Nummer 53. Donderdag 4 Juli 190T 30" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UIT 110061 MilMiliY AITÖON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen De Graanprijzen. Het internationale Scheidsgerecht. FEUILLEIQ'i. gEsssoBi [TGEVBï: WHBnmMMMMBHHB illWllllilI"I1B IHM» rn LiR{;s!ri2lsrkr ('eirul. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door liet geheele rijk l'ü.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJX- Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. staten erkend, genomen door Het nuttigste werk der Haagsche con ferentie is tot dusver de daarstelling van het internationale hof van arbitrage, bestemd om te zetelen in het kostbaar paleis, waarvoor de heer Andrew Car negie, die thans in Den Haag, zeven en een half millioen ter beschikking der Nederlandsche regeering heeft gesteld. Als een ernstig geschil rijst tusschen twee staten en deze geneigd zijn zich daaromtrent te onderwerpen aan het oordeel van het Haagsche hof dan neemt dit dadelijk op plechtige wijze zitting. Twee afgevaardigden van alle natiën hebben daarin eene plaats, deze zijn vooraf aangewezen en gekozen uit de knapste kenners van het internationale recht. Bij de eerste oproeping begeven deze afgevaardigden zich op weg naar Den Haag en daar vereenigd aanschouwt men in hen de meest eerbiedwaardige vergadering der wereld. Eenmaal reeds is dit hof vereenigd geweest om een belangrijk geschil te beslechten. Het betrof financieele g<- schillen, die in 1902 Venezuela in moei lijkheden hadden gebracht met Du' sch- land, Engeland en Italië- Reeds had de ongelukkige Spaansch Amci ikaansche republiek hare kleine vloot zien verbeurd verklaren een Duitsche kruiser had een harer forten vernield en er was sprake van hare havens te bombardecrenmen vreesde eene troepenlanding en be reidde zich op ernstige gebeurtenissen voor, want de Vereenigde Staten, sterk in de Monroeleer, begonnen geweldig te protesteeren. President Roosevelt had toen de uit muntende gedachte arbitrage voor te stellen en om, oen men hem verzocht zelf als scheidsrechter op te treden, eraan te herinneren, dat in Den Haag voor dat doel eene instelling was in het leven geroepen, door zes en twintig Dit voorstel werd aan- alle partijen ook door Venezuela en het hof regelde de ge schillen, waarvan het kennis te nemen had met een algemeen gehuldigde on partijdigheid. Dc Haagsche conferentie, in den be ginne als een utopie (droombeeld) be handeld, heeft het belangrijk gevolg gehad, dat de diplomatie voor de eerste maal gemeenschappelijk het internatio nale recht bestudeert en de instelling in het leven roept om dat recht te regelen. De aanwezigheid van zulk hof, dat elk oogenblik op verzoek van partijen kan bijeenkomen, is een punt van zeer groote beteekenis. Geen onderhandeling hoegenaamd zal meer noodig zijn om te komen tot de aanwijzing en aanneming van een scheids rechter. De partijen harerzijds kun nen de onpartijdigheid of de bevoegd heid van het hof niet betwijfelen en de scheidsrechter zelf, dikwijls afgeschrikt door zijne verantwoordelijkheid en vree- zend e kostbare vriendschapsbanden in gevaar te brengen, ziet zijn hoogsten wensch verwezenlijkt in het bestaan van een goed georganiseerde rechtbank. Blijft bij dat alles de moeielijkheid om de staten er toe te brengen vrijwillig hunne geschillen voor het hof te brengen. Dc voornaamste aarzelen nog en zulks gewis, omdat zijn inzien dat de eerste belangrijke zaak door groote mogend- neden voor het Haagsche hof gebracht een beslissend precedent zal stellen. En dit geven wij de twijfelaars, lie in de eerste Haagsche conferentie niets zagen dan een onvruchtbaar betoon van menschehjkheid gaarne toe het valt de groote mogendheden, in staat hunne geschillen door het zwaard te beslechten, moeielijk zich te onderwerpen aan een scheidsgerecht hoe eerbied waardig en verheven dan ook en geduldig met het