Nummer 69. Zaterdag 81 Augustus L907. 30c Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. M/s VERJAARDAG. UIT IIOOGE KRINGEN. ANTOON TI E L E N, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. FBÜlLLBTOlt. U 1TÖEVEH: LEVE KONINGIN WILHELMINA Instituut voor Phytopathologio. BBBËSZSBBS - ill |i WIWgWBBMI.TWGCS2EESKITTf De Echo v ni tiigxlriilxrkt ('unit, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zendei: Uitgever. ■au den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Aan den vooravond van den dag die den verjaardag der Koningin brengt, is geen ander onderwerp aan de orde. Wij verwijlen met de gedachten liefst daar, waar ons hart is en de blikken richten zich naar het Vorstelijk verblijf in de Geldersche dreven, het middelpunt van Nederlands historie op den laatsten Augustusdag. Onze Landsmoeder volbrengt Haar zeven-en-twintigste levensjaar. En, moge het woord bij meer bedaag den leeftijd passen, een tegenstelling schijnen met stralende jeugd en schoon heid, er gaat tevens een niet te beschrij ven bekoorlijkheid van uit. Het teekent de innigheid eener betrekking door geen ander woord weer te geven de reinste liefde en de hoogste vereering. Wat is het, dat het hart van ons volk in gloed zet, overal waar men het voor recht van Haar persoonlijke verschijning kan genieten, wij hebben het voor een paar jaar ondervonden. Wat noopt jongen en ouden van allen rang post te vatten op elke plaats waar verwacht wordt dat Zij 54) Roman naar 't Engelsch. Een ideaal was de schoone dame al lang niet meer voor haar. Zij had haar voor weken op eene groote leugen betrapt, en in dit licht bood zich haar karakter geheel anders en in 't geheel niet bewonderenswaar dig. Maar zij hield mra. Eagles nog altijd voor eene vrouw, die veel vau haar hield, reeds daarom, om dat het haar onmogelijk was, voor de \ele liefdesbetuigingen, die haar deel waren, eenig zelfzuchtig motief te ont dekken. »Want,« vervolgde zij, als z(j, zooalk groot tante volhield, slechts een familielid der Courtenays en Delville's aan zich verbonden had, om door haar in deze families te komen, dan moest zij dit plan toch wel als mislukt beschouwen. Of als haar wat geheel en al uitgesloten scheen iets gelegen was aan de diensten als gezelschapsjuffrouw, dan zon zij daarvan toch ook willen profiteeren. Doch zulks geschiedde hoogst zelden. De uren bestemd voor lectuur waren afge schaft, de lessen bleven als te vermoeiend achterwege. Wij maken nu eu dan nog eens een wandeling, maar er komen ook dagen, waarop we ons slechts bij de maaltijden «treffen." Het laatste vertrouwen in mrs. Eagles zou nog de bazaar ontnemen. Dagen vooraf had de schoone vrouw her haaldelijk gezucht, ik vrees Marie, dat een eu ander nog al duur zal worden Het zou verschrikkelijk zijn als wij ons blameerden en niets verkochten 1" Van den vroegen morgen af was zij druk in de weer met verknopen, en de manier waarop zij dat deed, joeg Marie het bloed naar de wangen. Ook tante Garston lokte de men8chen zoo op de manier als een gewone Zich vertoonen zal, ten einde Haar toe te juichen en iets op te vangen van den vriendelijken groet, die lang daarna nog in het geheugen zal blijven Zij, Koningin bij de gratie Gods. Zij maakt het onbeweeglijk, het onwrikbaar middelpunt van het staats gezag dat het Hoofd van den Staat verwijderd houdt van het gewoel der partijen pn plaatst boven de verwikkelingen der politiek, het wordt door onze Koningin gehand haafd met dezelfde trouw, die Haar Vader aan den dag legde te midden der staatkundige golvingen. Dat is een ele ment van