Derde Blad. Provinciaal Nieuws. HUTTENT AND. Hiigeland. Rusland. Zuid-Af ika BINNEN LAN D. Nummer 18. Zondag 3 Maart 1907. 30e Jaargang. De Mo vin De minister-president Sir Henry Camp bell— Bannerman deelde in het Lagerhuis mede, dat de wetsvoorstellen betreffende Ierland eerst na Paschen bij de Kamer zullen inkomen. Met 108 tegen 90 stemmen werd een motie aangenomen ten gunste van de scheiding van Kerk (de Anglicaansche) en Staat in Engeland en Wales en de afschaffing der beurzen voor geestelijken. De minister voor Ierland, Birrell, ver klaarde, dat hij zelf persoonlijk veel voor het voorstel gevoelt, maar dat de regeering de verantwoordelijkheid voor de motie in geen enkel opzicht kan aanvaarden. Er is een aanslag beproefd op groot vorst Nicolai Nikolajewitsch. Het «Nowoje Wremja» meldt daaromtrentGister avond (26 Febreven voor achten, zag de hoofdconducteur van de voor den grootvorst bestemde treinen op het naar het keizerlijke paviljoen leidende traject een man, die een kist met een bom op de rails zette. Onmiddellijk zette men den dader na, maar deze ontkwam in een gereedstaande slede. De aanslag was blijkbaar gemunt op grootvorst Nicolaj Nicolajewitsch. chef van het mi litaire district Petersburg, die te 8 uur uit Czarskoje Selo zou vertrekken. De bom was van cylindrischen vorm, ongeveer 22 c M lang, 13 c M. breed en bevatte 3 pond dynamiet en 28 pa tronen. Haar ontploffende kracht zou sterk genoeg zijn geweest om den ge- heelen trein te vernielen. Gewezen be ambten van den spoorweg worden voor bedrijvers dezer misdaad gehouden. Uit Krasnojarsk meldt men de volgende bizonderheden van den moord op Kozlofski, den bevelhebber der stad. Hij wandelde 's middags met vrienden en toonde hun een dreigbrief, dien hij gekregen had en waarin stond, dat hfi om 5 uur gedood zou worden. Hij haalde zijn horloge uit en zeiHet is nu 5 uur en ik leef nog. Een uur later keerde Kozlofski alleen naar huis terug. Een man trad hem in den weg en riep HaltOp hetzelfde oogenblik weerklon ken drie schoten en Kozlofski viel dood neer. De omstanders vloden naar alk- kanten. De moordenaars ontkwamen. Het ministerie is als volgt gewijzigd Botha eerste minister, Smuts koloniale secretaris en waarnemende minister van justitie, Hull van financiën, de Villiers mijnwezen, Rissik domeinen, openbare werken en landbouw. De ministers zullen Maandag beëedigd worden. De Wetgevende vergadering zal dadelijk bijeenkomen en dan een voorzitter kiezen. Daarna worden de kamers verdaagd tot Mei of Juni. Dat Smuts justitie waarneemt schijnt er op te wijzen, dat men dat ministerie voor Solomon openhoudt. Cullinan heeft dan voor hem plaats gemaakt. Cullinan's departement is op Rissik, en dat van Rissik op de Villiers overgegaan. Met het werk van de volksvertegen woordiging schijnt men de gouver neur geen haast noodig te vinden. Ruytcrjubileumzegels. Wij vernemen, dat de De Ruyter- jubileumzegels hetzelfde formaat zullen hebben als de bekende, weinig fraaie, tuberculose-zegels en, zijn we welinge licht, van een waarde van Vj» 1 en 21/a cent. Ook bij deze zegels komt een rand schrift voor. De zegels zullen prijken met den kop van den zeeheld, geflankeerd door twee kanonnen. (N. Ct.) Zeeramp. Bij al het vele bitter-tragische, dat de geheele wereld 't meest het Neder- landsche Volk heeft meegeleden bij het aanschouwen van het droevige drama, dat aan den Hoek-van-Holland werd af gespeeld, voegt zich nog iets bijzonder tragisch. Het is treurig om aan te zien, hoe de republikeinsche redactie van Het Volk gebukt gaat onder den zwaren