isdeiC - ISummer 36. Zondag 5 Mei 1907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. int HIT liOOGl BIMEN. B Jont AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Baantjes jager ij. U ten, ikseveh: U FEUILLETON. LANDBOUW. Jsche s, en; Artike felle r| *oorh»t le Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan aei. Uitgever. en ingstriatsche Courant WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Advertbntikn 1—7 regels f Ü.6U daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De lezer herrinnert zich zeker nog wel het lijstje, dat destijd in de pers de rondte deed en waaruit bleek, dat bestuur- deren van den A. N. D. B. als zoodanig een inkomen genoten van tot bij de f5000 per jaar. Als we zoo iets ver nemen, kan het geen verwondering baren, dat de heer Polak, voorzitter van dien Bond, een eigen villa in 't Gooi bewoont. Nu zij het verre van ons om te beweren, fdat gepraesteerde diensten geen belooning behoeven, vooral als deze diensten den geheelen persoon eischen. Maar toch komt het ons voor, dat dergelijke sala rissen de liefde voor een zoo goed be- talende organisatie zeer gemakkelijk maken. Er is wel eens beweerd, dat function- narissen in de roode arbeidersorganisaties zich aan de kleeren der arbeiders hebben ahnk omhoog gewerkt, om zoodoende met de "•UuAK, doQr hun invloed telkens hooger opge voerde salarissen mooi weertje te spelen. 7 We willen deze bewering laten, voor tWeil hetgeen ze is, maar opmerkelijk is het wel, wat we nu ook weer in het Ned. Verbond der Vakvereenigingen zien ge beuren Deze organisatie bestaat nog 3 w? slechts een jaar en nu reeds is, op voor- stel van het Bestuur, vastgesteld, dat de voorzitter en de secretarissen respective- <1 lijk een salaris zullen genieten van f 1500 en f 1200 per jaar, terwijl het klerkje zal betaald worden metf2 50 per jaar. Dit laatste is teekenend. Of zal dit klerkje ook 5 maal zooveel minder werk hebben te doen dan de heeren secretarissen? We vreezen, dat hij de ezel zal zijn, op welks magere schouders de heeren secretarissen zoo wat den geheelen ballast zullen neerhangen. En is dat nu die zoo hooggeroemde gelijkheid Wie lacht daar Nog teekenender is, wat we dezer dagen vernamen omtrent de sociaal democratie in Duitschland en de zieken fondsen. Van daaruit wordt gemeld, dat de invloed van de sociaal-democraten op de besturen der ziekenfondsen de Duitsche regeering zorgen baart. Wat is de zaak Het moet nl. gebleken zijn, dat de sociaal-democratische partijleiders op de vette posten in de ziekenfondsen beslag hebben gelegd, en, wijl het duidelijk is, dat de regeering, als ze de fondsen onder haar bestuur neemt welk voornemen door Graaf Posadowsky, de Duitsche minister van Binnenlandsche Zaken bij laatste sociaal-politieke debatten heeft laten doorschemeren die sociaal democratische beambten niet zal over nemen, trachten de sociaal-democraten door een levenslange aanstelling hun positie te verzekeren. Worden die fondsen dan door den staat overgenomen, dan moeten de heeren, óf gepensionneerd, of op andere wijze schadeloos gesteld worden wat zeer drukkend voor de fondsen moet zijn. Waarlijk, een mooi staaltje van op offerende liefde van die heeren voor de arbeiderszaak 1 Nu reeds zal een der grootste Ber- lijnsche ziekenfondsen te. beraadslagen hebben over een door de vertegenwoor digers van de arbeiders ingediend voor stel om den beambten (die tot de soc. dem partij behooren) een levenslange aanstelling uit te reiken. Te begrijpen is het, dat men zeer nieuwsgierig is, of de tegenstand der werkgevers, die in dezen eensgezind zijn, voldoende zal wezen, om dit plan te doen mislukken. Als men bovenstaande leest en nog eens herleest, moet men zich dan niet verwonderen, over de naïviteit dit woord