iS ii miner 74 Donderdag 19 September 1907 30 Jaargang. Gemengd Nieuws. nieuws üjï kaatsheuvel. ooi Provinciaal KlOUWS. verdiend was. 1 PRE MIE MARKT te Waalwijk op poederdag 19 September 19»>7. KAATSHEUVEL, 18 Sept. 1907. R. K. Vakvereeniging. nkrenDe °p°uri -»>-• hou a h ken. etwijft ■n vt 1 jp* i I muziek werden uitgevoerd. De jonge f WPOuP rSlHC!. dames, maar vooral de onderwijzeres l W wut Hl,aa' 'hebben eer van haar werk. Een eigen aardigheid wa< 't nog dat ieder harer een groote letter droeg te saam be duidende: «Welkom in ons midden* Dit nummer wekte daverend applaus I van ieder tegenwoordige wat dubbel LNadat 't Wien Neerlands bloed door WAALWIJK, 18 Sept. 1907. anen uit volle borst was aangeheven, Opening Teekenschool. nam de edelachtb. heer Burgemeestei Maandagavond ten halfzeven had de 'twoord en sprak ongeveer als volgt: „pening vin den nieuwen cursus 1907/8 .Als ik hier even het woord vraag, der teekenschoolplaats. De burgemees- dan is t om U te bedanken voor de ter met secretaris warentegenwoordig.be- vriendelijke ontvangst en de tegenwoor- nevens de heeren leden der commissie dighcid van U allen mijne heeren. jud Timmermans Wz, voorzitter en A. Wanneer ik die jongemeisjes bijelkaar Verbunt, secretaris. Uie, dan komt bij mij de gedachte op Nadat de leerlingen, werderom een 50 hier begint de kringloop door de wereld, tal in de zaal toegelaten waren, nam de Immers het kind van heden wordt heer Jud. Timmermans 't woord en wees straks vrouw en moeder en na eemge de jongelieden erop, dat de tijd weer jaren ziet men hier wederom andere was gekomen, waarop zij zich konden kindei en staan, maar dan zullende kin- oefenen in de teekenkunde, een voor- deren van heden een geschiedenis ach- recht dat door weinige gemeenten dus- ter zich hebben en God weet, welke, dani"" wordt geboden en dus wel op Dat hangt in hoofdzaak af van de op- nriis^mag worden gesteld. De gemeente voeding, van het onderwijs. Vooral de Waalwijk, 't is bekend, heeft steeds veel opvoeding van het meisje zeg zooveel voor 't onderwijs gedaan, niet 't minst voor de toekomst. Later hebben zij voor teekenonderwijs, overtuigd als de grootendeels het wel en wee van het raad is dat dit van zoo groot belang is gezin in handen Als huisvrouw en moe- voor de toekomst. De ouderen begrijpen der moet van haar een kracht uitgaan dit reeds en de jongeren zullen door het terwijl de man in de beslommeringen voorbeeld van eerstgenoemden worden des levens alles moet doen voor het aangemoedigd, ook zij zullen later begrij- onderhoud van het gezin. oen van hoe'n groot nut'tis voor meester Daarom is het dringend noodzakelijk en werkman. Verder wees de voorzitter onze meisjes en jonge vrouwen een de- op de vakkennis der leeraren, die zoo- gelijke, godsdienstige opvoeding te geven. vele blijken van ijver, vlijt en volhar- Hiermede bedoel ik geen broeikas din<r gegeven hebben en dat zeker ook opvoeding, maar zij moeten gehard zyn in de toekomst zullen doen, maar daar- en tegen de buitenlucht kunnen. Scho>o - tegenover verwachtte hij van de leer- vorming is niet als voldoende te beschou- lin^en trouwe opkomst, vlijt, ambitie wen maar zij moeten ook onderricht ont- en\ehoorzaamheid aan de onderwijzers vangen voor hare toekomstige levens- en dan zeer zeker zal deze cursus taak en ook daarom zou ik zoo gaarne veel nut hebben, tot voldoening van zien, dat hier een arbeidsters-vereeniging onderwijzers en leerlingen en werken in tot stand kwam, waar dames uit de hoo- 't belang der toekohist onzer gemeente, gere standen met meisjes van den w er- Ten slotte wendde de voorzitter zich kenden stand te zamen zijn en deze on- tot heeren