Nummer 62. Donderdag 8 Augustus 1907. 30® Jaargang. Jhj Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. urr uooy krimen. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING fEuTl,LEi Olf. Uitgever: BUITEN LAND," België. Frankrijk. Duitschland. Fugeland Italië. -i WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Roman naar 't Engelsch. \k m Courant. Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveniugezouden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter Secretarie voor belanghebbende ter inzage is nedergelegd een exemplaar van de ontwerp-dienstregeliug 1907—1908 van de Noord-Brabautsch Duiteche Spoorweg Maat schappij en een van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Opmerkingen betreffende deze ontwerp- dienstregelingen moeten vóór of op 10 Aug. 1907 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk, 5 Aug. 1907. Het Gemeentebestuur voornoemd, J. TIMMERMANS Wz. W.B. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Een Kun8t-quaestie. In onze hoofdstad staat in de Joden- Breestraat het huis, waarin de groot meester der oude Hollandsche schilder school, onze beroemde Rembrandt, ge woond heeft De gemeente Amsterdam heeft verleden jaar dat huis gekocht, om het voor den moker van den slooper te bewaren. Terwijl nu Amsterdam het aan verschillende gezinnen verhuurt, om er de rente der koopsom nog uit te slaan, wil een nieuw gevormde vereeniging dat huis van de gemeente overnemen en het inrichten tot een Rembrandt-huis door er een Rembrandt-bibliotheek in te stichten. Natuurlijk wordt het dan inge richt en gestoffeerd als eene burger woning in de dagen van Rembrandt. De heeren Jozef Israels, Jan Veth, Van Deyssel en anderen zijn hier zeer voor, doch Dr. J. Six, hoogleeraar in de kunst geschiedenis aan de Universiteit in Am sterdam is er sterk tegen. Laat het woonhuis woonhuis blijven, zegt hij, en vervorm het niet tot een curiositeit, door het quasi te restaureeren. We zien hier dus tusschen twee be voegde partijen een tegenovergestelde meening. Het is natuurlijk niet aan ons, in dezen een uitspraak te doen, toch wenschen we 48) Wel nu ook zou elk diepzinnig beschouwer niets anders hebben kunnen denkeu, dan dat die zittende figuur daar op het doek iets anders voorstelde, dan een schoone vronw die de maan bekeek, koel bekeek. De fatale koele blik, die hem dit ernstig kunstwerk, voor hun slechts een karikatuur maakte, ergerde Jack dusdanig, dat hij haast een penseel genomen had en met een paar strepen geheel zijn arbeid had vernietigd. Maar zijn opgeheven hand zonk langzaam neder. «Daarvoor is 't eigenlijk nog altijd tijd ge noeg, murmelde hij. «Zal toch eerst nog eens hooren, wat Molly te zeggen heeft," Toen stond hij op, zette zijn tafel tegen den wand liep met lange schreden de kamer op en neer en wou juist den tuin ingaan, toen het plot seling opengaan der vleugeldeur, die verbin ding gaf tusschen atelier en salon, zijn aandacht derwaarts trok. «Lydia!" riep hij, de mooie gestalte her kennend die daar op den drempel stond. «Wat eene verrassing Haastig naar haar toe gaande, nam hij zijn zuster hij do hand. «Kom en zet u," vroeg hij «gij ziet er zoo verhit uit zijt gij te voet gekomen «Natuurlijk," hernam zij met eeuige bitter heid, terwijl zij zich op een stoel liet glijden «hoe zou ik anders hierheen hebben kunnen komen? Over 't eenige voertuig dot wij be zitten, beschikt mijn heer en gemaal naar eigen goedvinden. Toen ik in wou laten span nen, bleek het, dat het rijtuig aan den trein moest zijn" «De arme Charley", schertste Jack, «van avond wordt hem de les gelezen en hij heeft van uw wensch absoluut geen vermoeden." even op te merken, dat ons het plan der eerste partij, die van Jozef Israels c. s. niet onsymphatiek lijkt, vooral als dergelijke bibliotheek een publiek karak ter krijgt. Dan