zwaard in de schede de uit spraak der rechters af te wachten het zou dan ook vermetel zijn in de onmld- delijke zegenpraal van het recht te ge- looven. Maar een eerste schrede op den goeden weg is gezet toen Roosevelt, de groote eer, die men hem wilde aandoen, afwijzende, aan de belanghebben- 40) Roman naar 't Engelsch. »0," riep zij verheugd uit, «dat is Jack, mr. Vernon," voegde zij er verklarend bij. »lk herinner mij hem van den concert-avond, Eene uiterst gedisti ngeerde verschijning," zei- de mrs. Eagles opkijkend op onverschilligen toon Toen boog zij zich naar een steentje waartegen zij haar voet stiet, on riep met meer warmte in de stem «Een jaspis, waar achtig, een jaspis, zoo glanzend rood nis lak 1 Die zal goed in uwe verzameling passen, Alice." Slechts het lichte beven der hand, die het kind 't steentje reikte, verried het on stuimige hartkloppen der spreekster. Ook'Marie's hart klopte, haar vrengde had voor langen ourust pluals gemaakt. «Zal Jack met eene eenvoudige buiging voorbij gaan," vroeg zij zich af, «of zal hij mij aanspreken? En als hij mij aanspreekt, moet ik, mag ik hem dan mrs. Eagles voorstellen? Bij scheen laatst, dunkt mij, wel bekeerd wat haar betreft, maar zou hij daarom ook nndere kennisma king met haar wenschen Tante Lydia zou het voor hem niet wensGhelijk vinden, dat weet ik en ik wil toch ook niet gaarne dat hij om mijuentwil mot de zijnen in conflict komt. Angstig poogde zij reeds uit de de verte in zijn oogen te lezen, llij lachte, toen hij haar blik ontmoette en nam z'n hoed af. Als hij ook van plan was geweest het daarbij te laten, dan nog had Uti het anders besloten. Met een vroolijk gejuich liet ze vaders hand los en vloog op Marie toe. Zij kon nu zoo ving vooruit, als haav hart dat wenschte en viel hare vriendin ten slotte in de armen. «Molly" stamelde zij gelukkig. »Uti" mur melde Marie geroerd. Tom kusten zij elkander en was ook Jack ter plaatse. de mogendheden het bestaan herinnerde van het internationale hof van Den Haag en daardoor verkreeg, dat aller blikken zich wendden tot dat hof, dan men ver meed omdat de macht van den sterkste, omdat het oude oorlogsi-'ée er den kiem in zag van zijn onherstelbaar ten onder gaan. Wel was naar aanleiding der eerste conferentie dat hof ingesteld en had men de beroemdste rechtsgeleerden der wereld tot zijne leden aangewezen maar men vreesde het als het raderwerk dat eenmaal in beweging gebracht het zwaard van Brennus nutteloos zou maken en voor de onbeweegelijke en eenige Justitia den zwaksten en armsten staat gelijk zou stellen met den rijksten en machtig- sten. De zaak van Venezuela, de eerste wijding van den rechtbank der staten, zal daarom eene groote plaats behouden in de geschiedenis van het internationale Scheidsgerecht. De tweede Haagsche conferentie, die nu gehouden wordt, is naar getuigenis van alle correspondenten met den besten geest bezield. Alle afgevaardigden toonen de grootste begeerte nieuwe vorderingen te bewerken en het lijdt geen twijfel of men zal daarin slagen. Het Engelsch-Amerikaansche voorstel tot wapenbespreking is afgewezen of zal althans slechts aanleiding geven tot eenvoudige gedachtenwisselingen, tot onderonsjes. En dat is maar goed ook, want dat voorstel is nog te ontijdig de wapenberusting zou nog geen ge wapende conflicten voorkomen. In de allereerste plaats moet de oor logsgeest gewijzigd worden en daartoe is de ontwikkelling van het scheidsgerecht de beste weg. De eerste maal dat het Haagsche hof geroepen om tusschen twee groote Staten een geschil te beslechten waaruit een oorlog dreigde te volgen eene uitspraak zal doen op de meest krachtige wijze gemotiveerd, een meesterstuk van verstand en gerechtigheid, getuigende van den zuiveren atmosphecr, waaruit het kwamdan zal daaruit nog niet volgen dat men de wapens zal neerleggen en de troepen naar huis zenden, want alle vooruitgang gaat langzaam, maar