G. J YAH DÜHGS8, R, 0, A, v, d. Woude, Zwartsluis Boekhouden. PILLEN Advertentièn. Piano en Orgels RES0XJEN. AANGEBODEN. S Doet uw voordeel Reclame Bedden Stoom werktuig el Machines voor Schoenfabriek! Veilighsidstositellen ▼oer alle MacJuasrisi SMEEDWERKE öe Wed, Joh, Verhuist Zoo C, Th, J, van den Betgh, A P. C.ROOTHAERT b koloniale war ei en Comestih es» Stokpaardjes-Lelienmelkze Frankrijk. Reclame. BUITENLAND. België. BINNEN LAN Engeland. Spanje Rusland. Reparateur en Stemmer W. BREK ELMAN8, VE FR EN BED. Luchtdroog^oestellenj Walk vaten voor looierij complete Driifwerkeil PJ L. J.GRO 1TEND0RST, UTRECf Bij kinderen. Fijn getouwde stuitjes mei klauwen, alsmede alle andere leder- en afval-soortenzoowel voor onder- als boventuig. Hersieiplaals v«n Vermaakt STANZMESSEN alle modellen. Specialiteit in WIEGEN en Eiscb uit Maagversterkende Slijmafdrijve Onderwijs Boekhouden, Handelsrecht. Opleiding practijk. in dubbel en enkel Haudelsiekenen en voor Examen en TILBURG Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie1 Ballen, Laken, Queuën enz, aan scherp concureerende prij EN GROS. EN DÉT Vraagt prijscourant. Doch, om nu den hwtofUoheo oor sprong verder te laten rusten, het hier boven geschetste is niet de eigenlijke Haagsche Pinksterbloem-viering uit die dagen. De stoet, zooals hij aangegeven is, was er zeker eene uit de omliggende dorpen, de Hage bezoekende. De rechtzinnige Haagsche Pinkster bloem was even anders. Ziet slechts, daar komt de echte Haagsche sPingster-bloem" aan. 't Zijn 'n viertal met kransen getooide meisjes. Twee daarvan dragen te zamen een duif op 'n schaaléén zamelt aan de huizen en bij de toeschouwers giften in en de vierde, met 'n penning aan 'n lint op de borst, en 'n degen met 'n oranje-appel aan de spits in de hand, schijnt de om megang als te beschermen. Hier heeft men dus 'n echt pinkster symbool, de duif, welke 't feest van den dag in zichtbaren vorm uitbeeldt. Altijd was echter dat aloude gebruik van de Pinksterbloem of Pinksterbruid niet zoo onschuldig. In vele steden toch vaardigde men een verbod er tegen uit, waarin dan gezegd werd, dat vele jonge meisjes en kindereu op de pinksterdagen gewoon zijn op de vrije heeren straeten te zitten als bruiden, de passeerende lieden mettoutiés en anders ophoudende* en >dat oude en jonge luiden zich laten gelasten kroonen van 't eene huis tot het andere op verscheide plaatsen over de straten te scheeren, en daaronder te dansen, zingen en andere insolentién te bedrijven, tot groote profanatie en on- teeringe van de zon en andere heij- lige dagen." U ziet, onze voorvaderlijke magistraten wisten te waken tegen Zondagsontheili ging. Natuurlijk ontaardde dat wel eens in fitterijen, die 't volk de klacht deden uiten >waar die pedante dienaars al niet op durfden letten." Noemen we ten slotte eenige teeke- nende voorbeelden Zoo werden er destijds menschen be keurd, »omdat zij op 'n Sondagh ofte Bidt-dagh Warmoes uit haar Tuijn ge- haelt hadden, om die ten zeiven dage te koockenomdat zij hadden zitten slapen en die luiden zoodoende geen goede wereken hadden kunnen doen omdat zij den straet ende den wegh voer heur deuren, die ten zeiven dage vuijl geworden waren, hadden gereijnight; omdat zij haer Beesten ten zeiven dage in de Weide gebracht hadden omdat zij haar luijder Hecken ende Dammen, tegen 't uijtloopen van haar- luijder Beesten hadden voorzien. Hoe dit nu verder echter ook zij, tot een van de meest kleurrijke uitingen van ons middeneeuwsch volksleven be hoorde zeer