JNummer 58, Donderdag 25 Juli 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. N, Provinciaal Nieuws. enz 0 ulde ir 8 maken 3 Knn WAALWIJK; 24 Juli 1907. Raadsvergadering. taak. houd, inza aanscho; ie zijn ortretten 3 ongeti Openbare vergadering van den ge- Jmeenteraad van Waalwijk, op Woensdag 24 Juli, des namiddags 68/4 uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Mededeeling proces-verbaal van kasopneming. III. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 25 Ju*i jl. gekozen leden van den Raad. IV- Intrekking van het Raadsbesluit tot onbewoonbaarverklaring van wonin gen V. Benoeming va» een onderwijzeres aan de openbare school- (Stukken ter visie.) Examen. De Eerw. heer ]an Witlox, student aan 't Groot-Seminarie te Harea, legde 1.1. Zaterdag met gunstig gevolgte Utrecht het staatexamen (eindexamen gymnasium A) af. Gisteren slaagde te Arnhem voor de hoofdacte o. m. de eerw. zuster Fidelia uit Oirschot in de wereld mej. M. P. J. van Liempt van Waalwijk. Onze felicitaties aan de geslaagden. Ilarmonie. Het bestuur der Waalwijksche Har monie» is gereed gekomen met hare statuten en houdt zich thans onledig met de daarstelling van een huishoudelijk reglement. A.s. Maandagavond zal de eerste re petitie plaats hebben van het muziek corps, dat begint met- 18 werkende leden en 8 adspirant-leden (geen leer lingen), over wier aanneming in den loop van een maand zal worden beslist. 't Beste succes en veel ijver zij der nieuwe vereeniging toegewenscht. Loos alarm. Dat de toestand in onze plaats niet zoo heel rooskleurig is, zullen we aller minst ontveinzen Maar dat er nog geen reden is voor een klaagtoon als de be richtgever uit Waalwijk van het Dgbl. v. Nbr. aanheft, dat mogen we met nog meer gerustheid zeggen. Door hem werd een voorstelling van den toestand gegeven, zoo droevig, als mogelijk, of er niets meer te werken, noch te ver dienen viel en zoover zijn we gelukkig nog niet. En wat wordt er mee bereikt Juist zijn deze berichten geschikt om den toestand nog sléchter te ma ken de naam op industrieel en finan cieel gebied, de handel in 't algemeen wordt er mee geschokt. Wij kunnen het sensationeel bericht, dus gelukkig volmondig tegenspreken als zouden er tengevolge van slappen gang van zaken 40 arbeiders zonder werk zijn. De waarhtid is, dat eenige weken geleden een schoenfabrikant een accoord van plm. 52 pet. aan zijn cre diteuren heeft aangeboden tengevolge waarvan eenige schoenmakersgezellen enkele dagen werkloos waren, dezen zijn allen weer bij verschillende fabrikanten opgenomen. Werknood bestaat er alzoo volstrekt niet. En nu we hierover toch spreken, wil len we er nog iets bijvoegen. Er schijnen ook in onze plaats nog steeds menschen te zijn die er hun behagen in scheppen den goeden solieden naam van fabrikan ten afbreuk te doen, die, met leedvermaak misschien, vertellen, dat en dat zal met die en die gebeuren of binnenkort ge beuren. Nog onlangs had dit plaats met een der beste firma's hier ter plaatse. Begrijpen zij dan niet dat zij niet alleen den betrokkenen maar ook de geheele ndustrie, de geheele plaats, den werk man, in 't kort 't algemeen, dus ook zichzelf ten zeerste benadeelen en zoo den vooruitgang tegenwerken en den achteruitgang met groote mate in den hand werken. Zij mogen wel ernstig nagaan, welke groote nadeelige gevolgen hun boos werk heeft en komen ze dan nog niet tot inkeer, dan mochten ze wel eens gesignaleerd worden. K. K. Bewaarschool. Naar wij vernemen zal door een aan tal parochianen aan het Kerkbestuur der St Antonius-Parochie een verzoek schrift worden gericht om over te gaan tot het stichten eener bewaarschool in deze parochie. en. n, mes i en I tl Bevorderd. Bij het 4e bataljon 8e reg. infanterie te Geertruidenberg zijn bevorderd tot korporaal de miliciens Frans Smolders en Tac. van den Noort, beiden uit Waalwijk. Kermis. Het