Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. [NDUÖTRIEELEN. Officieele mededeelingen. Nummer 31. Donderdag 18 April lJ9a7. 30e Jaargang. De Echo van het Zuiden. j)e Kiin«T van Koophandel en Fabrieken Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken tan het verslag over 1906. Heeren Industriëeleu worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter te zenden. De Kamer van Koophaiulel en Fabrieken voornoemd. Openbare mededeellog van de Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk ingevolge besluit genomen in de ver gadering van 2 April 1907. Op 5 Maart jl. kwam bij de Kamer eene klacht in van C. van Herpen tegen zijn gewezen Patroon L. v. d. Hoven, Schoenfabrikant te Kaatsheuvel, dat deze hem f 3.arbeidsloon te weinig had uitbetaald. Tusschen patroon en werkman bestond cene mondelinge huurovereenkomst tegen f9.vast weekloon, welke overeenkomst tot Vastenavond j.l. steeds behoorlijk is nagekomen. De huurovereenkomst hield ook in: eene opzeggingstermijn van zes weken. In de Vastenavondweek heeft echter de patroon aan klager slechts f 6. uitbetaald. Tot tweemaal toe heeft de Kamer zich tot den patroon gewend om inlichtin gen ea hem verzocht de ingehouden f3.alsnog te voldoen, zonder dat hij daarop iets van zich heeft laten hoor en. Naar Ingewonnen inlichtingen moet de weigering van den patroon berusten op een reglement, dat deze eenige weken vóór het vertrek van den werkman heeft opgemaakt en waarin moet vermeld staan dat voor vrije dagen gcene uitbetaling meer geschiedt. Klager ontkent beslist dat dit reglement in zijne tegenwoordig heid is bekend gemaakt. Ook is dit reglement niet in de fabriek opgehangen. Volgens het gevoelen der Kamer kan een individueele huurovereenkomst niet worden verbroken door een algemeen reglementeene wijziging van dergelijke huurovereenkomst dient ook door beide contractanten te wordenbesproken. Waar de Kamer niets van den patroon heeft vernomen, wat de verklaringen van den klager kan weerleggen, keurt zij de handelwijze van Van den Hoven ten zeerste af, acht het ongelijk aan zijne zijde en heeft den klager in overweging gegeven zich te wenden tot den Burger lijken Rechter. De Kamer van Arbeid voorn. V mm ui) ji i "II. 1 WAALWIJK, 17 April 1907. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 18 April 1907. Kamer vaa Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft zich gewend tot den Raad van Toezicht op Spoorwegdiensten met betrekking tot hare adressen dd. 14 Februari en 12 Maart 1'. aan de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen. a. Betreffende het verzoek een trein te leggen van 's-Bosch naar Lage- dan den bestaanden te m Zwaluwe later 7.46 's avonds. b. Om de stopplaats te Baardwijk, op dezelfde lijn, waarvan sprake zou zijn tot opheffing, ten behoeve van het reizend publiek niet te doen vervallen. Concert Liedertafel. Als de Lente haar intocht heeft ge houden, luistert men gewoonlijk liever naar de harmonie van het van liefde en lust bloeiende, geurende en orgelende leven in de natuur, dan naar de tonen van vrouwe Musica. Rekening houdende met deze wetenschap, kon men over de opkomst van het publiek op het laatste winterconcert onzer Liedertafel dubbel tevreden zijn. Een flinke schare vulde de opgefrischte zaal Musis Sacrum welke vooral Zondagavond een prettigen aan blik bood. Er was stemming onder de talrijke toehoorders en aan den opge- ruimden, als 't ware verzoenenden geest, die elk scheen te bezielen, zal het wel hoofdzakelijk te danken zijn, dat ver scheidene door onze Liedertafel lang niet onberispelijk gezongen koren, toch warm werden toegejuichtOch waarom zou men ook niet dankbaar zijn 1 Krijgt iedere Vereeniging al niet eens den