Dienstbode, Te koop woonhuis Notaris RANT MENGELWERK. Advertentie». m Motorfiets Bericht van Inzet. Notaris VAN HAM Notaris VAN HAM Lijders aan Jicht en Rheumatiei Amerika. Reclame. BïNNF.NLAN Het ijselijk drama van Slachtersnek. verkoopen Kleine Advertentiën. verkoopen EenHuis met Tuin, Bouwland Weiland en Schaarbosch op den Hil te Kaatsheuvel, groot 73,84 Voor oudon van dagen. Gevraagd te Heusdeu met Juli of Augustus, eene P. G.t die goed kan koken netjes werken. Loon f 100. waschgeld f 26. en een nog in goeden staat zijnde (Minerva) 2 P. K. voor f60. bij P. L. F. TREFFERS, Boom- kweekerij te'sGrevelduin-Capelle een nieuw gebouwd met SCHUUR en WEILAND gelegen aan den grooten weg te Kaamsdonksveer. Eene zeer vrucht- bare Boerderij aan de Baan onder Loonopzand, be staande in een goed Huis met Schuur, Tuin, Bouw- en Weiland en Heide, groot te zamen 5,73,50 hectaren, waaronder ruim 31/» heet. Bouw— en Weiland. 3 p rceelen Bouwland aldaar, aren. werden gedragen. Wat de kapel betreft, die was in één woord magnifiek. Op het uitdrukkelijk ter- langen van Koningin Victoria was de kapel kwistig versierd net witte bloemen, maar ook alleen met witte. De Spaansche minister van marine heeft de verklaring afgelegd, dat de begroo ting van marine aanmerkelijk verhoogd zal moeten worden om de vloot te verdediging der kust en de arsenalen in orde te bren gen. Daarvoor is in het loopende jaar 50 millioen peseta's en in de volgende jaren 65 millioen noodig. Te Ferrol zullen de groot ste schepen, te Cart*gene en Cadiz de klei nere gedokt worden, waartoe er in die havens nieuwe werken aangelegd moeten worden. Het voorstel is alvast om drie linieschepen van 15,000 ton en een aantal kleinere bo dems, ook onderzeeschc booten, te bouwen. In hoofdzaak zullen Spaansche werven ze bouwen. Volgens de New York American zullen 20,000 telegrafisten, leden van den Ameri- kaanschen Telegrafisten Bond. de volgende maand tot staking overgaan. De leiders van de beweging zeggen dat de stakers 90 °/0 van de leden van den Amerikaanschen Bond vertegenwoordigen en dat, wanneer eenmaal de staking begint de de telegraafdienst door geheel d«* Vereenigde Staten zal verlamd wezen De stakers eischen den 8 urigen werkdag de afschaffing van de onkeusche behandeling waaraan zij beweren bloot te staan en ver hooging van salaris. De staking zal alle steden omvatten, doch New York en Chicago zullen de centra van de beweging zijn. Minister Root en de gezant van Neder land, jhr. mr. R. De Ma rees van Swinderen hebben een overeenkomst gesloten, waarbij op alle invoerartikelen van Nederland in de Vereenigde Staten het meestbegunstigiugsta- rief wordt toegepast. Het invoerrecht van spirutaliën Ver. Staten wordt dientengevolge 25 °/0 lager. Men moet niet denkeu dat men te oud is cm verlichting te bekomen en te worden ge nezen van een ziekte en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan gele verd worden dan door de onderstaande ver klaring die aanduidt dat verlichting en ge nezing van zieken afhangen van een oor deelkundig gevolgde behandeling. Mej. de Wed. Dillisen wonende Groote straat B6l te Waalwijk, deelt ons mede: Se dert ongeveer drie jaar klaagde ik voortdu rend over de nieren. Ik had steeds eau vlij mende pijn in den rug en in de lendenen, ik ging immer gebukt onder een «waar ver moeid gevoel, dat mij den lust tot alles ont nam en mij zeer