last, te gelijk te wezen mensch met menschelijk gevoel en socialistisch schrijver. Tot en met Zaterdagavond heeft dat blad, welks redactie toch ook wel iets voelen zal voor hetgeen goed en groot is, getracht te negeeren, dat Z. K. H. Prins Hendrik vol menschenliefde en vol moed aan het reddingswerk heeft deel genomen. Toen dien avond, werd in het sociaal-democratische hoofdorgaan slechts gemeld, dat de «echtgenoot van de Koningin" naar den Hoek «zal* komen nadat Z. K. H. er reeds tweemaal ge weest was. Als Hugenholtz of Troelstra of Vader Tak in een lantaarnpaal geklommen was om de zeelui toe te spreken, hen op te wekken om de schipbreukelingen te gaan redden uit de klauwen van «het Kapi taal*, dat hen ongelukkig gemaakt had, zou de gehouden redevoering in extenso zijn opgenomen in Het Volk Het zou niet eens noodig geweest zijn, dat zoo'n heer den moed gehad had om mee te gaan naar zee. (Tijd.) Miridcnstundstenteonstelling 1908. Naar men meldt geraken de vooi be reidende plannen voor deze hoogst be langwekkende tentoonstelling te Amster dam, meer en meer in het stadium, dat zij voor bespreking in details en daarna voor uitvoering vatbaar worden. De commissie heeft reeds van 7 ver schillende groote vakvereenigingen toe- zegging gekregen, dat deze eigen pavil joens op het tentoonstellingsterrein zullen laten bouwen. De onderhandelingen met den Nederl Hotelhoudersbond zijn door het overlijden van den heer Max Schu macher voor het oogenblik gestaakt, doch zullen zoo spoedig mogelijk worden voortgezet. Reeds is voor f 250,000 in het waar borgfonds geteekend. Tot architect der tentoonstelling is benoemd de heer A. Jacot. Congres lOurigcn arbeidsdag. Heden Zaterdag werd te Amsterdam in de groote zaal van «Plancius* het congres terzake der wettelijke regeling van den lOurigen arbeidsdag, gehouden op initiatief van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en de sociaal Democratische Arbeiderspartij in Neder land. Reeds te elf uur werd de zaal geopend om de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen hun geloofsbrieven te deponeeren. Precies twaalf uur had de opening- plaats door den congresvoorzitter de heer H. Polak, voorzitter van het Vak verbond, die allen verwelkomt in het bij zonder de regeeringsvertegenwoordiger referendaris aan het Departement van Binnenlandsche zaken. Gewezen werd op de enorme deel name, van uit alle streken des lands waaruit talrijke afgevaardigden aanwezig '.ijn, vertegenwoordigende vereenigingen net een zeer groot ledental. In de middagvergadering die van 12 ot 5 uur duurde, voerden achtereen- 'olgens het woord, Mr. P J Troelstra. >ver den lOutigen arbeidsdag in zijn naatschappelijke beteekenis, de heer F M Vibaut, over verkorting van den arbeidsduur als ondernemingsbelang, de heer PI. Polak, over Vakbeweging en verkorting van arbeidsuur, en Dr L. Heyermans, over de sociaal hygiënische zijde van het vraagstuk der verkorting van arbeidsduur en der afschaffing, resp beperking van nacht- en kinderarbeid De gedachtewisseling, die hierop volgde en die. door den beschikbaren tijd zeei werd beperkt, bracht geen wijziging in de eerste resolutie, die als volgt werd aangenomen. Het congres overwegende dat voor de arbeiders het hoofddoel der sociale hervormingen is, de gelegen heid te verkrijgen, zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen en den strijd voor de verheffing hunner klasse zoo krachtig mogelijk te voeren dat een eerste voorwaarde daarvoor is de verkorting van den arbeidsdag, die voor het overgroote deel der Neder- landsche