zeker de besproken »Pink sterbloem-ommegangen*, welk volksge bruik weer duidelijk aantoont, dat de godsdienst onzer voorvaderen meer 't openbare volksleven beheerschte dan thans. Ons tegenwoordig feestvertoon ademt toch vaak 'n geheel ander karakter. J. M. S. talne per aan den nieuwen kerkprins bewezen, door een detachement van het 2e reg. artillerie. De burgemeester hield een eminente rede, die hartelijk werd beantwoord. Op den tocht naar de metropolitaan kerk werd de kardinaal overal met ware O- aties begroet. Op de Groote Markt had er een zeer indrukwekkend tooneel plaats. Zoohaast Zijne Eminentie oa de plaats verscheen kwam kolonel Rosart van het regiment carabiniers hem tegemoet gereden om hem met den degen te groetende klaroenen blazen den veldmarsch, de troepen presenteeren de wapens, de muziek der carabiniers speelt den marsch van het regiment, de groote klok luidt, de beiaard speelt en Mgr Mercier diep ontroerd, groet het vaandel en zegent het leger. In de Kathedraal werd het Te Deum gezongen door de geestelijkheid na de hulde uit naam van het Metropolitaan- kapittel gebracht, kwamen de kanunniken achtereenvolgens den ring kussen. In het aartsbisschoppelijk paleis geko men, werd Z.Em. naar het balcon geleid tot het zien voorbijtrekken van den stoet, waarbij telkens nog geestdriftige ovaties werden gebracht. Aan het diner werd door den minister president, den heer De Trooz, hulde gebracht aan den kardinaal, nadat door den voorzitter van den Senaat op den Paus en door den nuntius op den koning toasten waren uitgebracht. Een gevolg van bloedarmoede. Moeielijk ophouden vun het water. Heel dik wij ls komt de moeielijkheid io het ophouden van het water niet voort uit een aandoening van de blaas, maar eenvou dig uit een toestand van algemeene zwakte, en vergevorderde bloedarmoede. Alle orga nen zijn dan verzwakt, maar de blaas een wenig meer dan de anderen, dat is alles. De Pink Pillen geven aan de kinderen veel kracht, zij versterken al hunne organen door heu rijk en zuiver bloed te geven, en zij hebben op deze wijze, door e«n alge eene opwekking van het organisme, heel dikwijls gevallen van mosielijkheid iu het ophouden, van het water bij kinderen genezen. Zoo schrijft ons Mevrouw Maria Weesel te. Schiedam ^Sedert geruimen tijd had mijn tienjarig dochtertje veel last van zwakte op haar wa ter. Zij leed veel pijn, maar zij hadden, on dank» alle mogelijke geneesmiddelen, toch geene verzachting voor haar vinden. Einde lijk werd ons geraden de Pink Pillen te ge bruiken. Zoodra zij daarmee begonnen was trad er verbetering in, en nu is zij geheel genezen. De Pink Pillen zijn uitmuntend voor alle kindei en die zij genezen. Zij geven hen kracht in het bijzonder gevaarlijke tijdperk van den groei. Zij zijn even goed voor groote meuachen als voor kinderen, en ge nezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, maagkwalen, pijnlagen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Suabilió, Steiger 7. Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederlandij en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. De iatoeht van Mgr. Mcrsier is zeer schitterend geweest, en wat daarbij opviel is, dat de overheid zulk een openlijk en werkdadig aandeel in de hulde nam. Aanwezig waren senatoren, kamerleden, enz. Op de Raghenoplaats werd de mili- De minister beloofde bij eene gelegen heid ook tegemoetkoming van de Zuid- Fransche wijnboeren. Gisteren heeft de ministerraad zich met de crisis in het zuiden al bezig gehouden Als de wei