melancholiek stemde. Ik had ook veel last van duizelingen die soms zoo erg werden, dat ik erbij moest gaan zit ten om niet tieer te vallen. Ook h*d ik be nauwdheden, die door huiveringen gevolgd werden, hetgeen wel op koorts geleek. Wat ik hiervoor gedaan had niets baatte mij en ik dacht op mijn drie en zeventigjarigen leeftijd, dat deze ziekte mij wel ter. grave zou slepen. Mijn laatste hoop had ik ge vestigd op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en ik had niet durven denken dat deze mij zoo spoedig hulp zouden verschaffen, want na het gebruik vau twee doozeu bekwam ik eeu enorme verlichting. De pijn was toen bijna geheel weg even als de andere kenteekenen en ik gevoel irij thans als het ware verjongd. Voor alle zekerheid zal ik echter nog eenigen tijd me t Uw geneesmiddel doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderd ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier en blaasziekteu door Fos ters Rugpijn Nierenpillen. Dit geneesmid del verlicht en geneest volkomen de nieren van oude zoowel als van jonge lui. Het is eenig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpiju Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. Dillisen gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel h f 1,76 voor één of f 10.voor zes doozen. Nederland in den vreemde. Het Hof, te Sjanghai (China), voor de visscherij en de scheepvaart op de WaDg-hoe heeft de aanbieding van de Nederlandsche syndicaten betreffende baggerwerk aange nomen, ofschoon zij de hoogste in prijs was. Ook van de Fransche en Duitscke zijde waren aanbiedingen ingekomen, var Engel- sche zijde niet. De ingenieur de Rijke be sliste, dat de Nederlandsche gegadigden de voorkeur verdienden en dat dit van meer gewicht was dan de kwestie van den prijs. Wij vernemen, dat het Nederlandsch syndicaat, aan hetwelk de Chiueesche regee ring de baggerwerken te Sjanghai beeft gegund (zie hierboven), staat onder leiding der heeren S,. ten lakkei Huinink tfi Uh-, bergen, Jac. Korthals Altes te Heemstede en G. van Thiel de Vries te Gorkum. De elevator-kwestie. Zaterdagmorgen tusschen vijf uur en half zes waren een 700 tot 800 bootwerkers te hoop geloopen voor en in de nabijheid van het kantoor van de wegers- en meterscor poratie De Volhardiug, directie Wm. Prins Co. in de Katendrechtschestraat. Eerst bedreigden zij de werklieden van die firma, die zich in dit morgenunr voor het kautoor vereenigden om aan den arbeid te gaan, toen werd er uit de sleed» aangroeiende troep bootwerkers met steenen gegooid en eindelijk een paar revolverschoten gelost. Dit alles zonder dat er iemand getroffen en schade berokkend werd. De Rijksmiddelen. De geleidelijke vooruitgang, die in de opbrengst van de rijksmiddelen gedurende de drie eerste maanden van het loopende jaar viel op te merken, is ook, blijkens bet Vrijdagavond in de Staatscourant verschenen overzicht, in April blijven aanhouden. Was de opbrengst in Maart f 441,009 meer dan in de overeenkomstige maand van 1906, de cijfers in April zijn *°lf« f 481,181 hooger dan den jaar geleden. Is derhalve de ver meerdering in de opbrengst nog f 40.900 grooler dan de vorige maand, er doet zich bovendien nog dit gunstige ouderscheid voor, dat, terwijl de hoogere opbrengst in Maart hoofdzakelijk te dunken was aau het ruim vloeien der successierechten, de ver meerdering in de afgeloopen m»an[d^ juist