IN u miner 48. Zondag Juni 16 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. VERSLAG HiEiGEiLWEiK. Reclame. BUITENLAND™^ Lelgië. der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toe stand van den handel, de scheep vaart en de nijverheid, over het jaar 1906. Fubrieken. In richtingen van industrleëlca aard Magazijnen Winkels enz De lijmfabriek werkte op den ouden voet. Zij had, ofschoon het artikel niet zoo coulant meer te plaatsen is als vroeger, en de lijmprijzen in geen gunstige ver houding staan tot die der grondstoffen, geen reden tot klagen. De Zeepfabriek werkte geregeld door en zag haar debiet belangrijk toenemen. De chemische fabriek van lederconser- veeringsmiddelen kon weer op grooten vooruitgang bogen. Nu hare artikelen met de beste buitenlandsche vergeleken, en direct afgeleverd kunnen worden, wat voor de schoenfabrikanten gemak en voordeel oplevert, neemt het aantal ver bruikers met den dag toe. Deze fabriek voorziet in eene hier sinds lang gevoelde behoefte en gaat dus be paald een goede toekomst tegemoet. De Stoom- en windkorenmolen had zijne geregelde werkzaamheden, zoo voor de clientele buiten, als in de gemeente. Ook de van ouds bekende bierbrouwerij „De Witte Klok" had hare gewone leverantiën in onze en aangrenzende gemeenten. De nieuwe inrichting ter bereiding van spuitwaters, limonades enz. zag haar omzet belangrijk toenemen. De sigarenfabrikanten hier en in Bezooien, alsmede de hier gevestigde tabaks- en snuifkerverij hadden hun ge- regelden omzet. De cartonnagefabrieken hadden volop te werken. In deze artikelen gaat heel wat om. De boek- en courantdrukkerijen met haar aanverwanten handel in papier, kantoor en schoolbehoeften hadden reden tot tevredenheid. De firma Antoon Tielen meldt ons, dat zij, door de steeds toenemende orders, haar personeel inoest vermeerde ren en overwerken aan de orde van den dag was. Op haar inrichting zijn thans vijftien personen werkzaam, welk getal vaak nog te klein bleek om bestellingen op tijd uittevoeren. „De Echo van het Zuiden" nam in omvang, aantal abonné's en advertentiën steeds toe. Ook de boekhandel ging aanmerkelijk vooruit. De firma P. C. Baijens was mede zeer content over den gang van van haar bedrijf. Met klimmend succes legt zij zich toe op de vervaardiging van boek en handelsdrukwerk. Ook de winkel in kantoor en schoolbehoeften en galan terieën ging naar wensch. Eene nieuwe boekdrukkerij met aanverwanten boek en papierhandel werd opgericht door de firma C. Verwiel en Zoon alhier die aan vankelijk reeds op voldoende resultaten kan bogen. De houders van stik- en naaimachines alsmede de dépothouders van velocipedes leverden af als naar gewoonte, terwijl de meubelmagazijnen zich over nog grooteren omzet dan vroeger mochten verheugen. De talrijke in onze gemeente gevestigde uitvoerders in de bouwkundige vakken en ambachten, als timmerlieden, metse laars, smeden, ververs, schilders, koper slagers enz. hadden geen gebrek aan werk. De brood- en koekbakkerijen, alsmede de hier gevestigde banketbakkers, met aanverwanten verkoop van comestibles, hadden, in weerwil der scherpe concur rentie op dit gebied, reden tot tevreden heid over den gang van hun bedrijf. Hetzelfde kan gezegd worden van de talrijke runds en varkensslagerijen. Wegens de hooge prijzen der slachtdieren waren de winsten echter bescheiden. De opbrengst van den accijns op het geslacht bedroeg f 11701,90 tegen f 10276,90 in 1905. De eigenaar van de aloude apotheker ,,'t Hert" zag zijn debiet wederom be langrijk toenemen. Zeer veel werd ook afgeleverd door de hier gevestigde en alom zoo gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen ^n heeren- en dameskleedenterwijl d» manufactuur- en modewinkels, welke bi. die uit groote steden niet behoeven 'achter te staan, druk bezocht werden, zoo