I (let Bestuur dei W, l VACANT een Jongmensch Schuldbrieven. Koninginnefeest Advertentiën. De Gymnastiek- Uitvoering A. DE JONG, 2 Obligatiën, BUITENLAND. Pelgië. Engeland Marokko. ÖINNENLA Ingezonden Stukken Kleine Advertentiën. te Kaatsheuvel gaat Don derdag NIET door. de betrekking van lid van het Algemeen Armbestuur. WAALWIJK. Het Bestuur van W. B en H. gewijd, en zijne ingenomenheid had betuigd met hetgeen hij op het congres had gehoord, sloot de voorzitter deze vergadering en daarmede het be langrijke, van groot katholiek bewustzijn en kracht getuigende congres. 'l Is kermis nu in Antwerpen men ver wacht, dat de stemming in de haven kalm tal blijven gedurende de feestdagen. Zater dag deden zich niet anders dan de gewone incidenten voor: uitjouwen der Engelsche „black-legs", het gooien met stukken steen kolen, hout enz. Ér werkten in het geheel 928 Eogelschen op 23 schepen. Het werk gaat uiterst langzaam met de ongeoefende en veelal ongeschikte krachten. Te Liverpool zijn echter nog 900 nieuwe Engelschen aangenomen. Zij zijn, onder eonig protest der Engelsche havenarbeiders, met de „Vancouver" naar Antwerpen ver- trokksn. De graanhandel lijdt vooral van de trage lossing, omdat hier en daar het graan broeien gaat in de schepen. De toestand in de Antwerpsche haven ver- slimmert met den dag. Alleen door het krachtig optreden der politie zijn bloedige botsingen taaschen havenarbeiders en de Engelschen voorkomen. Ook de Christelijke dokwerkorsbond heeft den eisch van 6 francs daags gesteld en voor de stakers 1 J/s francs per dag toegestaan. Gistermiddag zo« de burgemeester de leiders der bi weging bij zich ontvangen. Van de eerse ploeg Engelschen hebben een asntal er al genoeg van zij keeren naar huis terug. Er is aan boord van hun logemenfsschip telkens groot spectakel. Er zijn een viertal agenten geplaatst om de be manning tegen de woestelingen, die met borden eten gooien en alles stuk slaan, te verdedigen. Ongeregeldheden te Belfast.' Te Belfast, waar werkstakingen zijn uit gebroken, is het sedert lang woelig. Dezer dagen hadden daar ernstige ongeregeldheden plaats, waarhij de soldaten op liet volk scho ten een man en een vrouw werden ge dood drie mannen werden ernstig door ge weerschoten gewond. De poiitiekazerno is bij het stakingsoproer van Maandag ver woest. Zondag worden zij do opstootjes te Bel fast drie personen in hechtenis genomen. De aanblik van den ge vangen wagen, waarin deze personen vervoerd werden, wekte den toorn dei menigte, die op wagen en gelei ders een hagelbui ran steenen deed neder dalen. Cavallerie en politie moesten ten slotte de straat schoonvegen, waarbij een kind ge I eelfa bet pa!eis°van de Koningin. Een Ber- De Koningin en de Prins geven zich geheel en al aan het buitenleven. Uit Ne derland is er een motorboot aangekomen, wvarmede zij varen op het schoone meer met zijn boschrijke eilanden, waarop eeuwen oude met klimop begroeide eiken en beuken staan. Bij gunstig weer gaat de Koningin nog al eens in het park of op geschikte plekken elders in den omtrek van het kasteel schil deren. Met den Prins heeft zij al eenige malen bij dorpelingen bezoek gebracht. De Prins heeft ook al eens op school de les bijgewoond. En dan jaagt hij. Op het meer is een eendrnjacht gehouden. De jacht leveide 85 eenden en verscheidene waterhoenders op. In het botch hreft de Prins een hert en een wild zwijn geschoten. In het Dobbinsche bosch is er heel wat wild. Herten ziet men er soms in kudden van dertig tot veertig stuks en wilde zwijnen zijn er ook genoeg. Waarschijnlijk begeven de Koningin en de Prins zich den 22en dezer naar Raben- steinfeld als gasten van groothertogin Marie, om van daar uit deel te nemen aan de hoffeesten bij gelegenheid van de onthul ling van h"t gedeukteeken voor groother togin Alexandrine, een zuster van keizer Wilhelm I, te Schwerin. Men verwacht te Schwerin voor de plech tigheid het Duitschekeizer- en kroonprinsen paar, Badensche prinsen, het Deensche kroonprinsenpanr, de Russische grootvorstin Maria Paulowna met Haar gemaal, grootvorst Wladimir, en alle Mecklenhurgsche prinsen en