21 MAART Heden is de Lente begonnen. Provinciaal Nieuws. Rusland. Zuid-Afrika. Reclame. Men moet dus beginnen met de lente geneeswijze. De PINK PILLEN zijn de beste geneeswijze. BINNENLAND. Zij zuiveren het bloedge* Ven krachten en eetlustzij doen de roode Vlekkende puistende bloedzweren Ver dwijnen, Stolypin, de minister-president, heeft io de Rijksdoema de ministerieele verklaring roorgelezen, waarin hij in de eerste plaats wees op het onderscheid tusschen nieuwe wetten in staten, die sedert langen tijd het vertegenwoordigende regeering«stelsel bezit ten, en die in een land, dat in een toestand van wedergeboorte verkeert. Ook werd de noodzakelijkheid betoogd om een algemeen beeld van de regeering in uitgewerkte wets ontwerpeu te geven, waarvan de grondslagen gevormd worden door de gedachte van de hervorming van Rusland in >'en coBstitutio- neelen stast. Voorts gaf de verklaring als noodzakelijk am de schepping van grond beginselen ter vaststelling van de rechten van den staat en van die der afzonderlijke personen. Oude en nieuwe wetten zullen herzien moeten worden om tegenstrijdigheden en willekeurige uitleggingen uit deu weg te ruimen. Dan worden aangekondigd de verdeeling van land ouder de boerenvrijheid van briefwisseling en persoonlijke onschendbaar heid, verzekering van godsdienstige verdraag zaamheid, hervorming der rechtspleging. De regeering zal afzien van alle maatregelen die de arbeidersbeweging de verbetering van den toestand der werklieden beoogend zouden tegenwerken. Invaliditeits en ziekteverzekering wordt beraamd en het plan is er om de spoorwegen in Europa en 't Oosten uit te breiden. Ken inkomstenbelasting en een wijziging der successiebelasting wordt aangekondigd Aan bet slot der verklaring heel hetDe bevrediging en de wedergeboorte van het groote Rusland is alleen mogelijk langs den weg van de verwezenlijking der nieuwe be ginselen. Do regeering is bereid zich ten Zeerste in te spannen haar arbeidskracht, h«ar goede wil staan ter beschikking van de Doema, die als medewerkster een regeering zal hebben, die het zich ten plicht stelt de historische eisclien van Rusland in het oog te houden, de orde en rust in het land te herstellen, dat wil zeggen een sterke, zuiver Russische regeering te zijn, zooals de regee ring van den Keizer zijn moet. De verklaring van Stolypin werd door de meerderheid zwijgend ontvangen, slechts aan de rechterzijde hoorde men teekenen vau instemming. Generaal Botha krijgt als eerste minister 50,000 gulden jaarlijks inkomen de andere ministers drie vierde daarvan. De //Daily Mail" verneemt uit Jo hannesburg, dat generaal Christiaan de Wet verklasrd heeft, sterk te zijn ingenomen tsgen de reis van minister Botha naar Londen. Generaal de Wet vreest, dat over-talrijke feestmalen Botha's aandacht zullen afleiden van de waarachtige belangen van het Trans- vanltche volk en vindt, dat Botha Trans oranje had moeten raadplegen, alvorens de uitnoodiging aan te nemen. Prijs f 1,75 de doos, f9,per 6 doozen Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Neder land, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De party der arbeiders. In „Het Volk" van 8 Maart 1.1. komt ook voor hit jaarverslag van de sociaal democratische Kamerfractie. Daarin lezen wij deze ruiterlijke betee- kenis„Door de 10 pCt op de bedrijfsbe lasting werden te veel „kleine luyd6n" ge troffen." Toch stemden alle sociaal-democratische Kamerleden vóór deze belasting, die „te veel kleine luydeu" trof! Om 't liberale ministerie te redden! (K. S. W.) Oranje—Nassau Oord De N. Ct bevat de mededeeling, dat we gens ernstig geschil van gevoelen omtrent de leiding in het sanatorium Oranje-Nassau- Oord tusschen het bestuur en den genees heer-directeur, Donath, aan dezen la;;t8te op zijn verlangen eervol ontslag is verleend. en de adjuncJUdireot/ioe mavr. Gaoafland zal weldra haar taak ook weder opvatten. Het N. v. d. D. schrijft Dr. Donath is 7 jaar op O.