gering om belastingte betalen algemeen werd. zou dat een gevoeligen terugslag hebben op de begrooting. Het heet, dat de Minister van Financiën de ontvangers der belastingen naar Parijs heeft ontbo den om hun meening omtrent de crisis te vernemen, en dan den ministerraad eenige voorstellen dien aangaande te doen. In een dorp nabij Narbonne werd de bevolking door het luiden der klok bij eengeroepen, toen de ontvanger der belastingen om zijn dubbeltjes kwam. De man was verplicht zou gauw moge lijk af te trekken. Van ernstige»- inciden ten maakt een heden ontvangen telegram melding, nl. 't kwam voor de mairie tot eeD formeel gevecht. De beweging breidt zich sterk uit. oen deal der aioh in don wagon bevin dende stukken meester. Er werden troe pen ontboden, die een huiszoeking in de naburige huizen instelden. Zij schoten op een aantal arbeiders in een fabriek, waarvan er 20 gedood en verscheiden verwond werden. fc Stelling Amsterdam wij vernemen, zal het wetsontwerp Opreer. Sinds eenigen tijd loopen er geruchten, dat Engeland in Britsch-Indië weer te worstelen zal hebben met oproer. Maar nu komen er berichten van feitelijkheden. En die zien er nogal ernstig uit. Uit Lucknow wordt aan de Standard gemeld, dat er in Delhi ernstige onlus ten tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn voorgevallende kroon van het standbeeld van keizerin Victoria heet te zijn afgeslagen- De onlusten zijn tot Zuidelijk Voor-Indiè doorgedrongen. De troepen doorkruisen de straten van Ma dras. De toestand is ernstig. De vrouwen der zendelingen worden openlijk be- leedigd. Uit de verschillende landen, waar de vorstelijke peetvaders van den jongen prins wonen, komen de afgezanten, die den doop zullen bijwonen, aangetrokken. Na den doop krijgt het kind o. a. namens den Engelschen koning een kostbaren beker, waarmee het waarschijnlijk even zeer in zijn schik zal wezen als met het Gulden Vlies en het Grootkruis van eenige Spaansche orde, die het morgen van papa ontvangt. Volgens een telegram uit Odessa heeft in den nacht van 15 op 16 Mei een gewapende bende een aanval gedaan op de woning van generaal Kaulbars. De bende werd echter spoedig door solda ten overmeesterd. Uit Warschau wordt gemeld, dat hedenmorgen een gewapende bende op de kantoren van den Weichselspoorweg in de Dloejastraat een hevig geweervuur heeft geopend. Twee soldaten, die daar de wacht hadden, werden gedood, 4 anderen werden gewond de bende ging er met een zak met 10,000 roebels van door en wist te ontsnappen. Ook de soldaten hebben vuur gegeven, waardoor 2 voorbijgangers gedood en 5 gewond werden. Uit Petersburg komt het bericht, dat generaal Stössel gisterenavond op zijn landgoed bij Petersburg onder politie toezicht is gesteldhij is echter niet in hechtenis genomen- Wel werd beslag gelegd op zijn gansche briefwisseling. Generaal Stössel heeft een verzoek om gratie tot den Czaar gericht. Een dertigtal roovers overvielen, midden in de stad Lodz, een postwagen, doodden 2 beambten en verwondden de anderenzij maakten zich daarop van Naar wij vernemen waarbij de instelling van een Fond» tot I spoedige afwerking voor de stelling van Amsterdam wordt voorgesteld, voorloopig niet in behandeling komen, niettegenstaan de het reeds geruimen tijd voor op-nbare ber.