Gemengd Nieuws Advertentiën. W: Sp >anje. Engeland. Rusland- Afrika. BINNENLAND. Reclame. Telegrammen. 184.649 f 1.15 350,110 1.57 960,096 1.65 1,005,248 1.68 380.125 1.70 610.630 1.72 799.556 2,27 727,290 2,32 1.038,644 159,122 304,279 581,713 597.016 223,427 354,914 350,746 312,451 Den Bosch en Waalwijk. de volle kracht zijns levens gestorven. Het was een zoon van Eugène Veuillot, een neef dus van Louis en behoorde als zij tot de Redactie van de Univers. Den illustren naam der Veuillots droeg hij met eere. Het was een genot zijn artikelen te lezen, geschreven in een klaren over- redenden stijl en getuigend van een nobele geestdrift voor de goede zaak, getemperd door een kalm en gezond oordeel. De uitslag der verkiezingen voor de Cortes is, volgens ambtelijke mededeeling: gekozen 180 conservatieven, 50 liberalen, 30 republikeinen, 8 katholieken en 2 onafhankelijken. Zonder bloedige botsingen schijnt het bij de Spaansche verkiezingen niet te gaan. En al let de censuur met Argus- oogen op de uitgaande berichten, dit heeft niet kunnen beletten, dat er het een en ander is uitgelekt over troebelen te Victoria, Bilbao en Barcelona In deze plaats is zelfs een persoon gedood en werden vier mannen gewond. Te Madrid heeft een heetbloedig kiezer een stembus stuk geslagen en een schot gelost op den president van een kies bureau, gelukkig zonder dezen te raken. De Board of Trade verklaart in haar uitspraak betreffende het onderzoek no pens de schipbreuk van de Berlin, dat het schip, toen het vertrok, in goeden toestand' verkeerde en voorzien was van de vereischte reddingsmiddelen. De oorzaak van de stranding was aldus de Board of Trade een fout in het oordeel van wijlen den gezagvoerder, die poogde in den heerschenden weerstoe- stand den Nieuwen Waterweg binnen te varen en de kracht van het getij onder schatte. De zware zee maakte het voor de redders onmogelijk het wrak te na deren, maar alle pogingen om menschen- Ievens te redden werden in het werk gesteld. Het schip werd niet op alle belangrijke tijdstippen met goede zee manschap bestuurd en behandeld. In de uitspraak betreffende de ramp der Berlin, achtte het Hof van enquête het ten slotte noodzakelijk te wijzen op de groote gevaren waaraan de zeekapiteins, aan wier zorgen een groot aantal menschenlevens en waardevolle eigendommen zijn toevertrouwd, zich blootstellen door overmoedig en onnoo- dig het er maar op te wagen, waartoe zij allicht komen om hun werkgevers te believen. Een talrijk publiek meerendeels samengesteld uit degenen, die het in de vorige week gehouden onderzoek hadden bijgewoond waren bij het voorlezen der uitspraak tegenwoordig. Gisteren zijn in Koersk, in het midden der stad, op den ingenieur bij den spoor weg Moskou-Koers 5 revolverschoten gelost, waardoor hij doodelijk getroffen werd. Een der aanvallers, door de politie achtervolgd, pleegde zelfmoord een ander wierp al vluchtende een bom, die echter niet ontplofte, vervolgens doodde hij een politieagent, die hem nazette en wist ten slotte te ontkomen. Gisterenmorgen heeft een bende terroristen te Warschau een officier der politie en twee soldaten, die hem be geleidden, met revolverschoten gedood. Zooals een telegram, meldt, heeft het Maghzen, hoewel in wat onduidelijke termen, in een schrijren aan den Franschen gezant te kennen gegeten, dat het de Fransche eischen wil inwilligen. De beslis sing zal nu te Parijs genomen worden. Ds sultan hoopt, dat de Franschen spoedig Oedja zullen ontruimen. Dat zou welsens anders uit kunnen komen dan hij wenschte, wanneer de hier en daar opgemerkte gisting tegen de Franschen zich duidelijker gaat manifesteeren, of wanneer het bericht juist is, dat de sultan „stieknm" wapenen en