rug van Fortuna te zien Wel hard en bit ter moet hij zijn, die den zangers, voor een enkelen avond, dat zij niet op dreef zijn, schamper te lijf wil. En Mejuffrouw Hélène Pohl Een frisch, krachtig geluid, met schoonea klank, dat veel goeds belooft. Maar ach, wat is een eerste optreden een geweldig zware taak Wat is zenuwachtigheid dan, hoe verklaar baar en vergeeflijk ook, een lastig ding I Bezie eens door een vergrootglas het schrift door Uwe bevende handen op een trillend blad papier voortgebracht Hadt gij u zooveel onregelmatigheid kunnen voorstellen Welnu, iets derge lijks kreegt gij te aanschouwen, zoo men van de luchttrillingen, veroorzaakt door een bevend stemorgaan, een graphische voorstelling gal. Hadden de geluidsgol ven in: »Maman, dites-moi« van Wec- kerlin, >Woudliedeke« van Landré, en »Vogelken« van Verhallen, iets deinends, vaags en onzekers, daarna trad de kalmte in en ging het geluid voortaan als een pijl recht op het doel af. Vast en zeker, met gloed en overtuiging, klonk de aria uit >La Reine de Saba* van Gou nod, lief en guitig »de Vogelaar* van Cath. v- Rennes, op niet eindigende jubel van het opgetogen publiek na genoemde aria ten beste gegeven. Na de uitvoe ring van dit vroolijke nummer overhan digde de Secretaris der Vereeniging, met een gepaste toespraak aan Mej. Pohl een een fraaie bouquet, voor welke attentie deze dankte door nog te laten hooren »Pensées d'automne* van Massenet dat stormachtig werd toegejuicht en ons sterkte in de overtuiging, dat deze mez zo sopraan, bij voortdurende studie, nog menigen lauwer op het veld der toon kunst veroveren zal. Met Hymne en die Musik van Lach ner werd deze genot- en kunstvolle avond gesloten, waarvoor het ons past een woord van hartelijken dank te betuigen aan de Liedertafel en haren ijverigen directeur, den heer Jac. Sars, de accom- pagnateuren de heeren A. Hurkmans Lz. en A. de Cortie Cz. en vooral aan Mej. Hélène Pohl, wie wij bij deze een spoedig »tot weerziens" toeroepen. St Paulus— vereeniging. Zondagavond ten 7 uur hield de St Paulus-vereeniging eene zeer druk be zochte algemeene vergadering met uit voering te geven door de tooneelclub der St. Paulusvereeniging «Door vriend schap saam verbonden", met vereerende medewerking van den bekenden bariton zanger den heer Jos. Wilmont en het Waalwijksche Mannenkwartet «Zang en Vriendschap» onder directie van den heer P. de Kort. Ongeveer 7 45 opent de president met den gebruikelijken groet de vergadering en zegt dat het hem ook thans weer een groot genoegen is te kunnen mede- deelen, dat het leger van drankbestrijders is toegenomen met 10 nieuwe leden. Hij sprak voorts den wensch uit, dat deze leden in de toekomst ware drankbestrijders zullen worden, niet alleen in het belang van hen zeiven, maar ook in dat van hun familie en maatschappij en dat zij door hun daden propaganda zullen maken voor de vereeniging. Hierna verzoekt de Voorzitter d~n Secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Deze worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Uit het jaarverslag dat de secretaris uitbracht, bleek dat de vereeniging thans bestaat uit 131 Paulisten, 72 afschaffers en 6 geheel-onthouders. Met de financiën bleek het minder gunstig te zijn, daar het boekjaar 1906 sloot met een nadeelig saldo van f 40. Uit het jaarverslag van de spaarbank dat door ontsteltenis van de heer de Bree door den Eerw. heer Adviseur werd uitgebracht, bleek dat deze gestadig vooruitgaat. Het totaal bedrag dat nu reeds is belegd bedraagt reeds f 8671.87 De Eerw. heer adviseur bracht een woord van dank aan den heer de Bree voor diens goed beheer en aan den secretaris voor zijn keurig uitgebracht jaarverslag. Ook bracht hij een woord