W. k Giaaffen Echtgenoole DIENSTBODE gevraagd, II. II. SCIMMMS, Notaris RANT Notaris RANT Advertentiën. B Dienstbode, FILIAAL 200 paar vetlaarsei HOUTVERKOOP. l^toVANHADr Frankrijk. Duitschland. Sorvië. Marokko. BÏNNFiNLAi-i.' Spanj Rusland. verkoopen verkoopen e Een Israëlitisch gezin fce Eind hoven vraagt eene nette wasch buitenshuis Voor iemand, eenige borg kun nende stellen, bestaat gelegenhei van een scherp concureerende Carton nagefabriek een te verkrijgen in Cartonnen doozen voor H.H. Schoenfabrikanten. welke genegen zijn ongeveer met achternaad jaarlijks te leveren, worden ver zocht ten spoedigste hun adrei te zenden ean het bureau van dit blad onder No 12. Een paitij nieuw gezaagd Hout bestaande in Planken, Schroten, Latten, Ribben en Palen. Een bii de wed. v. d. Wiel te Baardwijk in huur zijnd perceel Bouw- en Weiland nabij den Loonschen Hoek, gemeente Baard wijk, sectie D, No, 157, groot 1.26.40 hectare. onttrekken en zij tegenover elke staking, gelijk rdar, zooveel millioenen znllen stellen als er noodig zijn. En dan nbg Laat ook de stakers te Rotterdam mei deze les hun voordeel doen. De president der republic k, die, naar men vreet, op reis zou gaan, heeft zijn plan veranderd hij is wel nasr Marmande ge gaan, doch vandaar niet naar zijn buiten t/ Loupillon, maar naar Montpellier, naar de streken der overstrooming. Orer deze geven de Fransche bladen lange bri< ven vol droeve dingen menschen- levens vallen er, naar het schijnt, enkele te betreuren menig leven, echter, is niet dan met Dvpmning en gevaar gered. Doch ds aangerichte schade schijnt verschrikkelijk Van den toren te Agde zsg men Zaterdag nief9 dan water, waar huizen en hier en dar.r een brok weg uit opstaken De rivieren ze.kkeD, de regen, schoon -egelmatiger vallend, hield ook gisteren aldoor .ian. De wijnongst was nog niet half geëindigd wat niet geoogst was, is verloren. Deze overstrcoming i9 veel erger dan die van 1875 sedert 1858 was zulk een onheil niet voorgekomen. Een feit, niet van ingrijpende beteekenis voor de naaste toekomst, maar vol van his torische herinneringen is de gebenrteni» dat de overoude groothertog van Baden is heengegaan. Een en tachtig jaren is hij oud gewor den zijn tij 1 van leven en werken was het midden der 19de eeuw, toen het overal en kookte op politiek terrein als der grenadiers is hij in 1849 in gevaar van de zijde der muitende geraakt en wist hij zich slechts sprong uit liet vensters der kazerne met dat drie in uniform gestoken revolution- nairen te Sebastopol e«n kazerne zijn bin- voor nengedrongen van het regiment Brest en gepoogd hebben een gewaprndrn opstand uit Ie lokken. Door de waakzaamheid van den officier van de wacht leed de poging schipbreuk. In hun vlucht zouden de re- volutiounairen nog eenige schoten hebben gelost, wrardoor twee hoofdofficieren doode- lijk werden getroffen. De Finsche politie heeft te Terioki een lid van den Bond van Ware Russin aangehouden, voorzien van een vergiftigen dolk, waarmede hij den oud-doemapre«ident Golowin wilden vermoorden. borrelde majoor ernstig soldaten door een te redden, loos ziek Da>.r zijn oudere bropder hope- was gewo-den, bereidde hij zich erop voor, eenm-al den troon te bestijgen, maar eerst met behulp van Piuisische troe pen kon het groothertogelijk huis, dat voor de vlamm'-n van den opstand was gevlucht, het lan 1 weer binnenkomen en dat land hg thans half verwoest. In 1852 stierf zijn vader en Friedrich werd regent. Hij kreeg een uitstekende vrouw in de dochter van Wilhelm I, koning van Pruisen en later keizer des rijks. Veel heeft hij gedaan tot voorbereiding