de indruk in Europa zal er niet minder diep om men zal zich meer en meer gaan vereenigen met het denkbeeld dat het voor staten evenmin onteerend is als voor particulieren zich voor scheids rechters te plaatsen zoodra de Aréopagus (de hooge rechtbank) de gevorderde maje steit heeft om in zulke geschillen uit spraak te doen en dan zal het raderwerk dan zal de machine, die de laatste ver tegenwoordigers van het brutale geweld vreesden, voortaan zonder ophouden werken ten voordeele van beschaving menschheid. X. en «Ik zag u, toen gij nog haast oen mijl ver waart Molly," zeide hij, haar hartelijk de hand drukkend, -van daar boven 1 En omdat ik U door den verrokijker geen «goeden mor gen" wenschen kon, zoo ging ik op weg U te ontmoeten." Het scheen of de kleur zijner donkere wan gen nog dieper werd, maar Marie sloeg daar geen acht op. Hij kwam dus voorbedacht, de goede edele. Zij wist alzoo, wat zij te doen had. Met ietwat van vreugde bevende stem noemde de wat terzijde staande mrs. Eagles zijn naam die op zeer vriendelijke wijze, dieptuigende zijn groet beantwoordde. Toen wendden zij zich tot de kinderen Hier was o k voorstellen noodig, maar ging de zaak wat moeielijker. Uti stond met hoog- roode wangen en ti rneder geslagen oogen, en Alice 't zelfde. Er behoorden veel vriendo- lijke woorden toe, om die beiden te overre den, elkander de hand te geven. Toen dit gebeurd wes, duurde het ook nog een tijdje tot een gesprek zich eutspon over Uti's nieuw ste pop, die „papa" en „mama" kon zeggen. Toen ging Mane bij haar gezelschap trrug, dat langzamerhand was voortgeschreden en en al een heel eindje verwas. Maar dat gaf niets, meende zij. Men merkte, dat beiden zich voortreffelijk onderhielden en dat was de hoofd zaak. Jack wees naar den horizon en scheen iets te verklaren, en zijne begeleidster zag hem aan en lachie, Hoe lief kou zij lachen 1 Jack moest dat ook op vallen. Hoe goed was ze ook, werke lijk de goedheid zelve. 1 Gisteren na tafel had zij zich in 't park door Marie rijles laten ge ven. Zij reed nog slecht, maar nam iederen wenk in dauk aan. Heden had zij zich twee uur laten voorlezen Ja zij was een flinke, degelijke vrouw, dat zou Jack bij dit onder houd gauw bomerken daarvan was M&rie overtuigd en mrs. Eagles zou spoedig zien, welk een dcor en door bekwaam man hij was. Hoe groot en edel hij dacht zou zij - na verloop van „tijd" wel ervaren. Dat hij er haar nu juist zulk een heerlijk voorbeeld ran gaf, kou zij natuurlijk niet vermoeden. Toch was dat zoo. Hij had de overtuiging gekregen dat zij door zijne familie valsch be oordeeld werd, en in plaats van zooals velen zouden doenhet hierbij te laten, trad hij, de ridder zonder vrees en blaam, met zijn persoon voor baar in de bres. Dat deed hij nit rechtvaardigheidsgevoel en een weinig ook ter wille zijner kleine vriendin, hij zal zien, dat in den strijd die zich ontsponnen heeft, ook aan haren kant opge treden wordt en dat ook haar recht worde ge geven. Zij merkte het en dankte hem. Boven waren Jack en mrs. Eagles aan den voet vau den trap gekomen, die naar de dijk promenade voert. Nu eerst schsnon zij op de achterblijvenden te denken, draaiden zich om en keerden terug. «LieGte Marie« riep zij 't joDge meisje uit de verte tegen, «daar heb ik gedachteloos alle genoegen" hier keek zij dankbaar lachend naar Jack voor mij genomen en U den gsheelen arbeid overgelaten 1 «Ik vraag u wel verschooniug «O hernam Marie vroolijk, «het werk was ook een genoegen. Wij hebben 't druk gehad over onze poppen en onze beren. Niet waar Alice, nietwaar Uti?" De kindereu, die nu vriendschappelijk hand in hand gingen, kelten elkander gelukkig aan en knikten Mrs. Eagles sloeg ondertnsschen een blik op Marie's sierlijke gestalte, die zich tot de kleinen voorover gebogen had en mur melde dan, zich tot Jack wendend «Zij is bewonderenswaardig 1 't is een een engel Jack dacht bij