Nummer 49. Donderdag 20 Juni 1907. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. VERSLAG 30e Jaargang. ANTOOK TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk t 0.90. BrieveniugezoudeD stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. der Kamer van Koophandel en Fabrieken té- Waalwijk, betreffende den toe stand van den handel, de scheep- vaa. rt en de nijverheid, over het jaar 1906. Landbot \w in Waalwijk en Omstreken. De toe: stand van den landbouw en de veeteelt in onze streek was in 1906 veel guns «tiger dan in het voorafgaande jaar. Het gras leverde een ruim beschot van zeer goede kwaliteit. Het hooi was door he :t overvloedig gewas beduidend goedkoc >per dan in 1905. Men besteedde voor h et bekende goede hooi uit den buitenp .older f 16.25 a f 17.50, dat van den fc linnenpolder kon zelfs nog iets hooget -e prijzen erlangen. De rogge, welke verleden jaar op vele plaatse 2n mislukte, gaf ditmaal een ovcr- vloedi g en uitmuntend gewas, wat ook en v ooral van de hai er kan gezegd wordt in. De aardappelen, schoon zij ook ditmaal door de nachtvorsten veel leden, gaven toch een redelijke opbrengst. Opmer kelij' k is het, dat de »roode aardappelen* hierï geheel ontaarden, zoodat de teelt hier van weldra voor goed tot het ver led: »n zal behooren. Z .andaardappelen golden f 2.a f2.50 F Ueiaardappelen -3.a f4.50 per H.L. I 9e prijzen der runderen vooral die van slacht- en fokvee waren zeer hoog. Vot >r nagenoeg rijpe kalfkoeien werd vaak f 300.en meer besteed. De uitvoer naar België was buiten gewoon. Dagen, dat 80 stuks aan het station alhier verzonden werden, be hoorden volstrekt niet tot de zeldzaam heden. Ook de verzending van kalveren, gewogen op onze gemeentewaag, was beduidend. Besmettelijke veeziekten, behoudens enkele sporadische gevallen, kwamen niet voor. Aangaande den Landbouw, Nijverheid enz. te Baardwijkkunnen wij mede- deelen De toestand van den landbouw was over het geheel veel gunstiger dan in het voorafgaande jaar. De meeste gewassen gaven een flinke opbrengst van bevredigende kwaliteit. Nog altijd echter laat de onderlinge samenwerking der landbouwers te wen- schen over. De hier gevestigde veree- nigingen op landbouwkundig gebied mochten zich weder in bestendigen bloei verheugen. De toestand op het gebied der schoen makerijen was vrijwel gelijk aan dien van het vorige jaar. Steeds meer en meer wordt deze industrie hier machinaal gedreven. De fabrikanten van fijn" schoeisel mochten zich in goeden omzet, tegen vrij loonende prijzen verheugen. Opmerking verdient, dat ook van hier verscheidene arbeiders, vooral naa Amerika verhuisden. De hier gevestigde Waalwijksche Stoom-Timmertabriek, Directeuren de heeren P. Th. Stornebrink, Architect- Ingenieur en A. de Both, Industrieel, welke sinds Juli 1905 in een Naamlooze Vennootschap is overgegaan, is zeer goed tevreden over den gang van haar bedrijf en schrijft ons dienaangaande het volgende Niettegenstaande de bouwwereld in de laatste maanden des jaars een zeer ongunstige periode heeft doorworsteld, heeft de Waalwijksche Stoomtimmer- fabriek, wat hare werkzaamheden betreft, niet te klagen gehad. Sedert 't bestaan dezer Maatschappij (ongeveer iVa jaar) is haar werk in de bouwwereld meer en meer in gunstigen zin bekend geworden, zoodat de aan vragen tot mededinging naar timmer werken, steeds in aantal toenemen wegens 't beperkte productievermogen der fabriek, moest van ernstige mede dinging dikwijls worden afgezien, 't Is. daarom te betreuren, dat de omzet zoo ver beneden de aanvragen blijft. Uit de ondervinding is gebleken, dat het hier niet geldt de vraag: >Kan er veel werk in opdracht worden bekomen maar wel: >Hoe en langs welken weg kan aan de vele aanvragen worden voldaan Het antwoord daarop is Uitbreiding. Dit probleem laat zich echter niet ge makkelijk oplossen, vooral niet, nu de geldcrisis hier algemeen heerschend is. Wij willen hopen, dat de tijd de oplossing zal brengen. Moge deze vooruitstrevende firma haar bescheiden wenschen spoedig vervuld zien, opdat hare inrichting een bron van welvaart voor de bewoners dezer streek moge blijven. Uit Nieuivkuik c. abericht men i De toestand van den landbouw was over het algemeen hier niet bevredigend. De hopaangetast door insecten, gaf een kleine opbrengst. De prijzen echter waren redelijk. De tuinvruchten geteisterd door strenge nachtvorsten, wierpen bitter weinig baten af. Over het erwten- en boonengewas was men beter tevreden, de prijzen hiervan bleven bijna tot het einde toe, stationnair. De aardappelteelt vermindert in de laatste jaren, daar de landbouwers