arbeiders zoo lang is, dat hij hunne ontwikkeling en hunne verheffing in den weg staat, ja in vele gevallen hunnen lichamelijken en geestelijken achteruitgang tengevolge heeft dat deze verkorting, wil zij algemeen worden doorgevoerd en gehandhaafd, niet alleen door de vakbeweging moet worden nagestreefd, maar ook in de wetgeving dient te worden vastgelegd dat, voor zoover al enkele regeeringen in ons land voorstellen in den arbeids duur hadden verworpen, deze tengevolge van vertraagde indiening of behandeling niet tot een resultaat hebben gebracht, terwijl zij bovendien niet krachtig in grepen in de bestaande wanverhoudingen dat toch een wettelijke regeling van den arbeidsdag voor volwassen mannen wil zij eenigszind rekening houden met de billijke eischen der arbeiders, min stens genomen behoort uit te gaan van het beginsel, dat in geen geval de ar beidsdag langer mag zijn dan 10 uren verlangt dat de regeering en de Volks vertegenwoordiging hare nalatigheid in deze, voor de economische en zedelijke kracht van ons volk zoo belangrijke zaak, eindelijk eens late varen en een wettelijke regeling op den grondslag van dat beginsel tot stand brenge. De erisfs Uit Naaldwijk meldt men ons Gisterenavond heeft de heer K. Reijne, lid van de Tweede Kamer, in een zeer druk bezochte openbare vergadering van de vereeniging Nieuw Leven over den huidigen politieken toestand gesproken. Reconstructie van het afgetreden minis terie-De Meester zonder Minister Staal, zeide spreker onlogisch en ongezond te achten. Dc plannen van minister Staal, DRUK VERKEN groot of klein, in gewone uitvoering of kunstdruk, boekwerken, bestekkenhandels- drukiverken, rouw- en trouwwerken, kort om op elk gebied, daarvoor is het aan geprezen, vertrouivde adres de Waal- wijksche Stoomdrukkerij van AN TOON TIELEN, die U alles spoedignetjes en billijk en naar de eischen des lijds levert. raken rechtstreeks een beteekenisvolle reorganisatie, waarvan dit cabinet niet kan afzien. Een cabinet d'affaires wordt door den heer Reijne niet wenschelijk geacht, zoodat z.i. alleen een oplossing is te vinden in een cabinet van rechts, wat in overeenstemming zou zijn met het politiek gebruik en zou steunen op de feiten, nl. de houding van de rech terzijde in de Eerste Kamer. Dr. Kuyper zou als kabinetsformateur moeten op treden. Naar wij uit goede bron vernemen, ïad het demissionnaire Kabinet Maandag besloten in zijn geheel op het aange vraagde ontslag terug te komen met uitzondeling van generaal Staal, die dan zou vervangen worden door den heer W. F. Pop, hoofd van de tweede afdce- ling en die in den laatsten tijd herhaal delijk als de rechterhand van minister Staal werd genoemd. De voorwaarden daarbij door het Ka bffiet gesteld, werden echter den daar- opvolgenden dag door H M. de Koningin niet aanvaard, zoodat H. M. opnieuw de voorzitter der Eerste Kamer ontbood. (Centr.) De Prins geridderd. De onderscheidingsteekenen der Bath- orde, waartoe de Koning van Engeland den Prins benoemde wegens zijn diensten bij de redding aan den Hoek van Holland zullen, naar ons gemeld wordt, door prins Alexander von Teek, met deze bijzondere zending door Koning Eduard belast, overhandigd worden. De buitengewone afgezant van den Koning wordt 8 Maart verwacht- Een Samenzwering. Uit Londen wordt het volgende tele gram geseind, door 'Central News» gisteren uit Kaapstad ontvangen De Kaapstadsche politie heeft zoo even een samenzwering ontdekt tot een over val van het eiland Celebes. Het plan was een bende van drie duizend avonturiers op Celebes samen te trekken, aan