Nummer 22. Zondag 17 Maart L9U7. 30s Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. bSendm aki iia" A N T O O N T IE L E N, Provinciaal Nieuws. I T G kvek: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum versch ij n e n de nu m m ers GRATIS. De Echo vail h en Liingsliaalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.9U. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. aau den W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Herijk der maten en gewiebteti Barg«mee«t»r en Wethouders vxu Waalwijk maken bekend, dat de herijk der maten »-n gewichten in dete gemeente zal plaats hebben op 16, 17, eu 18 April 1907, in een der localen op de gasfabriek, d*s roormiddag* van 9>/a 'ot 12 uur, en namiddag ran 1 ;ot 4 uur; op 19 April daarna des voormlddog» vhm 91/* tot li uur. Belanghebbenden worden er in 't bijzonder op gewexen a dat na 1 September 1907 niet meer geldig ie het goedkenringsmerk P. en dat mit*dicn vóór dat tijdstip de maten en gewichten, die niet voorden zijn van het M'eiwe go dkeurirg- merk Q. ten herijk moeten worden aa. geboden waartoe aan h«t naast bij xijnde ijkkautoor (te Boich) in de maand Augustus aanstaande ge legtuheid bestaat op alle werkdagen van 9 uu> v, m. tot 12 uur en van 1 tot 3 uur n. ra.: b. dal de maten en gewichten, op gevaar va- traf, vooatien moeier. blij»en van de *erri»cbie steuapel warken en da' het laat.t geplaatste g ad- kautiogimerk gedurenda 2 jaren ongeschonden moat bewaard blijven. Waalwijk 17 Maait '907. Burgemeester en Wathoidnrs. K. DE VAN DER SCI1UERKN. De Secret .ris. F. W. VAN LIEMPT. A.dvertïntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groott letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel WAALWIJK, 16 Maart 1907. Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is 't navolgende adres ver zonden No. 1057. Onderwerp Stopplaats vau Aan den heer Dirtcteur- wo HA"1'001'' Generaal der Maal- Lag é-Z wal uwe schappij tot exploitatie Bosch van Staatsspoorwegen te te UTRECHT. Baardwijk. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk, ontving in d d. 9 Maart j.l. van de gemeente Baardwijk een schrijven, waarvan wij UEd. bij deze een afschrift toezenden. Wij kunnen niet anders dan aan dat adres onze volle adhaesie schenken, daar het opheffen van de stopplaats «Baard wijk4 van de locaaltrein Zwaluwe 's Bosch, voor die gemeente een zwaar verlies zou zijn. Immers, het kan niet ontkend worden, dat Baardwijk, zoo door zijne ligging, als door zijn landbouw en zijn zich gesta dige uitbreidend industrie, aan een stop plaats voor genoemde locaaltreinen, eene groote, schier onmisbare behoefte heeft. Van Drunen toch is die gemeente ge scheiden door den Overlaat, welke s winters vaak weken blank staat, zoodat die plaats dan van de Oostzijde alleen per spoor bereikt kan worden. Zouden de reizigers, die naar Baardwijk willen, verplicht zijn in Drunen of Waalwijk uit te stappen, wacht hun nog een tocht van ongeveer drie kwartier om de kom der gemeente te bereiken. Is die tocht van Waalwijk naar Baardwijk reeds be zwarend, van Drunen, uit is hij, wegens den kouden en meestal scherpen wind op het hooge, smalle voetpad der spoorbrug in den Overlaat, zoo goed als ondoen baar. En hoe onmogelijk wordt die reis niet bij slecht weder en duisteren avond stond. Daarbij bedenke men wel, dat bedoelde stopplaats aan de z g. Baardwijksche Steeg ook onmiddellijk ligt aan den kortsten weg van die gemeente naar Heusden en het Land van Altena, zoodat aan die stopplaats ook zij uit stappen, die in Doeveren, Genderen, Heesbeen en het Westelijk deel van Heusden thuis behooren. Vooral sinds de brug over het oude Maasje bij Doe veren weer voor personen en voertuigen DRUKWERKEN groot of klein, in gewone uitvoering o1 kunstdruk, boekwerken, bestekken, handels drukwerken, rouw- en trouwzverken, kort oln op elk gebied, daarvoor is het aan gewezen, vertrouwde adres de Waal- wijksche Stoomdrukkerij van AN TOON TIEL EN, die U all es spoedig, netjes en billijk en naar de eischen des lijds levert. in orde is gebracht, neemt het verkeer op dien weg met den dag nog toe Zou het werkelijk in de bedoeling uwer maatschappij liggen eenige stop plaatsen op genoemde lijn voor locaal treinen op te heffen, een maatregel, die onze Kamer ten zeerste betreuren zou, dan is en blijft het hare onwrikbare overtuiging, dat Baardwijk