toch is er in ons land een middelpunt, waaruit voor Rembrandt- beminnaars overvloedig mateiiaal te putten is, ten einde nauwkeurig op de hoogte te komen van dien grooten Neder- landschen zoon. Elke gelegenheid, welke geschapen wordt, tot 't gemakkelijk be komen van studie-materiaal over onze groote mannen, is o. i nuttig en nood zakelijk. Eigenaardige, ironische samen loop. Terwijl de vredes-diplomaten de con ferentie van den Vrede (alias Ëtens- conferentie, of dienen de reeksen diners, welke nog te wachten zijn, ook om den wereldvrede te bevorderen?) al teestende gaande houden, zal hetzelfde Haagje, dat met zooveel zwier de hooge heeren ontvangen heeft en herbergt, 't schouw spel zijn van eene indrukwekkende inter nationale vredesbetooging, pardon, van een grootsch krijgsvertoon. Immers een deel der Hagenaars, zullen inkwartiering hebben te verleenen aan krijgsvolk, dat langs onze vaderlandsche kust een aanval van een vijandelijke vloot zal moeten afslaan. En dat in een stad met drie groote kazernes en dat in de illustre stede die de hooge eer geniet van gastvrijheid te verleenen aan een vergadering, welke bezig dient te zijn aan het afschaffen van den oorlog eu daarmede aan het opruimen van alle oorlogsmateriaal, zoo wel 't levende als doode 1 Och arme Pas is de hoeksteen vast gemaakt van den Vredestempel, of de Nederlandsche legerscharen marcheeren er omheen, om te toonen, dat zij, ondanks dat vredesgedoe, er zijn en ook blijven, ten einde dien hoeksteen voor ondermijning te vrijwaren. Is het niet* als zagen we op dien hoeksteen staan het beeld van Janus met zijn twee aangezichten Het is me toch werkelijk wel om te lachen 1 Daar zitten de heeren diplo maten breed uit, niet lang en breed s. v. p., want van lange vergaderingen houden de heeren niet, te redeneeren, «Wees niet ongerust," verzekerde zij met nadruk, «ik heb vandaag iets heel anders in den zin en lees hem niet de les." «Dan mij misschien, vroeg hij vroolyk." n't Kan zijn," knikte zij. «Het zal mij toe niet den kraag kosten, vroeg hij spottend, terwijl hij ging zitten. De handen in den schoot, hem streng aan kijkend, zeide zij «Gij hebt een bezoek ge bracht aan Clyve Court, gij kunt het niet loochenen 1" «Waarom zou ik dat loochenen?" vroeg hij lieftallig «Nu, meende zij hitter, 't zou anders niet zoo onbegrijpelijk zijn, als ge een beetje schaamte gevoeldet, weer eens te meer op ouuoodige wijze appositie tegen uwe familie te hebben gevoerd.' «Gij gelooft dus iu allen ernst, hernam hij vroolijk, «dat ik visites maak enkel en alleen met het edel doel, om tegen jelui oppositie te voeren n «Ja en wijl gij het blijkbaar als eene hei lige plicht beschouwt, Marie in hare eigen zinnigheid te sterken, verklaarde zij met ern- stigen blik, daarom dacht ik niet beter van U Gij waart toch niet geroepen iu te grij pen. Marie staat zoover van als't mogelijk is. Wij hadden, om het onverstaudigc meisje tot rede te brengen, 'en boycot over haar uitgesproken viel hij haar spottend iD de rede. ,,Ja, dat hebt ge in uwe groote wijsheid gedaan. Alsof meisjes als Marie door zulke middelen tot rede te brengen zijn. Met boycot dwingt men slechts gewone zieleD, die om 't materiaal voordeel bang zijn." ,,Ik begrijp niet wat gij bedoelt met een boycot?' Wij zijn toch geen kooplieden. ,,Neeu" lachte hij, ,,wij zijn een verschrik kelijke booze zuster en wij zullen, dat staat te vreezen nog veel boozer worden, als wij vernemen, dat onze broeder niet uit heilig plichtsgevoel naar Clyve Court gegaan is, maar uit eigen belang." Hare grijze oogen openden zich wijd van schrik. .,Uit eigen belang?" hernam zij met onzekere stem. ,,Hoe was dat wel mogelijk ,,Stel u voor dat gij een schilder zijt, dan zal het U ook tegelijk mogelijk schijnen. Ik over het bestelde programmatje van den vrede, en 't land