prinsessen. Zotteklap. Ons land schijnt voor vreemdelingen wel een onuitputtelijk onderwerp te zijn om er malligheden van te zeggen. Zoo is nu, in een nummer van de Diisseldorftr Zeüuvg dat men ons toezendt, een meneer G. Sluf ters wter bezig. In Nederland, zoo lezen we o a., wordt er niet gewerkt. Men ziet er haast nooit iemand werkenen is er iemand di 't doet, dan staan een half dozijn anderen hem aan te go pen. Dagen lang heeft deze vlytige Duitscher dikwijl* Inogs de vaarten van Oveiijsel en Fricslaud gezeild zonder ooit een mensch aan den arbeid te zien. En waarom zouden de Nederlanders zich ook afsloven. Er is niet genoeg te doen oin een heele bevolking aan den slag te houden. Geen fabrieksschoorsteen rookt er ergens. De windmolen vertegenwoordigt het groot be drijf. Men werkt er net genoeg om er 't leven bij te houden. In enkele gemeenten trekt in den winter de helft der bevolking van de armen. Alles slaapt in Nederland in vrede en in Den Haag is 't het slape rigste, het vreedzaamste van al. Daarom is 't juist geschikt voor de vredesbijeen komst. Zoo gemoedelijk is er alles; tot dood, een vrouw verminkt en een twintigta politieagenten gewond werden. 's Avonds werden de relletjes nog eens herhaald en kwam o. a. een dagbladschrij ver ernstig in het gedrang, zoodat hij met bebloede kieederrn ten slotte een toevlucht moest zoeken in het Leger des Heils. Toen de agenten uitrukten werden zij met een hagelbui van steenen ontvangen. Niet alleen van de straat af, maar uit de vensters der huizen werden steenen geworpen. De troepen kregen nu bevel met de bajonet op het geweer tot den aanval ovor te gaan. Maar de oproermakers schoven hun vrouwen naar voren en zochten daarachter dekking. Er werd geconstateerd, dat de soldaten van wie er vele gekwetst waren, met groot geduld an beleid te werk gi.igen. Ten slotte werd cavalerie gerequi- reerd, die met de sabel in de vuist tot den aanval overging. Maar de. straten waren nauw en donker, en het plaveisel glibberig de paarden gleden uit. De overheidsper sonen, die er bij ware», verlangden van de menschen, dat zij zich in hun huizen zonden terugtrekken, maar als antwoord gooiden men met steenen naar hun hoofd. Het op roer duurde tot diep iu den nacht. De lijnsche Kommerzienrat zou 't te min vinden om er in te wonen. Eu zoo voorts N. R. Ct. Lotsverbetering van post- en telegraafambtenaren. In wijde kringen zal thans opgewekte stemming heerachen. Er is een belangrijke lotsverbetering voor post- en telegraafamb tenaren in zicht. De minister vraagt voor 1907 f42,200 meer aan dan voor de bestaande regeling noodig zou zijn en kondigt daarbij aan, dat de nieuwe regeling voor volgende jaren in totaal f 172,800 meer zal vorderen Mond en kluuwzeer. Te Ouderkerk a. d. IJsel blijft deze ziek te onder het vee zich nog steeds uitbreiden, zooddt zij thans op 60 hoeven geconstateerd is. Aan de ziekte stierven 17 koeien. Worst is hiervan echter niet te vreezen, want de cadavers zijn onder politietoezicht totaal onbruikbaar gemaakt, alvorens begraven te zijn. Door den rijksveearts, den heer Hil- wig te Heusden, is te Herpt ouder het vee van de wed. Adr. Buijs mond-en klauwzeer geconstateerd. Maatregelen worden genomen nationalisten wijk werd ten slotte door sol- om uitbreiding der ziekte tegen te gaan daten omsingeld. r"* Er moeten meer dan honderd gekwetsten zijn. Officieel wordt gezegd, dat de troepen gisteren hebben geschoten, waardoor een man en een vrouw gedood en drie man ernstig gekwetst zijn. Een ander bericht spreekt ook van een kind, dat gedood zou zijn. De vrouwen gingen te keer als be zetenen. De inspecteur der politie is op weg naar de kazerne met steenen geworpen. Later werden ook de politiebureau! met steenen gebombardeerd. Zondag is uit Tanger een stoomboot met 240 Europeescbe vluchtelingen uit Magazan vertrokken. Men voelt zich blijkbaar in Marokko niet veilig meer. Reuter's corres pondent te Magazan verklaart wel, dat alles rustig is, maar dat een uitbarsting elk oogeu- blik verwacht kan worden. Stammen zijn van de poorten gekomen, geld vragende. De kapitein der „Aminalaube" heeft den gou verneur