jNummer 32. Zondag 21 April L9()T. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 30 Jaargang. Eerste Blad. UIT HOOGE klIIMIA ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Uitgever: INDUSTR1EELEN. tEVlLLBlON. LvMMOUW. -w 1 TSE5.- n im iwi MBl llllllUllMW De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraalstlie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het versing over 1906. Heeren Industriëlen worden verzocht hunne, opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voirzitter te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Het militaire moeras. 't Gaat er heftig toe in de Tweede Kamer en, wanneer we met een onpar tijdige aandacht de verslagen lezen, dan moet het opvallen, dat de rechterzijde op 't oogenblik niet de sterkste partij is. Wel trad de heer Lohman op zijn ge wone scherpzinnige wijze in 't crisis debat op en had ook de vinnige heer Heemskerk enkele goede momenten, doch over 't algemeen zijn de sprekers van links in... in... nu, laat ons maar zeggen, in handigheid beslist de onzen te glad ai. En waar blijven de katholieke voor mannen De tegenwoordigheid van de heeren Kolkman en Van Nispen bemerk ten we door een paar interruptie's hunner zijds, maar overigens Hebben ook onze mannen niets te zeggen in zake de crisis en het blijvend gedfeelte, welker afschaffing we zijn het in dezen vol komen met den heer Thomson eens een stap is in de richting van leger- hervorming Laat ons eens rondweg zeggen, wat wij dienaangaande meenen. De vetdeeld- heid in onze partij in zake het militaire vraagstuk en het reeds lange schipperen met de militaire paragraaf van ons programma hebben zich in dit debat gewroken. Wij hebben in dezen geen vasten grond onder de voeten, ja, ne- geeren zelfs, wat wij in die paragraaf hebben neergeschreven. Wij hebben het daar over bezuiniging in de militaire lasten en volgens mannen als Ver- 23) Roman naar 't Engelsch. Waar hij gelegenheid vindt, daar laat hij xich met die menschen in, uitte Lord Feramon «De zucht naar populariteit," zeide een ander hoofdschuddend. «Wat doet er dat toe?1' kwam de schoone hertogin verontwaardigd tusscheu beide «Alles wat hij doet gaat hem goed af eu om hem Dickens te hooren voorlezen, wil ik gaarne de piano avond cadeau geven. Deze wenk bleef niet zonder uitwerking. Een kostelijk idee naar de lezing riep de gastvrouw uit Ik zal order geven goede plaatsen te rpseveeren. Met «duizendmaal dank werd zij voor deze bereidwilligheid door de hertogin beloond, toen wendde zij zich tot de heeren 'en zeide: »De spotters mogen thuis blijven eu biljart spelen Maar daarvan wilden de heeren niets weten. Het biljartspel verloor alle bekoring als het dames-gezelschap ontbrak een ritje naar de •tad in zulk gezelschap was ook niet onaan genaam. Dus lustig voorwaarts, een afwisseling tot eiken prijs. En als 't geestelijke menu, dat men het liave plebs voorzette, de voorname luiaards niet aanstond, nn dan had men t"ch nog reden om te spotten en later kon men er nog eens hartelijk mee lachen. Men was dus in gespannen vei wachting, maar liet er niets van merken, men hield zich koel en ongenaakbaar, zooals het de verhevenen goden betaamt als ze> zich verlagen tot het nard6che. Als zij op den Olympus terug zijn zullen zij lachen en den spot drijven, hier behoort men het volk het respect te doen behouden Dit doel werd dan ook volkomen bereikt, toen zij die ernstige waardigheid, het trotsche bewustzijn der heeren zagen, konden de eerlijke meulen en Reekers wordt er niet genoeg uitgegeven aan ons defensiewezen. 