dat de hooge eer ge niet die illustre vredes-apostelen te dienen van gastvrijheid, licht ze even bij met kanonnen-vuurstralen en blin kende bajonetten en glinsterende epau letten, in één woord met de attributen van den oorlogWel mag hierboven staanEen eigenaardige, ironische samenloop In de Antwerpsche haven dreigt een zware strijd van eu met de graanwerkers. Een paar weken geleden is hun eisch van zes frank loon daags voorloopig ingewilligd, maar nu hebben de reederijen den sjouwers last gegeven, vau Woensdag of Donderdag af niet meer dan vijf frank te betalen. Alle maatregelen zijn reeds geuomeu om, staken de graanwerkers, plaatsvervangers te laten komen; er zouden er 1500 in Engeland aangeworven worden of zijn. Neemt de sta king eenigen omvang aan, dan worden alle, graanwerkers uitgesloten. Op een bijeen komst ten stadhuize, waarbij ook een paar hoofdofficieren tegenwoordig waren, is afge sproken, hoe het werk der plaatsvervangers beveiligd zal worden. De troepen worden reeds klaar gehouden. De arbeiders hebben hunnerzijds ook niet stil gezeten. Een paar zijn er in Londen om de werving daar tegen te werken. En ook in andere havens in het buitenland hebben zij den steun der ka meraden ingeroepen. Gisteren is echter een boot met 1200 wer lieden uit Engeland aangekomen, wat geweldig kwaad bloed zet. De uitsluiting is afgekondigd. Toen de Eugelsche werklieden heden weder aaD boord van hun stoomschip wilden gaan, werden zij door Antwerpsche dokwer kers, die zich op de kade bevonden, plotse ling met steenworpen bestookt. De Engelschen antwoordden met revolverschotener werd echter niemand gewond. Langzaam aan keert het tot den ordelijken toestand terug. Van de 20 gemeenteraden, die ontslag hadden genomen, hebben er veertien dat ontslag alweer ingetrokken, terwijl de zes andere denkelijk we! volgen zag een wonder schoone verschijning aan 't strand wandelen en liet mij aan haar voor stellen om haar te peuseelen.1' Hij sprak nog steeds op denzelfden schert senden toon, alleen 't laatste kwam er wat twijfeleud uit. Lydia had een fijn gehoor en zij bracht vanzelf een flinke dosis argwaan mee. Het hart werd bijeen gesnoerd door vieeselijken angst. ,,Gij gij hebt U aan baar laten voorstel len om harentwille?" riep zij uit.Heeft deze indringerige persoon deze genoegdoenig aan vaard Jack ik kan u niet zeggen, hoe on broederlijk, hoe weinig looyaal, hoe sohande- lijk ik 't van U vindt." ,,Uwe uitdrukkingen zijn een weinig sterk, hernam hij, doch ik houd u uw toon ten goede." Dat u zulks zou verdrieten wist ik en ik had U dat ook gaarne bespaard, als «Als de vei zoeking niet zoo sterk geweest was," voleindigde zij hoouend. O, gij arme zwakke mannen Zoodra u een mooi gezicht in den weg komt, zijt gij verloren. Dan wordt geen minuut overlegd of achter dat engelen- masker misschien de duivel steekt. Jacht maken, heet het over stok en steen «Nu, nul" maande hij lachend, «maak het nu niet te erg 1 lu de allereerste jeugd kan men dit soort jacht voeren, maar «Dat gij met uwe twee en dertig jaren nog veel meer zonder hoofd" voortstormt, viel zij hem heftig iu de rede, daarvan hebt ge weer een schitterend voorbeeld gegeven. Gij kende mrs. Eagles gei oegzaam van hooren zeggen, gij wist in de kleinste bijzonderheden wat wij tegeii dat ranke vrouwmenBch iu te brengen hadden. Mbar nauwelijks had gij ze gezien of alles was vergeten eu gij als 't ware behekst. Nu begon hij zijn geduld te verliezen. rPardon," hernam hij op tamelijk scherpen toon." Als ik wist, wat gij tegen die dame in te brengen had, dan is daarmede nog niet gezegd, dat ik het geloof!" «Wat?" vloog ze op. «Gij wilt ons, voor leugenaars uitmaken «Ik ben de meening toegedaan, dat gij in eene betreurenswaardige dwaling verkeert. Mrs. Eagles is eene edele viouw, niet in zullen. Ook Perpignan