medegedeeld, dat hy bij een aanval troepen zal landen en de omgeving der stad lal bombardeeren. De „Galiléa" is te Tanger uit Casahlanca aangekomen met negen zwaargewonden. Dit is het eerste geval in het land van Heusden en Altena. Geen ain. Uit Putte (N. Br.) wordt aan het Dgbl. v. Nbr. gemeld Op Vrijdag j. 1. werden de leden van den Raad onzer gemeente wederom opge roepen tot het benoemen van twee wethou ders. Wederom verlangde geen lid voor deze functie in aanmerking te komen, zoodat by stemming alle biljetten wederom blanco waren. De raadsleden verzochten den voor zitter hen niet meer ter vergadering op te roepen, wanneer de vergadering uilsluitend belegd zou zijn tot het benoemen van twee wethouders, wijl de gezindheid der raadsleden wat aangaat het bekleeden van het ambt van wethouder, genoegzaam bekend is eu zij hun tijd beter kunnen besteden. De Koningin en de Prins te Dobbin. Omtrent het verblijf van het Koninklijk Echtpaar te Dobbin meldt men (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Dussen, 10 Augustus 1997. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij voor onderstaande een plaatstje in uw veel gelezen blad. Het was warm verleden Maandag 5 Augustus, drukkend warm zelfs. Mensch en dier trachtte z'n dorst te lesschen. O hoe heerlijk smaakt dan een glas helder, frisch, koud watermen gebruikt bier, koffie, melk, ja alles voor den dorst, doch een glas helder water gaat mijn inziens boven alles. Gelukkig zij, die steeds zuiver en frisch water hebben. Het is voor onze gezondheid eene eerste vereischte goed drinkwater te hebben. Het water toch wordt niet alleen ge bruikt om te drinken, maar dient ook voor reiniging en welke degelijke huis moeder is niet gesteld op het schoon zijn van de vaten en potten waarin het voedsel bereid wordt Wij bewoners van Wijk A. behooren niet tot die gelukkigen die steeds zuiver drinkwater hebben Bij ons wordt ge woonlijk eens in de veertien dagen wat versch water gelaten in het sinds jaren gekanaliseerde riviertje «de Dusse4 (hier en daar niet breeder dan ecnen gewo nen moddersloot.) Het water komt bin nen en voegt zich bij het nog aanwe zige overblijfsel van den vorigen inlaat De eerste twee dagen gaat het vrij goed maar nauwelijks heeft men een paar warme dagen of het water begint goor te worden. De oorzaak daarvan is, dat op de meeste plaatsen l1/* meter mod der in het riviertje zit, met hoogsten 30 cM. water daarop. Sommige stoffen gaan bij warmte spoedig tot bederving over met het gevolg, dat duizenden bij duizenden bacteriën zich vrij ontwikke len, welke doordat er nog veel onge kookt water gebruikt wordt eenen aan val doen op onze gezondheid. Doch het is niet alleen door den door verwaarloozing verhoogden bodem (als het zoo door gaat krijgt men het niet onaardige, doch minder gewenschte verschijnsel te zien, dat de bodem van ons drinkwaterslootje met den openbaren weg gelijk komt, eene geruststelling voor hen die 's avonds in eenigzins benevel den toestand huiswaarts keeren.) maar ook hier en daar ziet men het aftrek sel van inest, gier genaamd door het dunne, onzekere afscheidsdammetje lek ken, en het water sieren met een prach tige bruine kleur, lekker, gezond niet waar r De kikvorschen zijn nog vies van zoo'n uitwateringsslootje, het is alleen makkelijk voor den betrokken boer om zijne overtollfge gier kwijt te raken daar is dus het drinkwater goed voor. Op de enkele heldere plaatsjes tusschen eendenkroos en de groene, doezelige »slaver4 houden de nachtegalen van den nacht zoo het schijnt raadsverga dering. Ze scharen zich heel gezellig rond in dat open plekje en de raads vergadering zoo geheel het karakter dragend van «een onder onsje,4 begint. Dit kan dan ook, want u moet weten de vergadering is geheim,hier kan over «alles4 gesproken worden zonder dat er ooit hen of haan naar kraait, hier kan men bokken schieten, schelden, ja alles bedisselen, daarom zijn die be sloten vergaderingen zoo bij uitstek makkelijk. 