door vreemdelingen, als door in woners zelve. De winkeliers in koloniale waren, en dit zijn er hier velen, alsmede de hande laars in zaden en bloemen, in goud en zilverwerken of welke artikelen ook, waren voor zoover wij konden consta- teeren, vrij tevreden over den gang van hun bedrijf. Landbouw, Nijverheid en Veeteelt in de Ueneden—Langstraat. De toestand van de veeteelt in onze streek gedurende 1906, was vrijwel gelijk aan dien van het vorige jaar. Ofschoon het grasgewas iets beter was dan vorige jaren, bleef toch het beschot maar middel matig. Daarbij komt nog, dat de pacht prijzen der hooilanden door vreemde veehouders voortdurend worden opge dreven, zoodat onze landbouwers steeds duurder moeten pachten en voor veel geld slechts weinig gras en hooi bekomen, wat nadeelig op de uitkomsten van den veeteelt werkt. Het kanaal 's Bosch-Drongelen, waar mede reeds een begin gemaakt is, zal naar men algemeen verwacht, voor de lan derijen hier groote voordeelen afwerpen. Het schrale water van Dommel en Aa, dat thans de lage weilanden tot laat in het voorjaar overstroomt, zal dan gemakkelijk afgevoerd kunnen worden, terwijl het door een sluis nabij Vlijmen, mogelijk zal zijn de weilanden met het vette Maaswater te inundeeren. Tevens zou door dit kanaal de aanvoer van mest stoffen zeer vergemakkelijkt kunnen woiden. De veehouders legden zich dit jaar meer toe op het mesten van kalveren, dan van varkens. Voor beide echter werden goede prijzen besteed, nl. ongeveer 30 ets. per pond. Veeziekten kwamen niet voor en slechts weinige kalveren stierven. Boter en melk bleven het geheele jaar aan goeden prijs. De erzvten gaven een overvloedig gewas. De prijs was bevredigend nl. 9 ets. per K.G. Boonen waren geheel mislukt, ook de aardappelen lieten wat kwaliteit betreft, te wenschen over. De aardappelen golden ongeveer f2.— per H L. De kruisbessen hadden veel te lijden van de strenge nachtvorsten. Het beschot hiervan was gering, terwijl de prijs van 18 ets. later tot 8 ets per K.G. daalde. De frambozen leverden een middel matige opbrengst. Men kon echter tot 20 ets. per K.G. bedingen. Zwarte bessen waren slechtde prijs was niet hoog en varieerde van 10 tot 14 ets. per K.G. Roode bessen vielen te loven en konden verkocht worden tegen 12 ets. per K.G. Het vorige jaar golden zij slechts 6 ets. per K.G. De aspergeteelt gaf reden tot tevreden heid, ofschoon de prijzen niet zoo hoog waren als anders. Besteedde men aan vankelijk 30 ets. per K G. later kon men slechts 18 ets. bedingen. De oogst der fruitboomen kan als mis lukt beschouwd worden. Tarwe werd niet verbouwdterwijl de rogge een tamelijke opbrengst van goede kwaliteit leverde. De hopteelt eenmaal van zoo groot belang voor deze streek, behoort tot het verleden. Steeds meer grond echter wordt in gebruik genomen voor het aanleggen van bandhouty dat hiereen rijke opbrengst levert. De mandenmakerijen mogen zich in bestendigen bloei en vooruitgang ver heugen. Steeds grooter hoeveelheden manden gaan naar Engeland, Duitschland en Frankrijk, zoodat deze nijverheid voor honderden gezinnen een zegen ge noemd mag worden. De andere hier gevestigde industrieën zijn van gering belang en geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Een geschiedenis uit Monte Carlo. Met een harden ruk bleef de trein stilstaan onder de groote overkapping van het station te Monte Carlo. De waggons waren even spoedig ledig als het perron, want hier worden de reizi gers niet afgehaald door zorgzame moe ders of liefhebbende echtgenooten. Een der laatste die uitgestapt waren, een jonge, elegante man van nauwelijks 30 jaar, hoorde met verbazing, dat iemand een oogenblik. hem bij zijn naam riep. Dat beteekende nu wel niet veel, want tot zijn geringe ergenis droeg hij den prozaischen naam Meier. Zijn ouders meenden