de Nederlandsche regeering een mijnconces- sie te vragen en indien deze geweigerd werd, het eiland met geweld bezet te houden, zoolang de vrijbuiters zich bezig hielden met de ontginning van de mine rale rijkdommen. De politie deed Maandag een inval in een huis waar stukken in beslag werden genomen aanwijzende dat de samenzwe ring het werk was van een organisatie die vertakkingen heeft in Engeland, op het vasteland en in Amerika. Vele rijke Zuid-Afrikaners, doch geen officieren zijn bij de onderneming betrokken. De regeering overweegt het instellen van een strafvervolging. De correspondent van de «Tribune» te Kaapstad heeft den Skandinaviër PYiedland die de leiding van de expeditie op zich wilde nemen, uitgevraagd Hij ontkende dat zijn veroveringstocht een gewelddadige rooftocht zou geweest zijn. Het ministère v. Nederland had, zeide hij, het bezitrecht op Celebes verbeurd, door de stelselmatige verwaarloozing van het eiland. Daarom had iedereen, volgens het volkenrecht, het recht gekregen, Celebes in te palmen, om het onafhankelijk te beheeren en te beschaven. De verove raars zouden bereid geweest zijn, Neder land een billijken cijns uit de winsten van het bedrijf te betalen. Friedland was bestemd geweest, om opperste sultan van Celebes te worden 11 LJedertafei. Zondagmorgen geen uitvoerende re petitie der Liedertafcl. Waalwijks Vocaal Mannenkwartet. Op Zondag 10 Maart a s. zal Waal wijks Vocaal Mannenkwartet zijne mede werking verleenen te Zalt Bommel op een concert te geven door het gemengd koor, Directeur de heer Th vanWamel 's Bosch. Op Zondag 7 April a.s. zal Waal wijks Vocaal Mannenkwartet een concert geven alhier met medewerking van T. A. V. E. N. U. in de zaal Musis Sacrum. Een genotvollen avond staat dus weder Waalwijks kunstminnend publiek te wachten. Jan Feith in Wuulwijk. Hij is te bekend, te populair om van hem te praten als Jhr. of Meneer. Hij is al Jan Feith geworden, tout court. Hij is de Brusse van 't Handelsblad. Met hetzelfde initiatief, dezelfde energie werkt hij onvermoeid zit vandaag in Groningen, morgen in Maastrichtis overal te vinden waar iets belangrijks te doen is, zij 't van aangenamen of van droevigen aard. Hij gaat op onderzoek in de armste wijken, de gemeenste buurten van de Grossstadthij snort drie dagen achter elkaar in 'n auto 't land door hij gaat de ellende zien der verjaagde Russische Joden hij gaat mee op wetenschappelijke Zuiderzee expeditie Van al deze tochten en van nog veel meer heeft Jan Feith Donderdagavond verteld aan de leden van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen I Eerst heeft hij gesproken over een onderwerp dat bij drooge, zwaarwichtige behandeling de menschen van verveling in slaap zou doen vallen. Doch ]an Feith's verhaal van de wording der krant door de eeuwen heen tot op den huidigen dag was duidelijk en kern achtig, luchtig zonder oppervlakkig te zijn en bovenal geestig. Van 't begin tot 't eind werd hij door allen met, zich dikwijls luide uitend, genoegen gevolgd. Met de monologen na de pauze be reikte hij 't meeste, wat met een humoristische voordracht te bereiken is de menschen hebben geschud van 't lachen. Toen de voorzitter der afdeeling, de heer Kakebeen in zijn dankwoord den wensch uitte den heer Feit 'n volgend jaar weer hier te hebben, ging W. G. V. Onze W. G V. is Donderdag in het bezit gekomen van een z. g. paard. Dit nieuwe toestel werd door het meerendeel der leden op den avond van genoemden dag en corps aan het station afgehaald en in gepaste vroolijkheid naar het oefeningslokaal