-N. Oord ge weest, dr. Huinink 6 jaar, de hoofdver pleegster bijna 5 jaar, zusier Masthoff 4 jaar. De adjunct-directrice is twee jaar in het Sanatorium werkzaam. Half April ver trekt in de „Villa" de laatste patiënt, in het Nieuwe Deel gaan alle oude patiënten heen. O.-N. Oord telt thans 68 patiënten tegen 100 anders; slechts een 5 tal nieuwe is in de laatste maanden gekomen. Zóó zijn de feiten, ontdaan van alle be schouwingen, persoonlijke grieven en „bis- billes". Wie is nu nog naief genoeg om te ge- looven dat deze toestand slechts bewerkt zou zijn door een paar „onruststokers* en wat „overdreven geruchten" De „uittocht van patiënten en beambten", een paar maanden geleden ons in 't vooruitzicht gesteld de schrijver van het artikel in de N. Ct. spot er nog wat mee wordt, helaas, bewaar beid. Dat is een diep-treurige toestand. „De indruk hier (op O. N. Oord) is onbeschrij felijk. Welk een droevige rondging, dezen morgen I Die arme patiënten, z*lfs mannen hadden tranen in de oogeu. Van alle kanten komen nu al brieven van dr. D.een ieder is verstomd, dat zoo iels kan plaats hebben. Naar de Tel. verneemt, heeft ook d tandarts van het sanatorium, de heer De Cock Rouaan, zijn ontslag genomen, zoodat van het geheele medische en verplegende personeel nog overblijven twee zusters. De A'pst. kan met de meesie beslis'-beid nog •■erzekeren, dat dokier Dotulh g»*sn ontslag uit zijn betrekking heeft gevraagd. Gaat hij heen, dan giat hij gedwongen De patiënten zijn zeer onder den indruk van dr. Donath's heengaan en hebben, na tuurlijk tevergeefs, zijn aanblijven gevraagd. Ook dr. Donath zelt is onder den indruk vau hét gebeurde. Er heerscht een droefgeestige stemming op hel sanatorium Minister Staal lid der Eerste-Kamer De Proviuciale Staten vau Noord-Holland hebben in hun gister gehouden buitengewone vergadering tot lid der Eerste Kamer (vacature Bultman) gekozen generaal Staal, minister van Oorlog, met 46 stemmen tegen 18 op generaal Van Marle (auti-rev.), 5 op deu heer De Boer (Uuie-lib., lid der Tweede Kanier), 1 op den heer Van Helsdingen soc.-dem., oud-lid der Tweede Kamer) en 3 op Jen oud minister Cremer (lib.) Deze verkiezing is een pro- en anti St «al- betooging geweest. Slechts 9 leden van de 73 onthielden zich daarvan door hun stem niet uit te brengen op een der beide militaire candidaten De rechterzijde vereenigde haarsteramen, toen zij er de lucht van had gekregen, dat de liberale meerderheid minister Staal in de Eerste Kamer wilde brengen, op eeu anderen generaal, tegenstander van den Staal-koers. Van links waren, als men den heer Tak er buiten laat, die op zijn geestverwant Helsdingeu stemde, maar 8 leden, die zich met de keuze van minister Staal blijkbaar niet kouden vereenigen. De N. Rott Ct. en de N. Ct keuren deze keuze ten zeerste at. Het eerste blad zegt aan 't slot van een beschouwing: De manifestatie moge daarom min of meer onschuldig zijn eu eenigszins lachwekkend, dat zij op een handig gekozen oogenblik werd op touw gezet, is, dunkt ons, moeilijk vol te houden. De crisis. Volgens het Vad. is de toestand thans als volgt De rechterzijde heeft een opdracht oat vangen, maar die niet aanvaard (de juistheid hiervan hcudt het blad vol, oudauka de tegenspraak van De Stand, en verschillende andere bladen van rechts). Op dit oogenblik heeft niemand een op dracht en is dus ook niemand bezig met tiet formeeren van een Kabinet. Middenstands—enquête. Naar