<adsl»giug gereed ligt. Bevreemdend i» zulks wel, maar genoemd onderwerp als een deel can het Regeeringn- progr»m in de Troonrede van 1905 werd genoemd, en in de Memorie van A niwoord op 8 Februari 1.1. reed* ingezonden, de Minister van Oorlog deze slotwoorden neer schreef Waar de gegevens omtrent de stelling van Amsterdam reeds sedert tal van jaren aan alle zijden zijn bezien, zou bet instellen van eene enquête-commissie weinig nut hebben en geer meerder licht Tersch^ff n en boven dien de oorzaak kunnen zijn, dat de zaak zeer ten nadeele van het landsbelang, op de nge baan geschoven werd. Bedenkt men daarbij, dat sindsdien de commandant der Stelling van Amsterdam Minister van Oorlog is geworden, die dus el niet veel tijd zal behoeven om zich in de zaak in te werken, dan wordt de zaak nog on begri pel ijker. Zijn wij nu echter wel ingelicht, dan zou alleen daarom de behandeling thans niet plaats vinden, wijl die »óó- de Statenver kiezingen voor dn Regeering en Linkerzijde zeer slecht *an pas zoude komen. Bij du- behandeling toch zoude aan het licht komen boe weinig eenstemmigheid ter Linkerzijde bestaat omtrent dit werkelijk punt van het Regseringsprogram, zoude het Kabinet ern stig gevaar luopen, en de tijdelijk, met liet oog op de a.s. verkiezinge aangegane co alitir der Linkerzijde reeds verbroken kun nen worden, vóórdat ze nog gewerkt had Ten einde een en ander te voorkomen zoude van eene b» handeling vóór de Sta tenverkiezingeu zijn afgezien Oranje Nassau's Oord. Mevrouw A. Graafland, adjunct-di rectrice van Oranje Nassau's Oord, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd Mevrouw Graafland was reeds van den aanvang van dit jaar tot herstel van gezondheid met verlof. Celebez. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia, seinde gisteren Er is herhaaldelijk aanraking verkregen met de bende van La Sinrang. In het moeras van de monding van de Sadang zijn zeven van diens volgelingen ge sneuveld, zijn vrouw werd gevangen genomen, al zijn lijfgoederen, zijn paard en kris zijn buitgemaakt. La Sinrang zwerft met nog slechts weinig volgelin gen rond. Staking te Eindhoven Het moet van de stakende en uitge sloten arbeiders in de sigarenindustrie met eere betuigd worden, dat zij zich tot nu toe voorbeeldig gedragen. Giste ren begaven zij zich naar Meerveldhoven. tot het houden van een bedevaarttocht. Aan de fabrieken wordt nog steeds gepost en schijnt men dit zoodanig geregeld te hebben, dat aan iedere fabriek gepost wordt door werklieden, die aan die fabriek verbonden waren. Het bestuur van een werkliedenbond heeft toezegging van georganiseerde en ongeorganiseerde werklieden op filialen van sigarenfabrieken te Bladel, dat zij het werk zullen neerleggen als daar ge sorteerd wordt. Er is een aanvang gemaakt met steunlijsten, waarop ook reeds door notabelen is geteekend. Er wordt thans algemeen des nachts gepost. Uit de kas van den R. K. Volksbond is wekelijks honderd gulden toegezegd. De coöperatie Helpt Elkander" heeft met algemeene stemmen beslaten gedurende de staking aan de leden der coöperatie voor zooveel zij ook tot de uitgeslotenen behooren, vrije brooduitdeeling te doen. De sympathie voor de uitgeslotenen toont zich in daden. De burgemeesters der gemeenten Eindhoven, Strijp, Woen- sel, Stratum, Tongelre, Gespel en St. Oedenrode gaven permissie voor het collecteeren langs de huizen. Er wordt door de katholieke bevolking flink geofferd, zoodat nu reeds vaststaat dat de katholieke organisatie een viertal weken steunen. Er blijft hier een hard nekkig gerucht loopen, dat de patroons onderling groote herrie hebben gehad en het op een vergadering zelfs tot landtastelijkheden is gekomen. V redeseonferentie. De Hofzaal op het Binnenhof, waarin de Vredesgedelegeeiden