Nummer 45. Donderdag 6*"Juni L90T. 3e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. VERSLAG UIT 1I00GE kürUilA ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: FEUILLETON. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. 32) Lederhandel. De Echo van het Zuiden VVaalwijksclic ni Lhh»mi< Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, b?treffende den toe stand van den handel, de scheep vaart en de nijverheid, over het jaar 1906. Schoenmakerijen. De toestand der Schoenmakerijen in onze streek gedurende het vorige jaar was in hoofdzaak gelijk aan dien van 1905. Nog erger echter dan in 1905 deed de voortdurende stijging van het leder en alle andere benoodigde fourni turen dit jaar haar nadeeligen invloed op den gang van het bedrijf gevoelen. Geen week haast ging voorbij, zonder dat eenige circulaire de prijsverhooging van dit of dat artikel met een flink per cent aankondigde. Iedere prijsverhooging beteekende voor de meeste fabrikanten eene ver mindering hunner toch reeds zoo be snoeide winsten, zoodat het batig saldo over 1906 voor velen bedroefend klein is geweest, lang niet evenredig aan de groote moeiten en zorgen aan het bedrijf verbonden. Vergelijkt men de huidige prijzen der schoenfournituren met die van een jaar herwaarts, toen zij toch ook reeds zeer duur waren, dan vraagt men zich verwonderd af, hoe het komt. dat de schoenen niet direct een opslag bekomen van 15 tot 25 percent. Die alleszins gewettigde prijsverhoo ging zou wellicht vrij spoedig haar be slag hebben, zoo onder de fabrikanten die geest van coöperatie of samenwer king bestond, waarvan men bij andere industrieëlen zulke heerlijke resultaten ziet. Te veel gaat hier ieder nog zijn eigen weg, te zeer lettend op een mo menteel voordeel, zonder te bedenken, dat door die onpractische handelwijze, een toestand geschapen wordt, welke steeds verergert en waaraan uiterst moei lijk een einde te maken zal zijn. Een geluk mag het heeten, dat er in het algemeen over gebrek aan werk niet te klagen viel. De meeste fabrikanten, en onder dezen vooral de groot-industrieelen, die op machinale en op de meest moderne wijze werken, hadden volop orders voor hunne clientèle in en buiten het land sommigen zelfs waren dermate met com missies overladen, dat zij in geen maanden naar nieuwe bestellingen behoefden om te zien. Voor dezen viel het ook niet zoo heel moeielijk een eenigszins vol doenden prijs voor hun fabrikaat te ver krijgen. Voor hen echter, die op kleinere schaal werkten en voornamelijk onder deze de leveranciers van ordinair schoeisel, bleef prijsverhooging een vrome wensch. En hoe kan dit anders Van gewoon schoeisel zijn schier overal voldoende hoeveelheden voorhanden, welke nog voortdurend worden aange vuld door de z.g. «kleine baasjes,4 die werken en afleveren met geringe of bijna zonder verdiensten. Er is niet veel zienersgave noodig, om te durven voorspellen, dat de ge heele schoenmakerij binnen een niet al te lang tijdsverloop grootendeels machi naal zal zijn ingericht. Gerenommeerde hand-schoenmakerijen zelfs, die tot heden met succes werkten, en welker fabrikaat voor het beste machinale niet behoeft onder te doen, ja in sierlijkheid en elasticiteit dit misschien nog overtreft, zijn reeds met de installatie van machines begonnen, of zullen er dra mee aanvan- gen. Groote productie tegen kleine winsten desnoods, wordt meer en meer het wacht woord van de schoenmakerijen in onzen tijd. Dat er echter altijd, zij het ook wei nige, schoenmakerijen uitsluitend voor handbedrijf zullen blijven bestaan, ware het alleen voor gevoelige en abnormale voeten, spreekt van zelf, maar ze zullen als uitzonderingen zijn, die den regel bevestigen. Dat onze industrieëlen nog niet aan de toekomst wanhopen, blijkt