verkregen werd, in weerwil van de omstan digheid, dat de genoemde rechten f 289,427 bij verleden jaar ten achter bleven. Dit verhoogt in niet geringe mate de beteekeois van de, op zich zelf reeds zoo aanzienlijke, vermeerdering dar totaal-opbrengst in April. De staking te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven In de twetde bespreking tusschen de werkliedenorganisaties en bet bestuur der sigsrenfabrikantenvereeniging op heden, is door den voorzitter het volgend schrijven voorgelezen Op de Algemesne vergadering van de vereeniging van Sigaren- en Tabaksfabri kanten te Eindhoven, op oensdagmiddat: 15 Mei 19Ü7, is besloten, u mede te deelen, dat de aangesloten fabrikanten blijven bij de eenmaal vastgestelde nn den werklieden bekende loonen, waarvan in geen geval wordt afgeweken. Daarenboven wenscht de vereeniging de volgende punten erkend te zien le dat de loonen, zooals die door de vereeniging van sigaren- en tabaksfabrikanten bij de firma Aalfs en de Jong zijn vast gesteld, geheel overeenkomstig zijn met die, welke op de overige fabriekeu gegeven worden 2e dat inzonderheid bij het merk no. 41, eene 3 ets. sigaar, gewerkt in 5 vormen, het loon van 45 ets., althans 2 ct. hooger is dan gewoonlijk voor dergelijk werk in Eindhoven wordt betaald. Na voorlezing daarvan verlieten de werk- liedenafgevaardigden onder protest de zaal. Bataklaadcn. Kapitien Christoffcl heeft de schuilplaats van Si Singamangaradja overvallen. De onderneming was echter verraden. De moeder, een vrouw en twee docht rs van dien priester-vorst werden gevangen genomen en vielen in onze handen. De vervolging wordt krachtig voortgezet. Men zal zich herinneren dat kapiteiu Christoffel, nadat hij den vorst van Goa door zijn omvermoeide vervolging had achterhaald, aangewezen werd om Si Sin- gamandaradja, den geheimzinnige» prnster- vorst in het. Batakgebied, gevangen te nemen Dien officier werden 80 maréchaussees aangeboden, doch hijzelf vond er 40 genoeg. Hij koos die uit de beschikbare Amboneesche militairen van het 4e bataljon infanterie te Tjimahi. Met deze kleine afdeeling vertrok Christoffel den 30sten Maart. Het werd hoog tijd dat aan het drijven van Si Singamanradja eeu einde wt rd ge maakt, want meer en meer bleek 't den laatsten tijd, dat aan alle rustver loringen in hel Batakgebied die man schuldig was. Het htreft niet aan pogingen outbroken om Si Siugamaradja met de beschikbare troepen iu handen te krijgen, maar steeds werd men misleid. Christoffel heeft daaraan weer een einde weten te maken en in anderhalve maand tijd wist hij, blijkens bovenstaand telegram, dien» schuilplaats op te sporen en te overvallen. Nu hij eenmaal »oo dicht in zijn buurt zit, zal Christoffel hem wel niet meer loslaten. Het is merkwaardig wat deze officier op het gebied van het opsporen van onwillige hoofden vermag. Waar Si Singamangmdja bij een groot deel der bevolking in een roep van heiligheid staat, vervult het ors met bewondering dat Christoffel ook b\er weer zoo spoedig goede berichten wist te verkrijger. De minuten, voor bet onderhoud toe gestaan waren verstreken, aan den knaap werd gezegd, dat hij straks bij zijn vader zou mogen terugkeerendoch deze begreep het bedrog uit menschlievend- heid en zag de ijselijke waarheid in. Een laatste maal drukte hij zijn kind i zijn lieveling aan het hart. Tot straks 1 murmelde zijn mond. Tot eeuwig 