zichzelfHoe schoon en zeldzaam is het toch, eeue vrouw de andere zoo te hooren bewonderen 1" Daarop werd afscheid genomen. De meeste res van Clyve court sprak de hoop uit, mr. Vernon spoedig te mogen ontvangen. De blik, die men van uit de witte salon op de zee kan werpen, was een bezoek waard, meende zij. Jack verzekerde, dat hij spoedig en dan niet op de eerste plaats voor 't schoone uit zicht zou komen- «Ik dank u," fluisterde Marie, als zij hem haar hand tot afscheid gaf. Hij begreep vol komen waarvoor zij hem dankte. Bij al die edelmoedigheid, zoo bescheiden, dacht zij geroerd, terwijl ze mrs. Eagles na-ijlde. Weer vindt men ongeluksprofeten, die naar aanleiding der verhoogde graan prijzen het spook van den hongersnood oproepen, dat gedurende duizenden jaren boven de volken zweeft. William Crookes de beroemde Engelsche scheikundige heeft beweerd, dat hongersnood onver mijdelijk is, omdat de bevolking der aarde jaarlijks 830 millioen hectoliters koren noodig heeft om naar hartelust te kunnen eten en wijl de broodeters sedert 1871 van 371 millioen tot 526 millioen zijn toegenomen. Dus moet eens de dag aanbreken, dat, na allen bebouwbaren grond voor graan bouw aangewend te hebben, men het moet opgeven en zich prijsgeven aan den hongersnood aangezien de toeneming der bevolking immei sneller gaat dan de graancultuur. Gelukkig sluit deze uitspraak van Crookes hooger beroep niet uit. De verbeterde, de intensieve cultuur doet als het ware wonderen. Men is daarmede nu gekomen aan de electrische, die volgens sommigen in belangrijke uitkomsten de meest optimistische ver wachtingen overtreft. Men kan zich gewis geen vreeselijker plaag denken dan de hongersnood en het stemt droevig te moeten denken, dat men nog niet erin geslaagd is haar geheel van de aarde te verbannen. Indië en China zien haar periodiek terugkeeren. Zelfs Rusland werd er vorig jaar in eenige districten door ge teisterd. In het algemeen kan men zeggen dat Europa geen schaarschte meer kent, terwijl de middeleeuwen er treurige too- XX. Nu was Marie met haar leven in Clyve Court meer dan tevreden. Ieder uur van den dag bracht haar een nuttige bezigheid, 's mor- ap!i« luetiinr. dan een wandelinff lauL'B 't gens lectuur, dan een wandeling langs strand, waaronder men zich oefende in 't frauech en Italiaausch spreken- Een deel van den middag werd aan de rijles gewijd, en verder bezoeken ontvaugen of beantwoorden. Den avond bracht men als er geen gasten waren door in liet heerlijke boudoii der huisvrouw, met zijn glinsterende wanden, zijn gouden en purpere draperiën. Mrs. Eagles had dan hank of naaiwerk of genoot op den divan een wel verdiende rust terwijl Marie uit een roman voorlas. Om haar geluk te vervolmaken, verscheen Jack iederen dag, terwijl miss. Eortescue zich niet liet zien. Eerst vanmorgen, toen was bet Marie, als zag zij de lange gestalte in den grijzen mantel den corridor over in de toilet kamer schrijden. Mrs. Eagles, die zich daar juist aan 't kleeden was, wilde door deze piet afgekeken zijn, zoo meende Marie, want sinds lang werd ze altijd vroolyk, als zij sprak over «de grijze jonge juffrouw" of de spookachtige mis. Eortescue.' Hedenavond werd ook Jack ingewijd in het kleine domme avontuur en zeide lachend «Als Molly in de laugbeenige kruisspin van een oude kletster eene spookgestalte ziet, gaat het mij juist zoo." De uitdrukking «langbeeuige kruisspin beviel mrs. Ergles zoozeer, dat zij er de tranen van in de oogen kreeg. Men was overigens zeer vroolijk. Jack had Uti mede gebracht en deze maakte met de kinderen in de muziekbal een geweldig lawaai. Mrs. Eagles in plaats van zich de ooren toe te houden, of zich terug te trekken, speelde en dolde druk mee. Haar natuur, zoo verklaarde zy, was in den grond geneigd tot rroolijkheid. Zij waagde het echter niet goed, dit te too nen, uit vrees, dat men zou denken dat zij geen smart meer zou voelen over