoort 7 te Culemborg meldt ons Het is ruim twee jaar geleden sinds de pijn in den rug en udenen begon. Ik had snijdende steken in den rug gepaard met hoofdpijn en dui kelingen en meestentijds waren mijne enkels en polsen dik opgeloopen Doorloopend ge voelde ik mij zwaar vermoeid, vooral 's mor gens bij het opstaan. Mijn urine bevatte veel bezinksel en wss steeds vuil en troebel ik was totaal ongeschikt geworden om eenig werk te verrichten en op mijn jeugdigen leeftijd vau 24 jaar, v.as ik zeer melancho liek door de gedachte, dat ik op deze wijze verder zou moeten sukkelen. Ik hoorde toen van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en hoe veel goed deze pillen hier in de buurt doen toen ik er mee begon ondervond ik dat dit de medicijn was die ik moest hebben. Ik ging voort met Uw pillen en na een dag of acht gevoelde ik veel verlichtirg; mijn nieren werken thans weer natuurlijk, ik be weeg mij weer met gemak en gevoel mij in derdaad eeo geheel ander mensch dan eenige maanden geleden. Proefondervindelijk kan ik zeggen dat Uw geneesmiddel prachtig werkt. Ik ondergeteekenda verklaar dat het bo- venstaa ide waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. (Waterzucht) Deze gevaarlijke kwaal dient ie worden toegeschreven aan het overvloedig «ater afkomstig uit het bloed, dat doorge •irongen is tot. in het weefsel der huid en dat eigenlijk had mot ten worden uitgedreven door filtreering indien de nieren in goeden oestand geweest waren. Door een groot •aantel dankbare menschen werd ons mede gedeeld dat dergelijke gevalhn votkomen ge nezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. v. d. Hum gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op sttent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijg baar bij de firma Wed. Orie-Duinoulin, Markt. Toezending geschiedt frauco na ontvangst van postwissel k f 1,76 voor één of f 10.voor zes doozen. daardoor aan de gemeente kwamen te ver vallen. Elk bisdom heeft zij pensioenkas, tlie aan alle katholieke priesters eone uit- keering toekent met 70 jaar en ondersteu ning aan invalide en zieke priester». Het geld vau die kassen wordt groottndeel? bijeengebracht door de priesters zelf. Nu boparlile. de Scheidingswet, dat de bestaande openbare instellingen van etredienst ont bonden zonden worden en dat zij hare goederen zouden overdragen op de te vor men Tereenigingen voor den eeredienst. Vereenigi.ngen van eer.'dienst zijn er niet opgericht, en nu werden ze gewoon weg ingepalmd, alleen zegt re N. R. Ct. zeil, omdat ze een kerkelijk karakter hebben was 't een pensioenfonds van burgers, dan was men er wel afgebleven. Iladden de p msioenkassen der geestelijken maar een inrichting gehad als dergelijke kassen van gewone Fransche burgers plegen te hebben, dan waren zij ongeschonden gebleven, maar nu het instellingen waren met een kerkelijk kirakter, werden zij dooi de burgerlijke overheid ingepalmd. Lasies en abbé Lemire hebben hier Dinsdag de regeer.ng over geïnterpelleerd. Zie, zoo spraken de interpellanten, deze oude lieden worden nu toch werkelijk uitgeplunderd omdat zij katholiek zijn. Als zij gewone burgers waren dan zouden zij veilig zijn voor den wetgever. Lasies voegde er bij, dat de socialisten maar in d'Zrlfde lichting hadden door te gaan en dan was de national» omeigeniug aan den gang. Ende socialist»-. rae.ktc Lasies ter snede op kunnen tegen de radicalen zeggenwij socialisten onteigenen de rijken, maar jullui radicalen hebt de armen hun tigendotn ontnomen. Briand ontkende all-s, maar zeide ten slotte dat de overheid, de oude eu zieke priesters niet bioodeluos zou maken. Lrmire diende, daarop een wetsvoorste in, bepalende dat de pensioenkassen zoude» kunnen worden omgezet in maatschappijen van onderli g hulpbetoon. De minister zeide, dat hij niet geheel onvoorbereid over di' wetsvoorstel kon oordeelen, maar hij had er niets tegen het voorstel Lemire urgent te verklaren. Zoo werd het voorstel Lemire urgent verklaard en de K-.mer ging over tot de gewone orde van den dag zonder hoofdelijke stemming. De Journal des Débats, tevreden over dozen loop van zak-ni, beveelt dat wets- voorstel-Lemire warm aan. Als dat voorstel aangenomen wordt, zegt het blad en de Kamvr leek er wel ooren naar te hebben dan zou deze kwestie eens geregeld worden overeenkomstig de gewone mensche- lijke billijkheid, wat de voorkeur verdient boven knellende wettelijkheid, waar de ka tholieken gewoonlijk het slachtoffer van ziju. Er is alweer eeo nieuwe wet in de maak. Ze willen de bolsingen toch maar vermij den, die anti-clericalen. De Kerk krijgt grei> waarborg voor recht, maar zooveel mogelijk moet een openlijke strijd, die de lauwen zou opschrikken, toch vermeden worden. Nu is er weer een wetsvoorstel van den heer Flandin aan de orde, dat de verlof- aanvrage tot het houden van godsdienst oefeningen als openbare vergaderingen, zoo- als de wet van 1881 die heet voor te schrijven, onnoodig maakt. Zulke aanvragen zullen van alle openba re vergaderingen worden gevergd, niet