voldoende uit het feit, dat verscheidenen in 1906 hunne inrichtingen belangrijk vergrootten en van de allernieuwste machines voor zagen. Op die inrichtingen, ware mo- Roman naar 't Engelsch. dellen in haar soort, die zelfs in het buitenland bezwaarlijk haar wedergade vinden, wordt thans schoeisel vervaar digd, dat de perfectie nabij streeft, schoei sel dat ook in den vreemde meer en meer aftrek vindt. De export, welke ieder jaar beduidend toeneemt en zelfs door hooge invoer rechten men lette op het nieuwe Duitsche toltarief niet in zijn ont wikkeling belemmerd wordt, is voor onze streek van het allerhoogste belang. De export toch pleit zoowel voor de energie der ondernemers, als voor den fijnen smaak en de grondige vakkennis der arbeiders, hij prikkelt den handelsgeest, wekt vertrouwen in eigen krachten, vestigt ook bij de Hollandsche afnemers de overtuiging, dat het Noordbrabantsche schoeisel, onder welk opzicht ook, voor geen enkel ander de vlag behoeft te strijken. Door export eindelijk zal op den duur een einde kunnen gemaakt worden aan sommige verderfelijke toe standen op het gebied der schoenmakerij, waaronder b. v. de >verplichte winkel nering4 die in onze streek steeds meer binnen engere grenzen teruggedreven wordt. De ervaringen, dit jaar reeds opgedaan, sterken ons in het vertrouwen, dat ook in 1907 de orders niet zullen ontbreken. Heeft men echter in het voorbijgesnelde jaar geklaagd over slechte betalingen, het willekeurig rekken der credieten door vele afnemers, waardoor het winst cijfer nog aanmerkelijk daalde dit jaar, nu de rentestandaard een ongekende hoogte heeft bereikt, of m. a. w., heT geld zoo duur is, zal dit euvel, vreezen wij, zich nog in meerdere mate doen gevoelen, weshalve algemeene prijsver hooging van het fabrikaat thans meer dan ooit urgent zal blijken. Van harte hopen wij, dat de fabrikanten hierin spoedig naar wensch zullen slagen, opdat voor onze schoenmakerijen, die aan zooveel honderden arbeiders werk en brood verschaffen, eindelijk eens een toestand aanbreke, waarin zoo bazen als gezellen hunne even bescheiden als rechtmatige wenschen vervuld zullen zien. Voor hen, die onze hoofdstukken betrefiende de leerlooierijen en den huidenhandel eenigszins aandachtig heb ben gevolgd, zal het duidelijk zijn, dat de lederprijzen met die der huiden vrij wel op en neder gingen, al vormde de vergelijking der beide noteeringen ook een al te schril contrast. Reeds in het begin des jaars, toen de huidenprijzen nagenoeg nog op het oude niveau van einde 1905 stonden, kwam er naar zoolleer een vrij levendige vraag. Die vraag vermeerderde nog in de maanden Maart, April en Mei, waar door het mogelijk werd een opslag van 5 ets. per K. G. te bekomen. Toen daarop de bekende abnormale stijging van alle soorten huiden bleef aanhouden, kon ook het leder in die opgaande beweging deelen, zoodat in de maand October door de fabrikanten een nieuwe verhooging, door sommigen zelfs 10 ets. 'per K. G., bedongen kon worden. Maar nu hadden de lederprijzen, al thans voor 1906, hun culminatiepunt bereikt. Door de reactie, welke begin November bij den huidenhandel intrad, hadden lederfabrikanten een zware proef te doorstaan, wijl naar hun artikel nage- noeg geen vraag meer was, en de han del daarin zoo goed als geheel stil stond. Daar de groote daling echter niet zoozeer de exotische huiden, maar wel de inlandsche huiden betrof, welke meest tot tuig-industrieël- en overleder verwerkt worden, liepen de prijzen van het zool leer wel iets, doch gelukkig niet noe menswaardig omlaag, zoodat 1906, over het geheel genomen, voor velen vrij bemoedigende uitkomsten heeft opgele verd. Of 1907 zoo bevredigend zal zijn, mag sterk betwijfeld worden, daar de goed- koope huiden, gekocht