daarvoor allerminst in aanmerking mag komen Zoodat wij met bescheidenheid doch dringend verzoeken de stopplaats te Baardwijk niet op te heffen, maar aldaai liever een wachthuis te doen bouwen, waardoor het verkeer ook in 't belang uwer Maatschappij waarschijnlijk aan merkelijk zal toenemen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Ka uier tan irbeitf. De Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf alhier heeft van de Regeering ontvangen, het voorstel tot wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur, uitgevaardigd krachtens artikel 4 der Arbeidswet. Het is een omvangrijk stuk van 30 artikelen. Het strekt tot meerdere bescherming van jeugdige personen beneden 16 jaar en van vrouwen. Hoewel het niet bizonder het schoen makersbedrijf raakt, betreft het toch in het algemeen belang de arbeid in fabrie ken en werkplaatsen, zelfs daarbuiten o.a. voor metselaars, verwers enz. Vooral de artikelen 7 tot en met 13 zijn voor het stikken, dus ook het schoen- stikken, voor zoover het noodige licht daarvoor is voorschreven. Meer in het bizonder raakt dit Wets voorstel in art. 14 Categorie D, Bijlage 24 de leerlooierijen, die in genoemd artikel tot de categoriën van schadelijken arbeid worden verklaard, waartegen bizondere maatregelen zijn voorge schreven. Waai de Kamers van Arbeid door de Regeering ook als colleges van advies in wetsontwerpen worden gebruikt, moet ons hier van het hart, dat wij het be treuren, dat reeds tweemaal pogingen van de Regeering om een Kamer van Arbeid voor het leerlooiersbedrijf op te richten, op het bijna totale gemis aan belangstelling in deze schipbreuk leden. Bij de dezer dagen gehouden verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf alhier, heeft Waal wijk weer zulk een treurig figuur ge maakt, één enkele stem slechts is uit gebracht. 't Is treurig. Het lijkt wel een bespotting. Gelukkig zijn er elders in de naburige dorpen nog mannen, vol ijver, die mede voor Waalwijk goed willen maken, wat Waalwijk in deze door onverschilligheid bederft. Het Algemeen Advertentie Bureau van ANTOON TIELEN Waalwijk, plaatst adver tenties in en abonnementen op alle binneu- eH buitenlnndseiie bladen, zonder prijsver— hooging. Teekcnsehool. Gisterenavond had in tegenwoordig heid der schoolcommissie dc sluiting van den cursus 1906—1907 der teeken- school plaats. Door den voorzitter den heer Jud. Timmermans Wzn werd een woord van lof en aanmoediging tot leeraren en leerlingen gesproken. Er was dezen cursus zeer goed gewerkt in alle klassen en er waren geen klachten over wanorde of veel schoolverzuim hiervoor dankte de president den leeraren en leerlingen. Hij spoorde nogmaals allen aan dezen zomer niet stil te zitten maar veel te oefenen. Daarna werd overgegaan tot het be- oordeelen der teekeningen. Uitslag prijsteekenen, alsook datum der uitdeeling zullen later worden bekend gemaakt. Gasfabriek Van verschillende zijden vraagt men ons of ons bericht omtrent de plannen der gasfabriek wel juist was, met het oog op de werkzaamheden, die thans aan de kap worden verricht. Wij kunnen hierop meedeelen, dat hetgeen thans geschiedt, noodzakelijke, tijdelijke voorzieningen zijn en de plannen natuurlijk eerst door den raad worden vastgesteld. Vergadering. Zondag 1.1. hielden de vakvereeniging der schoenmakers en der leerlooiers eene gecombineerde vergadering. Aan de orde was de bespreking over eene Rabatspaarzeg 1-vereeniging bij den broodverkoop. De voorzitter de heer J. van Oud- heusden opende de vergadering met den gebruikelijken groet en sprak een woord van dank aan den gewezen ad viseur, den zeereerw. heer Hordijk, als stichter der vereeniging en als leider, vvien geen moeite of opoffering te zwaar was, die alles deed wat der organisaties tot groei en bloei kon strekken daarom was zijn vertrek voor de vereeniging een groot verlies. Verder deelde spr. mede het resultaat van de bespreking die de besturen der vakvereenigingen met de Bakkers- afdeeling der Hanze gehad hebben, betreffende rabatspaarzegels en controle op gewicht en kwaliteit van het brood Voor deze zaak was door twee afge vaardigden der bakkers en twee afge vaardigden der vakvereenigingen een reglement vastgesteld, masr dit werd op de algemeene vergadering der Hanze, afdeeling der bakkers, met bijna algemeene stemmen verwoipen Met het oog hierop werd nu besloten