van Duitschlands eenheid Bismarck waar deerde hem dan ook zeer cn dat zegt veel, want waardeering van wat anderen deden was niet de gewoonte van den Rijkskanselier. De nieuwe hertog is Friedrich Wilhelm, de eenig overgebleven zoon van den over leden groothertog, die in 1857 geborer pn dus 50 jaar oud is. Hij is sedert 1885 gehuwd met prinses Hilda van Nassau, de zu9ter van den tegenwoordigen groothertog van Luxemburg, welk huwelijk kinderloos gebleven is. De nieuwe groothertog heeft zich voornamelijk met den krijgsdienst be zig gehouden en was van 1897 tot 1902 kommandeerend generaal van het 8e leger korps. De Karlsruher Zeitung bevat in een bui tengewoon nummer een proclamatie van den nieuwen hertog, w arin deze de overneming van de regeering aankondigt en waarin hij aan het slot zegt, het verheven voorbeeld van zijn iu God ontslapen vader te willen volgen. Wij zullen eindigt de proclamatie de regeering voeren in overbrekelijken trouw aan den Keizer en het Rijk, voor welks grondvesting de thans ontslapen groothertog zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Te Belgrado hebben Milan Nomakowitsch oud-redscteur van het Vaderland en Max Nomakowitsch, oud-lui'enant der gendarme rie, die beschuldigd vau gewone misdrijven in de politiegevaugenis in voorarrest zaten, op de wandeling in de gevangenis zich ieder van een stel g'weren en revolver met de nnodige patr men weten meester te maken, hebben hun cel gebarricadeerd en zijn van daaruit gaan schietenenkele gendarmes werden gewond. Toen de patronen op be gonnen te geraken, doodden da gevangenen zichzelf. Beiden waren in den laatsten tijd overspannen em een hunner was reeds meer malen in krankzinnigengesticht verpleegd. Het gerucht werd echter verspreid, dat de politie de mannen, na hen bedwelmd te hebben, zou hebben doodgeschoten. Dit gaf aanleiding tot een woedende manifestatie van do menigte tegen de politie niet alleen, maar ook voor het huis van den eersten minister en het paleis des kouings, «aarbij het volk door de afzetting hoendrong en schreeuwde Weg met dc samenzweerders Ten slotte werden de betoogers uiteenge dreven, maar den geheelm nacht bleef do gendarmerie onder de wapens. De gebroeders Nomakowitsch waren te genstanders van de partij der Koningsmoor denaars. Er zijn eenige dokters aangewezen om de lijke* te schouw<n en uit te maken, welken dood zij gestorven zijn. Nu weer komt het bericht, dat Moelay Hafid de omgeving van Marakesch heeft verlaten en met 25000 man en 25 kanonDen optrekt naar Rabat. Dat lijkt er veel op, of hij den strijd met den officrelen sultan, die immers ook te Rabat is, gaat aanbinden. De Marokkanen in het zuiden en o.a. ook de beroemde toovenaar Ma-el-Ainim, moeten Hafid bezworen hebben toch den heiligen oorlog tegen de Europeanen te beginnen, maar Hafid heeft daar winig zin in en ziet er blijkbaar zijn voordeel in tegenovei henAap, spelen. wat heb je mooie jongen te De overstrooraing in Spanje moet vrecselijk zijn geweest. Te Malaga worden nog voortdurend lijken gebonden. Het geheele aantal dooden dat herkend is, is daar en de omliggend® plaatsen 73. Er zijn 68 gewonden waarvan er vele in het gasthuis liggen. Vele men schen lijden tengevolge van de doorgestane koude en ontbering aan longontsteking. Lijken van dieren en vuiluis verspreiden een af'chuwelijken stank. Vele handels huizen hebben groote schsde geleden. Bij de firma gebroeders Gomez is alleen voor een half millioen peseta's aan zijde en tapijten te loor gegaan. De zee he ft vijf k-.nonnen die op het havenhoofd klaar lagen, om naar Melilla verzonden te worden, weg