IN urn nier 55. Donderdag 11 Juli 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. binnenland. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Nieuws uit kaatsheuvel, Reclame, kwam F*0' dat de/e de" 'lader °P het 8poor Bcliuigstelllig Voor een dicht bezett» zaal, gaf de Harmo nie rLuphouia' 11. Zondag te half twaalf eene uitvoering. NIERPIJNEN. van Japan in Nederland. Zondagvoormiddag" om elf uren kwa men te Vlissingen, ten aanschouwe van een massa menschen, die op den bou levard De Ruijter stonden, ter reede aan de Japansche oorlogschepen Tsoe- koeba en Tsjitose, respectievelijk bemand met 918 en 480 koppen, welk smaldeel wordt gecommandeerd door den vice- rrage admiraal Goro-ljoen. Schout-bij-nacht W. Römer begroette den Japanschen bevelhebber, die giste ren in Den Haag zijn opwachting maak te bij den minister van Marine, den heer Cohen Stuart. Des namiddags om kwart over vijven kwam de Japansche vice-admiraal met 7 officieren en den Japanschen gezant in Den Haag te Apeldoorn aan. De heeren werden met 4 hofrijtuigen van het station gehaald en naar het paleis gebracht, waar zij bij H. M. de koningin en prins Hendrik het diner gebruikten. Verkiezing van leden der Eerste Kanier. Noord - Brabant. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord- Brabant zijn tot leden der Eerste Kamer herkozen de heeren Mr. E. H. J. M. Van Zinnicq Bergmann, alhier, en Mr. A. M. Sassen, te Breda, respectievelijk met 54 van de 56 en 36 van de 57 stemmen. Bij de laatste verkiezing waren 14 stembriefjes in blancoverder werden uitgebracht1 stem op Mr. P. H. Loeff, 3 op R. Raymakers, 2 op Mr. Th. Smits van Oyen en 1 op J. C. Thirion. Zuid-Holland. Herkozen Mr. J. G. S. Bevers (kath.) J. P. Havelaar (chr.-hist.) Dr. J. Woltjer (anti-rev.) en Mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht (kath Noord-Holland. Herkozen: J. Breebaart Kzn., Mr H. I. Kist en J. A Laan, allen liberaal Gelderland. Gekozen: A. M. E. J A. baron Van Lamsweerde (Kath.) en C. M. F. baron Van Lóben Seis (anti-rev.), voor vacature Van Berkel, (Kath.)Mr. W. Van Basten Batenburg. De candidaat der linksche partij was F- W. S. Jacob, oud-burgemeester te Rotterdam. Zeeland. Geen der leden trad af. Utrecht. Herkozen Jhr. Mr. H. M. J. Van Asch van Wijck (anti-rev.). Groningen. Herkozen J. E. Scholten (lib.) met 25 van de 43 uitgebrachte stemmen. Drente. Herkozen Mr- G. W. Baron Van der Feltz (lib.) met 30 van de 34 stemmen- O v e r ij s e 1. Gekozen het aftredende lid Th. E. F. Heerkens (Kath.) met 25 stemmen, tegen 20 op den heer Van Rooyen (lib Een stem was blanco uitgebracht. De verkiezing in het distriet Zevenbergen. Over de Statenverkiezing in dit distrikt schrijft men o. a. Men bespreekt druk het feit, dat de heer mr. A. Smits te Oosterhout heeft verzuimd zijn geloofsbrieven in te zen den. Hij heeft daartoe nog tijd, maar dat hij gewacht heeft met het inzenden zijner geloofsbrieven wordt algemeen toe geschreven aan een taktiek, waarvan verschillende uitleg wordt gegeven. Ze ker is het, dat de heer Smits, had hij zijn geloofsbrieven tijdig ingezonden, evenmin als de heer Oomen zou zijn toegelaten, aangezien ook zijn stemmen- cijier beneden dat van den heer Simonis blijft, zoo bij diens cijfer de 174 stem men van 's-Gravenmoer worden geteld. Ter verklaring der taktiek van het niet inzenden der geloofsbrieven, verne men wij nader het volgenden: De heer Smits heeft tegenstanders in en om Oosterhout, gevolg, waarschijn lijk der Kamerverkiezing van 1905, toen er zich oppositie heeft geopenbaard tegen de R. K. Kiesvereeniging. De heer Simonis vindt tegenstand in het Noorden van het Statendistrikt Ze venbergen gevolg waarschijnlijk zijner houding in de Kamer-verkiezing van 1905 voor het distrikt Zevenbergen. De twee soorten opposanten hebben zich op 11 Juni vereenigd en den heer Oomen de overwinning