is eigenlijk veel te zacht der arbeiders 1 Hun roode leiders hebben steeds den mond vol van uitbuiten en uitzuigen. En wat doen ze met dergelijk heb zuchtig gedoe zeiven Is het niet een vorm van uitzuigerij van de meest bru tale en ergerlijke soort Van de centen, die de arbeiders van hun schraal loon bijeensparen, om zich tegen de geldelijke nadeelen van ziek zijn te verzekeren, willen de heeren leiders zich een onbe zorgd leventje verschaffen 'tls meer dan »sk; .S rdeu lanu walgelijk. En dat slikken nu maar zoo goedsmoeds die zelfbewuste arbeiders! Och, wat zal er die toekomststaat toch heerlijk uitzien 1 We zien de hoogst betaalde baantjes al verdeeldOf zou men meenen, dat de heeren dan plotse ling anders zullen zijn O ja, dat is waar ook. We vergeten het bonnenstelsel, dat dan zal zijn inge voerd. Maarhier rijst toch een zeer gewettigde vraag: Zal er dan geen zil ver en goud meer op de wereld aan wezig zijn Misschien doet men dit dan in massa smelten en laat men de vloei bare goud- en zilver-rivier wegloopen in ja, waarin De heeren machthebbers zijn dan in dien tijd wel in 't bezit van een reus achtig spaarpotje. Dit even onder de wegstroomende goudader te houden, is 't werk van een oogenblik en een veilig plaatsje is er altijd wel te vinden. Maar in vollen ernst- Moet den wel- meenenden sociaal-democraten want de corruptie zal toch nog wel niet allen bedorven hebben dit egoïstisch be drijf van hunne partijgenooten niet vree- selijk tegen de borst stuiten Zullen hun de oogen niet opengaan hoe vaak in die partij geschetterd wordt met hooge, dikke woorden, terwijl de daden zoo verre staan van al die mooie woord- fanfares 1 En waar blijft toch de nuchtere zin der arbeiders Hoe is 't mogelijk, dat zij zich zoo in de luren laten leggen door hun mooi pratende voormannen 1 Neen, wij houden het dan voorloopig nog maar met onze mannen, die veelal belangeloos hun tijd en arbeidskrachten beschikbaar stellen ten bate onzer arbei ders. O zeker, ook hier schuilt wel eens kaf onder 't koren, doch gerust mag men beweren, fiat het kaf uitzondering en het koren regel is. Natuurlijk willen wij met bovenstaande geenzins beweren, dat geen stoffelijk loon toekomt aan hen, die al hun tijd disponibel stellen voor de goede zaak. Een mensch moet toch leven maar.... voor zoover ons bekend, genieten onze voormannen inde sociale beweging geen salarissen, welke èn buitensporig hoog te noemen zijn èn niet in evenredigheid zijn met de draagkracht der betrokke nen De jacht naar goed bezoldigde baantjes in de sociale vereenigingen heerscht werkelijk ten onzent niet zoo sterk als aan de overzijde bij de roode bent, die steeds den mond vol heeft van uitbuiterij en uitzuigerij l Wat is fiskaal 27) Roman naar 't Engelsch. mtijdig its teeg, gega- willen doende i jaren Mïbb Fortescue kauwde en sprak Gelooft gij werkelijk, dat ge met bleek zaagt, liefste mr8. Eagles?" Dan hebt ge in de garderobe ook niet in in den spiegel gekeken. Zoo bleek als een witte roos waart ge. üare Hoogheid zal het met mij eens zijn. „Ik Neen het is mij niet opgevallen, ant woordde Marie hoofdschuddend. „Mrs. Eagles heeft nooit veel kleur." „Veel kleur?" hernam de andere veront waardigd. „O, neen zeker niet. Nauwelijks schittert in 'n oogenblik van aangename op winding, dat lichte rood door de zachte lelie blanke huid. Dat dit rose gisterenavond niet zichtbaar was daarvan wil ik niel spreken, maar ook in het bleeke zijn nuances en het liefde-oog ziet scherp." r. Het liefde-oog" draaide zich bij deze woorden van de duivenpastei naar de meesteres des huizes en kreeg en zeer ongenadigen blik toe geworpen Hebt gij misschien ook eene verklaring voor mijne zoogenaamde bleekheid bij de hand vropg mr. Eagles hoogmoedig. Miss Fortescue bemerkte