Nummer 24, Zondag 24 Maart L907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. "bekendmaküg uit mui ut tun mi AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Uitgever: FEUlLLK'i OA. Beroemden berucht wmmm&**nmMÊÊmoitBmÊiaBamKmmÊm* ™m*rs3RmsxHKXMiMSBMam/'e'**QmsBB3BÊSBasBB£gEanttmaum WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Roman naar 't Engclsch. 15) WMlvjjksrie en LaEfslraatsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Herijk der maten en gewichten Burgemeester cn Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de herijk der maten en gewichten in deie gemeente zal plaats hebben op 16, 17, en 18 April 1907, in een der localen op de gasfabriek, des voormiddag* van 9*/3 'ot 12 uur, en namiddag van 1 tot 4 uur; op 19 April daarna des voormiddogs van 9ya tot il unr. Belanghebbenden worden er in 't bijzonder op gewezen a. dat na 1 September 1907 niet meer geldig is het goedkeuringsmerk P, en dat mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, die niet voorzien zijn van het nieuwe goedkeurings merk Q, ten herijk moeten worden aangeboden waartoe aan het naast bij zijnde ijkkantoor (te 's Bosch) in de maand Augustus aanstaar,de ge legenheid besiaat op alle werkdagen van 9 uur v, m. tot 12 uur en van 1 lot 3 uur n. m.: b. dat de maten en gewichten, op gevaar van •traf, voorzien moeten blij»pn van de vereischte stempelwerken en dar het laatst geplaatste g ed- keuringsraerk gedurende 2 jaren ongeschonden raoet bewaard blijven. Waalwijk 17 Maart 1907. Burgemeester en Wethojders. K. DE VAN OER SCJ1UEREN. De Secret ris. F. W. VAN L1EMPT. KIESRECHT Ter inzage ligging van de 1 ij sten Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis dat, op lieden n- vastgesteld de lijst, aanw izende de personen, di< bevoegd zijn tot bet kiezen van leden »an de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Pro vinciale S'aten en van d n Gemeenteraad; als mede dat deze lijst met de alphabetische lijsten van ben die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die dam op zijn gebracht, van af den J3en Maart tot en met den 2lcn April e. k.opde secretarie der gemeente tijdens dat deze geopend is, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd eu tegen betaling der kosten in afschrift, of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Tot en mot den 15en April e. k. is een ieder bevoegd, bij het gemeen tebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niat voorkomt, of niet behoor lijk voorkomt. 'Dc verzoeken om verbetering van de kiezers lijst worden met de bewijstukken, dadelijk tot eu met den 21en April a. s. voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nederge legd en in afschrift, tegen betaling der koateD, verkrijgbaar gesteld. John Vernon ie toch of liever juist daardoor •en beroemd man geworden. En beroemde mannen zijn zeldzaam. In uw geheele familie i> er geen. Neon ge behoeft me niet zoo woedend ean te kijken uw overgrootvader wai alleen eerete-miuizter van Engeland, maar •en beroemd man waz hij niet. ,,Dat zegt gij, riep hij, luid lachend. ,,Dat zegt de geschiedenis. Een man van karakter, zonder groote geeatelijke begaafdheid noemt zij hem." Karakter ligt er dua in hem? Ha, ha, het is veel dat het geschiedboek hem zoo iets toekent." ,,Ja," als uwe dierbare neef iets van derge lijk artikel bezat zon thans Marie van Wilden- hofen en wij niet voor 't moeilijk geval staan om ten spot met onze eigen standsbegrippen met een gewezen tooneelspeelsters om te gaan." Daarvan kan nu noch ooit sprake zijn, voegde hij er bij. ,,Of tot ons groot verdriet en als schandaal voor de groote kletswereld onze eigen nicht negeeren. «Het is om gek te worden riep hij woe dend uit. «Ja om gek te worden." Eu t en begon hij de kanier op en neer te loopen. Plotseling stond hij stil. „Er gebeure wat wil," riep hij uit. De eerzuchtige plannen van dat vrouwmeusch moeten doorgrond worden." ■Goed," knikte zij toestemmend, «ik zal het bezoek eerst na twee