het „Vad." verneen t, is het nog niet beslist of in de Commissie voor de :r iddenstands-er.qnête 5 dan wel 9 leden zitting zullen nemen. Minister Veegens «venacht een commissie van 9 de commissie zou dan gesplitst worden in drF sub-commis- siën een voor het Noorden, een voor het Centrum en ecu voor het Zuiden. De rump op de Berlin. Naar men meldt, heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan alle leden der beman ning van het loodsvaartuig te Hellevoetsluis, van de reddingsboot President van Heel, van de, vlet en van de sleepboot Wodan, met welke beide delaatste nachtelijke redding gedaan is, fraaie foto's gezonden van de >ier en van het stoomschip Berlin. De foto's worden blijkens het ouderschrift ter her innering aan 22 Februari 1907 aangeboden en „als persoonlijk blijk van 's Prinsen groote waardeering van de uitnemende plichtsbetrachting en menschlievende wijze van optreden bij het redden van schip breukelingen van het stoomschip Berlin aan den Hoek van Holland." Deze opdracht is door Z. K. H. onder- teekeud. De Ruyter feesten. Aan het lnnch, dat door het gemeente bestuur uit Vlissingen aan Z. K. H. Prins Hendrik wordt aangeboden, zullen behalve de leden van den gemeenteraad nog ver- De hoofdverpleegster, zuster Hooftmau, is hersteld iu haar betrekking teruggekeerd l schillende genoodigden aanzitten. Het°diner WAALWIJK, 20 Maa.rt 1907. liet feest der Eerste II. Communie. Met veel plechtigheid heeft in onze twee parochie-kerken, i. 1. Zondag het jaarlijksche feest der Eerste H. Communie plaats gehad. In d.e parochie van den H. Joannes waren, een 70-tal, in die van den H. Antonius* een 20 tal Eerste Communicanten. Het kerkgebouw in onze parochie was rijk versierd en de H. Diensten geschiedden met indrukwekkend ceremo nieel, dat niet naJ.iet op ieder die er bij tegenwoordig w^s grooten indruk te maken, zoodat .vvij plechtiger viering- van dit schoone f eest, een feest zoowel voor de kinderen, die voor de eerste maal het geluk deelachtig worden tot de Tafel des Heeren'te naderen, als voor hun ouders en nabestaanden, nog niet dat du ivvmtds iu lud .Genat Badhfred diUV het bestuur der vereeniging Zeevaartschool aan den Prins wordt aangeboden, zal on geveer 60 couverts bedrageD. Bij gunstig weer z»l het vendel piekenis" en mnsketiers reeds Donderdag-avond een wandeling, in uniform, door de stad doen. Dien avond zal op plechtige wijze door een dames comité aan het De Ruyter-vemlel een vaandel worden uitgereikt. Het Duitsche slagschip Lothringen wordt bij de Ruyter-feesten te Vlissingen verwacht het is een der grootste schepen van de Duitsche marine. Aan de Ruyterfeesten op 23 Maart te Vlissingen zullen deelnemen Hr. Ms. Fries land, Piet Hein, Reinier Claessen, de tor- ,-edobooten G 5, G 6, G 7 en G 8 en de kotters Boelen en Vooruit. De eerstgenoemde drie schepen zullen verlicht worden. Als vlootvoogd van dit eskader zal op treden de schout-bij nacht W. Römer, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis. Sosiale week 1907. De Sociale week, door het Centraal Bureau van de K. S. A. georganiseerd, zal dit jaar van Zondag I September tot Zondag 8 September te Breda wor den gehouden. De Sociale week zal worden aange vangen met een rede overHet Katho licisme als levens- en wereldbeschouwing. De eerste drie dagen zullen dan ge wijd worden aan een algemeene, prin- cipieele uiteenzetting, der katholieke beschouwing over de Sociale Quaestie, hare onderdeden, en de middelen tot hare oplossing. Daarom zullen behandeld worden Allereerst de Sociale Quaestie in het algemeen en hare drie groote onder deden het arbeidersvraagstuk, het mid- denstandsvraagstuk en het landbouw