1 dacht zijn doodsbedroef- de ziel. De knaap had zich niet lang verwij derd of de gerechtsdienaars kwamen binnen om Hendrik Prinsloo te halen. De troepen stonden in gelid langs de straten van Somerset, want er werd groot uiterlijk vertoon aan de strafuit voering gegeven. De landrost en kapitein Andrews zouden zelf de terechtstelling bijwonen. De weg tusschen Somerset en den heuvel Slachtersnek was bezet met schreiende vrouwen en kinderen, die de ter dood veroordeelden een laatste maal wilden zien voorbijtrekken. De stoet naderde akelig en indrukwekkend. Voorop gingen de trommelaars, die een lijkmarsch roffelden. Dan kwam een afdeeling ruiterij, De rechters der vier schaar stapten daarachter en de land drost had plaats genomen in een draag stoel. Dan kwam er voetvolk, het geweer op den schouder en dan de zestien veroordeelden, die de strafuitvoering moesten bijwonen. Daarna volgde Frans Marais met de koord om den hals. Ingesloten door soldaten, die het blanke wapen in den arm droegen, volgen dan de zes ter dood veroordeelden. Eerst Frederik Krugel, wiens genade 's morgens was toegekomen doch die, uit loutere wreedheid, in den waan werd gelaten tot het laatste toe, dat hij ge hangen zou worden. Hendrik Prinsloo was de laatste. Dan kwam Andrews, en een sterke afdeeling soldaten sloot den akeligen stoet. Toen men een tijd de baan op was, vertoonde zich plots in de verte, de noodlottige heuvelkling en daarboven de galgtwee pijlers verbonden door een dwarshout Het gekerm der vrouwen en 'der kin deren, 'die den stoet volgden, werd nog sterker en hartverscheurender. Hun ge jammer klaagde over het stille veld, dat glansde en weelderig stond in den zon neschijn. De mannen beurden kalm het hoofd op en staarden onvervaard naar het vervaarlijk toestel, waaraan zij sterven gingen. Op dit oogenblik hoorde Prinsloo de snijdende stem van zijn kind Vaderke Vaderke 1 Ze hadden Heintje, op bevel van luitenant Clarke te Somerset willen hou den, doch het kind had het doodsge- roffel der trommen gehoord en alles geraden. Hij was ontsnapt en had den droevigen stoet nagezet. Vaderke I Vaderke I riep hij en vóór het iemand verhoeden kon was hij door de rijen geslopen en tot zijn vader gena- derd. Met één ruk had deze zijn boeien verbroken. O mijn kind I mijn kind 1 riep hij uit. En hij tilde het op in zijne forsche armen en drukte het aan zijne borst. Vaderke Vaderke ze mogen u toch geen kwaad doen Vaderke, laat mij bij u I De stoet was blijven stilstaan zonder dat iemand daartoe bevel had gegeven De aandoening was algemeen en in de treffende stilte klonk het zilveren stem metje van den snikkenden knaap. Die een hart nog in hun lijf droegen, voelden de tranen in de oogen wellen. Hendrik Prinsloo, de koene man, de onverschrok ken held, die den dood kalm en rustig tegemoet stapte, beefde nu als een riet. Zijn blikken waren beneveld en harts tochtelijk kuste hij het beminde zoontje, zijn liefde en zijn trots, al wat hem overbleef. Hij sidderde op zijne beenen. Hij"' bad niet meer gedacht zijn kind zijn Heintje weer te zien. De wereld was voor hem reeds gansch dood. En daar kwam de lieve schat hem toege vlogen. Zoete omhelzing 1 Opperste troost I Doch ginder verheft zich de heuvel van Slachtersnek 1 Ginder teekent de galg zijn ijselijken rechthoek op het zonnig blauw van den hemel. En een stem klinkt: Soldaten doet uw plicht 1 He t is