behoort tot de eeist- bedoelde groep. De in vrijheid gestelde leden van h"t wijn bouwerscomité zijn te Narbonne, feestelijk ingehaald. Er werd vuuiwcrk afgestoken en de stad was met vlaggen versier 1. Fer- roul dankte van het halkon van het stadhuis de bevolking voor deze ontvangst. Wij zijn niet uit de gevangenis gtkomen met ge bonden handen, zei hij. De toestand blijft dezelfde. Wij strijden voor onze rechtmatige eischen, waarop de regeering geantwoord heeft met onze gevangenneming en de tno bilisatie van een geheel legerkorps. Ferroul blijft hardnekkig weigeren zijn ontslag als burgemeester van Narbonne weer in te trekken. De Liberté heeft een telegram uit Tandzjer ontvangen, meldende, dat Zondag een afdeeling van 50 man, gecommandt erd door een luitenant ter zee 2e klasse, toen zij de poort, welke tot de haven toegang verleent, overschreed, door geregelde Marok- kaansche troepen weid beschoten. Zes Franscheu werden gewond de luitenant ter zee liet de bajonet op de geweren zetten, de soldaten gingen tot den aanval over, doodden 150 Marokkanen en bereikten het Fransche consulaat, waar de FraDsche vluch telingen zijn. Toen de Galilee het geweervuur hoorde, begon zij de dorpen te beschieten. De gra naten doorploegden het terrein, men'chen en paarden werden daardoor gedood. De kruiser Du Chayla kwam daarna aan en opende het vuur met meliniet-grauaten op ruiters, die de stad inreden, en op de huizen. De Galilée zette het vuur voort en richtte de granaten op het stadsgedeelte achter liet paleis van den pasja en op d« huizen. De landingstroepen van de Du Chayla gingen om 12 uur aan wal, waar zij met geweer schoten werden ontvangen. Hierdoor is de maraboet Sidi Becioet gedood en werden eenige matrozen gewond. De kanonnen van de kruisers veegdeu dasrop het terrein schoon. TANDZJER. Hier is een stoomboot uit Casablanca aangekomen zonder een vluchte ling mee te brengen. In de brieven staat, dat de kabylen de stad hebben aangevallen. Op verzoek van de Marokkaansche overheid heeft de Galilée zestig manschappen aan land gezet en de Spaansche kruiser veertig. De kabylen schoten op de troepen terwijl deze aan land kwamen en wondden zes Fransche matrozen en een officier. staat tot eenige lage intrige. Mrs. Delville zat als op den mond gesla- gen." «Is het mogelijk dacht zij. «Zoo iets durft hij mij in 't gezicht te zeggen, alle feiten, de waarheid ten spijt Dan beving haar wederom de angst. Zij moest wel een paar maal be ginnen, voor zij de spottende vraiag eruit kon persen. «Dat hebt gij zeker zoo maar van dat wonderschoone gezicht kunnen lezen «Neen, antwoordde hij," ik ben niet alleen afgegaan op 't'oordeel mijner oogen." «Ik ben wel nieuwsgierig te vernemen, wie u over die Eagles een goed woord heeft ge sproken 1" «Eene, die veel beter bescheid weet, dan gij allen Marie von Wildenhofen." «Ach zoo I Natuurlijk," hernam zij met spottend lippen krullen. «Ik had het wel kunnen denken! Marie van Wildenhofen. En hem meelijdend aanziend ging zij verder «Gij zijt voor zoo'n beroemden, geestrijken man, toch tabelachtig naiëf. Sta mij toe, dat ik n nog vlug de oogen open \oor ge mij aan de deur zet, vroeg zij ironisch. «Ik kan het toch voor mijn geweten niet verantwoorden, dat ik u ongewaarschuwd in 't verderf laat loopeu. Want dat loert op u, daarboven iu Clyve Conrt, daarvan beu ik overtuigd. De kruisspin met het haha wondermooie gezicht zal haar net niet ver geefs gespannen hebben. Dat de eerste, kleine, domme vlieg, die erin getuimeld is, haar tot niets zal kunnen dienen, beeft zij wel reeds gemerkt. Nd heeft zij de tweede iu 't gezicht en hoe begeerig loerend zit zij daar. «Eene staatsvlieg, denkt zij. eene geheel andere vangBt. Als ik die heb, dan ben ik geborgen.'' «Dat die «Staatsvlag" op mij betrekkiug moest hebben," hernam hij sarcastisch, begin