in 1905, reeds verwerkt en geleverd zijn en ook de leerlooiers, die in hoofdzaak nog volgens het oude systeem werken, hunne nieuwe grondstoffen tegen de prijzen van 1906 en later zullen moeten betrekken. De stijging der lederprijzen echter in het buitenland wettigt het vermoeden, dat ook het zoolleer ten onzent eer neiging a la hausse dan a la baisse zal hebben. De prijzen van het zoolleer waren over de maanden Januari tot Mei als volgt: Oud systeem Zoolang de sierlijke gestalte zichtbaar was, bleef Kate haar na staan staren. Ja dagelijks, «murmelde zij dagelijks! Zij kan nog niet vermoeden, datEen bittere zncht drong hare woorden terug en met han gend hoofd zette zij haar weg voort. Aan den ingang van het woud trof Marie Jack Vernon. «Gij komt mij zeker halen vroeg Marie angstig. «Het is zeker hoog tijd?" «Toch niet", antwoordde hij, «wij hebben nog een goed half uur tijd. Ik kom op hooger bevel, om op uwe schreden te letten". Zy lachte. «Daartoe hadt ge een bevel noodig vroeg zij plagend. Gy zelfs werd niet ongerust bij de gedachte, dat ik in dat donkere bosch, nog'niet dooreen menschenvoet betreden, misschien door wilde dieren had verscheurd kunnen worden. «Natuurlijk wel", verzekerde hij lachend. «Het kwam mij zoo erg indiscreet voor, anders had ik als een trouwe hond achter uwe hielen geloopen". «Indiscreetzei zij verontrust". Jack, dat is onzin. Gij hadt er gerust bij mogen zijn Gij moogt daarenboven altijd zijn, waar ik ben - altijd". «Ook wanneer er geheimen onder jonge dames zijn te vertellen?" Het waren geen geheimen. Wij hebben den meesten tijd over Kate's treurig lot gesproken en dat kent gij ook". Ik dacht dat er een heel wat vroolijker onderhoud geweest was te oordeelen naar uwe gelaatsuitdrukking, toen ge vandaar kwaamt. «Hoe zag ik er dan uit?" «Gewoon stralend van geluk". «Ja. ziet gij Jack, dat is nu mijn egoïsme. Ik heb tot in de ziel medelijden met die arme Kate, maar voor mijzelf verheug ik mij toch verheug ik mij beslist, dat ik haar weer gezien heb- Ik ben sedert een geheel ander mensch. Ik was dood ongelukkig, nu adem ik weer vrij, eindelijk eens een hart, dat me lief heeft. «Luister eens kleine", zeide hij, dat klinkt vrij scherp «Is het dan niet zoo", hernam zij hevig 't hoofd schudden. «Dat gij me goed moogt lijden weet ik en als gij niet hier waart, had ik me sinds gisterenavond de oogen roede uit geweend". Zij schreden naast elkander voort, toen stond hij plotseling stil en keek haar ernstig in de oogen Wat is het dan Molly, heeft u iemand leed gedaan?" De tranen welden in haar oogen op, maar zij bleef zich meester. «Niemand iets bijzonders", autwoordde zij, «maar allen hebben me duidelijk gemaakt, dat zij niets, in 't geheel niets om mij geven. «Molly «Jack, ik merkte het reeds bij de aankomst namelijk, neen bij de aankomst eigenlijk nog niet. Het waB eerst tante Jane, die toonde zich heel lief tot de anderen kwamen, toen ook scheen zij veranderd. Van hartelijkheid was geen sprake meer. Ik mocht mij niet verroeren, moest stil naast haar op de sofa blijven zitten en de frasen aanhooren. 't Was of ik op een troon zat en aanbeden moest worden. «Acn, ik begrijp u", riep hij. «Wat u be kommert en kwelt, zijn die stijve vormen. Hoe zeer wij door vormen omhuld en ompantseerd zijn, dat hebt ge als kind niet kunnen merken of in al die jaren vergeten. Gij denkt dat het tegen u gaat, neen alles is voor u, men legt het er op aan, om hare hoogheid de prinses van Wildenhofen de grootst mogelijke eer te bewijzen. Het wil hier te lande wat zeggen eene prinses Gij zijt daarbij nog eene Courtenay en stamt af van de graven van Devon. Dat geeft aan uw titel hier eene dubbele waarde". «In de oogen van mijne familie toch zeker niet?" riep zij. ■Juist die weten 