uinmer 38. Zondag li Mei L907. 30e Jaargang. j Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. ank. wij AITOON TIELEN, wijl MENGELWERK. ijk landbouw. «lo Uitgever: Het ijselijk drama van een Slachtersnek. G Reclame. BUITENLAND. Frankrijk. Kngeland. m De Echo van het Zuiden len. bele Fran ïz en ierlij en Laugslniatsclif Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel IV. IZ". en ''G >ii- lló el. ie- Oll ler en od in ij» lts ïw en en en ïr- ler O, ;el on air ed en j» ir- a! is- 3jJ gsk;s orden liana Andrews stond driftig op, en zei: Het vonnis is geveld. Niets ter wereld kan daar nog iets aan veranderen. Zoo als ik het voorlezen zal, wordt het ook uitgevoerd. Volgt mij, heeren 1 Hij trad zijn huis uit en plaatste zich op de pui van zijn woning. Een doodsche stilte zweefde boven de 400 ongelukkigen, die hun lot gingen vernemen. Bij eenigen bestond nog een kleine oop op algemeene genadebij allen zekerheid van gedeeltelijke genade en vermindering van straf. Zegevierend, sarrend, uitdagend liet de schurk zijn verwaterde blikken op den troep gaan, die er ellendig, ramp zalig er armoedig uitzag door de lange gevangenis 1 Het laatst daglicht schemerde op hen, grauw en groezig uit de westerkim. Met langzame stem las hij eindelijk >Het onderstaande hebben wij besloten, »in naam van Z. M. Joris III Koning van >Engeland en als uitvoering van het »vonnis door de wettige vierschaar uit gesproken, op 9 Maart a.s. 1816 zul- >len op Slachtersnek gehangen worden »tot de dood erop volgt »Hendrik Prinsloo, Stephanus Bothma, »Kornelis FaberTeunis de KlerkAbra ham Karei Bothma en willem Kru°el. >De genade is verworpen*. Niets verroerde. De mannen bleven kalm, waardig en koel bij 't hooren van 't ijselijke vonnis. De schurk vervolgde>N. Prinsloo >(broeder van voornoemde) D. Malan en >P. N. Prinsloo zijn tot eeuwigdurende »verbanning verwezen. Frans Marais, die Faber vergezeld >heeft om met den kafferkoning Goika »over den opstand te onderhandelen »moet den koorde om den hals aan den scherprechter worden overgeleverd, aan >de galij vastgemaakt, gedurende de uit voering der terdoodveroordeelden wor- >den tentoongesteld en voor altijd uit de Kaap worden gebannen. >Andrews Klopper, Hendrik Klopper, Johannes Bronkhorst, Thomas Dreiger, Pieter Erasmus, Hendrik van der Nest, Willem Jacobus Prinsloo, Johannes Prins loo Korneliz van der Nest, I* dip Botha, Jacobus Kloppen, Johannes Botha, Joachim Prinsloo, Willem Nel, Frans van Dijk en Klaas Prinsloo (wij geven de namen om dat zij meest allen in den jongsten Transvaalschen oorlog voorkomen, Red zijn alle 16 veroordeeld om in een af zonderlijken kring onder het opzicht >der bedienden van justitie te worden >geleid naar de uitvoeringsplaats te >Slachtersnek, waar zij hun eed van op- >stand hebben gezworen en aldaar, zon- »der op het schavot te worden gebracht >of op een onteerende wijze te worden »tentoongesteld, de executie te aan- »schouwen, om dan te worden ontslagen. De weduwe van Jan Bezuidenhont, haar zoon en haar huisgezin worden gebannen. Hier geeft kapitein Andrews de lijst over aan zijn secretaris, die o I schande over hem, zelf van Nederlanschen bloede is en den Nederlandschen naam draagt van G. Beelaerts van Blokland. De overigen der 400 worden tot groote sommen beboet, die velen ten onder brengen. Niet één buigt het hoofd allen blijven fier en trotsch den schurk Andrews in bet gelaat blikken. Als Beelaerts van Blokland zijn af- schuwlijke taak heeft volbracht, neemt Andrews andermaal het woord. Heeft iemand iets op te merken vraagt hij aan de schaar der