[Summer 63. Zondag 11 Augustus 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. TEGEN DE BLEEKZUCHT, JAN VAN BRABANT. Oorspronkelijke Schetsen ingeland Korea. Reclame. BUITENLAND. België; Marokko. Duitschland. BINNENLAND. VIII (SLOT,) Huwelijks -tragedie. Ze waren dan getrouwd, En Marie had der zin 'n eigen zaak te hebben, waarin haar winkeljuffrouw prijkte. Knus jes had ze der huishoudentje ingericht En meneer Langeveld Hij glom van ?alig huwelijksgenot. En wanneer ie zoo z'n mooi vrouwtje be drijvig bezig zag in der naar eigen smaak ingerichte huiskamer, dan was ie den hemel te rijk. Doch, er kwamen kleine wolkjes op zetten aan den blauwen huwelijks-hemel. De zaak ging niet, zooals men wel gewenscht had. De winkeljuffrouw bracht meer tijd door in de huiskamer dan wel in den winkel. Marie, die als alle jonge huismoedertjes niet van trekschuit-vooruitgang hield, maar minstens gedroomd had van stoom- vlucht, begon te klagen over de stilte in de zaak. Zij vergeleek ze met die, waarin zij bijna den heelen dag lang achter de toonbank moest staan om 's avonds wel vermoeid, maar dan toch met 'n lade vol geld d?r dagtaak te eindigen. En ze werd er neerslachtig onder- Ze zag al aankomen dat ze der winkeljuffrouw zou moeten missen en zelve weer als zoodanig zou moeten optreden. Bovendien kreeg ze zoo'n onweerstaanbaar verlangen naar der moeder, die elke week wel minstens twee brieven van der ontving, En 't mooie hoofdje leunde vaak peinzend op der mooie gevormde handen entranen vloeiden dan ten slotte langs de blanke wangen. Langeveld zag dit wel en maakte dan 'n grapje, zooals men dat doet bij een dwingerig kind, doch dat troostte het jonge vrouwtje weinig. Zij voelde dat heur man haar niet begreep. Hij kon vaak zoo oppervlakkig redeneeren er. zoo onverstandig over de zaken spreken. En er kwam over Marie, die wel wat zwaartillend was aangelegd, al 'n onbe stemd gevoel van niet één zijn met der man 1 Hij was optimist en zij helde in haar denken en voelen naar 't pessimisme over. Gelukkig kwam de ontdekking van het moederworden eenige verandering brengen. Maar lang duurde dit ook al niet. Immers de zaak ging niet vooruit, de winkeljuffrouw was reeds uit eigen beweging vertrokken entoen dan ook den tijd aanbrak, dat 't eerste huwelijks- pand z'n intrede zou doen in 't jonge huisgezin, stond 't werkelijk zwakjes met de zaken. Meneer Langeveld moest dit nu toch zelve erkennen. Met de aankondiging van de geboorte van z'n zoontje schreef hij aan z'n familie den wankelen toestand, 'n Familieraad werd belegd, waarvan 't resultaat was, dat Langeveld uit de zaak xou gaan en reiziger zou worden. Met de relatie's van z'n broers was vrij spoedig 'n tamelijk goede betrekking gevonden, en wat men wel meer ziet gebeuren, 't scheen dat menheer Langeveld nu z'n carrière gevonden had. 't Reizen op zichzelf beviel hem best; ook bezat hij dat «ik en weet niet wat van 'n «commies voyageur,» hetwelk 'em tot 'n groot gewild bezoeker zijner clientele maakte, 't Baantje lag ook ge heel in z'n karakter. Immers, meneer Langeveld, door z'n spiegel overtuigd, dat hij geen Adonis was, trachtte toch door kunstgreepjes, waarvan hij alleen 't geheim bezat, 'n sympathieken indruk te maken. Veelal gelukte hem dit dan ook. En als hij thuis 'n bezoeker had gehad, die over hem gesproken had, was z'n eerste vraag aan z'n vrouw «En wat dacht ie wel van me?" Marie glimlachte dan eens flauwtjes en zei gewoonlijk «Dat je een knappe kerel zijt." Meneer Langeveld was dus met z'n nieuwe levenstoestand uitstekend tevreden maar Marie Toch al melancholisch aangelegd, ont wikkelde zich deze zielseigenschap door ;t voortdurende alleen-zijn nog veel sterker, tot ze ten slotte 'n ziekelijke neiging werd en 't toch al niet te sterke gestel van 't jonge vrouwtje langzaam, maar zeker begon te ondermijnen. Aanvankelijk trachtte