de stem van kapitein Andrews Hun plicht 1 welk is hun plicht Beslui teloos zien zij het roerend schouwspel aan. Luitenant Clarke heeft het hoofd afgewend om zijn tranen te verbergen. De kapitein is woedend en zwaait zijn degen. Dat kind uit de rangen l buldert hij. Maar niemand verroert. Luitenant Clarke, doe uw mannen hun plicht doen 1 schreeuwt hij uitzinnig. En tot de soldaten Ik zal u allemaal voor den tuchtraad doen verschijnen. Wee u 1 Eenige soldaten uit vrees en uit vleierij gaan op Prinsloo af om hem zijn zoontje te ontneme n, maar de leeuw is ontwaakt en zal aan zijn welf niet laten komen. Op een oogwenk heeft hij het kind op zijn arm gezet en met de rechter den sabel aan een der soldaten ontrukt. Die n adert is dood 1 schreeuwt hij, een zwa ai in het ronde doende met het blan ke 'tvapen. Schiet hem dood roept de landdrost vers'chrikt. Neen, neen, hij moet hangen 1 buldert AncJ rc/ws. Grijpt hem mannen, grijpt hem Niemand durft die;i man nade.ren, wetende dat hij toch sterven moet en die zijn kind niet wil laten ontnemen. Teunis de Klerk is reeds naast hem gesprongen en één houw van de sabel heeft hem van zijn boeien ontdaan. Eilaas I wat kan het baten Een of twee soldaten, door hun plicht voortgedreven, zullen dit radeloos verzet met het leven misschien bekoopen en daarmee uit. Noch kapitein Andrews, noch de landdrost, noch de' schurk Beelaarts van Blokland zullen het met den hals vergoeden, dat zij hun beulen werk voltooiden. Luitenant Clarke treedt vooruit. Prinsloo, zegt hij met zadhte stem, Prinsloo geef mij uw wapen en geef mij uw kind.... Wees moedig tot het einde. Prinsloo staat een oogenblik in beraad. Daarl zegt hij. zijn sabel afgevend. Kom, Prinsloo, geef mij uw kind. De bevelen willen het zoo. Prinsloo aarzelt, maar het knaapje jammert Neen, aderke, neen, laat mij bij u. Het zijn de laatste stappen, die ik nog moet afleggen ik heb nog maar enkele oogenblikken te levenlaat mijn zoontje zoolang bij mij Ik zal gedwee volgen. Luitenant Clarke richt zich tot zijn overste Andrews. Zijn vragende medelijdende blik zegt genoeg, maar het ondier wil niet begrijpen. Welnu, luitenant Zoudt gij niet goedvinden komman- dant, dezen man zijn laatsten wil te vol doen Hoe 1... wat!.-. Laat hem zijn kind dragen 1 Wat beteekent uw vraag, luitenant Zijt gij voornemens uw degen van En- gelsch officier te onteeren Laat Prinsloo zijn kind dragen, kom- mandant, vervolgt de edele Clarke een voudig. Neen, dat men het ontneme, soldaten uw plicht I Kom, zegt Clarke, kom, lieve jongen. Kom bij mij, ter wille van vader, opdat zij htm geen kwaad zouden doen. Geen kwaad doen aan vaderke I snikt het kind. En dat En zijn handje wijst naar de galg De vrouw van Teunis de Klerk is ge naderd. Het arme mensch, gebroken door de smart, volgt toch den Kalvarien berg van haren man. Clara, zorg gij voor Heintje, zegt Teunis, gelijk Prinsloo het u gevraagd heeft. Doe het voor vader, Heintje herhaalt de luitenant. Het knaapje laat de armpjes losmaken van vaders hals en vertrekt met Clara gedurig het hoofd omwendend en roe pend Vaderke 1 vaderke De stoet komt weer in beweging en heeft weldra den heuveltop bereikt. Langzaam klimt hij op langs de glooiing... Hij bereikt den heuveltop. Huiveringwekkend is de naakte wer kelijkheid. 