vraagstuk. Vooral zal er de nadruk op worden gelegd in welk verband deze drie groote onderdeden staan tot de groote algemeene Sociale Quaestie. Vervolgens worden behandeld de drie groote factoren tot oplossing der Sociale Quaestie: de Kerk, de Staat en het par ticulier initiatief, speciaal de organisatie, middenstanders en landbouwers. De drie volgende dagen zullen dan enkele speciale onderwerpen worden behandeld Werkstaking (principëel en practisch). Het voorkomen van werkstakingen collectieve arbeiderscontracten, scheids gerechten. Vrouwenbeweging en het Vrouwen vraagstuk. Alcoholisme, in verband met crimina liteit en armoede en met den arbeids duur. Arbeidsduur van volwassenen. Sociaal-democratie en Godsdienst. Sociaal-democratie, Anarchisme en Vakbeweging. In de slotvergadering, op Zondag 8 Sept-, zal, na een plechtige Hoogmis, gesproken worden over de Katholieke Sociale Actie in de steden en het plat teland. Gelijk men ziet zijn de onderwerpen zóó gekozen, dat deze Sociale Week zich geheel aansluit bij de Sociale Week in 1906. Hun, die toen de voordrach ten volgden, zal thans, de eerst drie da gen,nog eens het onderling verband van het toen besprokene duidelijk worden ge maakt, terwijl voor hen, die toen niet aanwezig waren, deze eerste drie dagen een algemeene inleiding voor verdere sociafe studie znllen geven. De drie laatste dagen worden speciale onder werpen behandeld, die het vorige jaar óf slechts kort óf in 't geheel niet be handeld zijn. Het buitengewoon groote succes, dat de eerste Sociale Week in 1906 had, geeft het recht, om bij voorbaat voor de Sociale Week van dit jaar de beste ver wachtingen te koesteren. Zeer waar schijnlijk zal het bezoek nog veel groo- ter worden, daar thans reeds bekend is, dat de Sociale Week te Breda door vele Belgen zal worden bezocht Uitvoerige mededeelingen, benevens de namen der sprekers, zullen spoedig worden gepubliceerd in de Mededeelin gen van het Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie te Leiden. 1 iebb,en meogomaakt. In feestkleedij togen de bruidjes en bruigoms tot wier tooi tailleurs, tail- leuses en coiffeurs om stiijd hadden samengewerkt ter kerke, terwijl onze bloemisten hun best hadden gedaan tot versiering van de woningen der feeste lingen en de confiseurs-cuisiniers hadden gezorgd voor heerlijke voortbrengselen hunner kunst. Jammer was dat de weersgesteldheid niet medewerkte tot verhooging der feestelijkheid, die niettemin in de ge meente veel levendigheid te weeg bracht. Voetbul. Zondag 1. 1. speelde de Voetbalver- eeniging W. V. alhier een degradatie wedstrijd, voor de tweede klas van den Noord-Brabantschen Voetbalbond tegen Wilhelmina III uit 's Bosch op het terrein van Wilhelmina. W. V. won welverdiend met 6-2 en blijft dus voor 't volgende seizoen in de 2e klas van genoemden Bond. Aanst. Zondag en Maandag hoopt W. V. op haar terrein alhier, twee flinke wedstrijden te «pelen. Naar men ons mededeelt zal voor vereenigingen van gelijke krachten worden zorg gedragen, zoodat het spannende wedstrijden beloven te worden. In ons volgend blad hopen wij de namen der deelnemers op te geven. Diefstal. Zondagmiddag is bij Drika de R. alhier, eene alleenwonende vrouw, die een snoep winkeltje houdt, ingebroken. De dief of dieven hebben zich door 't opschuiven van een raam toegang weten te verschaffen. De tafel onder 't raam was wel verplaatst, maar hetgeen erop lag, was onaangeroerd. De inbre kers hebben de tafellade doorsnuffeld en daaruit mede genomen alles wat de arme vrouw bezat, n.l. omstreeks vier gulden. Wel moet men 't toppunt van lafheid bereikt hebben om in staat te zijn de zuurverdiende penningen van zulk een menschke, opgespaard