veroordeelden. Niemand antwoordt. Dit verbaast en hindert den Engel- schen overste, die zich aan een gansch ander tooneel had verwacht. In den geest had hij zich voorgesteld, dat die ongelukkigen, aan zijne voeten zouden kruipen, om vergiffenis smeeken en dat hij, beschikkend voor leven en dood, on verbiddelijk zou blijven. Een indrukwekkende kalmte entrotsche stilzwijgendheid is het eenige antwoord. Met klem en een toon van uitdaging vervolgt hij. Ik heb u te zeggen, dat alle genade of verandering van straf verworpen is en dat het vonnis in zijn geheel aan u zal voltrokken worden. Geen spin beweegt zich bij die man- hafte kerels. Die ter dood verwezen zijn, zullen de onteerende straf der strop ondergaan. Begrepen. Ja, en het is goed, dat het gebeure Die stem klinkt vooraan uit de schaar. Wie heeft daar gesproken Ik 1 zegt Prinsloo. Gij hebt dus berouw, zeg Andrews, gij erkent de rechtvaardigheid van het vonnis. Ik heb geen berouw, want de opstand tegen dwingelandij, tegen verdrukking en onrecht is wettig en verplichtend maar ik zeg dat goed is en nood zakelijk dat uw schandelijk vonnis tegen ons voltrokken opdat er eeuwigdurende veete besta tusschen de beulen en de slachtofters. Gij noemt de straf van de galg ont- eerend de hoogste onschuld is op het schandhout der Romeimen gestorven, en nu dragen de Koningen het kruis op hun kroon en de grooten van het rijk ver sieren er hunne borst mede. Met onzen dood zal de strijd voor vrijheid en on afhankelijkheid beginnen. En gij, kapi- tien Andrews, gij zult met ons voor Gods rechterstoel verschijnen. De aanvoerder der Engelschen grinnikt en grijnst, zoekt naar woorden en naar wraak maar is onmachtig. Onwillekeurig rilt hij bij de uitdaging van Prinsloo. Maar de woede bruist hem naar het hoofd Dat men dien lasteraar in boeien klinke buldert hij. Dat men hem van licht en lucht berooft, tot zijn romp als aas der raven zal dienen 1 Die den minsten weerstand bieden zullen onmiddelijk doodgeschoten wor- den. Prinsloo werdt gegrepen en weggeleid. De andere vijf ter dood veroordeelden en Frans Marais worden samen opge sloten onder goede bewaking even als de 16, die onder het schavot zullen staan. Al de overigen worden nogmaals in de schuur saam gepakt en de volgende dagen zullen zij met hun gezin mogen afreizen naarmaten de straf der boete is uitgevoerd. soldaten zijn geweer reeds aangelegd en zou den knaap, volgens de bevelen van Kapitein Andrews, uit den boom hebben geschoten, ware luitenant Clarke, wit als de dood, niet tijdig toegesneld om het te verhoeden. Nu waren al de ongelukkigen te Somerset aangekomen, toen de zes terdoodveroordeelden voor 't laatste maal de zon in het Westen zagen ondergaan. Morgen avond zouden zij voor eeuwig de oogen hebben gesloten- Prinsloo, eenigszins vermagerd door de droefheid en door de ontberingen eener strenge gevangenistraf. was op gesloten in bet sterkste en stevigste gedeelte der gevangenis van Somerset. Het is op den avond van den 8 Maart 1816. De nare stoet der veroordeelden is in den dag van Graaf-Reijnet naar Somerset overgebracht, om in de nabijheid te wezen van den heuvel, die schijnt den voorbeschikten naam van Slachtersnek te dragen. Op afstand, achteruitgedreven door de lansen der Engelsche ruiters, zijn de nabijstaanden gevolgd moeders gebogen onder de jaren, maar nog meer geknakt onder de smart; vrouwen, bleek en in gevallen, met roodbekreten oogen, kin deren, zusters, en broeders, die den lijkstoet volgen van levenden, die zij zoo zeer beminnen. Ook tusschen hen huppelt Heintje, het ouderloos kind, want ijselijk het weet, dat morgen zijn vader zal gehan gen worden. Tweemaal heeft het kind zijn vader kunnen zien op den langen Kalvarienbe'g, want tweemaal wist hij vooruit te loopen, in een boom te klimmen langs den weg en den armen man toe te roepen Vaderke Vaderkelief 1...