't Is gewoonweg om 't nu maar eens heel plastisch uit te drukken een gemodder met onze gedragslijn, in verband met wat we zelf in ons pro gramma omtrent de militaire uitgaven hebben neergelegd, 't Wordt hoog, hoog tijd, dat hierin een verandering komt, opdat we, evenals de vrijzinnig-demo craten, weten waaraan we ons te houden hebken. Reeds is er daarom in onze pers aangedrongen op het benoemen van eene Commissie in deze Als we ons niet vergissen, is een dergelijke benoe ming zoo goed als zeker. Welnu, dat we dan tenminste een zuivere en juiste omlijning krijgen en dat dan vooral ge dacht worde aan de democratische stroo ming, welke vrij krachtig ook in onze partij opstuwt naar een volksleger, dat met minder diensttijd en mindere eco nomische bezwaren der betrokkenen toch heel wat meer waarde voor onze weerbaarheid zal hebben dan het tegen woordige stelsel. Mogen we werkelijk vlug en voor goed uit dat gevaarlijke militaire moeras ge raken. Reeds eenmaal bracht het ver deeldheid in onze partij, laten wij nu niet minder dan een zeker langgeoord dier zijn en ons ook niet tweemaal aan denzelfden steen stooten. Hoe is dat bij ons Zooals onze lezers wellicht zich nog zullen herinneren, werd slechts ruim een jaar geleden het »Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen* opgericht. Dit verbond staat onder roode auspi ciën tenminste Henri Polak is voorzitter en T. Oudegeest le secretaris Het werd georganiseerd tegenover bet Nationaal Arbeidssecretariaat, dat langzamerhand geheel in anarchistisch vaarwater is verzeild. Dezer dagen verscheen nu het le. jaarverslag van dezen Bond. En wat lezen we nu wij zullen voor heden maar niet ingaan, op wat het verslag over de kerkelijke vakbewe ging zegt omtrent het ledental. Het totaal der leden op 1 Januari 1906 be droeg 18960 en dat op 1 Januari 1907 was 26287. In één jaar tijds dus eene menschen van Doveton slechts met afschuw denken aan de leugenachtigheid der praatjes, die in den laatsten tijd herhaald liepen over den merkwaardig vrijen toon, die in de zalen van Lymp8<one castle heerschte Toen Jack binnentrad, haddeu de eerzame burgers nog niet de stoelenrijen, vlak achter d8 voorname heeren durven in te nemen. Het was niet aan te nemen, dat deze rij leeg bleef, ten eeiste was de aandrang van het publiek zeer groot en ten tweede is de in 't. belache lijk gedrevene schuchterheid niet eigen aan de britsche shopkeepers, en waar het moge lijk is den roem te verwerven, eene gebeelen avond achter een leveudeu lord te hebben gezeten, daar houdt op den duur d" beschei denheid geen stand Op 't oogenblik had het respect nog de overhand en zat de hooge artistocratie als op een eiland Zij was ten minste niet op de eerste plaats gaan zitten, vlak ouder 't podium, om een of ander grond natuurlijk en zoo gaapten ook voor hen eenige leege rijen. Jack gaf zijn groote verwondering maat- tevens zijne groote voldoeuiug te kennen over 't feit dat zulk een eer hem te beurt viel, waarop hij geenszins had gerekend Vooral de schoone hertogin hield zich zoov el mogelijk met Jack bezig, toen men aan zijn band de kleine Uti ontdekte, die achter hem aankwam,en daarover was men zeer verwonderd «Een kind op zulk een avond ineo te brengen" riep Mr. Delville. «Jack, ge moest je schamen!" «Kinderen, zeide de hertogiD die nooit een kind gehad had met ernstig hoofd schudden, moeten om zeven uur 's avonds lekker warm in hun bedje liggen en nu is 't negen uur. «Dames-wenken" verdedigde Jack. «worden door mij zooveel mogelijk ingevolgd en Uti stond er op haren vader van avond eens te hooren preken." Preken dat woord vond een lachenden bijval en de kleine wier oogen reeds tranen vertoonden, omdat zij meende dat vader om harentwille slecht werd aangesproken, zag zich opeens geprezen en geliefkoosd om hare jeugdige slimheid. Wat zal mijn kind wel van dat alles denken vroeg Jack zich af, terwijl hij met stijgend aanwinst van bijna 8000 leden 1 Dat zegt wat. En hoe staat het nu met onze Fede ratieve R. K. Vakorganisatie welke ook nog slechts kort is opgericht. Is hier de toevloed van leden, ook zoo groot Wij weten wel, dat het »Nederlandsch Verbond van Vakveree- nigingen" een geheel nieuwe collective organisatie