van dank aan de heeren zangers die zoo geheel bereidwillig hunne medewerking tot het welslagen van deze uitvoering verleenen. Verder zet Z.Eerw. in enkele woordeD uiteen wat sparen is en hoe men moet sparen. Hij wijst erop, dat ouders hun kinderen die geld sparen, dat geld moeten laten houden, daar dat juist tot meer sparen ambitie geett. Hierna deelt de president mede dat hij den tijd daar acht, dat hij als president moet bedanken van de vereeniging opdat jeugdiger kracht zijn plaats vervulle. Hij spreekt den wensch uit dat de vereeni ging onder de tactvolle leiding van den Eerw. heer Kluytmans moge groeien en bloeien en geeft de verzekering, dat hij, waar hij zulks zal kunnen doen, de ver eeniging steeds zal blijven steunen. De Eerw. heer adviseur zegt met leed vrezen te hebben vernomen, dat de heer Timmermans, die van af de oprichting president is geweest, de vereeniging gaat verlaten en somt dan verder op het vele wat onder zijne bekwame leiding is gedaan tegea de drankbestrijding. Met genoegen, zegt hij, zal de heer Timmermans er o. m. op kunnen terug zien, dat onder zijn bestuur de accijns op de jenever hier mèt 25000 gulden is verlaagd. De heer Houben spreekt namens de vergadering eenige welgekozen woorden tot den heer Timmermans en brengt hem de hulde dat hij de blauwe vaan heeft geplant in onze gemeente. De Eerw. heer adviseur deelt nog mede, dat het het bestu ur besloten heeft den heer Timmermans het eere-bestuurs lidmaatschap en als blijvende gedachte nis een kunstwerk aan te bieden. Hierna zingt, nadat door den heer J de Bree met zijn ongeveer 10-jarig broertje eenig nos. op de piano waren gespeeld welke ieders bewondering afdwongen het mannenkwartet Zang om Lente van Th. van Wamel en Stille van Eisenhofen. Deze kwartetten werden zeer goed ten gehoore gebracht. Ook de heer Wilmont had met zijn «De St. Paulusbond (Wijze: De Heilige Stad) veel succes. Het opgevoerde blijspel: «De Redder in den nood paste geheel in het kader der vele vorige. Erkend dient, dat wat door «DoorVriendschapsaam verbonden» werd gepresteerd werkelijk onzen lof verdient en er geen bezieling aan ont brak. Een zeldzaam jubilé. Hoewel wij weten dat de bescheiden heid van den persoon in kwestie, mis schien ook dit feit liever stil gezwegen, zag, toch achten wij 't ons ten plicht hier even te memoreeren, wel wat laat misschien - het feit dat de heer Jud. Tim- hoorde, zal Zondag 28 April a. s. voor hare honoraire leden eene uitvoering geven op de zaal Musis Sacrum". Wij vertrouwen dat zij haar ouden roem zal handhaven en ons iets goeds te zien zal geven, waarvoor de repetities druk aan de gang zijn. Dat men zoo weinig van deze ver eeniging vernam, is in hoofdzaak te wijten aan de ziekte van den leider, maar zij hoopt 't publiek schadeloos te stellen. Voetbalclub De eerste match op 't nieuwe terrein gespeeld, mocht zich verheugen in een zeer talrijk publiek dat veel belangstel ling toonde in den wedstrijd die gespeeld werd tusschen »01ympia" te Vlijmen en W. V. I. Er werd zeer goed spel te zien gege ven, alle spelers waren goed en ook 't terrein voldeed uitstekend. Waalwijk behaalde eene welverdiende overwinuing met 7—0. Het tweede elftal, tot dusverre onverwinnelijk gebleken, moest met een leelijke nederlaag van 4-1 naar huis toe. Dit is te meer onbegrijpelijk daar het zich steeds veel sterker toonde dan de D. V. C. te Dongen, door met spreken,, de cijfers genoemde club te verslaan. De oorzaak zal ook wel moeten wor den gezocht in de vaste overtuiging toch met de overwinning te gaan strijken, daarenboven was 't terrein veel te kort en daardoor slecht bespeelbaar. Stierenkeuring. Op de Rijksstierenkeuring alhier wer den aangevoerd, 12 stieren, waarvan