hem scha deloos te moeten stellen voor het on recht, hem door de natuur aangedaan en daarom hadden zij hem den poeti- schen voornaam Angelo4 gegeven. Hij had bij zichzelf den eed afgelegd, althans hier in Monte Carlo niet naar Meier te luisteren, maar bij 4 Angelo 1 Angelo Meier 1« moest hij toch goed- of kwaad schiks wel omkijken. Ja, ja, wij zijn het 1 Dat wilzeggen ik je oom, en hier is je nieuwe tante, zei iachena een vrij gezette heer in wien men reeds van verre den provinciaal herkende. Aan zijn arm hing een kleine, mollige dame met roode wangen en glad weggestreken haren. Nu, die heeft hij ook niet uit Parijs gehaald, dacht de jongeman. Eigenlijk had hij heelemaal niet behoeven te trou wen een rijke oom en al over de veertig 1 Gedurende zijn voor de >nieuwe tante4 niet zeer vleiende alleenspraak, overstelpte deze hem met vriendelijke woorden. Het was een inval van haar geweest, om hun huwelijksreis hierheen te doen."Zij moest toch eens kennisma ken met haar knappen neef, en in de provincie, in >dat ellendige nest4, kwam hij toch nooit, dat wist zij reeds uit de jeremiades van zijn vader. Angelo schikte zich geduldig in zijn lot en troostte zich met de gedachte aan de speelzaal. Hij slaakte een zucht van verlichting, oen hij eindelijk in zijn ho telkamer alleen was, want met roerende zorg had tante hem zelfs daar vervolgd om te zien of alles in orde was, en hem bij het uitpakken te helpen. De kamer van oom en tante was vlak naast de zijne. Neef zuchtte over die lieve atten tie en maakte toilet voor de speelzaal. Angelo's aandacht was gevestigd op al die handen, die zenuwachtig over het groene laken bewogen, toen een wellui dende stem, die eigenaardig klonk door het vreemde accent, hem deed omkijken. Acht-en-twintig, riep zij, den crou pier honderd francs toewerpend. Zij zat met den rug naar Angelo, doch hij zag haar slank figuur, haar prachtigen hals en haar mooi, lichtblond haar, dat met zorg en smaak gekapt was genoeg, om verliefd te worden op zulk een heer- lijke verschijning. Zij voelde zeker zijn blik, want zij keerde zich om en zijn oogen staarden in een fijn, bleek gelaat met groote, donkere oogen. Zij had verloren, zonder een spier van haar gelaat te vertrekken en zette opnieuw op acht-en-twintig. Ditmaal zette Angelo zonder recht te weten waarom, 5 Louis d'or naast haar goudstuk. Daar niemand anders op dit nummer zette, zag zij hem onwillekeurig aan. Het balletje rolde zij had nogmaals verloren. De schoone onbekende had ech- tei haar zinnen op dit nummer gezet en Angelo insgelijks. Elf maal achter elkan der verloren zij, de twaalfde maal hield de kogel stil bij acht-en-twintig. Eindelijk 1 fluisterde zij glimlachend tegen Angelo. Aan de speeltafel wordt men spoedig vertrouwelijk. Een paar onverschillige woorden van Angelo werden door de da me beantwoord met een glimlach, die hem in verrukking bracht doch opeens werden zij gescheiden door een zeer cor pulente dame, die de geheele tafel deed wankelen, om haar vijf-francsstuk op rouge te zetten. Tevergeefs poogde hij opnieuw in de nabijheid der schoone onbekende te ko men. Het gedrang om de speeltafel werd steeds grooter, hij kon niet door de rijen der spelers dringen. Weldra verliet zij de zaal aan den arm van een knappen, eleganten man, zeker een officier, de speelzaal. Nu kon Angelo het ook niet lan ger uithouden hij volgde hen tot in het hotel, waar hij den portier naar het knappe paar informaties nam. De dame is een Russische prinses. De portier noemde een zeer bekende vorstelijke familie. En de heer, die bij haar is Haar broeder. Angelo ging naar zijn kamer en droom de van zijn Russische prinses en haar lieven glimlach hij bekeek zich in den spiegel, droomde opnieuw en haalde zich alle vertellingen voor den geest van vrouwen uit de Russische