't beste te schatten wat glans geeft aan de familie''. «Glans?" Zij lachte bitter. «Glans. Zulk een De wichten van 1622 K. G. :fl.65 a f 1.70. In de maanden Juni tot September f 1.68 af 1.75 In de maanden September tot Decem ber f 1.75 a f 1.85. Alles per Kilogram. Alzoo beduidend hooger dan in 1905. Handel in West-Indische Huiden. Hoofdzakelijk La Plata Huiden. In ons vorig jaarverslag wezen wij er reeds op, dat de hooge prijzen, waar mede de huidenmarkt op het einde van 1905 sloot, in 1906 niet alleen gehand haafd zouden blijven, maar wellicht nog beduidend rijzen zouden. Die voorspel ling zou reeds na enkele maanden ver wezenlijkt worden, en wel op een wijze, die koopets en verkoopers ten zeerste zou verbazen. Mocht er ook al in Januari en Februari betrekkelijk weinig kooplust bestaan, en de noteering diensvolgens en vooral door de op genoemd tijdperk reeds aanzienlijke slachtingen te La Plata, iets afbrokkelen, inzonderheid wat de zware huiden betreft, reeds in Maart, toen het duidelijk begon te worden, dat de vermeerderde slachtingen haar gren zen zoo goed als bereikt hadden, begon de markt te herleven. De groote aan voeren toch vonden spoedig hun weg in Europa, en toen men in April bevreesd begon te worden, dat het totaal der productie beneden die van het vorige jaar zou blijven een vrees, die, ge lukkig, ongegrond bleek te zijn, kregen de prijzen van nagenoeg alle soorten weldra een flinken opslag. De rijzing, eenmaal begonnen, bleef maar al door aanhouden, tot in October een noteering bereikt werd, schier eenig in de annalen der huidenmarkt, een notee ring, die van 1895 zelfs overtreffend, en nagenoeg even hoog als in de eerste jaren onmiddellijk na den Fransch-Duit- schen oorlog. Het waren echter niet alleen de West-Indische huiden, die zulk een hausse bekwamen, doch ook en vooral de Europeesche deelden dermate in de opgaande beweging, dat deze met 20 tot 25% en meer zelfs rezen, terwijl dat percentsgewijze van eerstgenoemde soort 9 a 10 bedroeg. Van waar die ongemotiveerde stijging? Hoofdzakelijk door de telken jare stijgende behoefte aan leder, dat schier titel, zulk een hollen klank van een titel Weet gij dat ik er mij wel honderdmaal over geschaamd heb, weet gij Zij hield op- Dat deze pronkvolle titel met haar op boven kamertjes gewoind had, dat hij bespot en gehoond was, dat wou zij uit pïeteit voor haren gestorven vader zelfs tot Jack niet te zeggen. Stamelend voegde zij er aan toe «dat, dat ik hem dikwijls vurig ver van mij heb weggewenscht". «Wind u niet op, kleine", vroeg hij, hare bevende hand nemende, om liefkozend ze te streelen en smaad toch niet op uw titel. Dat er geen Mannon achter steekt, maakt hem toch niet tot een leegen Klank. Eerst als de draagster hem onwaardig was, dan kondt ge zoo spreken. «Jack", vroeg zij hem angstig aankijkend. «En denkt gij erover Schat gij mij hooger om zijnentwil?" «Neen", autwoordde hij lachend voor mij is Molly een hoofdzaak, aan de prinses denk ik nauwelijks. Hij drukte warm zijne hand. «Bij de ande ren is het omgekeerd", zeide zij, «dat is het ongeluk". ,,Aan dit ongeluk geloof ik echter niet zoo erg", antwoordde hij. ,,Ik kan over allen niet oordeelen, maar lady Jane houdt beslist veel van je. daarvan ben ik overtuigd. ,,Aeh zuchtte zij, .daarvan was ik ook overtuigd tot gisteren, maar maar gij hadt den toon maar eens moeten booren, Jack, toen zij mij den weg naar de eetzaal wees. Zij is oud geworden met de etiquette en ieder vergrijp daartegen treft haar zeer. Er is haar ook veel aangelegen u duidelijk te ma ken, welke gewichtige zaken, volgens hare meening rang en stand voor een mensch zijn". «Waarom juist mij?" »Nu", hernam hij. «Zij zal misschien vinden, dat gij in eenig punt het met deze gewichtige dingen, wel