verder verloop der kermis is, over 't geheel genomen vrij druk geweestf Herbergiers en anderen waren over 't algemeen goed te vreden. De gymnastiek-uitvoering Dinsdagavond op Musis Sacrum door de Waalwijksche Gymnastiek- en Schermvereeniging ge geven, was zeer druk bezocht, wat geen verwondering baart daar de uitvoeringen van de W. G. V. steeds een zeer gezellig karakter dragen. Over deze uitvoering schiijft men ons nog het volgende Getrouw aan hare traditie heeft de Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging Dinsdags met kermis eene uitvoering met bal gegeven. De uitvoering werd met een geheel nieuwe opmarsch geopend, nadat eerst alle turners klein en groot te zamen 38 zich aan 't publiek hadden vertoond. Om niet in een te uitvoerig verslag te vervallen zij het voldoende hier te vermelden, dat geen enkel nummer al te lang duurde, de pauzen tusschen de nummers zeer kort waren en we veel nieuws te zien kregen als het schermen, het optreden der jongensklasse, en de vrije oefeningen op muziek. Zoodoende werd een bijzonder goed geslaagde uitvoering verkregen, doch vooral de oefeningen zelf hebben zulks bewerkt. De brug gaf niet minder dan zeven hoogstanden te zien. Aan 't rek werden twee reuzenzwaaien een voor- en een achterover gemaakt. Vooral de vrije oefeningen welke op muziek uitge voerd werden, verwierven daverend ap plaus. Der toewijding en onvermoeider ijver van den leider zij hier hulde gebracht. Een gymnastiek-uitvoering blijft altijd een ernstig karakter dragen, doch de uitstekende muziek der Bossche staf zórgde wel voor een opgeruimde stem ming. Het bal was bijzonder gezellig, dat getuigde een ieder en velen zullen de W. G. V. dankbaat zijn voor den ge noeglijken avond, dien zij verschafte. Ten slotte zij een woord van dank gebracht aan de muzikanten, die door hun bereidwilligheid en bekwaamheid zooveel bijdroegen tot het slagen van de uitvoering en van het bal. Een kort "woord zij hier nog bijge voegd nu we toch over de W. G. V. schrijven. Op den wedstrijd in Tilburg verwierf deze vereeniging niet, één maar, twee derde prijzen n. 1. een voor polshoog en een voor hoog ver springen. Voor 't laatste behaalde ook Olympia uit Tilburg den derden prijs, want beide vereeni- gingen stonden precies gelijk in 't aan tal punten en kregen daarom elk een medaille. Aldus is de uitslag van dezen wedstrijd in volksoefeningen die, gezien in het licht van de mededeeling in het blad van 11 Juli j. 1. zulke verrassende uitkomsten had en verkeerdelijk een athletische wedstrijd genoemd werd. De van ouds bekende feestelijkheden der harmonie en gilde St. Chrispijn waren zeer gezellig. Voormiddags maakte zij een muzikale wandeling door de straten. Het bal dat de leden 's middags hadden in de zaal van den heer Jan Fransen was zeer geannimeerd en menig oudje dat er anders niet aan denkt heeft toen zijn beentjes nog eens van de vloer ge gooid. Het concert der harmonie met mede werking van den humorist A. van Ierland uit Tilburg, dat Woensdagavond ten acht uur op de bovenzaal van den heer Jos. v. d. Werff.plaats had, slaagde uitstekend en was zoo druk bezet dat zeer velen zich met een staanplaatsje tevreden moesten stellen. Een zeldzaam muzikaal genot wachtte den muziekliefhebbers Donder dagmorgen j. 1. op de zaal Musis Sacrum De alom bekende en beroemde bariton de heer Jos Orelio, over wiens verdien sten als zanger en acteur wij hier wel niet verder behoeven uit te weiden, gaf dien morgen een liederen matinée die door een zeer talrijk en gedistingueerd publiek van hier en elders werd bijge woond. Behalve een viertal aria's uit opéra's die tot het lievelingsrepertoir van den meesterzanger behooren, bracht de heer Orelio nog een aantal liederen ten hoore, waarvan de uitvoering genoeg-1 werd door de consulenten, zoodat onder ge-|op de nationale welvaart, die verhoogd zaam