onderwijzers met een woord derrichten. van warme waardeering voor hun toe Ten slofe spreek ik den wensch uit wijding en vertrouwde op hun zelfden dat Gods besten zegen moge rusten op ijver in de toekomst en daarmede werd deze toekomstige gezinnen opdat dit ge- de cursus geopend. slacht waarlijk ten zegen moge strekken Kruisbocgschuttersgezclsebuii „De Eendracht" J voor onze gemeente Zondagmiddag werd koning geschoten door het onlangs opgerichte kruisboog- n die vondel aan 80 ju rriesln ezen. doot den Hi door dense! :t ontij ioutsts tel get schutters-gezelschap «De Eendracht* ge vestigd bij den heer A. van ugt alhier. Na een gezelligen, doch hevigen strijd werden door den heer C. Smolders, 69 punten in 16 pijlen geschoten, zoodat deze tot koning werd geproclameerd. Doelen «Willem Teil". Ook bij den heer A. v. d. Broek werd Maandag koning geschoten door de doelen «Willem Tell« en als dusdanig geproclaneerd de heer Antoon Appels. Feest bij de Eerw. Zusters. Dinsdagmorgen 1.1. was der kinderen van de Eerw. Zusters gelegenheid ge geven hare hulde te betuigen aan onzen nieuwen burgemeester, 't welk bij de in stallatie door vacantie en retraite der zusters niet kon geschieden. Tegenwoordig waren Burgemeester en Wethouders, eerw. heeren geestelijken en een lid van 't gasthuisbestuur. De kinderen waren, onder leiding der eerw. Zusters opgesteld op 't plein tusschen de twee gebouwen inzij zagen er lief uit in haar mooie witte of Zondagsche kleedii, met oranje getooid en bloemen in 't haar. Toen de autoriteiten, ont vangen door de geachte Overste, buiten hadden plaats genomen tusschen die kleine feestelingen en omgeven door een keurige, passende versiering van bloemen en nationaal doek, waaronder een zeer aardig versierd portret van H. M., werd door de meisjes een mooi tweestemmig welkomstlied aangeheven, dat uitstekend van stapel liep en grooten indruk maakte. Daarna bood de jongejuffrouw Vissenberg onder een aardige en flink voorgedragen toespraak, een bouquet aan. Het nummer dat thans volgde, heeft van 't begin tot 't einde onze onver deelde aandacht getrokken, het waren de vrije- en orde-oefeningen op muziek uitgevoerd, door een der Eerw. Zusters begeleid en gecommandeerd. Dit num mer gat zeer interessante oefening te aien, geen enkel foutje zelfs niet bij de- kleinste viel te ontdekken, werkelijk dit nummer was hoogst interessant en de aantrekkelijkheid van het geheel won ten zeerste door de bevalligheid, waar mede alle oefeningen op den maat der Bravo's De ZeerEerw. heer pastoor, als voor zitter van het huis ook namens superieure, zusters en kinderen, betuigt den burge meestei hartelijk dank voor de eer deze inrichting van bizonder katholiek onder wijs nog eens afzonderlijk te hebben willen bezoeken, dit wordt ten zeerste op prijs- gesteld. Zijn Eerw. beveelt de^ be langen van het huis waar naast het, on derwijs de charitas wordt beoefend en ouden van dagen hulp en bijstand vin den, in zijne hulp en bijstand aan, in zijnen moreelen en waar mogelijk finan- cieelen steun .Wij zullen hier de kleinen voorhouden dat het 4e gebod ons zegt, naast God alle oversten te beminnen. Onze goed e zusters, die voor Waalwijk steeds een zegen zijn geweest, zullen niet nalaten voor U en uwe raadslieden den zegen des hemels af te smeeken. Bravo's. Nadat beider woorden met lang leve's1 zijn begroet, is hiermede 't huldebetoon der kleinen en mede der zusters dezer voor onze gemeente op" talrijk gebied zoo zegenrijke stichting afgeloopen en wordt nog een bezoek aan het kleinste volkje op de bewaarschool gebracht. Des namiddags werden alle kleinen op limonade met gebak onthaald. Dat ze 't zich lieten smaken