wat licht genomen hebt." «Ah zooOmdat ik gezelschapsjuffrouw geworden ben, meent ge Ja, dat dit haar mishaagt, weet ik uit haar eigen mond." «Ziet gij." «Jack, ik vraag u in geweten Is het voor een mensch, van welken stand ook, onwaardig, zijn brood eerlijk te verdienen." «Neen, Molly", antwoordde hij ernstig, «maar wanneer gij mij in geweten vraagt, of het u dienstig was het brood eener mrs. Eagles te eten, dan zou ik misschien een ander antwoord moeten geven." Zij keek hem verschrikt aan. «Gij zult mij vergeven, ging hij voort, «dat ik mij in deze zaken meng, alleen uw geluk gaat mij ter harte en ik vrees neen, ik weet, dat gij nooit gelukkig zult zijn of kunt worden bij zoo 'n nederiggezinde dame. Het was of Marie hare ooren niet kon ver trouwen. «Hoe? Zij mrs. Eagles is nederiggezind, vroeg zij. Onlangs meende hij uit Marie's gesprek, dat zij zich op Clyvecourt onbehagelijk ge voelde, zij kon echter, door gebrek aan men- schenkennis de oorzaak daarvan niet vinden. Nu bood hij haar, naar hij meende, danjfvan de sleutel, maar zij wist niet, wat er mee aan te vangen. «Begrijpt gij mij niet vroe-g hij haastig. «Maar Jack. Hoe zou ik dat^ nederiggezind? zulk eene trotsche en edele Vrouw Hij fronste de wenkbrauwen, hij meende dat deze twee hoedanigheden niet bij eene mrs. Eagles pasten Het is niet denkb aaFj murmelde zij, maar als gij het zegtd- jack, ik bid u Bpreek ronduit. Gij moe^j wel grond voor uwe meening hebben. Hij niet goed wat te doen. Het kwam hrjm Voor, dat hij met de beste bedoelingen d«3r wereld, eene fatale indiscretie begaan had. j «Voor allej8> Molly, moet ge weten, dat ik mrs. Eagles' ^iet persoonlijk ken. Alles wat ik weet, heb', van hooren zeggen. Zij zuchtig diep. «Zou het dan niet mogelijk zijn", zeide zy 0p bevenden toon, «dat de zaak op eenrt, dwaling berust." «Inderdaad". Btemde hy toe, «men zegt misschien m%r) dan men verantwoorden kan, daarom zot t het misschien beter zijn, deze zaak niet ve irder aan te roeren «Neen" pr 0teBteerde zij, neen, uw reden moet ik weten. A .uders ga ik met nieuwe argwaan in de borr heen en doe mrs Eagles het onrecht aa: Q om bij iedere behandeling van mrs. Eagles na te gaan of er soma eene ne derige afkomst aan ten gronde ligt. Weet ik echter wat men van haar zegt, dan kan ik het haar mogelijk weerleggen en daarmede zijn zij, wij en de waarheid gediend." Goed dan als het zijn moet zuchtte hy. «Maar ik wou wel dat ik vanaf 't begin mijn mond gehouden had." «Waarom, Jack? Ik zie 't toch veel liever duidelijk, dan dat ik in het donker rond dwaal. Spreek slechts I Wat zegt men van haar «Dat zij geen middel onbeproefd laat, om in zoogenaamd goed gezelschap t.e komen." ,,Ah," zeide zij verbaasd. ,,Zij is er dus nog niet in Dat wist ik in 't geheel niet. Onze salons zijD sedert onze aankomst nau welijks- leeg geweest van de bezoekers en ik dacht dat er werkelijk opgevoede menschen onder waren." ,,Maar toch geen personen tot den hoogen adel behoorend V" „Dat is mogelijk op de namen heb iK niet bijzonder gelet. Maar waarom zouden die dan niet tot ons komen „Onze aristocratie is zeer op zich zelt. Z-iJ denkt te kunnen gelden voor een model- gezelschap eu daarom omgeeft zij dit ideaal met een hoogen muur en niemand mag binnen gelaten worden, die geen stamboom heeft aan te wijzen." ,,Ën in dit geval verkeert mrs. Eagles. ,',Het schijnt zoo." „Zij knikte een paar maal, lachte toen spottend en zeide Een gezelschap dat klein zielig genoeg was, om mij te versmaden om mijne geboorte, dat zou ik ze rustig lm ka laten liggen." Dat was de jniste weg, zeer zeker, ant woordde hij. „En gij meent, dat zy dezen koers niet '"cij^vergist u, Molly, „ik spreek niet uit eigen ervaring 1" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1