't Is net of deze diertjes het van de menschen afgekeken hadden. Maar met dat al hebben wij slecht, zeer slecht drinkwater. Het kan toch niet zijn, dat deze stand van zaken aan de aandacht van het gemeentebestuur is ontsnapt, want aan het eene einde waar het rivier tje hopelooze pogingen doet zijn voor malig terrein te behouden woont iemand, die al 28 jaren wethouder is, dan krij gen we het hoofd der gemeente in het midden, die zich ook dagelijks van dien toestand «kan4 overtuigen en eindelijk bij mij in de buurt nog een raadslid. Mij dunkt als nu die drie hoofden alvast hun licht lieten schijnen op dat troebele goedje, dan kon het gebeuren dat de kleur wel eenigzins veranderde, vooral als het groote licht er op viel. En nu moet ik óók erkennen, dat men van andere zijde weer overdreven bezorgd is voor «het drinkwater.4 Het is bijv. strafbaar (o bittere ironie I4) als een kinderschortje in «het drinkwater4 waait en de bezorgde moeder dit er uit haalt. Kinderen als je naar school gaat en uw petje waait >in het drinkwater4 laat het stil liggen, want het zou ver ontreinigend zfn en uw vader misschien drie gulden kosten als gij, nog oner varen knaap, het er uithaalde. Vrouwen en meisjes spoel nooit Uw emmer om alvorens gij een nieuwe schept, want er moest eens een druppeltje van »in het drinkwater4 komen, het zou u drie gul den kunnen kosten een paar druppel tjes uit een emmer zouden zoo het schijnt meer kwaad doen «in het drink water4 dan eenen geheelen gierput die >in het drinkwater4 leeg lekt. Nu mijnheer de Redacteur heb ik bij me zelf zoo al is een keertje gerekend en kwam daardoor tot deze conclusie. Het burgemeesterschap is een eere postje, derhalve behoeft het geen gesa- lieerde betrekking te worden, welke een flink burger bestaan verschaft. Als nu het geld wat besteed wordt aan ver hooging van 't tractement van den Bur gemeester eens aangewend was gewor den om dat riviertje uit te graven en op te knappen, zou dan daarmede het algemeen belang niet veel meer gebaat zijn Ik meen van wel. Vele menschen verdienden daardoor brood en wij be- astingbetalers kregen onze eerste levens behoefte nl. »goed drinkwater-4 Volgende week hopen we op het een en ander terug te komen. U mijnheer de Redact, beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte teeken ik Uw abonné M. J. Timmermans. Mijnheer de Redacteur. Ik las in uw blad van 1.1 Zondag onder «Nieuws uit Kaatsheuvel4 het be richt, waarboven stond «Manifest4, en ik dacht bij me zelf«dat bericht slaat den spijker volkomen op den kop4. Elke krachtige aansporing tot organisa tie der arbeiders (en ook niet minder der arbeidsters) achten wij in overeen stemming met den wensch van Paus en Bisschoppen en juichen wij daarom ten zeerste toe, mits die aansporing de grenzen der werkelijkheid niet overschrij de en den geest der Christelijke liefde ademt, die gansch onze Katholieke So dale Actie als 't ware moet doortrekken En aan dien eisch voldoet het manifest snorkend van overdrijving en onwerke lijkheid, allerminst. Bovendien is, zoo als uw berichtgever terecht opmerkt, de stuwende kracht tot organisatie in Kaats heuvel, in veilige handen, die wel zal zorgen, dat ook de Kaatsheuvelsche schoenmakers (en mettertijd ook schoen stiksters) zich op een gunstig oogenblik organiseeren niet op christelijken, maar op Katholieken grondslag, zooals het doorluchtig episcopaat dit van de Ka tholieke arbeidende klasse verlangt, ja dringend eischt. Zonder mij aan leedvermaak te willen schuldig maken, en de overtuiging in mij ronddragend dat dit manifest op den dag van heden niet de minste uitwer king kon hebben, was er reden voor mij, om de verspreiding van dit manifest in zeker opzicht welkom te noemen Waarom Zullen thans de R. K. Patroons, die met wantrouwende oogen op onze or ganisatie neerzien, en elke evolutie zoo veel mogelijk zien te keeren, eens gaan begrijpen, wat ze te verwachten hebben van eene arbeiders-beweging, die niet op Katholieke beginselen is opgetrokken? Hoe zij het ook willen, de vakvereeniging komt er toch, is het geen Katholieke, dan eene neutralede veranderde so ciaal-economische toestanden van heden wijzen dit uit, ja vorderen diten dat begrepen ook Paus en Bisschop, met al onze groote wetenschappelijke mannen van Nederland, en