74. Donderdag 19 September L907. 30® «Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. De Troonrede. UIT IIOOGË MIIHU u miner ANTOON TIELEH, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING De oorlog een ideaal Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. IIRV1LLK.IOS. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. i II'MUI'IP.fcMn Bi itV Ml Til'lH" ''I HI 111 De Echo van het Zuiden, Waalwijlische Courant Dit Blad verse' ijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk t 0.90. BrieveniugezondeD stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advrrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat door tusschenkomsi van den Hoog EdelGestrengeu Heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is ontvangen bet navolgende schrijven van den Heer Inspecteur der Stoat9- bosschen cn ontginningen Utrecht, 31 Augustus 1907. Aan den Heer Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Stuiitsboscbbchcer. Voor eenige maanden mocht ik de aandacht van Uw ambtgenoot ln de p'ovincie Limburger reeds op vestigen, dat de Nonvlinder de ge vaarlijkste vijand der denuenb03schen in Belgisch—Limburg is opgetreden. Tliaus blijkt uit de Angustus-aflevering van het bulletin de la Société Centrale Forestière de Belgique cn ui- een onderzoek, dat ik ter plaatse liet Instellen, dat ook in de provincie Antwerpen bltjkb-oi in véél erger mate de noDvlindm- is opgetre den. Bij bovengenoemd ooderzoek is o. ge bleken, dat ten noorden van dc abdij te Postel ruim 200 H.A. dennenbnscb steik zijn r.ai grtaM: plaatselijk liggen massa's doode vlinders rondom ae stammen, waarop zij hunne eieren hebban gelegd. Men is reeds bezig de ateikst g teisterde gedeelten, die zoo g>>ed als kaal gevreten zijn. te vellen. In de nabij de greus gelegen dennenbosschei', op het grondgebied der provincie Brabant zijn thaDS reeds vlinders aangetroffen en mogelijk zijn zij ook reeds verder in het Z O van Noord brabant verspreid, zij het ook spoiadisch. Zooals bekend is, is eece nonvlinderplaag, die in keten tijd een buitengewoon gioote uitbrei ding "kan verkrijgen, slechts dan met kans op succes en zonder al te groote geldelijke offers te stuiten, indien zij in haar aanvang wordt opge merkt en bestreden. Daartoe gemachtigd dorr Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel neem ik de vrijheid U.H.E.G. met het boven staande in kennis te stellen en in overweging te geven een en ander spoedig ter kennis te willen brengen van de gemeentebesturen en tevens hunne aandacht te willen vestigen op de afbeel ding van den nonvlinder en de nonrups op de vanwege het Staatsboscbbebeer uitgegeven plaat en hen te verzoeken, om, ingeval levende of doode vlinders, gelijkende op de afbeelding van den noBvlinder gevonden worden deze aan onder- geteekende op te laten zenden met eene korte mededceling, waar zij werden aangetroffen. Hierdoor hoop ik in de gelegenheid te zijn n» te gaan, of hier te lande ook reeds bestrijdings maatregelen genomen moeten worden. De Inspecteur voornoemd, (Geteekend) VAN DISSEL. Waalwijk, 8 September 1907. Het Gemeentebestuur, De Burgemeester, Th. de SURMONT dï BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Gisteren werd met de gebruikelijke plechtigheid de zitting der Staten-Gene- raal geopend. H. M. de Koningin, die, vergezeld van Z. K. H. den Prins, in de vergadering ver scheen, hield daarbij de volgende rede Mijne Heerenl Ik waardeer het, ook thans uwe zitting in persoon te kunnen openen. Uwe vereenigde vergadering vindt ditmaal niet in de grafelijke zalen plaats, teneinde stoornis te vermijden in den loop der beraadslagingen van de tweede Vredesconferentie. Den gewichtigen ar beid dier conferentie volg ik met onver deelde belangstellingvoor haar wel slagen koester ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeene '.oestand van het land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriend schappelijke betrekkingen met de buiten- landsche mogendheden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den Landbouw over het geheel vrij gunstig, die van den Tuin bouw in de belangrijkste Tuinbouwstre ken beter dan in jaren het geval was voor de Veehouderij zijn de vooruit zichten minder gunstig geworden ten gevolge van het uitbreken van mond en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van Nijverheid en Handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De Scheepvaart beweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uitzondering der Roman naar 't Engelsch. 68) aAfschuwelijk riep zij uit. „Schandelijk Hoe komt ge er toe Hoe durft ge het wagen 1" De vlammende toorn sprak uit hare oogen en droogde haar tranen. Dat kleiue, schuch tere ding als een rechter stond zij daar ▼oor hem. En hij. Hij kon slechts den blik neerslaan. Wist zelf niet hoe hij tot den kus was gekomen, wist slechts, dat hij dien in zijn leven nog gaarne zou hebbeu herhaald. „Vergeving, Molly," stamelde hij, aik alk weet het al wat ge zeggeu wilt I" viel zij hem vergramd in de reden. »Ik ben voor u een kind, een kind als Uti en mot een kind mag men alles doen I Doch dan vergist gij u geweldig. Ik ben geen kind, ik ben twintig jaren oud en ik laat mij niet be schimpen, door niemand, ook niet door u?" aEn gij vergat, wat gij mij schuldig zijt en dan voor u zelf en anderen Jammer jammer Ik had niet gedacht dat Jack Vernon, onder welke omstandigheden ook zijne plicht Hier brak hare stem- Zij draaide zich plot seling en greep naar de deur. Molly 1" riep hij op bezwerenden toon agij zult toch niet gaan alvorens mij vergeving te hebben geschonken alk vergeef je," zuchtte zij en dan was ze buiten. Hij maakte een gebaar, of hij haar na wilde stormen, maar hij bleef staan waar hij stond, met hoogroode kleur en met verstoorde gelaats uitdrukking. In zijne borst voelde hij zich beslist schuld bewust, maar zijn verstand had het gaarne geloochend. Wat Hij zou zich tegenover Molly ver geten hebben? Belachelijk! Had hij haar niet altijd gestreeld en geliefkoosd En had zy algemeene vrachtvaart geeft het Scheep vaartbedrijf bevredigende uitkomsten. De organisatie van het inlandsch cre- dietwezen begint op Java hare gunstige uitwerking op het economische weer standsvermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht, zoowel in het moederland als in de koloniën, vervullen hare taak met ijver en toewijding. Om trent de burgerlijke ambtenaren kan in denzelfden zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van ver anderingen in het 3e en in het 4e hoofd stuk van de Grondwet zullen U eerlang bereiken. De voorgenomen Herziening van ons Zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het Grootste Deel van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en van daarmede samenhangende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden te gemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aange boden een voorstel, houdende verande ringen in het burgerrechtelijk deel der Kinderwetten alsmede eene voordracht tot wijziging van de wet op de Rechter lijke Organisatie, welke de gelegenheid za) openen enkele der in verband met de ontworpen administratieve rechtspraak aanhangige voorstellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een Rijksontsmettingsdienst zal Uwe mede werking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in de eischen der kustver dediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der Militiewet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landweerwet zijn in voorbereiding. Eene voordracht betreffende den aan leg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droog