nationale kracht, een band van nationale eenheid. Het schip van Staat moge somwijlen slingeren en stampen het houdt zijn koers. Daarop te kunnen rekenen, is in dagen van woeling een geruststelling. Al vloeit ons volksleven, vergelijkonderwrjs ge sproken, vrij rustig daarheen, wij hebben toch ook nu en dan tijden van zekere spanning. —o Bij de feestviering van morgen'dringen geen staatsrechtelijke theoriën op den voorgrond en het is geenszins onwaar schijnlijk dat de groote meerderheid van ons volk over deze dingen maar zelden nadenkt. Iets geheel anders klinkt in het vreugdelied, dat thans wordt aangeheven en heeft de harten vervuld van de zeer velen, die zich wekenlang bezighielden met de voorbereiding eener feestviering. De Koninginnedag wordt bij toeneming in eere gehouden elk jaar vermeerdert het aantal gemeenten, waar men er een feest van maakt. Die uit zichzelf op groeiende instelling vertoont alweer iets eigens. Er is hier geen sprake van feest viering op hoog bevel en niemand heeft er zelfs aan gedacht er iets officieels van te maken buiten de kringen waar het nu eenmaal niet anders kan. Geen wet noch Koninklijk Besluit drukt op de feestviering den stempel eener verplich- Mrs. met lachen, blikken of coquette attenties. De verkoopster doet, met aanprijzende woorden. L Eagles sprak weinig of niet, zij lokte hen, blikken of coq winkel was dan ook geregeld omgeven met bewonderende mannen, die waarlijk meer oog hadden voor de verkoopster, dan voor de waren. Er werd weinig verkocht tot tegen den middag de schoone vrouw een kloeken inval kreeg. Toen een dame naar den prijs van eene kleine vaas vroeg, vergistte zich Marie met een nul, en vroeg slechts eeushilliug inplaats van tien. Lachend hief mrs. Eagles den vinger op en met schelmschen blik, riep zij overluid «Maar, prinses, liefste prinses, bij dezeu handel komeu onze weduwen en weezen te kort Sedert weken werd zij door haar met»Marie" aangesproken, nu voor alle menschsn gaf zij haar weer haar titel, eu nu niet eens, maar aanhoudend en dan zoo hard mogelijk. Wat ochter deze titel in 't kleine Doveton bewerkte, waar zij bij 't eerste verschijnen een bewonderenswaardig gevolg van straat jongens achter zich had, en de koopman, van wien zij een pakje naalden kocht, haarpenDy met zoo veel deemoedige dankbaarheid uau nam, als of het een pond was, zoo werkte hjj ook hier. De omstanders wisselden betceke- nisvolle blikken, do voorbijgaandon fluisterden schuw naar haar kijkend, elkander wat in 't oor. Dat gedrang voor den winkel werd sterker en ten slotte meer dan sterk. Eenieder wilde koopen en van haar bediend worden. Des avonds zeide mrs. Eagles vroolijk. «Marie wij hebben schitterende zaken ge maakt. Zij antwoordde er niets op, zij zag haar slechts ernstig aan en dacht. Ben ik u een middel geweest om het doel te bereiken dan ook waarschijnlijk van den eersten dag af. Ik moet van deze vernederende houding af komen, om eiken prijs Hoe zij daartoe kon komen, zonder eene duidelijke uiteenzetting, daarover dacht Marie na terwijl zij geruischloos de Highstraat door wandelde. Lirks in de zijstraat, bereikte zij zeer spoedig een stille plaats, waartusschen de ernstige boomon, de oude kathedraal ligt. ting. Des te mooier is ook de algemeen heid der deelneming, des te sterker spreekt zij van ons aller ingenomenheid. Wij krijgen zoo het besef van iets ge meenschappelijks, van iets waarop wij allen aanspraak hebben. En als het er op aan komt, getuigenis te geven van liefde voor de Koningin, zich moeite te getroosten om een gepaste uiting dier liefde bij