met schrik, dat zij met haar streven om hare goede zorgen in het licht te stellen, op een gevaarlijk terrein gekomen was, maar zij hield zich goed en begon met lachende ongedwongenheid haren terugtocht. „0, zeker" knikte zei, „eene verklaring heb ik al. Het is toch duidelijk genoeg, dat de stumperige muziek en zang-voordrachten uw fijn gehoor beleedigen en uwe zachte zenuwen folteren moesten.. Als al het door stane u een onmacht bezorgd had, dan zou ik wel geschrokken zijn, maar me niet verwonderd hebben geen oogenblik. Er is een prijsvraag noodig, om uit te maken, wat fiskaal is. Toen minister Pierson de invoerrech ten wilde verhoogen, verklaarde hij plech tig slechts een fiskalen maatregel te ne men. Maar toen minister Harte ongeveer hetzelfde deed, hier en daar een streepje verder ging dan zijn voorbijganger, heet te het voorstel naar liberale opvatting protektionistisch. De heer Pierson zou enkel hebben gedacht aan meerdere inkomsten der schatkist. De heer Harte aan bescherming der nijverheid. Haal je 5 miljoen meer uit de tarie ven, dan doe je fiskaal; trek je er 10 miljoen uit, dan handel je protektionis tisch. Volgens de zeer zakelijke beoor deeling der liberalen tenminste. Maar als nu de minister-van-morgen eens 'n voorstel deed, dat tusschen de 5 en de 10 miljoen hangen bleef, hoe zouden we zoo n voorstel dan moeten noemen? Fiskaal of protektionistisch Men merkt, dat de beteekenis van het woord fiskaal niet erg duidelijk is. Maar de laatste dagen is het nog meer versomberd. Zoodat er een prijsvraag noodig is om hier licht te brengen. o Immers In Ned.-Indiê bezit het gouvernement zoutfabrieken, die zware konkurrentie hebben te verduren van zout, uit andere landen ingevoerd. De Regeering stelt voor het ingevoerde zout zwaar te belasten, opdat de gou- vernementsfabrieken zouden kunnen kon kurreeren. Dat heet een fiskale maatregel 1 Bescherming der gouvernementeele industrie is geen bescherming? Maar in Suriname zijn in den laatsten tijd lucifersfabrieken ontstaan, die den invoer van buitenlandsche lucifers over bodig hebben gemaakt. Vroeger beurde de schatkist van dien invoer 'een f 12000. in den laatsten tijd zoo goed als niets De industrie, bloeide, omdat het in voerrecht hoog was: ongeveer 1 cent per doos. En wat stelt nu de Gouverneur voor Om het invoerrecht voor de helft te verlagen l Daardoor zal de invoer worden aan gemoedigd, en de schatkist weder een aardigen duit rijker worden. Maar de industrie krijgt er een knoei mee. En dat heet de Gouverneur dan weer eep fiskale maatregel. In Indië helpt men de industrie, in Suriname knoeit men ze, en in beide gevallen zegt men fiskaal te doen Kom daar nu eens uit. Een prijsvraag asjeblieft. D. v. N. wwiiiinii f i III II mmiim m^rr Verwonderd had Marie geluisterd en keek mr8. Eagles verwachtingsvol aan. „Zij zal de persoon in haar gezicht uitlachen, dacht zij. Maar mrs. Eagles lachte niet, zij krulde een weinig hare lippen. Mis». Fortescue ging vleiend verder „ove rigens waart gij zeer schoon, dubbel schoon met uwe bleeke wangen Ik kon mijne oogen nauwlijks van u afwenden, en anderen zal dat wel eveuzoo gegaan zijn, want op den terugweg werd ik daarover reeds aangespro ken, wie die verbazende schoonheid was, waarnaast ik zat." „Nu wordt het toch wat erg," zeide Marie bij zich zelve, „nu moet zij het haar toch duidelijk maken, dat grove vleierij een fijn oor veel meer beleedigen dan middelmatige muziek En weer wendde zij haar blik naar mrs. Eagles. Deze echter was kluarklijkelijk riet van de zelfde meening en zeide spottend „Ik dacht toch, dat hier ter plaatse de menschen mij wel allen kenden." „De bedoelde heer komt niet uit deze plaatB, verklaarde miss. Fortescue, hij is kort op bezoek bij zijn familielid rev. Ramsay" „Dan