in plenum zul len vergaderen, nadert haar voltooiing. De eiken stoelen en de Troon, die dienst doen bij de opening der Staten Gene raal, zijn verdwenen alleen is overge bleven het gestoelte des Voorzitters, dat vóór den hoogen schoorsteen is geplaatst en ook thans voor het presidium zal gebezigd worden. Het overige deel der zaal wordt ingenomen door banken, waarvan eenuge isijeii, iedor van twee personen, een middenvak uitmaken, tegenover het voorzittersgcstoelte. Om dat middenvak heen staan, op een kleine verhooging, iets langere banken, rechts en links in de lengte der zaal, achterin in schuine richting geplaatst. Er zijn 225 zitplaatsen. De banken zijn van eenvoudig maaksel. Groen laken dekt zitting en lessenaar, terwijl het hout donker geverfd is. Te veel geld is daar zeker niet aan besteed. Mooi is de electrische verlichting. Acht ronde ijzeren kronen, ieder met meer dan 100 gloeilichtjes, hangen in 't gewelf, terwijl ook aan eenige der hooge kap- spanten reeksen gloeilampjes zijn be vestigd, zoodat tot in den nok de duis ternis verdreven wordt. Wat zal dat 's avonds fantastisch zijn, die lichtende Ridderzaal. Ook de zijzalen zijn va> meubelen en verlichting voorzien, zoodat het aloude kasteel opeens gemoderniseerd is. VAN Aanbevelend, nabij de St. ANTONILSKERK W A AL W IJK. Meer dan 13000 geleverd, welke door hun geheele voorkomen als artikelen van beter fabrietige worden er kend dan de ordinaire soorten, aar bij het streveu naar goedkoopte hoofdzaak is. Niettegenstaande de enorme stijging der goederen, blijf ik leveren ver beneden de tegenwoordige verkoopswanrde. Toezending vrijzicht, franco tot naastbij gelegen station Peluw en 2 kussens, 2 persoons. 1 Wollen 1 Watten, 1 Molton Deken. Bed en Peluw overtrek met mooie sluiliug en 2 Slatrassen f 29 75. Beter kwaliteit f 35. Iets extra f 46. Uito siel met prime Kapok gevuld f 26. f 32 en f 36. Kapokbed, peluw en kussens, 2 persoon? f 12 75 en f 16 50. Overtrek voor Bed en peluw f3.50 en f4 50. Dubbel Gutta-Perchalinnen f 2— de vie'k. meter, rima kwaliteit. Windkiisseas f5, f 6 6.75 en f 7.50. FABRICEERT EN MONTEERT f Specialiteit in het repareeren vi LEVERT EN MONTEERT GROVE EN FIJNE MECANICIEN, By de Markt. Waal Bcddt-lnkens 2 persoons prima Grnslio nen f 1 45 ner stuk. Rijke k- uze. LedikantenClosetsBidets Matrassen, Vouw- en RuststoelenMeubelen, Lwermandsartikelen enz. Overijselsche Beddenfabriek. Vraagt Geïll Prijscourant.. fabrieksmerk. VAN Drze vermaarde Pillen hebben de eij ■chap, de Maagpijn en slijm weg te m en de aanwas van g»l te voorkomen bizonder guustige werking die zij maag uitoefenen, doet de spijsvertering vorderen en den eetlust opwekken, zuivering»- en purgeermiddel kunnen Pillen niet genoeg aanbevolen worden, zij door hunne zachte werking vol» geen onaangenaam ge» oei veroorzaken men in start b!yft zijne gewone bezigli te vrrrichten. Verkrijgbaar k 271/» cent het verzd doosje met gebruiksaanwijzing. te 's-Bosch bij LAMERS INDEMJ Apothekers en bij GE BR VERHEES, tenatract. te Waalwijk bij Wed. ORIE, Drogi Leeraar M. O. Groote straat No. 351, WAALWIJK. Reparatiën eu levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag teekonmgen en prijsopgaaf. HANDEL IN Minzaam aanbevele; waard is ren blanke, zachte huid jeugdig fri8sche rose teint, zoi zomersproeten, puistjes vet worm enz. U krijgt dat door liet gebruik t» p- van BERGMANN ft Co., Radebeil. fnbricksmerk „Stokpaardjes. St. 50 ets. bij: ANTOON TlELï

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6