bezorgd. Komt nu eerst de vacature-Oomen aan de orde, dan hoopt men waarschijnlijk als tegenstanders der kiesvereeniging enkel de anti-Simonis-mannen te ontmoeten en later bij de stemming voor de vacature- Smits alleen de tegenstanders des hee ren Smits. Het is de taktiek van Napo leon de legers uit elkaar drijven en ze dan apart te verslaan. Arm Scheveningen Dit zachte wintertje dat wij zomer noemen, belooft een nekslag voor de badplaats te worden. Het ziet er be droevend uit; de strandstoelen leeg de Pier verlaten de verkoopers en verkoop sters in de tentjes met verkleumde ge zichten. wachtende op de koopers, die niet komen willen. Niet van de gedefegeerden ter confe rentie, gelijk de groote hotels, maar van den komenden en gaanden man moeten deze lieden het hebben. In den zomer tijd moeten zij zóóveel oververdienen, dat zij in den winter den mond open en het vuurtje kunnen aanhouden, En nu reeds staat het vast, al kwam er dan ook dadelijk werkelijk zomerweer, dat bij het einde van het seizoen, hun rekening met een nadeelig saldo zal sluiten Wél droevig I En dan te weten, dat anderen met geld, dikwijls ook met dat van ande ren letterlijk smijten 1 Dagelijks wordt in Den Haag met duizenden gespeculeerd en geen week gaat voorbij, dat er niet een, twee of of meer bankinstellingen verrijzen die elk op haar wijze de speculatiewoede aanwakkeren. Bij voorkeur vestigen die nieuwe banken zich in deftige, stille wij ken en verrichten daar, dank zij de meest aanlokkelijke aanbiedingen onnoemelijk veel kwaad. Het is mij bekend dat een jongmensch met een jaarlijks inkomen van f 700 dezer dagen bij een der nieu we bankinstellingen een post van f25.000 had loopen, gedekt door een onderpaed van f 250. En zoo pas hoor ik van de oprichting van een nieuw »geldpaleis< waar de gegadigden, in plaats van in de Amerikaantjes, hun duiten in Fransche speculatiefondsen kunnen kwijt raken. De eenige employe van dit nieuwe huis een vroegere banketbakkersbediende i -prijst den klanten de fondsen aan, alsof hij zijn gansche leven aan de bin nen- en buitenlandsche beurzen heeft doorgebracht. Duitsehe Lnudbouwvereeniging. De Duitsehe Landbouwvereeniging zal dit jaar een groote gezelschapsreis naar Nederland ondernemen, ten einde hier de polderwerken, zaadteelderijen, veefok kerijen, zuivelfabrieken en vruchtenboom gaarden te bezoeken. De reis zal zoo worden ingericht, dat men tevens een bezoek kan brengen aan de nationale en internationale landbouwtentoonstelling, die te Den Haag plaats heeft en voor namelijk wenscht men daar 17 en 19 September te zijn, wanneer er keuring is van paarden en vee. een lachend, dan met een streng gezicht ziet optreden, heeft de Vereeniging een fraai programma samengesteld, dat gewis ieders goedkeuring en tevredenheid zal wegdragen. Voegen wij hier nog bij dat de alom gerenommeerde heer Luciën op deze matinée zijne allernieuwste créaties ten gehoore zal brengen, dan mag met reden een druk bezoek tegemoet gezien worden. Harmonie St. Crfspijn. De harmonie St. Crispijn zal op Woens dagavond haren honoraire-leden eene soirée aanbieden op de bovenzaal bij den heer Jos. v. d. Werff. De heer van Ierland, karakterkomiek uit Tilburg zal daarop zijne medewei king verlcenen. Wij twijfelen niet, of ook deze soirée zal, ouder gewoonte zich in een druk be zoek mogen verheugen. Wedstrijd Alg Ned iiond van Schoen fabrikanten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de patronen en schoenen voor den wedstrijd moeten ingezonden worden 18 of 19 Juli a s aan het Hotel »Musis Sacrum, Dongen Gymnastiek club »De Franke. De programma's van den a.s. gym nastiek-wedstrijd te Tilburg zijn ver schenen. Talrijke namen van gymnastiek-ver- eenigingen komen er op voor o.a. die der club »De Frank* alhier. Hoewel deze vereeniging in 't geheel geen plan had er aan deel te nemen, heeft zij