en dat 't er vroolijk toeging behoefr zeker niet gezegd. Katholiekendag. Wij willen nogmaals de aandacht vestigen op den 6en Katholiekendag, welke a.s. Zondag te 's Bosch gehouden wordt. Het zal weder een leerrijke dag zijn, die de bezoekers zeker te zeerste zal voldoen. Voor de afdeeling werklie den zijn vrije toegangkaarte.n te bekomen bij den secretaris van den LeObond Zij die den geheelen dag medemaken kunnen 's morgens van hier 6.56 ver trekken en nm. uit 's Bosch 7.46. Nieuwe winkel Onze gemeente is verrijkt met een prachtigen modern ingerichten winkel in manufacturen en aanverwante artikelen De heer H. Michaël heeft op het terrein waar 't oude huis in 't voorjaar afbrandde, een flink dubbel huis laten bouwen, waarvan de grootste helft wordt inge- door een mooien breeden win- ramen, waartusschen de achterwaarts aangebrachte deur, zoodat twee ruime etalages worden gevormd van boven heel aardig versierd met groen-bronsglas. Ook inwendig is de inrichting zeer prac- tisch, zoodat de algeheele indruk is, dat alles flink en naar de eischen is aan gepakt. Terwijl wij den heer Michaël 't beste succes toewenschen brengen we een woord van lof aan den architect den heer Jos. van Ree en den aannemer den heer Ant. Treffers voor hun degelijk stuk werk. BAARDWIJK, j 1. Zondag maakten de leden van St. Arobtnsius aid Scherpschutter» ten uitstapje naar Helvoirt ten einde dee' te nemen aan den 9chietwetstrijd uitgeschre ven door de scherpschuttersvcreen //Land- houwers Eendracht" aldaar. Hoewel ze niet konden slagen een prijs te bemachtigen zal hun die dag nog langen tij heugen als een zeldzamen genofgèlijken dag waartoe het schoone weder niet weinig bijdroeg. DEUNEN. Dinsdagmorgen had de tram conducteur A. Momaersteeg alhier het on geluk bij 't lossen van goederen eeu zwaar vat bier op zijn been te krijveu. Vrij ernstig gewoud en kermend van pijn werd hij per tram naar zijn woning vervoerd. Dr. van Seter8 die zeer spoedig ter plaatse was, heeft hem voorloopig verbonden. ELSHOUT. Maandag avond werden de bewoners vau ons an er9 zoo rustig dorp opgeschrikt door brandsigtiaal en bet akelige klokgebengel, het teeken van brand. Een felle brand was uitgebroken en legde in een minimum van tyil 4 panden in asch. Drie huisgezinnen hebben have en goed verloren wat nog gered kon worden is nog zooals gewooulijk-grootendeels of beschadigd of vernield. Niet één der 3 gezinnen is verzekird en ze zijn alzoo totaal geruïneerd, in een der panden was eene goede hoeveel- iii'id petroleum opgeborgen. Gelukkig heeft men bij tijds al de vaten kunnen verwijderen en daardoor stellig nog grooter onheil voor komen. De brandspuiten van Dru ea en ELhout wnren spoedig aanwezig. De brautlen- de perceeleu te behouden, hieraan viel niet te deuken. Door den ijver en 't onverpoosd werken der spuitgasten mocht men or iu slagen den molen van den Heer Roinbouts en de groote boerenhofstede van den Heer H. Klijn te behouden Men verkeert in 't on zekere hoe de brand ontstaan is. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Op den lOen October a.s. hopen Pieter Klootwijk en Din- geua Spierings hun 50 jarige echtvereeniging te herdonken. Het zal den krassen oudelui aan blijken van belangstelling niet ontbreken. Vrijdag avond zijn alhier v.»n M. v. d. P. een tweetal schapen door don bliksem getroffen en gedood. CAPELLE. De loting voor de lotelingen dezer gemeente zal plaats hebben te Waal wijk, op Maandag, den 21en October 1907, des voormiddags te 9l/% uur. Tijdens het on weder, op Vrijdag 1.1. werden in den polder alhier éeu koe en twee lammeren door het hemelvuur gedood. Terwijl vrouw V. bezig was goed te spoelen, schoot