overgebracht. Liefheb bers van gymnastiek zullen dus weldra weer in de gelegenheid zijn de turners der W. G. V. ook op dit toestel hunne oefeningen te zien uitvoeren. Baldadigheid. In den laatsten tijd komen weer ge regeld klachten tot ons over baldadig heden gepleegd aan de huizen der inwoners door leerlingen der teeken- school na het verlaten der school. Gisteravond is o. a. weer bij iemand in de Stationsstraat een fraaie huisdeur zoo goed als geheel uitgetrapt. De eigenaar, die de daders kent, is niet van plan zich die schade te laten wel gevallen en zal er politiezaken van maken, bijaldien de deur niet op hun kosten geheel hersteld wordt. Ongeval. Deze week had het D/j-jarig kind van R. H. het ongeluk tegen de bijna gloeiend staande kachel te vallen. Ernstig gebrand aan beide armpjes werd de ongelukkige kleine opgenomen. Wederom een waarschuwing voor vele moeders om toch vooral goed naar hunne kleinen om te zien. Paardenfokkerij. Naar wij van vertrouwbare zijde ver nemen, zullen de heeren G. L. Hinrichs te Eist, Fr. den Ouden 'e Zevenbergen, en Dingeman Timmermans te Raams- donk(Dorp), zijnde zooals door ons inder tijd vermeld, de commissie door Zijne Excellentie den Min. v. L. N, en H. benoemd om te trachten voor de provin cie Noord-Brabant twee warmbloed-dek hengsten aan te koopen, en die op hunne reis naar Duitschland niet geslaagd zijn, zich dezer dagen naar Engeland begeven om te zien of zij aldaar gelukkiger kunnen zijn betreffende bovengenoemd doel. BAARDWIJK. Dezer dagen bij de in aanbouw zijnde fabriek met woonhuis van den Heer de Vries de eerste steen gelegd; hierbij werden diegenen die aan den bouw werkten door den Heer de Vries flink onthaald. DRUNEN Reeds eenigen tijd geleden nam onze Burgemeester, de EdelAchtb. er een hartelijk instemmend applaus Heer. C P. van Huiten, zijn ontslag als door de zaal. bestuurslid der R. K. Kiesvereeniging afdeeling Drunen. Naar wij vernemen, deed dit dezer dagen eveneens, de Heer Canters notaris alhier. De leden onzer afdeeling, zullen dus in hunne eerstvolgede vergadering moe ten overgaan tot het kiezen van twee bestuursleden. WAALWIJK, 2 Maart 1907. Onze gasfabriek, vernemen dat den raad onzer gemeente inzake den herbouw der gas fabriek twee plannen zullen worden voorgelegd. Het eerste plan, waarbij 't zuiverhuis blijft op de plaats waar het thans is, en ook de benoodigde machineriën worden aangeschaft, begroot op f 7000. Een tweede plan, waarbij 't zuiverhuis wordt verplaatst naar achter, dus eene geheele nieuwe inrichting, met eene andere bestemming van het gedeelte a?n de straat, begroot op f 24.000. Mr. Loeff Naar wij met zekerheid vernemen is het bericht voorkomende in >De Tele graaf* en andere bladen als zou onze afgevaardigde mr. J. A. Loeff, binnen kort benoemd worden tot burgemeester van Tilburg van allen grond ontbloot. Daarvan is, noch kan eenige kwestie zijn. Voor- Registers, Copieerboeken en alle bureaubehoeftenvoor studieboeken tv end e men zich tot den boekhandel van ANTO ON TIELENWaalwijk. Marktwezen. Als voorloopig bericht kunnen we thans mededeelen, dat de bespreking tot verheffing van het marktwezen in onze gemeente, door den heer Herman J. A. Zeegers, die zooals we indertijd mededeelden hieromtrent bij bevoegde personen talrijke inlichtingen heelt in gewonnen, zal plaats hebben op Zondag 10 Maart a. s- op de zaal Musis Sacrum. Het uur zal nader worden aangegeven. Voetbal. Zondag a. s. speelt de 's-Hertogen- bossche Voetbalclub »B. V. C.« haar 3e competitie-match tegen »W. V. uit Waalwijk. De match wordt te Hintham gespeeld op het terrein der »B V. C.