om der zustervereeniging niet te leur te stellen, toch maar besloten den wed strijd mede te maken, maar neemt alleen deel aan de athletische afdeeling, daar er in 't geheel niet geoefend is. Het zal overigens een zware strijd zijn, daar zij komt te staan tegenover clubs die al lang geoefend hebben en daar er slechts vijf leden gaan, zoodat er geen verwisseling van turners kan plaats hebben. Een lamme vergissing I Een onzer collega's, uit 't district Zevenbergen, schrijvende over de be handeling der geloofsbrieven der geko zen Statenleden in dat district geeft 't olgende te lezen De oud-minister LoefF stond als tegen stander eerst in 't gelid en heeft er een. kemtlachtig pleidooi gehouden in hoofd zaak behelzende, dat het hier niet gold een gepleegde bloote informaliteit, zooals de rapporteur der commissie de heer Sasse van IJsselt van oordeel was, doch dat de grond en de bedoeling der kies wet zelve was aangetast. Ongevallen. Maandagmorgen werd een kind van zekeren H. in de Stationstraat alhier, door een hooikar overreden. De beide voetjes van de kleine waren danig ge blesseerd. edele doelen getroffen (varen, ia de patient thans gelukkig in zooverre lursteld, dat hij zijn werk weer heeft kunnen hervatten. P. Quirijns en L. P] Orrlemans, res pect. van dn lichtingen 1902 en 1904 van het^ (5e Reg. Infanterie te Breda zullen van 2 Sept. 5 October onder de wapens moeten komen. ioen H. de B. met zijn kar uit het hooiland naar huis reed, struikelde zijn paard waardoor de kar, waarop verschillende per sonen zaten, over het paard hoenschoof Spoedig waren louwen etc. doorgesneden en losgemaakt, en kon het dier uit zijn netelige positie verlost worden Builen eenige kwet suren aan het paard, had het ongeval geen vc.rdrre gevolgen. Een dochtertje van den heer H. H. N. werd dezpr dagen na^r Breda vervoerd, ten einde nldaar in het Diaconessenhuis te worden verpleegd. De ouders zijn daar a 'le vorige week heengebracht. Zooals men w-et verloor de heer N. reeds een zijner kinderen, een meisje van 7 jaar. VRIJHOEVEN. Toen d» bakker G. Werthers Zaterdagmiddag van uit Sprang met zijn gespan huiswaarts keerde, het on geluk dat zijn paard struikelde en viel. Spoedig kwamen een p<ar personen toe snellen die bet paard weer op de been brach ten. Het pjard had zich aan beide knieeu erg bezeerd, terwijl de voerman er met den schrik afkwam. Naar wij uit goede bron vernemen zal de Heer H. Gouda op 25 Juli a. s. onze gemeente verlaten. Op dien dag zal hij naar N. Amerika vertrekken. WAALWIJK, 10 Juli 1907. Examen. Door de geneeskundige staatscom missie te Utrecht is Vrijdag 1.1. tot arts bevorderd de heer J. J. van der Sluis. Burgemeester ran Waalwijk. Maandagmorgen heeft de edelachtb heer Burgemeester, de teekenen zijner waardigheid overgegeven aan den waar- nemenden burgemeester den heer Jud. Timmermans Wzn Gisteren vierde ridder de van der Schueren zijn 39sten geboortedag. In 't Huisgezin van 11. Zaterdag lezen we 't volgende bericht WAALWIJK. Uit goede bron, ver nemen wij, dat op de voordracht voor burgemeester alhier als no één is ge plaatst de heer Th. Surmont de Bas Smeele, secretaris van de Gezondheids commissie en secretaris voor de oprich ting van een vakschool voor de schoen makerij en leerlooierij. Liedertafel Oefening en Vermaak Reeds in een vorig nummer meldden wij, dat de Liedertafel Oefening en Ver maak ditmaal haren abonné's met de Waalwijksche kermis weer eens eene matinée zou aanbieden. Rekening houdende met de omstandigheid, dat men in de kermis de muse liever met Zekere P. v. I. alhier geraakte met zijn wijsvinger onder het rad van zijn kar, zoodat dit lichaamsdeel werd opengereten. Dr. Sweens verbond den vinger. BAARDWIJK. Gepasseerdeu Zaterdag sloeg de bliksem in eene hooimijt over den dijk toebeboorende aan P. alhier. Zij brandde tot deu groöd af. Kort te voren hadden er