[en feif Huis me! Fab/ietJ Leder- en Schoenfoornituren naar STATIONSTRAAT naast de Firma VAN GEND en LOO! Heden avond Opening Gaat gij trouwen?? binnenland. Advertentiën. H. VAN DRUNEN-JANSEN P. T. lIERLAAGH- VL HEIJDEN. Reclame. Ingezonden Stukke* Rechtszaken. H Ondergeteekende maakt belanghebbenden bij dezj bekend dat zijne zaak in Hopende met hetzelfde vertrouwen als voorheei te worden vereerd, beveel ik mij beleefd aan. Zal Waalwijk helpen. voor alle doeleinden geschilj vooral voor schoenfabriek, gelege in de Stationstraat. VAN HET Achtend, Doet dan uw voordeel en koopt uw geëm. Keukengereedschappen in den goedkoopen Ijzerwinkel naast de R. K. Kerk te Waalwijk. Daar vindt U een ruime keuze in geëm. en gegoten fornuizen, petroleumstellen, pannen, ketels, koffie- en theepotten. Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij zeer mooi en goedkoop. Mangels voor onge- kond lage prijs. gers erkende de president, dat de Aaaeri- kaanscbe natie gegrondvest was door Ea- gelschen, van wie zij de taal, de wetten en* hebben geërfd. Tegenover de andere Europeesche verte genwoordigers schreef hij de onvergelijke lijke ontwikkeling van Amerika toe aan de bloedvermenging. Hartelijk verwelkomde hij de gasten van het „machtige Eilanden-Rijk Japan*. We zullen omtrent zijne redevoering niet in nadere bijzonderheden tredenalleen stip pen wij er uit aan, dat de president zich wederom als een vurig trust-bestrijder deed kennen en duidelijk te verstaan gaf, dat misbruik van het groote kapitaal tegenover de belangen van het algemeen niet geduld en zooveel mogelijk tegengegaan zou worden. De Presidem i indde in een kleine sloop en werd ontvangen door den president van de tentoonstelling Tucker. Terwijl op de oorlogsschepen de kanonnen donderden en de vlaggen werden ontplooid drukte de Pre sident op een gouden knopje, waardoor de machines in beweging werden gesteld, 's Mid dags inspecteerde de president een parade. Job. D. Rockefeller heeft aiju speci aal troetelkind, de universiteit van Chicago opnieuw verblijd door het schenken va een prachtige gift. Ditmaal gaf Rockefeller voor een waarde van 2.000.000 aan bouwterrei nen. De terreinen zijn dezelfde, welke in dertijd door dr. Haper, en gestorven rector der Universiteit, waren aangewezen voor eeu eventueele uuiversiteitsuitbreiding. Deze openhartige verklaring door een in woner van het nabijzijnde Culemborg gege ven, zal velen mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zij is vol bemoediging en hoop. Alej. de Wed. van Heme, wonende Wa 2(i te Culemborg, meldt ons Ruim auder- hulf jaar had ik geleden aan Rugpijn en aan een nieraandoening. Ik werd erg geplaagd door scherpe pijnen in mijn lendenen en in bet simile gedeelte van den rug, somtijds was (le pijn zoo hevig, dat wanneer zij my overviel, ik mijn handen op mijn rug moest houden en stil moest blijven zitten. Ook had ik veel pjrjn op de borst, ik was zeer zwak en werd niet verkwikt doormijn slaap, die immer zeer onrustig was. Nadat ik verschillende medicijuen te vergeef»gebruikt had, probeerde ik Foster'» Rugpijn Nieren Pillen en het verheugt mij U te kannen mededeelen, dat deze mij een weldaad b-- wezen hebben. Na een dag of vijf werd de pijn in den rug wat minder en toen ik twee doozen had ingenomen, gevoelde ik mij heele- maal verlicht. Wanneer ik andere lijders mocht ontmoeten, zal ik het mijn plicht rekenen ze te wijzen cp Uw afdoend neesiniddel. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De bovenstaande oprechte, eenvoudige ge tuigeuis bewijst dat wanneer de nieren aan getast zijn, de rug zwak wordtde pijn komt voort uit de nieren, die in het onderste ge deelte van den rug geplaatat *ijn. Pleister* en zalven kunnen deze pijn niet verhelpeu, daar ze de nieren welke de smart veroor zaken, uiet bereiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bereikan de nieren zelf en zijn een speciaal middel voor nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. van Heme gehad heeft Wij waarschu wen tegeu namaak en maken koopers er op at tent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10.voor zes doezen. dr. H. J. Kieviet de Jonge, voorzitter van het Alg. Nederl. Verbond mr. W. M. van Lanschot, griffier der Staten Noord-Brabant; dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minis ter van waterstaat, handel en nijverheid mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer mr. L. J Plemp van Duiveland, hoofd redacteur van De Nieuwe Courant mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer De Stoppelaar, voorzitter van de Ne- derlandsche Kamer van koophandel te Brussel; D. W. Stork, lid van de Eerste Kamer A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer; J. Bernard Timmermans, voorzitter van de Kamer van koophandel te Waalwijk F. G. Waller, industrieel te Delft. De afdeeling zal nog met drie leden worden aangevuld, daar met de Belgische sectie is overeengekomen, dat van weers zijden 29 leden zullen worden benoemd. De constitueerende vergadering der Nederlandsch-Belgische commissie in haar geheel zal vermoedelijk in Juni te Brussel worden gehouden. Nederland en Belgie. Men meldt uit 'i-Gravenhage De Nederlandsche afdeeling der >Ne- derlandsch-Belgische Commissie voor het bestudeeren van economische vraagstuk ken, die de belangen der beide landen rakenheeft zich in een heden hiei ter stede gehouden vergadering geconstitu eerd. Het bestuur der commissie bestaat uit de volgende heeren mr. Th. Heemskerk, le-vooriitter mr. M. Tydeman Jr., 2e-voorzitter mr. M. W. F. Treub, le-secretaris jhr. mr. H. W. van Asch van Wrjck, 2e-secretaris jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, penningmeester allen leden der Tweede Kamer. De commissie bestaat voorts uit de volgende heeren: dr. H. Blink dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer P. J. A. de Bruine, voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcomité J. L. Cluysenaer, oud-directeur-gene- raal der Staatsspoorweg-Mij. K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse W. Hovy, lid van de Eerste Kamer; mr. J. W. H. M. van Idsinga, lid van de Tweede Kamer; mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar te Amsterdam Jurgens, industrieel te Osch Het verheugt ons zeer, dat Waalwijk in aanmerking is gekomen bij de benoe ming dezer hooge en belangrijke Com missie. Wij feliciteeren daarom van harte den heer Timmermans, den ijverigen vertegenwoordiger in de Provinciale Sta ten en den wakkeren Voorzitter onzer werkzame Kamer van Koophandel en fabrieken, met deze onderscheiding en dit groot bewijs van vertrouwen. Het is hem ten volle toevertrouwd en wij zijn overtuigd, dat hij in deze veel nut zal kunneD stichten ook voor den bloei van den handel en de nijverheid onzer ge meente en omstreken. Wijziflig Lugeranderwijswet Een wetsontwerp is verschenen, zoo als door den minister van Binnenl. Zaken in de Eerste Kamer in uitzicht werd gesteld bij de begrootingsdebatten, een ontwerp namelijk tot verhooging van de minimumwedden der onderwijzers van bijstand op gesubsidieerde bijzondere scholen, die deze verplicht zijn aan te stellen. Volgens dit wetsontwerp zullen de on derwijzers, die het hoofd der school bij staan, minstens moeten hebben Onderwijzers met minder dan 5 dienst jaren f500, met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstj. f600, met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstj. f675, met 20 en meer, doch minder dan 20 dienstj. f750, met 20 en meer dienstjaren f825. Voorts wordt bepaald, dat bij aanstel ling tot hoofd, de dienstjaren, als onder wijzer van bijstand doorgebracht zullen meetellen voor de berekening van het salaris. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat eigenlijk bij de wet van 1905 deze regeling behoorde gemaakt te zijn, doch, daar elke verhooging van het mi nimumsalaris ook verhooging van het subsidie meebrengt, dus zelfs een geringe verhooging dezer minima een grooten last op het Rijk legt, schrikte de regee ring destijds af. De gunstige uitkomsten van 't dienstjaar 1906 doen het bezwaar echter minder wegen en daarom kon de Minister de bovenbedoelde toezegging doen. De bepaling omtrent het aantal dienst jaren door het hoofd als klasse onder wijzer doorgebracht, strekt om te voor komen, dat benoeming tot hoofd finan- cieelen achteruitgang tengevolge kan hebben. Soefale Week 1907. Drie factorwi moeten hier samengaan. Allereerst de Kerk, waar het juist de afwijking der christelijke beginselen was, die tot het Sociale Vraagstuk leidde. Vervolgens de Staat, die door de be scherming der zwakken, de handhaving van het recht, de behartiging van het algemeen welzijn aan de oplossing van het Sociale Vraagstuk moet medewerken. Ten slotte, het particulier initiatief, de self-help, In eiken stand kan veel ver beterd worden