making van de Wieringermeer zal weldra aan uw oordeel worden onderworpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lage water standen ondervindt, zijn in overweging. De toegezegde Wetsontwerpen be treffend de Arbeidersverzekering en ter voorkoming van scheepsrampun zullen u spoedig worden aangeboden. De ver der op het gebied der Sociale Wetge ving aangekondigde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voorbereiding. Eene wijziging der Hinderwet is ont worpen, strekkende onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterverontreiniging en om het toe-icht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering eener alge meene keuring van vleesch en tot het brengen van eenige wijzigingen in de wet op het Veeartsenijkundig Staatstoe zicht en de Veeartsenijkundige politie zullen u bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, de versterking van het Nederlandsch gezag in verschillende deelen van den Oost- Indischen Archipel ten bate van de be volking dier streken te doen komen. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffende de kustvaart in Nederlandsch-Indië te verruimen, en tot vaststelling der ken merken van het Nederlandsch onder daanschap van hen, die uit Nederlandsch- Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen be reiken tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geld middelen der koloniën Suriname en Curagao- Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte des volks- Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. zich dat niet steeds laten welgevallen Waarom moest zij dan juist zoo te keer gaan, omdat hij een streepje verder was gegaan en haar gekust had Waarlijk deze kus tot de vaderlijke of broederlijke behoorde hij niet. Zoo heftig was hij uitgevallen, dat hij er zelf verrast van was. Het medelijden met het fiere, kleine ding was hem plotseling zoo hevig naar het hoofd gestegen, dat hm. Uit mede— medelijden Kuste men zoo uit medelijden Jack Vernon verhief zijn blik en keek ver baasd om zich heen. Als het geen medelijden geweest was dan was het ten slotte liefde? Hij Molly beminnen Ondenkbaar Waarom ondenkbaar? Alleen omdat bij tot nog voorgisteren tot over de ooren verliefd was op mrs. Eagles. HmVerbeeld had hij het zich minstens Oho 1 Slechts verbeeld Was hij geen weken lang, dag op dag naar Cly ve Court geloopen Juist, maar in Clyve Court wconde ook Molly. Had hij den jnpanschen winkel niet formeel belegerd gedurende den bazaar? Juist, maar daarin stond ook Molly, wat bleek en schuchter, maar schoon als nooit iu deze vreemde dracht. En op 't bal was Molly daar ook geweest Neen en daar had hij haar ook smartelijk genoeg gemist, in weerwil ervan, dat hij een half dozijn raaien met mrs. Eagles gedanst had De dansen had hij van de schoone vrouw van 't begin af toegestaan gekregen en in den loop van den avond had hij er zich herhaaldelijk over berouwd, zoo veeleischend te zijn geweest. Een paar malen was de gedachte bij hem opgekomen, dat alles wat met haar een zuur stuk werk was, met de reine Molly een waar genoegen moest zijn geweest en midden onder een dans ontsnapte hem de verzuchting dat 't zoo jammer was, dat Molly er niet bij was. Toen kwam een opvallend koele blik uit t oog zijner gezellin. Het lieve lachen verdween van haar aangezicht, en op spitsen toon zeide ^„Jammer O, ja voor haar zelf. Zij meent dat de rouw over een doode niet hindert bij D. Steinmetz heeft een boek: Die Philisophie des Krieges, tot verheerlijking van den oorlog geschreven, dat eerst door generaal Staal in De Gidsdaarna door den Van Dag tot Dag-schrijver in het Handelsblad is geprezen. De oud-minister brengt met dit boek de Vredesconferentie in verband. Hij beschouwt het als een tegengif tegen de bedwelming, welke kan uitgaan van >vredes>-conferenties te onzent gehou- deu, van een ivredes^-paleis te onzent gebouwd. De opmerking lijkt ons bijna naïef. De vredesconferenties hebben zich zulke laten wij zeggen onschuldige bijeenkom- 't dansen." aWie Molly? vroeg hij,; zijne ooren niet geloovend? „Ja, ja, ik heb het uit haren eigen mond" antwoordde zij, en voegde er een lief lachje aan toe, als om haar te verontschuldigen. „Men mag het 't lieve kind niet kwalijk nemen. Zij danst zonder twijfel goed en daarom ook gaarne, maar gij begrijpt mr. Vernon.dat ik die zulke vriendschappelijke, ja zusterlijke gevoelens in mij omdraag, haar niets mag toestaan dat haar schaden kan in de oogen der wereld. Het werd hem wonderlijk beklemd bij deze woorden. Niet dat hij een oogenblik geloofde aan d j danswoede en het gemis aan pieteit bij Molly die men haar thans aanwreef. Molly kende hij zoo goed als zichzelf, de andere echter nietdie had hij altijd beoordeeld naar haar lach en haar blik. Hoe heerlijk keek ze nu weer Het was de oogopslag van een engel. Bedroog de eDgel zichzelf of wilde hij bedriegen. Hierover nog nadenkend vroeg hij plotseling: „Weet U toevallig, wanneer de prins van Wildenhofen gestorven is? rEerst voor een vier maanden zoowat. „Ik zou het voor mijn geweten niet verantwoorden kunnen, wanneer ik het lieve meisje vier maanden na den dood baars vaders aan een openbare vroolijkheid liet deelnemen. „Zie, zoo ging het door zijn geest over den datum weet zij precies bescheid. Toen voerde hij haar want, als men van plan is eene vrouw te trouwen, dan heeft men zeker recht zich eerst te overtuigen of ze ook vast iu de schoenen staat volledig op glad ijs met de vraag: De bazaar, ja ik kan me denken, dat gij die, gezien het goede doel niet beschouwd als eene openbare feestelijk heid?" „Och, ik had nog wat Marie's medewerking betreft voor den bazaar zelfs eenige angst," was hare lachende verzekering, maar men kan het ten slotte niet van zijn hart verkrygen dit was met een engelachtige blik znlk een geliefd wezen zulk een klein verzoek af te Blaan." Nu wist hy geheel bescheid en nu was het ook met den wals gedaan. Terwijl hij baar naar hare plaats terugbracht, had hij een gevoel alsof hem te midden der hitte van den dans een glas kond water over den rug werd geworpen. In den loop van den avond had hij nog een quadrille van mrs. Eagles, spoedig daarop had hij het genoegen haar naar haar rijtuig te mogen begeleiden. Toen hij een half uur later door de stille straten naar zijn hotel wandelde, lachte hij plotseling, toen hij aan het kleine onderhoud) dacht. Hij verwonderde zich toen dat de zaak hem zoo grappig voorkwam. Nu verwonderde hij er zich niet meer over. Gisteren by zijn thuiskomst was zijn eerste weg in het atelier zijn eerste blik te werpen op het half voleindige portret van mrs Eagles Wat er tot nu toe aan te verbeteren viel het koude oog, de ziellooze uitdrukking was nn waar en echt voor hem en als het dezen kunstenaar nn een genoegdoening was, de mensch vergramde er zich o:k niet over. Integendeel Jack zeide bij aichzelve de handen wrijvende „De Hemel zij dank, die mij voor zoo'n aartsdomheid heeft bewaard. En dan dacht de kunstenaar op een allerliefst studiekopje, dat hij in zijn geestes oog van den bazar hierheen voerde en was met vurigen ijver direct begonnen het op het frissche doek teschilderen. Ja welhoe belachelijk het ook scheen, gisteren den geheelen namiddag had de kunstenaar Jack met alle kracht aan Molly's portret geschilderd en heden werd het den mensch Jack Vernon eerst duidelijk dat hij Molly liefhad. Het Btroovuur was uitgedoofd en de eebte vlam, die er verborgen achter gebrand had, kwam duidelijk aan den dag. Hij minde Molly en 't was een zegen van God dat hij haar bemindeEene lieve kleine vrouw, eene die op elk gebied beter bij hem