zich eenige landbouwers in te ruateu gelegd. Dezer dagen waren eenige polderman- uen nog al «en beefje woelig op straat. Een hunner werd door onzen flinke politiemannen onder het raadhui» gezet waar hij zijn roes kon uitslapen. Bij de jl. Maandag gehouden stem ming voor twee leden van den gemeenteraad alhier werden uitgebracht 184 stemmen, waarvan de h eren B. Schrijner, J Klerx en J. v. d. Mee resp. 125, 117 en 70 stemmen kregen zoodat beide eerstgenoemde, de aftredende leden, werden herkozen. Zondagavond kregen een paar luidjea iu deze gemeente twist, doo dat de een van den ander een borrel wilde. Doordat de laatste aan bleef houden werd de andere dit moede, doch gaf hem niet den zoo vurig verlangden borrel maar wel eenige opstoppers, die hem een paar malen de straat over deden tuimelen. BESOIJEN. Maandagmorgen had M. v. d. W. alhier, het ongeluk, terwijl hij met de fiets van Tilburg naar Baarle-Nassau reed, te vallen en daarbij zijne schouder te ontwrichten. Hij moest zich direct ouder geneeskundige behandeling stellen. CAPELljE. Reeds in ecu vorig nummer vermeldden wij, het ongeluk aan B. B. van hier op deu werf te Waspik, overkomen. Hoewel men aauvankelijk vreesde, dat VRIJHOEVEN-CAPPEL. In deze ge- meente is wederom een geval van febris tvphoidea geooustateerd. RAAMSDONK (Dorp) 9 Juli. Vooruit- gang. Naar wij vernemen is cr door eeD achltieuUl jongelui alhier onder den mam „Quickstepi eene Toetbalclub opgericht. Van den heer N. Koni ga is reeds eene wei gehuurd. Collegiaal bezoek. De jongeheer H. Snoek, spelende op een stap aan de spoor- sloot, tuimelde eensklaps vooroverte midden zijner collegaas in het zilte nat. Snoekje behield zijne tegenwoordigheid van geest en kwam door eigen hulp, wel nat, maar toch nog springlevend terug van zijne minder officieele visite. RAAMSDONKSVEER 9 Jnli. Harmonie feest. De festiviteiten ter herdenking van liet 60-jarig bestaan onzer Harmonie yDe Eendracht" zullen den 5en Augustus plaats hebben. Een fraaie, verplaatsbare muziektent is mede tot dat doel gemaakt. DUSSEN 9 Juli. Gisteren had alhier de stemming plaats voor 4 leden van den Ge ineenteraad. De drukte tn partij-ijver was buitenge woon groot. De uitslag is als volgt. Aantal kiezers 420. Uitgebrachtte stemmen 354. Van on waarde 28. Volstrekte meerderheid 161. Hiervan verkregen. Dea Heer A. L. van Beurden aftr. 154 at. u G. van Binsbergeu 101 H B. van Daalen aftr. 160 ff A. A. H. van Honsewijk aftr. 194 H it Th. van Moergestel, 89 ff ff P. van der Pluijm Azn. aftr. 129 T. A. van der Pluijm Hzn. 102 Zoodat gekozen is de heer A A. H. van Honsewijk met 194 stemmen. De overige 6 candidaten komen allen iu herstemming. Deze herstrmming zal plaats hebben op Dondsrdag 18 Juli a. s. Den herkozene proficiat. KAATSHEUVEL, 9 Juli 1907. Concours. Op het muziekconcours te Zeist zal »Apollo" te kampen hebben met Tilburg (Exulsior), 's Hage en Lemmer (Friesland). We wenschen ons corps het beste succes Festival. Voor de meeste harmoniën is het zeer be zwaarlijk op een werkdag deel te nemen aan een festival. Dit heeft men ingezien en daarom de datums van het festival versteld. Zou het eerst plaats hebben op 18 en 19 Aug. a. s. thans zal dit zijn op 11 en 18 Aug. a. s. We juichen dit besluit ten zeerste toe. Diefstal. Op onrustbarende wijze nemende diefstallen in den laatsten tijd hier toe. Op de brutaal ste manier weet men zich toegang te verschaf fen. Op den avond van Zaterdag op Zondag werd bij den heer O. W. de som van circa f35 ontvreemd. De dief had het raam opge- sboven en was zoo binnen gekomen. Of hij het niet gezieu heeft, dan of hij het niet durfde.... een doosje, nog ruim f 500 aan bankpapier bevattende, is niet medegenomen ofschoon het toch vlak bij de zilveren munt ing. Uo zaak is in handen der politie. 