aristocratie, haar levensopvatting en haar luimen van Zijn teugellooze fantasie zou hem ze ker nog op een Siberische gevangenis onthaald hebben, als niet de prozaïsche werkelijkheid in de gedaante van oom en tante tusschenbeiden gekomen was. Hij was heelemaal vergeten, dat hij met hen zou dineeren. Hè, hoe verve lend I Vanavond gaan we naar den schouw burg, zei oom, ze geven >Faust< met een prachtige rolverdeeling. Natuurlijk ga je mede, ik heb al gezorgd voor kaart jes. In een zijloge, waarop hij van zijn plaats het volle gezicht had, zat de prin ses, in een prachtig toilet van oud-Ve- netiaansche kant. Haar mooie hand, die op de balustrade rustte, hield met slappe vingers een prachtigen ruiker or chideeën vast, wit en slank als haar hand zelf. De tooneelkrjkers kruisten elkander. Zou zij hem herkend hebben 1 Angelo meende een glimlach om haar lippen te zien spelen. Het eerste bedrijf was af- geloopen, de prinses verliet haar loge. Hij ging ook naar buiten, doch toen hij terugkwam en de muziek reeds we der begonnen was, was de loge ledig en bleef ledig gedurende het geheele tweede bedrijf. Onder voorwendsel, dat hij hoofdpijn had, nam hij afscheid van oom en tante, en begaf zich naar de speel zaal, in de hoop, de prinses daar te zul len aantreffen. Doch vergeefs- Toen ging hij maar een lange wandeling maken, want zijn hotelkamer was hem dien avond te benauwd. Eerst na middernacht kwam hij thuis. Hij liep door de stilte, half verlichte gan gen van het hotel, en legde voorzichtig de hand op den knop van zijn kamer deur, om geen leven te maken. Verschrikt deinsde hij achteruit. Hij had in iets nats gegrepen. Weldra voel de hij, dat het bloemen waren, die aan der kruk hingen. Hij nam ze in de hand en herkende de orchideeën der Russische prinses. Een zwaar voorwerp viel op den grond, en toen hij zich bukte, hield hij een prachtigen, met groote briljanten bezetten haak in de handen. Opeens kwam hem alles duidelijk door dit kleinood zou hij op de gemakkelijkste, eenvou digste manier van de wereld kennis met haar kunnen maken. Die Russische prinsessen zijn toch on vergelijkelijk. Terwijl menige vrouw slechts liefde huichelt, om een sieraad machtig te worden, brengt zoo'n prinses de mooiste briljanten en paarlen ten of fer, om in aanraking te komen met den man, dien zij liefheeft. Hij meende, dat het wel het beste zou zijn, der prinses per brief mede te dee- len, dat hij in het bezit was van het klei nood. Doch in zijn opgewondenheid gaf hij in den brief, behalve de mededeeling van den vondst, ook vrij duidelijk zijn gevoelens te kennen. Zalige droomen hielden hem lang wak ker en verlieten hem ook in den slaap niet Het was reeds laat in den morgen, toen zijn oom, zonder aan te kloppen, opgewonden zijn kamer binnenstormde Kerel, hoe kun je blijven slapen, terwijl het hotel 't onderste boven wordt gehaald Nergens is hij te vinden en als jij hem niet hebt, weet ik geen raad meer, dan zijn er tienduizend gulden naar de maanMaar dat is alleen de schuld van die Russische prinses Maar bedaar toch, ik begrijp er geen woord van. Och ja, dat is waar ook. Je hebt geslapen Nu, mijn vrouw bemerkte gisteren, dat je wel een beetje erg staarde naar de loge, waar die dame met haar orchideeën zat. In haar onschuld meende zij, dat het de orchideeën waren, die je zoo aantrokken, en daar vrouwen nu eenmaal ijdel zijn, moest ik nog gedu rende de opera net zoo'n ruiker koopen Toen wij thuiskwamen hing zij haar bouquet aan den deurknop, omdat zij de bloemen 's nachts niet in haar kamer wilde houden en vergat daarbij den haak waarmee de bloemen aan haar japon be vestigd waren Watbehooren die bloemen en die haak aan tante klonk het bijna toon loos uit neefs mond. Nu, stel dan tante maar gerust, hier is het kleinood en daar zijn de bloemen, en hij wees op de