zij plotseling voorover in t water. De toeschietende M. Hakkert .maakte het genoegen baar behouden wter op den wal te brengen, zoodat zij er met en nat pak en den schrik afkwam. RA AMS DONK (Dorp). Inwijding. Door len Zeer. Eerw. Heer Pastoor Frenken, ge assisteerd door de Eerw. Heeren Kapelaans Mostermans uit Raamsduuk Dorp en Kamp uit Zevenbergen werd gisterenmorgen te on geveer halfnegen de nieuwe R K. bijzondere meisjesschool op plechtige wijze ingewijd. Daarna werd ioor genoemde Eerw. Hei ren een H. Mis met toepasselijke preek gecele breerd. Des nam. ten 2 uur zijn de werk zaamheden in de school begonnen. Vechtpartij. In den nacbt van Zon dag op Maandag werd zekere B. bij den Ni-nwen Weg door een drietal personen zoo zeer toegetakeld, dat hij met een hoofd, suf door jenever en sterk bloedende wonden, zeil naar de pastorie sukkelde om zich door den Eerw. heer Pastoor Freukeu van de laatste H Sacrementen te doen voorzien. De politie, inmiddels gewaarschuwd, spoorde den hevig bloedenden B. op en bracht hem in de woning van den veldwachter, waar dr. Gutteling den vechtlustige erboud. Van de daders is totaal niets bekend. BaldadigheidIu denzelfdeu nacht heeft een onbeschaamde de kwajongensach tige streek begaan een ruit der deur van de plas bloed op de stoep lag, vermoedt men d«t B. uit on? vorig bericht de schuldige is. Voorwaar een eigen a- rdige, luidruchtige jaanier om zijne komst aan te kondigen. DU8SEN In den n cht vïtn Zilerdsg op Zondag zijn bij de lamlbouweh* M. Ver- bunt en L Heijm&ns alhier konijnen ge stolen. Van de daders, geon spoor. Tijdens een hevig onweder dat Vrij dagavond tusuchen 6 en ruim 7 uur boven 'deze gemeente woedde, gepaard gaande met zwaren regen sloeg de bliksem in de kapitale boerenbebuizinge van den heer Jan Steel, te Hank onder deze gemeente. In zeer korten tijd stond huis en schuur in lichten laaie. Na vrij korten tijd was de brandspuit Ier plaatse. Twee kalveren en twee vette varkeus kwamen in de vl mmen om. Ook van den inboedel kon niets gered worden. Een nabij staande schelft koren van den heer Jan Konings werd behouden. Aangezien het gebouw eenigzins van de weg stond eu er geen wind was bestonder voor de uaastbijsUande gebouwen geen ge- vaar. De bewoners konden nog bijtijds het brandend perceel verlaten. Het ligt nog versch in ons geheugen, dat hier ter plaatse een R. K. Volkaboud werd opgericht. Wij heriuneren ons allen nog, hoo deze schoone instelling door het publiek werd ontvaugen hoe weinig belangstelling, hoe weinig sympathie zij bij bare oprichting mocht ondervinden de Bond werd onmachtig verklaard, werd uitgekraaid voor een onvol dragen vrucht, werd gedoodverfd met. een kortstondig bestaan. Enkele maanden slechts eu deze ideëen zouden veld ruimen voor de erkenning van de hooge noodzakelijk eid en het groote nut eener dusdanige voreenigiug De Bond was actie! en gaf hare jeugdige krachten aau het welzijn des volks. Het ligt thans met in onze bedoeling uit te weiden over het vele goede door dezo or ganisatie reeds gesticht. Alleen wilden we even herinneren aanhaar krachtig ageeren tegen de gedwongen winkel nering aan het bestrijden van broodverkoop door Heeren fabrikanten; aau hare oprichting van een R. K. Ziekenfonds, eene Leesbibliot heek, eene Propaganda-club eu thans weer eene Vakvereeniging. Vooral deze laatste is hier zoo broodnoodig Wij willen met out veinzen, dat de vakvereeniging van de zijde der patroons met achterdocht en wantrouwen, misschien zelfs met angst zal worden aange zien. Nog maar al te zeer toch is mou geneigd aan dat woord te verbinden werk staking, pressen om meer loon, verlies van het meesterschap, enz. De