het verlies van haar echtgenoot. De arme vrouw Direct nadat Jack weg was. werd zij bij den aanblik van den kleinen Arthur, die precies op zijn vader leek, zeer neelen van te aanschouwen gaven. In 1572 heeft het graan in Midden-Europa nog gegolden tot 30 gulden den H.L. gelijkstaande met tegenwoordig 75 gld. Nog niet zoolang geleden, in 1811, steeg het 35 gulden en in 1847 betaalde men tot 26 gulden. Ondanks het aangekondigde tekort in den oogst is de prijs van het koren nu niet hooger dan f 10.30 en niets stelt eene buitengewone rijzing in uitzicht, want het is niet te verwachten dat er tegelijk graangebrek zou zijn in de Ver eenigde Staten, in Indië, in Rusland, in Rumenië en in Argentinië, welke de voornaamste uitvoerlanden zijn. Men hechte niet te veel gewicht aan voorspellingen van belanghebbende pro feten. Er is een groot onderscheid tusschen een te kort dat hoogstens tot eene prijs- verhooging van f3.00 kan leiden en tus schen eene werkelijke schaarschte. Alle landen behalve de bovengenoem de produceeren te weinig graan voor eigen gebruik zoodat zij moeten invoe ren. Engeland heeft den grootsten in voer, want het heeft 84 millioen H.L. noodig en het brengt slechts 23 millioen voort. Frankrijk voert het minste in, hoogstens heeft het 6 millioen H.L. ter aanvulling zijner behoeften noodig de Fransche landbouwers zaaien niet minder dan 7 millioen H.L wat Méline en zijne protectionnistische vrienden aan leiding heeft gegeven het buitenlandsche koren te belasten met het enorme recht van fr. 7. den H.L. Vooral op het oogenblik dat Amerika de Europeèsche markt met zijne granen overstroomde vreesde men een crisis voor het land, dat zich in hoofdzaak op akkerbouw toelegt. De strijd tegen de concurrentie van landen' die, als de Vereenigde Staten, op groote schaal koren voortbrengen is zeer moeielijk. Het is niet zeldzaam, dat men daar boerderijen aantreft van twee—tot drieduizend hectaren, waarover een spoorweg loopt tot vervoer en tot onderhoud der gemeenschap. In de groote Amerikaansche boerderijen kent men de primitieve gereedschappen niet, waarvan onze landbouwers zich bedie nen.Alles gaat machinaal ook het zaaien.Men bewerkt het land met bedroefd. «Mijn doode lieveling" steunde zij, «door de kinderoogen ziet hij mij aan, ach, 't is zoo jammer 1" Eu in tranen uitbrekend, was zij naast den kleine neergeknield en had zijn gezicht met hartelijke kussen bedekt. Nu zat men sinds een paar uur in 't bou doir. Na voorlezing en een gesprek over een fancy-fair met tot slot een bal dat in Exeter gegeven werd, ging plotseling de deur open en een bediende meldde een bezoek. «Miss Ar- mitage von Lympstone Castle, genadige vrouw, zeide hij. Het bloed steeg haar naar het hoofd. „Gij hebt toch de dame in de witte salon gelaten vroeg zij, en toen zij een bevesti gend antwoord gekregen had, verhief zij zich en schreed deftig naar de deur, en maakte op den drempel halt, boog haar hoofd over den schouder en zeide kortKom, Marie De bediende had alles begrepen, hij steeg, weer een mooi punt van behandeling rijker, naar de keuken Marie begreep niets, maar dacht angstig: Hoe vreemd is Flora ineens! Zeker komt Kate's bezoek niet gelegen". Maar daarover kon ze gauw tevreden zijn want midden op den gaDg stond mrs. Eagles stil en riep op den ouden, teederen toon. „Schalk waar blijft ge dan De lieve vrien din zal u 't gebrek aan vlugheid nog kwalijk nemen Eu het jonge meisje om de taille ne mend, ging het in stormpas naar de deur der witte salon en schoof Marie voor zich in de kamer. Lachend zng zij de begroeting der beide vriendinnen, uit de verte, toen trad zij nader in hare koninklijke houdiDg en liet zich voorstellen. „Mijne moeder is op 't oogenblik afwezig, begon Kate om haar alleen verschijnen bloo- zend te verklaren. Zij is bij een familielid in de buurt van Edenburg en ik ik (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1