gespoeld. Te Camoanilla9 zijn de meesten huizen verwoest en is de wijnoogst verloren, de schsde beloopt daar een half millioen peseta's. Overal op het veld vindt men lijken. Te Alirogia zijn 28 huizen ingestort, is de oog»t verwoest en zijn vele vruchtboomen, ontworteld. Het water drong tot op het kerkhof door en spoelde de lijken uit hun graven. Maar gelukkig is 't weer wat opgeklaard, zoodat het water toch niet hooger wordt. Er gaan weer sombere beriohten over het Zwarte-zee-eskader, dat pas van Sebastopol is uitgezeild, zoogenaamd om schietoefenin gen te houden. Volgens sommigen is er eer. openlijke opstand op de vloot uitge broken zes officieren zouden gedood en vele anderen gewond zijn, terwijl andereu gemeene zaak met de opstandelingen maak ten. Nu zal dit bericht wel overdreven zijn, maar iets is er toch wel aan de haod. Een ander, minder ernstig, bericht zegt, Nachtarbeid van Bakkers. Er is dezer dagen te Uirecht een con gres gehouden om te bespreken de afschaf fing van den bakkers-nachtarbeid. Een heel belangrijk congres, waarop voormannen van alle partijen het woord voerden om te be- toogen, dat het toch eindelijk lijd wordt den nachtarbeid der bak ers at te schaffim. Wij vestigen te dezer plaatse op dit con gres de aandacht, omdat wij voor lange ver slagen erover, geen plaats hebben gehad. Herhaaldelijk is op dit congres betoogd, dat de nachtarbeid der bakkers een gevolg is van de verwende smaak der menigte. Die wil nu eenmaal versch brood des ochtends. En om die reden alleen moeten de bakkers den dag voor een deel verslapen, om 's nachts te kunnen werken. Wat 'n gewoonte wordt, zeggen sommigen Maar 'n gewoonte, waarbij dan toch de aanleg van 's menschen natuur, die den dag en Gods lieve zon heeft gekregen om te te werken eu den nacht om te te rusten, met geweld wordt ver en leven slapen en kracht. Op het Ltrechtsche congres is over die verwende smaak van het publiek hartig ge klaagd. En er klonken nogal krachtige ter men, wat uiet te verwonderen ie. Die over den nachtarbeid nadenkt, moet hem ver- loeien. Daar komt dan nog by, dat de hooge prijzen der grondstoffen het den bakkers, die goede waar en vol gewicht geven, haast onmogelijk maken om behoorlijke winst te maken. Hard en 's nachts werken en dan nog geringe verdienste, stemt bitter. De vraag rees nu of het publiek niet te genezen zou zijn van zijn lust uaar versch brood. Niemand geloofde eraan, 't Was al zoo dikwijls geprobeerd, maar de menschen willen hun versch brood niet kwijt. Wat dan Een wet, die den nachtarbeid der bakkers verbieden wil. Roerend eens waren het allen. Maar welk een wet, werd dan de vraag. Drie wetsontwerpen zijn al geboren en ge storven. Aan een vierde wordt gewerkt. Dr. Kuypmr verdedigde te Utrecht zijn (na in getrokken) ontwerp, waarbij de bakker zelf en diens gezin worden vrijgesteld van het verbod van nachtarbeid. Anders grijpt de wet al te kras in het huisrecht, de vrijheid des burgers om in zijn eigen huis te doen en te laten, wat hij wil, meent de oud- Minister. De meeste bakkers echter waren het met den Miuister oneens. Ze vragen niet naar huisrecht. Doch zeggen alleen, dat een bakker n paar zoons verbod van nachtarbeid alle andere bakkers eener stad zeer onbillijk kan doen worden. En dat is ook too. Het laatste woord is in dit vraagstuk nog niet gesprokeu. D. v. N. Staking van betaling. Men meldt ons uit Eindhoven, dat com missarissen van do Meijerijsche Bank be sloten hebben, dat de Bank hvar betalingen hedenmorgen zou staken. Cjminissarissm hadden in den afgeloopen nacht (<an Maan dag op Dinsdag) een ernstige onregelmatig