reden hiervan is onkunde omtrent de vakactie, oude sleur en gewoonte. NeeD, niets van dit alles. Het doel der vakbeweging isde liberale begrip pen omtrent de arbeidsverhoudingen te wijzi gen. Onze gemeente telt vole patroons, die in hun godsdienstig leven katholiek zijn in merg en been, maar die in het economische leven, in het «zakenleven» zoo op en top liberaal zijn. Direct echter voegen wij hierby, dat zij dit liberalisme uiet met moedwil ge zocht hebben, doch overgenomen, overgeërfd van hunne voorgangers, eu in het leven de traditie zoo getrouw mogelijk gevolgd. Iedereen begrijpt, dat dit natuurlijk ver keerd is en by bestmdiging noodzakelijk aanleiding moet geveu tot tw*t en tweespalt. Het streven der Katholieke Vakbeweging is daarom verandering te brengen in die begrip pen langs geleidelijken weg. Iu onzen tegen- woordigeu tijd van vereenigen ligt de vak beweging voor de handzij kan en zal met uitblijven. Op ons, werklieden, rust daarom de plicht te zorgen, dat we eene goede vak beweging kriigen. En dat kan alleen zijn eene Katholieke, gebasseerd op christelijke recht vaardigheid en liefde. Niet enkel is zij het werk der arbeiders, maar ook dat der patroons. En waar deze lwatsten reeds hunne vereemging hebben, wat staat dan in den weg, dat ook de eersten eenzelfde doel beoogen Door onderlinge sa menwerking kan zooveel goeds en schoons tot stand worden gebracht. Welnu, lateu we God danken, dat we hier zoo'n katholieke vereeniging krijgen. Bleef zij weg het staat \ast als een axioma, dat we binnen niet langen tijd eene neutrale, eene socialistische binnen onze gemeente zouden zien gegrondvestLaten we toch het kwade voorkomen l Zorgen we, dat ons nimmer het verwijt voor de voeten kan worden geworpen, dat we door onze lauwheid hebben mede ewerkt tot de oprichting eener vereemging, uie onze vereeniging niet zijn kan. Eu ook wat een kaakslag voor ons katholieken Geloof zoude het zyn later te moeten zeggen Wij hadden zoo dringend gevraagd om eene katholieke vereeniging, maar ze werd ons geweigerd welnu, zie thans de gevolgen van Uw onwil 1" Neen, arbeiders, dat het toch nooit zoover kome Het staat thans aan U, Menig succes hebben zij reeds behaald en het lijdt geen twijfel, of zij zullon met de hulp van onzen Katholieken Godsdienst blijvnn zegepralen op onrecht eu miskenning vau hun «metlBoh zijn", in welken vorm dan ook. Wij leven hier iu eene industrie—streek. Wij hebben bijna allen dezelfde vakbelangen, dezelfde levensvoorwaarden, zuchten nog bijna allen ouder oenzolfden druk zij het dan ook, dat dezo in don laatston tyd wat verguld 'is hij is eu blijft hier nog steeds. Werk lieden Waar anderen u zoo zijn voorgedaan zult gij daar achterwege blijven Zult gij niet medewerken aan do verbetering van uw bestaan, aau uw opgang tot nieuw leven? Zult gij lijdelijk blijven voortleven in eene wereld, die u de rechten maar al te vaak niet toekent, welke gij rechtmatig bezitin eene omgeving wij weten het die u op enkele plaatsen al te zeer tegenstaat? Neen, wij hebben een beteren dunk van u. Wij kennen nog dat enthusïapme, waarmede gij een R. K. Volksbond hebt begroet en we zijn er van overtuigd, dat eene zelfde geest drift voor de vakvereeniging u weldra zal bezielen. Sluit u aauhet is thans tijd 1 Een aanval in massa is sterk, bijna beslissend een individueel gevecht vermag niets. Nog zooveel is hier te doen neg zoo menigmaal vergrijpt men zich aan de rechten van den workman, die men «in handen" heeftnog zoo menigmaal kraait de beurs victorie over het billijksheidsgevoel I Er zijn hier patroons, die in den laataien tijd eene afmaakmachine geplaatst hebben en nu enkele centen minder