zij zich er tegen te verzetten, door in 't ontvangen van veel visite 'n afleiding te zoeken. Zij wond zich dan op en was vaak zoo op vallend druk en bewegelijk, dat haar vriendinnen verbaasd met het hootd schudden. Toen zij echter voor den tweeden maal moeder werd en 't geluk 'n klein meisje 't hare te mogen noemen, werden deze avondjes wederom afge schaft en leefde jong-moedertje geheel voor haar Annetje, zoo genoemd naar 'n te vroeg gestorven zuster. En werkelijk, deze zegen van boven scheen weldadig op 't nerveuze gestelletje te werken. Meneer Langeveld vond z'n vrouw in 'n opgewekte stemming, als hij van z'n reis thuis kwam en telkens had Marie nieuwe ontdekkingen gedaan bij haar kleine lievelinge. Helaas, ook dit geluk mocht niet lang duren. Annetje werd ziek enstierf. Dat was de genadeslag. De zielsbedroefde moeder had geen kracht zich tegen deze vreeselijke ont goocheling te verzetten het heele dagen alleen-zijn (broer speelde buiten met z'n buurkinderen) deed de oude melancholie met verdubbelde kracht naar voren treden en, toen op 'n middag, terwijl Marie met 't portretje van kleine zus voor haar zat te weenen, de kleine Wim (zoo heette 't ventje) meer dood dan levend in huis werd gebrachthij was aangereden door 'n stoomfiets, werd de laatste slag toe gebracht aan de zwakke levenskracht der jonge moeder. Op 't gezicht van 't bleeke, bewustelooze kind viel zij, alsdoor 'n bliksemstraal getroffen op den vloer. De haastig geroepen geneesheer con stateerde 'n aanval van beroerte. Meneer Langeveld vond 's avonds bij z'n thuis komst beide in nog bewusteloozen toe stand. De arme man. die thans iets van den ernst des levens begon te voelen, wist in 't begin niets anders te doen dan luide te weeklagen dan liep hij naar 't bed van z'n vrouw, dan naar dat van z'n zoontje. Ten slotte wist men hem toch wat tot bedaren te brengen. Om streeks middernacht ontwaakte Marie uit haar onmacht, en 't eerste, wat over haar lippen kwam, was: «Wat ben 'k toch alleenWat ben 'k toch altijd alleen 1" *Ik ben nu toch bij je, lieveling," merkte zacht haar man op. «O, ja!» meer zei Marie echter niet. Met strakken blik lag ze voor zich te sta' en en niets kon haar bewegen, eenige aandacht aan wat ook te schenken, zelfs naar haar kind vroeg ze niet meer. Al heel vroeg kwam de dokter weer kijken. «Dat loopt hier af 1" mompelde hij zacht voor zich heen. En nadat in den loop van den dag aan de stervende nog het H. Oliesel was toegediend, gaf ze tegen middernacht haar afgetobden geest aan God. goeden wil en verstandige waardtering van 0 gemoord zijn. Men vraagt zich met span- beiderzijdsche voordeelen, kunnen Rusland en Duitschland vredelievend hand iu hand gaau tot gemeenschappelijk welzijn. Op het Eucharistische congres te Metz tieeft kardinaal Fischer de aanwezige Fran schen en Duitschers, v rvrelkomd met de woorden, dnt men hier niet. was al* Fran schen en Duitschers, maar als Katholieken. Hij sprak zijn liep leedwezen uit over de vervolgingen, waaraan de Fransche kerk blootstaat, en verzekerde den Franschen bis schoppen, dat de Duitsche Katholieken steeds hun in gebeden zouden gedenken. Er werd, na een rede van kardinaal Vs- nutelli in liet Latijn, een huldetelegiam ge zonden aan den paus, waariu het heet40 aartsbisschoppen en abten en 3000 priesters, 4000 gelooviget en 8000 kinderen, die aan de kiuderprocessie deelnamen, verzekeren den paus hun trouw en aanhankelijkheid. Iu de 19e eeuw heeft Engeland oor oor logen moeten uitgeven bijna 16 milliard gulden 700 000 man werden er bij gedood. De strijd tegen Napoleon was het kostbaarst. De Krimoorlog verzwolg een*milliard- en nog eenige millioeneu de oorlog met de Boeien bijna 3!