om weer wat nieuwe waar voor haar negotie te kunnen koopen, te stelen. Het is te hopen dat de politie een ernstig onderzoek naar dezen brutalen diefstal zal instellen, opdat de dief of dieven, die wel op de hoogte van den toestand ook dat de vrouw ter kerk was, schenen te zijn, hun zwaarverdiende straf niet zullen ontgaan. Kamer van Arbeid. De Kamer van Arbeid alhier heeft den Looiersbond in in de gelegenheid gesteld zijn gevoelen te uiten, omtrent het voorstel tot wijziging van den alge- meenen maatregel van bestuur, uitge vaardigd krachtens art. 4 der arbeidswet voor zoover het looiersbedrijf daarbij betrokken wordt. De Kamer van Arbeid wil dan in overweging nemen in hoeverre zij het gevoelen van den Looiersbond in haar advies aan de Regeeringkan neerleggen. Deze daad van onze Kamer van Ar beid zal wel door den Looiersbond wor den gewaardeerd. Vergadering. Wij vestigen de aandacht van het publiek van Waalwijk op de vergadering morgenavond ten 8 uur in de achterzaal van het hotel Verwiel te Waalwijk te houden, om tot oprichting eener veree niging te komen, die zal werken voor de verheffing van 't markwezen, de be vordering van 't vreemdelingenverkeer, de belangen van Waalwijk in't bizon der, De naam der vereeniging, alsook het bestuur zullen dan worden gekozen. Wij behoeven niet te wijzen op 't belang, de noodzakelijkheid eener der gelijke vereeniging, die is te dikwijls reeds door ons bepleit, alsook het be lang eener goede bestuurskeuze, waar van bijna alles afhangt. Naar wij vernemen, zal binnen kort eene lezing worden gehouden rabatspaar- zegels. Wij hebben indertijd over deze rabatspaarzegels een artikel geplaatst, zoodat wij het thans onnoodig achten hierover nog verder uit te weiden. Wij bepalen ons nu alleen om eenieder aan te sporen naar de lezing te gaan. Zondag hopen wij plaats en uur te vermelden wanneer de lezing zal worden gehouden. Ongeluk. Zaterdagmiddag heeft de tram 's-Bosch Waalwijk een zevenjarig jongetje over reden tegenover het 'oude station te 's-Bosch. Liet de toestand zich eerst ernstig aanzien, de verwonding is volgens de >Prov. Ct.« thans gunstig te noemen, zoodat er alle hoop op behoud bestaat. De machinist heeft aan 't ongeluk geen schuld. De oorzaak van het ongeval schijnt te zijn, dat het kind op een rangeerenden wagen is geklommen en onder het rij den daar afgevallen en onder den wagen geraakt is. Woningvraagstuk. Zooals wij aankoudigden, hield de heer J. A. Houben, rijksontvanger alhier, Zondag 9 Maart voor de afd. Boxtel der K. S- A. eene lezing over het woning vraagstuk. Wij ontleenen daaromtrent aan de Dommel en Aabode 't volgende Bij den Leer Adelaar* spr^k de WeJEd heer Houben, rijksontvanger te Waal wijk. Klaar en zakelijk zette Z.Ed. uiteet hoe de woning voor den mensch niet moet zijn 'n afdak waaronder hij slaap; en eet, maar 'n wezenlijk heiligdom vat liefde, vrede en rust. Te lang, betoogde spreker, is dezt groote waarheid of verwaarloosd of ver- geten, maar in onze dagen hebber alle sociologen van welke richting overi gens ook, aan het gewichtige vraagstul der Woning en bewoning hunne aan dacht geschonken. 