Nummer 71. Zondag 8 September L907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. IekSdmaking Schitterende Feestelijkheden, 1IIT HOOGi KRINGEN. ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen FEUILLETON. Uitgever: WAALWIJK. Telefoonnummer 38. en I.iisstriitsrhr Courant, Dit Blad verse: ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van "een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het komt herhaaldelijk voor dat NEDER- LANDSCHE WERKLIEDEN door berichten in de nieuwebladcn of door daartoe uitgaïonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland worden gelokt ten behoeve van industriëele ondernemingen, terwijl bij aankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet ge bruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten sf te gaan, of zelf of door tusrehenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandschen consul In de streek waar dis ondernemingen gevestigd zijn, om inlichtin gen omtrent vooruitzichten tot hel bekomen vau werk, loonen en huurprijzen der woningen,aldaar. Op uitnoodiging van den Minister van Binucn- landsche Zaken wordt de aandacht van belang hebbende hierop gevestigd. WAALWIJK, den 6 September 1907. De Burgemeester van Waalwijk Til. de SURMONT de BAS SMEELE. Voorts brengt de Burgemeester ter ken nis der werklieden, die naar het Koninkrijk Pruissen arbeid gaan zoeken, dat zij zich vóór hun vertrek daarheen van een NATION ALI- TEITSBEWIJS hebben te voorzien, hetwelk aan oavermogenden gratis algegeven wordt teveri9 met het noödige reisgeld voor dc heen- en terug rei», omdat door de Nederlandsche Consulaten niet anders dan in zeer bijzoudrre gevallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werkliedon in den ou- -gjöiq rdom van 16—40 jaren worden aar ge- derdom nomen. ter gelegenheid van den verjaardag van II. M Keningin Wilheluiiuu en de installatie van den Edelacbtbaren Beer Th. I). L. de Surmont do Bas Sniccle. II. Een verkwikkende slaap zal den meesten goed gedaan hebben, want de deelnemers aan den stoet, In 't kort jong en oud, die allen in zoo'n echte leuke feeststem ming waren Zaterdagavond, zij waren zeer zeker vermoeid van al die vreugde, die pret, van de enthusiaste kreten en huldebetuigingen der koningin, den bur gervader, zijne familie, de organisators van het feest gebracht, het feest dat èn 56) Roman naar 't Engelsch. wat bezoek, èn wat stemming, èn wat gepast plezier en vroolijkheid betreft, eenig waseenig is hier feitelijk het woord niet, vooral niet wat het ordelijk verloop betreft, dat is hier altijd voor- beeldelijk. Het firmament spelde Zondagmorgen niet heel veel goeds, een paar druppels vielen, maar afgeloopen was het, de zon scheen een oogenblik te vergeten dat 't feest was, maar om dit kleine verzuim weer goed te maken, kwam ze plotseling voor den dag en wierp haar gulden stralen uit op de magnifique versieringen der straten en gebouwen en gaf aan alles een liefelijk, prettig en feestelijk uiterlijk. Reeds vroeg brachten trams en treinen vele vreemdelingen en verdrong een groote menigte zich weldra rondom de kiosk of zocht een plaats in de omliggende café's. Het eerst betrad de gemengde Zang- vereeniging «Vooruitgang zij ons doel» het podium, om, onder leiding van haren directeur, den heer L- Kooien op zeer verdienstelijke wijze een viertal nummers uit te voeren. Een luid applaus bewees telkens hoezeer 't gepresteerde in den smaak viel van het talrijk publiek Daarna kwam de beurt aan de lieder tafel sOefening baart Kunst» van Bezooien die eveneens onder leiding van den heer L. Kooien zich niet minder verdienste lijk van hare taak kweet. Na de uitvoering der vocale nummers zag men weldra de instrumenten der harmonie St. Chrispijn op de kiosk in zonneschijn glansen. De opgewekte feest- marsch, waarmede dit gezelschap onder leiding van haren directeur, den heer A. Stravers, haar programma aanving, bracht stemming onder de menigte, die tot dan toe 't stilzwijgen bewaard had, om te beter