zich meer toeleggen op de veehouderij en de melkerij welke betere winsten ople veren. Rogge en vooral groenvoedergewassen gaven een uitmuntend beschot, terwijl de prijzen van het z.g. pershooi tot tevredenheid stemden. De gezondheidstoestand van den vee stapel was gunstig. In de mandenmakerijen was geregeld werk te bekomen, wat in de schoen makerijen niet het geval was. Uit Cape lie schrijft men De toestand van den kleinhandel gaf geen reden tot klagen. Het vee ging geregeld vlug van de hand, behalve tegen het einde des jaars, toen in België het mond- en klauwzeer uitbrak. Over het geheel werden hoogen prijzen be steed. De hooipers kon vrij geregeld werken. Goed hooi gold van f 12.tot f 16. per 500 R.G. Andere landbouwproducten waren weer tamelijk willig, terwijl de boter het geheele jaar duur was. Van de stoomgrutterij »De Hoop* wordt het debiet steeds grooter. De scheepvaart ie onze haven nam wederom een weinig toe. Gemeente Vrij hoeven- Capelle. In het voorjaar van 1906 was de handel in hooi zeer traag. Voor best hooi werd besteed tot f 26. - per 1000 K.G., minder soort kon nog slechts f 16. tot f 20.— bedingen. Tegen het nieuwe seizoen echter, toen er onverwachts naar dit artikel voor Frankrijk en En geland veel vraag kwam, verbeterden de prijzen aanmerkelijk. Toen besteedde men voor eerste kwaliteit f 25.tot f 30.voor 2de f 16.tot f 22. Dientengevolge kon men op het slot nog tevreden zijn. De Schoenmakerijenwaarin hier hoofd zakelijk nog volgens den ouden sleur gewerkt wordt, verkeerden in kwijnenden toestand. Ook de toestand der Winkelnering was verre van rooskleurig. Het kleine loon, dat de werkman hier verdient, de scherpe concurrentie van buiten in schier alle verbruiksartikelen, zijn de oorzaak, dat de winkeliers zich met uiterst kleine winsten tevreden moesten stellen. De Scheepvaart was ongeveer van ge lijken omvang als verleden jaar. Het aantal in- en uitgaande schepen bedroeg 317 met een totale inhoudsmaat van 19995 ton. Uit 's Gravenmoer De hooihandel gaf vooral het laatste half jaar reden tot tevredenheid. De sedert 12 jaren hier bestaande hooipers werkte toen zeer druk. Het geperste hooi ging meestal via Rotterdam naar Engeland. De scheepvaart, uitgeoefend door inwoners dezer gemeente, neemt in bloei en vooruitgang toe. De houten schepen worden steeds meer door ijzeren vervangen. Op de werf van den heer P. J. Tak werden gebouwd 3 ijzeren sleepkanen en een motorboot, terwijl bij 't einde des jaars nog een sleepkaan van 500 ton op stapel stond. De nauwe doorvaart over de Donge in den weg van Oosterhout naar Raams- donk belet den doorgang van breedere schepen, dan die hier nu gebouwd worden, wat èn voor de scheepstimmer werf èn voor aan en afvoer alhier zeer nadeelig is. De kantwerkerij, vroeger hier uitge oefend in bijna ieder burgergezin, ver mindert jaarlijks. Een dertigtal vrouwen houden er zich nog mee bezigde weinige verdiensten echter zullen die industrie geheelvdocn verdwijuen. De Fruithandel neemt gestadig toe, daar de grond voor fruitboomen hier bij uitstek geschikt blijkt. De Schoenmakerijenuitsluitend hand werk, verminderen van jaar tot jaar. In Kaatsheuvel bleef de toestand van handel en Nijverheid gelijk aan dien van het vorige jaar. In de machinale schoen fabrieken viel vooruitgang te constatee- ren, terwijl de gewone schoenmakerijen onder dezelfde ongunstige omstandig heden van voorheen hun sleepend be staan rekken. Op het gebied der z. g. gedwongen winkelnering valt verbetering te constateeien. Uit Woudrichem bericht men De vischhandel op Londen, Parijs en vele Belgische plaatsen was wederom levendig en van grooten omvang Ook de binnenlandsche vischhandel kenmerkte zich door levendigen omzet vooral in April en Mei, kwam zeer veel visch, hoofdzakelijk elft, ter markt, die gretig koopers vond. De veilingen van fruit, aardappelen en groenten, gehouden in de maanden Juli tot October door de vereeniging »Land van Altena* waren van beteekenis. De veehandel is hier van geen grooten omvang, terwijl de paardenmarkten zoo goed als geheel vervallen zijn. De verdere nijverheid is hier helaas, zoo goed als van geen beteekenis, wat wel te betreuren is, daar de gemeente door haar gunstige ligging aan het water zoo'n gemakkelijke gelegenheid tot ver voer aanbiedt. In Almkerk kwam in het aantal der aldaar gevestigde industrieelen en win keliers zoo goed als geen verandering. Niettegenstaande den grooten invoer van buiten de gemeente, was de winkelne ring over het algemeen vrij goed. d» K- "^1^3^3585^ en Waalwiiksclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1