't Is nu het vreeselijk slot dezer ge schiedenis. Aan de galg zijn zes stroppen bevestigd. Juist onder de galg staan de zestien die overeenkomstig het vonnis getuigen moeten zijn van den doodstrijd hunner aanvoerders Erger nog is het lot van Frans Marais, die met den strop aan den hals wordt vastgemaakt aan een der pijlers. Door eene sterke afdeeling militairen begeleid, naderen de 6 veroordeelden de plaats der executie. Kalm zijn ze en gelaten. Tobias Herold, de predikant van George, is bij hen en spreekt hun de laatste woorden van troost toe. Eindelijk, te midden eener doodelijke stilte, slechts door het snikken van echtgenooten, zusters, moeders of kin deren afgebroken, beklimmen de veroor deelden het schavot. De strop wordt hun om den hals ge daan. Nog één oogenblik en alle zes zijn in de eeuwigheid geslingerd. De landdrost treedt vooruit. Wat gaat er uit zijn mond vallen Alle gesnik houdt opde hoop herleeft in de harten.... Hij ontvouwt een blad en langzaam valt van zijn mond Genade is verleend Dank, o God 1 Dank, o Heer! klinkt het in het ronde. Maar ruw dreunt de stem van Andrews Stilte 1 En de landdrost herneemt: Genade is verleend aan Willem Krugel, wiens doodstraf in ballingschap is veranderd. En de landdrost vouwt het papier toe. En de anderen Moeten de anderen dan sterven? O God 1 O Godwat een ijselijke uitvinding om de straf nog vreeselijker te maken! Een oogenblik werd alle hoop gegeven >Genade is verleend* klonk het. v De ongelukkige bloedverwanten kun nen aan zooveel wreedheid niet gelooven. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Zusier, Behuwdzuster en Tante Mejuffrouw ANNA DE ROOS, in den ouderdom van 67 jaren. Uit, aller uaam, L. DE ROOS. BESOIJEN, 21 Mei 1907. Goede getnigeu vereischt. Adres N. den uitgever van dit blad. ai: Te bevragen bij Nots. v. d. MEER aldaar, te Waalwijk, uiaakt bekend dat de Va«te Goed< ren van Hreren ücbrs. VAN EETHEN te Nieuw- kuik, zijn ingezet en verhoogd als volgt ONDER NIEUWKUIK. KOOP 1. Koffiehuis met annexe Bakkerij Bijstal, Erf en Tuin van ouds „Hel Nieuwe land van Belofte", groot te zamen 0.17.20 H A. op slecht» f 350Q. KOOP 2. Huis, Schuur an Erf, tegenover de R. K. Kerk, groot 0.06.20 H.A., op slechts f 2050. KOOP 8. Bouwland op „het Hoog" groot 0.16 60 H.A. op 1 235, Toeslag Dinsdag 28 Mei 1907, 'savondi 6 uur ten koffichuize van A. MERKX te Nieuwkuik. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. te Kaatsheuvel, zal voor inzet op 28 Mei 1907, bij W, KUIJSTEN iu het le Straatje te Kaats-1 heuvel en voor toeslag op 4 Juni 1907, bg JOH. VAN AMELSVOORT aldaar, telkens avonds 8 uur, publiek Foor de Kinderen Willem de Jong Gerritzoon, Voor Bemardus Brevders te Bongen en vooi Martien en Maria van Aarden te Loonopzand L)oor omstandigheden FIETS te koop met nog volle garantie op binnen- en buitenbanden, Te bevragen Bureau Echo van het Zuiden, te Kaatsheuvel, zal voor inzet op 5 Juni 1907 en vooi toeslag op 12 Juni 1907, telkens 'savondt half negen, bij den Heer ALPHONS SNOE REN i- Kaatsheuvel, voor NICOLAAS VAN BELKOM, publiek Het middel der Toekomst zijn stellig de wereldberoemde Van Zalm'j Kruiden, waardoor sinds 1894 duizenden Lijders en Lijderessen radicaal zijn genezen, die door Heeren Doctoren voor ongeneeslijk waren verklaard. De Kruiden worden steedi franco geleverd met gebruiksaanwijzing m attesten f 1,10 per pukje of f3 de 8 pakjes, door W. F. G. J. VAN ZALM te Haamstede.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2