- De tweedemaal had een der Engelsche Het onderwerp van alle gesprekken te Zalt-Bommel. Wij beschouwen de iawoners vau Zalt- Bommel zoo te zegden als onze buren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens intresseeren. Het volgende wordt thans druk uldaar besproken. De heer J. de Bie, wonende Karrenstraat 241 te Zalt-Bommel, meldt ons: Ruim twaalf maanden heb ik geleden aan een vlij mende pijn in den rug en in de lendeueö en steken in de tij. Steeds was ik zwaar vermoeid en afgemat vooral 's morgeus bij het opstaan de urine zag er steeds onna- tuurüjk uit. nu eens was zij troebel met veel wit bezinksel dan weer doukerbruin en slecht riekend. Met mijn eetlust was liet treurig gesteld en vanwege de pijn kou ik dikwijls 's naohts niet slapen. Ik heb niet stil gezeten om van deze ziekte verlost te worden, doch a! de voorgeschreven medicij nen en goede zorgen bleven zonder baat Toeu ik zooveel goeds hoorde omtrent Fos'ers Rugpijn Nieren Pillen, liet ik hiervan dadelijk een doosje komen en mijn verwon dering was groot, toen ik reeds een paar degen na de inname der pillen een groote verlichting bemerkte. Nadat ik drie doosjes van dit voortreffelijk geneesmiddel gebruikt had, was ik tot mijn onuitsprekelijke vreug de geheel eu al hersteld. Het eenige wat mij spijt, is dat ik dit heilzaam geneesmid del niet eerder gekend heb, waut dan zou mij veel ellende bespaard geweest hebben. Ik oudergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en mschtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt De sirkte der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begre pen worden; het is slechts aan weiuig men schen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich beviuueu ei» wat hun werking is.. Bij gevolg, wanneer zich een tee,ken van nier ziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enzwordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intusschen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, ei witverlies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pij u Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer de Bie gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiadt franco na ont vangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozea. De laatste vinden wij natuurlijk speciaal d ar, waar de grond bijzonder geschikt is, in Holland, Friesland en hier en daar elders. Het is en 'die streken, dat we het beste vee vinden, voornamelijk het melktype. De aard en de torstand vau het vee hangt ten nauwste s-imen met den aard en deu toestand van den bodem waarop het leeft, van den groud, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit do veestreken van ons land beesten naar elders, naar minder vruchtbare streken, dan gaan die koeien en 't geslacht, oat zij voort brengen, in typische eigenschappen achteron tenzij men zeer bijzondere maatregelen neme. Een Holland^che, Frirsche of Groningsche koe (deze laatste als type van vleeschproduc tie) overgeplant op den huogeu grond van Noord-Brabant of Drente, verliest mét haar nageslacht in goede hoedanigheden, teDzij bijzondere, zeer bijzondere zorg besteed worde aan het voer, in de eerste plaats uan de weiden. Er is een kolosaal verschil tusschen het gras of hooi van verschillende weiden. Men heelt grasliooi van 2 en 8 °/0 verteer baar eiwit, en er is ook van (J