van de zang te kunnen genieten. Bij de dansmotieven in het trio kwamen tal van paren in beweging en zag men op verscheidene plaatsen een rondedans uit voeren, wat in de beste orde en met gepaste vroolijkheid geschiedde. Op correcte wijze, die van studie en vooruitgang getuigde, voerde St. Crispijn tot voldoening van eiken toehoorder, een viertal nummers uit, om met het «Wil helmus» in oude toonzetting hare matinée te sluiten De nieuwe burgemeester woonde met zijne familie de uitvoering bij en had plaats genomen op het bordes van het hotel van den heer P. Verwiel. Overal heerschte eene gezellige drukte en ten zeerste was men voldaan over hetgeen dezen morgen te profiteeren viel. Kwam 's morgens het bezoek vooral uit de aangrenzende plaatsen, in den namiddag werd 't bezoek zoo groot, dat ouden van dagen zich niet herinneren ooit zooveel menschen bijeen gezien te hebben. De markt en de aangrenzende straten zagen zwart van 't volk, 't was een compacte massa. Vooral de pracht volle eerepoorten, straat en huisversierin gen werden in oogenschouw genomen in den tijd dat geen concert plaats had Gedurende dezen tijd, die wel wat lang was, werden van af het plankier op de markt verschillende luchtballons opge laten, en steeg telkens een luid hoera op uit de menigte ter eere van den ballon, die opwaarts gestuurd door ver warmde lucht, statig en kalm zijn tocht door het luchtruim volbracht, nagestaard door duizenden oogen. Toen de schemering begon en als bij tooverslag de honderden electrische lampjes in één slag aanvlogen en de straat in een sprookjesland herschapen ging een gejuich op uit de menigte die wellicht op een 10 a 12.000 personen mag worden geschat. Jammer dat de verlichting van de Markt in 't begin door 't breken van een riem niet kon doorgaan, zoodat het concert der Liedertafel «Oefening en Vermaak» een half uur werd verlaat. Tegen 8 uur was alles in orde en bleven de booglampen, alsook de feestverlichting aan kiosk en raadhuis uitstekend en vol effect, hun licht verspreiden. Direct begon de Liedertafel met haar programma. De krachtige gezangen der frissche mannenstemmen klonken wellui dend over de menigte, zoodat het publiek ondanks het gejoel en gehos er toch uitstekend van profiteerde. «Oefening en Vermaak» verdient een extra-pluimpje voor hare vele en goede diensten in deze dagen bewezen. Hare uitvoeringen werden grootelijks geroemd. Nadat dit gezelschap een viertal num mers had ten uitvoer gebracht, vingen de uitvoeringen der Waalwijksche Gym- nastiek-vereeniging en «De Frank» aan. ■Dat moedor, die anders in verlovingszaken haars gelijken niet heeft,'' dat was een bene velende uitdrukking, die zich steeds voor haar brein opdrong. »En uwe mrs. Eagles —hm eene tamelijk gevaarlijke sirenè is ze wel'? Mtoar 't ergste van alles was voor haar Hij heeft haar lachend verklaard, dat hij niet uwentwege naar Clyve Court gegaan is." Donkerrood was zij geworden onder deze woorden, en nu, zij gevoelde het, gloeiden hare wangen wederom. Zij moest zich tot in den grond schamen bij de gedachte aan den ijdelen waan, waaraan zij zich had overgege ven. O, het was een hatelijke, eene pijnlijke gedachte hoe dikwijls zal hij in den laatsten tijd heimelijk gelachen hebben over hare vreugde bij zijn komen, over hare har telijke woorden, terwijl hij over haar heen naar een ander keek naar de gevaarlijke sirene. Dat was Bobs uitdrukking voor mrs. Eagles. Hij had 't aan zijn uitkijkpost gezien, hoe sij hare schoonheid als lokmiddel gebruikt had, om de kas te vullen. Misschien was ook dit niet haar eenig doel geweest, misschien was ze nog wel blij met do bewonderende blikken die op haar werden gericht. Want ijdel was ze bovenmatig. Geen vleierij, die haar die Fortescue aanbood, was haar te grof. Halve dagen bracht zij door met pro- haeren van nieuwe toiletten waar zij zich ongezien dacht, bestudeerde zij imposante of gracieuse honamgen voor den spsegel, uit de geschriften van bekwame anteurs, oefende zij zich in