of drie maanden beant woorden en behandel nwe nicht, de princes van Wildenhofen juist als de rest Hij nam zijn hoofd, als in vertwijfeling tusschen beide banden nN.uJ" vroe(? lecbend. «Vindt ge het goed Hij wierp haar een woedenden blik toe, draaide zich om en verliet de kamer. Een ieder is tot tegenspraue van het verzoek bevoegd. De tegenspraak wordt schriftelijk en uiierlijk don 23sn April aansiaande aan het gemeentebe stuur ingediend. Waalwijk den 22en Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt. bekend.dat vanaf heden ter Secretarie gratis ver krijgbaar zijn blanco-verzoekpchril'ten om jacht en vi8chakten en kostelooze vergunning tot uitoefening der vis9cherij met één visch'nig. De ■tandi'cht word er op gevestigd. d»t het zeer wenfchelijk is die aanvrngen zoo spoedig mogelijk in elk geval vöór 1 April 1907 aan mij iu te zenden. Waalwijk, 21 Maart 1907. De Burgemees'er voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. (INGEZONDEN.) Deze kwalificatie achter je naam te hebben is er voorzeker eene van bedeo- kelijken aard. Toch iz eene plaats in onze provincie goed op weg voor zich die eer te gaan inoogstenKaatsheuvel gaat beroemd en berucht worden 1 Die beroemdheid is wel geen wereld beroemdheid, ook geene beroemdheid in den engsten zin van het woord maar eene beroemdheid, zij het ook in zeer wijden zin, (beter te noemen eene geroemdheid) heeft het zich toch ver worven in den laatsten tijd, en niet slechts in beperkten kring, maar ook in ruime ren kringin den lande. Kaatsheuvel heeft de tijden nog niet beleefd, dat de dag- en weekbladen het zooveel aandacht schonken, zóó kwistig cn onbekrompen cn bij herhaling de zoo kostbare ruimte hunner kolommen afstonden, om de gebeurtenissen te vermelden, die daar plaats grepen. En het waren niet alleen onze gewestelijke bladen, die zich zoo rooyaal toonden, maar ook onze groote nationale bladen van allerlei kleur, als de Tijd, de Maasbodehet Centrum en Huisgezin, De Standaard, Nederlander, Iele graaf, N. D. C. enz, enz. Maar helaas deze beroemdheid ging hand aan hand met eene beruchtheid. En wat erger is de eene vermocht de andere niet te neutraliseeren want zoo «Als antwoord op eene hoffelijke vraag wordt een krakende deur dichtgeworpen Men zou er boos om worden, murmelde rars Del- ▼ille bij zich zelve, maar haar blik ging toch vragend naar Eleonor. Meent u, antwoordde deze, Ik vind het niet zoo erg, dat een man in toorn de kamer op en neer loopt, of de deuren toesmijt. Maar dat een vrouw, eene dame, eene Delville ge boren Vernon, een man zoo met spottende woorden kan aanzpreken, dat viud ik afschu welijk, u niet mama." Ele nore, riep de moeder uit, die rood werd, welke vrijheid veroorlooft gij u Hoofdschuddend antwoordde de dochter «Ik dacht, dat n mijne meeuing vro*g mama en ik gaf deze daarna ging zij hoogmot dig de deur uit. Met onzekeren blik zag mrs. Delville baar na. «Eene nette familie," zeide ze brommend, «ik won dat ik maar een oude jonge dame ge worden wns!" Zij begon de bloemen te begieten en de schoonheid van b&ar gestalte kwam nu des te beter uit. Zij wilde nog de bloemenranken die van 't dak afhingen, bevochtigen, maar dit was te hoog voor hare armen. «Jammer zei ze, de gieter neerzettend, terwijl ze een geruisch boorde. Zij zag haar man, die als stomme toeschouwer in de glazen deur leunde. «Ah, zijt gij het, Charley," zeide bij bloo- zende. «Kom help me even 1" Hij deed 't direct, toen stond hij naast baar keek baar iu de oogeu, en sloeg zijn arm om haar middel. Zij leunde met 't hoofd op zijn schouderhief het op en zeide terwijl ze zich wou losmaken «Ha, ha! Philemon en Baucis, die zich om helzen Als nu Eleonor eens kwam I" «Zij zou zich kunnen overtuigen," antwoordde hij met weel-en klank in zijn anders zoo harde stem, dat hare ouders die eeuwig kibbelen elkand'-r ook eeuwig lief hebben." »'t Eenig antwoord was een klein verlegen lachje. •Lydia Zij stond op hare teenen en kustte kem. Toen op hetzelfde oogenblik