d 10 °/0. en het eigenaaidige is, dat mét de stijging van het eiwit gepaard gaat een toename van het vetgehalte, het zdmeelgehalte en de aschb°standdeelen, m. a. w. dal de kwaliteit van het hooi dus in alle opzichten stijgt. Tot op een zekere grens kan de vee'noudet zelf zijn weiden verbeteren. Len rationeele bemesting met stikstof, phosphorzuur en kali is voor alle weiden absoluut noodig, zoowel voor die der veehouderijen, als voor die der gemengde bedrijven, m aar toch inde eerste plaats voor die der lastste, daar waar kwa liteit van het gras verbeterd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stijgen" Behalve de bemesting met kali en phosphorzuur in den herfsi of in het voorjaar, is het dus noodzakelijk in het voorjaar alle weiden te bemesten met chilisalpeter. De minste boeveelheid, die daarvoor die nen kan, is 150 KG. per Hectare. Al naar de toestand der weide minder gunstig is, geve men meer. Dat, behalve een stijging vau het eiwitgehalte en dus van de kwaliteit van het gras, ook de hoeveelheid gras en hooi toeneemt, behoeft zeker niet meer ge zegd te worden. Doch niet alleen de kwa liteit van het hooi, maar ook die vau andere producten, als granen, voederbieten, aardap pelen euz. enz. kan door eenbemesting met chilisalpeter verbeterd wofden. Het is juist deze intensief werkende stikstofaueslstof, die het eiwitgehalte dezer voedingsstoffen doet stijgen. Het direct gevolg van een chilisal- peterbemesting aau veevoedergewassen is, dat de boer minder krachtvoeder behoeft tekoopen. Immers de aanvoer van krachtvoer kan alleen dienen, om in het gebrek aan eiwit te voor zien. Wanneer ik het voorgaande kort samenvat, kom ik tot deze couclusie Een bemesting met chilisalpeter op weiden en voedergewassen, verhoogt het eiwitgehalte van het veevseder en naarmede de kwaliteit hot veevoeder in het algemeen. Een heer en meester zijn van de straat.' En de oorzaken zijn niet ver te zoeken de school zonder God en het verdwijnen van 't gezagsbegrip. Vroeger had de politie die 's nachts voor de veiligheid waakte, het recht om verdachteu van de straat te ver wijderen, thans moet zij de vrijheid van den burger en liet recht der kiezers' ont zien en waagt een agent het eenigszins flink tegen de misdadigers ep te treden dau loopt zijn eigen leven het grootste gevaar. In 't l«ger en op de vloot men weet het heeft liet verdwijnen van den gods dienst, van het diepste gezagsbegrip, dezelfde noodlottige gevolgen. van direct gevolg daarvan is, een vooruitgang en verbetering van den veestapel. tie invloed van een rationeele bemes ting op den toestand van het vee. Veeloote bedrijven zijn in ons land hooge uitzonderingen. In bijna alle gevallen is het bedrijf gemengd, d. w. z. dat de meeste landbouwers niet alleen aan landbouw, maar ook aan veeteelt doen Wel ziet men het omgekeerde. In Holland en Friesland, en elders zijn heel wat veehouders, die niet aan lanbouw doen en al hnn land in weide hebben liggen. De enkele vet looze bedrijven ter zijde latende, onderscheid ik dus voor mijn doel: a. Gemengde bedrijven, b, Vee houderijen. Het Rijk der Apachen zoo noemt de Univers een deel van de Fransche hoofdstad. Men weet wat onder Apachen wordt ver staan eigenlijk is liet de naam van een Noord-Amerikaanschen Indianenstam van welken in onze jeugd Aimard ons allerlei dapperheden en wreedheden wist te ver tellenmaar thans is deze beschaving tot Parijs doorgedrongen en heeft een klasse van menschen doen ontstaan, die leven van straatroof en moord en ook niet afkeerig zijn van politiek rumoer. Nu ziju er iu de donkere achter- en