heid in het beheer ontdekt De directeur der bank, de heer Berkren9, l'gt dienten- gavolge, door een beroerte getroffen, zwaar ziek, an is niet in staat een eukel woord te uiten. Tot plaatsvervangende directeuren zrjn door commissarissen benoemd de hee- ren M. Stumpers en L Moonen. liet aan deelenkapitaal ad 3 ton moet bij de ont dekte onregelmatigheid ernstig betrokken zijn. N. R Ct. Het nieuwe internationale posttarlef. Heden is net nieuwe, op het postcongres te Rome vastgestelde internationale postta- rief in werking getreden. Wat het brieve».port betreft, komt het in hoofdzaak hierop neer, dat het tarief voor brieven naar hei buitenland bedraagt121/, cent tot een gewicht vau 20 gram en 71/, cent voor elke 20 gram of gedeelte van 20 gram meer. Voor brieven naar België be- diaagt het tarief: 10 cent tot een gewicht van 20 gram en 71/a cent voor elke 20 gram of een gedeelte van 20 gram meer. In het grensverkeer met België en Duilschland en het verkeer langs den reclitsl reekschen zee weg met Otst- cn West Ind'ë bedraagt het tarief 5 cent voor elke 20 gram Voor postwissels bedraagt het tari-f in het verkeer met de landen, die tot de br- trokkeu overeenkomst van Rome zijn toe getreden, een recht v avi 121/s cent voor elke 25 gulden of gedeelte van 25 gulden. Aan de kantoren der postrrijen zijn ver krijgbaar antwoord coupons tegen den prijs var. 14 cent per stuk, welke in de landen, die zich hebben bereid verklaard of zich nader bereid verklaren aan dez n diens', deel te nemen, kunnen worden ingewisseld tegen een frankeerzegel van 25 ceutimeu of de daarmee overeenkomstige waarde in de munt van het land, waar de inwisseliug wordt gevraagd. Antwoord-coupor.s in de andcie, aan dezen dienst deelnemende landen uitgegeven, zijn bij de bovengenoemde kanioren inwissel baar tegen een frankeering van 12y9 cent. Ambtenuren en beambten der posteryen cn telegrulic. Door geiol i achtigden der verschillende vakvereenigingeu bij de posterijen en tele grafie is cents commissie gevormd, die to' taak heeft, de oprichting van reu onder steuningsfonds te hevo.deren. Deze com missie bestaat uit de herren C. P. Tref fers, voorzitter, Utrecht D. A. Kakebeen, vice-voorzittcr, Waalwijk K. A. Heybloui, penningmeester, Amsterdam T. Meyer, Am sterdam H. Ten Kolsté, Utrecht raej. A. A. A. Tissot van P^tot, HelmondA. Van Geues, secretaris, Uithuizen. Ongeveer half November zal de vereeni- ging worden opgericht door het houden eener algemeene vergadering van hen, die dan reeds voorloopig als lid zija toegetreden. Het Hof. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, thans te Dobbin, zal aanwezig zijn bij de begrafe nis van den groothertog van Baden en te vens H. M. de Koningin bij die plechtig heid v-rtegenwoordigen, in welke hoedanig heid aan Z. K. H. is toegevoegd de luit. t.z. Ie kl. jhr. von Mühlen, Hr. Ms, ad judant. II. M de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis vau den groothertog van Baden, op Maandag 7 dezer, laten verte genwoordigen door den kamerheer graaf van Limburg Stirum. Christelijke organisatie voor mijnwerkers. Wij lezen in de Nieuwe Limburger Koe rier Z D. II. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, heeft goedgevonden aan deLim- burgsche mijnwerkers bij wijze van uitzon dering de vrijheid te laten, zich te org.