Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenr ij k-Hongarij Perzië. Japan en Amerika. Pngeland Rusland. BINNENLAND. Nummer Donderdag 13 Juni 1907 3,0e Jaargang. Te Montpellier is Zondag de laatste groote monster-betooging der Fransche ontevreden wijnbouwers gehouden 600.000 menschen waren bijeengekomen. Er waren buitengewone maatregelen met het oog op het geweldige besoek genomen. Het station is geheel veranderd. Er zijn eeu aantal nieuwe spoorstaven gelegd, om de trainen plaats te kunnen geven, hulp- plankiers en houten bruggen over de lijnen heen gelegd. Het geheele goedereuslation is als station voor reizigers ingericht. Zater- dag om 4 uur begonnen de bijzondere trei nen al 'jbinDen te loopeu, en dat ging zoo door tot Zondagmiddag twaalf uur, met tus schenpoozeft van een kwartier. Naar schatting, waren Vrijdagavond om 8 uur al 450.000 spoorkaartjes genomen. Bovendien kwamen nog duizenden te voet, uit een omtrek van 90-110 K. M., 150 visschersbooten brachten menschen van de dorpen langs de kust naar de kleine zeeha ven Palavas Jop 20 K.M, van Montpellier enz. Er waren 600.000 betoogers, die em blemen droegen, kleine guillotines en plak katen dood aan de knoeiers en vervalacbers. Marcellin Albeit eeu soort dictator, men noemt hem Napoleon van het Zuideu, hield natuurlijk de rede. Hij deelde mee dat alle besturen der gemeenten vau het departement besloten hadden de gemeentebuizen te ver laten. Albert zeide te spreken uit naam van 800.000 menschen, die als hij, weigerden hun belasting te betalen, en bij deed zijn hoorders zweren, dat zij met alle middelen de goede zaak zouden pogen te doen over winnen. Duizenden handen werden opge stoken om dat te zweren. De burgemeester van Narboune tracht ook vooraan in deze beweging te komen. Eerst heeft hij al geweigerd de gendar mes te huisvesten, dis tot handhaving der orde naar zijn stad gezonden zijn, #de be- woners van Narboune trachten zich te ont worstelen aan de ellende aan welke zij ten prooi zijn, maar ze doen dit zoo vreedzaam mogelijk en er zijn dus geen gendarmen noo dig om een oog op hen te houden. Integen deel, de aanwezigheid vau de ordebewakers zou hun toom wel eens gaande kunnen ma ken*, zoo verklaarde deze burgervader. En gisteren heeft hij plechtig zijn ambt neergelegdde nationale vlag werd neerge haald en door rouwdoek vervangen, de al armklok luidde en de staat van revolutie trad in. Want het is een hoogst ernstig verschijn sel, dat we in Zuid-Frankrijk waarnemen, een verschijnsel, waarover ook in de Kamer gisteren, zonder een oplossing te vinden, is beraadslaagd. De berichtgevers der Parijsche bladen ver klaren, dat bij den uitbundigen, haast waan zinnigen byval, waarmede de menigte te Montpellier de voorstellen tot weigeriug van belastingbetaliug en ontslagneming uit open bare ambten begroette, er niet meer aan te twijfelen valt, of de voorstellen ook in daden omgezet zullen worden. Het comité van Argclliers, dat de beweging leidt, heeft medegedeeld, dat thans reeds 1200 gemeente raadsleden hebben besloten ontslag te nemen. Ook heeft er een vechtpartij tusschen burgers en troepen plaatsgehad. Vele sol daten weigerden te vechten tegen hunne familieleden. De toestand is ernstig. Eeu hofsehandaaltje maakt in Duitschland veel opgang eenige vrienden en vertrouwelingen des keizers zijn als onbetrouwbaar ontmaskerd. Het bleek ook bier weer hoe moeilijk een vorst een juister» kijk op persoaen en zaken kan krij gen, wijl zoo licht iemand hem eenzijdig in te lichten weet en het licht van andere zij de op te vangen. Eenige jonge officieren