is het zeker een geboreu Sinclair, nietwaar vroeg mrs. Eagles met toenemende belangstelling. „Juist. De broeder van't parlementslid voor Exeter. „Over de familie Sinclair van Moorland, hare betrekkingen enz., liet ini6s Fortescue zich verder uit en de gebiedster van olyve Court hoorde haar niet slechts opmerkzaam aan, maar met die belaugstelliug, die een onderwerp vraagt, dat u geheel eu al inneemt Het zachte rose, waarvan de vleister sprak, kwam zachtjes door de lelie-blanke huid. Marie zng dit met de grootste verwondering. De Sinclairi van Moorland waren toch mrs Eagles niet bekend, alleen bij naam en toch begeesterde haar de afstamming, het wapen, het devies er onder. l)at was toch buiten de familie toch voor niemand van gewicht, dan voor oudheidkundigen. 15 „Ach, zij is toch zoo lief zoo goed voor mij, dacht Marie, „maar begrijpen zal ik haar nooit l" Oneindig veel moeite had zij zich al gegeven Verbouw van Suikerbieten. Bestaat er iu de werkelijkheid niet zoo'n heel groot verschil tusschen mangelwortelen en suikerbieten, bij de teelt dezer gewassen is dit nog wel het geval, daar bij het eerste (de mangels) het verkrijgen van een groote hoeveelheid veevoeder, bij het. tweede het winnes'. van suikerrijke wortels hoofddoel is. Met liet oog op het laatste is voor den bieienvorbouwer het volgende niet zonder beteekenis. Te Niehove en Eenrum (Gr.) weiden proeven genomen ter vergelijking van eenige suikfrbietenvariëten. Op het ie veld was naar de suikeropbrengst per H.A. de vol gorde Bij vroege rooiing Gebr. Dippe W. R., Schreiber 8. N., Robb. en Giesecke KL W. en Friedrichswerther. Bij late rooiing Friedrichswerther, Gebr. Dippe W. R., Rabb. en Giesecke KI. W., Schreiber S. N. Voor gehalte-contracten zou voor vroege rooiing de Gebr Dippe W. R. eu voor late rooiing Friedrichswerther de voorkeur verdiend hebben. Ook op het 2e veld gaf de Friedrichs werther de hoogste bictenopbrengst, maar in 't algemeen moest woiden geconcludeerd, dat het productievermogen dezer soort meer bestaat in massa dan in suiker. Het gehalte is te laag. Toch schijnt ze voor zwareii grond en laten oogst wel geschikt te zijn. Voor fabrikanten zal het echter geen gewilde om het raadsel van dezen vrouwen-natuur op te lossen, maar altijd als zij goed dacht voor te hebben, dan ging er weer een waas voor haar blik. Onderwijl kwam de bediende met de post binDen. Do hoop brieven en kranten was zoo opge stapeld dat hij er onderweg een deel van verloor. „Dat komt d or 't belachelijk kleine blaadje uitte Mrs. Eagles, ik dacht dat er Dog wel een grooter ter uwer beschikking was „Ha. ha, ha Dat zou ik meenen," lachte mrs. Fortescue. „De rijkdom der zilverkamer van Clyve Court is beroemd „Jawel rijkdom beroemd dacht Thomas ironisch bij zichzelf, toeD hij naar de deur ging „Verhongerde oude jonge dames worden niet binnen gelaten, anders worden er later te veel zilveren lepels vermist." Mrs. Eagles sorteerde ondertusschen hare brieven „Bedelarij niets dan bedelarij Eensklaps hield zij stil. Vlug haar blik ver heffend zag ze dat Marie verstrooid uit het raam keek, schoof dan eene enveloppe zoo, dat het zegel niet zichtbaar was voor miss Fortescue, wisselde met deze een beteekenis- vollen blik en zeide toen lachend „Een brief voor u, liefste Marie De aangesprokene sprong verheugd op en nam den brief in ontvangst. „Ah, ik zie het al," zeide Marie verheugd, die komt van tante Jane Het is Kebekka's baud Rebekka, voegde zij er verklarend bij, is de kamerjuffrouw." „Welke kamerjuffrouw lady June Courtenay al hare brieven dicteert," vulde miss Fortes cue aan „Waan.m houdt zij toch geen secre taris?" j „Daar h'-b ik haar nooit naar gevraagd, antwoordde Marie koel. „Met uw verlof." vroeg zij, terwijl zij de brief wilde