het volk te bevorderen, dan herinneren wij ons de booze gezichten niet meer van vroeger, dan zijn voor 't oogenblik oude veeten vergeten. Voor een ieder wordt de 31ste Au gustus de nationale feestdag bij uitne mendheid, de dag die te voorschijn brengt het beste wat wij bezitten en wat wij behouden moeten op straffe van als volk onder te gaan. Het moge waar zijn, dat niet de meerdere of mindere vurig heid waarmede iemand feest viert met juistheid de gevoelens uitdrukt door welke hij is bezield het moge niet zijn tegen te spreken, dat de juichkreten, door de massa heden aangeheven, niets bewijzen omtrent haar gezindheid van morgen, toch leert de ondervinding dat het verwaarloozen van gedenkdagen de geestdrift doet verflauwen en aan de sympathie het noodige voedsel onthoudt. Vereering moet worden aangekweekt, ook door uitwendig en stoffelijke mid delen en hoe meer vlaggen er wapperen, hoe meer muziek weerklinkt op den dag van de Koningin, des te dieper en blij vender zal de indruk zijn. Dien indruk teweegbrengen op het gemoed van het opkomend geslacht, is een voornaam doel van de feestviering en terecht hebben de onderscheiden feest commissies begrepen dat zoo algemeen mogelijk feestgevierd moet worden en dat doet ook Waalwijk sedert eenige jaren en met geestdrift. Och ja, brengt ze samen, die binnen een betrekkelijk klein aantal jaren plaats zullen nemen onder de mannen en vrou- Dat was een aanblik, om haar van hare on vriendelijke gedachten af te brengen. «Hoe schoon," murmelde zij, in bewondering voor deu heerlijken westgevel, stilstaande «hoe wonder schoon Een deur stond open. Heilig knapengezang, dat weerklonk, noodigde haar binnen te treden. Het zijschip, waar zij langs ging, was ledig maar in 't middenschip vooraan zat eene aandachtige menschenmassa te luisteren naar de reine stemmen, die uit het orgel klonken. Ook zij ging zitten, maar zij was rijkelijk laat gekomen, en na weinige minuten zweeg reeds het gezang. Terwijl de overige toehoorders huiswaarts keerden, bezichtigde zij de eenige Maria kapel, dan den kruisweg aan de muren, die prachtige, vensterechilderingen en grafmonnmenten. Voor een van deze laatste stond ze verbaasd stil. Het beeld in de muurnis, onder het prachtig met gebeeldhouwd loof gedecoreerd gewelf, stelde geen rustenden of knielenden ridder voor, geen adelijke dame met prachtig gewaad, met tot gebed gevouwen handen, maar iets zeldzaams, iets, dat er juist nitzng als een met een lijkkleed omhuld skelet. «Wat mag ditgedenkteeken wel beteekenen, vroeg zij een passeerenden koster. Dat wist hij werkelijk niet zeide da man, half morrend, en die deed of hij 't 't druk had. Dat ding was er al zoo lang. Marie wilde het raadsel ouopgelost metzieh nemen, toen een welbekende stem haar bij den naam riep, en toen zij zich omdraaide, stond Bob Delville met zijn vroolijk, door de zon verbrand gelaat, en met zijn guiten oogen voor haar. «Prinsesje," riep hij, hare hand, die zij uitstak, vattend en hartelijk drukkend, «gij schijnt verstoppertje met mij te spelen?" «O, neen," hernam zij zeer ernstig en koel, ik kan toch niet weten dat gij mij zoekt." Hij gaf op haar toon niet verder acht en ging lachend verder Zulk een jacht, die ik gehad heb Ik zag u namelijk uit de verte in den dom gaan, en toen ik er*heen ging, zag ik de menschen er reede uit komen. «Uit is het," dacht ik, nu keert ook zij terug en wachtte wen van Nederland, die het werk, waaraan gij thans uw krachten wijdt, van u zullen moeten overnemen brengt ze samen, niet in afgesloten hokjes, verdeeld naar rang of fortuin of