hadden den moed, den kroonprins in te lichten en deze deed de oogen des vaders opengaan. Frans Jozef heeft ter gelegenheid van zijn veertigjarig kroningsjubileum een uit gebreide amueêtie afgekondigd, vooral ten gunste van die personen, die wegens majes teitsschennis veroordeeld waren. Boedapest is naar aanleiding van dit jubileum feeste lijk versierd. In de Matthiaskerk had een plechtige godsdienstoefening plaats, waaraan de keizer, aartshertog Frans Ferdinand en aartshertog Jozef met diens gemalin deel- nam. Kardinaal Sanussa droeg de mis open hield daarna eeu feestpreek. De burgeroorlog. De eerste berichten over een treffeu tus schen den op'oerigeu Perzischen prins Salar en Dauleh en de regeeringstroepen onder Hissam Moelk zijn aan. De slag moet Za terdag 1.1. hebben plaatsgevonden bij Neha- vend. Naar het beet zijn de aanhangers van den prins met zware verliezen terugge dreven. Een later ontvangen bericht uit Teheran bevestigt de tijding der nederlaag van prins Salar ed Dauleh. Van het gevechtsterrein kwam het bericht, dat de leider der opstan delingen gevlucht is. Zijn aanhangers ver loren 40 man aan dood on en worden door de ruiterij van de regeering nagezet. Te New-York is een telegram uit Tokio ontvangen, waarin beweerd wordt, dat burg graaf Tani, leider van de oppositie in het Japansche Hoogerhuis, de volgende verkla ring zou hebben afgelegd „De vervolging der Japanneis in Sin Frau- cisco is niet te gedoogen. Indien de di plomatie schipbreuk lijdt in haar pogingen om een bevredigende oplossing te verkrijgen, dan zal het eenige hulpmiddel ziju een be roep op de wapenen. Wij zijn er vast to.1 besloten. Het is zeker, dat Amerika toe zal geven, want dat is een natie, die uit sluitend wat voelt voor handelsbelangen. voor Een koninklijk besluit is verschenen, waarbij zelfbestuur, wordt ingevoerd voor den Oranje-Ririer kolonie, onder de be palingen van een groudwet, nagenoeg gelijk aan die voor de Transvaal. In een begeleidenden brief drukte de ko ning den wensch uit, dat de kolonie onder het nieuwe stelsel tot nog hoogeren bloei zal komen dan zij al eens bereikte. Sedert lang zijn de toestanden iu geen Russische stad zoo ernstig geweest als in bet greote nijverheidsmiddelpunt Lodz. Er vergaat, sedert maanden, geen dag dat van daar niet verscheidene moorden worden ge meld, en voortdurende stakingen en arbeiders- onlusten belemmeren alle industrieele werk zaamheid ten zeerate. In den laatsten tijd schijnen de terroristen het vooral op de leiders van de groote fabrieken gemutt te hebben, van wia er al ettelijke omgebrscht •zijn. De groote fabrieken van Posnanski hebben met name onder deze vervolging te lijden gehad, en nadat eenige dagen geleden weer een van hare directeuren, het is niet bekend de hoeveelste, door arbeiders ver moord was, heeft nu, gelijk reeds kortelijk gemeld is het bestuur van de onderneming het besluit genomen, alle arbeiders, meester knechts en kantoorbedienden te bedanken. Het bedrijf zal stil staan, en duizenden verliezen hun kostwinning. De onderneming zelf e lijdt natuurlijk ook groot verlies, maar het bestuur is van meeuing dat het zoo toch ook niet meer gaat. Maandagochtend zijn er weer een aautal agenten op straat door terroristen vermoord. De directie der spinnery Geyer, die meer dan 3750 werklieden in dienst heeft, heeft aangekondigd, dat zij de spinnerij na den 22en dezer zal sluiten, wegens de oubillijkc eischen van het personeel. Daar vele andere fabrieken eveneens sluiten wegens de voortdurende aanslagen, waaraan de directies bloot staan, vreest men voor den laugzamen ondergang van de industrie stad Lodz. Een onbekende vrouw heeft in een hotel te Tsjita den inspecteur der straf inrichtingen en tuchthuizen in Transbaikalië vermoord. Te Bakoe. 