munitie levert aan marabouts om de Fran schen in Mauritanië te bestrijden. In en om Johannesburg zijn duizen den sprinkhanen neergestreken. De grond is er 70 a 75 centimeter mee bedekt. Dat de schade aan het te veld staande gewas en aan het geboomte groot is, spreekt rsnzelf. In een half uur was er door de springers roor duizenden guldens graan opgepeuzeld. Op de spoorlijuen hebben drie ontsporingen door de ongure beesten plaats gehad. Tweede Vredesconferentie t Van de navolgende Staten kunnen ver tegenwoordigers ter Tweede Vredesconferen tie verwacht worden Vereenigde Staten van Amerika, Argenti nië, België, Bolivia, Brazilië, Bulgarije, Chili, China, Columbia, Costa-Richa, Cuba, Dene marken, Dominicaansche Republiek, Puitsch- land, Ecuador, Frankrijk, Groot-Britannië, Griekenland, Guatemala, Haïti, Honduras, Italië, Japan, Luxemburg, Mexico, Montene gro, Nederland, Nicaragua, Noorwegen, Ooi- tenrijk-Hongarjje, Panama. Parsgnay, Peru, Perzië, Portugal, Rumenië, Rusland, Salao- dor, Servië, Siam, Spanje, Turkije, Urugu»jr, Venezuela, Zweden en Zwitserland. Geruchten De Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct. deelt roede Men verzekert dat de burgemeester van Amsterdam, de heer Van Leeuwen, vast is besloten af te treden eu dat onze Haagsche burgervader, die het moede is om met on een Raad voort te strijden, geroepen zou worden om hem op te volgen, terwijl de heer Van Leeuwen bestemd zou zijn als Commissaris der Koningin op te treden ter vervanging van het hoofd van bestuur van een der grootste gewesten, of, naar anderen beweren, als gouverneur-generaal na den te, verwachten terugkeer van generaal Van Heutsz. Ik deel deze geruchten mede voor het geen ze zijn voor de juistheid ervan kan ik de verantwoordelijkheid niet op mij ne men11. Burgemeester vm Tilburg. Reeds spoedig na het overlijden van den beer Mntsaers werd als zijn opvolger genoemd een beroepsburgemeester, thans burgemeester, van een onzer Arrondissement» hoofdplaatsen. Weldra bleek echter, dat deze voor het burgemeesterschap van Tilburg niet in aan merking wenschte te komen. Uit goede bron vernemen wij thans, dat bedoelde burgemeester in den loop der vorige week van zienswijze is veranderd zich alsnog voor een benoeming heeft beschikbaar gesteld eti dat de vervulling, der nu nagenoeg reeds drie maanden bestaande vacature, eerstdaags kan worden tegemoet gezien. C. Vredespaleis. Naar men verneemt, beslaat het voor nemen den eersten steen voor het Vredes paleis te leggen einde Juli of begin Augus tus van dit jaar. Geaondheidskolenles. Uit het jaarverslag over 1908 van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings-en Vacantiekolonies blijkt, dat het la- dental een langzame stijging vertoont. Hel aantal afdeelingen in Nederland bedraagt thans 34meerdere zullen worden opgericht. Een dbme schenk twee giften, resp. van 4000 gulden en 3000 gulden voor het Bouw fonds. Door deze gitten gesteund besloot het bestuur tot den bouw vau een eigen ko loniehuis te Egmond aan Zee, dat den naam dragen van koloniehuis „Kerdijk". In afgrloopen jaar werden 261 kinderen De inkomsten vermeerderen. Provincie. Inwoners. Drenthe Limburg Noord-Brabant Gelderland Zeeland Overij«el Friesland Groningen Utrecht f Kosten. Per hoofd Totaal d. be*. Zal het verpleegd. Aut. Jurgens Margarine fabrieken. Aan 't jaarverslag dezer naamlooze ven nootschap over het eerste boekjaar 1906 onlleenen wij,datde bedrijfswinst f 1,300,316 bedraagt en, na afschrijving op gebouwen en michineriën, voor reserven van verschil lenden aard en diverse uitkeeringen, dat di vidend is bepaald op 9 procent. Veeuitveer. In de laatste dagen komt er toch ver mindering in het mond- en klauwzeer, dat tot