gezindte, maar allen zonder scheiding en in bonte door- eenmengelingl Dat is niet een kunstma tige aankweeking van Oranjeliefde, die zonder zulk een middel achterwege zou blijven. Die liefde zit ons jonge volk in het bloed gelijk zij een element is van ons volksleven. En ook daarom is het een heerlijke dag, dien wij tegemoet gaan, is het ons een behoefte des harten, de betui ging onzer eerbiedige hulde te brengen aan Haar, Die wij hopen, dat nog een lange reeks van jaren lief en leed met het Nederlandsche volk zal deelen. Een gelukwensch aan het Koninklijk Huis, welke Leden zoo nauw vereend en in onze gedachten zoo moeilijk te scheiden zijn aan de Moeder, levende voor Haar Kind, en steeds voortgaande de natie, onder welke Zij Zich zoo gemakkelijk beweegt, te overladen met bewijzen van sympathie aan den Echtgenoot, Wiens heil zoo nauw is saamgeweven met dat der Koningin en Wiens belangstelling voor de nationale inrichtingen de achting wettigt, die Hij zich verworven heeft. Mogen wij deze feestdag met opge wektheid vieren, met de gedachte in het hart, dat het goed is Nederlander te zijn en met het voornemen om alles te doen wat op onze weg ligt, ten einde den band der broederschap, die ons vereeni gen moet vast te knoopen aan de ver binding, waaraan wij uitdrukking geven in den jubelkreet een beetje." Toen zich echter geen prinsesje liet zien, ging ik tusschen de kerkstoelen zoeken en nu heb ik U Zijne vroolijkheid werkte niet aanstekelijk want zonder haar gezicht te vertrekken wend de zich Marie naar den uitgang. Terwijl hij stom naast haar voortschreed, keek hij haar schuin aan. Op het domplein gekomen, stond zij stil en bood hem de hand. «Hier zullen onze wegen zfch wel scheiden, zeide zij. «Vaarwel Ik keer nu naar 't hotel terug, zeide zij onge duldig. En ik vergezel u tot aan de deur, «verze kerde hij gemoedelijk. Onderweg kunt U dan eens flink uw hart lucht geven over de schandelijke houding onzer verwanten. Ik zal U niet tegenspreken, daarvan kunt ge over tuigd zijn. «Bah" zeide zij., het neusje krullend. De verwantschap, nu ik wil er geen woord over spreken 1" Maar tegen haar eigen verklaring in, ging zij dan op bitsen toon voort Ik beschouw hen gewoon niet langer meer als mijne ver wanten. Negeeren ze mij, dan doe ik het hen. Dat kunt go hen zeggen, met de com plimenten vou mij «Prinsesje," maande hij haar aan, ik heb met vollen ernBt, uwe partij gekozen ook tegenover mijne familie en dat wil wat zeggen 1" «Jammer," hernam zij hoofdschuddend, dat gij u inlaat met een overigens zoo on beteekend ding." «Het oubeteekend ding, kwamen toen zij dit zeide, een paar tranen in de oogen, doch zij werden met een toornig hoofdschud den als 't. ware teruggedrongen. «Prinsesje zeide hij, haar in trouwhartige bewondering gadeslaande, neem me niet kwa lijk, dat ik het zeg, maar ge zijt zoo lief, als ge kwaad wordt. Zij krulde bij deze vleierij slechts de lippen, maar toen hij er. bij voegde «Nog liever dan gisteren in den bazar, toen lachte zij spottend. «Aha Gij zijt dus ook daar geweest?" «Nu slechts met de oogen om het zoo eens te zeggen, antwoordde hij, in persoon niet, anders had ik mij, trots het strengste verbod wel eens laten zien. Wij ontvingen het Verslag der onder zoekingen van bovengenoemd instituut, dat het vorige jaar in het gebouw der Rijks tuinbouwschool te Wageningen, tot welker opheffing was besloten, is geopend. Wij vestigen bij deze gelegenheid nog eens speciaal de aandacht onzer lezers op deze inrichting, waar men kosteloos inlich tingen omtrent plantenziekten en schadelijke dieren