beteekenisvolle uitspraken, om voor onwetenden daarmee te pronken. Hoe Marie dit alles wist? De oogen waren haar geopend en nu moest zij zien of zij wilde of niet. Op dien morgen bij hare afrit naar Lympstone Castle had zij aan het ven ster van de toiletkamer miss. Fortescue gezien. Bij den terugkeer des avonds had mrs. Eagles van dat bezoek niets verteld, maar mrs. Har- ris, die Marie gaarne bij 't ontkleeden hielp, had ongevraagd in een gewoon gesprek, het onderwerp aangeroerd. Waarom die miss. Fortescue nu altijd door de achterdeur binnen sluipt? gaf zij verwonderd te kennen. Kon dat zijn vanwege den dikken bundel kleede ren, die zij allemaal onder den arm droeg? Nu, men zal toch niet gelooven dat zij 't gestolen heeft. Ongeveer een week later was een brief in gekomen van de tijdelijk verbanueue, vol van gehaichelden rouw erf"akelige verbeterings beloften. Sedert kwam ze weer door de voor deur binnen en als niet Jack. die haar ver afschuwde, uitgenoodigd was. dan had men ook het genoegen van haar gezelschap bij de maaltijden en dat vond mrs. Eagles goed en aardig. Marie wist dikwijls niet welke van de twee het verachterlijkste was. En deze vrouw, die de leugen als sport beoefende, werd door Jack bemind Schoon moest haar ook iedereen noemen, want al strooide zij zich ook goudstof in het haar en donkerde zij hare wenkbrauwen met het penseel, hare vormen wnreu toch onberispelijk en hare trekken zuiver en fijn gesneden. Werkelijk, die achter deze fijn gesneden trek ken eens leugen en bedrog had zien loeren, die zou eerlijke leelijkheid boven hare schoon heid verkiezen. Jack was nog niet zoo ver. Hoe zou hij dat ook Hij had nog slechts het lieve uiterlijk gezien met den liefelijken blik, het lieftallig lachje die haar naar blik en lach oordeelde, die zou haar een eDgel wanen. Deze engel, die slechts een droombeeld was beminde de arme Jack in haar en dezó engel wilde hij huwen O, zij mocht er niet aandenken Reeds eenmaal had hij een droombeeld na gejaagd, en dat heeft hem bitter berouwd. Hij vertelde dit niet, maar ieder die Lucie Leclerq gekend had, die wist het. Mrs. Eagles was een heimelijk juist evenbeeld van Lucie Leclerq, by deze zoowel als bij gene Onder leiding der Heeren A. Princen en Joh. Trefters, werden op 't plankier van «De Frank» welwillend voor dit doel afgestaan, serie oefeningen uitgevoerd, opgeluisterd door de Waalwijksche Har monie, directeur de heer Adrianus Ap pels, terwijl bij afwisseling een nummer van 't programma werd gegeven door deze harmonie eerst 1 Juli 1.1. opgericht en die in dien korten tijd reusachtige vorderingen heeft gemaakt en ons staaf de in onze overtuiging bij zoo menige repetitie opgedaan, dat dit korps aan stalen vlijt en ambitie, goede krachten paart, en onder de verdienstelijke leiding reeds spoedig een goed figuur onder de harmonie-gezelschappen zal uitmaken, in 't kort veel belooft voor de toekomst. De oefeningen door de beide gymna stiekverenigingen gegeven waren, het behoeft haast niet gezegd, uitstekend, de belangstelling van 't publiek voor de gymnastiek groot als altijd. De burge meester met een paar leden van W. B. woonden langen tijd vlak bij 't podium de uitvoering bij en betuigde zijne groote ingenomenheid met 't geen te zien werd gegeven en dat ook aller lof waardig was, vooral de schermstanden lokten bewondering. 't Slot v^n Deide vereenigingen vormden de prachtige groepen, die beschenen door bengaalsch vuur een tooverachtig effect maakten en een daverend applaus uit de menschenmassa ontlokten, terwijl de harmonie bij deze slot-apotheose het Oude Wilhelmus zeer verdienstelijk deed hooren. Nog lang bleven de feestvierenden op straten en in café's gezellig bijeen, overal heerschte de meest vroolijke, maar toch niet ongepaste stemming, 't was een feest viering, die ons velen benijden en die als een der mooiste en gezelligste ge boekstaafd zal worden in de geschied- boeken van Waalwijk. Ja, de herinnering aan de feestviering ter gelegenheid van