/9 milliard. Engeland verloor in de vorige eeuw 11 millioen menscheu door landverhuizing alleen naar de Vereen. Staten gingen er 8 millioen. Er was 'n slachtoffer heengegaan van onbegrepen huwelijkssamenleving, opper vlakkig huisvaderlijk voelen en tragische huw elijksmomenten. ning af, in hoeverre de uitbarsting van Mohammedaansch fanatisme zich zal ver breiden. Dit zou den toestand zeer ver ergeren en Frankrijk iu een moeilijken toe stand plaatsen. Een werkelijke Mirokkaan- sche expeditie wil Frankrik niet. Dit zou op het oogenblik een onderneming zijn, waarvan noch liet einde, noch de verwikke lingen, noch de kosten, noch het voordeel te voorzien zouden zijn. Toch zou Frankrijk niet ongaarne van de huidige oiustandighpden gebruik maken om zonder verwikkelingen eu zinder groote onkosten ziju overwicht in Marokko te bevestigen. Eeu correspondent van de Daily Mail is de eenige Engelsche verslaggever, die de beschieting "an Casablanca heeft bijgewoond Hij schrijft in een telegram uitvoerig wat hij gezien heeft. De gruwelen, die vóór de beschieting iu de stad voorvielen, zegt hij, waren erger dan de slachting, dio de be schieting teweeg bracht. Hij weigert in bi- zonderheden verslag te doen van de wreed- nedfii, die de woeste Knbvlen in de Joden wijk bedreven. Uit het Engelsche consulaat zag hij vele Joden dood slaan en vele Ma- rokkaansche vrouwen weghalen en mishande len. Op groote schaal werd er gepluuderd zonder onderscheid waar. Bij den algemeenen moord bleven alleen de Engelschen gespaard. Een bende plunderde de Marokkaansche staatsbank en maakte p. 3000 buit. Men zegt thans, dat niet minder dau 107 ■fficieren en soldaten gedood en meer dan 100 gewond zijn bij de strubbeliug te Seoel, gevolg van de ontwapening door de Japan ners van de Koreaansche troepen. In het noorden zijn de soldaten tot meerderen tegenstand bereid. Men zegt, dat 600 sol daten uit het zuiden, die de bergen zijn ingevlucht, zich bij hen zullen aansluiten. Prof. Huebert, te New-York, publiceert ren serie artikelen over de rol, die Japan in Korea speelt. Japau, zegt hij o. m., heeft zich door verraad van Korea meester gemaakt en de mogendheden misleid. De Japanners hebben jaren geledon de keizerin van Korea \t moord en thans den keizer atgezet. Ze maken zich meester van de rijkdommen van het land, richtten de bevolking te gronde door de inorphi:.e, storen zich niet aan de beslaande verdragen eu traohten het volk geheel en al te vernietigen. Het is de plicht der Amerikanen, tusschenbeiden te komen, zoo concludteri Huebert. De Pink Pillen. De Heer G. A. O verberg, Vredenburgka de, 21, Rotterdam, heeft een dochter van 16 jaren, Mej. Alberdiua Overberg, die door de Pink Pillen is genezen. Te dezen aan zien legt hij de volgende verklaring af. Gistermo gen zijn te Antwerpen vier ele vatore in dienst gesteld om het werk der stakende graanwerkers ie verrichten. Ten» gevolge van botsingen tusschen Antwerpsche en Engelsche dokwerkers weigeren de kapi teins der sleepbooten nog Engelschen over te brengen. Deze zijn dus feitelijk g*vangen op de „C&mbroman". De Woermann-linie zendt thans uit Hamburg 700 man ter hulp Gistermiddag ontving de burgemeester vijf leiders der werklieden, die een scheidsraad vroegen. Heden zal er een vergaderiug zijn van afgevaardigden van beide partijen, onder voorzitterschap van den burgemeest r. Aan alle hout- en graanhooten op twee na ligt alle werk stil. De toestand wordt voortdurend erger. De Liberté ontving een telegram uit Tanger, meldende, dat j.l. Zondag een com pagnie van 50 man, gecommandeerd door een vaandrig, werd aangevallen door een troep geregelde Marokkanen. Dezen schoten op de Franschen, van wie zes werden ge wond. De vaandrig beval, dat de bajonet ten op de geweren zouden worden gedaan. Daarna ging men tot deu aanval over en doodde 150 man, De Franschen trokken naar het consulaat, waar zich de gevluchte Franschen bevonden. Op de „Galilée* hoorde men het geweer vuur en begon men toen het bombardement op de dorpen. De kogels doodden