Blanche voor de gaat het in de booze wereld het kwaad wordt haarfijn uitgeplozen, het goede wordt ternauwernood bezien. Maanden en maanden is het lezend publiek ver gast op nieuwsberichten uit Kaatsheuvel, die nu eens getuigden van grootmoedige bekeering, dan weder van hardnekkig heid in de boosheid, van Kaatsheuvel's burgeren. Wat er gaande is in Kaatsheuvel wie zal dat niet weten 1 't Gaat er immers over de winkelnering 1 cfver de gedwon gen winkelnering, dc woeker-winkelnering Kaatsheuvel is aan de kaak gesteld als als het afzetgebied van afzetterijen I Toestanden, die daar heerschten, wer den door feiten belichten die belichting deden de haren te berge rijzen en uit roepen Hoe is zoo iets mogelijk in onze moderne Sociale beweging en wetgeving 1 De goede gevolgen bleven niet uit het schaamtegevoel was bij velen nog □iet geweken, de rechtvaardigheidszin begon te werken en men kwam tot de overtuiging dat het er zóó toch niet meê door kon I Enkele grootere werk gevers gaven den goeden toon aan, schaften geheel de winkelnering af, an deren zetten de eerste stappen op den aangegeven weg. En waar gelaakt was, werd nu lof gebracht, men juichte overal om dit goede begin, en gaf eere, wien eere toekwam 1 Doch ziet, de onweerswolken, ternau wernood van Kaatsheuvels socialen hemel afgedreven, pakten zich wederom samen, om andermaal los te breken, met fellere kracht I Waar zet de bui zich op hoe zal zij uitwerken dit alles gaat de natuur- beschouwer zorgvuldig na. Wie helpt ons aan een goeden bliksemafleider, vraagt de voorzichtige. Doch laten we de beeldspraak varen Gedurende de laatste weken hebben we in de couranten weer tal van feiten kunnen lezen, die een kijkje geven op de vreemde rechtsverhoudingen, die in Kaatsheuvel tusschen werkgever en werk man zijn geschapen, die in het volle licht willen stellen, hoe hier met hetzuuiver- diende loon van den werkman wordt omgesprongen. Er wordt zelfs gezegd, dat, gelijk gevreesd werd, het remedie erger is dan de kwaal Hier staan wij voor een raadsel I Wie deur verscheen, zeide zij «Wist ik 't niet, dat er iemand zou komen, oude gek en bloosde. VII. Het hoofd der femilie Vernon droeg den titel van Lord Galton eer»t amda anderhalve eeuw. Het stamslot Garaton Hall, was nog jonger en was gebouwd in den tijd dat de bouwkunst nog niet aoo hoog stond Toch was 't schilderachtig en dit dankte het aan zijn Drachtige ligging. Heerlijk gelegen tegen een lief begroeiden heuvel, stroomde aan een kant over rotablokken en tusschen duistere «ïkt-nboomen de Dove laugs slot. Een ateenen trap leidde tot een met allerlei jachtrofeëen versierde ha], waarop links en rechts de woon- en ontvangkamers van het huis uitliepen. Desa trap, ging ongeveer een half uur nadat wij hem verlieten Jack Vernou op. Hij vroeg aau een toesnellenden bediende of hij mr. Delville thuis trof en vernam tot zijn leed wezen, dat de vriend na 't ontbijt met visch- koif eu hangel het dal der Dove was inge wandeld Jack was van plau om te keeren, toen de deur der bibliotheek geopend werd om eene jonge damo uit te laten. Haar aanblik toonde schoouheid in trekken, prachtig blond-zwart haar, en een middelmatige, mooie gestalte. Met langzamen tred en slaperigen blik in bare amandelvormige oogen ging zij achijnbaar toevallig naar da deur, erkende Jack en begroette hem. Mr. Vernon?" zeide zy en door den tragen toon in haar «tem had het wel iets van ean tevreden zijn «Dat ia eene verrassing «Miss Maud antwoordde hij met zijne slenke kunstenaars banden, de dikke vochtige hand die zij hem bood omvattend, «ik hoop U in den besten welstand te treffen." Zij gef hem de troostrijke veraekeriDg en vroeg hem verheugd: «Kom binnen, mama zal blij zijn." Hij was er niet bijzonder opgesteld Lady Garston een plezier te doen, maar beleefdheids halve zag hij alch gedwongen, zijne schoone ge leidster, die de weg neer de bibliotheek insloeg te volgen. ageert tegen eene kwaal, van welker remedie hij erger onheilen vreest Zou