door organisatie. De organisatie moet in hen maatschappelijk leven het individualistisch princiep in de juiste verhouding brengen tot de sociale, gemeenschappelijke, belangen. Bij de organisatie der arbeiders dringt zich vooral op den voorgrond de werk staking, en de middelen om haar te voorkomen collectievearbeidscontracten en scheidsgerechten. Behalve looncischen, hooren wij thans en veelal niet ten onrechtede roep om verkorting van den bovenmatigen ar beidsduur. Hoever de Staat hierin gaan kan, om den arbeidsduur van volwassenen te beperken is voor velen nog niet dui delijk. Bovendien zal ook het gewone argument tegen verkorting van arbeids duurde werkman zal, als hij meer tijd heeft, des te langer in de kroeg zitten, deugdelijk onder de oogen moeten wor den gezien, evenals in 't algemeen, 't verband,, dat bestaat tusschen alcoholis me en armoede, en ook met de crimi naliteit. Tegenover deze beschouwingwijze stelt zich vooral de Sociaal-democratie te (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). weer. Ieder, die het programma voor de Sociale Week, welke dit jaar van 1 tot 8 September te Breda zal worden gehouden, heeft gelezen, zal aanstonds hebben op gemerkt, dat het één groot geheel vormt. ziehier de gedachtengang, welke eraan ten grondslag ligt In haar diepste wezen is de Sociale Quaestie het geheel van al die vraagstuk ken, welke het gevolg zijn van de doorwerking der anti-christelijke ideeën, sinds de Renaissance, in Staat en Maatschappij. De oplossing kan derhalve alleen ge vonden worden in een krachtige versprei ding en steeds meer algemeene practi- sche toepassing van de christelijke be ginselen. Voorop worde dus gesteld de beteekenis van het Katholicisme als le vens- en wereldbeschouwing. Een der hoofddwalingen, welke op sociaal en politiek gebied de meest diepgaande gevolgen heeft gehad, is de valsche opvatting van den mensch, en vooral van de persoonlijke vrijheid' m. a. w. het individualisme. Die gevolgen zien wij vooral duidelijk in het arbeidersvraagstuk, het midden- standsvraagstuk, het agrarische vraag stuk, het vrouwenvraagstuk. Zoo staat elk dezer groote vraagstuk ken in nauw verband met de algemeene Sociale Quaestie. In elk dezer vraagstuk ken treffen wij als hoofdzaak der huidige wantoestanden aan een te ver gedreven individualisme, Hoe kunnen die vraagstukken worden opgelost Dat de principieele beschouwing der So- i ciaal-democratie lijnrecht staat tegenover de leer der Katholieke Kerk, kan blijk baar niet duidelijk genoeg worden aan getoond, terwijl het van groot prac- tisch belang is. na te gaan, welke de houding is van Sociaal-democratie en Anarchisme tegenover het groote middel tot oplossing der Sociale Quaestie de vakoiganisatie. Doch Vakorganisatie is niet het eenige middel. Ook tal van andere vereenigingen algemeene arbeidersverenigingen woningbouw-, liefdadige-, coöperatieve en andere vereenigingen zijn noodig Al deze tot één groot, deugdelijk sa menwerkend, goed georganiseerd gehec te vereenigen, dit nu bedoelt de ->Ka- tholieke Sociale Actie*Haar einddoel is, opsocialen grondslag, alle Katholieken van Nederland te vereenigen in één groote organisatie Daarom moeten niet alleen in de steden, doch vooral op platteland, Plaatsdijke Comités van de K. S. A. worden opgericht. Ziedaar een kort, beredeneerd over zicht van hetgeen behandeld zal worden op de Sociale Week van dit jaar. Een rijk program, met veel verscheidenheid, maar toch één groot geheel I liet Hof. H. M. de Koningin en den Prins zijn Zondag na een week in Amsterdam vertoefd te hebben voor 't jaarlijksche bezoek en waar Zij met zeer veel geest drift zijn ontvangen, na nog een dag in den Haag te hebben vertoefd, naar het Loo teruggekeerd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Maandag ochtend in audiëntie ontvangen lord Acton, gezantschapsraad, tijdelijk zaak gelastigde, die aan Z. K. H. kwam over handigen de reddingsmedalje, die den koning van Engeland aan den prins heeft toegekend ter zake van zijn op treden bij de redding van de «Berlin.» Het is thans zoo goed als zeker dat de provincie Zeeland in den a.s. zomer een vorstelijk bezoek wacht. H. M. de Koningin heeft haar voor nemen te kennen gegeven, om onvoor ziene omstandigheden daargelaten, met Z. K. H. Prins Hendrik op nader te bepalen dagen in September Zeeland te bezoeken. Dit bezoek zal vermoedelijk drie dagen duren en het plan bestaat dat het vor stelijk echtpaar dit van uit Middelburg tot Vlissingen en ook tot Schouwen wellicht ook Goes en tot Zeeuwsch Vlaanderen zal uitstrekken. Nadere regelingen zullen later gemaakt worden. Midb. Ct. •r. Kuijper. Naar men aan het Hbl mededeelt, heeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen ten einde aan dr. A. Kuijper op diens 70sten ver jaardag, op 29 October a.s. een hulde blijk aan te bieden. Celebas. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij de overvalling van een bende in Kassa (Celebes en onderhoorigheden) gesneuveld een Euro peesche militair beneden den rang van officier en drie Amboineesche maré- chaussée's, en gewond drie Amboineesche maréchaussées. Het bendehoofd sneuvel de met 14 zijner volgelingen, terwijl nog 83 hunner zich hebben onderworpener werden 26 vuurwapenen buitgemaakt. Geachte Redacteur. Vtrslag der uitvoering door de Gymn. Vg. t De Frankte Waalwijk. Beleefd verzoek ik U onderstaand ver slag in Uw geëerd blad te willen op ne men. Bij voorbaat mijn dank. Als ooggetuige dezer uitvoering wil ik gaarne een kort verslag geven van het geen Zondagavond door de Gymn. Vg. »de Frank« werd gepresteerd. Gekomen, om een paar oude beken den in de Gymnastiek te zien werken, viel het mij reeds dadelijk op, dat be halve de oude bekenden, als de Gebr. Nieuwenhuisen, Treffers c. a. de vereeni- ging »de Frank* over nog andere uit stekende krachten beschikte. Wij wer den dan ook in de verwachtingen, die wij van deze uitvoering koesterden niet teleurgesteld. De oude bekenden hand haafden hun ouden roem en de mij nog onbekenden, bleken degelijke en onver moeide werkers te zijn. Het heele programma werd accuraat afgewerkt. De gekozen oefeningen wa ren niet van de gemakkelijkste en om een geheelen avond aan den gang te blijven zonder het publiek te vervelen is voor een Gymnastiek uitvoering zeer moeilijktoch geloof ik niet dat er on der de aanwezige dames en heeren, vooral niet onder de aanwezige turners personen geweest zijn, die zich verveeld hebben Zegt dit op zich zelve reeds veel voor eene gymn. uitvoering ik voor mij voel mij gedrongen meer te zeggen en op de eerste plaats hulde te brengen aan den kranigen leider de Heer Joh Treffers, aan wiens beleidvol optreden een groot deel van het succes te danken is, want dat deze avond voor »de Frank4 een succesavond is geweest, dat zal mij wel niemand willen betwisten. Op de 2de plaats, hulde aan onxe kranige tur ners. die, zij hebben het bewezen, een waardige plaats innemen in de rij der vereenigingen van ons Zuider-Gewest. Op de 3de plaats aan den WelEd. Heer H. J. Zeegers beschermheer der vereeniging die getoond heeft veel be lang te stellen in de door ons zoo ge liefde Gymnastiek en die ook reeds veel voor den bloei der vereeniging gedaan heeft. Nogmaals betuig ik mijnen dank voor de ontvangen uitnoodiging en den ge notvollen avond cn roep U een spoedig tot weerziens toe. Na turnergroeten. Aug. van Os, Voorz. »de Batavier4 Tilburg. Dj; 17 Januari jl. werd C. P 26 schoenmaker, gehore» te Loon-op-Zand nende te Duisburg, ter zake van di bij verstek veroordeeld tot eenegeran straf van een jaar en zea maanden bevel tot zijne govangenueming. P., die in Duitschland vertoefde, uitgeleverd, waarop P. van zijn vonnis'1 in verzet 18 April jl. werd de zaak onr, behandeld eu eischto het O. M. vermind der straf tot Pen jaar en vier maandet Rechtbank bekrachtigde haar vonnis Ti Jhu. jl. behoudens de toen opgelegde en veroordeelde hem tot een jaar en maanden gevangenisstraf. In de heden gehouden zitting arrondissementsrechtbank van den I werd Peter V7erbrugg«n uit Mill, die te heeft gestaan inzake de mishandeling (loodelijken afloop op v.-ldwachter Mm Mill, veroordeeld tot een gevangenis^ v*n 4 jaren met aftrek >-»n preveni! hechtenis. De eisch van den officier justitie was 21/, jaar. t f Den 27 April 1907 over. t leed in het Klooster te B«*r licum, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze (1 erbare Tante, de Er.rw. Zuster MARIA ALOYSIA (Mej. Helena van Heesbeen), in den ouderdom van rutm 73 jaren. Den Haag. Mr. J A. LOEFF. M. LOEFFSwekns en Kinderen. 's-Boxch. Mr. P H LOEFF M. LOEFFSta ei, en Kinderen Drunen. Wed A. LOEFF— VAN DlJCK en Kinderen. Buardvhjk. M, Th. LOEFF. Te bevragen bij de Wed. G. P. V.ij IERSKL bij de Markt Waalwyk. Café Je Zwaan" Beleefd Aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2