groot ongerief van onzen veehandel met Duitschland en België, bij onze Zuidelijke naburen blijft heerschen. Op 15 April wa ren nog besmet 47 erven, gelegen in 31 gemeenten, tegen 76 erven, gelegen in 41 gemeenten, op 1 April. De provinciën Ant werpen, Luxemburg, en Namen bleven van de ziekte verschoond. In Oost-Vlaaudrr n waren besmet 13 boer derijen, in Henegouwen 19, in Luik 8, in Brabant 4, in West-Vlaanderen 2 en in Limburg 1. De gezondheidstoestand van ons vee laat volgens het laa'ste door ons ministerie van andbonw uitgegeven gezoudheidsbnlletin niets te wenschen over. Niettegenstaande de ziekte heerscht op slechts enkele uren van de grens heeft zich in de laatste maand in ods land geen enkel geval van mond en klauwzeer voorgedaan. En toch slait Duitschland zijne grenzen voor den invoer van ons vee. Waarom toch Oranje Nassau Oord. De Hangsche „Torenwachter" der Mid delt). Courant schrijft r Ten slotte nog een nieuwtje, maar onder reserve. Ik vernam uit meermalen goed ingelichte broD, dat er plannen gaande zijn om in het bestuar van het sanatorium OraDje Nassan- oord verandering te brengen. Men beoogt uitbreiding met toevoeging van deskundigen. De bekende gebeurtenissen der laatste maanden, welke dit gesticht in zoo slechten reuk hebben gebracht èn ouder het leeken publiek èn onder de vakmenschen, schijnen ang niet zoo zonder uitwerking te zijn ge rieven in zeer hooge kringen als wel schijn baar 't geval waa. Dat geeft zeker reden tot verheugenis. Verschil an Uitgaven. Hoe groot het verschil van uitgaven zijn tan door het millieu, waarin men leeft mo^a o.n. blijken uit het cijfer dat Zierikzee voor zijne openbare werken uitgeeft in tegenstel ling met de even gelijk bevolkte Limburg- «che gemeente Sittard in Limburg. Sittard kost per hoofd van dii onderdeel der gemeentehuiahouding f 55.54 en Zierik— zee f 370,62. Het gewone verschijnsel, provinciewijze gerekend is dat de ver uit het middenpunt gelegen provinciën het minst aan publieke werken ten koste leggen en de centrale het meest. Interessant is deze opgave, aanwij zende hoeveel voor openbare werken in de verschillende provinciën betaald wordt. 268,159 1.038,644 8.84 Noord-Holland 1,031,530 „5,027410 4,83 Zuid-Holland 1.240,846 8.069.369 6.53 Eerste hulp bij ongelukken. In verband met het toezicht op fa brieken en werkplaatsen heeft de regee ring- het noodig geoordeeld leercursussen te geven betreffende de eerste hulp bij ongelukken. Zij kunnen worden opge richt in fabrieksplaatsen, mijndistricten, bij groote timmerwerven enz. en in het algemeen overal, waar geregeld een groot aantal werklieden bloot staan aan be drijfsongevallen. Inzonderheid moet er naar worden gestreefd, aan deze cursus sen, die kosteloos gegeven worden, te doen deelnemenopzichters, voorgan gers, portiers, zaalinspecteurs, wachters enz., die geregelH bij het werk aanwezig zijn, met eenig toezicht belast en aan alle werklieden bekend zijn. Nadat reeds in enkele plaatsen gedu rende de jaren 1905 en 1906 zulke cur sussen zijn gehouden, die goed bezocht en met gunstigen uitslag bekroond zijn, heeft de minister van landbouw, nijver heid en handel gemeend daaraan meer dere uitbreiding te moeten geven en eene vaste regeling te ontwerpen. Te dien einde heeft hij de vorige maand, onder voorzitterschap van dr. E. Wint- gens, medisch adviseur bij de arbeids inspectie te 's-Gravenhage, eene com missie benoemd, ter voorbereiding en aanvankelijke uitvoering van zulk een algemeene regeling. Naar wij vernemen, is tot secretaris dezer commissie bij onderlinge keuze der leden benoemd de heer P. G. Flei scher te Makkum, en heeft de commissie haar taak verdeeld over een zestal dis tricten, met dien verstande, dat de