'tls dus geen wonder dat vooral d< K. S. A. ook in deze de belangstelling van ons Katholieke volk tracht te wek ken. Dan ging hij na hoe de Woningwei bedoelt de volkshuisvesting te verbeteren en het doel en de strekking van hare verschillende paragrafen werden succes sievelijk behandeld terwijl Z.Ed zeer terecht er vooral den nadruk op legde, hoe de laatste paragraaf der woningwet het mogelijk maakt bijna zonder kosten voor gemeenten of particulieren tot eene Bouwvereeniging te komen, die in het belang der volkshuisvesting van zoo on berekenbaar nut is. Met eene krachtige opwekking tot de aanwezigen om in deze naar vermogen mede te werken en te helpen, sloot spr, zijne talentvolle en met gloed voorge dragen, meermalen door applaus onder broken en onder daverende instemming beeindigde rede. Kapelaaa Snys te Nymegen. Het was een prachtvolle, indrukwekken de soirée, die Maandagavond in de ta melijk goed g-vulde zaal van „Burger- lust gegeven werd. De weleerw. heer Suys, kapelaan te Waalwijk, hield ten bate van den bouw eener nieuwe kerk te Mook eene lezing met lichtbeelden over de plaatsen en tafereelen uit het' leven en lijden onzes Heeren. Prof. Bartels, pastoor van Mook, leidde de spreker in, die ons door zijn schilde ring van de plaatsen, waar Christus gc-/ boren is, heeft geleden en is gestorven nog meer zal opwekken tot liefde vooi God, en dankte allen, inzonderheid de nog jeugdige zangvereeniging «Fidelio,» die hun medewerking voor 't organiseeren dezer bijeenkomst hadden verleend Hierna begon kapelaan Suys zijn voor dracht en deed zijn gehoor deelen in 't geestelijk en artistiek genot zijner pel grims reis naar 't H. Land. Niet minder dan 45 tableau's, deels schetsen van dt H. Plaatsen, deels reproducties van be roemde schilderijen naar de grootste meesters, werden uit een reusachtig toestel op 't doek geworpen. Vooral de lijdenstafereelen waren éénig mooi. Ter afwisseling voerde «Fidelio» het «O bone Jesu» en «Popule Meus> van Palestrina, het «Ave Maria» (Fr. Witt), «In monte Oliveti» (Martini) en «Jesu, dulcis memoria» (B. Kothe) op zeer ver dienstelijke wijze uit. Weggeld. De heer B. Wertenbroek te 's Bosch, afdeeÜDgsconsul van afdeeling V van den A. N. W. B., handelende namens 3825 onderteekenaars, heeft Zaterdag bij breed gemotiveerd rekwest aan H. M- dc Koningin adhaesie betuigd met het door genoemden Bond aan H. M. verzonden verzoekschrift, om goedkeuring te ont houden aan de heffing van «Weggeldi in de provincie Noordbrabant. BAARDWIJK. Gepasseerden zondag deden hier 32 kindereu hunne eerste H. Communie, dit schooue feest ging weer «ren als altijd met eene buitengewone plechtigheid gepaard die zeker vooral bij die gelukkige kinderen maar ook op de ouders een zeer weldadigen ïudruk moet achterlateu. Des namiddags werden de kerkelijke plech tigbeden gesloten door het Lof met Te Deum Laudamus waarna onze zeer Eerw. herder, na voor af nog een hartelijk en nuttig woord tot ouders eu kinderen te hebben gesproken ieder naar verdienste do prijzen uitreikte. Zoo eindigde deze voor die kinderen zoo gelukkige schooue dag, mogen zij nog lang in dien indruk voortleven tot vreugde der ouders en tot hjn eigen welzijn in hun verder leven. VLIJMEN. Op verzoek van verschillende ingezetenen heeft de harmonie „Concordia" besloten op 23 Maart a. (bij gunstig weder in den rijk versierden tuin, 'oij ongunstig weder in de mooi verlichte zaal van deu heer H. Daelmans) ook te Vlijmen een herinnerings-feest te vieren, ter herdenking van het feit, dat 800 jaren geleden M. A De Ruyter te Vlissingen werd geboren. Het rijke, afwisselende programma van dit groot concert zal ougetwijfeld een talrijk publiek lokken. SPRANG. Tot ons grootst geuoegen kuuueu we melden dat de Chr. Zangveree uiging „Excelsior" onder leiding van haar directeur de heer Jac Sars uit Waalwijl in kennis der muziek en tevens iu ledenta sterk vooruitgaat. Telde deze vereeniging vroeger 20 leden nu ziju ze al met 44 leden. Dezer dagen werd de loteling A. Havelaar die den 5 Maart j.l. bij het 8e Reg. Infanterie te Gesrtruidenberg werd ingelijfd, te 's Hertogenbosch door de Ged. afgekeurd. Voor hem zal de loteling C. Ophorst

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2