het dan niet beter zijn, die actie achter wege te laten f Ofschoon het volgens onze bescheiden meening (die gaarne voor eene betere wordt prijsgegeven) in het algemeen beter is, de vuile wa*ch (vergeef de minder kieskeurige vergelijking) niet al te veel in 't zicht te hangen, ze maar binnenshuis te houden, en te probeeren, ze daar schoon te krijgen, zoo is dit toch niet altijd mogelijk, vooral als de huisgenooten weinig lust of kracht toonen, dat karweitje klaar te spelen. Er zijn concrete feiten, omtrent de hier heerschende toestanden wereld kundig gemaakteene goede uitwerking mocht hiervan in elk opzicht verwacht worden, nadat meer dan eens gebleken was, dat de bekendheid in abstracto dier toestanden, weinig invloed had op het schaamtegevoelMen wist elders wel, dat er hier eene vuile wasch stond, maar hoe vuil die was, wist men niet v En wezenlijk, die uitwerking geschied de het sloeg in, cd velen gingen zich bekeeren. Marfr helaas, het moet toege geven worden, voor sommigen was die bekeering niet eene radicale, omdat zij te strijdvol was Zoovele factoren kwa men in het spel, die hen van de rechte banen afvoerden het ingekankerde kwaad, de al te plotselinge kentering, waarop hun zaken-doen, ten gevolge der jarenlang gevolgde practijken, niet zoo spoedig berekend was, en hen in eene moreele onmogelijkheid scheen te bren gen dat alles had zijn grooten invloed. Toen kwam er bij sommigen reactie zij zochten naar midddelen, die hen voor het verlies, als gevolg hunner toegevend heid, op eene andere wijze schadeloos steldenthans ging het loon verlaagd worden 1 Op zich zelf verkeerd, hoogst vetkeerd 1 Doch we moeten de zaken grondig be schouwen. Was zooiets niet eenigszins te voorzien Moest daarom de actie tegen het Truck-stelsel achterwege blij ven? Neen, wanneer een ingekankerd kwaad aanvankelijk niet dan ten koste van zeer zware offers kan uitgeroeid worden, moet men daarvoor dan terug schrikken Is er geen reden tot een betrekkelijke voldoening, dat men gele- Een bediende wierp de deur open. Miss Maud riep «Mama, hier is mr. Vernou eu uit haar leunstoel linke langs den haard, rees de aan gesprokene op De leunstoel rechts van den haard, in welke om dit namiddagnur de heer des huizes de Times gewoonlijk las, was ledig, en Jack zag dit met geno gen. Hij kon den lord niet zien zouder zich te ergeren iu gezelschap der huis vrouw eu hare drie dochters kou hij zich slechts vervelen. De natuur had dese vier dames slpchts een matig kwantum verstand gegeven en dit beetje was in zijn ontwikkelirg nog systematisch tegengehouden, daar hun echtgenoot eu vader, naast zijn eigen licht, dat hij voor geweldig hield, geen andere duld*. Daarom brandde de warskaarsjes alleen als hij afwezig was, en dan om geen ander doel, daD om eigen belangen of de slechte hoedanigheden van anderen te belichten. Lady Garston was niet schoon, zwaarlyvig met een droefgeestig uiterlijk. Zij begon weer spoedig te breien en de dochters zorgde voor 't aangename van 't bezoek en zaten om de theetafel gegroepeerd. Het eerst verhief zich toen Jack binnenkwam met stijve deftigheid mis Delville de eerst geborene mag in Engeland alleen den familie naam zonder doopnaam voeren. Zij was oud, kort eu dik, en keek bitter uit haar oogen Zij geleek precies haar vader, wiens tyrannie door geheel het land bekend, de huwelijks- candidaten terughield. Lily de tweede dochter vormde met haar een scherp contrast. Zij was lang opgeschoten en mager, had blonde, aschgrauwe oogen, flauwe grijze oogen. Zoo toornig de oudste keek, zoo melaucoliek was de blik van deze, vooral veroorzaakt door het uitblijven van een specialen huwelijkscandidaat. Ja, zij leed aan een hopeleoze liefde, de arme en vond slechts nu en dan troost in wandelingen in den manen- ■chijD, in 't lezen van gedichten, en het ver vaardigen van aquarellen naar de natuur. Zij sehiidorde met eigen fantaisie, liet b. v. in 't dal van Dove apen en reuzenslangen rond kruipen. Nu had ze weer iets