ont worpen algemeene regeling voor allen geldende zal zijn, doch dat elk der leden zich meer in het bijzonder zal belasten met een of meer provinciën of hare onderdeden. De cursussen zullen kun nen worden aangevraagd, zoowel door vereenigingen van allerlei aard, zoowel afdeelingen van het roode, witte of groene kruis, gezondheidscommissiën, gemeen tebesturen, werkliedeovereenigingen, als door bijzondere personen, zoowel werk gevers, fabrikanten, geneeskundigen enz. die zich echter allen ter verkrijging van subsidiën voor oprichting of exploitatie moeten onderwerpen aan bepaalde voor waarden, door de regeering, op voor dracht van de commissie nader aan te wijzen. Belanghebbenden kunnen zich voor het verkrijgen van een cursus in hun omgeving en voor nadere inlichtingen reeds thans wenden o. a. tot dr. G. W. Bruinsma te Teteringen (Breda.) Meordaanslag. Pang,...pang! klonken Vrijdagavond op den Zeedyk te Amsterdam uit het lo gement van Jan De Weerd twee revol verschoten, kort na elkaar gelost. Een hevig gestommel, vermengd met gegil en gekerm der gewonden lokte, natuurlijk een groote volksmassa door het logement. De politie, die onmiddelijk toesnelde trad het perceel binnen en dadelijk zag men, dat zich hier een drama afgespeeld had. Hevig aan het hoofd bloedend, stond daar een man met een nog rookende revolver in de hand, een eindje verder stond een vrouw, die aan een hand ge wond was, terwijl een derde, met een nog rood van het bloed gekleurde bijl en een aantal logés de getuigen van den moordaanslag vormden. Weldra was alles opgehelderd Tegen kwart voor zeven kwam zekere Kraan, 40 jaar oud, het logement van Jan De Weerd binnen. Aan tafel zaten behalve eenige logés, de eigenaar en zijn zuster Jcnneke De Weerd, die met Kraan gehuwd was geweest, maar van hem was weggeloopen en bij haar broe der was gaan wonen. Kraan vroeg Jenneke te spreken, maar zonder antwoord af te wachten, liep hij regelrecht op haar toe, trok zijn revolver en loste op zijn vroeger echtgenoote een schot. Deze, het moordwerktuig en de vreemde uitdrukking in Kraan's oogen ziende, hield haar handen voor haar hoofd zoodat de kogel haar aan de handen verwondde. Haar broeder snelde haar te hulp, greep een bijl en sloeg hiermede Kraan met kracht op zijn hoofd, waardoor Kraan bloedend op den grond viel. Hij bleek echter een »stootje« te kunnen velen, want hij sprong weer op en loste een tweede revolverschot op De Weerd. De kogel miste zijn doel, ging door den vloer heen en werd later in den kelder teruggevonden. Kraan werd nu door de politie gear- ressteerd en, na in het gasthuis te zijn verbonden, naar het politie-bureau in de Warmoesstraat gevoerd, waar het eerste verhoor werd afgenomen. De gewonde vrouw werd eveneens op het politiebureau verbonden. De derde, die ook naar het politie bureau moest gebracht worden, was De Weerd zelf, die den slag met de bijl toegebracht had. Uit de bekentenis, die de tamelijk ern stig gewonde Kraan voor de politie af gelegd heeft, bleek, dat hij zijn vrouw had willen vermoorden, omdat zij hem verla ten had en de twee kinderen, die de zorg van hun moeder nog noodig had den aan hem had overgelaten. Kraan moet ook reeds vroeger ver scheidene malen gezegd hebben, dat hij Jenneke wilde vermoorden. De wapens en andere voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen, terwijl Kraan ter beschikking der justitie is ge steld. Moord. In den nacht van Zondag op Maandag is in de Menno van Coehoorn-kazerne te Arnhem een moord gepleegd, 2 Mili ciens H. en S., kregen twist, waarbij H. met een bajonet S. een steek in de borst toebracht. S. stierf kort daarna. Beide miliciens waren samen uit ge weest, S. had getracteerd en wilde op tijd thuis zijn, hij verliet daarom zijn ka meraad H. kermisreiziger van beroep waarschijnlijk na eene ruzie. Toen hij in de kazerne kwam, ging hij onmidde lijk naar bed de opmerking makende dat H. als hij thuis kwam. wel ruzie zou ma ken. Toen H op de kamer kwam trok hij dadelijk de bajonet en stak die S. in het hart. Op straat vermoord. Een voddenraper vond op de place du Tróne Parijs het lijk eener vrouw, met af gesneden hals. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat de vermoorde is de 38-jarige Jeanne Marie Tallotté, geboren Guérin en wonende in de rue Eduard Robert. Haar man is electricien aan het tram-de pot van Saint-Mandé en zij heeft 2 kin deren. In de buurt staat het echtpaar Tallotté zeer gunstig bekend, man en vrouw leefden in volkomen eensgezind- heid. De vrouw vond een bijverdiensten als huishoudster bij een familie in de rue Rottemburg en was van daar den vorigen avond laat huiswaarts gekeerd, nadat zij bediend had aan een familie diner, bij gelegenheid der communie van een der kinderen. Omtrent den moor denaar heeft men geen enkel spoor en ook ligt de drijfveer van de misdaad nog geheel in het duister. Een klein bedrag aan geld vond men nog op het slachtoffer, zoodat diefstal niet de aan leiding kan geweest zijn Uit de omstan digheid dat het lijk, behalve den afgesnede hals, geen verdere kenteekenen van ge weld droeg, maakt men op, dat de on- gelukkigen plotseling is aangevallen en zich niet heeft kunnen verweren. Twee kinderen gedood. Een vreeselijk ongeluk had Zaterdag middag op de Bloemgracht te Amster dam plaats. Op de derde verdieping van perceel 142 was de heer J. Smal komen wonen. De kruier H. Rigter moest een ouder- wetsche p'atte piano naar boven hijschen en hij werd daarbij geholpen door zijn knecht. Onder het oog van het hijschblok werd een dubbele steek gelegd. Deze ging, toen de piano reeds twee hoog was, los en dientengevolge stortte het platte gevaarte rechtstaande naar bene den, noodlottigerwijs op twee jongens, die in het gezelschap van den kruier waren. De eene was het 7-jarig zoontje van den kruier Rigter zelf. de andere een 12 jarig vriendje, Henri Martin Van Helsloot. Van Helsloot werd bewusteloos op genomen het zoontje van den kruier was nog bij kennis, maar beiden waren hoogst ernstig gewond, vooral aan het hoofd. Dadelijk werden zij naar het po litiebureau Raampoort gebracht en van daar per raderbrancard naar het Wll- helmina-Gasthuis vervoerd. Toen Van Helsloot in het ziekenhuis aankwam, bleek hij reeds te zijn over leden. De andere knaap leefde nog bij zijne aankomst in het gasthuis, maar reeds in den loop van den avond is ook dit jongetje aan de gevolgen zijner ver wondingen bezweken. De toestand der ouders, wier kinderen op zoo vreeselijke wijze om het leven kwamen, is niet onder woorden te brengen. De kruier Rigter bevond zich op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, op de bovenverdieping, terwijl de knecht beneden was. Cutastroof op de Newa. Bij het oversteken van den eenen oever van de Newa naar den anderen is gisteren in den laten avond de oude stoomboot Archangelsk tengevolge van een aanvaring met ijsschollen, midden in de rivier gekenterd en snel gezonken. Aan boord bevonden zich zestig per sonen, meest arbeiders, van wie, zooals tot heden is vastgesteld, slechts elf zijn gered. De stoomboot, die den dienst onder, houdt tusschen Smolna en het ministerie van marine, vertrok gisteravond om ongeveer tien uur van de Irikovka-pier en liep op een der grootste ijsblokken, die nu uit het Lagodameer de Newa afdrijven. In den romp werd een groot gat geslagen. Onder de passagiers ontstond een pa« niek en zij liepen gillende over het dek, Hunne kreten werden gehoord door de bemanning van twee Finsche schepen, die ter hulp kwamen. De stoomboot zonk echter vóór zij langs zijde konden komen. Het reddingswerk was moeilijk tengevolge van de duisternis en dën hevigen sneeuwval. Elf passagiers werden opgepikt, doch een stierf bijna onmid- dellijk daarna. Men schat, dat veertig menschen zijn verdronken. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meeuing dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met suc ces aangewend wordt. Mejuffrouw Oldeir.enger, wonende Muntel- wal L 357 te 's-Hertogenbosch, meldt ons het volgende Sedert verschillende jaren heb ik geleden aan hevige pijn in de rechterzij en een benauwd, gedrukt got oei in de maag streek. Ik had veel last met de urine elk oogenblik moest ik hieraan toegeven en dan kwamen er kleins hoeveelheden. Bij het minste vrat ik deed, moest ik verschrikke lijk transpireeren ik was geheel lusteloos en altijd afgemat, scheen het me toe alsof mijn beenen hun dienst weigeren. De ge neesheer zeide mij dat het een nierziekte was, doch alle goede zorgen bleven zonder resultaat. Ik werd wanhopig en wss bang dat ik mijn heele leven zoo verder zou moeten sukkelen. Toen Foster's Rugpijn Nieren Pillen als zulk een uitstekend middel tegen mijn soort ziekte aanbevolen werd, liet ik hier een doosje van komen en wie zal mijn verwondering en blijdschap begrijpen, toen ik reeds gedurende de eerste acht dagen mijn pijn totaal kwijt was. Het water is nu weer gewoon en ik voel mij veel vroolijker en sterker d-tn voor jaren het gval was. Waar ik kan zal ik de lijdende menschen trachten in te lichten om hen van hun ellende te verlossen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Ve len onder U schijnen voortdurend ongesteld misschien lydt gij aan hevige pijn in den rug aan een kwaal die gelijkt, op afmatting aan migraine of overspanning der zenuwen. Wees niet zoo vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde „vrou wenziekten* zijn niets anders dan aandoe ningen der nieren. Verliest niet den moed en denkt niet langv.r meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misvehien Uw nieren welka in het spel zijn. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. Oldemenger gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er opat- teut, dat op iedere doos de handteekeniug van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Domoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. KEULEN, 23 April. De Russische re geering maakt zich zeer ongerust over de toe-tanden in het leger. Zij heeft hare ern stige ontevredenheid er over betuigd, dat zelfs in de regimeuteu van de lijfgarde een revolutionaire geest heerscht, zoodat deze niet meer ten volle kunnen worden ver trouwd. KEULEN, 23 April. Een algemeene bnkkersstaking wordt tegen morgen in Ber lijn verwacht. Hedenavond houden de bak kersgezellen een groote vergadering, waarop waarschijnlijk het besluit, het werk neer te leggen, zal genomen worden. KEULEN, 23 April. Dernburg, directeur van koloniën, heeft tijdens de beraadslagin gen der begrotingscommissie medegedeeld, dat uit Jap, van het oorlogsschip Planet een telegram is ontvangen, waarin melding gemaakt wordt van een ramp, die Oeloelsi geteisterd heeft, dat voor de helft verwoest werd, terwijl het overige gedeelte in vlam men staat. Het oorlogsschip heeft troepen aan wal gezet, die trachten te redden wat te redden valt. Vele inboorlingen zijn om het leven gekomen 115 werden er aan boord opgenomen. ij geven keunis dat ons den 19 April 1907 een DOCHTERTJE werd geboren, dat den volgenden dag overleed. L. J. H. WACHTER- Mktzelaar. W. WACHTER.. Capelle N.Br. 21 April 1907.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2