is, wier ledental aanvankelijk zeer sterk zal toenemen, omdat Vakver- eenigingen en niet individuen als zoodanig toetreden, om dan, als eenmaal de be staande vakvereenigingen van die kleur zijn toegetreden zoo ongeveer op de zelfde hoogte te blijven doch, nu ook wij, katholieken eene algemeene organi satie hebben voor onze Vakvereenigingen zouden we zeggen, dat dit en meer vakgenooten zou opwekken, om tot hun vakvereeniging toe te treden en dat er meerdere vakvereenigingen opgericht zouden worden. Wij vreezen echter, dat wij weer hinken. Konden we dat toch maar eens afleeren, doch het schijnt, dat Roomsche voeten gaarne huppelen, 't Wordt tijd, dat we ook gaan loopen. Haver- en Boekweitverbouw. Nu de zaaitijd dezer zomergewassen na dert, willen we melding maken ?an een 3-tal proef relden, het vorige jaar door ons o. m. op middelir ating hoogen zandgrond aange legd. Het waren twee havervelden en een boekweitveld. De rerBte haverakker was te voren steeds goed met stalmest bemest en verkeerde bijgevolg in een goeden bemesting-- toestand. Ook was er reeds meermalen haver, afgewisseld door aardappelen, op verbouwd. Nimmer echter met kunstmest. D&t kon niet aangaan, meende men. Vandaar ons voorstel laten we een» een proef nemen met kunstmest't Werd aai ge nomen. Als volh dige beun sting wt-rd gegeven 7U0 K G. slakkenmeel, 700 K G. k&ïniet en 250 K G. Chili per H. A. Het gew-9 ontwikkelde zich, gelijk te vrrwachlen was, voorspoedig, de proefnemer, die zijn ongeloof niet kon laten varen, zaaide ech'er ond nks onze waarschuwing, te dik, zoodat de stand te dicht werd. In zooverre viel het niet mee. Overigens was het resultaat geheel bevrrdigeud en voor den proefnemer en vele anderen een misnoegen zag, dat zijn dochtertje van den een naar den ander ging om zich loor reine en onreine lippen te laten liefkoozen. «Kom riep hij ten slotte hare hand nemend, «Wij gaan zitten «Hier bij mij sloeg de hertogin voor, de kleine tot zich trekkend. «Lord Feramon gnat wat op zij, dan schuiven wij er een stoel tusschen." «Hoogsten dank antwoordde Jack, dien de niet zeer vroolijke trekken van den lord deden lachen, «Ik heb mij plaatsen in de vensternis vlak bij 't podium laten reserveeren en ik zie niet in, waarom hier de menschen zoo eng gaan zitten, terwijl daarvoor nog zooveel stoelen uppiistaan. Merkt gij niets?" fluisterde de hertogin, naar de damesgroep op de eerste rij kijkend. «Neen, antwoordde hij. •Mrs Eagles en gezelschap," «Ach zoo zeide Jack, eu nu eerst onder scheidde hij in die groep van vier dames, naast erne dame met breede schouderen die een met gele strikken Rut herimpeld hoofd droegen, eene sierlijke zwurt-gekleede gestuite, die Marie behoorde. «Zij zaten er al toen wij aankwamen" ver klaarde lady Armitage, met een verachtelijken trek om de lippen en wij trokken ons direct te- »ug." «Ik begrijp uknikte Jack lachend «Dit hier op de onbezette stoelen wijzend is eigenlijk geen leege stoelenrij, maar de groote Chineesche muur, die de standen scheidt. «Voortreffelijk uitgedrukt «lachte de lady. «Jack vroeg zich met verachting in de oogen af, wat wel getuigde van de grootste inner lijke leegheid of indringerigheid der eene, of de matelooze hoogmoed der andere vrouw. De dames discussieerden verder onder el kander over de opvattingen van Vernon eu andere zaken, schertsten en lachten, toen eens klaps allen als versteend zaten. Wat was er gebeurd Jack Veruon, had voor de afgestrafte groepen der voorste rij halt gemaakt en be groette nu een der dames met eeD handdruk Lady Armitage kon van verbazing geen woord zeggen. De hertogin stamelde, terwijl haar blik mrs. Delville zocht«Ishet mogelijk?" verrassing. De eerste, die er voor bekend stond, s'eeds goede haver te verbouwen, verklaarde rotduit ,Zoo'n gewas he.h ik nog nooit gehad.