bewees, hoe de metalen stem door de jaren nog zoo goed als niets geleden heeft, hoe de voordracht, de zeggings kracht, de expressie nog aan warmte, gevoel en diepte gewonnen hebben: Een oorverdoovend applaus van het opgeto gen en dankbaar publiek viel den artist na de vertolking van ieder nummer ten deel. Jammer genoeg, dat deze matineé, ondanks het vele en schoone, dat ge boden werd, zoo spoedig ten einde liep. Het publiek werd niet moede te luis teren naar die heerlijke vertolking van vele zoo terecht geroemde liederen en zou gaarne nog een uur langer genoten hebben. Maar het was meer dan vol doende en dan kan men volop tevreden zijn. De heer Orelio zal uit den bijval, hier verworven wel weer het bewijs geput hebben, hoezeer de Waalwijkers zijne gaven en talenten op prijs weten te' stellen, en hoe zijn optreden voor hen een feest genoemd mag worden. Ook de concerten op de zaal van den heer Jos. v. d. Werft gegeven door de familie Boesnach werden zeer druk bezocht zoo zelfs dat bijna iederen avond menschen moesten worden teruggezonden. Wegkamps bioscope, de bekende firma, wier goede reputatie reeds vooruit ons gemeld had dat wij iets schoons te zien kregen, had zeker het leeuwenaandeel. En inderdaadin zijn rijk programma wisselen humor en ernst elkander af op een waarlijk aangename manier. Om maar iets te noemen de vreeselijke ramp van de Berlin, dan het drama in Venetië, door de ioovers overvallen, de staking der dienstmeisjes enz. en/.. Een overdruk bezoek was dan ook zijn deel. Ook den heer Bongers met zijn Grand- Etablissement, waar tong en gehemelte gestreeld worden door het fijn gebak, en waar een Bohemer gezelschap schoon strijkmuziek ten beste gaf, viel steeds een druk bezoek ten deel. Vrijdag trok de kermis niet die talrijke bezoekers, zooals wij.dat gewoon zijn Op het kermisterrein was het zelfs slap. Het volksbal, op Musis Sacrum gegeven daarentegen was druk en geannimeerd wat ook van het groot bal, des avonds gegeven, mag worden gezegd. In den namiddag werd het wat drukker jen ging het tot laat overal echt vroolijk naar toe. De groote uitvoering Zaterdagavond bm acht uur op de zaal Musis Sacrum door het Specialiteiten-gezelschap Faveur gegeven was zeer druk bezocht. Mej. Louise Fleuron vooral viel na elk door haar voorgedragen nummer een onbedaarlijk applaus ten deel. En ten volle is zulks verdiend Vooral «Menschen, menschen zijn wij allen», verleden jaar re«ds hier door haar gezongen, en dat nu op vereerend verzoek weer door haar werd gegeven voldeed best. Men wordt niet moede dat telkens te aan hooren. Integendeel, hoe meer men het hoort, hoe mooier men het gaat vinden. De Gebr. Martron, ofschoon nog jong, bleken reeds uitstekende humoristen te zijn. Ook zij moesten herhaaldelijk terug komen. Zondag, de laatste kermisdag, was oudergewoonte zeer druk. De matinee's door de familie Boesnach en Faveur op de zaal van den heer Jos. v. d. Werft en A. Gerris gegeven, waren tamelijk goed bezet. De uitvoeringen des avonds niet. Geheel den avond ging het er voorts in onze gemeente gezellig naar toe. Met genoegen deelen wij ten slotte mede dat geen enkele wanklank werd gehoord. Ja, 't is reeds zoo dikwijls gebleken, Waalwijk kan feestvieren. Een woord van hulde en dank mag de politie niet worden onthouden voor haar beleidvol optreden. Provinciale Staten. In de 1.1. gehouden Staten vergadering kwam aan de orde De kwestie der vergoeding van reis- en verblijfkosten en toekenning van presen tiegeld, deze werd wegens een amen de ment van mr. Smits v. Oyen uitgesteld tot de namiddagzitting, waarvóór het amendement in afdruk zal worden over handigd aan de leden. Daarna kwam de vroolijke toon weer terug, toen de heer Juten een voorstel deed om de subsidie van f 1000 in de kosten van aanstelling van twee zuivel- consulenten voor N-Brabant niet toe te staan. Van verschillende zijden