19 de ingenieur Wissing, directeur van een fabriek, door eeu onbekende met revolverschoten gedood. De dader wist te ontkomen. Oorlog al weer hooger. De ingediende begrooting voor Oorlog neemt den schijn aan van ruim 2lU millioen goedkooper te zijn dan de be grooting voor 1905. Voor 1905 wordt opgegeven f28.877.950, voor 1907 slechts f26.649.255. Dit lezende, waant ge dat we dus nu terdege op den weg van bezuiniging zijn. Maar meer dan schijn is dit niet Wilt ge twee begrootingen vergelijken, dan moet ge de soort uitgaven gelijk nemen, en dit nu is niet geschied. Bij de som voor 1905 zijn namelijk opge nomen f965.000 voor het vestingstelsel en f2.360.220 voor het snelvuurgeschut. Maakt samen f3.325.220. Trekt ge nu die van de begrooting voor 1905 af, dan daalt ze op f2.452.730. Op de begrooting voor 1907 is voor het ves- tingstelscl slechts f50.400 gerekend. Omdat Amsterdam daarna komt. Trekt ge deze f 50.400 nu af, dan blijft voor de begrooting van 1907 een bedrag van f26.598.855. Alzoo meer dan in 1905 even een millioen. Neemt ge 1906, en trekt ge ook hier de som van het vestingstelsel af, dan blijft er f26.480 060. Er is dus nog altoos gestadige klim ming. In 1905 (buiten vestingstelsel en snel vuurgeschut f25.552.730. En nu in 1907 (buiten vestingstelsel en snelvuurgeschut) f26.598.855. Daargelaten nu nog de suppletoire begrootingen, die steeds hoog loopen, en ook nu wel komen zullen. («Stand.*) De uitsluiting te Eindhoven. Werd in den loop der vorige week algemeen gedacht dat de strijd in de sigarenindustrie Zaterdag een einde zou nemen, in verband met de vele gehou den conferenties in de laatste dagen, thans blijkt dat aan deze verwachtingen den bodem is ingeslagen. Zaterdagna middag vergaderde het patroonsbestuur, waarna een schrijven aan de werklieden organisaties werd gericht, inhoudende, dat door den Patroonsbond geen ge noegen werd genomen met de wijze, waarop de arbeidersbonden de patroons- voorwaarden in een desbetreftend schrij ven van 6 dezer besproken hadden. Bovendien verklaarde het patroonsbe stuur zich niet te kunnen vereenigen met het instellen van een scheidsgerecht, hetwelk de werkliedenbonden voorstel den. De Patroonsbond wenscht geenerlei inmenging gegrond op een nieuw on derzoek van reeds vastgestelde feiten, doch verlangt niets anders dan een eenvoudige erkenning harer loonregelin gen. Der zake kundige personen becijferen het verlies, door den tegenwoordigen strijd tot nu toe geleden aan omzetten, winsten, loonen, enz. op ongeveer een half millioen gulden. Op de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de uitgeslotenen in den R. K. Volksbond werd onder daverend applaus de mededeeling ontvangen, dat een katholiek journalist, naar aanleiding der circulaire van 7 burgemeesters en secretarissen van Eindhoven en omlig gende gemeenten, waarin werd aange spoord aan de uitgeslotenen werk te verschaffen, door van hun pas opgerichte sigarenfabriek sigaren te betrekken, aan den burgemeester van Woensel een gift had doen toekomen van f 2000, te be stemmen f 1500 voor aankoop van tabak en f500 voor advertenties en publici- teitskosten. De orders voor het eenig merk, dat op bedoelde fabriek gemaakt wordt «Uitsluiting* in 4 kwaliteiten (minste f 17.beste f28.