* Hij oogsite per H A. 3U75 KG. zaad en 7187 KG. stroo. Een perceel waar op de kali- mest was weggelaten, bracht op - 2550 K.G. zaad en 6453 K.G. stroo Ook alleszins voldoende dus; toch wijst het verschil tusschen dit en het volledig bemeste perceel op een zeer rendabele werking der kali. Het tweede haverproefveld was in een slechte conditie, 't was «teeds zuinigjes of in 't g'heel niet bemest. Eefde, eene ot erene (een variëteit waar schijn lijk van de Korte Haver), bekend om luar kleinen korrel en kor', dun stroo, wou er groeien, gewone haver echter niet, zei de eigenaardaarvoor deugde de. grond niet. De grond w*s dus ook hier weer de zon debok. Of hij 't eens probecren wou vro*g ik. „O ja wel," lachte hij, //als ik den kunstmest krijg, wordt mijn akker er in ieder ;:eval niet slechter door." 't Ging dan aan. De bemesting was als op het eerst genoemde veld, alleen gaven we hier in plaats van 250 300 K. G Chili. Niemand had van deze proef eenige verwachting op zulk schraal land haver verbouwsn, en dan kunstmest1 't Was gekkenwerk. Ik zorgde voor een niet te dichte zaaiing en aanvan kelijk, «dór de totale uitstrooiing der Chili, was de stand wat hol. «Zie je wtl, 't was uiks 1 M*ar o wonder, welk een verandering En hoe verrassend snel 1 't Werd een eenig mooi vrld, dat, aan den grooten wrg gelegen, bijzonder veel bekijks had. Alleen het on bemesie perceel leverde een armzalig g zicht op de jonge sprietjes werden al spoedig geel en stierven weg. Daarvan werd dan ook slechts geoogst 400 KG. zaad per H.A. plus een massa onkruid-loof. Het volledig bemeste was zwaar geladen, het stroo was evenwel te licht, opbrengst 3880 K G. zaad, dus nog 300 KG meer dan op het le proefveld, 't welk in zoo'n gunstigeD beirestingstoestaud verkeerde, en 3360 K G. stroo. De proefnemer was dankbaar en over tuigd. Nog erei zij melding gemaakt van een bemestingsproef met boekweit. Ook dit ge was gaf een prachtig beschot Over'talgr- meen was verleden jaar de boekweit mooi, maar ons proefveld blonk boven alle uit Jammer, dat door een vergissing van den Hij kent die menschen spreekt met hen Lydin's wangen waren hoog rood, in haar leven was ze nog niet zoo Biecht op haar ge mak geweest Zij was kwaad op haar broer, die door zijn ti ktlooze wijze van optreden oorzaak kon ziju, dat eene fatale familie nan- gelegenheid iu 't openbaar eu voor half vreemde menschen ter rprake kwam. Men kon niet vau hem verlangen, dat hij met 't oog op zijne familie een oude kennis negeerde, maar een langere begroeting was toch niet noodig, eene vlugge buiging in het voorbij gaan, was toch ook goed en bleef on- opgemer kt Mfcar aan de haar omringende booshei wilde zij niets laten merken, daarvoor was mevrouw Lydia te trotsch. Met een lachje op de lippen, zeide zij op gelaten teon «Mijn broeder wisselt in 't voorbijgaan een paar woorden met onze jonge verwandte, de prinses Marie von Wildenhofen De hertogin wist bij dezen naam niet wat te dénken, in Lady Armitage verwekte hij her inneriugen. «Prinses Marie von Wildenhofen herhaalde zij «Zoo heet, als ik me niet vergis, eene kleine nicht van lady Jane die voor jaren een of een paar malen in Courtenay Hollow op bezoek was «Juist, zeide mrs. Delville, ,,die is het." Eu Lady Jane, de zonderlinge dit werd op scherpen toon g«*Zfgd, want de eigenares van Courtenay Hollow had onlangs om dui delijke voorwendsels, eene uitnoodiging naar Lympstone Castle afgeslagen staat hare Dicht toe het verkeer met eene mrs. Eagles vroeg lady Armitage. Nu moest wel, gaarne of niet, eene dnide lijke uiteenzetting volgen en mrs. Delville beet ook, zonder een spier te vertrekken door een zuren appel. Zij vertelde dat de Eagles den grooten toon in Nizza gevoerd had, van de ontzaglijke moeite, die zij zich gegeven had leden der aristocratie tot zich te trekken, zoo als 't bijna Mrs, Trelawney van Combe en werkelijk de prinses Marie von Wildenhofen ge gaan was en dat d^ze laatste nu tot leed wezen van Lady Jane