een commissie te benoemen van twee leden van iedere vakvereeniging, deze zal een reglement voor rabatzegels, brood- contróle enz. samen stellen, na gaan hoeveel deelnemers er onder zekere voorwaarden zouden aansluiten enz., om dan een inschrijving voor de levering van brood aan die en die voorwaarden, onder alle bakkers te houden. Als commissie van onderzoek en voorbereiding werden gekozen de heeren v. d. Heijden, v. d. Broek voor de schoenmakersP. Brekelmans en C Beerens voor de looiers. Over het coöperatief aankoopen van steenkolen zal Zondag 24 Maart a.s. op de zaal van den heer Jos. v. d. Werff eene vergadering worden gehouden. Daarna werd de vergadering gesloten. Rubutzegels. Op de gisteren gehouden Bestuurs vergadering van de Hanze, is besloten eene lezing te doen houden aangaande Rabatzegels. Het Oude Postkantoor. Het Postkantoor aan de Markt ligt op sterven, zijn dagen, zijn uren zijn geteld. Wie den zieltogende nog een laatste bezoek wenscht te brengen, nog een maal zijn pols- en hartslag wil voelen slaan, haaste zich, want Maandagavond zal hij den geest geven. Wie den volgenden dag, uit kracht der gewoonte misschien, zich nogmaals naar het gebouw zal spoeden, om zijn postzaken te halen of te brengen, zal voor het huis van een doode staan, waaruit alle leven en beweging is gewe ken. Toch zal een geheimzinnige stem, komende uit die holle, gesloten ruimte hem misschien nog toeroepen «Wat »zoekt gij de dooden onder de levenden 1 «Gaat naar de Groote Straat, daar, tegen over het Klooster, zult gij mijn ziel en «leven wedervinden. Doch vóór gij heen- «gaat, getrouwe bezoeker, werp nog eens «een blik op mij, in wiens binnenste «zoo'n lange reeks van jaren een deel «van de geschiedenis der menschheid is «afgespeeld. Of was ik niet de drager, «de stomme en niettemin welsprekende «getuige van alles, wat een menschen- «hart, een gemeente, provincie, land, ja. «de geheele Maatschappij beroeren kan «Wie zou beter kunnen getuigen van «vreugde en leed, van verwachting en «teleurstelling van voor- en tegenspoed, «dan ik, aan wien de mensch alles toe- «vertrouwdeH, Met droefheid zou ik thans «kunnen uitroepen«Sic transit gloria «mundi," Maar, neen, ik treur niet over «mijn roemvol verleden, want mijn be- «stemming heb ik trouw vervuld en den «stroom van den vooruitgang mag of «wil ik niet tegenhouden. Nog altijd mag «ik gezien worden, want zeg mij maar ge- «rust, hoeveel oude postkantoren in den «lande zullen het van mij in sierlijkheid «van bouw en doelmatige inrichting nog «winnen Duizenden guldens bracht de «gemeente met loffelijke vlijt aan mij «ten offer, om mij op de hoogte van «den tijd te doen blijven. Mogen de aan «mij bestede gelden niet vruchteloos «blijven en zij het mij gegeven aan mijne «nieuwe, hoewel nog onbekende bestem- «ming, even getrouw als voorheen te «beantwoorden. Een bron van troost is «mij in mijn huidige verlatenheid ge- bleven- Nog altijd mag ik het markt- «gewoel aanschouwen, de trams zien «komen en gaan, d» brievenbestellers «met hun karretjes naar of van den trein «hooren komen 1 Mocht ik nog eens zoo «gelukkig worden ook een brievenbus «aan mijn gevel te dragen om een groot «deel van de inwoners der Stationsstraat «tot gemak en voordeel te strekken, >o, dan kende mijn vreugde geen grenzen". En thans, lezer, werpen wij een blik, op het nieuwe gebouw, dat gereed staat het hart, de aderen en zenuwen van het oude -over te nemen, beschouwen wij eenige oogenblikken Voor Registers, Copieerboeken en alle bureaubehoeften, voor studieboeken wende men zich tot den boekhandel van ANTO ON TIELE N, Waalwijk. Het Nieuwe Postkantoor. Dit monumentale gebouw, welks voor gevel in gemoderniseerden Hollandschen Renaissancestijl is opgetrokken, maakt op eiken beschouwer een zeer gunstigen indruk. Het heeft eene frontbreedte van 22 M. bij een hoofite van 13 a 14 M., terwijl de sierlijke torenspits 22 M. hoog is. Men zou wenschen, dat het gebouw eenige Meters meer achteruit geplaatst ware, om er een beter gezicht op te kunnen hebben, doch dit zou ook voor de bezoekers weer zijn bezwaren hebben medegebracht en een postkantoor vraagt meer naar practischen zin dan naar de eischen der esthetica. Door een breede deur in den voorgevel treedt men het gebouw binnen. Aanstonds merkt men dan, dat het inwendig gedeelte geheel in den modernen stijl is gebouwd. Door