'tWare De belangstelling der honoraire leden in de muziek was zelden grooter en neemt nog toe naarmate het concours naderl. Ook de gewon# repetities op Zaterdag, Zondag en Maandas worden door hen druk bezocht. Zeer natuurlijk, waren dan ook de twee nummers, waarmee «Euphonia«, op h«t con- cours te Amsterdam 28 Jnli a s. zal uitkomen (te hoofdschotel van het programma „Fete Sicilienne" van Kessels, verplicht stuk en fantasie „sur 'L opéra" Don Carlos" van Clement eigen gekozen bijnummer. Een stormachtig applaus bewees, dat deze nummers zeer iu den smaak vielen, hoewel er nog druk gestudeerd moet worden, om er iu de Afdeeling by Uitnemendheid, mee voor don dag te kunnen komen. Natuurverschijnsel. erleden Maandagavond liepen een massa menschen te hoop, om het vreemdsoortig ver schijnsel te zien, aau den Znidoostelyken hemel. iNaar men meende, dreef een ster van bai- tongewone grootte, met een rooden schijn door het luchtruim. Velen, zagen er reeds een voorteeken in van komende ongelukken. Som migen zelfs, zagen met profetischen blik het einde der wereld nabij. Dinsdagmorgen, ver namen we echter, dat een vlieger, waaraan eon brandenden ballon, het schrikaanjagend natuurverschijnsel was geweest. Hare genezing door de Pink Pillen. De Ilcpr C. Waalboer, Wieldrecht, Dub beldam, schrijft het volgende: ylk oudergeteekende, oud 25 jaren, ver klaar dat ik gedurende een jaar heb geleden «an verschrikkelijke pijn iu den rug en de lenden. Op raad van een mijner vrienden heb ik de Pink Pillen genomen, en ik ben geneien na het gebruik van eeoige doosjes. Ik kan nu al mijne werkzaamheden weer verrichten.* De nierziekte waarschuwt u dat zij bezit neemt van uw organisme door de volgende verschijnselen te weeg te brengen een doffe pijn in den rug, moeielijkheid bij het wa teren, opzwelling der enkels en der heenen, duizelingen, onregelmatigheid van de bewe gingen van het hart. In het algemeen schrijft de zieke die rersch nselen niet aan nierziekte toe en hij kan een ernstige dwaling begaan in de wyze van zich te behandelen. Het vatten van kou kan lendepijn is weeg brengen, maar ook het misbruik van bier en sterke dranken, die de nieren tot overmatige werkzaamheid dwingen en de verzwakking ervan te voor schijn roepen. De lendepijn kan ook voor komen dit een overmaat van urinezuur, een vergift dat een overblijfsel der voeding is, dat niet alleen de nieren verstopt, waar ook de kanalen die naar de blaas voeren. De Pink Pillen geven do beste resultaten voor de behandeling dier ziek'e. Zij versterken de nieren en brengen de verwijdering te weeg van de vergiften die de ontsteking der niereu veroorzaakt hebben. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, zenuwlijden, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek. Prijs f 1,75 de doos, f 9.—per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederland er Apotheken. Frauco toezending tegen postwissel. Hoolkoerts. Onderstaand vermakelijk stukje is van de Daily Express «Als ge iemand ontmoet met 'n neus als een tomaat, 'n paar oogen als van een katterige schelvisch, met 'n zakdoek in elke hand en zes reserve-dito's in zijn zakkenals ge die persoon met den eenen zakdoek aanhoudend zijn neus, met den anderen zijn oogen even aanhoudend ziet betten, dan waagt ge niet te veel door te denken dat ge een hooikoortser voor u hebt. Terwijl ik dit schrijf, ben ik te midden in de weeën der ziekte. Legt ge een thermometer in mijn rug, dan zal het ding de temperatuur van een ijsstorm aan den Noordpool aanwijzen legt ge hem op mijn hoofd, dan zal 't kwik gaan koken. Ik zie sterretjesmijn oogleden staan in brand, hoewel ze water geven als een sproeikar; mijn keel is een einde loos lange pijp vol spitse brokjes vuur steen in één woord, ik voel met het rampzaligst wezen, dat ooit niesde. 'k Sprak daar van niezenIk ben aartsniezer, de kampioenniezer. Ik heb

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5