en der overige familie zich als gast in Clyve Court ophield. proefnemer geen oogst cijfers werden ver kregen. Voor hen, die het veld zagen, was echter de stand van 't gewas overtuigend genoeg. VVV gaven hier per H. A 600 K.G. slak, 700 K. G. kaïuiet en 100 K.G. Chili. Voedering vaD jonge Varkens. Reeds vroeger is aan de Duitsche proef stations gebleken, dat een uitsluitende voedering met graaniiieel de constitutie der varkens verzwakt. Met jonge dieren waren echter nog geen proeven geDomen. Uitkom sten, hiermee verkregen, worden thans door Fuller meegedeeld en door Prof. E Fischer te Halle bevestigd. Van 2 groepen, ieder van 3 varkens, werd de le met maïsmeel, roet water tot een dikke «slobber" gemaakt, gevorderd, de 2e met maïs, en tarwemeel, gelijke deelen, gemengd met ondermelk. De proef duurde van 23 October tot 10 Februari, in welken tijd groep I in gewicht toenam van 157 tot 287 pond, groep II van 161 'ot 523 pond. Natuurlijk werden voeder- hoeveelheden en kosten nauwkeurig geboekt. De resultaten waren als volgt le. De verhouding van de droge stofhoe- veelheid in het voedsel noodig voor 1 pond gewichtstoename is als 1 2. 2. Groep II was gedurende den proeftijd ongeveer 3 maal meer in gewicht toegenomen dan groep I. 8. Werd voor beide groepen dezelfde prijs per pond toename berekend, dan nog leverde groep IL een 4-maal grootere winst op dan groep I. 4. De dieren van groep II vertoonden alle een sterker beendergestel, wel voor de helft krachtiger, dan die van I. 5. De proefnemers achtten de constitutie van de varkens, behoorende tot groep I, zeer benadeeld. 6. Groeiende varkens te voederen in een zoodanige wijde voederverhoudiug wordt in den regel onpractisch geoordeeld. In den Fruittuin. Het besmeren van onze appel- en pere boom met Carbolineum kan thans geschie den. Vooral kankerwonden worden er goed mede geraakt. Het uitsnijden der wouden vooraf, zooals dit geschiedt bij het gebruik van kankerwas, is bij het gebruik van Car bolineum niet noodig, zelfs niet gewenscht. De ruwe en droge schors en los vuil, dat ui zo.'n kaïikerwond zich heeft verzameld wordt natuurlijk vooraf verwijderd. Men ,,Als gast" zeide Lydia. Eer zij ge zelschapsjuffrouw gezegd had, had zy -zich liever de tong afgebeten Het was ook al erg genoeg, het gemompel over het treurige der zaak te moeten hooren. «Alles hnichelarij; dacht zij, in 't hart gun nen zij ons de erge nis gaarne en daarom ra eten zij hnn leedvermaak luchten Eene echte komedie Eu wien ze in 't geheel niet aangaat, dat is, mijn broer Jack. Daar staat hij te praten met de kleine onheilstichteres, alsof hij van den storm, die losgebroken is, niets bemerkt. Op dit punt was zij echter mis, Jack liet niets m-rkeu, maar hij wist precies wat daar gefluisterd werd hij had het wel woord voor woord kunnen herhalen Hij kwam zichzelf voor als e -D schooljongen, die een Btreek uit gehaald heeft en daarna in 't vuistje lacht ala hij een veilige schuilplaats heeft gevonden. In den grond was deze streek meer te wijten aan een toeval dan dat bij er zelf verant woordelijk voer was. Om zijne zuster on aangenaamheden te sparen, wilde hij Marie met een vriendelijk lachje voorbijgaan, toen plotseling Uti met een vreugdekreet van hem wegliep en naar de nieuwe kennis toetrippelda. Marie omhelsde net kiud liefdevol en had met haar reine jonge lippen van het rozige mon dje alle hatelijke kussen weggenomen, die het ontvangen had en het toen met stralend gezicht naar hem. Jack. gewend. Toen moest hij toch even stil blijven staan. «Jack, gij gaat voorlezen zeide zij even. «Dat zal heerlijk zijn." «Weet gij dat zoo zeker?" Lachte hy. «Zeer aeker. MeD moet lachen of schreeuwen «De gerechts8céne uit Pickwick." ,,Om te lachen alzoo. Jack, ik zal flink klappen.". ,,Zoo is 't goed Molly. Sterk mijn wan kelenden moecl maar een beetje. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1