van de godsdieustige. Al de leden der commissie, door de Ka- mer benoemd tot onderzoek van het wets ontwerp hebben zich er voor verklaard. In bun adres aan den Paus zenden de bisschoppen hun aller volkomen in-temming m»'t het oordeel over de wetgeving betrtfLnde den godsdienst, door den Paus in de encycliek van 6 dezer uitgesproken eu teekenen verzet «an tegen de verkrachting van de heiligste rechten. De godsdienstvrede zal zeggen zij slechts hersteld worden door eerbiediging van de hiërarchie der kerk, van de onschend baarheid der kerkelijke goederen en der irijheid. Totdat dit geschied zal zijn, zullen wij ons bij het gebeurde niet neerleggen. De bisschoppen teekenen ook verzet aan teg n de bewering, dat het episcopaat den Paus meer uit tucht dan uit overtuiging volgt zij bevestigen echter hun liefde voor het land en hun eerbied voor het gezag. Zij zijn bereid het vaderland alle offers te brengen, die in overeenstemming zijn met geloof en eer. van Keetmanshoop, en men zegt, dat de opstandelingen krachtigen tegenstand bieden. Ziezoo, nu heeft het Centrum toch ongelijk mm»rs is niet het Dui»sche Rijk in gevaar, an door gruwelijke vand len te woiden verwoest? Brave Hottentottenr, ze bedreigen het rijk rnnar ze redden de roering. Als 't bericht nu maar waar is Ook uit China blijven berichten van hongersnood komen. Uit de mededeelingen van het steuncomité blijkt, dat een gebied van 00.000 vierk Eng. mijl door den hor.gersuood wordt geteisterd, welk gebied gelegen is ongeveer laar waar de provincies Kiangcoe, Anhotï, Honan en Sjantoeng aan elkander grenzen. 10,000,000 menschen lijden onder dezen hongersnood; de sterfte is reeds ontzaglijk. Een inillioen menschen bezit niets meer; 300,000 zijn, stervende van den honger, saamgrschoold in de stad Tsjing Kian-poe. Vreeselijk. Een van de meest ergerlijke gevolgen van d scheidingwet is geweest, dat de pensioen kassen voor oude en invalide geestelijken Vreugde zal er zijn in de, harten der Duitsche regeeringsraannenPrrnbu'g lacht en Bülow lacht nog vroolijker want de Hottentotten zijn zoo braaf den oorlog te hervatten. Aan de Capetimes w>rdt uii Poit-Nolloth geseind, dat de vredesonderhandelingen in Pamerahnd plotseling afgebroken zijn. Een ernstig gevecht is aan den gang in de buurt Nederland bovenaan In het Bulletin de la Sociètè des etudes coloniales et maritimes van December jl. vinden wij eene statistiek over 1895 1905 van de geboorten en sterfgevallen in de Europeesche landen Uit de daar aan door ons toegevoegde laatste rubriek blijkt, dat in vooruitgang van het zielen tal Nederland de kroon spant Op de duizend inwoners. Meer geb. Geb. Overl. dan overl. Noorwegen 28,2 14,3 13,9 Zweden 25.8 15.3 105 Denemarken 28.5 13.9 14.6 Duitschland 34.1 19.6 14.5 Nederland 31.4 15.9 15.5 België 27.1 16.8 10.3 Frankrijk 21 19.5 1.5 Zwitserland 27.7 17.8 9.9 Portugal 32.1 19.1 13 Spanje 34.4 25.8 8.6 Italië 32.6 20.9 11 7 Oostenrijk 35.6 23.8 11.8 Hongarije 37 24.8 12.2 Gr. Br. en Ierl. 27.6 15.5 11.5 De toeneming der bevolking houdt natuurlijk met deze cijfers geen gelijken tred emigratie en immigratie doen daar bij haar invloed gelden. Maar de stelling, door Nederland in bovenstaande lijst ingenomen, zegt het Hbl.t bewijst voor dc kracht van ons volk en voor de goede hygiënische voorwaarden, waar onder het leeft. Kon. bezoek aan Zeeland. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin waarschijnlijk in dit voorjaar aan Zeeland zal brengen, verneemt Ze- landia, dat dan vermoedelijk twee dagen zullen besteed worden voor het bezoek aan Z. Vlaanderen. Op een daarvan zal H. M. de Konin-, gin des morgens van uit Vlissingen met een der Prov. booten naar Breskens stoomen «n van daaruit een rijtoer ma ken door de verschillende gemeente van het 4e district, 's avonds keeren de Ko ningin en de Prins naar Middelburg terug alwaar wordt overnacht. f Op den tweeden dag wordt naar Ter- neuzen gevaren en alsdan een rijtoer gemaakt door de gemeenten vaa het 5e districten vermoedelijk van uit Walsoor den naar Middelburg teruggekeerd. Behalve enkele gestichten, zullen ver moedelijk ook enkele inrichtingen van nijverheid worden bezocht. Het bezoek aan Zeeland zal vermoe delijk een geheele week duren; ook zullen waarschijnlijk Goes en Zierikzee worden bezocht. Bedenkelijk verschijnsel Uit het jongste jaarverslag der Rijks verzekeringsbank knipt De Tijd het volgende stukje >Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opgemerkt, dat indien er een zeker aantal patiënten, bv. met beenbreuken aanwezig is, waarvan de eene helft krachtens de Ongevallen wet 1901 verzekerd is, de andere niet. de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het ziekenhuis te verlaten nadat de an dere reeds sedert weken, soms sedert maanden aan het werk zijn. Ook trof het iederen arts, die de wc- kelijksche zitting in dat ziekenhuis bij woonde, dat de verzekerde patiënten met beenfracturen in een zeker stadium der genezing over het algemeen veel

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5