werd de heer Juten bestreden. De een wees op de opvoeding van het vee, de ander groote hilariteit het voorstel der com missie van rapporteurs om de subsidie toe te kennen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Juten, werd aangenomen. Een amendement van den heer Spit sen om verhoogde subsidie voor de ge meente Breda voor de ambachtschool ad f 1542.72s werd aangenomen met 31 tegen 25 stemmen. Achtereenvolgens voerden het woord over de begrooting de heeren Bressers, mr. Sinits v. Oyen jhr.mr. v. Sasse v. Ysselt, die o.a. ook den wensch uitsprak, dat Ged. Staten het besluit van 1870 in zake 's-Gra- venmoer zouden intrekken en tevens een schoonmaak zouden houden met beslui ten, die thans in strijd zijn met de wet Van Schendel en Van Leeuwen, waarna de heer Juten zeer uitvoerig sprak namens de commissie van rapporteurs, en o.a. constateerde dat sommige der vorige sprekers ten onrechte een De Profujidis hier door de zaal deden klin ken over de welvaart der provincie. Na re- en dupliek werd de vergade- ring geschorst tot 2 uur. Dc Gemeenteraadsverkiezing te Breda. Bij de herstemming in district lil wer den uitgebracht 1032 stemmen (er zijn ongeveer 1100 kiezers). Deze waren al dus verdeeld A. C. Bom (kath.) 491, dr. J. van den Brink (soc.-d.) 467, Ph. Jacoby (v.-d 456, J. H. Piso (a.-r.) 356, zoodat de twee eersten gekozen zijn de katholiek en de socialist. Men zal dezen uitslag beter begrijpen door kennisname der onder staande stemmencombinaties. Er hebben gestemd op BomPiso 330. BomJacoby 149. Bom v. d. Brink 6. Jacobyv. d. Brink 258. JacobyPiso 16. Piso—v. d. Brink 13 Bom 6. v. d- Brink 190. JacoJjy 33. Piso 6. Naar aanleiding van de verkiezing dr. Van den Brink tot lid van den gemeen teraad te Breda schrijft het Dagbl. v. N.-Brabant o. m. Dat deze dr. J. v. d. Brink, die tot tweemaal toe door zijn Bisschop is ge schorst, die in openlijken opstand is tegen zijn wettige geestelijke overheid hier in Breda zulk een aanhang krijgen kon, is een feit van zeer verstrekkende beteekenis. Met een oppervlakkig »nu ja'' is men er niet af. Met frasen over de lichtgeloovigheid zijner kiezers, die nu allen gelooven ver mindering van belasting te zullen krijgen, al evenmin. De oorzaak ligt dieper. Zeker, het materieele speelt ook hier een groote rol. Als men zooeens rond wandelt onder de menschen, die tot de volgelingen van dezen jongen socialist behooren, dan verneemt men heel wat overdreven verwachtingen en van van hoop op een plotselinge wijziging in de stoffelijke levenvoorwaarden der arbei dende klasse- Én ook merkt men zeer gauw, dat het proletarische sentiment" diep ge raakt is de heer v. d. Brink werkt bij voorkeur op het licht te bewegen gevoel der breede schare. Maar dat zijn alle bijkomstige redenen. Er zijn andere motieven voor het plotseling succes van het socialisme te Breda. Indien de heer v. d. Brink zijn leer had geworpen in een diep godsdienstig volk, indien hij had gepredikt voor men schen van innig katholieke overtuiging, zoudt ge dan denken, dat zijn aanhang zoozeer zou zijn gegroeid O zeker, het zijn niet allen katholieken, die nu op hem hebben gestemd. Maar vele katholieken zijn er onder hen, dat is zeker. Eu wij aanvaarden de verkla ring niet, dat deze enkel ter wille der schoone beloften op stoffelijk gebied, waarmee het socialisme zoo gul is, de roode vaan hebben gevolgd, en dat zij niets hebben gemerkt of niets merken van het ongodsdienstige der socialistische beweging. Daarom moet helaas worden aange nomen, dat een groot deel van de vol gelingen des heeren v. d. Brink n stuk van hun geloof kwijt zijn, in ieder geval de inwendige, welbewuste overtuiging missen, al het ongodsdienstig®, wat men in het socialisme tegenkomt. Maar juist dit feit stemt ons zoo treurig. Het Centrnni zegt over de verkiezing van dr. Van den Brink o. m. De verkiezing van dezen