twee werden afgekeurd, als zijnde nog te licht om naar eene onderhoudsbijdrage mermans van Turenhout een veertiental dagen geleden den dag herdacht waarop .nie,l;c te, ln£en b Van de twee-jarige hij voor 40 jaren als lid der Vincentius- vereeniging werd gekozen, eene gebeur tenis zoo zeldzaam zeer zeker, dat o. i een weinig meer bekendheid daaraan had mogen worden gegeven. We weten het, dat door den president een kort woord tot den jubilaris werd gericht, maar ook 't publiek die de ijverige be moeiingen van den heer Timmermans gedurende die jaren heeft leeren waar- deeren, had ook dan van zijne belang stelling en dankbaarheid kunnen doen blijken. Nochtans wij feliciteeren den heer Timmermans van harte bij deze gelegenheid namens velen en vooral namens de armen van Waalwijk, wiens raad en hulp hij in zoovele gevallen was en juist op de wijze den echten Vincen- tiaan waardig, in stilte, op eene manier, waarmede de wereld niet gemoeid was. Hij was en is de man tot wien men zich gaarne wendt en die zich de moeite aan de goede vervulling van dit werk, zoo nuttig en noodzakelijk op godsdienstig en maatschappelijk terrein, met zoovele liefde en ijver getroost. Daas-avond. Door den gedipl. leeraar in 't dansen, den heer A. L. Landmeter uit 's Bosch, werd dezen winter aan eenige dames en heeren in onze gemeente een danscursus gegeven Tot slot daarvan werd Maandag avond een leerlingen-bal gehouden, waar toe familieleden en kennissen waren uit- genoodigd. Deze avond mag zeker wel geslaagd genoemd worden. De dansen ook de allernieuwste werden zeer correct en met veel gratie uitgevoerd. De heer Landmeter heeft alle eer van zijn werk. Niet alleen de deelnemers aan 't bal, maar ook de belangstellenden hebben zeker een aangenamen en gezelligen avond doorgebracht, daar het een wer kelijk fijn bal heet en mocht, dat op elk gebied een prijzenswaardig verloop had. Een verre reis Een nummer van ons blad van 8 December 1906, geadresseerd aan een abonné te Borne (O.), is op reis gegaan in plaats van naar Borne in Overijssel de stier van de van Haarsteeg en prys f naar Borneo (O.-I.) Op 't bandje komen voor de stempels van Weltevreden en Salatiga op Java verder Bandsjermassin (Borneo) en meer andere, daarna heeft de courant meermalen de aanduiding «onbekend» en «onbekend in Ned.-Indië» ontvangen. Ten slotte heeft men in Indië 't adres beter begrepen en er op gezet Borne Nederland en is 't dato 16 April bij den uitgever gearriveerd. W. G. V. De Waalwijksche gymnastiekvereni ging heeft een goed idee bedacht om de belangstelling waarin deze vereeni ging zich meer en meer verheugt, nog grooter te doen worden. Zij heeft name lijk haar breedvoerig jaarverslag aan leden en honoraire leden in druk toe gezonden. Na geconstateerd te hebben den voor uitgang die de gymnastiek over 't algemeen in onze gemeente heeft ge maakt, wordt gewezen op 't bloeiend tiidperk dat deze vereeniging beleeft. Er zijn 6 eere-leden, een 30-tal werkende leden en een 10-tal aspirant leden, tei wijl een 40 donateurs de vereeniging steunen. Verschillende bijzonderheden en mede deelingen worden in dit lezenswaardig jaarverslag nog gegeven, terwijl aan 't slot tot belangstelling wordt aangezet, vooral der werkende leden, die toch de ziel en 't leven der vereeniging is. Dc Frank. De gymnastiekvereeniging »de Frank" waarvan men den laatsten tijd xoo weinig stieren behaalde wed. van Veldhoven Hedikhuizen den len f 120 met 50'/4 puntden 2en prijs 100 de stier van de Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen met 49s/i puntden 3en prijs f 90 de stier van de wed. Lakemans te Aalburg met 48 pun ten en den 4en prijs f 90 de stier van Joh. van Boxtel te Elshout met 467* punt. Voor de eenjarige stieren den len prijs f 120 de stier van Joh. van Boxtel te Elshout met 50 punten den 2en prijs f 100 de stier van Sebastiaan Dekkers van Sleeuwijk en de Werken met 46s/« punt en den 3en prijs f 100 de stier van D. Vos te Sprang met 45 punten. Biljart concours. Zondag 1.1. eindigde het Biljart-concours bij den heer T. van Helvoirt alhier. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs, 15 gulden, H. Heijmans, Waalwijk, met 32 punten in de 10 stooten. 2e prijs, 10 gulden, A. Schalken, Waalwijk, met 28 punten in de 10 stooten. 3e. prijs, 5 gulden, J. Slaats, Baardwijk, voor de meeste keeren 15 punten te behalen. 4e prijs 2.50, F. Slaats Waalwijk, voor de meeste keeren 11 punten te behalen. Alles liep in de beste ordt af. Politiezaken. In den nacht van Zondag op Maandag werd door eenige personen die laat huiswaarts keerden, en niet in de beste harmonie schenen te verkeeren, door de Stationstraat en op de markt zooveel drukte gemaakt, dat de bewoners uit hun slaap werden gewekt en zoo on willekeurig getuigen waren van 't schouw spel, dat genoemde personen onder elkander een verwoed gevecht leverden en een of meer van hen de ernstige sporen daarvan op hun lichaam dragen. Naar men ons mededeelt is deze zaak in handen der maréchaussée's. Krankzinnig. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd het meisje van v. K. dat reeds meermalen in een krankzinnigen gesticht is verpleegd, plotseling krank zinnig. Na haar bed in brand gestoken te hebben, dat echter spoedig werd uitgedoofd, vluchte zij met 2 messen gewapend de straat op. Door eenige personen werd zij ontwapend. Gisteren is zij naar Vucht getranspor teerd ter verpleging in het krankzinnigen gesticht. Keet Ifleii tie. In een vorig nummer komt in 't ver slag van den feestavond der schoen fabriek »Hollandia< voor, dat den heer Jan de Beer, een album werd aangeboden namens de coupeursvereeniging, waarvan de jubilaris bestuurslid is. Dat is niet juist, de album was een geschenk van de bestuursleden onderling, niet de vereeniging. Bevelkiag. Blijkens de statistiek van de loop der bevolking in Noord-Brabant, medegedeeld in de Staatsct. van Vrijdag, bedroeg de bevolking van die provincie op 1 Jan. 1907 303.058 mannen, 302,363 vrouwen totaal 605 421 zielen. Plaatsen van boven de 10.000 inwoners zijn in deze provincie Bergen op-Zoom met 14.722, Breda met 27.644, Helmond met 13,945, 's Hertogen bosch met 34 383, Oosterhout met 12 462, Prinsenhage met 10 292, Roosen daal met 16.047 en Tilburg met 47.513 inwoners. NIEUWKUIK. Met zekerheid kan worden ini-d-gedeeld, d'»t de Eerw. Zusters, aanvan kelijk met 6 in getal, up 28 Mei a.s. het klooster alhier zullen betrekken De inhaling zal een feestelijk karakter dragen, althans, kerk- en gemeentebestuur, alsmede Harmonie en Liedertafel zullen de Eerw. Zusters aan de grens onzer gemeente afhalen en in optocht naar het klooster begeleiden, alwaar de verdere feestelijkheden zullen plaats hebben. De Liedertafel (,Oefening baart Kunst4' alhier, zal deelnemen aan het festival te Kaatsheuvel, uitgeschreven door de Harmonie ^Euphouia* aldaar, voor harmoniegeiel- schappen en Liedertafels. VLIJMEN. Het 5 jarig zoontje van den heer L. Pulles h»d 11. Zaterdag het ongeluk al spelende den bok. onder eene hoogkar, welke op het erf van den lieer J. Pulles stond, weg te trekken. De zware kar sloeg roen neer eu kwam met de bruine op het rechterdijbeen van het knaapje terecht, dat met gebroken been huiswaarts gedragen moest worden. Zaterdagavond is op last van den Vee- art» eene aan miltvuur gestorven koe toebe- hoorende aan den landbouwer J. v. d. Bosch verbrand en zijn de noodige maatregelen genomen om verspreiding van deze besmet telijk® veeziekte