paste was er op de wereld niet. Of zij hem zon nemen? Waarom niet? Lief gehad had zij hem steeds. Werkelijk, als zij slechts in hem een soort vader zag. dan behoefde zij met zoo boos te worden om zijn kus. En vader of broeder mag dat geruBt doen, ja, als hij goed nadacht gaf de kus waarover zij zoo boos was veel hoop voor hem. Onder deze wisselende gedachten liep Jack sten betoond, het vredespaleis wordt algemeen als een zoo zonderling symbool beschouwd van hetgeen bij regeeringen en diplomaten omgaat, dat waarlijk zeer weinigen daardoor bedwelmd zullen ra ken en gaan meenen dat de eeuwige vrede op het punt staat afgekondigd te w'orden. Een geestig Fransch schrijver heeft eens gezegd, dat men krankzinnigenge stichten bouwt om te doen gelooven, dat de menschen die er niet in zitten verstandig zijn. Zoo zou men ook kunnen zeggen dat men een vredespaleis bouwt om te doen gelooven, dat de mogendheden geen grooter zorg kennen dan het behoud van den vrede, terwijl zij in werkelijkheid op den loer liggen om elkaar op het gunstige oogenblik te bespringen. Het spreekt van zelf dat wij niet en dat wel niemand op grond van de Vredesconferentie zal adviseeren. ons leger af te schaffen of het met de weer baarheid des lands minder nauw te ne men. Een andere vraag is, oi het niet beter ware dat wij, en anderen, het leger konden missen en dat de oorlog, die dikwijls onrechtvaardig, altoos wreed en in zijn uitkomst vaak strijdig is met het recht, kon worden afgeschaft. Neen, zegt dr. Steinmetz, die dezen lierzang op den oorlog houdt Staat, Vaderland en Oorlog zijn niet te vervangen, zij mogen daarom offers vorderen. De essentieele, meest eigen lijke gebruiksvorm van de gezamen lijke krachten is de oorlog, waarbij de edelste eigenschapen der individuen als offers gebracht worden op het altaar der gemeenschap. Evenals zonder concurentie de perso nen verstijven (erstarren), zoo zou dit zonder oorlogs-kans, zonder oorlogs-ge- vaar, zonder oorlog, met de staten het geval zijn.... opheffing van den oorlog zou het eerste symptoom zijn van den dood. Zonder de hooge gevoelens, welke de oorlog doet onderhouden, moet er bij alle gezondheid, bij alle intellectueele ontwikkeling, een ongeneeslijke levens moeheid intreden het grootste, niet- ingebeelde gevaar, dat een beschaafd zijn atelier op en neder. Eindelijk stond hy stil en keek op zijn horloge. Het was vier uur. Om 9 uur keerde Molly van moest Lympstone Castle terng. Op den terugweg jt hij haar spreken, zijn geluk of ongeluk van hare lippen vernemend. Het was wel niet waarschijnlijk dat zij alleen zon zijn, maarkeen gedienstige geest, zou bij zijn verschijnen wel respectvol op den achtergrond verdwijnen. Akelig vond hy 't idee, dat zij misschien per rijtuig voorbij -kon rijden. Dan nog een grenze* looze nacht te wachten en hij had waarlijk aan vijf minuten al genoeg. Wat doen Waarmee den tijd korten? Hy zag om en bemerkte aan den wand, een doek, dat hem den rug toekeerde. Haastig hief hij het op, en met bevende handen draaide hy het om en met stralenden blik bekeek hy het werk zijner handen. Dat was zij Molly in brokaatkleed met den sierlijken halskraag. Dat was de schat, die men op zijn weg had gelegd en waarover hij eerst moest struikelen, alvorens ze te vinden. „Gij lieveling", zeide hij, „gij ziel van een kind." Vreugdevol zette hij 't portret op tafel en ging er een tijdje als in lachende verrukking voorstaan, toen nam hij 't penseel en begon te schilderen. Zoo was bij dei. Slechts tweem&Rl wer. overpeinzingen gestoord. E rtt kwam Uti u de kinderkamer gestormd, om haar papa vragen, wie hï nn schilder Ja. tl „Gij woudt onlangs weten wat eene nymf is, zeido Jack lachend en nu, haar wijzend op t portret, zeide hij „hier is er eene (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1