binnenbuurten eener groote stad altijd holen van ongerechtigheid, waar 't licht niet kan doordringen te Londen b.v. zijn ook zulke wijken bekend doch daar blijft steeds het gezag meester en wordt de wrekende arm der gerechtigheid gevretsd. Niet alzoo meer te Parijs; „het is onbe twistbaar verklaart de Univers dat thans de Apachen, in zekere wijken van Parijs, vooral wanneer ds avond is gekomen^ Winston Churchill, de onder-minister voor koloniën, heeft in het Lagerhuis aangekon 'igd dat Botha aan de Rijksregeering heeft ge vraagd, of deze bereid zou zijn een leening van 5.000.000 pond te garandeeren, welke hij voornemens was aan de Transvaalscha wetgevende macht voor te stellen voor ver schillende doeleiuden, als ontwikkeling der bevloeiingswerken, spoorweguitbreiding enz. De Rijksregeering heeft in beginsel haar bereidwilligheid te kennen gegeven om. waarborgen voor de leening te verschaffen Nieuwer nieuws dan dat van de koloniën is de wet die Ierland aau een stuk zelf bestuur zal helpau. Volgens de planneu vau minister Birrell zal 't Groene eiland worden bestuurd door een aantal departe menten, raden en bureaux, wel 45 in getal. Uit dat aantal worden er 8 gekozen die onder het beheer van den nieuwen bestuurs raad zullen komen. o.a. de departementen kunnen bij koninklijk besluit met andere vermeerderd worden. Uitgesloten blijven de departementen of raden van de rechter lijke macht, de lersche konstabelroacht, de landcommissie en het gevangeniswezen. De bestuursraad zal bestaan uit 82 ge kozen en 24 benoemde leden, met den ondersecretaris van Ierland (nu Mac. Donnell) als vast lid. Voor de eerste maal benoemd de koning de 24 leden, later de onderkouing van Ierland. De raad kiest zelf ziju voor zitter. De onderkoning heeft het recht een besluit gemotiveerd terug te zenden, om opnieuw behandeld te worden, of het uit te stellen of te bekrachtigeu. De Raad kan zooveel commissies benoemen als hij wilreeds worden ingesteld een fiiiaucieele commissie en commissies voor Openbare Werkeu, Plaatselijke Besturen en Onderwijszaken. Voorgesteld werd voor het eerst een Departement voor onderwijs in te stellen, dat aansprakelijk zou zijn voor lager en middelbaar onderwijs. Ook dit zou onder controle van den nieuwsn Raad komen. Jaarlijks zal verder een som van 650,000 pd. st. boven de tegenwoordige kosten (2,000,000 pd. st.) in dat afzonderlijk iersche fonds worden gestort. Daarvan zullen 300,000 pd. st. per jaar, het kapitaal vormen voor openbare werken en algemeene ont wikkeling iu Ierland. In het geheel zal zoodoende het lersche fonds tot 4,000,000 pd. st. stijgen. Het ambt van onderkoning van Ierland zal onafhankelijk worden gehouden van eenigs godsdienstige gezindte. De Raad krijgt het reoht ambtenaren aan te stellen. Als de nieuwe Vertegenwoordigende Raad goed werkt zal de weg tot volledig Home Rule (zelfbestuur) op deze wijze geëffend zijn. De toestand in Indië blijft zorgwekkend. Minister MorRy zeide in antwoord op aen in het Lagerhuis tot de regeering gerichte vraag, dat het Indische gouvernement in verband met den huidigen toestand in den Pundsjab besloten had twee der meest roerige agitators te arresteeren en naar een andere provincie te dirigeeren. Te Labore is het garnizoen aanzienlijk versterkt. Om voorbereid te zijn op moge lijke ernstige gebeurtenissen heeft de onder gouverneur zijn vertrek naar Simla uitgesteld en vergaderingen van welken aard ook verboden. Troepen met knotsen gewapende stevige boeren zijn door de oproerige leiders ingeschreven. i; 1 i;

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5