« en zal ten half drie aanvangen. Onderwijzersrergnderfng. Vergadering op Zondag 10 Mrt. a.s. ten 3 ure op »Musis Sacrum*. AGENDA 1. Opening en notulen. 2. Verkiezing Afdeelings-bestuur. 3. Jaarverslag v. d. Secretaris. 4. Rek. en verantw. v. d. penningm. 5. Regeling contributie. 6. Herstemming leden Weerstands commissie. 7. Ingekomen stukken 8 Rondvraag en sluiting. Wielrijders. Als bekend mag worden verondersteld, dat in de jongste vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant de voorgestelde We gg e /af-belasting is aangenomen, niettegenstaande het onbillijke en onwettige hiervan ook nog ten duidelijkste werd aangetoond door de heeren Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. en mr. P. H. Loeff. De Algemeene Nederlandsche Wiel rijders-Bond heeft zich nu per request tot H. M. de Koningin gewend met het eerbiedig verzoek aan de door de Staten der provincie Noord-Brabant vastgestelde verordening tot heffing en invordening van weggeld Hare Hooge goedkeuring te willen onthouden. Om dat request krachtig te steunen heett de Wielerbond lijsten ter teekening gelegd op bijna alle plaatsen in Noord- Brabant en alle wielrijders, (ook niet- bondsleden) worden uitgenoodigd van hunne instemming door het stellen hun ner handteekening op een dier lijsten te doen blijken. Tot 8 Maart liggen adressen ter tee kening in het hotel Verwiel en het hotel Gerris en bij de bondsrijwielherstellers firma C. P. van Hilst. LOONSCHEN-DIJK. Naar wij uit goe de bron vernemen zijn er 40 kinderen tegen 1 Mei a. s. aangegeven voor het Chr. onderwijs. H. ZANDSCHEL. Dezer dagen kwam de Heer W. tot de onaangename ont dekking dat er enkele manden aardap pelen waren gestolen. Dader(s) onbekend. CAPELLE. Woensdagavond werd de heer J. toen hij huiswaarts keerde, door een onbekend gebleven persoon aange houden, die hem om geld vroeg. Zoodra hij de gelegenheid zag, zette J. het op een loopen om zoo van den aanhouder vrij te komen. Den broodbakker J. O. van de Rechtvaart overkwam Donderdagmorgen op de Nieuwevaart onder deze gemeente een ongeluk, dat nog betrekkelijk goed afliep. Zijn paard verschrok van een steenhoop en tengevolge van een zij sprong, kwamen paard en kar, waarin J. O. zat, in de vaart terecht. Een flinke hoeveelheid brood en beschuit werd nat, zoodat het niet meer ten verkoop kon worden aangeboden. Nadat met behulp van verscheidene personen alles weer op den vasten weg stond, bleek, dat er overigens geen schade was aan gericht, terwijl de bakker zelf met den schrik en een nat pakje vrij kwam. Het door Burgemeester en Wethou ders alhier opgemaakte kohier van de plaatselijke belasting op de honden ia deze gemeente over 1907 van 1 Maart is gedurende veertien dagen op de secre tarie voor eenieder ter inzage gelegd, gedurende welken tijd tegen voormeld kohier bij den Gemeenteraad bezwaren kunnen worden ingebracht. Fietson^eluk. Donderdagmiddag reed in het Dorp een fietser met een snelle vaart tegen een wagen, beladen met hout. Hij had gelukkig geen ernstige verwondingen bekomen, doch het rijwiel werd door die botsing geheel onbruik baar gemaakt. Een heel schadepostje l Door Burgemeester en Wethouders dezer gem ente is in hunne vergadering de Heer J. van Tilborgh Pz. in de plaats van den Heer A. de Jong, postbode tot besteller der telegrammen aangewezen. De tusschentijdsche keuringen van Springstieren, bedoeld in art. 9 van het Reglement op het houden van Spring stieren van de verbetering van 't rund-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5