menschen eu paarden. De kruiser ,Du Chayla" kwam vervolgeus aan en opende het vuur met granaten met meliniet op de Kabylen, terwijl ook huizen in de stad werden getroffen. De ^Galilée" ging voort met schieten. Men vertelt, dat te Swinemünde ampel gesproken ia over vernieuwing van de Rus sische «loot. Duitschland zou Rusland daarvoor 250 millioen mark willen leenen (zonder buitenlandsche hulp 1) op conditie, dat de schepen in Duitschland zonden wor den besteld. De toasten der beide, keizers worden al om met vreugde begroet in Duitschland en Rusland. Het Nowoje Wremja schrijft; De goede betrekkingen als buren van Rusland eu Duitscblaod werden vaak door mislukte stappen der diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen verduisterd. Maar bij De projectielen kwamen iu de stad terecht rchter het paleis van den pascha en op de huizen van de compagnie Du Chayla. Eeni ge zeelieden werden gewoüd. De kanonnen der kruisers hebben ten Hotte het terrein geheel onder schot ge nomen. Kaap Juby is 30 Juli aangevallen door een rooversbende, bestaande uit mannen van de 9tammen Aitoer jasa en Ait djemal. Er zijn verscheiden soldaten van het garni zoen gedood en de overigen zijn gevangen genomen. De wi kels zijn geplunderd eu de voorraden geroofd. De gouverneur is in een bootje ontkomen naar het eiland fort Moula Ainio. Een karavaan die uit Adrar op weg was naar kaap Juby is door roovtrs aangevallen en gedwongen terug te keeren. De berichten uit Marokko zijn minder geruststellend. Mogador zou bedreigd wor den, Mazogan gebombardeerd. Ds nadere berichten omtrent hetgeen te Casablanca voorgevallen is zijn ook verre van gerust stellend. Zes Fransche zeelieden zijn mis schien gedood, in de joodsche wijken zou door de Kabylen schrikkelijk geplunderd en postwissel. Alberdina Overberg. „Mijn 16 jarige dochter is voortdurend ziek geweest sedert het tijdperk van haar vorming. Zij was bleekznchiig, zoo hevig dat zij er door in verval geraakte. Van dag tot dag ging zij achteiuit, ondanks de goe de zorgen waarmee zij omgeven wa9, en het was verschrikkelijk die dagelijksche vervalling aan te zien en er machteioos bij te blijven. Mijn dochter had haar gezonde kleur-ver- loreu, zij at bijna niet meer, iu alle geva niet voldoende naar hare behoeften, maar zij had geen eetlust eu gevoelde walging voor laar voedsel Zij was erg zwak, erg bleek erg benauwd en altijd treurig. De genees middelen die men haar had voorgeschreven waren zonder uitwerking gebleven, en zoo vroegen wij ons af, wat te doen, want wij konden toch niet denken dat er niets tegen die ziekte, de bleekaucht, te doen zou zijn. Men raadde ons haar de Pink Pillen te doen gebruiken. Mijn dochter heeft die 'illen gebruikt, eu inderdaad hebben die laar buitengewoon veel goed gedaau. De r>ink Pillen zijn een middel van groote waarde, daar zij mijn dochter zoo goed ge nazen hebben, terwijl alle. andere middelen niets bij haar konden uitwerken. Nu is zij volkomen hersteld en ziet er goed uit, zooals gij kunt waarnemen op haar portret dat ik u zend. De Pink Pillen zijn het krachtigste, het werkzaamste middel tegeu verval. De Pink Pillen geven bloed, krachten, eetlustzij bevorderen de spijsvertering en herstellen het verlies door ziekte te weeggebruchl. Zij zijn onovertroffen in gevallen van bloedar- moede, bleekzucht, neurasthenie, algemeeue zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijn, ze nuwpijnen, lieupjicht. Prijs 11,75 de doos, f 9.—per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rot terdam, hoofd-depolhouder voor Nederland er Apotheken. Franco toezending tegen Grondwetsherziening. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Van goed ingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat het bericht, dat een voorstel tot kiesrechthervorming de Sl&teu-Generaal zeer spoedig cal bereiken, geheel onjuist is. Wel hoopt de regeering, getrouw aan de hij haar optreden gedane toezegging om iu liet derde jaar van haar bestuur voorstellen 'ot grondwetsherziening in te dienen, nu zij in het bezit is van het rapport der staats commissie, in het aanstaand zittingsjaar de daartoe strekkende ontwerpen aan de Kamer in te zenden, waarin eeu kiesrechthersiening begrepen is. Van een afzonderlijk, zelfstandig ontwerp tot kie9iechthervorraing is geen sprake. Stantsbegrootlng. Men meldt uit den Haag l)e ontwerpen der Staatsbegrooting, dienst 1908, zijn gereed gekomen ter verzending naar den Raad van State. Geen gelukkig soblp. Uit Curaijou wordt door iemand aan boord van de Gelderland aan de Tel. d.d, 18 Juli geschreven: Vanmorgen zijn we van Bonaire terug gekomen, waar we een klein ongeluk had den. Bij het uitbrengen van eeD stalen tros op den wal, slipte deze nadat hij vaststond, doordat het schip te veel vaart achteruit had. Twee matrozen werden dasrdoor ge troffen. Een hunner brak zijn beide beenen, de ander kreeg een zware beenverwonding. De namen van de matrozen zyu K. Fh. Mol, matroos le klasse, W. G. F. De Valk, matroos 3e klasse. De commandant was niet op de brug hij was ongesteld. Op Newport-News kregen wij bij vertrek 8 deserteurs en te New-York 27 deserteurs. Iu begin van de iu-dienst-stelling met proelstoomen een man over boord (matroos 2e klasse W. v. d. Koppel,) door niemand gezien. Dus gten fortuinlijk schip. Heden worden de gewonden aan wal ge bracht eu vertrekt de Gelderland weer naar Bonaire om schijf te schieten. Tweede Ncderlandseb Katholiek Congres tot bestrijding van bet Alcoholisme. (Nijmegen 18, 19, en 20 Augustus.) Bij gelegenheid van hot Congres worden de 54 in het buitenland zeer bekende platen groot 1 M bij 1 25 M. betrekking hebbende op het alcohol-vraagstuk, der Zwitsersche Firma Rob. Willenegger (Ziirich,) in het lokaal van den Schouwburg tentoongesteld. Deze verzameling werd op het begin Augustus te Stockholm gehouden Xle In ternationaal Congres tegen het Alcoholisme tentoongesteld en door Tele voormannen der beweging ten zeerste geprezen. Katholieke en niet Katholitke drankestrijders in Neder land zullen zeker gaarne vau de gelegenheid gebruik maken deze platen (statistische en andere voorstellingen) in oogenschouw te nemen. Als album (54 tabellen en 226 bladzijden Duitsche tekst) is de verzameling eveneens te verkrijgen voor den prijs vau 22 Mark. De vertegenwoordiger der Firma Willen egger zal te Nijmegen aanwezig siin ten lli einde inlichtingen te geven en bestellingen aan te nemen. Celebes. De correspondent oer N.R.Ct, te Batavia seint heden Opnieuw is een afdeeling infantrie in Mori door de bevolking vermoord. Een voorloopig bericht spreekt van het sneuvelen van 2 officieren en 45 dwangarbeiders. Uit den Haag meldt men: Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram zijn bij een overvalling van patrouilles iu Tomori (Ternataansch gedeelte van Oost-Cclebes) gesneuveld twee officie* ren, 9 Europeesche en 22 inlandsche mili tairen 'beneden den rang van officier. 47 man op Celebes vermoord. Men seint ons uit Amsterdam Do correspondent van de Tel. te Batavia seint: Een afdeeling infantrie werd op 19 Juli in het landschap Mori vermoord. Thans zijn opnieuw twee luitenants en 46 soldaten en dwangarbeiders vermoord. Da oorzaak is onbekend, vermoedelijk is de be- volking getergd of is verraad gepleegd door het hoofd Marandao. Officieel wordt gezwegen. De correspondent vsn het Hbl. maakt van denzelfden moord melding, 't Was een dekkingstroep bij den wegaanleg te Toem- boeka aan de Golf van Tomori, die ward overvallen en gïdood. Over de overvalling in Mori (Man zie hierboven) seint de berichtgever van het Hdbl. te Batavia VAN Ir «ittor.ii Dncl.ittJ nittf* of in linoirorrn Ha lilI 1a ral 1 tl er van

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1