jammerlijk verdoolde in de residentie van zijn bis schop is een diep bedroevend feit. Een feit, dat de verbittering bewijst van onze tegenstanders, maar tevens de katholieken aanspoort eens ernstig te overwegen, ef ook zij-zelven niet in gebreke zijn. Niet natuurlijk wat hun bedoeling, wat hun beginsel betreft. Maar wél wat aangaat hun organisatie, hun actie, hun voorbereiding. En ditzelfde geldt niet slechts voor Breda, maar geheel voor onze grootste katholieke provincie. De verkiezing van een man als dr. Van den Brink is een ernstige waar schuwing, die ook voor hardhoorend«n en kortzichtigen duidelijk maakt, dat het gevaar in de onmiddellijke nabijheid is gekomen en dat er nog iets anders te doen valt, dan het huldigen van de oude sleur. Hoeveel zou er verricht kunnen worden ten bate van de katholieke zaak en hel algemeen belang, wanneer slechts een deel van den tijd en het geld thans nog aan allerlei beuzelarij en groot-' doenerij verspild aan de katholiek sociale beweging ten goede kwam. De Gelderlander acht de verkiezing van den heer Van den Brink een veeg teeken voor het katholiek partijleven te Breda. Een geschorst priester wordt er, in de bisschoppelijke residentie zelve, tot raadslid gekozen. Dat van dezen uitslag niet slechts de liberalen en socialisten maar ook een frondeerende groep katholieken de oor zaak moeten zijn, zal, tenzij op uitdruk kelijk het tegendeel worde bewezen, wel als vaststaande mogen worden aange nomen. BAARDWIJK. Dezer dagen reden 5 kinderen in een hondenkar wat kort aan den slootkant, waardoor eensklaps he* voer tuig onderste boven in het water terecht kwam en de kinderen daar onder raakten. De heer J. v. d. Mee alh. die deze plaats reeds een flink eind voorbij was. kwam on- middvlijk op het hulpgeroep der kleinen terug gesneld en had het geluk nog bijtgds de kiuderer. op het droge te brengen, die anders bijna zeker zouden verdronken zijn. Bravo voor zoo'n optreden. Binnenkort zullen weer twee reusach tige grondhappers worden aangevoerd bij de werkzaamheden aan 't kanaal, zoodat dan het werk voor goed aan den gang is. Heden zal door de heeren Kalis en de Groot de prachtige vella betrokken worden Nu dit 6choone gebouw geheel gereed ia, levert het een aardigen aanblik van af den weg in den overlaat. Dat het tegenwoordig niet veilig meer is voor oud en jong op de straat bleek wederom gepass. Zondag. Een oud man uit het klooster alh. zich naar het Lof willende begeven werd door een wilden fietser aange reden en op den grond gesmakt; gelukkig heeft de man geen ernstige kneuzingen be komen. DRUNEN, Een bijzondere merkwaar digheid kenmerkte dit jaar de viering van het Aloysiusfeest in onze jongens congregatie. De zoo gunstig bekende fanfare dezer vereeniging, vierde nog steeds onder de kundige leiding van haar eersten directeur, den heer M. v. d- Leur, haar zilveren jubelfeest. De feestdag werd geopend met een plechtige H. Mis waaronder algemeene H. Communie. In den voormiddag trok de Fanfare naar de woning van haar Directeur, om hem gelijk met eene au bade een feest cadeau aantebieden. Om 7 uur 's avonds begon de feestuitvoering waaraan ook de Fanfare uit Elshout hare krachtige medewerking verleende. Een keurige feestmarsch, door den componist, Kapelaan van Heeswijk gedirigeerd, zette den avond in. Daarna nam den ZEw- Heer Deken het woord. Diep gevoelden dank bracht hij aan de leden der Fan fare voor 't vele goede en schoone, dat zij in die 25 jaren bijbracht tot opluiste ring der congregatie, voor hare mede werking aan alle kerkelijke feesten ver leend een bijzondere hulde aan haar Directeur die met zooveel ijver en tact zijn corps in bloei wist te brengen en te behouden. Als blijvend aandenken die* zich verzetten moet tegen aan dit feest, als symbool van de rust, l ow m 'lil ifc.»».» P l» I m W

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5