ik te merken, maar duidelijk is mij uwe schoone vergelijking toch niet. «Ja, gij zijt blind," riep zij, rgij bent ver schrikkelijk blind anders moest gij zien, dat gij veel beter in staat zijt dan Marie, om de eerzuchtige plannen van die vrouw te door gronden. Zij kan met den besten wil niets, in 't geheel niets voor hare beschermster doen, De stad was weldra van de kabylen ver lost. Er werden wachtposten van Franscheu en Spanjaarden uitgezet bij de consulaten. Vervolgens begon de Galilée een Moorsche wijk buiten Cisablanoa Ie beschieten. Uit Swincuiunde komen nog steeds berichten van hartelijke ontmoetingen tusschen de beide natuurs- keizers Wilhelm en Nicolavs. Ook wordt veel gezegd over den vrede die bevestigd is en de goede verstandhoudingen, die zijn versterkt. De Engclsehe vloot heeft oor haar koning parade gevaren. Daar lagen, over een afstand van 30 K.M. 181 oorlogschepen van allerlei soort geschaard J1 linieschepen 24 kruisers, 7 verkenners, lO torpedo-kanonneerbooten, 97 torpedoja gers, 12 torpedobooten, 11 onderzeesche booten en 9 hulpschepen. 't Moet een mooi gezicht zijn geweest. Voert in Frankrijk de strijd tegen de kerk nog altijd den boventoon eu zijn bij de 1.1. verkiezingen der rade of laat ons zeggen Prov.-Staten de anti-clericalen weer zeer ver sterkt, ook in Italië is een heftige storm te gen do katholieken ontbrand. Al wat geestelijk is, wordt hespol, ver guisd. Te Turijn alleen werden op één avond op zeven plaatsen anti- clericale vergaderingen gehoudeD, waar moties werden aangenomen, waarin uitwijziging der congregaties en vol komen verwereldlijking van het lager onder wijs verlangd werden. Ook de monarchis tische vereeniging //Pro patria et rege* nam een motie van gelijke strekking aan. Te Spezzina hebben zich de aanvallen van het volk. op kerken en kloosters her haald. Naar de Temps uit Rome verneemt, heeft een onderzoek thans op tal van plaatsen aan 't licht gebracht, dat er heel veel valsche broeders en nonnen rondloopen met een valsch ordegewaad, die de openbare liefda digheid met zelfzuchtige doeleiuden mis bruiken door giften in te zamelen voor in stellingen, welke niet bestaan. Vooral in Florence moeten er veel van die valsche noun en zi n. als wij onze medewerking ontzeggen. Gij echter ja 1 dat is eene geheel andore zaak Kan ik, als man, eene dame in het gezel schap brengen," lachte hij. «Want om dit oude, eeuwige refrein, gaat het toch natuurlijk wesr «Natuurlijk kunt ge dat, als gij haar trouwtHij keek haar eenige oogenblikken sterk aan, toen schoot hem 't bloed in de wangen en opstaande, riep hijHaNu begrijp ik u „Eindelijk „Ja en ik tchaam mij voor u 1" „Jack 1" „Hoe kunt en moogt gij u zoo vernederen r «Zij zette haar hoofd op en zat hier met koogmoedigen blik. „Bedenkt, tot wie ge spreekt"' zeide zij. „Ik spreek met mijne zuster," hernam hij toornig, «met mijne zuster, die zich in den haat, die de hoogmoedsduivel haar ingeeft, niet ontziet, eene haar geheel onbekende vrouw, alleen otrdat zij geene staudgenoote is, de afschuwelijkste laagheid, de laagste here kening aanwrijft „Eene geheel onbekende vrouw?" lachte zij honend. „Ik meende, dat zij langs omwegen al het mogelijke gedaan heeft, om mij in haar ka rakter in te wijden. U schijnt ze eene lieve, maar vaste band voor de oogen gebonden te hebben „Zwijg!" beval hij op een toon, dat zij schrok. „Ik laat eene vrouw, die ik hoogschat niet langer bcleedigen „Nu stond Lydia op. Het is beter dat ik ga." zeide ze. Eu zij ging, bleek tot op do lippen. Halverwege draaide zij zich langzaam om. Haar golaatsuitdrukkiug wns plotseling ver anderd, hare oogen zwommen in tranen. „Jack," brachtzij smeekecd uit. „Doe t niet, trouw haar niet n ,,Of en wie ik trouw, dat is mijne zaak, antwoordde hij ruw. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1