openen. „Natuurlijk," klork het lieftallige antwoord. „Ik ga ook mijne brieven lezen." Om dit voorwendsel een schijn van waarheid te geven, sneed mrs. Eagles eene enveloppe open en in plaats van den inhoud nota te nemen, keek zij met halt gesloten oogleden naar het jonge meisje. Zij brandde van verlan gen om te'weten wat lady Jane Courtenay schreef. En zij zou het vernemen. Het schrijven werd hanr, toen Marie het nauwelijks door lezen had, voorgelegd met deze woorden „Toe, lees even, Flora De beslissing berust toch by u." Met genadig hoofdknikken en met bestu deerde langzaamheid voldeed de schooue vrouw aan dezen wensch Eerst wijdde zij eenige loftuitingen aan het mooi geschreven adres, dan sloeg zij den brief open en las Courtenay Hollow, Donderdagavond. Mijn lieve nicht „Met verwondering heb ik vernomen, dat ge zoo dicht in mijne nabijheid woont, en ik betreur het zeer, dat ge tevergeefs ten mijnent geweest zijt. „Ik vraag u, om het met mij, uwe oude groot-tante, wat betreft de etiquette niet al te nauw te nemen mij het tegenbezoek, dat ik u zonder twijfel schuldig beu te schenken, en mij 't groot genoegen te doen, overmorgen dus Zondagavond nog eens naar hier te komen, om als 't eenigszius mogelyk 18 tot Maandag te blijven Wijlt gij dit doen schryl slechts een briefje, dan stuur ik morgen om 10 uur het rijtuig. L „Uw antwoord tegemoetziend blijf ik hartelijk liefhebbend. -«■ JANE COURTENAY. Mrs Eagles had gedurende het lezen hare lippen vast op elkander geknepen. Nu hief zij het hoofd omhoog eu zei op scherpklinkendeu toon tegen Miss Fortencue„lk heb niet de eer lady Jane Co urtenay persoonlijk te kennen maar naar 't schir'ijven te oordelen, is zij voor baar ouderdom, nogal gebrekkig „Zij schynt nï»et mee r iu staat te zijn visites te maken „Onmogelijk J" „Hier staat het toch t" Mrs. Eagles wees haar den bri ef. „Dan mof»t zij dat geb rek vannacht gekregen hebben, meende miss Fortescue „gisteren namiddag is zij nog bij lord Eversleigh voor gereden. Ik weet het toevallig juist, want ik stond aau het vensteito en de bekende glazen koets, met vier paarda u bespannen voorbij vloog, die altijd geheel Doveton op de been brengt." Marie had met bevreemding en toenemend ongeduld geluisterd. Toen strekte zij haastig de hand naar den brief uit. „Vergeef me," zeide zij tot mr. Eagles, „maar u bevindt zich onder een verkeerden En het blad open vouwende las zij luide „Ik verzoek u het met mij, wat de etiquette betreft, niet al te nauw te nemen, en mij het tegenbezoek dat ik u beslist verschuldigd ben maar te schenken enz. „Er staat niets van gebreken, zeide zij ernstig opkijkend. „De zeventigjarige wil alleen, de jonge nicht de stijve visite gaarne besparen." „Het is anders Lady Jane s gewoonte met zoo te doen, liet miss Fortescue daarop bits volgen. „Niemand op de wereld respecteert den rang, zooals zij en ik ben vast overtuigd dat zij al8 negentigjarige er geen oogenblik over zou deuken, het bezoek van een veel i ngere princes-nicht te beantwoorden, als Het was hoog tijd, dat hier een toornige blik van mrs. Eagles de spreekter het woord afsneed. Die gaarne kletst, verpraat zich ge- makkelijk. t Marie was het karakfer van miss. Fortescue borg, dat zij eene hatelijkheid zou hebben laten volgen. „Als?" herhaalde zij met eene bevende stem. „Als de princes nicht met alleen een titel droeg, maar ook metnardsche goederen gezegend was nietwaar, dat wilde n zeggen? Voor zulk eene nederige gezindheid acht zij de goede, edele instaat. Zoo aangevallen, kon de miss slechts met het hoofd schudden en een angstig „neen" doen hooren. Mrs. Eagles probeerde de vroolyke te spelen maar om eigen ergernis te verbergen, nam zy de verdediging op zich. (Werdt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1