-.ni- 9eeren op gelijken voet als de Gewerkverein Christlicher Bergaibeiter Deutschlands Wat het in ons land zeggen wil, dat de arbeiders met volle toestemming van het Episcopaat zich orgauiseeren in christelijke vakbonden zal iedereen begrijpen, die de arbeidersbeweging der laatste jaren gevolgd hoeft, zal hij vooral beseffe t, die de crisis onder de katholieke textiel-arbeiders van Twente bij Unitas aangesloten, met belang stelling gadeslaat. Maatsehappy Zeeland. Gedurende de eerste negen maanden van 1907 zijn met de mailbooteu der maatschap pij Zeeland ongeveer 7000 passagiers méér vervoerd, dan gedurende het geheele jaar 1906. Het gesehil In de haven van Rotterdam. De staking in de haven van Rotterdam begint uitbreiding te krijgen. Gisteren kwamen de vaste bootwerkers van den stuwadoor Fr. Swarttouw, wiens kantoor inde Cornelis Trompstraat is gevestigd, in huishoudelijke vergadering bijeen in het Algemeen Verkooplokaal aldaar. Van deze vaste werklieden was een ploeg ontslagen, omdat deze menschen wei gerden een graanboot te lossen. De andere vaste werklieden van dezen stu wadoor zullen thans zeer waarschijnlijk er toe overgaan om al het werk van dezen stuwadoor neer te leggen zoolang hij de ontslagen vaste ploeg niet terug heeft genomen. Het aantal vaste werk- lieddn in dienst van den heer Fr. Swart touw varieert van 600 tot 700. Vanmor gen zijn reeds vier erts- en kolenbooten van hem stil gelegd. Het aantal werklieden, in dienst van de Stuwadoorsvereeniging, bedraagt nu ongeveer 400. De menschen die uit Geertruidenberg gekomen waren zijn teruggekeerd, maar uit Antwerpen zijn per boot 45 Duit- schers aangekomen en in dienst getreden bij genoemde vereeniging. Zij zijn in de lichters aan de Parkkade ondergebracht. De Wegers- en Meters-vereeniging De Volharding neemt ook weder man nen aan met het wegersvak bekend. Eenige hebben zich vandaag gemeld. De vereeniging telt thans 80 personen, waar onder een 30 goede wegers. Bij Swart touw melden weinig zich nieuwen aan Met een vertraging van 65 minuten kwam vannacht bijna half twee aan het Maasstation aldaar uit Emmerik aan een extratrein, medebrengende omgeveer 300 Duitschers, komende uit de omgeving van Essen. Deze Duitschers zijn bestemd om hier te werken voor de leden van de nieuw opgerichte Scheepvaart ver eeniging van cargadoors en reeders. Aan het station waren uitgebreide maatregelen genomen om deze lieden in ontvangst te nemen en te beschermen tegen eventueele feitelijkheden van de zijde der stakers. Met den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, waren daar aanwezig de ritmeester Nedermeijer Ridder van Ro senthal en de le luitenant der huzaren jhr. de Jonge van Ellemeet met een sterke cavaleriepatrouille. Voorts de waarnemend voorzitter van de Scheep- vaartvereeniging de heer W. A. Engel- brecht, de secretaris der Stuwadoors vereeniging, een detachement mariniers en een aantal politiemannen bereden en te voet. Buiten het hek van het station stonden groepen stakers die allen reeds kennis gekregen schenen te hebben van de komst der vreemdelingen- En terwijl men daar stond in afwach ting van den trein, kwamen dringende telegrammen in, berichtende, dat de verwachte Duitschers op den weg her waarts in den trein en daar buiten op de perrons waar zij stil hielden, allerlei baldadigheden pleegden. Latere tele grammen melden, dat zij zich te Zeve naar en te Arnhem aan diefstallen op het perron schuldig maakten en met vuurwapens dreigden en schoten. Overal langs de lijn werd geseind om goed toezicht te houden en dringend om meer politiehulp gevraagd overal. Dadelijk bij aankomst alhier werden de Duitschers met spoed geleid naar een in de Maas voor het station liggen- den lichter, die door de Koningshaven naar de Parkkade gesleept werd en achter de monitor Heiligerlee ligplaats nam. De waarschuwingen in de telegrammen gedaan, deed het gezag hier op