den zeven en twintig sten veijaardag onzer geliefde Koningin en de installatie van den geachten burger vader Th. de Surmont de Bas Smeele, zal blijven voortbestaan tot in 't verre nageslacht. Wij zien in deze feestviering ten eerste een warme, ongekunstelde hulde aan onze vorstin en haren waar- digen, sympathieken vertegenwoordiger was achter oogverblindende schoonheid, een matelooze ijdelheid en gebrek aan oprechtheid verborgen, en zooveel stond vast, Jack, die leefde voor al wat goed, edel en waar was en die leugen en bedrog verafschuwde, werd met deze tweede vrouw zoo ongelukkig als hij met de eerste geweest was. Ja, hoe pijnlijk het was, toch had, als men de zaak goed bekeek, tante Lydia gelijk, die haar de schuld dezer ellendige zaak gaf. Had zij gezwogeu, dan waren Jack en mrs. Eagles elkander vreemd gebleven. En was er geen hulp meer in 'r geheel geene? Neen, ach neen, de meest welspre kende tong richt niets uit tegen de liefde. Ging zij nn naar Jack om mrs. Eagles bij hem aan te klagen, dan zou hij haar verwon derd, verontrust aankijken, maar alleen wat haar betrof en hij zou denken: «Het is jalousie, die haar zoo doet spreken. Zij gunt de geliefste de plaats aan mijne zijde niet, omdat zij die zelf gaarne had." Marie bloosde hevig. Midden in 't gedrang der menschen stond ze stil. Met argwaan keek zij links en rechts als om zich te over tuigen, dat niemand hare gedachten had kunnen lezen. Dan ging zij verder, maar de sehrik was haar in de ledematen geslagen. Zij kon niet goed verder, maar bezon zich ook tijdig, dat zij al lang voorbij 't hotel moest zijn daar de buurt haar geheel vreemd voorkwam. Zij keerde zich om en ging met bevende knieën en kloppend hart, de oogen omlaag verder. Nu was zij in 't hotel aangekomen. BaDg gezien te worden, ging zij haastig den trap op. Zij wilde juist hare kamer binnen wippen, toen in het donker van den gang voor haar een gestalte te voorschijn kwam. Het was een knaap, die haar een prachtvol bouquet voorhield. ■Voor wie?" stamelde zij, twijfelend de hand er naar uitstekend. ■Voor mrs. Eagles," luidde het antwoord. Hare vingers trok zij plotseling van de bloemen terug. Daar" riep zij uit, wijzend naar de naaste deur, toen trad zij hare kamer binnen. De hand nog aan het Blot, stond zij een oogenblik en luisterde. den burgemeester, ten tweede een voorbode, naar wij vertrouwen, van een gelukkig tijdperk voor Waalwijk onder het bestuur van hem wien wij toewenschen een voortdurende gezondheid, een krach tig, wijs bestuur, opdat Waalwijk moge groeien en bloeien tot hell van allen, tot vreugde en voldoening van den burgemeester 1 Waalwijk vierde feest op eene onver beterlijke wijze, dc installatie was waar dig en grootsch en niet 't minst heeft daartoe bijgedragen dat beide drukke feestdagen door geen enkelen ja geen kleinen wanklank werden gestoord. Zijn we dat hier gewoon, gaarne willen we het opnieuw in 't publiek vertellen, om dat we er trotsch op zijn. Daarvoor hebben we reeds naam en daarom ko men de vreemdelingen gaarne hier mee feest vieren en weer hebben we 't met genoegen kunnen constateeren, dat men gaarne naar Waalwijk komt, dat Waal wijk nog steeds veel vreemdelingen blijft trekken. Aan het einde van dit verslag zij het ons geoorloofd een warm woord van lof t® brengen aan allen, die mede gewerkt hebben om deze feesten zoo schitterend te doen slagen en dan geldt dit op de eerste plaats het bestuur van sWaalwijks Belang.* De geheele regellDg, het programma was uitstekend, het geheel der feestviering droeg het cachet van eene bekwame organisatie, en het bestuur heeft met deze eerste openbare daad harer werkzaamheid reeds naam gemaakt en is een woord van hulde voor hunne veelvuldige moeite van vergaderen, regelen enz. enz., hier beslist op zijn plaats. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de Waalwijkers aan te moedigen eene vereeniging als deze te steunen, zij bewerkt en zal veel bewerken in 't belang van onze gemeente, daarvan zijn reeds bewijzen, maar dan ook moet zij flink gesteund worden, het ledental is vrij aardig, maar honderden moesten nog lid zijnho® wil de ver eeniging werken voor markten enz. zondw voldoende fondsen, hare kas raakt reeds langzamerhand uitgeput, dus steun en ernstige steun is dringend noodig, mea geve zich dus spoedig als lid op. Dan verder een woord van lof aan de buurtcommissies voor hare prachtig» Een kloppen. De denr daarnaast werd ge opend, Miss Fortescue's item deed met haar neusklank eene vraag hooren Hierop kwamen kreten van bewondering als: «heerlijk ■verrassend enz. Nu was do deur weor gesloten, de knaap steeg den trap af, en binnen vroeg mrs. Eagles»Vffb wien", waarop die Fortescue schelm antwoordde Van mr. Vernon 1 Alsof daaraan nog twijfel was Een smartelijke trek teekende Marie's gelaat. Hare hand zonk zwaar neder, mot moeden tred schreed zij de kamer in. In 't midden gekomen hield zij stil, strekte in vertwijfeling de handen omhoog. »0, durfde ik maar eens uit te schreien in deze Kwelling. Dat ook was haar niet vergund. Geen geluid, noch beweging durfde zij maken, opdat de gehate hare aanwezigheid niet zou bemer ken en haar roepen. De gehate? Ja zij haatte mrs. Eagles, haatte haar zoo, dat zij haar eenig leed zou hebben willen aandoen. Nu wist zij het. Dat zij haar verachtte wist zij reeds lang, En toch was zij onder haar dak gebleven Ja, want onder dit dak kwam dagelijks, Jack Vernon. Om zijn aanblik niet behoeven te ontberen, had zij zich zelf aangepraat «Als ik haar ook nog zoo veracht, ik ben haar voor hare liefde dankbaarheid verschuldigd en daarom mag ik haar niet verlaten." Iedere leugen wordt gestraft hier was hare straf, eene verschrikkelijke Nu moest zij weg zoo spoedig mogelijk. Jacks lot moest beslist worden, het lag niet in hare macht daaraan iets te veranderen, want als zij hem mrs. Eagles toonde, zooals ze was, dan dacht hij En hij had dan geen ongelijk met die ge dachte. Het is waar zij had in hare koeuste droomen niet er aan durven denken Jacks vrouw te worden, maar dat zij hem boven alles liefhad, dat zij aan geen andere de plaats aan zijne zijde gunde, dat was beslist. Zij had dat nooit zoo duidelijk gevoeld dan heden, maar nu wist ze het en durfde zij hem nooit - nooit meer onder de oogen te komen. Weg moest zij weg van hem weg uit het land. Naar Wildenhofen? Neen daar was zij niet welkom. Er leefde in Thuringen nog eene verwant® harer moeder, een oude, wat excentrieke juf frouw van Mohring, in de familie spottender wijze ,,de oude rat" genaamd. Zij stapte in mannenschoenen op en neer, diende oorvijgen toe aan de knechts, als aij niet goed deden, tenminste zoo ging de sage, maar zy had het hart op de rechte plaats. In ieder geval was bij den dood des vaders van haar een warm medelijdend schrijven ingekomen en nog voor kort een vriendelijken brief, waarin zij den wensch naar een spoedig bezoek der lieve nicht nitsag. Zou zij 't wagen zich direct vast te klam pen aan dit verzoek der half-onbekende Of zij het durfde wagen of niet, haar ble®f geen keus. XXVII. Het was daags na het bal in Exeter. D® namiddagtrein naar Doveton nam in een coupé eerste klas eon tamelijk mismoedig gezelschap mee. Lady Garston en hare dochters Elize en Maud, mrs. Delville, Eleonor en Bob. De laatste had zich gisterennacht dol gea museerd en ergerde zich nu, dat dit voorby was, de dames hadden anderen grond root haar verdriet. Laddy Garston zuchte ,,Drie zulke dagen Men begrijpt na afloop haast niet, hoe men ze overleven kan." Miss Delville verklaarde met een kort hoofdknikken ,,Uet was eenvoudig verschrik kelijk, zooveel is zeker, dat mij niemand mee* op een bazaar zal zien." Maui vroeg half sarcastisch „Wat hebt U daarop tegen „Of gij dat niet wist 1" ,,Gij meent, waar gij komt, daar zal di® Eagles niet meer kernen Ha, ha, een mooi® dwaling Wie kan buigen en als 't noodig ia ook kruipen, die vindt overal een gat om door te sluipen." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1