daarom spoorden zij de Katholieke Patroons en arbeiders aan, zich te organiseeren en wel tijdig, opdat mindergoed gezinden ons niet voor zouden zijn. Dat dus de R. K. Patroons zich zelven niet bedriegen, en aan hunne vereeniging geen slapend bestaan geven I. Het is niet genoeg, dat men zich vereenigt die vereeniging moet ook eene werkende vereeniging zijn, want elke stilstand is achter uitgang, wat de kwijnende R. K. ^atroonsvereenigingen in ons Bisdom ons geleerd hebben. Zeide Pastoor Prinssen niet op het Katholieke Sociale Congres, dat verleden Zondag in 's Bosch werd gehouden en zoo schitterend slaagde«Is het niet Deschamend voor de Patroons, dat het wederom de arbeiders zijn, die het eerst gehoorzaamd hebben aan de roepstem van Paus en Bisschoppen ?4 Dat dus de R. K. Patroons-vereeni- ging hare taak en roeping begrijpen, dat zij er zich niet met een Jantje van Leiden afmake dat gaat niet meer aan in den tegenwoordigen tijd, nu de be grippen omtrent wederzijdsche verhou dingen, rechten en plichten zich al hel derder en helderder afteekenen. Dat zij oprecht samenwerken met de katholieke arbeidersorganisatie en ook wezenlijk toone een open oog en oor te hebben voor billijke eischen, die ver keerde toestanden wegnemen en de on derlingen banden van genegenheid en vertrouwen tusschen patroon en werkman nauwer toehalen. Dan zal nooit met schade of schande moeten geleerd wor den. U. M. d. R. dankend voor de plaats ruimte G. A. TE KOOP een beste zeer makke, zeer groote Hit (merrie) 8 jaar, voor alle werk geschikt, voor (130, bij MAR HEIJS, ILkker te Kaatsheuvel. VOORLOOPIG BERICHT. Gedurende de Kermis Café-Chantant- voorstellingen in het Café „Central-» te Besoijen. Directie WESSEL van Rotterdam. A. de R. Het bericht van 8 Aug. uit Vrijhoeven- Cappel aangaande het fanfarecorps is niet bezijden, maar sluit de waarheid ge- ïeel in zich. Eerst 13 Aug. is het plan ter sprake gekomen dus in den tijd dat het bericht werd ingezonden, was nog geen besluit genomen. Wellicht denkt de geachte vorige in zender bij zich zelf, het Bestuur is slechts een ledepop, of moet hij een waarzeggenden geest hebben. Vrijhoeven—Cappel X. v oorspoedig bevallen van een welgescha pen Zoon JOHANNA VAN DER VELDEN- geb. Van Sluisveld. Looushoekje, 3 Aug. 1907. f f Heden overleed tot onze t groote droefheid onze ge liefde Echtgenoote en Moeder Wilhelmina Brouwers, na een smartelijke ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten, in den ouderdom van ruim 42 jaren, mij nalatende 4 jeugdige kinderen. Hare ziel in Uwe gebeden aan bevelend, Uit aller naant, J. H. BEURSGENS en Kinderen. Sittard, 12 Aug. 1907. Sollicitatie-stukken in te zenden vóór 24 Augustus 1907. De ondergeteekende blijft te ontbieden voor Raamsdonk, Raamsdonksveer, Geertruiden berg, 's Gravemoer en üongensche "Vaart. Veearts te CAPELLE. Gevraagd op een Kantoor eene goede hand schrijvende, voor Copiëer en licht Kantoorwerk. Eigenhandig geschreven brieven onder No. 12 aan het Bureau van dit blad. VAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Waalwijk maken bekend, dat in hunne, in het openbaar te houden vergadering cp Zaterdag den 17 r Augustus a. s., zullen worden UITGELOOT ieder groot f500.—van degeld- euingen van 1898 en 1900. Waalwijk, 12 Aug. 1907. De vereeniging „Waalwijks Belang" doet bij deze een beroep op de inwoners onzer gemeente, die haar bij de a.s. Koninginne- feesten extra zouden willen steu nen door eene geldelijke bijdrage, door 't uitloven van een extra-prijs in den lichtstoet, door 't schenken van versierselen of verlichtings artikelen voor kiosk of wat ook. Een en ander wordt door een der bestuursleden gaarne in ont vangst genomen. Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij -U WJÜ.JI Trekking van 12 Augaetus. Getrokken prijzen. Prijs van f 1000 No. 11473 13163 400 5994 12361 18132 18S05 r 200 3633 100 13820 15152 20415 20695 20727 Trekki-g van 13 Augustus. Getrokken prijzen.' Prijs van f 20000 Ne. 4254 5000 17649 20 0 3214 v 1500 13255 v 1000 11998 v 200 3737 9506 100 4329 10987 20248 O -

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2