waschkom, waarin de bloemen mooi frisch gebleven waren. En een beetje geprikkeld voegde hij erbij Zeg ook aan tante, dat zij een vol genden keer beter let op de <leur, want zoo'n vergissing kon weieens aanleiding geven tot misverstand. Doch Angelo had zijn woorden kun nen sparen, want zijn goede oom was al met bloemen en haak de deur uit, om zijn opgewonden vrouw gerust te stellen. Stijf en onbeweeglijk, met gebalde vuisten, staarde Angelo voor zich uit. Opeens kwam hij tot bezinning en belde als een razende om het kamer meisje, van wie hij den brief aan de prinses terug wilde hebben. Het was reeds te laat. Maar nu had Angelo Meier ook ge noeg van Monte - Carlo. Hoe ver is het hier vandaan Een onlangs voorgekomen geval te Gorin- chem is vrij belangrijk. Dat het zoo dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belaug te publiceeren. Hier is het. De heer H. Zillig, wonende Heerenl lantje 318 te Gorinchem, meldt ons: Sedeit ge- ruimen tijd had ik voortdurend vertchrik- kelijk pijn in den rug en in de lendenen. By mijn werk was dit seer lastig want iedere keer wanneer ik bukken moest, was de pijn bijzonder hevig. Toen ik vernam dat Fosters Rugpijn Nieren Pillen voor rug en lendenpijn zulk een speciaal en afdoend middel was, weuïchte ik hier dadelijk ge bruik van te maken en de uitwerking was even. vlug als krachtig, want iu één week was ik totaal genezen en sedert dien tijd heb ik niets meer vau mijn vroegere pijn gevoeld. Proefondervindelijk kan ik dit probate middel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug, gij denkt dat het een lichte ongesteldheid is, maar in werkelijkheid zijn het uw nieren. De natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren --de belangrijkste Uwer or ganen - zwak zijn en hulp vragen. Zij zijn overladen geworden en kunnen hun werk niet meer volbrengen. Daar de nieren de verzamelplaatsen vau het lichaam sijn, is hel hun werk het bloed te filteeren en schei den zij 30 grain onzuiverheden af per 24 unr. Indien zij hiertoe niet in staat zijn, hoo- pen zich deze onreinheden op in het gestol, doordringen het geheele lichaam en veroor zaken rhenmatiek, neuralgie, heuppijD, jicht, lendenpijn, hartzwakte, schele hoofdpijn, flauwten, enz. Verzeker U dat men U de eehta Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer ZILLIG gehad heeft Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de haudteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. De socialisten hebben besloten in de kamer het wetsoutwerp-Coremans, op de in voering van het Vlaamsch op de vrije mid delbare scholen, te steunen. De ministerraad nam definitief het nieuwe plan voor de verdedigingslinie van Antwer pen aan. De minister van oorlog zal hst plan de volgende week aan de kamei voor leggen. Men gelooft, dat het parlement in Octo ber tot een buitengewone zitting bijeenge roepen zal worden om over de overoamo van den Cougostaat te beraadslagen. Een goed voorbeeld. De Bond der vereenigde Meester-Schoen- makers van Antwerpen heeft aan al zyn leveranciers een omzendbrief in het Neder- landsch en in het Franech gericht, waarin het heet De Bond der vereenigde Meester-Schoen- makers van Antwerpen en omstrekenop eene algemeene vergadering vereenigd, heeft met algemeene stemmen besloten, u te doen opmerken dat, gezien de Fransche taal voor de meesten van ons gedeeltelijke of gehesl vreemd is, het van onzsntwege ecu uitdruk kelijke en wel bepaalde wensch is, voortaan uwe briefwisseling en rekeningen te omvan gen zoo niet uitsluitelijk iu de Nederlandsche taal, dan toch ten minste in de twee land stalen. Ten einde u geheel in to lichten voegen wij hier nog bij, dat wij ten stelligste besloten hebben, enkel nog asn te koopen in die huizen welke onze taal bezigen. Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5