kan verkrijgen. Het aantal in 1906 uitgegeven brieven, inet de mondeling gegeven inlichtingen daarbij gevoegd, bedroeg 154U, het aantal ingekomen brieven 1526 j er wordt du» reeds een tamelijk druk gebruik van het instituut gemaakt. Een en ander laten we hier uit het verslag volgen. Te Alkmaar kwam beschadiging van een appelboom voor door besproeiing mei Bor- deauxtche pap, de bladeren vertoonden bruin zwarte vlekken. Prof. Ritzema Bos waarschuwt daarom niet te spuiten, wanneer men vlak daarop groote hitte of felle zonneschijn ver wacht. De plekken, waarop de droppels kleven, worden dan te veel verhit en bran den dood. Een te late toediening van Chilisalpetcr was oorzaak van het doodgaan van een groot aantal takken van 2-jarige appelboo- men te Kappelle. Tengevolge van de late bemesting kon het hout niet vroeg genoeg rijpen en de jonge twijgen konden den win ter van 1905-1906 niet doorkomen. De aardappelsoort Salanum Commersonie of Wonderaardappel, waarvan wij meerma len gewag maakten en die met zooveel ophef als ziektevrij in den handel werd gebracht, bleek ook wel degelijk door de ziekte te kunnen worden aangetast. Dit ondervond men althans te Nieuwe Niedorp (N.-H.) en te Slikkerveer (Z.-H.) Wortelbrand bij bietenplantjes kwain voor te Goes. Over de oorzaak dezer ziekte zijn de geleerden het niet eens. Sorauer ziet de hoofdoorzaak der kwaal in het gebrek aan znurstof in den ;jodera, welk gebrek zich moet doen gevoelen op te zware en op met dichte korzt bedekte gronden juist op die gronden dus, waar de ziekte vooral voor komt. De praktijk heeft aangetoond, dat mechanisch openhouden van den grond en bemesten met ongebluschte kalk, de bes te middelen ziju om de ziekte te voorkomen, en dat zaadontsmetting door chemische mid delen niet altijd de gewcnschte resultaten geeft. De Schurflziekte der appelboomen breidde zich sterk uit, een gevolg waarschijnlijk mede van de weersgesteldheid. In sommige streken leden er zelfs hoornen aan, die driemaal met Bordeauxsche pap waren bespoten hoewel zij zich toch beter hielden dan niet bespoten boomen onder gelijke omstan digheden deden, en bij de bespoten boomen zich de kwaal in 't algemeen tot de blade ren en de vruchten beperkte, terwijl het jonge hout vrij bleef. Moederkorenkorreh kwamen in zeer groote hoeveelheden voor op verschillende grassen van een weiland bij Sittard. Het veelvuldig daar voorkomend verwerpen van koeien werd Het prinsesje voorbijgegaan, zonder haar de hand te drukken, dat had ik vast niet gedaan Omdat ik dit wist, ging ik liever niet, maar vergenoegde mij met een algemeen overzicht der pracht vnn uit de deur. Do Centerm, die mij verdacht dat het was om het entrée geld te sparen, meende ironisch dat zulks niet geoorloofd wasen zoo kon het dan iedereen wel doen, en zoo kregen de dames ook zin naar de deur te komen. Toen ik hem echter voor mij een sixpense offerde, liet hij mij echter vijf minuten staan. En toen zag ik eene geheele rij historische persoonlijkheden o, n do keukeumeid van Elisabeth in Zon dagsdracht (dit was tante Garston), bet I oofd van Johannes de Doopor op een schotel, dit was het hoofd van onze nicht Elisa), Anna Boleyn, hoe zij er uitzag op den weg naar 't schavot (dat was mijne zuster Eleouor). Last not least echter de allerschoonste Maria Stuart in de gestalte van mrs. Eagles, en naast haar niets historisch meent in de geheele wereld geschiedenis is zoo wat lief» niet te vinden als dat prinsesje, in dia kleinen halskraag, met een mooie blik over 't aangezicht. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1