—) komen in kolossaal getal binnen. Vrijdagavond waren reeds 160.000 sigaren besteld. Mr. Loeff. Men meldt uit Den Haag Mr. J. A. Loeff, lid der Tweede Ka mer en Nederlandsche gedelegeerde ter aanstaande Vredesconferentie, is sedert eenige dagen ongesteld, weshalve hij de vergaderingen der Tweede Kamer in de laatste dagen niet kon bijwonen. Celebes. De correspondent van de N. R- Ct. te Batavia seint Heden heeft La Singrang bij luitenant Kan te Pinrang zijn onderwerping aan geboden. Vredesconferentie. Naar wij vernemen is het zeker, dat de Nederlandsche gedelegeerden zullen voorstellen, de algemeene vergaderingen der conferentie in het openbaar te doen plaats hebben. Daar echter alle besluiten met alge meene stemmen genomen moeten wor den, zal zulks ook noodig zijn voor een besluit tot toelating der pers. Anders zou de mogelijkheid bestaan, dat Staten, die tegen de openbaarheid stemden, zich van de conferentie terugtrekken. In de beide eerste zittingen zullen vermoedelijk, na vaststelling van het werkplan, de voorstellen die door een aantal Staten zijn voorbereid, worden ingediend. Het heet, dat hier ook voor stellen bij zijn van de Duitsche afge vaardigden. Alle voorstellen worden vervolgens naar commissiën verwezen. (N. Ct.) Men meldt uit Den Haag: De opening der Vredesconferente op Zaterdag 15 dezer zal niet, zooals eerst werd gemeld, om twee uur, maar om drie uur plaats vinden- De losprys van baron Van Heemstra. De Hollandsche gezant te Constanti- nopel heeft van de Porte 6000 t. p. geëischt voor het rantsoen, betaald aan de roovers, die baron Van Heemstra ontvoerd hebben- Het gerucht loopt, dat, in geval van nood, Holland een oorlogschip zal zenden daar Smyrna. H. van Antw. Faillissement Gister Is door de Arrondissements- Rechtbank te Leeuwarden failliet ver klaard E. Hekman, olieslager te Leeuw arden. Het passief bedraagt f280,000, waaronder een ton verlorer aan oliespe culaties. Het actief is f 58.000. Behalve ingezetene van Leeuwarden zijn hierbij ook betrokken personen buiten de pro vincie, o. a iemand te Groningen voor een halve ton. Opzienbare arrestatie. Zaterdag namiddag is, zooals reeds met een eukel woord gemeld, de 29-jarige E. v. K., hoofdinspecteur der Noord-en- Zuid- Nederlandsche Levensverzekering- Maatschappij. gevestigd te 's-Hage, ver dacht van valschheid in geschrifte naar Maastricht overgebracht, in het huis van bewaring opgesloten, en ter beschikking der justitie gesteld. Reeds dien zelfde middag is de instruc tie geopend, terwijl de rechtbank rechts ingang heeft verleend. Men zegt, dat deze arrestatie in ver band staat met de aanhouding van den adjunctinspecteur A. dierzelfde maat schappij, die te Blerik eveneens werd gearresteerd wegens valschheid in ge schrifte, gepleegd bij het sluiten van levensverzekeringen en naar de gevange nis te Maastricht werd overgebracht. De arrestatie van v. K., een zeer be kend persoon, en van goeden huize, baart in Maastricht en niet minder in de omgeving zijner woonplaats veel op zien. L.K. 1907. WAALWIJK, 12 Juni Kamer van Arbeid het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk Tengevolge van de periodieke aftre ding der leden op 27 Mei 1907, werd in de vergadering van 10 Juni de Kamer opnieuw samengesteld als volgt J. C. van Ghert, Voorzitter-patroon, Kaatsheuvel. J. P. Groenen, Lid-patroon, Besoijen. H. Klerkx, Lid-patroon, Baardwijk. M. van de Wiel, Lid-patroon, Drunen. J. E. IJpèlaar, Bestuurslid-patroon, Drunen. G. Koenen, Lid-werkman, Vrijhoeven- Cappel. M. van de Leur, Lid-werkman-Secre- taris, Drunen. B. Vesters, Lid werkman, Kaatsheuvel. D. Voogd, Voorzitter-werkman, Waal wijk. J. de Vries, Bestuurslid-werkman, Baardwijk Het voorzitterschap zal worden waar genomen door J. C. van