eene vestibule komt men in het z. g. tochtportaal. Hierin zijn twee deuren. De eene aan de achterzijde verleent toegang tot de woning van den directeur, die aan de linkerzijde brengt ons in de ruime, hel verlichte wachtkamer, waar van de vloer met terrasso is ingelegd. Hier vindt men voor het verrichten van schrijfwerk een vierpersoons-lessenaar, dertig sierlijke postbussen voor busrecht houders, terwijl drie loketten gelegenheid geven zijn postzaken af te handelen. Onmiddellijk aan deze wachtkamer grenst het vertrek, bestemd voor hen, die van de telefoon gebruik wenschen te maken, en de spreekkamer van den Directeur. Zoo noodig, kan men van de wachtka mer ook rechtstreeks op het eigenlijke kantoor komen. De beambten zullen evenwel van deze deur niet veel gebruik maken, daar de ingang voor hen elders is. Het kantoor heeft een breedte van 6,32 M. bij een diepte van 13 M. De inrichting er van is in hoofdzaak gelijk aan die van ieder ander modern post kantoor. Het nuttige is hier met het aangename vereenigd. Aan de westzijde van het kantoor verleent een deur toe gang tot de garderobes voor de ambte naren, terwijl een trap te dier plaatse leidt naar de materieelkamer en het archief op de eerste verdieping. Naast STEMPKLS, in alle prijzen, Monsterboeken roorradig. zeer billijk Aanbevelend ANTOON TIELEN deze deur vindt men een gemetselde brandkluis, waarvan de zware stalen pantserdeur geleverd is door de bekende firma van Brakel te 's Gravenhage. Daarachter het vertrek waarin de toe stellen van de telefoon geplaatst zijn. Achter het kantoor ligt de ruime be stellerskamer, bestemd tot het sorteeren van brieven en het verrichten van andere werkzaamheden, welke met het po.'twezen in verband staan. Van dit vertrek komt achtereenvolgens in de los- en ladings plaats voor goederen, de bergplaats voor rijwielen, het batterijenvertrek, dc ruimte voor brandstoffen en de privaten. De ramen van het groote gebouw kunnen alle door ijzeren rolluiken worden afge sloten. Dat voor verwarming en verlich ting van alle vei trekken uitmuntend is gezorgd, waterleiding en doelmatige clo sets, waar noodig, zijn aangebracht, zal wel nauwelijks gezegd behoeven te worden. Verder vindt men in en buiten het gebouw een groote brandkraan, die, naar we hopen, nimmer dienst zal be hoeven te doen. Ook de woning van den Directeur, waarvan de hoofdingang aan de Oostzijde is, munt uit door degelijkheid en sierlijk heid van bouw en inrichting. Kortom alles getuigt, dat een en ander uit een ruime beurs is gezet en bet verwondert ons niet, dat de aannemingssom f 333.05 bedroeg. De aannemer, de heer A. J. van Meer uit Zevenbergen, mag met voidoening op het door hem afgeleverde gebouw terugzien, terwijl den heer W. J. van Voorthuijsen, Rijksopzichter, onder wiens toezicht het werk voltooid werd, mede een woord van lof niet onthouden mag worden. Moge het Nieuwe Postkantoor Waal wijk ten zegen zijn en steeds getuigen van den bloei en vooruitgang dezer gemeente. Een geede verbetering. Door den edelachtb. Heer C. G. Ver- wiel te Besoijen is ten behoeve van zijnen schorshandel aangekocht eene Weegbrug «Economy4 en zal deze ge plaatst worden aan het station Waalwijk Besoijen. Deze weegmachine ter grootte van 2.44 X 4.27 M. heeft een draagvermogen van 5000 Ko en is geleverd door de bekende firma Brinkman en Niemeyer tt Zutphen en Dordrecht, agent te Waalwijk de heer Albert Kemperman en zal gebruikt worden tot het wegen van geladen karren en wagens met schors, hooi of wat ook. Welk een gemak en voordeel zal het zijn, als men geladen karren op de weeg brug kan rijden en direct kan weten welk gewicht men heeft, zonder de tijdroovende bascule behoeven te gebruiken. Dit klemt te meer, daar de weegbrug tegen billijke vergoeding voor het algemeen gebruik wordt opengesteld. Liedertafel. Onze Liedertafel heeft het verzoek van «Win^erwijks Mannenkoor4, dat zich te laat voor den wedstrijd te Amsterdam had opgegeven, doch van het comité vergunning kreeg om in de derde afdee ling op te treden, bijaldien geen ver- eenigingen in die afdeeling zich daar tegen verzetten, met algemeene stemmen ingewilligd. Hierdoor bedraagt het aantal concurreerende vereenigingen in die afdeeling th?ns 14. Als instructeur bij onze liedertatel zal optreden de heer P. Kallenbach uit 's-Bosch.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9