moois gemaakt dat zij aan 't oordeel van Jack onderwierp, genheid wil geven de kwaal te doen be handelen. Het remedie is duur, wel is waarmaar dat is niet van blijvenden aard de kwaal daarentegen wel Daarom achten wij het een bedenke lijk iets (nog eens wij geven onre mee ning voor eene betere prijs), dat in de bladen blijft gehamerd, al door, op de Kaatsheuveliche practijken, dat nbc-reek- sen van feiten, die deze moeten belichten, als eene aaneenschakeling gegeven wor den. Is dat niet den zieke aftobben Is dat niet de geïncrimineerden stug maken Het ligt toch eenigszins voor de hand, dat aan practijken, die jarenlang algemeen in zwang geweest zijn, die als 't ware zijn ingeburgerd, zoo maar niet in eenige weken paal en perk kan gesteld worden. Als dat waar was, zouden wij de eersten zijn, die herziene en nog vermeerderde reeksen aan de hand deden Maar zal dit beter werken, dan dat men eerst eens het voorgezette kalm laat verdu wen, en afwachten of de sociale begrip pen er niet gezonder op worden Mocht het middel gefaald hebben, dan kan over een tijdje altijd nog een nieuwe sterkgekruide portie opgediend worden 1 Men vergete niet, dat ook in deze sociale aangelegenheid kontakt met de patroons gewenscht blijve. Eene al te sterke en directe aetie, zooals tot nu toe wil gevoerd worden, kan wel stag natie brengen, maar zal deze dan duur zaam zijn Als zij, zonder met de tegen partij in minlijk overleg te treden, haai slag wil slaan, zullen de patroons op hunnen tijd het verlorene weer trachten in te halen, zooals de ondervinding vaak geleerd heeft. We hebben eene patroons- organisati-, we hebben eene arbeiders organisatie laat deze eens probeeren, wat zij kunnen 1 Ten slotte nog eene opmerking: of schoon vele der geincrimineerde feiten zonneklaar den toets der rechtvaardighied en billijkheid niet kunnen doorstaan, toch wikke en wege men, alvorens te oordeelen. Immers het is zoo moeilijk, aan zijn oordeel omtrent den rechtvaar digheidszin van sommige practijken een juiste waarde te geven. Ook aan de ware sociale wetenschap ligt de moraal ten grondslagen wanneer men In deze niet zeer goed onderlegd is, blijft een oordeel vaak buiten de grenzen der vol- die het beoordeelde met een «het ziet er uit als een landschap uit Odysseui." Onderwijl voerde Eliza de oudste en Maud •en twistgesprek, wie van hen den gaBt een tas thee zou inschenken «Ga weg, zeide mra Delville, dat is mijnwerk", terwyl Maud eeret smeekte «laat mij 't doen" om dan met een Weg, leelijke oude kroot!" naar Jack terug te gaan. H ij nam thee van de oudste, die weer haastig aan het werk ging en terwijl Lilly doorpen- ■eelde, wierp Maud zich op den gemakke- lijksten zetel der kamer en legde haer mooi vertorgde handen in den schoot. Ja traag was zij dat wezen hare oogen uit, maar daaronder kon nog wel vurigheid sluimeren eu dan was dat volgens Jack nog zoo erg niet. Jn, eene Engelsche vrouw b schouwt men als een met ijs bedekten vulkaan en misschien was zij daar wel het type van. Jack, denkende aan de woorden zijner zuster«Zij had u graag voor zich gehad, 't welk hem om zijnentwille zoo ondenkbaar had toegeschenen, deed alle moeite om haar gemoedstoestand uitte vinden, maar hij kreeg slechts algemeenbeden ten antwoord- Van een verborgen innerlijk vuur, werd hij niets gewaar. Miss Delville, die zeer streng aan haar eerst geboorterecht hield, liet spoedig merken, dat zij zich achteruitgezet gevoelde, zat weldra bii Jack, deed groote verhalen over de vossen jachten en haar mooie paarden, waarvan ze een dolle lief ebiter was. Jack dankte voor de tweede tas thee en wilde vertrekken, toen de deur zieh opende en Lord Garston binnenkwam. Hij was een man van flinke gestalte, wien men het kon aanzien, dat hij zich zelfbuiten- gewoon vind. Groote mond, gele gelaatskleur, grijze haren, donkere oogen, waren de bizon- dere ken teekenen. Hij bleef in de deur staan, bekeek de aan wezigen en lzehte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1