Ghert, van 10 Juni tot 10 December, door D. Voogd van 10 December tot 10 Juni. Ondenvijzersvergadering. Zondag 1.1. om 3 uur hield de afd. «Waalwijk* van het N. O. G. eene vergadering op Musis Sacrum* te Waalwijk. De Voorzitter, de Heer M. H. v. d. Horst, wijdde een kort woord aan de nagedachtenis van den heer Andriessen, voorzitter van het Hoofdbestuur van het N. O. G. Gedurende den korten tijd dat spreker in het Hoofdhestuur zitting had, had hij den heer Andriessen leeren kennen niet alleen als een hoogst be kwaam onderwijzer en paedagoog, maar ook als een edel, rechtschapen man, die tijd en moeit» veil had waar het gold het belang zijner organisatie. Hij betreurde het te vroege afsterven van den man, wiens geheele leven was ge weest een zich geven aan zijn arbeid, aan zijn plicht, aan zijn gezin, aan het vereenigingsleven. Hij ruste in vrede Behalve verschillende huishoudelijke zaken kwam ook ter sprake het op richten van een cursus voor de hoofd- acte. Reeds lang bestaat hieraan in onze omgeving een werkelijke behoefte. Wel zijn er enkele jaren geleden po gingen aangewend zoo'n cursus te krij gen, maar de wil was sterker dan de daad. Thans zal door Bond en Ge nootschap nogmaals getracht worden in deze behoefte te voorzien. Er werd besloten eene voorloopige commissie te benoemen, twee van het N. O. G. en twee van den Bond. De voorzitter van den B. v. N. O., de heer Busch stelde zich mede als vijfde beschikbaar. Vanwege het N. O. G. werden aange wezen de heeren P. Besselink en A. v. Dommelen. Deze commissie zou de voorbereidende maatregelen op zich nemen. Mocht het tot eene oprichting komen, dan zou men zich mede tot steun wenden tot het N. v. h. A. We rekenen op flink succes. Matinée. Zondagmorgen ten twaalf uur had op de zaal Musis Sacrum het aangekondigde matinée plaats van de liedertafel Oefe ning en Vermaak», aangeboden aan heeren abonné's met hunne dames. De zaal was tot in alle hoeken bezet met een aandachtig en deftig publiek. Alvorens met de uitvoering van het programma een aanvang te nemen, nam de heer A. v. d- Heijden het woord en sprak ongeveer als volgt: Geachte Dames en Heeren Alvorens met de uitvoering van het programma een aanvang te maken, draagt de Liedertafel mij op nogmaals onzen hartelijken dank te betuigen aan de ho noraire leden in het algemeen voor den finantieelen steun van hen tot heden ondervonden. In het bijzonder richt zich deze dank nog tot die abonné's welke door hunne bijdragen ons in staat hebben gesteld een instructeur te bekostigen, die in samenwerking met onzen direc teur, zooveel tot het behaalde succes heeft bijgedragen, alsmede tot den e^re- directeur, den heer Frans de Cortie, welke door het schrijven van 26 partijen van «Opwaarts» getoond heeft neg altijd de grootste belangstelling voor «Oefening en Vermaak» te bezitten. Dc bereid willigheid, de liefde zou ik haast zeggen, waarmede de offers werden geboden, de werkzaamheden verricht, sterken ons in de overtuiging, dat, wanneer de lie dertafel weer eens in financeele moei lijkheid zou geraken of voor een nood wendige uitgave zou komen te staan, die hare krachten te boven gaan, die offervaardigheid en werkzaamheid zich ook dan niet verloochenen zullen. (Luid applaus) Hierna zong de Liedertafel op zeer verdienstelijke wijze «Goeden Nacht* van Roeske. De heer Jos. Groenen nam hierna het woord en sprak ongeveer als volgt Geachte Heer v. d. Heijden Het is mij een aangename taak, als commissaris der liedertafel, U namens onze vereeniging van harte geluk te wenschen met uw 25-jarig jubilé als wer kend lid van «Oefening en Vermaak*. Zeer veel hebt gij in die 25 jaren voor ons gezelschap gedaan. Wij hebben dan ook gemeend U als een herinnering aan dezen dag een geschenk te moeten aanbieden. Tot onze spijt echter is het nog niet aangekomen, doch wij hopen het morgen of overmorgen U te kunnen offreeren. Ik ben zeker de tolk van alle aanwezigen wanneer ik hier de wensch uit, dat wij nog lang van uwe capaci teiten hopen te profiteeren, en wij u een lang en gelukkig leven toewenschen* De liedertafel zong hierop aanstonds het «Lang zal hij leven* op. Daarna kwam het verplicht gestelde bekroonde nummer «Panis Agelicus* aan de beurt. Prachtig, uitmuntend werd dit fijn-muzikale werk vertolkt. Na een korte pauze nam, nadat de zangers wederom hadden plaats geno- i men, de heer Aug. v. d. Heijden het woord en sprak ongeveer als volgt Geacht» Toehoorders Leden van Oefening en Vermaak. Toen in den gedénkwaardigen nacht van 1 op 2 Juni, nadat ons door de Jury te Amsterdam een hooge bekroning was toegekend, ik U de mededeeling deed, dat ik juist dien dag 25 jaar bij Liedertafel was, eene mededeeling, welke ik bij nietbekroning zou hebben achter gehouden, toen kon ik niet vermoeden, dat reeds zoo spoedig stemmen zouden opgaan, pogingen in het werk gesteld zouden worden, om dat feit eenigszins feestelijk te herdenken. Ik dank U daar om, geachte heer Groenen, voor de eer en hulde mij gebracht, voor het cadeau mij toegedacht, dat, ik verzeker het U, een eereplaats in mijn woning zal inne men. En toch dunkt mij, geachte Com missaris, dat U mijne geringe verdien sten in een al te hel licht, onder een te sterk vergrootglas geplaatst heb. Wel mag ik zonder vrees voor zelfverheffing getuigen, dat hetgeen ik voor de Lie dertafel deed, ik dit deed met liefde en volle algeheele toewijding. En kon ol mocht dat feitelijk wel anders? Was het mij als zoon en opvolger van een oprichter der Liedertafel, die in voor- en tegenspoed Oefening en Ver maak zijn beste krachten heeft gewijd, wiens hart er voor zal blijven kloppen tot de dood het sluit, niet een dure plicht in zijne voetstappen te treden, aan die traditie getrouw te blijven Mij dunkt van wel. Heb ik u dan de lente en een ge deelte van den zomer mijns levens reeds gewijd, ik hoop, zoo God het wil, ook nog de rest van den zomer en den ïeelen herfst in uw dienst te besteden. En mocht ook miju leven een winter hebben, het tijdperk, waarin de lichame- ijke en geestelijke krachten haar einde naderen, dan hoop ik in het gezellig samenzijn met U, geachte leden en oud-leden der Liedertafel, in het luisteren naar uwe melodieën en harmonieën, nog die vriendschap, warmte en geestdrift te vinden, welke den avond des levens verhelderen, het bloed nog krachtig door de aderen doen bruisen. Ten slotte nog een woord van dank tot u, geachte toehoorders, die door uw applaus toont met de mij gebrachte hulde te willen instemmen. Laat tusschen u en ons die geest van eensgezindheid en onderlinge waardeering steeds blijven bestaan. Schrijden wij samen, hand aan hand, voort op de baan der kunst, wij, in hoofdzaak als uitvoerenden, gfj, als belangstellende steunende toehoorders. Zie, dan zal het niet meer zoo heel lang duren of het jaar 1910 zal u als ons inluiden met de woorden: Heil U, Oefening en Vermaak met uw 50 jarig bestaan 1 Geluk op uw Gouden feest. Een langdurig applaus ontlokte deze zoo keurige rede en bewees mede, hoe gaarne ook de heeren abonné s roet hunne dames den heer Aug. v. d. Heijden met zijn zilveren jubilé als zeer verdiens- Belch t Zuiden

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5