zijn hoede zijn en vandaar de spoed om deze lieden zoo spoedig mogelijk van het station te hebben. Toen de trein het station binnenstoom- de, bewaakten de te paard gestegen huzaren en de gewapende mariniers alle toegangen tot het station. In rij en gelid werden met bekwamen spoed de 459 vreemdelingen op het perron opgesteld en stond de politie tot hunne ontrangstname gereed, Het laatste bericht uit Gouda luidde De reizigers zijn zeer baldadig. Hier aan het station ging het heel kalm toe. Onder de vreemdelingen is van allerlei slag. Heel jonge mannen en ook forsche kerels van middelbaren leeftijd zijn er onder. Sommige dragen boordjes, anderen hebben nauwelijks kleedig, eenigen waren blootshoofd. Som migen hadden pakkage bij zich In den strijd onderweg hebben zij hun hoofd deksels verloren. Weer anderen waren sterk onder den invloed van sterken drank. Een conducteur die de reis mede maakte, deelde mede dat zij te Arnhem gruwelijk hebben huisgehouden. Op het perron braken zij bestelgoederen open en stalen worst en toen er politie kwam en er een paar wilde arresteeren was het ineens een gehuil van belang van heel de bende. Van eenige arrestatie kwam niet. Uit den trein gooiden zij met flesschen en toen de trein zich in beweging stelde ging het pang, pang, van de revolver schoten, die zij maar in het wilde losten. Te Zevenaar hebben zij eveneens huis gehouden en een klok is uit een van de wachtkamers gestolen. Tt Utrecht waar men gewaarschuwd was. stond een sterke politiemacht op het station, die met geweld belette dat de Duitschers den trein verlieten. Heel de reis over is het een spektakel van belang geweest, volgens dezen beambte. Tijdens de aankomst en de inscheping te Rotterdam hebben de stakers alhier, buiten de afzetting van het station op behoorlijken afstand gehouden, zich heel kalm gehouden en zich tot toekijken bepaald. Geen onvertogen woord is hier, ook niet aan de vreemdelingen, waarvi er eenigen hun roes nog niet go uitgeslapen hadden, gehoord. •ajs'f'.i a.». vöC-3 ONDERTROUWD LOUIS VERHOEVEN EN LOUISE AMELIA ANTHONY. 21 Sept. 1907. Besoijen Huwelijksvoltrekking 12 Oct. c.k. Voor da talrijke blijken ran belangstelliV ontvangen bij de geboorte van onzen Zoon betuigen wij hiermede onzen welgemeende: dank. P. W. H. VERWIEL. M. W. M. VERWIEL- JüBBISSEN, Waalwijk, 2 October 1907- ^ij deze betuigen wij ook namens onn kinderen en kleinkinderen, onzen hartelijk •ten DANK voor de talrijke en ondubbel- zinnige blijken r.-.n hrhngstellig. zootk ran autoriteiten, pailicolieren *ls gezehclup. pen, bij onzo gouJen bruilolt ondervonden Waalwijk, 27 September 1907. Brieven onder letter G. J. bureau dezer courant. Vereiscbtcn zijn over eenige ruimte et vrijen tijd kunnen te beschikkeu. Brieven franco aan Bureau van dit blad onder No. 13- te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer J. BRA AT tc Msde, op Donderdag 3 October 1907, 's middags ten 12 uur, aan de Haven te Waalwijk, om contant geld, publiek te Waalwijk, maakt bekend dat de onroerende goe deren der Erven Wed. TEUNIS VAN CAMPEN te Vrijhoeven-Cappe, door inzet en verhooging staan als volgt KOOP 1 aan f 900— KOOP 2 aan - - 650, Toeslag op Maandag 7 October 1907 's namiddags 7 uur ten koffiehuize vin Wed. W. Treffers. Dagelijks kan ten kantore van Notsrii RANT worden gehoogd. te Kaatsheuvel, zal namens zijn prineipaal, Dinsdag 8 October 1907, 's avonds 7 uur, ten her- berge van J. FRANSEN te Waalwijk, pro visioneel Belendde Moerdijk en de Waterloop de 2e Zeine. Te aanvaarden na ruiming der veldvruchten,

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2