loon geven voor die schoenen, welke deze machinen passeeren. Hiertegen is volstrekt niets te zeggen dit is heel billijk. Maar is het ook billijk, dat het loon van een werkman met 6 cent per paar gekort wordt voor schoenen, die ze geheel moeten afmaken en de afmaakmachine nog niet zien? Is het billijk, dat er patroons zijn, die van den tegenwoordigen stand der zaken gebruik maken om het loon te verminderen met 12>/i cent per paar Zijn de loonen hier zoo guustig, dat ze zoo'n enorme verlaging toelaten Strijdt het niet tegen alle billijkheidsgevoel iu, dat de gedwongen winkelnering door een 3 tal patroons zoo welwillend aan kant gedaan bij sommigen een nog hooger vlucht neemt Stuit het niet dat sommige patroons, die vroeger nog slechts een kruide nierswinkel hadden, er thans een bazaar van maken, waar ook potten en pannen en trom mels eu trommeltjes en messen en vorken en lepels te koop zijn? Gevoelt gij het nijpende niet van dien gedwongen broodverkoop door II. H. Patroons, 1 2 cent per stuk boven den kostenden prijs? 't Is schandelyk - Maar te over om te bewijzen de noodzakelijkheid eener vakvereeniging in deze gemeente. Bo venstaande voorbeelden, welke ieder werkman beter dan wij zal kunnen vermeerderen zij vallen iu het kader der vakvereeniging. We twijfelen er geen oogenblik aan het bestuur is daarvoor in te goede handen of zij /.al pal staan voor de belangen van den arbeider zij zal met alle eerlijke wapenen strijden om te verkrijgen de emancipatie van den werkman, zooals die door onzen grooten Pans wijlen Leo XIII is gedacht. Maar voor allesSluit U aau bij de vereeniging; versterkt de gele deren, rukt op in gesloten linie en dan de zege is U I 11 K S. A. De deelname aan den 6en Katholiekendag a.z. Zondag te 's Bosch, zal uit ons dorp. grooter zijn dan ooit te voren- Dit is hoofdzakelijk te darken aan de ijverige bemoeingen van ons R. K. Volksbondbestuur. Behalve het bestuur van Volksbond Ziekenfonds en Propagandaclub zullen ook een groot getal gewono leden a.s. Zondag opgaan naar 's Bosch. Door het Volks- bondbestuur zijn maatregelen genomen, om de deelnemers, eeu voordeeliga manier van reizen te bezorgen, nm. door middel van een gezel- schapskaart met verminderd tarief. Degenen welke hiervan willen prohteeren moesten zich verleden Zondag aanmelden bij Jan t. d. Hoven te Kaatsheuvel en bij Jan v, Amelsvoort te Berkdijk. Feestooncert. In de loop van 14 dagen zal de harmonie Euphonia hare Eere- en honoraire leden een feestconcert aanbieden, als blijk van waar deering der alom getoonde belangstelling, by hare schitterende overwinning te Amsterdam behaald^ concert zunetl de verschillende nummers worden uitgevoerd waarmee Euphonia de laatste jaren op verschillende concoursen te 's Bosch, Tilburg, Arasterdam enz. overwin ningen behaalde. Ook de werkende leden zullen alsdan worden onthaald als belooning voor hun getoonden ijver en toewijding by de laatste overwinning. Dit hebben zij dan ook ten volle verdiend. Vermist. Men meldt uit Bergen-op-Zoom aan het Hbl. Na afloop van het galadiner aan de Koningin te Middelburg aangeboden, werd 'door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. Onmiddellijk werd een ernstig onderzoek ingesteld, uuuiP-uv».W-—dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. te Op vele plaatsen hebben de verschillende met muziek had opgeluisterd en na i af takken zich reeds onder eene banier geschaard aan dezelfde tafel eenige gerechten om te strijden lnngs wettigen weg en met eebruikt. Onmiddellijk werd een eerlijke middelen voor verbetering der ar onderzoek in die richting ingesteld, het-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5