tegen te gaan. Een nieuw geval heeft zich nu voorgedaan in den stal van den landbouwer A. Dekkers en zal door dus op dezelfde wyze gehandeld worden. Te hopen is het, dat het bij deze twee gevallen blijft. DUSSEN. Hedenmorgen bracht Z. Ex. de Commissaris der Koningin een bezoek »4ii deze gemeente. Hij gebruikte hier een luachr, geleverd door den heer A. C. v. Tilburg te Waalwijk. Van de gelegenheid tot audiëntie werd door 3 personeu gebruik gemaakt. - Zondag werden alhier aan de 1ste communicanten der laatste 5 jaren de prij zen uitgereikt voor het opzeggen van de katechismus. Niet minder dan 93 mooie prijzen werden uitgereikt. Den Zeer Eerw. Heer Pastoor sprak den wensch uit. dat, trots de hooge kosten, het getal in de volgende jaren steeds hooger moga worden. W ASPIK Vrijdag-middag werd door sen groot aantal werklieden, met behulp van een ton molen, de vijver drooggemalen van den heer W. De Koon alhier. In dien v ver toch waren onlangs 200 goudvisichen gebracht. Men den dag verminderde echter dat aantal, zonder dat men de oorzaak dier afneming kende. Dezer dagen bemerkte men evenwel, dat n den vijver een groote snoek huisde, waarvan men zich, nadat de vijver was drooggelegd, gemakkelijk kon meester maken. Na ouderzoek bleek thans dat er van de 200 goudvisscben maar een vijftigtal meer over waren. Had men nog enkele dagen gewacht, dan waren deze ook zeker door den veelvraat, die reeds enkele ponden woog, opgepeuzeld geworden. Druk werk. Meldden wij deze week, dat op de scheepstimmerwerven overvloed van werk was, thans kannen wij berichten, dat onk andere takken van industrie in onze gemeente bloeien. Ten bewijze hiervan moge dienen, dat iu de drijfriemenfsbriek van den heer Hsge alhier sedert de laatste week ge heel® nachten wordt doorgewerkt. Moge aok deze inrichting welke aan *ele handen werk verschaft, nog steeds in bloei blijven toe nemen. WASPIK 15 April. Gister werd in de zaal bij den heer P. van Do gen-Montens eene vergadering gehouden van de 11. K. Kiesvereeniging met het doel eenen secretarie te benoemen. Gekozen werd de hetr H. K. Conradi, hoofd der school alhier. Dezen zomer zullen hier de volgende heeren aftreden als lid van den raad. M. C. «J. van Son, P. Ruijtenberg, G. Teunen en P. Klaaszen. Twee jonge paarden van den land^ bouwer St. Smits te Waapik-Boven, gespan nen voor een mestwagen, schrokken van het keislag walsen, d.i. het vastrijden met een rolblok, sprongen ter sijde en kwamen met den wagen in de vaart terecht. Hulpvaardige handen wilden de paarden lossnijden, doch de kranige voerman, die zelf te water was geraakt en daarbij een gedeelte van den mest op ziju hoofd kreeg, verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest, en maakte zelf de paarden los, die nn spoedig up het droge gebracht waren, zoodat dit ongeluk nog vrij goed afliep. 's-GRAVEMOER. De predikant der Ned. Herv. Gemeente ds J. H. Krauwel, maakte Zondag van den predikstoel bekend, dat hij 2 Juui zijn afscheid zal prediken. Plaats waarheen ds. Krauwel gaan zal is nog niet bekend. RAAMSDONKSVEER, 16 April 1.1. Zaterdag-avond werd ten huize van den heer C. F. Kommers alhier, eene vergadering ge houden tot voorloopige bespreking der feeste- lijkbt den bij gelegeuheid van het zestig-jarig bestaan der Harmonie. Na een inleidend woord van den secre taris der Harmonie, den heer Joh. Schoen makers, had de verkiezing plaats van het voorloopig Bestuur der Feest-Commissie. De uitslag was dat als Voorzitter ward gekozen onaen geachte Gemeente-Secretaris, It* heer J. Kieboom. Vervolgens werd ge kozen als vice-voorzitter de heer Johan Simonis Gsn, als etrst te en tweede seoretaria van

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5